CZ30593U1 - Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva - Google Patents

Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva Download PDF

Info

Publication number
CZ30593U1
CZ30593U1 CZ2017-33405U CZ201733405U CZ30593U1 CZ 30593 U1 CZ30593 U1 CZ 30593U1 CZ 201733405 U CZ201733405 U CZ 201733405U CZ 30593 U1 CZ30593 U1 CZ 30593U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
burner
fuel
wall
burner head
central
Prior art date
Application number
CZ2017-33405U
Other languages
English (en)
Inventor
Pavel Skryja
Igor Hudák
Petr Bělohradský
Petr Stehlík
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2017-33405U priority Critical patent/CZ30593U1/cs
Publication of CZ30593U1 publication Critical patent/CZ30593U1/cs

Links

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká problematiky spalování nízko výhřevných paliv z alternativních i standardizovaných zdrojů v hořáku.
Dosavadní stav techniky
Hořáky spalující nízkovýhřevná paliva musí být navrženy tak, aby se dokázaly vypořádat s proměnlivými parametry paliva. Podle toho, z jakého procesu palivo pochází, a jak bylo získáno, se liší i jeho složení. V palivu se mohou objevovat různé nehořlavé komponenty, nejčastěji se jedná o oxid uhličitý, zejména u bioplynů, anebo dusík, který se do paliva zpravidla dostává při zplynování tuhých látek vzduchem. Kromě nestabilní koncentrace inertních látek může kolísat i složení hořlavých složek, nejčastěji metanu, vodíku, oxidu uhelnatého. Metan, vodík a oxid uhelnatý se svými vlastnostmi výrazně liší. Mají rozdílnou hmotnost, výhřevnost a také rychlost hoření.
Právě rychlost hoření je naprosto klíčová a musí se s ní při návrhu zařízení počítat. Zároveň konstrukce hořáku musí být navržená tak, aby bylo možné splnit různé provozní podmínky. Při zapalování hořáku se často používá zemní plyn, který má podstatně vyšší výhřevnost než nízkovýhřevná paliva. Jedním z požadavků, ze strany provozovatele, bývá také možnost regulace výkonu v určitém rozsahu. Konstruktér proto musí při návrhu hořáku vzít v potaz rychlost proudění paliva a vzduchu, a navrhnout řešení tak, aby při provozu nedocházelo k utrhávání plamene anebo jeho zpětnému zášlehu. Právě tyto parametry je obtížné dodržet.
Existuje celá řada řešení, které přistupují k problematice různým způsobem. Většinou je pravidlem, že palivo je přivedeno centrální trubkou, na kterou jsou navázány další technické prvky. Může se jednat o různé typy vířičů, neboli prvků, které zajišťují promíchání jednotlivých složek, tedy paliva a spalovacího vzduchu. Řešení podle stavu techniky využívají stupňovitého přívodu paliva nebo vzduchu a různým způsobem řeší distribuci a míchání jednotlivých proudů.
Ve spise EP 0 487 700 B1 je popsán tzv. maticový hořák s hořákovou hlavou navrženou speciálně pro spalování nízkovýhřevných paliv. Uprostřed sestavy je umístěna trubka pro přívod paliva, na které je celá hlava uchycena. Hlava je složena ze dvou plechů, které jsou slisovány do sebe. Hořáková hlava je na pleších opatřena maticově uspořádanými otvory, přičemž každý otvor se pak chová jako samostatný malý hořák. Palivo je pak rovnou smícháváno se spalovacím vzduchem za vzniku turbulentní proudění.
Hořák představený v patentu US2016238241 (Al) slouží ke spalování chudého plynu, tedy nízkovýhřevného paliva (například syntetického plynu vzniklého gasifikací biomasy). Konstrukce hořáku využívá dvoustupňového přívodu vzduchu, aby došlo k zvětšení plamene a příznivému rozložení teplotního pole. Hořák je opatřen centrálním přívodem paliva, do kterého může být skrze čtyři vstupní otvory přimícháno ušlechtilé palivo pro zvýšení výhřevnosti anebo podporu stability. S rozšiřujícím se hořákem na výstupu je do plamene postupně přimícháván spalovací vzduch.
Ve spise WO2014204333 (Al) je popsán hořák typu fléra, který slouží pro termickou likvidaci odpadních plynů (např. metan s vysokým množstvím CO2), bez toho aniž by byla jejich energie využita. Přívodní potrubí je dvakrát rozšířeno a na výstupu z fléry je navržen vířič, aby se proud paliva dal do pohybu a vzniklo turbulentní proudění. Centrálně je na konci vložen kužel usměrňující palivo směrem na vířič. Za kuželem pak palivo cirkuluje směrem k ose hořáku a díky tomu dochází k lepšímu promíchání.
Zařízení popsané ve spise US2008299506 (Al) je metalurgický hořák, primárně navrženy pro spalování nízkovýhřevných paliv. Hořák disponuje centrálním potrubím pro přívod vzduchu, kolem kterého je potrubí pro přívod paliva. Z vnějšího směru je pak ještě přiveden sekundární vzduch, tak aby veškeré palivo vyhořelo. Do proudu paliva je umístěn vířič vytvářející turbulentní proudění. Vířič je možné modifikovat dle použitého paliva, zejména na základě výhřevnosti.
