CZ306601B6 - Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání - Google Patents

Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání Download PDF

Info

Publication number
CZ306601B6
CZ306601B6 CZ2014-501A CZ2014501A CZ306601B6 CZ 306601 B6 CZ306601 B6 CZ 306601B6 CZ 2014501 A CZ2014501 A CZ 2014501A CZ 306601 B6 CZ306601 B6 CZ 306601B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tissue
measuring
tip
stiffness
deformation
Prior art date
Application number
CZ2014-501A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014501A3 (cs
Inventor
Miroslav Henžel
Marek Penhaker
Jiří Prokop
Jiří Podešva
Milada Hlaváčková
Original Assignee
Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava filed Critical Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority to CZ2014-501A priority Critical patent/CZ306601B6/cs
Publication of CZ2014501A3 publication Critical patent/CZ2014501A3/cs
Publication of CZ306601B6 publication Critical patent/CZ306601B6/cs

Links

Landscapes

  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)

Abstract

Řešení se týká přístroje k vyšetřování měkkých tkání, v jehož těle (1) je uložen regulační člen (7), do něhož je zasunut nebo zašroubován systém (8) pro získání referenční hodnoty. Systém (8) je opatřen pružným členem (9). Mezi pružným členem (9) a regulačním členem (7) je umístěn měřicí člen (6). Pružný člen (9) je zakončen dorazem (5), který je spojen s výsuvným hrotem (2). Hrot (2) je na konci opatřen kuličkou (4), která je v hrotu (2) fixována pomocí krytu (3) z biologicky neutrálního materiálu. Přístroj je dále vybaven snímači polohy, teploty a zrychlení a elektronikou pro napájení a přenos informací a propojen s vyhodnocovacím zařízením, které dává obraz o velikosti a poloze anomálií ve vyšetřované tkáni.

