CZ305719B6 - Způsob laserového kalení strojních součástí - Google Patents

Způsob laserového kalení strojních součástí Download PDF

Info

Publication number
CZ305719B6
CZ305719B6 CZ2014-649A CZ2014649A CZ305719B6 CZ 305719 B6 CZ305719 B6 CZ 305719B6 CZ 2014649 A CZ2014649 A CZ 2014649A CZ 305719 B6 CZ305719 B6 CZ 305719B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
laser beam
component
laser
hardening
movement
Prior art date
Application number
CZ2014-649A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014649A3 (cs
Inventor
Ondřej Soukup
Petr Steidl
Vojtěch Vlk
Josef Vyškovský
Original Assignee
Lasertherm Spol. S R.O.
Ĺ koda Machine Tool a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lasertherm Spol. S R.O., Ĺ koda Machine Tool a.s. filed Critical Lasertherm Spol. S R.O.
Priority to CZ2014-649A priority Critical patent/CZ2014649A3/cs
Publication of CZ305719B6 publication Critical patent/CZ305719B6/cs
Publication of CZ2014649A3 publication Critical patent/CZ2014649A3/cs

Links

Landscapes

  • Heat Treatment Of Articles (AREA)

Abstract

Způsob laserového kalení strojních součástí, které se po opracování umístí do předem definované polohy, kde na alespoň část povrchu zvnějšku přístupné dutiny nebo průchozího otvoru v součásti se působí nejméně jedním laserovým paprskem o vlnové délce 700 až 11 000 nm a hustotě materiálem součásti pohlceného výkonu v oblasti 1 kW po dobu určenou poměrem šířky stopy laserového paprsku a rychlosti jejího pohybu, případně pohybu součásti, na kterou dopadá laserový paprsek. Stopa laserového paprsku se nanáší v přesahujících pruzích na kalenou plochu součásti při současném otáčení součásti a/nebo zdroje laserového paprsku, čímž se povrchová plocha součásti kalí do hloubky 0,3 až 2,5 mm, načež se součást nechá vychladnout na teplotu okolního prostředí.