-1 CZ 30593 U1
Spis W02007012755 (Al) popisuje symetrický hořák. Podél centrální osy jsou postupně přivedeny jednotlivé proudy látek. Prostřední trubkou je přivedeno palivo, ze kterého je však část paliva oddělena a před spálením je smíchána se vzduchem ve speciální komoře. Na konci středové trubky je umístěn perforovaný vířič ve tvaru kužele, aby palivo usměrnil. Předmíchaná směs z komory proudí skrz trysky přímo do hořícího plamene. Sekundární vzduch je přiveden z vnějšku a pomocí vířícího elementu usměrněn tak, aby rotoval a došlo k promíchání.
Spis EP 1 436 546 představuje hořák, který využívá souproudého uspořádání paliva a spalovacího vzduchu. Podstatou hořáku je konické rozšíření zakončené kruhovým polem trysek, které směřují do středové plochy. Je navrženo několik typů řešení geometrie vestavby s různými mísícími poměry a různým vlivem na turbulentní proudění.
Cílem technického řešení je představit sestavu hořáku pro nízkovýhřevná paliva, která by zajistila dostatečnou stabibtu plamene a zároveň by odstranila kritické nežádoucí stavy vznikající při provozu, kdy dochází k utržení plemene nebo prohoření plamene do těla hořáku.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že v zaslepovacím čele je upevněna nosná trubka, na níž je na výstupu z hořáku připevněna hořáková hlava, která je opatřena tryskami rozmístěnými v kruhu u vnitřního obvodu hořákové hlavy a tvořícími primární stupeň hořáku, a dále je hořáková hlava po vnějším obvodu opatřena skloněnými drážkami tvořícími sekundární stupeň hořáku, a dále je k centrální hořákové trubce na výstupním konci svým vnitřním obvodem uspořádán vířič, jehož stěna má konickou geometrii rozšiřující se směrem ven, a který je na stěně opatřený otvory uspořádanými do kruhu.
Ve výhodném provedení jsou otvory na vířiči rozmístěny ve třech soustředných kruhových řadách.
V dalším výhodném provedení je přívodní potrubí paliva na stěně opatřeno návarkem pro připojení manometru nebo jiného měřidla.
V dalším výhodném provedení jsou na volném konci nosné trubky umístěny šrouby pro aretaci přidaného atomizéru.
Objasnění výkresu
Technické řešení bude dále přiblíženo pomocí výkresů, na kterých obr. 1 znázorňuje podélný řez vestavbou hořáku podle technického řešení s uspořádáním jednotlivých dílů, na obr. 2 je zobrazen boční pohled na hořák podle technického řešení v pohledu ve směru proudění médií, obr. 3 znázorňuje detail hořákové hlavy v prostorovém pohledu a obr. 4 znázorňuje detail vířiěe spalovacího vzduchu podle technického řešení v prostorovém pohledu.
Příklady uskutečněni technického řešení
Na obr. 1 je vidět podélný řez vestavbou hořáku I, který sestává z přívodního potrubí 8 paliva, opatřeného připojovací přírubou 10, přes kterou vstupuje palivo P ve směru šipky. Dále je přívodní potrubí 8 připojeno na centrální hořákovou trubku 5, která je na straně přívodního potrubí 10 ukončena zaslepovacím čelem 6, které má uprostřed otvor tak, aby jím mohla být vložena nosná trubka ]_. Hořák není znázorněn celý, ale jen jeho vestavba. Kolem ní jsou ostatní standardní části hořáku, které jsou odborníkům známy, zvláště přívodní vzduchové potrubí. K centrální hořákové trubce 5 je na výstupním konci svým vnitřním obvodem 15 připojen vířič 2, a to přes redukční návarek 3. Hořáková trubka 5 a redukční návarek 3 ukončující hořákovou trubku 5 tvoří spolu s nosnou trubkou 7 sestavu, která vymezuje proud spalovaného pabva P. Palivo P tedy proudí ve směru šipky v prostoru, který má tvar dutého válce, tvořený centrální hořákovou trubkou 5 a nosnou trubkou 7. Tento válcový prostor má specifickou délku takovou, aby se původně turbulentní proudění maximálně ustálilo a došlo k jeho stabilizaci. Stabilizace přispívá k rovnoměrné distribuci paliva uvnitř válcového prostoru a palivo je pak rovnoměrně spáleno.
-2CZ 30593 U1
Nosná trubka 7 může být použita pro přidání neznázoměného atomizéru na kapalné palivo. Na volném konci nosné trubky 7 jsou umístěny šrouby 12. sloužící k aretaci takového atomizéru. Na opačném, vnitřním konci nosné trubky 7 je na výstupu z hořáku vyfřézovaná drážka, do které je vložena a přivařena hořáková hlava 4, přes kterou je distribuováno palivo do spalovacího prostoru.
Na přívodním potrubí 8 je na stěně umístěn návarek li pro připojení manometru nebo jiného měřidla, což je dobře vidět na obr. 2. Na přírubu 10 je možné vložit clonu a regulovat tak tlak na požadovanou úroveň.
