CZ306424B6 - Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů - Google Patents

Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů Download PDF

Info

Publication number
CZ306424B6
CZ306424B6 CZ2010-780A CZ2010780A CZ306424B6 CZ 306424 B6 CZ306424 B6 CZ 306424B6 CZ 2010780 A CZ2010780 A CZ 2010780A CZ 306424 B6 CZ306424 B6 CZ 306424B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filter
sensor
ion
free
ions
Prior art date
Application number
CZ2010-780A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010780A3 (cs
Inventor
Pavel Fiala
Zoltán Szabó
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2010-780A priority Critical patent/CZ306424B6/cs
Publication of CZ2010780A3 publication Critical patent/CZ2010780A3/cs
Publication of CZ306424B6 publication Critical patent/CZ306424B6/cs

Links

Landscapes

  • Other Investigation Or Analysis Of Materials By Electrical Means (AREA)

Abstract

Filtr elektrických iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace vzdušných iontů, který tvoří tělo (8) s aktivní částí (2) a vstupní částí (3), přičemž senzor elektrických iontů je vzájemně spojený spojovacím prvkem (6) se vstupní částí (3), jež vykazuje propustná místa (4), a je na ní uspořádán prvek (5) změny pohybu iontů, a kde na vnitřní stěny těla (8) filtru v místě jako aktivní části (2) je nanesena nejméně jedna vrstva (9) materiálu, jehož vodivost je od 0,1 do 100 000 S/m, přičemž v celé prostoru těla (8) nebo jeho části (2) je uspořádán systém (10) tvořený nejméně jednou kovovou přepážkou (4a).

