CZ305967B6 - Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady - Google Patents

Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady Download PDF

Info

Publication number
CZ305967B6
CZ305967B6 CZ2015-201A CZ2015201A CZ305967B6 CZ 305967 B6 CZ305967 B6 CZ 305967B6 CZ 2015201 A CZ2015201 A CZ 2015201A CZ 305967 B6 CZ305967 B6 CZ 305967B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vocal cord
artificial
vocal
guide frame
frame
Prior art date
Application number
CZ2015-201A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2015201A3 (cs
Inventor
Tomáš Vampola
Jaromír Horáček
Smrčková Miroslava Dušková
Jakub Köhler
Ivo Klepáček
Original Assignee
ÄŚVUT v Praze, Fakulta strojnĂ­
Ăšstav termomechaniky AV ÄŚR, v. v. i.
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i.
Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta, Anatomický ústav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ÄŚVUT v Praze, Fakulta strojnĂ­, Ăšstav termomechaniky AV ÄŚR, v. v. i., Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i., Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta, Anatomický ústav filed Critical ÄŚVUT v Praze, Fakulta strojnĂ­
Priority to CZ2015-201A priority Critical patent/CZ305967B6/cs
Priority to EP16466005.2A priority patent/EP3072477A1/en
Publication of CZ2015201A3 publication Critical patent/CZ2015201A3/cs
Publication of CZ305967B6 publication Critical patent/CZ305967B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F2/00Filters implantable into blood vessels; Prostheses, i.e. artificial substitutes or replacements for parts of the body; Appliances for connecting them with the body; Devices providing patency to, or preventing collapsing of, tubular structures of the body, e.g. stents
    • A61F2/02Prostheses implantable into the body
    • A61F2/20Epiglottis; Larynxes; Tracheae combined with larynxes or for use therewith

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Otolaryngology (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Cardiology (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Transplantation (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

Předložené řešení se týká umělé hlasivky (1), která je dvoudílná a její díly jsou v příčném směru suvně uloženy v protilehlých stěnách vodicího rámečku (5) a v podélném směru jsou přichyceny na jedné straně k připevňovací stěně (9) vodicího rámečku (5) a na opačné straně k připevňovací stěně (9) stavicího rámečku (6), přičemž vnitřní prostor (4) umělé hlasivky (1) je propojen se zdrojem tlakové tekutiny. Dále se předložené řešení týká způsobu ladění hlasivkové náhrady, který spočívá v tom, že se stanoví základní frekvence hlasivky člověka, na základě které se vytvoří základní předpětí umělé hlasivky nastavením vzdálenosti vodicích rámečků (5) a stavicích rámečků (6) obepínajících umělou hlasivku a následně se mění vibrační charakteristiky umělé hlasivky změnou tlaku tekutiny v umělé hlasivce, které se monitorují a porovnávají s požadovanými vibračními charakteristikami pro lidskou hlasivku až do získání podobnosti porovnávaných vibračních charakteristik umělé a lidské hlasivky.