Na obr. 3 je v prostorovém pohledu znázorněna hořáková hlava 4. Palivo P proudící hořákovou hlavou 4 je pomocí trysek 13, rozmístěných v kruhu u vnitřního obvodu a tvořících primární stupeň hořáku 1, rovnoměrně distribuováno podél centrální osy hořáku 1. Toto proudění je důležité zejména pro stabilizaci jádra plamene. Při stabilní situaci v jádru plamene může být obálka plamene ve vysoce vířivém režimu, bez toho aniž by došlo k utržení plamene nebo nestabilnímu hoření. Hořáková hlava 4 je po vnějším obvodu dále opatřena skloněnými drážkami 14, které mění směr hybnosti proudícího paliva a tvoří sekundární stupeň hořáku i. Palivo P se dostává po průchodu skloněnými drážkami 14 do tangenciální rotace podél centrální osy hořáku χ. Rotační proudění způsobí lepší promíchání paliva se spalovacím vzduchem V, přicházejícím podél centrální hořákové trubky 5, a zároveň je plamen částečně připoután k hořákové hlavě 4.
Na obr. 4 je v prostorovém pohledu znázorněný vířič 2, jehož stěna 16 má konickou geometrii rozšiřující se směrem ven z hořáku 1, což má pozitivní efekt na proudění. Ve znázorněném provedení jsou na stěně 16 vířiče 2 ve třech soustředných kruhových řadách rozmístěny otvory 9, kterými proudí spalovací vzduch. Je zřejmé, že kruh s otvory 9 může být jen jeden nebo jiný počet soustředných kruhů. Po průchodu jednotlivými otvory 9 dochází ke změně v toku vzduchu, konkrétně je vytvořeno silně turbulentní proudění, díky kterému je palivo v tangenciální rotaci se spalovacím vzduchem promícháváno ještě lépe. Uhel naklonění stěny 16 vířiče 2 má důležitou roli, neboť díky skloňuje možné částečně nasměrovat proud vzduchu tak, aby směřoval do středu plamene a došlo tak k dokonalému spálení.
Hořáková hlava 4 má definovaný počet trysek 13 uspořádaných v kruhu, přičemž počet a velikost trysek 13 je určen na základě požadavku na maximální výkon, dle kterého se rozměry stanoví tak, aby požadovaný poměr paliva proudil takto vytvořeným primárním stupněm. Pro počet, šířku a hloubku skloněných drážek 14 platí, že jsou stanoveny tak, aby mohlo zbývající palivo při maximálním výkonu protékat těmito drážkami a úhel sklonu drážky 14 je vzhledem k rovině hořákové hlavy 4 určený tak, aby bylo zajištěno optimální vířivé proudění v tangenciálním směru. Průmyslová využitelnost
Hořák je určen pro spalování různých typů nízkovýhřevných paliv i z jiných alternativních zařízení jako jsou zplyňovací zařízení. Vestavba najde uplatnění v provozech, kde pracují s odpadními plyny, jejichž energie je dnes mařena na flérách a spaliny jsou bez využití vypouštěny do ovzduší. Další oblastí kde je možné hořák použít, jsou bioplynové stanice a zdroje tepla na ně napojené.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Hořák, sestávající z přívodního vzduchového potrubí a z přívodního potrubí paliva, připojeného na centrální hořákovou trubku, která je na straně přívodního potrubí ukončena zaslepovacím čelem, vyznačující se tím, že v zaslepovacím čele (6) je upevněna nosná trubka (7), na níž je na výstupu z hořáku (1) připevněna hořáková hlava (4), která je opatřena tryskami (13) rozmístěnými v kruhu u vnitřního obvodu hořákové hlavy (4) a tvořícími primární stupeň hořáku (1), a dále je hořáková hlava (4) po vnějším obvodu opatřena skloněnými drážkami (14) tvořícími sekundární stupeň hořáku (1), a dále je k centrální hořákové trubce (5) na
    -3CZ 30593 Ul výstupním konci svým vnitřním obvodem (15) uspořádán vířič (2), jehož stěna (16) má konickou geometrii rozšiřující se směrem ven, a který je na stěně (16) opatřený otvory (9) uspořádanými do kruhu.
  2. 2. Hořák podle nároku 1, vyznačující se tím, že otvory (9) na vířiči (2) jsou 5 rozmístěny ve třech soustředných kruhových řadách.
  3. 3. Hořák podle nároku 1, vyznačující se tím, že přívodní potrubí (8) paliva je na stěně opatřeno návarkem (11) pro přípojem manometru nebo jiného měřidla.
  4. 4. Hořák podle nároku 1, vyznačující se tím, že na volném konci nosné trubky (7) jsou umístěny šrouby (12), pro aretaci přidaného atomizéru.
CZ2017-33405U 2017-02-13 2017-02-13 Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva CZ30593U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33405U CZ30593U1 (cs) 2017-02-13 2017-02-13 Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-33405U CZ30593U1 (cs) 2017-02-13 2017-02-13 Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30593U1 true CZ30593U1 (cs) 2017-04-18