Description

Způsob laserového kalení strojních součástí
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu laserového kalení strojních součástí, zejména povrchů jejich dutin.
Dosavadní stav techniky
Při cementaci a kalení strojních součástí z cementační oceli s nízkým obsahem uhlíku se povrch těchto součástí nasycuje uhlíkem v pevném, kapalném, případně plynném prostředí nad teplotou Ac3. Vysoká tvrdost je po kalení dosažena pouze v tenké povrchové vrstvě, obvykle v hloubce 0,4 až 2,0 mm, zatímco jádro materiálu zůstává houževnaté. Při konvenčním celoobjemovém kalení je součást z kalitelné oceli zahřáta nad kalicí teplotu a následně rychle ochlazena v chladicím médiu, kterým může být voda, olej, solná lázeň nebo vzduch, přičemž dojde ke vzniku přesyceného tuhého roztoku uhlíku v železe a, martenzitu.
Další známý způsob, kterým je indukční povrchové kalení, je založen na rychlém ohřevu součásti působením střední nebo vysoké frekvence elektromagnetického pole za použití induktoru, jehož tvar je přizpůsobený kalenému předmětu nebo jeho části. Při průchodu střídavého elektrického proudu induktorem se indukuje na povrchu kaleného předmětu střídavé magnetické pole a vznikají vířivé proudy. Tyto proudy velice rychle zahřejí povrch tělesa na kalicí teplotu, aby následovalo jeho zakalení prudkým ochlazením.
Laserové kalení povrchu součástí přináší oproti výše uvedeným způsobům několik výhod. Je zde především vysoká rychlost ohřevu, která vede k minimalizaci tepelných deformací součásti. Další výhodou je možnost zpracování i velmi obtížně dostupných ploch, například dutin, a tak zvaný samoochlazovací efekt bez nutnosti využití externího chladicího média. Navíc dochází ke zjednodušení a zrychlení výrobního procesu.
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je vytvoření martenzitické struktury na obtížně dostupných plochách, v dutinách strojních součástí vyrobených zejména z kalitelné oceli, litiny nebo ocelolitiny. Předmětem tohoto vynálezu je způsob laserového kalení strojních součástí, zejména povrchů jejich dutin, kde tyto součásti se po opracování umístí do předem definované polohy. Podstata vynálezu spočívá v tom, že na alespoň část povrchu zvnějšku přístupné dutiny nebo průchozího otvoru v součásti se působí nejméně jedním laserovým paprskem o vlnové délce 700 až 11 000 nm a hustotě výkonu pohlceného materiálem součásti v oblasti 1 kW/cm2, po dobu určenou poměrem šířky stopy laserového paprsku a rychlosti jejího pohybu, případně pohybu součásti, na kterou dopadá laserový paprsek, čímž se povrchová plocha kalí do hloubky 0,3 až 2,5 mm, načež se součást nechá vychladnout na teplotu okolního prostředí. Na povrch zvnějšku přístupné dutiny nebo průchozího otvoru v součásti se působí laserovým paprskem pod úhlem do velikosti až 77°, případně až 80° od normály s kalenou plochou.
Pro zvýšení absorpce energie záření do materiálu součásti může být s výhodou laserový paprsek o vlnové délce 900 až 1100 nm. Před působením laserového paprsku se povrch zpracovávané součásti mechanicky nebo chemicky očistí a/nebo odmastí.
. i .
Objasnění výkresů
Na připojených výkresech jsou v průřezu zobrazeny příklady strojních součástí, jejichž povrchy jsou alespoň v části vystaveny působení laserového kalení podle tohoto vynálezu. Relevantní 5 části kaleného povrchu příslušné součásti jsou znázorněny zesíleným obrysem. Na obr. 1 až 5 jsou příklady různě tvarovaných vřeten a pouzder, na obr. 6 píst a na obr. 7 ozubené kolo. Kalené plochy jsou v dutinách těchto součástí.
Příklady uskutečnění vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je vytvoření martenzitické struktury na obtížně dostupných plochách, v dutinách strojních součástí vyrobených zejména z kalitelné oceli. Ocelová, litinová nebo ocelolitinová strojní součást, například vřeteno, pouzdro, táhlo, píst, hřídel se po opracování 15 (např. soustružení, broušení, frézování, případně i kalení) umístí do předem definované polohy a na povrch uzavřené dutiny nebo průchozího otvoru v této součásti se (po případné úpravě tohoto povrchu, např. mechanickým nebo chemickým očištěním, odmaštěním apod.) se působí nejméně jedním laserovým paprskem (případně více rovnoběžnými, různoběžnými nebo mimoběžnými paprsky) o vlnové délce v rozsahu od 700 do 11 000 nm a hustotě pohlceného výkonu materiálem 20 součásti v oblasti 1 kW / cm2 po dobu určenou poměrem šířky stopy laserového paprsku a rychlosti jejího pohybu, případně pohybu součásti, na kterou dopadá laserový paprsek.
Pokud by hustota byla nižší, nedocházelo by ke změně struktury povrchové vrstvy součásti a jejímu zakalení. Jestliže by naopak byla vyšší, docházelo by k degradaci povrchu součásti. Z hledis25 ka interakce mezi laserovým paprskem a zpracovávaným materiálem je výhodný rozsah vlnové délky od 900 do 11 000 nm, účelem je co nej vyšší absorpce energie záření. Doba působení laserového paprsku ovlivňuje hloubku zakalení povrchové vrstvy součásti, jestliže je příliš krátká, výsledkem je nižší hloubka zakalení, a naopak. Konkrétní hodnota závisí na typu použití dané součásti. Čím širší je stopa laserového paprsku, tím lze součást zpracovávat rychleji a naopak.
Laserovým paprskem lze kalit povrch součástí až do hloubky 2,5 mm, obvykle je to v oblasti 1 mm (0,3 až 1,5 mm, výjimečně až do 2,5 mm). Důležitý je rychlý ohřev součásti, tak aby docházelo k dostatečně lychlému odvodu tepla po ohřevu laserovým paprskem. K rychlému ohřevu povrchu součásti bývá nej častěji použit přímý diodový laser, může být použit i vláknový 35 laser a další. Laserový paprsek je veden z laseru do procesní optiky, která umožňuje jeho přesné zaměření i do velmi obtížně dostupných míst v dutinách součásti. V procesní optice je Gaussovský tvar laserového paprsku upraven za pomoci optických členů do vhodného požadovaného tvaru laserového spotu (účinného pole), kupř. obdélníku s homogenním rozložením hustoty výkonu. Manipulace s procesní optikou a/nebo zpracovávanou součástí je prováděna pomocí průmyslové40 ho víceosého robota a rotačního polohovadla. Rotační polohovadlo zajišťuje rotační pohyb zpracovávané součásti během procesu kalení, průmyslový robot zajišťuje manipulaci a přesné nastavení procesní optiky. Prostřednictvím průmyslového robota je procesní hlava, resp. laserový spot, nastavena do požadované polohy tak, aby došlo ke zpracování pouze předem definované požadované plochy součásti, zatímco ostatní plochy součásti a zejména hrany aby zůstaly neovlivněny.
V připojené tabulce povrchově kalitelné oceli používané pro součásti s dutinou jsou příklady několika součástí s hloubkami kalení, minimální požadovanou tvrdostí a dosažitelnou tvrdostí při laserovém kalení. Tak např. v případě laserového kalení vnitřních ploch vřetena ISO 50 je velikost laserového spotu, (aktivního pole) 8 x 10 mm, měřeno kolmo k vystupujícímu paprsku. 50 Úhel, který svírá laserový paprsek (měřeno od normály) s kalenou plochou je až 77°. Vřeteno je umístěno na rotační polohovadlo tak, že je vycentrováno pomocí sklíčidla. Během zpracování je vřetenem otáčeno prostřednictvím rotačního polohovadla rychlostí přibližně 36° za sekundu. Při zpracování je výkon laseru nastaven, v závislosti na zpracovávané ploše, na 4 až 5,5 kW. Kalení vyznačených ploch (viz zesílení čára na obr. X) je prováděno na šest přejezdů, to je pruhů o 55 výšce přibližně 30 až 40mm. Mezi jednotlivými přejezdy je ponechán čas na homogenizaci teplo ty součásti, tak aby její celková teplota nepřesáhla 70 °C. Výsledná tvrdost dosahuje hodnot 50 až 60 HRc, měřeno na stolním tvrdoměru s Vickersovým hrotem, při zátěži 10N.
Využití tohoto vynálezu se ukázalo jako výhodné zejména jako náhrada povrchově kalených součástí, kde byla použita technologie cementace a následného kalení. Pro kalení laserem je možno zvolit buď materiál nacementovaný, nebo s podílem uhlíku větším než 0,2 %, tak aby mohlo dojít k přímému prokalení bez předchozího nauhličení povrchu. Laserové kalení zaručuje minimální deformace, proto jsou zvoleny menší technologické přídavky pro následné obrábění. Celkový postup vynechání nauhličení povrchu a zmenšení přídavků pro obrábění přináší zkrácení časů jednotlivých výrobních operací obrábění až o 40 % a snížením počtu operací zkrácení průběžné doby výroby součásti až o 60 %. Další podstatná výhoda se projevila u součástí, kde je požadavek různé tvrdosti ploch, ochrany závitů a zápichů, v tomto případě je maximálně využita výhoda kalení laserem úzkým paprskem, zaměřeným na konkrétní plochu. V případě těchto uvedených typů výrobků je úspora výrobního času součásti až 80%. Konečně dalším přínosem laserového kalení je možnost realizace bez omezení množství kusů. Tento přínos se projevuje především u speciálních materiálů, kdy je při klasickém kalení nutno čekat na vytížení kalicí dávky, nebo uhradit náklady kalicího procesu pro celou pec, i když bude prázdná. Přínos tohoto vynálezu se projevuje i ve zkrácení dodací lhůty výrobního zařízení, která je jedním z faktorů při rozhodování zákazníka o jeho pořízení.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný při laserovém kalení povrchové vrstvy dutin strojních součástí, jako jsou vřetena, pouzdra, táhla, písty, hřídele apod. Jako zdroj záření (tepla) může být použit jakýkoli laser emitující záření z blízké infračervené oblasti (NIR) o dostatečném výkonu, jehož paprsek je možné upravit do požadovaného tvaru (např. obdélník s homogenním rozložením hustoty výkonu). Laserové záření nemusí být svedeno do optického vlákna, lze i bez optického vlákna. Laserem jsou kalitelné všechny konvenčně kalitelné oceli s podílem uhlíku větším než přibližně 0,2 %.
° € 42-050 | 52-0.60 | 0.38-045 | 10 38-045 | 045-0.58 | 1 βεο-οε
O O O
1 Dosažitelná pft laserovém kalení |
Tvrdost · co © CM © 57 co 40 <N © « © ©
40 8 8 CM © 3
ováná |
Tvrdost Min požad 140-45 140-45 |40-45 140-45 |40-45 52-60 156-60 56-60 156-60
lení I
2
1 0.4 o *0 >0 0.4 0.7 CM
CO co co CO CO « © 1 © r♦
> o ó Ó O o d o © v-
[možná kombinace I materiálu n součástí
mezi [jakosti * i 3 z
12050 Q w i s
▼· © s 8 v·
|Jakost materiálu ČSN
1 Nia| |Ck 45 | 8 Jí o δ |42CrMo4 | |50CrV4 | B g S Kl
S <Α a τι
i 0 3 c £ 1 ? 2 nsra jupez Λ oai9A| 1 válec; v zadní CAsti____ I ** c 1 N > í i 8 «w c N > g ? 1 válec v zadní Části gs?9 jupejd A SMROPI [dutina v pTednf Částí [válec v zadní Částí [dutina v přední eástí
0
s 0
3 0 a Z iVToteno 1 Pouzdro ITóhlo |Pist 7 S iu I iVFeteno (Pouzdro 0 £ [Vřeteno dráž
VtxxJnost materiálu známka jako ve škole rt N W 1______________«'i___ Λ Τ’ N