Description

Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení, které je schopno měřit různé charakteristiky tkáni, zejména jejich tuhost.
Dosavadní stav techniky
V současné době se zjištění charakteristiky tuhosti měkkých tkání obvykle provádí pohmatem přímo lékařem, takto získaná data není možné zaznamenávat ani později vyhodnocovat. Toto měření je také vysoce závislé na zkušenostech lékaře a je vysoce závislé na subjektivním vyhodnocení zjištěných výsledků. Jako jedno z možných vyšetření pohmatem se dá zmínit vyšetření prsní tkáně, které může provádět odborný lékař, ale např. i laik (samovyšetření prsu).
Jedním ze způsobů jak omezit subjektivitu vyhodnocování a umožnit dokumentaci vyšetření je použití takzvaných imitátorů pohmatu. Např. v US 4144877 je vyšetřovací přístroj součástí lékařské rukavice, US 2006052729 používá systém měření bolesti při penetraci tkáně a US 6494840 využívá k vyšetřování tkáně ultrazvukové vlny. Opačný postup, tedy vtlačování měkké tkáně proti rovné ploše, popisuje US 2012123244, tento postup však neumožňuje měřit tvrdší tkáň. WO 2007145690 zase umožňuje měření pouze jednoho místa s nemožností posuvu. US 2010087756 popisuje měření síly na celé ploše a nikoliv v bodě, navíc je měření zkreslováno vlivem tření o pokožku. V US 5833633 je tkáň stlačována pomocí druhé desky, přičemž se měří síla v bodech, které jsou umístěny v jedné ploše.
Přístroje k měření tvrdosti tkáně končetin při kompartment syndromu jsou popsány v knize Molčányi Theodoz, Prejavy kompartment syndromu. Strojnická fakulta Technickej univerzity, 2010, strana 52 až 53.
I přes výše uvedené snahy je stále nej lepším nástrojem pro zjišťování charakteristik tuhosti měkkých tkání lidská ruka a přístroj, který by dokázal dostatečně obj ekti vízo vat taktilní komplexní vjemy, kterými se orientuje např. lékař svým „dokonalým nástrojem a senzorem“ (lidskou rukou), umožňoval záznam a následné vyhodnocení změřených dat, v lékařské praxi stále chybí.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je objektivizace a dokumentace vlastností vyšetřované tkáně v určité oblasti, pomocí přístroje níže popsané konstrukce.
Vychází z předpokladu, že tuhost tkáně v místě anomálie je odlišná od tuhosti ostatní tkáně a také z předpokladu, že tuhost tkáně je menší než tuhost pružného členu vyšetřovacího přístroje.
Přístroj, který je předmětem tohoto vynálezu, slouží k měření reakční síly vzniklé stlačením měkké tkáně. Stlačení tkáně je vyvoláno výsuvným hrotem přístroje. Hrot je na konci opatřen kuličkou, která eliminuje tření vzniklé posuvem po tkáni, její shrnování a tím i zkreslování měřené síly parazitními silovými vektory. Kulička je fixována v hrotu pomocí krytu z biologicky neutrálního materiálu. Hrot je dále opatřen dorazem tak, aby nedošlo k přílišnému vysunutí hrotu do tkáně. Komparační rovinou je rozšířená spodní část přístroje, která slouží k udržování stálé velikostí penetrace hrotu. Vnitřní část přístroje je opatřena pružným členem, který slouží jako ochrana proti poškození tkáně vlivem přílišného tlaku mezi hrotem a tkání. Dále pružný člen v kombinaci s regulačním členem vyvolává předpětí, které zajišťuje požadovanou penetraci hrotu do tkáně. Zároveň pružný člen přenáší reakční sílu na měřící člen. Regulační člen tedy umožňuje nastavit předpětí pružného členu a nastavit hodnotu na výstupu měřícího členu.
Dále je přístroj vybaven systémem k získání referenční hodnoty. Systém pro získání referenční hodnoty představuje táhlo, které se zasouvá nebo zašroubovává do regulačního členu. Po přiložení přístroje systém vysune hrot z regulačního členu. Délka vysunutí hrotu představuje údaj o referenční hodnotě dalšího měření. Po přiložení přístroje k referenčnímu bodu tedy dojde k aktivaci systému a změření hodnoty pro požadované vysunutí. Systém pro získání referenční hodnoty, pružný člen, regulační člen a měřící člen jsou uloženy v těle přístroje.
