CZ306091B6 - Zařízení pro aplikaci hypotermie - Google Patents

Zařízení pro aplikaci hypotermie Download PDF

Info

Publication number
CZ306091B6
CZ306091B6 CZ2010-645A CZ2010645A CZ306091B6 CZ 306091 B6 CZ306091 B6 CZ 306091B6 CZ 2010645 A CZ2010645 A CZ 2010645A CZ 306091 B6 CZ306091 B6 CZ 306091B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cooling
block
hypothermia
contact
fan
Prior art date
Application number
CZ2010-645A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010645A3 (cs
Inventor
Zdeněk Noga
František Tomeček
Original Assignee
Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava filed Critical Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava
Priority to CZ2010-645A priority Critical patent/CZ306091B6/cs
Publication of CZ2010645A3 publication Critical patent/CZ2010645A3/cs
Publication of CZ306091B6 publication Critical patent/CZ306091B6/cs

Links

Landscapes

  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)

Abstract

Zařízení je sestavené z alespoň jednoho chladicího bloku (5), k němuž je z jedné strany připevněn Peltierův článek (1) a z druhé strany prostřednictvím spojovacího prvku (7) sekundární systém chlazení. K Peltierovu článku (1) je na straně směrem k živé tkáni připojen chladicí prvek (2), na který navazuje kontaktní prvek (3). Chladicí prvek (2) může být z vnější strany tepelně izolován izolací (4). Na sekundárním systému chlazení, nebo na opěrném prvku (12), nebo na chladicím prvku (2) je umístěno rozebíratelné nastavitelné spojení (15), umožňující propojení jednotlivých chladicích bloků (5) mezi sebou. Při uchycení zařízení pro aplikaci hypotermie na chlazenou oblast dojde pomocí nastavitelného spojení (15) ke kontaktu mezi chlazenou tkání a kontaktním prvkem (3). Zařízení je následně pomocí upínacího prvku (11) fixováno tak, že upínací prvek (11) zajistí kontakt mezi živou tkání a kontaktním prvkem (3). Upínací prvek (11) je součástí sekundárního systému chlazení, nebo opěrného prvku (12), nebo chladicího prvku (2). Systém sekundárního chlazení funguje na bázi odvodu tepelné energie z teplé strany Peltierova článku (1), tj. chladicího bloku prostřednictvím kapaliny nebo vzduchu.