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob laserového kalení strojních součástí, které se po opracování umístí do předem definované polohy, vyznačující se tím, že na alespoň část povrchu zvnějšku přístupné dutiny nebo průchozího otvoru v součásti se působí nejméně jedním laserovým paprskem o vlnové délce 700 až 11 000 nm a hustotě materiálem součásti pohlceného výkonu v oblasti 1 kW/cm2 po dobu určenou poměrem šířky stopy laserového paprsku a rychlosti jejího pohybu, případně pohybu součásti, na kterou dopadá laserový paprsek, kde stopa laserového paprsku se nanáší v přesahujících pruzích na kalenou plochu součásti při současném otáčení součásti a/nebo zdroje laserového paprsku, čímž se povrchová plocha součásti kalí do hloubky 0,3 až 2,5 mm, načež se součást nechá vychladnout na teplotu okolního prostředí.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro zvýšení absorpce energie záření do materiálu součásti je laserový paprsek o vlnové délce 900 až 1100 nm.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že na povrch zvnějšku přístupné dutiny nebo průchozího otvoru v součásti se působí laserovým paprskem pod úhlem v oblasti až do 77°, případně 80° od normály s kalenou plochou.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že před působením laserového paprsku se povrch zpracovávané součásti mechanicky nebo chemicky očistí a/nebo odmastí.
CZ2014-649A 2014-09-23 2014-09-23 Způsob laserového kalení strojních součástí CZ2014649A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-649A CZ2014649A3 (cs) 2014-09-23 2014-09-23 Způsob laserového kalení strojních součástí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-649A CZ2014649A3 (cs) 2014-09-23 2014-09-23 Způsob laserového kalení strojních součástí