Description

Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů
Oblast techniky
Vynález se týká filtru senzoru pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů.
Dosavadní stav techniky
V současné době se koncentrace iontů měří více metodami. Za ionty jsou považovány elektricky nabité částice. Ionty se zásadně rozlišují na kladné a záporné.
Jednou z používaných metod měření koncentrace iontů je použití aspiračního kondenzátoru. Efekt u aspiračního kondenzátoru (typ senzoru) je tento. Částice proletí oblastí senzoru, zde dojde k její detekci a může, nemusí vylétnout zadním koncem senzoru ven. Ty částice, které se dostanou ven, se mohou díky silnému (relativně - od napětí 0,1 mV) elektrickému poli zastavit a vrátí se zadním koncem senzoru zpět.
Měřením v dlouhých časových intervalech vzhledem k pohyblivosti iontů se ukázalo, že může dojít až k 50% chybě měření senzoru bez filtru na výstupu senzoru iontů. Podle numerické analýzy a experimentů se ukázalo, že ionty mají velký rozsah pohyblivosti a rychlost proudícího nosného média iontů (vzduch) je zanedbatelná a nemá téměř žádný vliv na zamezení opakovaného průletu částice senzorem.
Řešením pro odstranění nežádoucího efektu při měření koncentrace iontů je filtr, zařízení, které brání opakovanému průletu elektricky nabitých částic měřicím zařízením - senzorem, např. aspiračním kondenzátorem. Celá sestava měřicího zařízení - senzoru je geometricky uspořádána tak, že první část tvoří tělo senzoru pro měření iontů a filtr iontů je umístěn na konci předpokládané dráhy elektricky nabité částice. Zde filtr pohltí jistou část prolétávajících částic. Pokud by se částice pohybovala ve směru zpětném, musí nejdříve proletět filtrem, kde dojde k její eliminaci. Filtr by neměl být realizován z elektricky vodivého nebo dielektrického materiálu, ale z materiálu, který ve své mini, mikro, nano, piko struktuře je elektricky vodivý. Zde dojde k tomu, že se dopadnuvší elektricky nabitý objekt díky vodivosti materiálu - měrná vodivost a Ohmovu zákonu změní na proudovou hustotu. Tím vznikne elektromagnetické pole, jehož část se vyzáří jako odražená vlna, část se změní na vlnu ve vodivém prostředí a změní se v energii, která je měřitelná ve formě zvýšení teploty materiálu.
Filtr ale také působí tak, že elektricky nabité objekty (částice), které jsou v prostoru kolem senzoru a vyskytují se i v zadní části senzoru, by byly elektrickým polem senzoru vtaženy zadním otvorem (nežádoucí), musí projít přes popisovaný filtr. Během měření lze zjistit některé jevy obtížně vysvětlitelné. Bylo zjištěno, že tyto jevy způsobuje několikanásobný průlet lehkých iontů aspiračním kondenzátorem.
V dokumentu „Baxter, Karen, Chris Jones, and Guy Fletcher-Wood. High sensitivity sensor for continuous direct measurement of bipolar charged aerosol. Journal of Physics: Conference Series. Vol. 142. No. 1. IOP Publishing, 2008.“ v překladu „Vysoká citlivost snímače pro kontinuální přímé měření bipolámího nabitého aerosolu“ je popsán senzor s filtrem z nerezové oceli, kde na druhém konci dutého válce tělesa senzoru aspiračního kondenzátoru je ventilátor. Těleso senzoru se skládá ze vstupní části s propustnými místy, na které je uspořádán prvek pro změnu pohybu iontů. Změna nebo skladba a koncentrace vybraných iontů je řešena pomocí vložené další elektrody v podílně orientované elektrody z vodivého materiálu. Princip selekce iontů je aktivní, tedy vložením elektrického napětí se vytvoří elektrické pole, které selektuje velikost a množství iontů prolétající daným prostorem.
- 1 CZ 306424 B6
Dále je také zmínka o senzoru s iontovou pastí v dokumentu „Roubal, Zdeněk. NEW CONSTRUCTION OF GARDIEN TUBE WITH ACTIVE SHIELDING AND ION-TRAP.“, v překladu „Nová konstrukce aspiračního kondenzátorů s aktivním stíněním a iontovou pastí“. V tomto dokumentu jsou popsány jen možnosti změny přesnosti měření s gerdien tube = aspiračním kondenzátorem při filtraci iontů a bez filtrace iontů. Nepopisuje žádný způsob nebo návrh řešení filtrace iontů.