Description

Zařízení pro aplikaci hypotermie
Oblast techniky
Zařízení pro aplikaci hypotermie může být zařazeno do standardní výbavy posádek rychlé záchranné služby, resuscitačních oddělení nebo jednotek intenzivní péče a do sortimentu lékáren, pro aplikaci v domácích podmínkách. Významný přínos spočívá v aplikacích na novorozence, u nichž nedošlo k spontánnímu dýchání do pěti minut od porodu. Aplikace zařízení může výrazně snížit jejich úmrtnost a postižení, neboť hypotermie má prokazatelně pozitivní neuroprotektivní účinek. Další aplikace zařízení může byl u pacientů léčených chemoterapií, kde zabraňuje vypadávání vlasů a účinně redukuje metabolismus nádorových buněk. Při úrazech hlavy aplikace zařízení snižuje otok na mozku. Chráněnou konstrukci hypotermického zařízení lze použít k chlazení jiných částí těla (krk, končetiny atp.).
Dosavadní stav techniky
Současné řešení hypotermie v terénu představují chladicí obklady, které se umísťují pacientovi na záda, hrudník, břicho a krk. Udržování cílové teploty je velmi obtížné a vyžaduje značné úsilí ošetřujícího personálu. Dále zde hrozí velké riziko přechlazení. které vede ke vzniku omrzlin, metoda vyžaduje velký objem prostředků a brání přístupu k pacientovi. Lednice s obklady je nepřetržitě napájena přes elektrický kabel z autobaterie sanitky a při delším čekání na výjezd dochází k vybití, lednice někdy chladí nedostatečně, jindy naopak mrazí. Obklady je nutno pravidelně měnit. Modernější metodou pro stacionární využití jsou mikroprocesorově řízené termoregulační systémy založené na cirkulaci vody v matracích a přikrývkách, které ale pro svou funkci vyžadují led. Uvedené techniky umožňují navození pouze hypotermie celkové, která s sebou nese komplikace. Pro lokální selektivní chlazení hlavy se dnes používají vodní čepice s cirkulací ochlazené vody. Mezi méně užívané metody patří inhalace ochlazeného plynu. Vdechováním ochlazené nasycené páry se chladí oblast hlavy, krku, hrudníku a jádra. Používá se v nemocnicích i v sanitních vozech. Způsobuje záněty a má částečně negativní vliv na organismus. Mezi nové techniky chlazení patří intranazální (nosohliánové) chlazení. Další metody dosahování hypotermie jsou invazivní a jejich použití vyžaduje přítomnost ošetřujícího lékaře (mimotělní oběh, intravaskulámí chlazení, laváže tělních dutin apod.).
Jediné doposud oficiálně schválené zařízení určené k neinvazivnímu lokálnímu chlazení je chladicí čepice „Olympic Cool-Cap Systém“ určené pro záchranu pacientů postižených středně těžkou a těžkou hypoxickou ischémií. Podobnou funkci chlazení plní i matracové vodní systémy s cirkulací kapaliny. Umožňují však navodit pouze hypotermii celkovou, a to v prostorách nemocnice.
Podstata vynálezu
Zařízení pro aplikaci hypotermie slouží k chlazení živé tkáně za účelem navození mírné hypotermie. Hypotermie, neboli podchlazení je nový progresivní přístup, aplikovaný při resuscitaci pacientů, který zvyšuje šanci pacienta na přežití. Zařízení umožní působením chladu významně snížit spotřebu kyslíku, utlumit fyziologické pochody a zabránit tak aktivaci patofyziologických procesů, které vedou k poškození mozku a následné psychomotorické retardaci nebo smrti. Zařízení zmírňuje nebo zcela eliminuje neurologické následky způsobené nedostatečným zásobením živé tkáně kyslíkem a zvyšuje tak naději pacienta na návrat do normálního života. Při úrazech hlavy zařízení brání vzniku mozkového edému.
Podstatou vynálezu je využití Peltierova článku v konstrukci chladicího prvku zařízení pro zabezpečení odvodu tepelné energie ze živé tkáně. K. zabezpečení odvodu tepelné energie z chladicího
