CZ306065B6 - Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru - Google Patents

Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru Download PDF

Info

Publication number
CZ306065B6
CZ306065B6 CZ2015-273A CZ2015273A CZ306065B6 CZ 306065 B6 CZ306065 B6 CZ 306065B6 CZ 2015273 A CZ2015273 A CZ 2015273A CZ 306065 B6 CZ306065 B6 CZ 306065B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
membrane
bolometer
layer
absorption
carbon nanotubes
Prior art date
Application number
CZ2015-273A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015273A3 (cs
Inventor
Pavel NeuĹľil
Jaromír Hubálek
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2015-273A priority Critical patent/CZ306065B6/cs
Publication of CZ2015273A3 publication Critical patent/CZ2015273A3/cs
Publication of CZ306065B6 publication Critical patent/CZ306065B6/cs

Links

Landscapes

  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Photometry And Measurement Of Optical Pulse Characteristics (AREA)

Abstract

Na tepelně izolované membráně (3) miniaturního bolometru se senzorem teploty membrány je vytvořena absorpční vrstva (4) z těsně vedle sebe vertikálně umístěných uhlíkových nanotrubic (7) o výšce vrstvy v rozmezí 1 až 25 .mi.m zvyšující absorpci infračerveného záření v pásmu 8 až 90 (m blízko k 1. Vrstva uhlíkových nanotrubic (7) se vytvoří technikou pyrolytické depozice z plynné fáze. Nejprve se na membráně (3) vytvoří z některého z materiálů ze skupiny kobalt, železo, nikl vrstvička katalyzátoru o tloušťce 1 až 20 nm. Čip (8) s membránou (3) se uzavře do komory (9) opatřené vstupem (11) plynu a výstupem (12) plynu. Komora (9) se naplní inertním plynem a membrána (3) se zahřeje na teplotu mezi 700 a 1100 .degree.C podle typu katalyzátoru a použitého uhlovodíku. K inertnímu plynu se přidá C.sub.2.n.H.sub.2.n., CH.sub.4.n., nebo etylen diamin. Na membráně (3) začnou růst vertikálně uspořádané uhlíkové nanotrubice (7). V okamžiku, kdy se dosáhne tloušťky vrstvy tvořící nanotrubice (7) mezi 1 a 25 .mi.m, se uhlovodík vytěsní inertním plynem a vypne se zdroj tepla ohřívající tepelně izolovanou membránu (3).