V patentu „WO 2006/013 396 A2, ION MOBILITY SPECTROMETER“ s překladem „Spektrometr pro měření pohyblivosti iontů“, je zmínka o senzoru s iontovou pastí, řešení je zaměřeno na části iontových spektrometrů a změny mobility procházejících iontů. Řešení je založeno na systému vrstvených filtrů s různou mechanickou propustností velikostí částic. Vrstvy jsou elektricky propojeny. Filtry jsou z porézních definovaně skládaných materiálů a řeší propustnost velikosti objektů na základě jejich velikosti, např. obr. 5 Inlet layer a řeší pouze řízenou změnu koncentraci iontů.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je navržení konstrukce filtru nebo úprava stávajících senzorů způsobem, aby nedošlo k opakovanému průletu jednoho a téhož iontu aktivní částí senzoru.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje filtr elektrických iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace vzdušných iontů umístěny za senzorem a tvořený tělem s aktivní částí a vstupní částí, na níž navazuje senzor volných iontů vzájemně spojený spojovacím prvkem se vstupní částí, jež vykazuje propustná místa, a je na ní uspořádán prvek změny pohybu iontů, jehož podstata spočívá v tom, že na vnitřní stěny těla v místě jeho aktivní části je nanesena nejméně jedna vrstva materiálu, jehož vodivost je menší než vodivost kovu, přičemž v celém prostoru těla nebo jeho části je uspořádán systém tvořený nejméně jednou kovovou přepážkou.
Tato úprava způsobí to, že volný iont po průletu aktivní oblastí senzoru je zachycen a dojde k jeho změně na elektrický proud nebo náboj. Elektrický proud ani náboj neovlivní měření a jeho kvalitu.
Konstrukce senzoru podle tohoto vynálezu spočívá v návrhu optimální konfigurace proudícího plynu (kapaliny) a vlastního filtru s geometrickou konfigurací vstupní části s takovou hustotou částečně propustných míst filtru, aby nevznikal v předřazeném senzoru měření koncentrace volných iontů nežádoucí přetlak a zároveň byla maximální pravděpodobnost dopadu volných iontu na těleso filtru.
Podstatou vynálezu je též návrh komponenty, která mění pohybující se elektrický náboj na jinou veličinu, která neovlivní měření. Toto je splněno tím, že je aplikován vhodný rezistivní materiál na absorpční části filtru. Absorpční část filtru může být například porézní materiál, síťka, labyrint, tvarovaný povrch materiálu, periodická struktura, vytvořená na přepážce.
Zařízení nastaví dráze volných iontů takové překážky s vrstvou polovodivého materiálu, že volný iont je zachycen nebo přeměněn na jinou elektrickou veličinu, přičemž vzduch projede absorpčním materiálem s minimální tlakovou ztrátou nebo bez tlakové ztráty.
Objasnění výkresů
Podstata vynálezu bude osvětlena pomocí výkresů, kde obr. 1 znázorňuje základní konfiguraci filtru volných iontů, obr. 2 znázorňuje příkladné provedení systému filtru volných iontů a obr. 3 znázorňuje příkladné provedení filtru volných iontů se zaznačením propustných míst a polovodivých vrstev.
-2 CZ 306424 B6
Příklady uskutečnění vynálezu
Princip konstrukce filtru pro senzory iontů bude dále objasněn, nikoliv však omezen v následujících příkladech.
Na obr. 1 je zobrazen princip filtru volných iontů. Iont 1 s nábojem q se s médiem nebo bez média pohybuje ve směru pohybu iontu. Dostane se k vstupní části filtru 3 a dále do prostoru aktivní části 2. Zde díky nastavení aktivní části 2 filtru a otvorů 4 pro průchod média s volnými ionty 1 dojde ke změně elektrického náboje q na jinou elektromagnetickou veličinu. Tím jeho životnost končí.
Základní konstrukce senzoru podle tohoto vynálezu spočívá v návrhu filtru volných iontů, který zaručí optimální konfiguraci proudícího plynu (kapaliny) obsahující vzdušné ionty. Filtr v tomto provedení je znázorněn na obr. 2. Filtr volných iontů je tvořen tělem 8 v podobě trubky, která v průřezu vykazuje tvar kruhu a jejímž materiálem je kov, kde je jako první uspořádán předřazený senzor 7 volných iontů určený k měření koncentrace volných iontů j_. Tento senzor 7 volných iontů může a nemusí být elektricky spojen s tělem 8 filtru pro zabezpečení požadované změny směru pohybu volných iontů 1. Rychlost dopadu iontů se pohybuje pro střední rychlosti 0 až 10 m/s proudícího média plynu nebo kapaliny tělem 8 filtru v rozsahu od 0 do 1.106 m/s. Senzor 7 volných iontů je pomocí spojovacího prvku 6 tvaru prstence spojen se vstupní částí 3 filtru, kde na vstupní části 3 filtruje v jejím středu uspořádán prvek 5. V aktivní části 2 těla 8 filtruje umístěn systém 10 přepážek 4a s výhodou tvořený jednou nebo řadou za sebou a v odstupu umístěných přepážek 4a složených z mini, mikro, nano a piko labyrintů či velkých labyrintů, atd. Přepážka 4a může, ale nemusí, být z kovu, důležitý pro střet pohybujících se volných iontů 1 ve směru pohybu iontu 1 je vždy elektrická vlastnost povrchu přepážky 4a. Na vnitřní stěně těla 8 filtru a na systému 10 přepážek 4a je nanesena nejméně jedna polovodivá vrstva materiálu 9.