- 1 CZ 306091 B6 prvku je využito vodního resp. vzduchového chlazení. Teplosměnná plocha chladicího prvku může být tvořena např. zdravotně nezávadným krytem tepelně vodivé např. gelové výplně kontaktního prvku chladicího zařízení. Prostřednictvím kontaktního prvku např. gelové výplně kontaktního prvku je zajištěn měkký kontakt s živou tkání a odvod tepla ze živé tkáně. Materiál kon5 taktního prvku musí být biokompatibilní, protože dochází ke kontaktu se živou tkání. Výplň kontaktního prvku, je tepelně vodivá a zdravotně nezávadná. Tlak a teplotu může snímat soustava senzorů umístěných, v kontaktním prvku co nejblíže živé tkáni. Vnější strana kontaktního prvku může být tepelně izolována vůči okolí.
Ovládání a regulace výkonu chladicího prvku - Peltierova článkuje závislé na velikosti napájecího proudu. Jako zdroj energie může být použita el. síť a transformátor (v prostorách nemocnice), nebo el. akumulátorová baterie, nebo může být využito napájení ze zástavby sanitního vozu či záchranné helikoptéiy nebo jiného zařízení se zdrojem elektrického proudu s potřebnými parametry. Ovládání zařízení může být v režimu manuálním nebo automatickém nebo poloautomatic- kém. Peltierovy články teplo odebírají z jedné strany (prostředí) a převádějí na stranu druhou, přičemž produkují samy teplo, a proto musí být zařízení opatřeno systémem sekundárního chlazení, který toto teplo kontinuálně odvádí a zabraňuje poškození elektrotechnických součástí.
Zařízení pro aplikaci hypotermie je sestavené z chladicího bloku, k němuž je z jedné strany při20 pevněn Peltierův článek a z druhé strany prostřednictvím spojovacího prvku sekundární systém chlazení. K Peltierovu článku je na straně směrem k živé tkáni připojen chladicí prvek, na který navazuje kontaktní prvek. Chladicí prvek může být z vnější strany tepelně izolován izolací. Na sekundárním systému chlazení, nebo na opěrném prvku, nebo na chladicím prvku je umístěno rozebíratelné nastavitelné spojení, umožňující propojení jednotlivých chladicích bloků a tedy 2S‘ i zařízení mezi sebou. Při uchycení zařízení pro aplikaci hypotermie na chlazenou oblast dojde pomocí nastavitelného spojení k vhodnému kontaktu mezi chlazenou tkání a kontaktním prvkem. Zařízení pro aplikaci hypotermie je následně pomocí upínacího prvku fixováno tak, aby došlo . . k žádanému kontaktu s chlazenou tkání. Upínací prvek zajistí dosažení ideálních kontaktních s podmínek mezi živou tkání a kontaktním prvkem. Upínací prvek je součástí sekundárního systéWl mu chlazení nebo opěrného prvku, nebo chladicího prvku.
” Systém sekundárního chlazení, může fungovat na bázi odvodu tepelné energie z teplé strany Peltierova článku, tj. chladicího bloku prostřednictvím kapaliny nebo vzduchu.
Sekundární systém chlazení využívající vzduch se skládá z chladicího bloku, který je tvořen tepelně vodivým materiálem, do něhož vstupuje teplo z teplé strany Peltierova článku a je odváděno s výhodným uspořádáním chladicích žeber proudem vzduchu, vyvíjeným ventilátorem. Proud vzduchu může být regulován pomocí regulačních kotoučů umístěných na sací, nebo výtlačné nebo obou stranách ventilátoru. Ventilátor spolu s regulačními kotouči tvoří ventilátorový 40 blok, který je prostřednictvím spojovacích prvků připojen k chladicímu bloku.