Description

Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru
Oblast techniky
Miniaturní bolometry, neboli mikrobolometry, jsou systémy obvykle používané na detekci infračerveného záření v oblasti 8 až 12 pm, případně i delší. Jsou založeny na principu ohřevu tepelně izolované membrány a měření změny její teploty, která odpovídá množství absorbované energie. Předkládané řešení se týká vytvoření membrány tohoto miniaturního bolometru za využití nových materiálů.
Dosavadní stav techniky
Pole bolometrů je schopné detekce tepelné energie emitované člověkem na vzdálenost až půl kilometru i více. Je zřejmé, že bolometr musí být velmi citlivá součástka, protože množství tepla emitované člověkem je velmi malé. I toto malé množství je schopné ohřát membránu bolometru tak, aby se tato změna dala detekovat. Aby to bylo možné, membrána bolometru je tepelně izolovaná od substrátu a celá součástka je umístěná ve vakuu. Toto je známé řešení dle patentu US 6 621 083, Archanjo BS, Silveira GV, Goncalves AMB, et al., High-absorption wide-band pixel for bolometer arrays, September 16, 2003. Membrána bolometru je zde vyrobena z tenké vrstvy SiO2 s kovovou absorpční vrstvou a rezonanční mezerou pod membránou s odraznou vrstvou pod bolometrem. Teplotní sensor v membráně je z oxidu vanadia s malým odporem a elektrickými přívody umístěnými na opačných stranách bolometru. Rezonanční mezera je v závislosti na snímaném spektru v rozsahu 0,8 až 2,5 μm. To ale ještě nestačí, membrána bolometru musí mít vysokou absorpci, tedy v ideálním případě veškeré IR záření, které na membránu dopadne, musí být absorbováno, a tak přispět ke zvýšení její teploty.
Je několik způsobů, jak zvýšit absorpci membrány bolometru, a to antireflexní vrstvou která má impedanci vakua, vlastní materiál bolometrické membrány, rezonanční mezera pod membránou a speciální absorpční vrstva. Všechny tyto způsoby mají své specifické problémy.
Antireflexní vrstva není příliš účinná, změna materiálu membrány také ovlivňuje vlastnosti tepelné izolace membrány, resonanční mezera o tloušťce 2,5 pm nebo menší je komplikovaná na výrobu a konečně speciální absorpční vrstva je obvykle tvořena černým zlatém, které se komplikovaně nanáší, jak je popsáno v publikaci P. L. Richards, Bolometers for infrared and millimeter waves, J. Appl. Phys. 76,1 (1994) - Souhrnný článek o vývoji bolometru a v publikaci Bin Wang, Jianjun Lai, Erjing Zhao, Haoming Hu, Qian Liu, & Sihai Chen Vanadium oxide microbolometer with gold black absorbing layer. Optical Engineering, Volume 51, Issue 7, Optical Components, Detectors, and Displays. Tento článek popisuje chování bolometru s absorpční vrstvou ze speciálně připraveného zlata nanášeného za nízkého vakua, takže se vrstva zlata chová podobně, jako absolutně černé těleso.
V publikaci M. Tarasov, J. Svensson, L. Kuzmin, and E. E. B. Campbell, Carbon nanotube bolometers. Applied Physics Letters 90, 163503 (2007). Je popisováno využití jednostěnných uhlíkových nanotrubic, dále jen CNT, pro absorpci IR záření jako kryogenní bolometr, tzn. s kryogenním chlazením pro použití pro detekci mikrovlnného záření v oblasti 10 až 2000 pm. Tyto nanotrubice byly na bolometru umístěny horizontálně a nepracovaly jako absolutně černé těleso. Způsob přípravy CNT je z roztoku, což je nekompatibilní technologie s mikrotechnologiemi, které se využívají při výrobě matice mikrobolemetrů na jednom čipu. Jedná se o ležící dispergované CNT, které zde navíc přebírají funkci rezistivního bolometru, takže se jedná o bolometr a absorpční materiál v jednom. Absorpce vrstvy zde není zkoumána. Nevýhodou tohoto přistupuje využití jednostěnných uhlíkových nanotrubic, což je technologicky náročnější a nelze je připravit
- 1 CZ 306065 B6 přímo na membráně bolometru. Navíc řešení obsahuje technicky i rozměrově náročného kryogenní chlazení.