Přístroj je dále opatřen snímači polohy, teploty a zrychlení, které zaznamenávají údaje při posuvu přístroje po povrchu tkáně v různých plošných směrech, a také elektroniku, která obsahuje napájecí, vyhodnocovací a komunikační prvky. Snímače a elektronika mohou být uloženy buď v těle přístroje, nebo mohou být k přístroji připojeny externě. Vše je nakonec připojeno k vyhodnocovacímu zařízení, kterým může být např. PC nebo tablet. Měřená síla je zobrazována v relativní škále, která se přizpůsobuje mechanickému charakteru vyšetřované tkáně tak, aby rozsah měřené síly byl v lineárním pásmu.
Před samotným měřením se zjistí referenční hodnota sloužící k předepnutí pružného členu. Předepnutí musí být dostatečně silné tak, aby došlo k požadovanému stlačení vyšetřované tkáně a stále bylo možno provést záznam měnící se reakční síly.
Měření probíhá na základě měření reakční síly, která vniká stlačením tkáně. Vzdálenost jednotlivých základen je během horizontálního posuvu konstantní.
Samotné stlačení je realizováno pomocí změny vzdálenosti mezi pohyblivou základnou, kterou tvoří spodní část vyšetřovacího přístroje a fixní základnou, kterou tvoří podložka pod tkání, kdy se pohyblivou základnou provede vertikální posuv směrem k fixní základně. V určitém okamžiku dojde ke kontaktu hrotu vyšetřovacího přístroje s pokožkou. Od toho momentu bude docházet k deformaci jak tkáně, tak i pružného členu. Pro sčítání tuhostí platí vztah:
_ 1 1 kc kis kg kde Iq je celková tuhost, ki5 je tuhost běžné tkáně a k9 je tuhost pružného členu výše popsaného nástroje.
Přitom pro závislost mezi silou F a celkovou tuhostí platí vztah:
F = kc ΔΙ kde ΔΖ je vzdálenost mezi pohyblivou základnou a fixní základnou.
Z těchto vztahů lze při znalosti tuhosti pružného členu popsaného přístroje a při konstantní Δ/ dopočíst tuhost tkáně. Měřenou veličinou je síla F , F. kg kls “ ΔΖ. hg-F
Při dosažení požadované vzdálenosti mezi jednotlivými základnami bude zahájeno měření reakční síly F. Daná síla bude zaznamenávána kontinuálně při vertikálním posuvu. V případě změny tuhosti tkáně dojde ke změně reakční síly. Hledaným místem je místo kde je tuhost výrazně vyšší (nižší) než je tomu v nejbližším okolí této anomálie (defektu).
Výhodou zařízení podle vynálezu je možnost provádět sběr dat a vyhodnocovat vlastnosti měkkých tkání. Předmět vynálezu tak přispívá k objektivizování jinak subjektivně formulovaných závěrů lékaře, a to jak v kladném (potvrzení přítomnosti tuhé tkáně určité plošné velikosti), tak záporném smyslu (tuhý útvar byl objektivně popsán a po čase vymizel). Nevýhodou je nutnost provést referenční měření a nastavení zařízení před každým měřením.
-2CZ 306601 B6
Objasnění výkresů
Vynález je blíže osvětlen s pomocí výkresů, kde obrázek 1 znázorňuje přístroj pro vyšetřování měkkých tkání, obrázek 2 znázorňuje blokové schéma zapojení přístroje pro vyšetřování měkkých tkání, obrázek 3 znázorňuje princip měření tuhosti tkáně a obrázek 4 znázorňuje jeden z možných výstupů měření.
Příklad uskutečnění vynálezu
Přístroj 10 pro měření a záznam charakteristik tuhosti měkkých tkání se skládá z těla 1, ve kterém je uložen regulační člen 7, do něhož je zasunut nebo zašroubován systém 8 pro získání referenční hodnoty. Systém 8 je opatřen pružným členem 9. Mezi pružným členem 9 a regulačním členem 7 je umístěn měřící člen 6. Pružný člen 9 je zakončen dorazem 5, který je spojen s výsuvným hrotem 2. Hrot 2 je na konci opatřen kuličkou 4, která je v hrotu 2 fixována pomocí krytu 3 z biologicky neutrálního materiálu. Přístroj 10 je dále vybaven snímači 11 polohy, teploty a zrychlení a elektronikou 12 pro napájení a přenos informací, přičemž snímače 11 a elektronika 12 mohou být umístěny buď uvnitř těla 1, nebo připojeny externě k přístroji JO. Přístroj 10 je prostřednictvím elektroniky 12 propojen s vyhodnocovacím zařízením 13.