Description

Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady
Oblast techniky
Vynález se týká hlasivkové náhrady obsahující umělou hlasivku a způsob ladění hlasivkové náhrady.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou uplatňovány čtyři základní přístupy při snaze o rekonstrukci hlasu při devastujícím poškození hlasivkových tkání:
• Náhradní tvorba řeči pomocí elektrolaryngu
Eletrolaryngový hlas vzniká přiložením přístroje ke krku pod bradou, výsledkem tohoto postupuje technický neosobní zvuk.
• Nácvik jícnové řeči
Jícnový hlas vzniká rozechvěním horního úseku vokálního traktu při vytlačení vzduchu z žaludku, nebo vpuštěním vzduchu do jícnu uměle vytvořeným kanálkem mezi průdušnicí a jícnem (plastika hrtanu, transplantace nebo vytvoření otvoru v zachovaných částech hrtanu.
• Chirurgické metody usnadňující rehabilitaci hlasu
Od r. 1874 je známa kovová tracheostomická kanyla s přídavným ramenem do dolní části hrtanu. V důsledku infekcí není tento postup dlouhodobě funkční.
• Hlasová protéza
V současné době jsou známé repliky lidských hlasivek, které lze využít pro výzkum základních fyzikálních jevů spojených s generováním zvuku v důsledku kmitání hlasivek. Existují repliky fungující na principu jazýčkových hudebních nástrojů, ale jsou i modely hlasivek z umělých hmot (např. polyuretan, silikon), které se geometricky i rozměrově podobají lidským hlasivkám, či protézy PROVOX, které se relativně samočistí, ale neprodukují hlas. Zvuky lze hrubě vyluzovat bez použití rukou pomocí silikonové vysouvatelné píšťalky.
Cílem tohoto vynálezu je způsob a zařízení pro frekvenčně laditelnou hlasivkovou náhradu v celém rozsahu normálního lidského hlasu (řeči) dle individuálních dispozic pacienta a možnost jejího využití nejen pro výzkum funkce lidských hlasivek na modelech jako dosud, ale i pro implantaci této náhrady in vivo po vyjmutí tohoto orgánu z lidského těla například v důsledku rakovinového nádoru.
Podstata vynálezu
Podstata hlasivkové náhrady podle vynálezu spočívá v tom, že umělá hlasivka je dvoudílná a její díly jsou v příčném směru suvně uloženy v protilehlých stěnách vodícího rámečku a v podélném směru jsou přichyceny na jedné straně k připevňovací stěně vodícího rámečku a na opačné straně k připevňovací stěně vodícího rámečku, přičemž vnitřní prostor umělé hlasivky je propojen se zdrojem tlakové tekutiny. Ve vodicím rámečku nebo stavícím rámečkuje uspořádána odtlačovací matice, do které zasahuje distanční šroub. Umělá hlasivka je na svých koncích v podélném směru opatřena přichycovacími elementy pro uchycení k připevňovacím stěnám vodícího rámečku
-1 CZ 305967 B6 a stavícího rámečku. Připevňovací stěna vodícího rámečku a stavícího rámečku jsou dělené. Umělá hlasivka je opatřena vnější vrstvou a střední vrstvou obklopující vnitřní prostor. Vodicí rámeček a/nebo stavící rámeček jsou opatřeny uchycovacími prvky. Vodicí rámeček a stavící rámeček jsou válcového tvaru, přičemž jejich připevňovací stěny jsou opatřeny průchozími otvory.
Podstata způsobu ladění hlasivkové náhrady obsahující umělou hlasivku podle vynálezu spočívá v tom, že se stanoví základní frekvence hlasivky člověka, na základě které se vytvoří základní předpětí umělé hlasivky nastavením vzdálenosti rámečků obepínajících umělou hlasivku a následně se mění vibrační charakteristiky umělé hlasivky změnou tlaku tekutiny v umělé hlasivce, které se monitorují a porovnávají s požadovanými vibračními charakteristikami pro lidskou hlasivku a při získání podobnosti porovnávaných vibračních charakteristik umělé a lidské hlasivky je hlasivková náhrada naladěna pro její použití.
Hlasivkové náhrady podle vynálezu byly podrobeny důkladným experimentálním zkouškám, které prokázaly jejich funkčnost v rozsahu fyziologických parametrů normální fonace člověka, tj. průtočných množství a tlaku vzduchu přiváděného tracheou k hlasivkám z plic a generujících dostatečnou úroveň primárního zvuku nutnou pro jeho frekvenční modifikaci a šíření vokálním traktem k ústům člověka. Tyto hlasivkové náhrady rovněž umožňují její funkčnost při co nejnižším tlaku a průtoku vzduchu, který umožňuje plynulou řeč a nenamáhá příliš plíce při hlasovém projevu. Vodicí rámeček a stavící rámeček jsou vhodného tvaru podle způsobu použití hlasivkové náhrady.