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ305719B6 true CZ305719B6 (cs) 2016-02-17
CZ2014649A3 CZ2014649A3 (cs) 2016-02-17

Family

ID=55311063

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-649A CZ2014649A3 (cs) 2014-09-23 2014-09-23 Způsob laserového kalení strojních součástí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2014649A3 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS253430B1 (en) * 1986-03-15 1987-11-12 Jozef Dominik Surface hardening of metal parts with rotary symmetrical surfaces
CS260837B1 (cs) * 1986-12-28 1989-01-12 Jiri Halasek Způsob tepelného zpracování povrchu tenkostěnných tvarovaných trubkovitých strojních nebo konstrukčních součástí
US4924062A (en) * 1988-02-02 1990-05-08 Graf & Cie Ag Method for hardening discrete identical elements integral with a common structure and regularly separated from each other and device for embodying this method
DE10217200A1 (de) * 2002-04-18 2003-10-30 Winter Pipeline Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Materialbearbeitung mit Laserstrahlen
WO2004059017A2 (de) * 2002-12-20 2004-07-15 Siemens Aktiengesellschaft Vorrichtung und verfahren zum bearbeiten einer innenwand einer in ein werkstück eingebrachten ausnehmung
WO2006114446A1 (de) * 2005-04-28 2006-11-02 Sms Elotherm Gmbh Vorrichtung und verfahren zum behandeln von flächen metallischer bauelemente mittels laserstrahls mit einer lichtdurchlässigen umlenkeinheit