Sekundární systém chlazení využívající kapalinu/kapaliny se skládá z tepelně vodivého (např. měděného) bloku, a hadiček pro vedení chladicí kapaliny, vodní pumpy a nádrže chladicí kapaliny či napojení na vodovodní systém. Významnou částí sekundárního systému chlazení kapalinou 45 je tepelně vodivý (např. měděný) chladicí blok. Úkolem chladicího bloku je prostřednictvím proudícího média odebírat tepelnou energii z Peltierova článku a transportovat ji mimo např. do nádrže, ze které kapalina může odevzdávat část tepla do okolí. Chladicí blok je zhotoven z tepelně vodivého materiálu (např. mědi nebo stříbra), a to buď jako masiv (jeden celek), nebo jako dělený blok, kdy je část bloku na straně styku s Peltierovým článkem je provedena z tepelněvodi50 vého materiálu a část, která je ve styku s okolním prostředím je provedena z materiálu tepelně méně vodivého nebo teplonevodivého. Použitím děleného bloku lze dosáhnout nižší hmotnosti zařízení při stejné efektivitě chlazení. Chladicí blok s kapalinovým chlazením je opatřen chladicím kanálem, v němž proudí chladicí médium. Pro účinný odvod tepla je pro chladicího blok podstatný tvar a provedení chladicího kanálku. Uchycení Peltierova článku k chladicímu blokuje 55 zajištěno tuhým a kontaktním spojem.
-2CZ 306091 B6
Výhodou zařízení pro aplikaci hypotermie je jeho plná mobilita, snadná a přesná regulace cílové teploty v místě styku kontaktního prvku se živou tkání velikostí napájecího proudu, možnost případného zahřívání reverzací proudu. Zařízení pro aplikaci hypotermie nepotřebuje pro svou funkci led. Zařízení pro aplikaci hypotermie umožňuje snímání kontaktní teploty a kontaktního tlaku a pořízení záznamu těchto veličin v průběhu aplikace zařízení.
Objasnění výkresů
Vynález je blíže osvětlen na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je znázorněno zařízení pro aplikaci hypotermie se sekundárním vzduchovým chladicím systémem, na obr. 2 je znázorněno uspořádání chladicího bloku s Peltierovým článkem. Obr. 3 zobrazuje příklad umístění rozebíratelného kloubového spojení na zařízení pro aplikaci hypotermie, mezi izolací a kontaktním prvkem. Obr. 4 zobrazuje zařízení pro aplikaci hypotermie se sekundárním vzduchovým chladicím systém s upínacím prvkem, který je uchycen k ventilátorovému bloku. Obr. 5 znázorňuje chladicí prvek se sekundárním vzduchovým chladicím systém, s upínacím prvkem a opěrným prvkem, který je tepelně zaizolovaný z vnější strany. Obr. 6 znázorňuje příklad uspořádání rozebíratelného kloubového spojení na zařízení pro aplikaci hypotermie s vnější izolací na opěrném prvku. Obr. 7 zobrazuje uspořádání chladicího prvku s vodním sekundárním chladicím systémem. Na obr. 8 je znázorněno použití zařízení pro aplikaci hypotermie na dolní končetině. Na obr. 9 je uveden příklad uspořádání zařízení pro aplikaci hypotermie na lůžku.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Zařízení pro aplikaci hypotermie sestavené z chladicího bloku 5, k němuž je z jedné strany připevněn Peltierův článek 1 a z druhé strany prostřednictvím spojovacího prvku 7 ventilátorový blok 6, který může být tvořen ventilátorem 8, regulačním kotoučem 9, umístěným na výtlačné straně ventilátoru 8, a regulačním kotoučem 10, umístěným na sací straně ventilátoru 8. K Peltierovu článku 1 je připojen chladicí prvek 2, na který navazuje kontaktní prvek 3. Chladicí prvek 2 je z vnější strany tepelně izolován izolací 4 a vytváří tak opěrný prvek 12. Na ventilátorovém bloku 6, nebo na opěrném prvku 12, je umístěno rozebíratelné nastavitelné spojení 15, umožňující propojení jednotlivých chladicích zařízení mezi sebou. Zařízení pro aplikaci hypotermie je následně pomocí upínacího prvku 11 fixováno tak, aby došlo k žádanému kontaktu s chlazenou tkání. Upínací prvek 11 zajistí dosažení ideálních kontaktních podmínek mezi živou tkání a kontaktním prvkem 3. Upínací prvek 11 je součástí ventilátorového bloku 6, nebo chladicího bloku 5, nebo opěrného prvku 12 s izolací 13, nebo chladicího prvku 2.
Příklad 2