Publikované řešení dle Al i E. Aliev, Bolometric detector on the basis of single-wall carbon nanotube/polymer composite. Infrared Physics & Technology 51 (2008) 541-545 popisuje bolometr, který byl integrován se svazkem tenkých uhlíkových nanotrubek, které byly chemicky modifikovány pro zvýšení účinnosti absorpce infračerveného záření. Tyto nanotrubice však byly na bolometru umístěny horizontálně a nepracovaly jako absolutně černé těleso. Řešení se zabývá opět využitím jednostěnných CNT za pomocí spin-coatingu, což je obdoba předchozího řešení.
Celková tloušťka bolometru je 17 pm. U takto připravených CNT je měřena absorpci, která je sice v oblasti viditelného spektra prakticky 1, ale směrem k vlnovým délkám infračerveného spektra se výrazně zhoršuje. Bolometr je poměrně velký a tímto způsobem připravený bude obtížné ho miniaturizovat. V obou případech nejde o technologie kompatibilní s mikrotechnologiemi a nelze je využít pro matici mikrobolometrů a neobsahují rezonanční mezeru.
Z výše uvedeného vyplývá, že doposud byly hledány anorganické materiály s vysokou absorpční účinností jako je černé zlato, černá platina, tlustá vrstva Si3N4 a multivrstvy. Objevují se publikace využívající uhlíkové nanotrubice, ale jde o zcela jinou metodu vytváření absorpční vrstvy, která má taktéž jiné vlastnosti. Tylo metody buď nejsou technologicky kompatibilní s výrobou bolometru, nebo nežádoucím způsobem ovlivňují parametry bolometru, jako je teplotní časová konstanta.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody odstraňuje membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru podle předkládaného řešení. Podstatou nového řešení je, že na membráně je vytvořena z těsně vedle sebe vertikálně umístěných uhlíkových nanotrubic absorpční vrstva o tloušťce v rozmezí 1 až 25 pm. Tyto nanotrubice mohou být jednostěnné nebo multistěnné.
K. vytvoření absorpční vrstvy na membráně miniaturního bolometru dochází rozkladem uhlovodíku. Je použita technika pyrolytické depozice z plynné fáze. Na membráně se vytvoří z některého z materiálů ze skupiny kobalt, železo, nikl vrstvička katalytického materiálu o tloušťce 1 až 20 nm tvořící nanokrystaly libovolného tvaru. Poté se čip s membránou uzavře do komory opatřené vstupem a výstupem plynu a komora se naplní inertním plynem. Pak se membrána zahřeje na teplotu mezi 700 a 1100 °C, a to podle typu katalyzátoru a použitého uhlovodíku. K inertnímu plynu se přidá C2H2, CH4, nebo etylen diamin. V důsledku tepelné izolace membrány dojde pouze k ohřevu membrány a ne celého čipu. Tím na membráně začnou růst vertikálně uspořádané uhlíkové nanotrubice. V okamžiku, kdy se dosáhne tloušťky vrstvy tvořící nanotrubice mezi 1 a 25 pm, se uhlovodík vytěsní inertním plynem a vypne se zdroj tepla ohřívající membrány. Jedním možným zdrojem tepla pro ohřívání membrán může být zdroj záření o výkonu absorbovaném na membráně minimálně 100 pW. V jiném provedení může být zdrojem tepla pro ohřívání membrány zdroj impulzů elektrického proudu a napětí o výkonu minimálně 100 pW na membránu. Teplota membrány se monitoruje senzorem teploty, který je integrován s membránou bolometru.
Protože se růst nanotrubic provádí na mikrobolometrech, které jsou tepelně izolované, jejich ohřevem se automaticky nebude ohřívat substrát, respektive se bude ohřívat jen marginálně.
Hlavní výhodou oproti obvyklým způsobům je, že se zde využívají vertikálně uspořádané uhlíkové nanotrubice, které dohromady tvoří absolutně černé těleso. Ve srovnání se známými technikami pro zvyšování absorpce záření uvedené řešení zajišťuje necitlivost vytvořeného miniaturního bolometru na vlnové délce absorbovaného záření.
-2CZ 306065 B6
Objasnění výkresů
Na obr. 1A je uvedena konstrukce membrány v řezu a na obr. 1B v pohledu shora. Způsob přípravy uhlíkových nanotrubic pak znázorňují obr. 2A a obr. 2B. Na obr. 3A a 3B jsou uvedena 5 absorpční spektra vrstvy vertikálně uspořádaných uhlíkových nanotrubic změřené pomocí furierova transformace v infračervené oblasti (FTIR) a v oblasti terahertzových vln.
Příklady uskutečnění vynálezu
