CZ305147B6 - Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny - Google Patents

Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny Download PDF

Info

Publication number
CZ305147B6
CZ305147B6 CZ2008-245A CZ2008245A CZ305147B6 CZ 305147 B6 CZ305147 B6 CZ 305147B6 CZ 2008245 A CZ2008245 A CZ 2008245A CZ 305147 B6 CZ305147 B6 CZ 305147B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
block
cells
row
principal
numerator
Prior art date
Application number
CZ2008-245A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2008245A3 (cs
Inventor
Marcel Jiřina
Original Assignee
Ăšstav informatiky AV ÄŚR, v. v. i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ăšstav informatiky AV ÄŚR, v. v. i. filed Critical Ăšstav informatiky AV ÄŚR, v. v. i.
Priority to CZ2008-245A priority Critical patent/CZ305147B6/cs
Priority to PCT/CZ2009/000054 priority patent/WO2009129758A1/en
Publication of CZ2008245A3 publication Critical patent/CZ2008245A3/cs
Publication of CZ305147B6 publication Critical patent/CZ305147B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06NCOMPUTING ARRANGEMENTS BASED ON SPECIFIC COMPUTATIONAL MODELS
    • G06N99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Computing Systems (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Mathematical Physics (AREA)
  • Software Systems (AREA)
  • Information Retrieval, Db Structures And Fs Structures Therefor (AREA)
  • Complex Calculations (AREA)

Abstract

Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestává z paměti (1), bloku (2) transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny a prostředku (3) pro přenos nebo uchování hodnoty ovládací veličiny. Paměť (1) sestává z aspoň jednoho rámu (10), jedné dotazové řady (12) tvořené blokem (19) buněk s nejméně jednou paměťovou buňkou (16) a z buňky (17) reprezentace hodnoty ovládací veličiny. Každý rám (10) obsahuje nejméně dvě řady (11) a každou řadu (11) tvoří buňka (15) reprezentace odezvy, buňka (18) reprezentace vzdálenosti, buňka (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí a blok (14) buněk obsahující alespoň jednu paměťovou buňku (16). Blok (2) transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestává z bloku (21) pro stanovení hodnot vzdálenosti bloků (14) buněk řad (11) od bloku (19) buněk dotazové řady (12), bloku (22) pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků (14) buněk řad (11), bloku (23) pro stanovení hlavního čitatele, bloku (24) pro stanovení hlavního jmenovatele a z bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Blok (21) pro stanovení hodnot vzdáleností bloků (14) buněk řad (11) od bloku (19) buněk dotazové řady (12) je spojen s bloky (14) buněk řad (11), s buňkami (18) reprezentace vzdálenosti řad (11) a s blokem (19) buněk dotazové řady (12). Blok (22) pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků (14) buněk řad (11) je spojen s buňkami (18) reprezentace vzdálenosti a s buňkami (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad (11). Blok (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele je svým dělencovým vstupem spojen s blokem (23) pro st