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS253430B1 (en) * 1986-03-15 1987-11-12 Jozef Dominik Surface hardening of metal parts with rotary symmetrical surfaces
CS260837B1 (cs) * 1986-12-28 1989-01-12 Jiri Halasek Způsob tepelného zpracování povrchu tenkostěnných tvarovaných trubkovitých strojních nebo konstrukčních součástí
US4924062A (en) * 1988-02-02 1990-05-08 Graf & Cie Ag Method for hardening discrete identical elements integral with a common structure and regularly separated from each other and device for embodying this method
DE10217200A1 (de) * 2002-04-18 2003-10-30 Winter Pipeline Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Materialbearbeitung mit Laserstrahlen
WO2004059017A2 (de) * 2002-12-20 2004-07-15 Siemens Aktiengesellschaft Vorrichtung und verfahren zum bearbeiten einer innenwand einer in ein werkstück eingebrachten ausnehmung
WO2006114446A1 (de) * 2005-04-28 2006-11-02 Sms Elotherm Gmbh Vorrichtung und verfahren zum behandeln von flächen metallischer bauelemente mittels laserstrahls mit einer lichtdurchlässigen umlenkeinheit

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
(Povrchové kalení ocelí vláknovým YBYAG laserem, Martin Hromada, diplomová práce, Brno, https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=64707) 2013 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014649A3 (cs) 2016-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Jae-Ho et al. Laser surface hardening of AISI H13 tool steel
Guarino et al. High Power Diode Laser (HPDL) surface hardening of low carbon steel: Fatigue life improvement analysis
Zammit et al. Discrete laser spot hardening of austempered ductile iron
CN102808077A (zh) 一种保持精度等级的薄壁齿圈类零件淬火方法
Jong-Do et al. Laser transformation hardening on rod-shaped carbon steel by Gaussian beam
CZ305719B6 (cs) Způsob laserového kalení strojních součástí
Karamimoghadam et al. A comparative investigation of different overlaps of the diode laser hardening in low-carbon steel and stainless steel
Kapustynskyi et al. Optimization of the parameters of local laser treatment for the creation of reinforcing ribs in thin metal sheets
Rathod et al. Laser surface hardening of ductile irons
Zenker et al. Electron beam surface hardening
Lobankova et al. Influence of laser radiation on structure and properties of steel
Ulewicz et al. Impact of Laser Machining on the Structure and Properties of Tool Steels
Giorleo et al. Apparent spot in circular laser hardening: effect of process parameters
Balasubramanian et al. A study on the effect of process parameters of laser hardening in carbon steels
Fauzun et al. Design of laser melting of tool steel for surface integrity enhancement
Lagarinhos et al. Effect of laser heat treatments on the hardness of tool steels
Gavrilov et al. Laser-thermal Hardening of the Tools Set for Cold-forming Fasteners
Fauzun et al. Laser Surface Modification of AISI 1025 Low Carbon Steel Using Pulsed Nd: YAG Laser for Enhance Surface Properties
Ulewicz et al. Influence of laser treatment on properties of high speed tool
Wagh et al. Metallurgical and tribological investigation of micro-scale fibre laser-based surface hardening
Balasubramanian et al. Laser Heat Treatment of the Steel Bottom Rollers of Textile Machines Used for Producing Quality Yarns.
Ruetering Laser Hardening: The known but unknown application
Sato et al. Application of laser hardening technology to sintered parts
Giorleo et al. Counter Laser treatment for recovering deformation of slender workpiece
Hnatenko et al. New Technologies of Laser Hardening of Parts of Fuel Equipment

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190923