Nové řešení spočívá ve vytvoření funkční vrstvy membrány využívající vertikálně uspořádaných jednostěnných nebo multistěnných uhlíkových nanotrubic 7, dále jen VACNT, jako absorpční materiál a ve způsobu jejich přípravy přímo na membráně. Hlavní rozdíl mezi obvyklými způsoby a předmětem tohoto vynálezu je v tom, že zde se využívají vertikálně uspořádané trubice, 15 které dohromady tvoří absolutně černé těleso. Jiný způsob nanášení uhlíkových nanotrubic 7 nedosahuje tak vysoké absorpce s necitlivostí k vlnové délce. Tato technologie nejsou kompatibilní s technologií výroby membrány z SiO2.
Uhlíkové nanotrubice 7 jsou známé svými unikátními vlastnostmi. Při pohledu na temně černou 20 vrstvu vertikálně zarovnaných uhlíkových nanotrubic 7 je jasné, že tato vrstva má určitě výborné absorpční vlastnosti, minimálně ve viditelné oblasti spektra. Po změření jejich vlastností pomocí FTIR spektroskopie bylo zjištěno, že ve spektrální oblasti od 7 do 25 pm tato vrstva absorbuje záření s účinností blížící se 100 %, obr. 3A. Tyto materiály mají velmi dobré absorpční vlastnosti i v oblasti THz, obr. 3B. Ta je zajímavá tím, že zde stejně jako v infračervené IR oblasti existuje 25 jen velmi málo způsobů detekce tohoto záření.
Konstrukce membrány 3 podle předkládaného řešení je uvedena v řezu na obr. 1A a v pohledu shora na obr. 1B. Je zde znázorněn křemíkový substrát 1 s jámou 2, nad kterou je zavěšena membrána 3 na dvou závěsech, menší než 100 x 100 pm2 tvořená první vrstvou 4 oxidu křemičitého 30 SiO2 vyrobenou odleptáním křemíku pod membránou 3, přičemž zde není uplatněna rezonanční mezera. Na membráně 3 je vytvořen meandr 5 z titanové vrstvy, který slouží jako senzor teploty. Tento meandr 5 je překryt druhou vrstvou 6 oxidu křemičitého SiO2, na které je vytvořena vrstva uhlíkových nanotrubic 7. Systém je hermeticky uzavřen v pouzdru a vyvakuován.
Na obr. 2A a 2B je znázorněn způsob uspořádání membrány 3 s meandrem 5 bolometru spolu s vertikálními uhlíkovými nanotrubicemi 7 na membráně 3 miniaturního bolometr. Vrstva VACNT se vyrobí pomocí techniky depozice z plynné fáze. Na membráně 1 se vytvoří z některého z materiálů ze skupiny kobalt, železo, nikl vrstvička nanokrystalů katalytického materiálu o tloušťce I až 20 nm. V uvedeném příkladu byly tyto nanokrystaly vytvořeny na druhé vrstvě 6 oxidu křemi40 čitého SiO2. Poté se čip 8 s membránou 3 uzavře do komory 9 opatřené víkem 10 vstupem 11 plynu a výstupem 12 plynu a komora 9 se naplní inertním plynem, například dusíkem. Následně se membrána 3 zahřeje na teplotu mezi 700 a 1100° C podle typu katalyzátoru použitého uhlovodíku. K inertnímu plynu se přidá C2H2, CH4, nebo etylen diamin. Na membráně 3 začnou růst vertikálně uspořádané uhlíkové nanotrubice 7 a v okamžiku, kdy se dosáhne tloušťky vrstvy tvo45 říci nanotrubice 7 mezi 1 a 25 pm, se vypne přívod C2H2, CH4, nebo etylen diaminu, čímž se uhlovodík vytěsní inertním plynem a vypne se zdroj 13 tepla ohřívající tepelně izolovanou membránu 3.
V uvedeném příkladu došlo k rozkladu uhlovodíku a růstu uhlíkových nanotrubic 7 v oblastech, 50 kde se nacházel katalyzátor, například kobalt, za teploty 900 °C.
Depozice nanotrubic 7 pomocí uvedené techniky rozkladem uhlovodíků při teplotě 900 °C není kompatibilní s technologií výroby bolometru. Pro tento účel byl vyvinut způsob, obr. 2A a 2B, selektivní depozice, přičemž je lokálně ohřátá membrána 3 bolometru na požadovanou teplotu a 55 tím je zajištěn růst CNTs pouze na membráně 3. Při výrobě takto realizované membrány 3 bolo
-3CZ 306065 B6 metru jsou dva možné způsoby zahřátí membrány 3. Jedním je ohřev pomocí paprsku laseru nebo zdroje záření, jako je například infračervené záření, o absorbovaném výkonu minimálně 100 pW. Druhým způsobem je použití zdroje impulzů elektrického proudu a napětí o výkonu minimálně 100 pW, kde tyto impulzy jsou přiváděny na Ti meandr 5 v bolometru.
V obou případech je možné nechat narůst vrstvu uhlíkových nanotrubic 7 na hotových bolometrech dokonce po jejich zapouzdření, aniž by došlo k jejich poškození. Pokud poroste vrstva uhlíkových nanotrubic 7 za sníženého tlaku použitého plynu, teplotní ztráty z membrány 3 bolometru jsou dané především tepelnou vodivostí respektive odporem přívodů bolometru. Bolometr, který byl podle uvedeného příkladu realizován, má tepelný odpor 2 x 10 7 W/K, takže k jeho ohřevu na teplotu 900°C stačí 175 pW. To je velmi malé množství energie, které zabraňuje ohřát vlastní součástku a tím ji poškodit.