Description

Vynález se týká zařízení, které je určeno ke stanovení hodnoty ovládací veličiny na základě již známých skutečností daných souborem dat uložených v paměti.
Dosavadní stav techniky
Ke stanovení hodnoty ovládací veličiny pro zadaný dotazový bod, se používá řada zařízení. Jde zejména o zařízení používající různé aproximační techniky, např. polynomy, splíne polynomy, neuronové sítě různých typů. V případech, kdy jde v podstatě o příslušnost k určité třídě (klasifikaci), jsou známa další speciální zařízení využívající techniky jako k-nejbližších sousedů, Bayesova metoda, metoda jader (kemel). Některé z těchto metod trpí tzv. prokletím dimensionality, tj. tím, že náročnost operací roste exponenciálně s dimenzí úlohy, tj. počtem veličin, které tvoří dotazový bod. Obecným problémem je to, že žádné ze známých zařízení není vhodné ke stanovení hodnoty ovládací veličiny pro každou úlohu. To jsou dva důvody, proč se hledají stále nová zařízení a tudíž i nové metody pro řešení úloh uvedených typů. Přitom se neočekává nalezení univerzálně nejlepšího zařízení nebo metody, ale přístupu, který je pro daný problém optimální.
Jsou známy dokumenty WO 98/14950, US 4926385, US 6105114, US 5214610 vycházející z podobného uspořádání paměti jako tento vynález. Dokument WO 98/14950 vyznačuje paměťové buňky uspořádané do polí s řádky a sloupci buněk, kde jsou dále vodiče pro slova, a to i několik vodičů pro jedno slovo. Cílem takového uspořádání je aktivovat pouze ty buňky paměti, které obsahují potřebnou informaci, zatímco ostatní buňky řádku zůstávají neaktivní, nemají žádnou spotřebu a celkově vzniká úspora energie při paměťových operacích. Dokument US 4926385 je patent na uspořádání cache paměti pro zvýšení především rychlosti přenosu. Paměť má standardní maticové uspořádání stím, že jsou zde registry pro přechodné uchování informace. Celé zařízení informace pouze přenáší (i když opakovaně a vysokou rychlostí), ale nevytváří žádnou odvozenou informaci. Předmětem dokumentu US 6105114 je zařízení pro transpozici. Obecně zařízení dovoluje číst data v jiném pořadí, než jak byla zapsána. Transpozice je speciální případ v tom, že data se zapisují do matice buněk po řádcích a čtou se po sloupcích, což se jeví jako „překlopení“ matice s daty podle hlavní úhlopříčky. Dokument US 5214610 popisuje uspořádání pro urychlení čtení z paměti v maticovém tvaru. Urychlení se realizuje tím, že každému sloupci paměti je přiřazena buňka tak, že tyto buňky dostávají a dále udržují obsah části čteného slova. To urychluje opakované čtení téhož slova nebo jeho části, protože nemusí proběhnout celý čtecí cyklus. Cílem tohoto vynálezu je vytvoření hodnoty ovládací veličiny, tj. vytvoření nové informace na základě dat uložených v paměti.
Podstata vynálezu
Problém konstrukce zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny řeší zařízení pro zpracování dat podle tohoto vynálezu. Toto zařízení vytváří reprezentaci hodnoty ovládací veličiny, která slouží k ovládání nebo řízení dalších zařízení, popř. k zobrazení. Zpracovávaná data reprezentují závislost ovládací veličiny na mnoha jiných veličinách (funkci mnoha proměnných, viz dále uvedené vzorce), které jsou uspořádány do rámů skládajících se z řad, tj. datových vzorků, a ty z jednotlivých paměťových buněk reprezentujících hodnoty jednotlivých veličin. Zařízení vytváří reprezentaci hodnoty ovládací veličiny pro dotazovou řadu hodnot mnoha veličin, tj. pro dotazový vzorek. Hodnota ovládací veličiny pak může být interpretována jako pravděpodobnost, že dotahový vzorek, tj. dotahová řada patří do stejného rámu (třídy) jako rám, kterého se týká blok pro stanovení hlavního čitatele.
- 1 CZ 305147 B6
Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestává z paměti, bloku transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny a prostředku pro přenos nebo uchování hodnoty ovládací veličiny. Paměť je uspořádána tak, že sestává z alespoň jednoho rámu, z jedné dotazové řady tvořené blokem buněk s nejméně jednou paměťovou buňkou a z buňky reprezentace hodnoty ovládací veličiny. Rám sestává z nejméně dvou řad, z nichž každou tvoří blok buněk obsahující alespoň jednu paměťovou buňku a buňka reprezentace odezvy, buňka reprezentace vzdálenosti, a buňka reprezentace reciproké hodnoty pořadí. Blok transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny určuje vzestupné pořadí jednotlivých řad rámu, tj. jednotlivých datových vzorků, podle vzdálenosti od dotazové řady, tj. dotazového vzorku, a provádí výpočet podle dále uvedeného vzorce. Blok transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestává z bloku pro stanovení hodnot vzdáleností bloků buněk řad od bloku buněk dotazové řady, z bloku pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků buněk řad, z bloku pro stanovení hlavního čitatele, z bloku pro stanovení hlavního jmenovatele a z bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Blok pro stanovení hodnot vzdáleností bloků buněk řad od