Hlasivková náhrada je rovněž snadno vyměnitelná a je možněji zavést primárně, tj. bezprostředně po odstranění hrtanu při totální laryngektomii nebo sekundárně, tj. kdykoliv v pozdějším období po zhojení operační rány.
Objasnění výkresů
Na přiložených obrázcích jsou znázorněny příklady provedení zařízení pro frekvenčně laditelnou hlasivkovou náhradu.
obr. 1 obr. 2 a obr. 3 obr. 1 a obr. 5 obr. 6 a obr. 7 obr. 8 až obr. 10 profil části umělé hlasivky jedno provedení hlasivkové náhrady další provedení hlasivkové náhrady provedení hlasivkové náhrady pro implementaci hlasivkové náhrady in vivo v místě průdušnicového prstence provedení hlasivkové náhrady pro implementaci hlasivkové náhrady in vivo v tracheostomické kanyle
Příklad uskutečnění vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn průřez jedné části umělé hlasivky 1, která je s druhou částí vložena do hlasivkové náhrady zobrazené na dalších obrázcích. Umělá hlasivka 1 je opatřena vnější hraniční vrstvou 2 definující fyziologický profil hlasivky získaný ze snímků pořízených při vyšetření metodou počítačové tomografie. Střední vrstva 3 odlišných materiálových vlastností, je vrstva dominantně ovlivňující charakter kmitu umělé hlasivky. Prostor 4 znázorňuje objem plněný viskózní kapalinou. Hodnotou přetlaku této kapaliny lze ovlivňovat charakter výsledných kmitů.
Na obr. 2 je znázorněno jedno z provedení hlasivkové náhrady pro experimentální ověření fonačních vlastností in vitro, odvozené ze struktury lidské hlasivky na základě pitevních nálezů, CT a mMRI zobrazení. Dvě části umělé hlasivky 1, jejíž průřez je znázorněn na obr. 1, jsou v příčném směru uloženy suvně ve dvou protilehlých stěnách vodícího rámečku 5, a v podélném směru
-2CZ 305967 B6 jsou uchyceny na jedné straně v připevňovací stěně vodícího rámečku 5 a na druhé straně v připevňovací stěně stavícího rámečku 6. Vodicí rámeček 5 a stavící rámeček 6 jsou vzájemně k sobě přestavitelné v podélném směru umělé hlasivky 1. Stavící rámeček 6 je suvně uložen ve vodicím rámečku 5. Pro vzájemné přestavení vodícího rámečku 5 a stavícího rámečku 6 jsou použity distanční šrouby 12 a odtlačovací matice 13, kdy distanční šrouby 12 jsou uloženy ve stavícím rámečku 6 a odtlačovací matice 13 ve vodicím rámečku 5, nebo naopak. Otáčením distančních šroubů 12 v odtlačovacích maticích 13 dochází k oddalování nebo přibližování připevňovací stěny vodícího rámečku 5 vzhledem k připevňovací stěně stavícího rámečku 6 a tím ke změně délky umělé hlasivky 1 v podélném směru. Dochází tím k dosažení základní fonační charakteristiky hlasivkové náhrady.
Stěny vodícího rámečku 5 jsou opatřeny plnicími otvory 11 pro tekutinu dodávanou do umělé hlasivky 1 a tím ke změně tlaku v umělé hlasivce.
Pro snadnější uchycení umělé hlasivky 1 jsou vodicí rámeček 5 a stavící rámeček 6 opatřeny odnímatelnými stěnami 17, které se po vložení umělé hlasivky 1 do rámečků 5 a 6 spojí s jejich pevnými stěnami a tím současně upevní ve stěnách rámečku umělou hlasivku 1, resp. její uchycovací části.
Na obr. 3 je znázorněna konstrukce hlasivkové náhrady z obr. 2 v rozloženém stavu. V tělese vodícího rámečku 5 je vytvořen ve vodicích stěnách 10 rybinový spoj pro nasunutí vodicích prvků 16 umělé hlasivky 1 umožňující volný pohyb hlasivkové náhrady v podélném směru. V připevňovacích stěnách 9 vodícího rámečku 5 a stavícího rámečku 6 jsou vytvořeny tvarové štěrbiny umožňující zasunutí připevňovacích elementů 15 umělé hlasivky L V příčném směru umělé hlasivky 1 jsou ve stěnách vodícího rámečku 5 uspořádány plnicí otvory 11 umožňující modifikovat hodnotu předepínacího tlaku v tělese umělé hlasivky 1.
Na obr. 4je uvedeno tvarově odlišné provedení hlasivkové náhrady pro experimentální ověření fonačních vlastností in vitro vhodné pro umístění náhrady ve fyziologicky definované poloze v místě štítné chrupavky. V rozloženém stavuje toto provedení znázorněno na obr. 5. Jednotlivé části a jejich uspořádání odpovídá provedení hlasivkové náhrady z obr. 2 a obr. 3 s tím rozdílem, že stěny vodícího rámečku 5 jsou zkosené.
