CZ305692B6 - Zařízení na modelování emise plynů - Google Patents
Zařízení na modelování emise plynů Download PDFInfo
- Publication number
- CZ305692B6 CZ305692B6 CZ2010-209A CZ2010209A CZ305692B6 CZ 305692 B6 CZ305692 B6 CZ 305692B6 CZ 2010209 A CZ2010209 A CZ 2010209A CZ 305692 B6 CZ305692 B6 CZ 305692B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- tunnel
- wall
- transparent plate
- hooks
- axial fan
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sampling And Sample Adjustment (AREA)
Abstract
Zařízení na modelování emise plynů ve tvaru tunelu je tvořeno dvěma bočními stěnami (1), (2), přední stěnou (3), ve které je výstupní otvor (4) obdélníkového tvaru a zadní stěnou (5) s kruhovým otvorem (15), ve kterém je axiální ventilátor (6). Vrchní stěna (7) je rozdělena na 3 části, které dělí vnitřek tunelu, kdy v první části (8) je umístěna lišta (9) s háčky (10) k uchycení jednotlivých senzorů plynů a dalších přístrojů, ve střední části (16) je zasunovací průhledná deska (11) s upevněným kolíkem (12), pod touto částí je ukládací plocha (14) pro zkoumaný substrát, která zasahuje až pod třetí část (13). Stěny první části (8), druhé části (16) a třetí části (13) jsou tepelně izolovány.
Description
CZ 305692 B6
Zařízení na modelování emise plynů
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení modelování a měření emise plynů, amoniaku (NH3) metanu (CH4), oxidu uhličitého (CO2) a sirovodíku (H2S) v definovaných podmínkách v měřicím tunelu.
Dosavadní stav techniky Měření emise plynů z výkalů na pastvinách je velkým, téměř neřešitelným problémem. Je to dáno nestandardními podmínkami prostředí. Především je to velmi vysoký objem protékajícího vzduchu nad povrchem pastviny, s vysokou turbulencí, a s měnícím se směrem proudění, který znemožňuje přesné stanovení jedné z důležitých složek stanovení emise, průtoku vzduchu. Stejný faktor působí i na další složku emise, tj. stanovení koncentrace sledovaných plynů, která je značně variabilní a často je na hranici citlivosti měřicích systémů. Uvedené prostředí zcela znemožňuje realizaci měření, případně získání přesných dat z měření.
Kromě uvedených systémových překážek je velkým problémem připojení měřicího zařízení na síťový zdroj 230 V/60 Hz. Podle umístění pastviny vzhledem ke zdroji sítového napětí by mohlo být v někteiých případech vedení poměrně velmi dlouhé a muselo by splňovat všechny podmínky bezpečnosti a ochrany práce. Použití benzinového agregátu jako sítového zdroje napětí by porušilo welfare zvířat.
Podstata vynálezu Výše uvedené nedostatky řeší zařízení na modelování emise plynů, ve tvaru tunelu, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořeno dvěma bočními stěnami a přední stěnou, ve které je výstupní otvor obdélníkového tvaru, a zadní stěnou s kruhovým otvorem, ve kterém je axiální ventilátor. Vrchní sténaje rozdělena na 3 části, které dělí vnitřek tunelu, kdy v první části je umístěna lišta s háčky k uchycení jednotlivých senzorů plynů a dalších přístrojů, ve střední části je zasunovací průhledná deska s upevněným kolíkem. Pod touto částí je ukládací plocha pro zkoumaný substrát, která zasahuje až pod třetí část, přičemž stěny první, druhé a třetí části jsou tepelně izolovány.
Zařízení podle vynálezu je charakterizováno tím, že průhledná deska je vytvořena z organického skla.
Zařízení podle vynálezu je dále charakterizováno tím, že tepelná izolace je tvořena polystyrénem.
Zařízení podle vynálezu řeší modelování procesu mineralizace výkalů v kontrolovaných podmínkách, tj. v podmínkách s měřeným průběhem teploty, relativní vlhkostí a rychlostí proudění vzduchu v zařízení na modelování emise plynů, takže se nemusí provádět měření přímo na pastvině. V tomto zařízení lze plynule modelovat rychlost proudění vzduchu nad povrchem zkoumaných výkalů, je umožněno modelovat dešťové srážky a různá mechanická poškození výkalových koláčů (kopyty zvířat, boty ošetřovatelů a agrotechnickými operacemi). Kromě vlastního zařízení je takto vyřešeno i důležité vyvážení objemu zkoumaných výkalů ve tvaru „výkalových koláčů" a optimálního režimu citlivosti snímačů koncentrace plynů.