Lze tedy konstatovat, že se jedná o nový způsob vytváření membrány 3 bolometru za účelem zvýšení efektivity absorpce infračerveného záření a tím zvýšení citlivosti a odezvy na dopadající infračervené záření. Toho je dosaženo absorpční vrstvou jednostěnných nebo multistěnných uhlíkových nanotrubic 7 vytvořenou přímých růstem ve vertikálním uspořádání a způsobem jejího vytvoření na hotovém mikrobolometru s mikromechanickými membránami.
Dochází zde tedy ke zvýšení účinnosti absorpce bolometrické membrány 3, aniž by došlo k nežádoucímu zhoršení parametrů bolometru. Tímto způsobem vznikne bolometr s vysokou absorpční účinností. Pokud se takový bolometr použije pro infračervenou kameru, bude mít vysokou citlivost. Také na druhou stranu bude možné při nominální citlivosti zmenšit velikost membrány 3 bolometru a tím zmenšit velikost celého čipu. V takovém případě bude možné připravit na křemíkové desce nominální velikosti více čipů a tím snížit jejich jednotkovou cenu.
Hlavní rozdíl mezi obvyklými způsoby a předmětem tohoto vynálezu je v tom, že zde se využívají vertikálně uspořádané trubice, které dohromady tvoří absolutně černé těleso. Tudíž ve srovnání se známými technikami zvyšování absorpce záření, pomocí předkládaného řešení lze docílit necitlivosti na vlnové délce absorbovaného záření.
Průmyslová využitelnost
Membrána miniaturního bolometru podle uvedeného řešení je využitelná například pro termovizi, bezdotykové měření teploty, měření tepelně zatížených míst jako jsou izolátory na rozvodech vysokého napětí, přetížené části výkonových rozvodů, 3f rozvodné transformátory, tepelné úniky, tepelné můstky, snímání tepelného obrazu přes clonící materiály a podobně.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí, opatřená senzorem teploty membrány, vyznačující se tím, že na membráně (3) je vytvořena absorpční vrstva z těsně vedle sebe vertikálně umístěných uhlíkových nanotrubic (7) o výšce vrstvy v rozmezí 1 až 25 pm.
  2. 2. Membrána podle nároku 1, vyznačující se tím, že nanotrubice (7) jsou multistěnné.
  3. 3. Membrána podle nároku 1, vyznačující se tím, že nanotrubice (7) jsou jednostěnné.
    -4CZ 306065 B6
  4. 4. Způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru na membráně miniaturního bolometru podle nároku 1 a kteréhokoliv z nároků 2 nebo 3 rozkladem uhlovodíku, vyznačující se tím, že vrstva uhlíkových nanotrubic (7) se vytvoří technikou pyrolytické depozice z plynné fáze, kdy se nejprve na membráně (3) vytvoří z některého z materiálů ze skupiny kobalt, železo, nikl vrstvička katalyzátoru o tloušťce 1 až 20 nm, načež se čip (8) s membránou (3) uzavře do komory (9) opatřené vstupem (11) plynu a výstupem (12) plynu a komora (9) se naplní inertním plynem, poté se membrána (3) zahřeje na teplotu mezi 700 a 1100 °C podle typu katalyzátoru a použitého uhlovodíku, k inertnímu plynu se přidá C2H2, CH4, nebo etylen diamin, na membráně (3) začnou růst vertikálně uspořádané uhlíkové nanotrubice (7) a v okamžiku, kdy se dosáhne tloušťky vrstvy tvořící nanotrubice (7) mezi 1 a 25 μιη, se uhlovodík vytěsní inertním plynem a vypne se zdroj tepla ohřívající tepelně izolovanou membránu (3).
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že zdrojem (13) tepla pro ohřívání membrány (3) je zdroj záření o výkonu absorbovaném na membráně (3) minimálně 100 pW.
  6. 6. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že zdrojem (13) tepla pro ohřívání membrány (3) je zdroj impulzů elektrického proudu a napětí o výkonu minimálně 100 μW, který je připojen na teplotní senzor membrány (3) bolometru.
CZ2015-273A 2015-04-23 2015-04-23 Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru CZ306065B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-273A CZ306065B6 (cs) 2015-04-23 2015-04-23 Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-273A CZ306065B6 (cs) 2015-04-23 2015-04-23 Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015273A3 CZ2015273A3 (cs) 2016-07-20
CZ306065B6 true CZ306065B6 (cs) 2016-07-20