Zařízení pro aplikaci hypotermie sestavené z chladicího bloku 5, do něhož je pomocí hadiček 14 přiváděna a odváděna chladicí kapalina. Ze strany od chlazené oblasti je k chladicímu bloku 5 připevněn Peltierův článek 1 svou teplou stranou. Ke studené straně Peltierova článku 1 může být připojen chladicí prvek 2, na který navazuje kontaktní prvek 3. Chladicí prvek 2 je z vnější strany tepelně izolován izolací 4 a vytváří tak opěrný prvek 12. Pomocí rozebíratelného nastavitelného spojení 15 mohou být jednotlivá chladicí zařízení propojena mezi sebou. Nastavitelné spojení 15 je součástí chladicího bloku 5, nebo opěrného prvku 12 s izolací 13, nebo chladicího prvku 2.
Zařízení pro aplikaci hypotermie tak, jak jsou uvedena v příkladu 1 a příkladu 2, lze při použití většího počtu těchto zařízení a jejich propojení do sestavy, např. na lůžku 17 pacienta, spojit
-3 CZ 306091 B6 pomocí jednotlivých rozebíratelných nastavitelných spojení 15 nebo pomocí upínacích prvků 11 a v případě zařízení podle příkladu 2 i pomocí hadiček 14 pro řádnou funkci chladicího zařízení 16, které představuje sekundární chladicí kapalinový systém.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro aplikaci hypotermie vybavené chladicím blokem, Peltierovým článkem a kontaktní plochou, vyznačující se tím, že je sestaveno z alespoň jednoho chladicího bloku (5) opatřeného opěrným prvkem (12), k němuž je z jedné strany připevněn Peltierův článek (1) a z druhé strany prostřednictvím spojovacího prvku (7) ventilátorový blok (6), na straně blíže k chlazené tkáni je k Peltierovu článku (1) připojen chladicí prvek (2), na který navazuje kontaktní prvek (3), přičemž na ventilátorovém bloku (6), nebo na opěrném prvku (12) je umístěno nastavitelné spojení (15), přičemž nedílnou součástí ventilátorového bloku (6), nebo chladicího bloku (5), nebo opěrného prvku (12), nebo chladicího prvku (2) je upínací prvek (11), který je vybaven nastavitelným spojením (15).
  2. 2. Zařízení pro aplikaci hypotermie vybavené chladicím blokem, Peltierovým článkem a kontaktní plochou, vyznačující se tím, že je sestaveno z jednoho chladicího bloku (5), opatřeného opěrným prvkem (12), k němuž je z jedné strany připevněn Peltierův článek (1) do něhož je pomocí hadiček (14) na jedné straně přiváděna a na druhé straně odváděna chladicí kapalina, na straně blíže k chlazené tkáni jek Peltierovu článku (1) připojen chladicí prvek (2), na který navazuje kontaktní prvek (3), přičemž nedílnou součástí chladicího bloku (5), nebo opěrného prvku (12), nebo chladicího prvku (2) je upínací prvek (11), který je vybaven nastavitelným spojením (15).
  3. 3. Zařízení pro aplikaci hypotermie vybavené chladicím blokem, Peltierovým článkem a kontaktní plochou podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že nejméně dvě zařízení lze propojit do sestavy, přičemž jednotlivá zařízení jsou spojitelná pomocí nastavitelného spojení (15) a pomocí hadiček (14).
  4. 4. Zařízení pro aplikaci hypotermie podle nároku 1, vyznačující se tím, že ventilátorový blok (6) je tvořen ventilátorem (8), regulačním kotoučem (9), umístěným na výtlačné straně ventilátoru (8), a regulačním kotoučem (10) umístěným na sací straně ventilátoru (8).
  5. 5. Zařízení pro aplikaci hypotermie podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že chladicí prvek (2) je z vnější strany tepelně izolován izolací (4).
CZ2010-645A 2010-08-27 2010-08-27 Zařízení pro aplikaci hypotermie CZ306091B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-645A CZ306091B6 (cs) 2010-08-27 2010-08-27 Zařízení pro aplikaci hypotermie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2010-645A CZ306091B6 (cs) 2010-08-27 2010-08-27 Zařízení pro aplikaci hypotermie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2010645A3 CZ2010645A3 (cs) 2012-03-07
CZ306091B6 true CZ306091B6 (cs) 2016-08-03