Na obr. 6 a obr. 7 je znázorněno další tvarově odlišné provedení hlasivkové náhrady vhodné pro implementaci hlasivkové náhrady in vivo v místě průdušnicového prstence, kde stěny jak vodícího rámečku 5, tak stavícího rámečku 6 mají kruhové stěny, které jsou opatřeny uchycovacími prvky 14 pro připevnění hlasivkové náhrady k prstencové chrupavce člověka.
Na obr. 8 je znázorněno další provedení hlasivkové náhrady pro její implementaci in vivo v tracheostomické kanyle 7 opatřené zvlhčovacím a čisticím filtrem 8upravující vdechovaný vzduch.
Na obr. 9 a obr. 10 je pak znázorněno provedení hlasivkové náhrady vložené do tracheostomické kanyly 7 podle obr. 8. U tohoto dalšího tvarově odlišného provedení je patrné uspořádání průchozího otvoru 18 jak ve stavícím rámečku 6, tak ve vodicím rámečku 5 umožňující v tracheostomické kanyle 7 průchod vzduchu pro dýchání.
Pro nastavení hlasivkové náhrady na požadovanou charakteristiku základní frekvence kmitavého pohybu umělé hlasivky 1 je využito možnosti změny vzájemné vzdálenosti připevňovacích stěn 9 vodícího rámečku 5 a stavícího rámečku 6, ve kterých je uchycena umělá hlasivka i v podélném směru, čímž se vytvoří základní předpětí umělé hlasivky 1. Požadovaná vibrační charakteristika umělé hlasivky je docilována změnou tlaku v prostoru 3 umělé hlasivky 1 a to napojením prostoru 3 přes plnicí otvory 11 se zdrojem tlakové tekutiny.
Docilovaná vibrační charakteristika je monitorována a porovnávána s požadovanými vibračními charakteristikami pro lidskou (fyziologickou) hlasivku. Při získání podobností porovnávaných
-3CZ 305967 B6 vibračních charakteristik umělé hlasivky a lidské hlasivky je hlasivková náhrada naladěna pro její použití.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Hlasivková náhrada obsahující umělou hlasivku, vyznačená tím, že umělá hlasivka (1) je dvoudílná a její díly jsou v příčném směru suvně uloženy v protilehlých stěnách vodícího rámečku (5) a v podélném směru jsou přichyceny na jedné straně k připevňovací stěně (9) vodícího rámečku (5) a na opačné straně k připevňovací stěně (9) stavícího rámečku (6), přičemž vnitřní prostor (4) umělé hlasivky (1) je propojen se zdrojem tlakové tekutiny.
  2. 2. Hlasivková náhrada podle nároku 1, vyznačená tím, že ve vodicím rámečku (5) nebo stavícím rámečku (6) je uspořádána odtlačovací matice (13), do které zasahuje distanční šroub (12).
  3. 3. Hlasivková náhrada podle některého z předchozích nároků, vyznačená tím, že umělá hlasivka (1) je na svých koncích v podélném směru opatřena přichycovacími elementy (15) pro uchycení k připevňovacím stěnám (9) vodícího rámečku (5) a stavícího rámečku (6).
  4. 4. Hlasivková náhrada podle nároku 3, vyznačená tím, že připevňovací stěna (9) vodícího rámečku (5) a stavícího rámečku (6) jsou dělené.
  5. 5. Hlasivková náhrada podle některého z předchozích nároků, vyznačená tím, že umělá hlasivka (1) je opatřena vnější vrstvou (2) a střední vrstvou (3) obklopující vnitřní prostor (4).
  6. 6. Hlasivková náhrada podle některého z předchozích nároků, vyznačená tím, že vodicí rámeček (5) a/nebo stavící rámeček (6) jsou opatřeny uchycovacími prvky (14).
  7. 7. Hlasivková náhrada podle některého z předchozích nároků, vyznačená tím, že vodicí rámeček (5) a stavící rámeček (6) jsou válcového tvaru, přičemž jejich připevňovací stěny (9) jsou opatřeny průchozími otvory (18).
  8. 8. Způsob ladění hlasivkové náhrady obsahující umělou hlasivku podle nároků 1 až 7, vyznačený tím, že se stanoví základní frekvence hlasivky člověka, na základě které se vytvoří základní předpětí umělé hlasivky nastavením vzdálenosti vodicích rámečků (5) a stavících rámečků (6) obepínajících umělou hlasivku a následně se mění vibrační charakteristiky umělé hlasivky změnou tlaku tekutiny v umělé hlasivce, které se monitorují a porovnávají s požadovanými vibračními charakteristikami pro lidskou hlasivku až do získání podobnosti porovnávaných vibračních charakteristik umělé a lidské hlasivky.
CZ2015-201A 2015-03-23 2015-03-23 Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady CZ305967B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-201A CZ305967B6 (cs) 2015-03-23 2015-03-23 Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady
EP16466005.2A EP3072477A1 (en) 2015-03-23 2016-03-21 A vocal cord substitution and a method of tuning the vocal cord substitution