bloku buněk dotazové řady je spojen s bloky buněk řad, s buňkami reprezentace vzdálenosti řad a s blokem buněk dotazové řady. Blok pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků buněk řad je spojen s buňkami reprezentace vzdálenosti a s buňkami reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad. Blok pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloků pro násobení a z bloku pro sčítání, vstupy každého bloku pro násobení jsou připojeny k buňkám reprezentace odezvy a k buňkám reprezentace reciproké hodnoty pořadí jedné řady a výstupy bloků pro násobení jsou připojeny ke vstupům bloku pro sčítání, jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Blok pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloku pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny ke všem buňkám reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad všech rámů a výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Blok pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele je svým výstupem spojen s buňkou reprezentace hodnoty ovládací veličiny.
Transformaci lze reprezentovat vzorcem žíi
ΣΙ kde z je pořadí, tj. pořadové číslo datového vzorku neboli řady. Pořadí je dáno vzdáleností datového vzorku, tj. bloku paměťových buněk řady, od dotazového vzorku, tj. bloku paměťových buněk dotazové řady. M je rovno počtu všech vzorků, tj. počtu řad. /?, je odezva vzorku i
reprezentovaná buňkou reprezentace odezvy, jemuž je přiřazeno pořadí i. Přitom i je reciproká hodnota pořadí. V tomto případě nezáleží na počtu tříd, tj. počtu rámů.
Zařízení může vytvářet jinou transformaci, což je konstrukčně provedeno tak, že blok pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloku pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad jednoho rámu a jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Současně blok pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloku pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny ke všem buňkám reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad všech rámů a jehož výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele.
Tato transformace je vhodná tehdy, když rámy jsou alespoň dva a jednotlivé rámy mají všechny stejný počet řad. Hodnota ovládací veličiny pak může být interpretována jako pravděpodobnost, že dotazový vzorek, tj. dotahová řada patří do stejného rámu (třídy) jako rám, kterého se týká blok pro stanovení hlavního čitatele.
-2CZ 305147 B6
Transformaci lze reprezentovat vzorcem
kde z je pořadí, tj. pořadové číslo datového vzorku, tj. řady. Pořadí je dáno vzdáleností datového vzorku, tj. bloku buněk řady, od dotazového vzorku, tj. bloku buněk dotazové řady. M]e rovno celkovému počtu všech vzorků, tj. počtu všech řad bez ohledu na rám, v němž jsou řady umístěny. Přitom i je reciproká hodnota pořadí. Symbol z'= 1 (C) u symbolu součtu v čitateli uvedeného vzorce znamená, že se sčítá pouze přes řady jednoho rámu a to rámu, kterého se týká blok pro stanovení hlavního čitatele.
Zařízení může vytvářet další odlišnou transformaci, což je konstrukčně provedeno tak, že blok pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloku pro sčítání, bloku pro čítání počtu řad a z bloku pro dělení, vstupy bloku pro sčítání jsou připojeny k buňkám reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad jednoho rámu a vstupy bloku pro sčítání počtu řad jsou připojeny k buňkám reprezentace odezvy všech řad téhož rámu; výstup bloku pro sčítání je připojen k dělencovému vstupu bloku pro dělení, výstup bloku pro čítání počtu řad je spojen s dělitelovým vstupem bloku pro dělení, jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Současně blok pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloků pro sčítání, z bloků pro čítání počtu řad, z bloků pro dělení a z bloku pro druhé sčítání, jehož výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele a jeho vstupy jsou spojeny s výstupy všech bloků pro dělení, každý blok pro dělení má dělencový vstup spojen s jedním blokem pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad jednoho rámu, dělitelový vstup bloku pro dělení je spojen s výstupem bloku pro čítání počtu řad, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám reprezentace odezvy řad téhož rámu.
Tato transformace je vhodná tehdy, když třídy, tj. rámy jsou alespoň dva a jednotlivé třídy, tj. rámy nemají všechny stejný počet řad. Hodnota ovládací veličiny pak může být interpretována jako pravděpodobnost, že dotazový vzorek, tj. dotazová řada je ze stejné třídy, tj. patří do stejného rámu jako třída, tj. rám, kterého se týká blok pro stanovení hlavního čitatele. Transformaci lze reprezentovat také vzorcem
A =
kde Nj je počet vzorků, tj. počet všech řad j-té třídy, tj. j-tého páru a Nc je počet vzorků, tj. počet řad (11) určité třídy C, tj. určitého rámu a označení z'=l(C), resp. /=1(/) znamená, že součet probíhá jen pro ty indexy i, pro které z-tý vzorek, tj. ž-tá řada patří do třídy C, resp.y.
Objasnění výkresů