Family

ID=45768593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2010-645A CZ306091B6 (cs) 2010-08-27 2010-08-27 Zařízení pro aplikaci hypotermie

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306091B6 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITMO20120246A1 (it) 2012-10-10 2014-04-11 Enrico Giuliani Collare terapeutico
CZ307850B6 (cs) * 2016-12-09 2019-06-26 Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Ostrava Zařízení pro lokální chlazení tkáně
CZ307567B6 (cs) * 2016-12-09 2018-12-12 Vysoká Škola Báňská-Technická Univerzita Ostrava Univerzální zařízení pro lokální aplikaci hypotermie na oblasti zejména kolenního kloubu
CN113397805A (zh) * 2021-06-17 2021-09-17 张朝明 一种急诊临床用降温装置

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4470263A (en) * 1980-10-14 1984-09-11 Kurt Lehovec Peltier-cooled garment
US5800490A (en) * 1996-11-07 1998-09-01 Patz; Herbert Samuel Lightweight portable cooling or heating device with multiple applications
US6125636A (en) * 1999-01-14 2000-10-03 Sharper Image Corporation Thermo-voltaic personal cooling/heating device
US6438964B1 (en) * 2001-09-10 2002-08-27 Percy Giblin Thermoelectric heat pump appliance with carbon foam heat sink
US20050075593A1 (en) * 2003-10-06 2005-04-07 Smith Ira Mark Self-contained heating and cooling orthopaedic brace
GB2422109A (en) * 2005-01-13 2006-07-19 Richard Mills Apparatus for providing a heating or cooling effect to a human or animal body part.
JP2006230761A (ja) * 2005-02-25 2006-09-07 Nippon System Group:Kk 医療用ペルチェ式部分冷却装置

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4470263A (en) * 1980-10-14 1984-09-11 Kurt Lehovec Peltier-cooled garment
US5800490A (en) * 1996-11-07 1998-09-01 Patz; Herbert Samuel Lightweight portable cooling or heating device with multiple applications
US6125636A (en) * 1999-01-14 2000-10-03 Sharper Image Corporation Thermo-voltaic personal cooling/heating device
US6438964B1 (en) * 2001-09-10 2002-08-27 Percy Giblin Thermoelectric heat pump appliance with carbon foam heat sink
US20050075593A1 (en) * 2003-10-06 2005-04-07 Smith Ira Mark Self-contained heating and cooling orthopaedic brace
GB2422109A (en) * 2005-01-13 2006-07-19 Richard Mills Apparatus for providing a heating or cooling effect to a human or animal body part.
JP2006230761A (ja) * 2005-02-25 2006-09-07 Nippon System Group:Kk 医療用ペルチェ式部分冷却装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010645A3 (cs) 2012-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2014326780B2 (en) Portable thermoelectric cooling device for therapeutic craniocervical hypothermia
US11419753B2 (en) Thermoelectric temperature controlled cooler for biomedical applications
AU2013328316B2 (en) A therapeutic collar
US6969399B2 (en) Apparatus for altering the body temperature of a patient
US20130325089A1 (en) Method and apparatus for cooling the head or neck of a patient
CN101217924A (zh) 便携式治疗用冷却系统
CN105007866A (zh) 具有增加的水流通面积的混合医疗冷却垫
CZ306091B6 (cs) Zařízení pro aplikaci hypotermie
US20120151951A1 (en) Cool vest
CZ303114B6 (cs) Zarízení pro aplikaci hypotermie
US20220192865A1 (en) Targeted Temperature Management Systems, Pads, and Methods Thereof
JP2011206556A (ja) 携帯型治療用冷却システム
KR101477612B1 (ko) 휴대용 저체온증 치료기
EP2514394A1 (en) Temperature regulation system
WO2023108795A1 (zh) 一种医用固态变温毯
US20240065882A1 (en) Smart thermoelectric brain hypothermia thermohipotherm and brain thermography device
CZ2016783A3 (cs) Zařízení pro lokální chlazení tkáně
Kobylianskyi et al. The prospects of using thermoelectricity for human head cryotherapy
Harris et al. Non-invasive head-cooling methods and devices
CZ2016781A3 (cs) Univerzální zařízení pro lokální aplikaci hypotermie na oblasti zejména kolenního kloubu
Bagley et al. Therapeutic Hypothermia Saline Cooling Device
CZ29342U1 (cs) Mobilní chladící kolenní ortéza
IES85969Y1 (en) Temperature regulation system
IE20110192U1 (en) Temperature regulation system