Zařízení podle vynálezu dobře umožňuje měřit mikroklimatické prvky uvnitř měřicího tunelu (teplota, relativní vlhkost) a rychlost proudění vzduchu nad vloženým substrátem, modelovat - 1 - CZ 305692 B6 rychlost proudění vzduchu nad vloženým substrátem a dále modelovat provozní a agrotechnické zásahy do integrity „výkalových koláčů", které mají vliv na uvolňování plynů ze zkoumaného substrátu a zjišťovat tak emise sledovaných plynů z výkalů zvířat ve volném prostoru. Uvedené zařízení bylo úspěšně odzkoušeno původci při pokusech mimo pastviny ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i., Praha - Uhříněves, CZ.
Objasnění výkresů
Na přiložených výkresech je zobrazen na Obr. 1 perspektivní pohled na celé zařízení, na Obr. 2 je půdorys zařízení a na Obr. 3 je umístění výkalových koláčů v zařízení. Příklady uskutečnění vynálezu Příklad 1
Zařízení podle vynálezu na modelování emise plynů je druhem vzduchového tunelu (Obr. 1). Je tvořeno dvěma bočními stěnami l a 2, přední stěnou 3, ve které je vytvořen výstupní otvor 4 obdélníkového tvaru, a zadní stěnou 5 s kruhovým otvorem 15, ve kterém je instalovaný malý axiální ventilátor 6. Vrchní stěna 7 je rozdělena na 3 části a funkčně člení vnitřní prostor tunelu. V první části 8 je umístěna lišta 9 s instalovanými háčky JO, které slouží k uchycení jednotlivých senzorů plynů a dalších přístrojů (Obr. 2). Ve střední části 16 je umístěna zasunovací průhledná deska 1T, nejlépe z organického skla, s upevněným kolíkem 12 pro její snadné zasunování. Pod touto částí je vyčleněna ukládací plocha 14 pro zkoumaný substrát (výkaly od zvířat), který je předmětem měření emise plynů. Zasunutá průhledná deska ϋ vytváří homogenní mikroklima v měřicím tunelu, jejím vysunutím se umožní jednak přístup k senzorům plynů, jednak umožňuje modelovat zásahy do zkoumaného substrátu. Tyto zásahy modelují dešťové srážky zkropením substrátu a jeho mechanické poškození, například kopyty zvířat, vláčením plochy substrátu. Kromě uvedených přístupů umožňuje odběr vzorků substrátu a jeho následnou chemickou analýzu. Ukládací plocha 14 zasahuje až pod třetí část tunelu 13. Výše popisované stěny (mimo střední části z organického skla) jsou vybaveny lištami, ve kterých jsou umístěny desky z polystyrenu za účelem tepelné izolace zařízení. S ohledem na přizpůsobení se skutečným poměrům na pastvině, je substrát vkládán ve formě „výkalových koláčů" o charakteristickém průměru, výšce a hmotnosti do prostoru ukládací plochy J4 a zasahuje až do třetí části tunelu 13. Uvedený substrát je ukládán do zařízení podle vynálezu přímo na povrch země (Obr. 3).
Rychlost proudění vzduchu nad vloženým substrátem do prostoru ukládací plochy 14 a třetí části tunelu Uje umožněno plynulým měněním otáček axiálního ventilátoru 6. Z rychlosti proudění vzduchu přes výstupní otvor 4 lze odvodit průchod vzduchu, který je jeden z prvků pro stanovení emise sledovaných plynů uvolňovaných ze zkoumaného substrátu.
Na přiloženém Obr. 4 jsou shrnuty výsledky měření, které byly původci získány při ověřování zařízení podle vynálezu v praxi.
Průmyslová využitelnost
Zařízení jako celek umožňuje průběžně měřit mikroklimatické podmínky v měřicím tunelu a rychlost proudění vzduchu pro stanovení emise sledovaných plynů, dále modelovat provozní a agrotechnické zásahy do integrity „výkalových koláčů", které mají vliv na úroveň uvolňování -2-
Claims (3)
- CZ 305692 B6 plynů z mineralizujícího substrátu. Měřením zjištěné emise plynů se přepočítávají na denní produkci výkalů od zvířat na pastvině. PATENTOVÉ NÁROKY 1. Zařízení na modelování emise plynů, ve tvaru tunelu, vyznačující se tím, že je tvořeno dvěma bočními stěnami (1), (2), přední stěnou (3), ve které je výstupní otvor (4) obdélníkového tvaru a zadní stěnou (5) s kruhovým otvorem (15), ve kterém je axiální ventilátor (6), přičemž vrchní stěna (7) je rozdělena na 3 části, které dělí vnitřek tunelu, kdy v první části (8) je umístěna lišta (9) s háčky (10) k uchycení jednotlivých senzorů plynů a dalších přístrojů, ve střední části (16) je zasunovací průhledná deska (11) s upevněným kolíkem (12), pod touto částí je ukládací plocha (14) pro zkoumaný substrát, která zasahuje až pod třetí část (13), přičemž stěny první části (8), druhé časti (16) a třetí části (13) jsou tepelně izolovány.