Family

ID=56611787

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-273A CZ306065B6 (cs) 2015-04-23 2015-04-23 Membrána miniaturního bolometru se zvýšenou absorpcí a způsob vytvoření absorpční vrstvy bolometru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ306065B6 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090078872A1 (en) * 2007-09-20 2009-03-26 Ut-Battelle, Llc Doped Carbon Nanostructure Field Emitter Arrays for Infrared Imaging
US20090140145A1 (en) * 2007-11-12 2009-06-04 Commissariat A L'energie Atomique Electromagnetic radiation detector with nanowire connection and method for producing same
CA2670867A1 (en) * 2009-06-25 2010-12-25 Lehigh University Sensors incorporating freestanding carbon nanostructures
CN102426060A (zh) * 2011-08-26 2012-04-25 电子科技大学 一种太赫兹或红外微测辐射热计及其制作方法
CA2845539A1 (en) * 2011-08-15 2013-05-10 Purdue Research Foundation Methods and apparatus for the fabrication and use of graphene petal nanosheet structures
US20130170517A1 (en) * 2010-09-23 2013-07-04 Laurent Duraffourg Bolometer having frequency detection

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20090078872A1 (en) * 2007-09-20 2009-03-26 Ut-Battelle, Llc Doped Carbon Nanostructure Field Emitter Arrays for Infrared Imaging
US20090140145A1 (en) * 2007-11-12 2009-06-04 Commissariat A L'energie Atomique Electromagnetic radiation detector with nanowire connection and method for producing same
CA2670867A1 (en) * 2009-06-25 2010-12-25 Lehigh University Sensors incorporating freestanding carbon nanostructures
US20130170517A1 (en) * 2010-09-23 2013-07-04 Laurent Duraffourg Bolometer having frequency detection
CA2845539A1 (en) * 2011-08-15 2013-05-10 Purdue Research Foundation Methods and apparatus for the fabrication and use of graphene petal nanosheet structures
CN102426060A (zh) * 2011-08-26 2012-04-25 电子科技大学 一种太赫兹或红外微测辐射热计及其制作方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015273A3 (cs) 2016-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hsu et al. Graphene-based thermopile for thermal imaging applications
Xu et al. PtTe2‐based type‐II Dirac semimetal and its van der Waals heterostructure for sensitive room temperature terahertz photodetection
Pogna et al. Hot-carrier cooling in high-quality graphene is intrinsically limited by optical phonons
TWI475673B (zh) 使用奈米管織物之電磁及熱偵測器及其製造方法
Dai et al. High-performance, polarization-sensitive, long-wave infrared photodetection via photothermoelectric effect with asymmetric van der Waals contacts
US7723684B1 (en) Carbon nanotube based detector
Yuan et al. Room temperature graphene mid-infrared bolometer with a broad operational wavelength range
St-Antoine et al. Single-walled carbon nanotube thermopile for broadband light detection
CN103193190B (zh) 一种红外-太赫兹双波段阵列探测器微桥结构及其制备方法
Venkatachalam et al. Carbon‐based terahertz absorbers: Materials, applications, and perspectives
Vicarelli et al. Micromechanical bolometers for subterahertz detection at room temperature
Leong et al. Terahertz photoresponse of black phosphorus
Stewart et al. Nanophotonic engineering: a new paradigm for spectrally sensitive thermal photodetectors
Pradere et al. Photothermal converters for quantitative 2D and 3D real-time terahertz imaging
Zhang et al. Ultrasensitive and Self‐Powered Terahertz Detection Driven by Nodal‐Line Dirac Fermions and Van der Waals Architecture
Stenger et al. Thin film lithium tantalate (TFLT) pyroelectric detectors
Wang et al. Distinctive Performance of Terahertz Photodetection Driven by Charge‐Density‐Wave Order in CVD‐Grown Tantalum Diselenide
Obraztsov et al. Coherent detection of terahertz radiation with graphene
Chen et al. Highly polarization-sensitive far infrared detector based on an optical antenna integrated aligned carbon nanotube film
Chiang et al. 2D material-enabled nanomechanical bolometer
Nandi et al. Carbon nanotube-based uncooled bolometers: advances and progress
Zhang et al. A visible-infrared double band photodetector absorber
Hiromoto et al. Room-temperature THz antenna-coupled microbolometer with a Joule-heating resistor at the center of a half-wave antenna
Svatoš et al. In situ observation of carbon nanotube layer growth on microbolometers with substrates at ambient temperature
Kasalynas et al. Design and performance of a room-temperature terahertz detection array for real-time imaging

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20210423