Na obr. 3 je příkladně znázorněn filtr volných iontů s vyznačenými otvory 4 pro průchod iontů. Celková konstrukce filtru volných iontů a její popis je shodný s předešlým obrázkem. Vstupní část 3 těla 8 filtruje opatřena otvory 4 pro průchod iontů sloužící jako otvory pro průchod média s nenulovým množstvím volných iontů 1, které zamezují vzniku nežádoucího přetlaku proudícího plynu nebo kapaliny v předřazeném senzoru 7 volných iontů. Dále jsou otvory 4 pro průchod iontů opatřeny i přepážky 4a systému 10, Otvory 4 pro průchod iontů umožní průchod volných iontů 1 do aktivní části 2 těla 8 filtru a zabrání nežádoucímu vstupu volných iontů v opačném směru vůči pohybu volných iontů 1.
V provedení filtru volných iontů na obr. 2 a obr. 3 je na vnitřní stěně těla 8 filtru a na systému 10 přepážek 4a v podobě síťky nanesena nejméně jedna vrstva materiálu 9, jehož vodivost je menší než vodivost kovu a nemá vlastnosti dielektrika, s měrnou elektrickou vodivostí s výhodou od 0.1 S/m až po 100 kS/m. Takovouto vrstvou materiálu 9 je například amorfní uhlíková vrstva. Toto uspořádání s výhodou řeší maximální eliminaci (přeměnu na elektrický proud a teplo) volných iontů 1 proudících s médiem plynu, kapaliny ze směru pohybu volných iontu 1 a dále řeší nežádoucí vstup volných iontů v opačném směru pohybu volného iontu 1 do senzoru 7 volných iontů. Konstrukce filtru s polovodivými vrstvami materiálu 9 je upravena způsobem, aby zajistila co nejvíce střetů pohybujících se volných iontů 1 s vrstvou materiálu 9 a přeměnila je na elektrický proud a teplo. Návrh řešení z obr. 2 a obr. 3 je výhodné použít pro filtraci nežádoucího pohybu volných iontů 1 s koncentrací vyšší než 1000 iontů/m3.
Průmyslová využitelnost
Průmyslová využitelnost popsaného filtru je u senzorů určených k detekci nebo měření koncentrace iontů (vzdušných) se zvýšenou přesností, a to například způsobenou opakovaným průletem iontu senzorem bez popsaného filtru.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Filtr elektrických iontů pro senzor měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů (1), kdy filtr je tvořen tělem (8) s aktivní částí (2) a vstupní částí (3), vstupní část (3) filtru vykazuje propustná místa (4) a je v ní uspořádán prvek (5) změny pohybu iontů, přičemž senzor (7) volných iontů (1) je vzájemně spojený spojovacím prvkem (6) se vstupní částí (3) filtru, vyznačující se tím, že na vnitřní stěny těla (8) v místě jeho aktivní části (2) je nanesena nejméně jedna vrstva (9) materiálu, jehož vodivost je od 0,1 do 100 000 S/m, přičemž v celém prostoru těla (8) nebo jeho části (2) je uspořádán systém (10) tvořený nejméně jednou kovovou přepážkou (4a).
2. Filtr volných iontů podle nároku 1, vyznačující se tím, že přepážku (4a) tvoří kovová síťka s naneseným uhlíkovým materiálem.
3. Filtr volných iontů podle nároku 1, vyznačující se tím, že tělo (8) má tvar válce.
4. Filtr volných iontů podle nároku 1 a 3, vy z n a č uj í c í se t í m , že tělo (8), senzor (7) volných iontů, spojovací prvek (6) a vstupní část (3) vykazují v příčném řezu tvar kružnice.
5. Filtr volných iontů podle nároku 1, vyznačující se tím, že spojovací prvek(6) má tvar prstence.
CZ2010-780A 2010-10-26 2010-10-26 Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů CZ306424B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-780A CZ306424B6 (cs) 2010-10-26 2010-10-26 Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-780A CZ306424B6 (cs) 2010-10-26 2010-10-26 Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2010780A3 CZ2010780A3 (cs) 2012-05-09
CZ306424B6 true CZ306424B6 (cs) 2017-01-18