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-201A CZ305967B6 (cs) 2015-03-23 2015-03-23 Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2015201A3 CZ2015201A3 (cs) 2016-05-25
CZ305967B6 true CZ305967B6 (cs) 2016-05-25

Family

ID=55699598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-201A CZ305967B6 (cs) 2015-03-23 2015-03-23 Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3072477A1 (cs)
CZ (1) CZ305967B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109671443B (zh) * 2017-10-13 2020-10-23 医疗财团法人徐元智先生医药基金会亚东纪念医院 嗓音即时监测系统

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4198542A (en) * 1977-05-13 1980-04-15 Georges Ducommun Device for aiding persons having a speech handicap
WO1997045075A1 (en) * 1996-05-24 1997-12-04 Atos Medical Ab Voice prosthesis
EP1071382A1 (en) * 1998-04-17 2001-01-31 Rijksuniversiteit te Groningen Voice-producing prosthesis
EP0883386B1 (en) * 1996-09-16 2003-05-21 Paul Ferdinand Schouwenburg Voice prosthesis with biomedical sealing on the circumference
WO2003058077A2 (en) * 2001-12-28 2003-07-17 Helix Medical, Inc. Spring-ball valve for voice prosthesis
GB2500933A (en) * 2012-04-05 2013-10-09 John Stephen Rubin Artificial syrinx comprising a fenestrated tracheostomy tube

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4198542A (en) * 1977-05-13 1980-04-15 Georges Ducommun Device for aiding persons having a speech handicap
WO1997045075A1 (en) * 1996-05-24 1997-12-04 Atos Medical Ab Voice prosthesis
EP0883386B1 (en) * 1996-09-16 2003-05-21 Paul Ferdinand Schouwenburg Voice prosthesis with biomedical sealing on the circumference
EP1071382A1 (en) * 1998-04-17 2001-01-31 Rijksuniversiteit te Groningen Voice-producing prosthesis
WO2003058077A2 (en) * 2001-12-28 2003-07-17 Helix Medical, Inc. Spring-ball valve for voice prosthesis
GB2500933A (en) * 2012-04-05 2013-10-09 John Stephen Rubin Artificial syrinx comprising a fenestrated tracheostomy tube

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2015201A3 (cs) 2016-05-25
EP3072477A1 (en) 2016-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lorenz Rehabilitation after total laryngectomy—a tribute to the pioneers of voice restoration in the last two centuries
US8613767B2 (en) Laryngeal implant for treating glottic insufficiency
US20130090720A1 (en) Device for splinting a cavity, organ duct and/or vessel
KR20110013380A (ko) 브로드-밴드, 저주파, 고진폭, 장시간 기간 진동하는 기도 압력 호흡 기구 및 버블을 이용한 방법
JP2015500051A (ja) インプラントまたは人工器官を支持するための医療装置
US9675446B2 (en) Prosthetic implant for medialization thyroplasty
JP2009006090A (ja) 声帯補強具ならびに声帯萎縮防止用電極およびこれを備えた声帯萎縮防止装置
CZ305967B6 (cs) Hlasivková náhrada a způsob ladění hlasivkové náhrady
US9277913B2 (en) Devices and methods for anterior arytenoid adduction
US10548720B2 (en) Methods and apparatus for treating glottic insufficiency
Damste et al. LXXXV Why are Some Patients Unable to Learn Esophageal Speech?
Hoffman et al. Preliminary investigation of adjustable balloon implant for type I thyroplasty
EP1071382B1 (en) Voice-producing prosthesis
CZ28925U1 (cs) Hlasivková náhrada
WO2013150313A1 (en) Tracheostomy tube
CN106659861A (zh) 装置
JP2016532537A5 (cs)
Van der Torn et al. Female-pitched sound-producing voice prostheses–initial experimental and clinical results
CN102805675B (zh) 一种客户化人工喉的生物制造构建方法
US11376118B2 (en) Trachea esophageal voice prosthesis
Bors et al. Speech Training of Oesophageal Voice with a Button
Marchese et al. Artificial Larynx, Mith or Reality?
Zheng et al. The research of laryngeal reconstruction with personalized artificial larynx using tissue engineering
Kourakata et al. An Artificial Larynx Built in TE Shunt Valve That Produces Substitute Voice by Only Patient's Own Expiration (Preliminary Study for Suitable Tone Pitch and Its Controllability)
CN113749826A (zh) 一种3d打印的可降解胸肋骨植入物

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20230323