Přístroj 10 slouží k měření reakční síly vzniklé stlačením vyšetřované tkáně pod pokožkou 17. Toto stlačení je vyvoláno výsuvným hrotem 2. Tuhost tkáně v místě anomálie 16 je odlišná od tuhosti běžné tkáně 15. Kulička 4, kterou je hrot 2 opatřen, eliminuje tření vzniklé posuvem po tkáni. Hrot 2 je dále opatřen dorazem 5 tak, aby nedošlo k přílišnému vysunutí hrotu 2 do tkáně. Tělo 1 přístroje JO je ve spodní části rozšířeno a vytváří tak dosedací límec. Dosedací límec slouží jako komparační rovina a udržuje tak stálou velikost penetrace hrotu 2. Jako ochrana proti poškození tkáně vlivem přílišného tlaku hrotu 2 na tkáň slouží pružný člen 9. Pružný člen 9 v kombinaci s regulačním členem 7 vyvolává předpětí, které zajišťuje požadovanou penetraci hrotu 2 do tkáně. Pružný člen 9 zároveň přenáší reakční sílu na měřící člen 6. Po přiložení systému 8 k referenčnímu bodu dojde k jeho aktivaci a změření hodnoty pro požadované vysunutí.
Měřená tkáň se podloží podložkou 14, pomocí systému 8 se nastaví referenční vzdálenost a přístroj 10 se přiloží na tkáň. Poté se pomalým vertikálním posouváním přístroje 10 vyvolává pomocí kuličky 4 deformace tkáně a zároveň deformace pružného členu 9, přičemž se měří reakční síla vzniklá deformací tkáně a zároveň se zaznamenává pomocí snímače 11 poloha v průběhu posouvání po pokožce 17 a na základě naměřených údajů se pomocí vyhodnocovacího zařízení 13 získají informace o velikosti a poloze anomálie 16 v tkáni 15. V oblasti výskytu anomálie 16 dojde ke změně reakční síly. Vyhodnocovací zařízení 13 měřenou tuhost tkáně (fyzikálně sílu) objektivizuje a zobrazuje, například formou silokřivek se stejnými měřenými hodnotami.
Průmyslová využitelnost
Přístroj a způsob jeho fungování je využitelný pro sledování změn tuhosti tkáně například v mamologii. Z takto získaných dat je možné vytvořit počítačové modely měkkých tkání např. prsu pro vědecké účely. Přístroj je dále určen pro měření nutného tlaku pro stlačitelnost lymfatik při otocích končetin - tedy určení síly elastického tahu pružné bandáže. Zařízení je možné využít i v potravinářském průmyslu k měření tuhosti masa na jatkách a tím k určování jeho kvality.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Přístroj (10) pro měření a záznam charakteristik měkkých tkání, vyznačující se tím, že v jeho těle (1), je uložen regulační člen (7), do něhož je zasunut nebo zašroubován systém (8) pro získání referenční hodnoty opatřený pružným členem (9), kde mezi pružným členem (9) a regulačním členem (7) je umístěn měřící člen (6), pružný člen (9) je prostřednictvím dorazu (5) spojen s výsuvným hrotem (2), který je na konci opatřen kuličkou (4), jež je v hrotu (2) fixo10 vána pomocí krytu (3) z biologicky neutrálního materiálu a přístroj (10) je opatřen snímači (11) polohy, teploty a zrychlení a elektronikou (12), prostřednictvím které je přístroj (10) propojen s vyhodnocovacím zařízením (13), přičemž regulačním členem (7) je pevný mechanický zásuvný prvek.
    15
  2. 2. Přístroj (10) pro měření a záznam charakteristik měkkých tkání podle nároku 1, vyznačující se tím, že snímače (11) a elektronika (12) jsou umístěny v těle (1) přístroje (10).
  3. 3. Způsob měření reakční síly měkké tkáně s použitím přístroje (10) podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se nejprve pomocí systému (8) zjistí hodnota referenční vzdá20 lenosti, která se na přístroji (10) nastaví, měřená tkáň se podloží podložkou (14), na měřené místo se přiloží přístroj (10), pomalým vertikálním posouváním přístroje (10) se vyvolává pomocí kuličky (4) výsuvného hrotu (2) deformace tkáně a zároveň deformace pružného členu (9), přičemž se měří reakční síla vzniklá deformací tkáně a zároveň se zaznamenává, pomocí snímače (11), poloha v průběhu posouvání po pokožce (17) následně se na základě naměřených údajů o rozdí25 lech v tuhosti běžné tkáně (15) a tkáně v místě anomálie (16) pomocí vyhodnocovacího zařízení (13) získají informace o velikosti a poloze anomálie (16) ve zdravé tkáni (15).
CZ2014-501A 2014-07-17 2014-07-17 Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání CZ306601B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-501A CZ306601B6 (cs) 2014-07-17 2014-07-17 Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-501A CZ306601B6 (cs) 2014-07-17 2014-07-17 Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014501A3 CZ2014501A3 (cs) 2016-01-27
CZ306601B6 true CZ306601B6 (cs) 2017-03-22