Family

ID=46021920

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2010-780A CZ306424B6 (cs) 2010-10-26 2010-10-26 Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306424B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113945404A (zh) * 2021-10-14 2022-01-18 青岛海信日立空调系统有限公司 一种离子发生器浓度检测方法

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2006013396A2 (en) * 2004-08-02 2006-02-09 Owlstone Ltd Ion mobility spectrometer

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2006013396A2 (en) * 2004-08-02 2006-02-09 Owlstone Ltd Ion mobility spectrometer

Non-Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Baxter, Karen, Chris Jones, and Guy Fletcher-Wood. "High sensitivity sensor for continuous direct measurement of bipolar charged aerosols." Journal of Physics: Conference Series. Vol. 142. No. 1. IOP Publishing, 2008. *
Roubal, Zdenek. "NEW CONSTRUCTION OF GERDIEN TUBE WITH ACTIVE SHIELDING AND ION-TRAP." http://www.feec.vutbr.cz/EEICT/2009/sbornik/03-Doktorske%20projekty/05-Teoreticka%20elektrotechnika,%20fyzika%20a%20matematika/07-roubal.pdf *
Steinbauer, M., et al. "Experiments with accuracy of air ion field measurement." PIERS Proceedings. 2007. *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010780A3 (cs) 2012-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5817929B2 (ja) 粒子数測定器
FI118278B (fi) Menetelmä ja anturilaite hiukkaspäästöjen mittaamiseksi polttomoottorin pakokaasuista
CN103688161B (zh) 用于测量颗粒物的集聚和电荷损失传感器
CA2575913A1 (en) Ion mobility spectrometer
JP5201193B2 (ja) 粒子状物質検出センサ
DE10020539A1 (de) Messanordnung und Verfahren zur Ermittlung von Ruß-Konzentrationen
WO2004041439A1 (en) Dynamic electrostatic aerosol collection apparatus for collecting and sampling airborne particulate matter
US10539492B2 (en) Sensor for determining a concentration of particles in a gas flow
US20190145858A1 (en) Fine-particle number detector
Intra et al. Progress in unipolar corona discharger designs for airborne particle charging: A literature review
CZ306424B6 (cs) Filtr iontů pro senzor pro měření extrémně nízkých úrovní koncentrace volných iontů
WO2016096521A1 (de) Vorrichtung zur detektion von partikeln in einem abgas einer verbrennungsmaschine
Morozov Electrospray deposition of biomolecules
DE102006046837B4 (de) Verfahren zum Betreiben eines Sensors zur Detektion von Teilchen in einem Gasstrom
EP3872532B1 (en) Radon sensor device using polyhedral-shaped ionization chamber
JP2006250661A (ja) セラミックスハニカムフィルタの評価装置及び評価方法
KR102524709B1 (ko) 평면의 노출된 코로나 방전 전극을 구비한 입자 센서
Wardoyo et al. A DC low electrostatic filtering system for PM2. 5 motorcycle emission
Ebel et al. Optimization of soot deposition by high-temperature prepolarization of a resistive particulate matter sensor
KR20120111310A (ko) 차량 배기 가스 입자 측정 센서
Gómez et al. Deposition of aerosol particles below 10 nm on a mixed screen-type diffusion battery
SI22895A (sl) Metoda in kapacitivnostni senzor za ĺ tetje aerosolskih nanodelcev
JP2018151381A (ja) 微粒子数検出器
KR102534361B1 (ko) 전기식 공기 중 입자 농축기 및 공기 중 입자의 농축 및 검출 방법
DE102016226263A1 (de) Vorrichtung zur Detektion von Partikeln in einem Gas

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20211026