Na obr. 1 je znázorněno celkové uspořádání zařízení podle vynálezu. Na obr. 2 je schéma struktury paměti. Obr. 3 představuje strukturu transformace a vazby (spojení) částí paměti a bloku pro stanovení hodnot vzdáleností, bloku pro stanovení hodnot vzdáleností, bloku pro stanovení reci-3 CZ 305147 B6 prokých hodnot vzestupného pořadí a bloku pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Na obr. 4 je diagram ilustrující spojení částí paměti a bloku pro stanovení hlavního čitatele a bloku pro stanovení hlavního jmenovatele ajejich vnitřní struktury pro případ kdy nezáleží na počtu rámů. Obr. 5 představuje schéma spojení částí paměti a bloku pro stanovení hlavního čitatele a bloku pro stanovení hlavního jmenovatele a jejich vnitřní struktury pro případ alespoň dvou stejně velkých rámů. Na obr. 6 je diagram spojení části paměti a bloku pro stanovení hlavního čitatele a bloku pro stanovení hlavního jmenovatele a jejich vnitřní struktury pro případ alespoň dvou nestejně velkých rámů.
Příklad uskutečnění vynálezu
Zařízení sestává z paměti i, bloku 2 transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny a prostředku 3 pro přenos nebo uchování odhadované hodnoty digitálně reprezentované závislosti. Paměť £ je uspořádána tak, že sestává z aspoň jednoho rámu 10, jedné dotazové řady 12 tvořené blokem 19 buněk dotazové řady s nejméně jednou paměťovou buňkou 16 a z buňky £7 reprezentace hodnoty ovládací veličiny. Rám 10 sestává z nejméně dvou řad 11, z nichž každou tvoří blok 14 buněk 16, buňka 15 reprezentace odezvy, buňka 18 reprezentace vzdálenosti a buňka 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí, přičemž blok 14 buněk 16 obsahuje alespoň jednu paměťovou buňku 16. Blok 2 transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestává z bloku 2£ pro stanovení hodnot vzdáleností bloků 14 buněk řad ££ od bloku £9 buněk dotazové řady 12, bloku 22 pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků £4 buněk řad ££, bloku 23 pro stanovení hlavního čitatele, bloku 24 pro stanovení hlavního jmenovatele a z bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele, přičemž blok 21 pro stanovení hodnot vzdáleností bloků 14 buněk řad 11 od bloku 19 buněk dotazové řady 12 je spojen s bloky 14 buněk řad 11, s buňkami 18 reprezentace vzdálenosti řad 11 a s blokem 19 buněk dotazové řady 12, blok 22 pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků 14 buněk řad 11 je spojen s buňkami £8 reprezentace vzdálenosti a s buňkami 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad 11 a blok 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele je svým dělencovým vstupem spojen s blokem 23 pro stanovení hlavního čitatele a dělitelovým vstupem s blokem 24 pro stanovení hlavního jmenovatele a svým výstupem s buňkou 17 reprezentace hodnoty ovládací veličiny. Struktura transformace a vazby (spojení) částí paměti £ a bloku 21 pro stanovení hodnot vzdáleností, bloku 22 pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí a bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele jsou znázorněny na Obr. 3. Blok 21 pro stanovení hodnot vzdáleností bloků £4 buněk řad ££ od bloku £9 buněk dotazové řady £2 je spojen s bloky 14 buněk řad 11 a s buňkami 18 reprezentace vzdálenosti řad 11 a s blokem 19 buněk dotazové řady 12. Blok 22 pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků £4 buněk řad 11 je spojen s buňkami 18 reprezentace vzdálenosti a s buňkami 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad ££. Blok 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele je svým dělencovým vstupem spojen s blokem 23 pro stanovení hlavního čitatele a dělitelovým vstupem s blokem 24 pro stanovení hlavního jmenovatele a svým výstupem s buňkou 17 reprezentace hodnoty ovládací veličiny. Na Obr. 4 jsou znázorněny vazby (spojení) částí paměti £ a bloku 23 pro stanovení hlavního čitatele a bloku 24 pro stanovení hlavního jmenovatele ajejich vnitřní struktury pro případ kdy nezáleží na počtu rámů £0. Přitom blok 23 pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloků 231 pro násobení a z bloku 232 pro sčítání, vstupy každého bloku 231 pro násobení jsou připojeny k buňkám 15 reprezentace odezvy a k buňkám 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí jedné řady 11 a výstupy bloků 231 pro násobení jsou připojeny ke vstupům bloku 232 pro sčítání, jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele; blok 24 pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloku 241 pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny ke všem buňkám £3 reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad ££ všech rámů 10 a výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Vazby (spojení) částí paměti a bloku 23 pro stanovení hlavního čitatele a bloku 24 pro stanovení hlavního jmenovatele ajejich vnitřní struktury pro případ alespoň dvou stejně velkých rámů £0 jsou znázorněny na Obr. 5. Přitom blok 23 pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloku 234 pro sčítání, jehož vstupy jsou