Family

ID=55310973

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-501A CZ306601B6 (cs) 2014-07-17 2014-07-17 Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306601B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007015255A2 (en) * 2005-08-04 2007-02-08 Dune Medical Devices Ltd. Tissue-characterization probe with effective sensor-to-tissue contact
CN202051721U (zh) * 2011-05-16 2011-11-30 王玉涛 影像检查定位器
CA2870390A1 (en) * 2012-04-16 2013-10-24 Myoton As Device and method for the non-invasive measurement of state of tension, biomechanical and viscoelastic properties of surfaces of soft biological tissues

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007015255A2 (en) * 2005-08-04 2007-02-08 Dune Medical Devices Ltd. Tissue-characterization probe with effective sensor-to-tissue contact
CN202051721U (zh) * 2011-05-16 2011-11-30 王玉涛 影像检查定位器
CA2870390A1 (en) * 2012-04-16 2013-10-24 Myoton As Device and method for the non-invasive measurement of state of tension, biomechanical and viscoelastic properties of surfaces of soft biological tissues

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014501A3 (cs) 2016-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Brown et al. In-vivo and in-situ compressive properties of porcine abdominal soft tissues
Zheng et al. An ultrasound indentation system for biomechanical properties assessment of soft tissues in-vivo
US10206575B2 (en) Apparatus and method for using internal inclusion for mechanical characterization of soft materials
Han et al. A novel ultrasound indentation system for measuring biomechanical properties of in vivo soft tissue
Libertiaux et al. Experimental verification of brain tissue incompressibility using digital image correlation
US5503162A (en) Arthroscopic cartilage evaluator and method for using the same
Xiong et al. An indentation apparatus for evaluating discomfort and pain thresholds in conjunction with mechanical properties of foot tissue in vivo.
Drewniak et al. Accuracy of circular contact area measurements with thin-film pressure sensors
CN108289617B (zh) 胎儿位置监测系统和方法
ES2865187T3 (es) Dispositivo y método para la medición no invasiva del estado de tensión, las propiedades biomecánicas y viscoelásticas de superficies de tejidos biológicos blandos
WO2008011079A3 (en) Noninvasively measuring hemodynamic parameters
Zheng et al. Assessment of neck tissue fibrosis using an ultrasound palpation system: a feasibility study
Sellei et al. Assessment of elevated compartment pressures by pressure-related ultrasound: a cadaveric model
Vergari et al. Axial speed of sound is related to tendon's nonlinear elasticity
Behforootan et al. A simulation of the viscoelastic behaviour of heel pad during weight-bearing activities of daily living
Lin et al. Spatial-dependent mechanical properties of the heel pad by shear wave elastography
CZ306601B6 (cs) Přístroj pro měření a záznam charakteristik tuhosti tkání
Parker et al. A device for characterising the mechanical properties of the plantar soft tissue of the foot
Spartacus et al. In vivo soft tissue compressive properties of the human hand
Wu et al. A novel dynamic mechanical analysis device to measure the in-vivo material properties of plantar soft tissue and primary finite elementary analysis results
Teoh et al. Minimum indentation depth for characterization of 2nd sub-metatarsal head and heel pad tissue properties
Ling et al. Extraction of mechanical properties of foot plantar tissues using ultrasound indentation associated with genetic algorithm
CZ27541U1 (cs) Přístroj k vyšetřování měkkých tkání a způsob provedení tohoto vyšetření
Zabihollahy et al. Continuous monitoring of mechanical properties of plantar soft tissue for diabetic patients using wearable ultrasonic and force sensors
Wang et al. An operator-independent artificial finger can differentiate anterior vaginal wall indentation parameters between control and prolapse patients

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190717