Family

ID=58699518

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-33405U CZ30593U1 (cs) 2017-02-13 2017-02-13 Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30593U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101366032B1 (ko) 낮은 질소 산화물 노용 연료 분사기
US20110232289A1 (en) Fuel Nozzle
EP2479491B1 (en) Method and burner for burning lean gas in a power plant boiler
CA2892234A1 (en) Perforated flame holder and burner including a perforated flame holder
EP2171356A2 (en) Cool flame combustion
CA2782196C (en) Burner for a turbine
JP2006029763A (ja) 混焼用バーナ
US10378760B2 (en) Lean gas burner
RU2494310C1 (ru) Устройство горелочное для сжигания промышленных стоков
RU2002134603A (ru) Усовершенствованная комбинация камеры предварительного смешивания и камеры сгорания с малым уровнем выброса загрязняющих окружающую среду веществ для газовых турбин, работающих на жидком и/или газообразном топливе
KR20140127873A (ko) 버너
RU2494311C1 (ru) Способ сжигания промышленных стоков
US8419420B2 (en) Burner
CZ307221B6 (cs) Hořáková hlava na nízkovýhřevná paliva
EP3364105B1 (en) Burner for low calorific fuels
CZ30593U1 (cs) Hořáková hlava pro nízkovýhřevná paliva
JP3711086B2 (ja) ベンチュリー・クラスター、バーナー装置及びこのクラスターを使用する方法
SU1716255A1 (ru) Комбинированна горелка и завихритель горелки
FI127741B (fi) Bioöljypoltin
US20240200771A1 (en) HIGH PERFORMANCE LOW NOx BURNER AND SYSTEM
JP2000346318A (ja) 球状粒子製造用バーナ
RU2430308C2 (ru) Горелка для газовой турбины, в которой в качестве топлива используют газ с низкой теплотворной способностью
EP2104803B1 (en) Gas-turbine burner that uses, as fuel, gas with low calorific value
RU2551462C2 (ru) Горелка предварительного смешения
RU139432U1 (ru) Вихревая топливная горелка

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20170418

MK1K Utility model expired

Effective date: 20210213