- 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tí m, že průhledná deska (11) je vytvořena z organického skla.
- 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že tepelná izolace je tvořena polystyrénem. 3 výkresy Seznam vztahových značek: 1 - boční stěna 2 - boční stěna 3 - přední stěna 4 - výstupní otvor 5 - zadní stěna 6 - axiální ventilátor 7 - vrchní stěna 8 - přední část prostoru 9- lišta 10- háčky 11 - průhledná deska 12 - kolík desky 13 - zadní část tunelu 14 - ukládací plocha 15 - kruhový otvor 16 - střední část. -3-
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2010-209A CZ305692B6 (cs) | 2010-03-19 | 2010-03-19 | Zařízení na modelování emise plynů |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CZ2010-209A CZ305692B6 (cs) | 2010-03-19 | 2010-03-19 | Zařízení na modelování emise plynů |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CZ2010209A3 CZ2010209A3 (cs) | 2011-09-29 |
| CZ305692B6 true CZ305692B6 (cs) | 2016-02-10 |
Family
ID=44672310
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CZ2010-209A CZ305692B6 (cs) | 2010-03-19 | 2010-03-19 | Zařízení na modelování emise plynů |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CZ (1) | CZ305692B6 (cs) |
Citations (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| KR100261042B1 (ko) * | 1998-01-12 | 2000-08-01 | 김강권 | 가축액비 질소 측정기와 측정방법 |
| CZ20938U1 (cs) * | 2010-03-19 | 2010-05-31 | Výzkumný ústav živocišné výroby, v. v. i. | Zařízení na modelování emise plynů |
-
2010
- 2010-03-19 CZ CZ2010-209A patent/CZ305692B6/cs not_active IP Right Cessation
Patent Citations (2)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| KR100261042B1 (ko) * | 1998-01-12 | 2000-08-01 | 김강권 | 가축액비 질소 측정기와 측정방법 |
| CZ20938U1 (cs) * | 2010-03-19 | 2010-05-31 | Výzkumný ústav živocišné výroby, v. v. i. | Zařízení na modelování emise plynů |
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CZ2010209A3 (cs) | 2011-09-29 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| Ogink et al. | Methods for measuring gas emissions from naturally ventilated livestock buildings: Developments over the last decade and perspectives for improvement | |
| Xin et al. | Use of CO 2 concentration difference or CO 2 balance to assess ventilation rate of broiler houses | |
| CN101907566B (zh) | 一种测定植物冠层光合、呼吸、蒸腾或/和土壤呼吸、蒸发的方法及其装置 | |
| CN108739499B (zh) | 一种数字化家禽代谢仓 | |
| Ni et al. | Emission factors and characteristics of ammonia, hydrogen sulfide, carbon dioxide, and particulate matter at two high-rise layer hen houses | |
| Kilic et al. | Ammonia and carbon dioxide concentrations in a layer house | |
| CN102003199B (zh) | 煤矿井下热湿环境模拟控制实验系统 | |
| Lin et al. | Ammonia, hydrogen sulfide, carbon dioxide and particulate matter emissions from California high-rise layer houses | |
| Gao et al. | Assessment of the backward Lagrangian Stochastic dispersion technique for continuous measurements of CH4 emissions | |
| Takai et al. | Airborne pollutant emissions from naturally ventilated buildings: Proposed research directions | |
| CN203224388U (zh) | 一种测量动物粪便温室气体排放速率的静态箱 | |
| Bleizgys et al. | Control of ammonia air pollution through the management of thermal processes in cowsheds | |
| CN106198117A (zh) | 气体参数的原位测定装置及测定方法 | |
| Fiedler et al. | Emissions of ammonia and methane from a livestock building natural cross ventilation | |
| Ye et al. | Key factors driving ammonia emissions from a pig house slurry pit | |
| CN110749353B (zh) | Ivc笼盒的多参数监测传感器 | |
| CZ305692B6 (cs) | Zařízení na modelování emise plynů | |
| CN207456503U (zh) | 畜禽养殖环境监测系统 | |
| CZ20938U1 (cs) | Zařízení na modelování emise plynů | |
| CN105211045B (zh) | 一种超声驱鼠器驱鼠效果的测定方法 | |
| Burns et al. | Quantification of particulate emissions from broiler houses in the southeastern United States | |
| Santolini et al. | Evaluation of microclimate in dairy farms using different model typologies in computational fluid dynamics analyses | |
| Burns et al. | Greenhouse gas (GHG) emissions from broiler houses in the southeastern United States | |
| Teye et al. | Instrumentation, measurement and performance of three air quality measurement systems for dairy buildings | |
| Purswell et al. | Effect of air deflectors on fan performancein tunnel-ventilated broiler houseswith a dropped ceiling |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20180319 |