-4CZ 305147 B6 připojeny k buňkám 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad 11 jednoho rámu 10 a jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Blok 24 pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloku 245 pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny ke všem buňkám 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad JJ. všech rámů JO a jehož výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Obr. 6 znázorňuje vazby (spojení) částí paměti a bloku 23 pro stanovení hlavního čitatele a bloku 24 pro stanovení hlavního jmenovatele a jejich vnitřní struktury pro případ alespoň dvou nestejně velkých rámů 10. Přitom blok 23 pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloku 235 pro sčítání, bloku 236 pro čítání počtu řad JJ. a z bloku 233 pro dělení, vstupy bloku 235 pro sčítání jsou připojeny k buňkám 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad JJ. jednoho rámu 10 a vstupy bloku 236 pro čítání počtu řad jsou připojeny k buňkám 15 reprezentace odezvy všech řad 11 téhož rámu JO; výstup bloku 235 pro sčítání je připojen k dělencovému vstupu bloku 233 pro dělení, výstup bloku 236 pro čítání počtu řad je spojen s dělitelovým vstupem bloku 233 pro dělení, jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele. Blok 24 pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloků 241 pro sčítání, z bloků 242 pro čítání počtu řad, z bloků 243 pro dělení a z bloku 244 pro druhé sčítání, jehož výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku 25 pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele a jeho vstupy jsou spojeny s výstupy všech bloků 243 pro dělení, každý blok 243 pro dělení má dělencový vstup spojen s jedním blokem 241 pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám 13 reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad JJ. jednoho rámu 10, dělitelový vstup bloků 243 pro dělení je spojen s výstupem bloku 242 pro čítání počtu řad, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám 15 reprezentace odezvy řad 11 téhož rámu 10.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle vynálezu může tvořit komponentu systémů pro klasifikaci, speciálně personalizovaných informačních systémů jako jsou např. varovná zařízení hlídající stav bdělosti řidiče a rozlišující jeho schopnost řídit vozidlo a stav, kdy je schopnost řízení snížena. Dalším příkladem možné aplikace je komplexní vyhodnocování provozního stavu složitých strojů, jako jsou spalovací motory, na normální stav a stav vyžadující servis.
Zařízení se hodí pro zpracování digitálně reprezentovaných závislostí na mnoha údajích (tj. závislostí vysokých dimenzí) a pro závislosti, pro které jiná zařízení a přístupy nedávají uspokojivé výsledky.
Výhodou zařízení podle vynálezu je také to, že na rozdíl od jiných systémů strojového učení v okamžiku zpracování dotazové informace používá právě platný stav všech údajů, nikoliv stav v době, kdy byl systém naučen. To umožňuje dynamicky reagovat na změny podmínek podle změn údajů.
Zařízením podle vynálezu se získá hodnota ovládací veličiny, kterou lze využít pro ovládání, řízení a kontrolu dalších strojů a zařízení, např. k přesměrováni nevyžádané pošty, nebo zobrazit jako např. varovný signál příliš unavenému řidiči.
Zařízení je také určeno pro stanovení hodnoty pravděpodobnosti příslušnosti skupiny údajů (dotazového bodu) do určité třídy, tj. rámu. Např. při jednoduché klasifikaci může mít hodnota ovládací veličiny význam pravděpodobnosti příslušnosti dotazové řady do určitého rámu. Ovládací veličina pak přímo ovlivní činnost následného zařízení, kteiým se uskuteční přesun objektu do příslušného rámu.

Claims (5)

1. Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestávající z paměti, bloku transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny a prostředku pro přenos nebo uchování hodnoty ovládací veličiny, kde paměť (1) sestává z aspoň jednoho rámu (10), jedné dotazové řady (12) tvořené blokem (19) buněk dotazové řady s nejméně jednou paměťovou buňkou (16) a z buňky (17) reprezentace hodnoty ovládací veličiny, vyznačené tím, že každý rám (10) sestává z nejméně dvou řad (11) a každou řadu (11) tvoří buňka (15) reprezentace odezvy, buňka (18) reprezentace vzdálenosti, buňka (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí a blok (14) buněk obsahující alespoň jednu paměťovou buňku (16), navazující blok (2) transformace pro stanovení hodnoty ovládací veličiny sestává z bloku (21) pro stanovení hodnot vzdáleností bloků (14) buněk řad (11) od bloku (19) buněk dotazové řady (12), bloku (22) pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků (14) buněk řad (11), bloku (23) pro stanovení hlavního čitatele, bloku (24) pro stanovení hlavního jmenovatele a z bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele, přičemž blok (21) pro stanovení hodnot vzdáleností bloků (14) buněk řad (11) od bloku (19) buněk dotazové řady (12) je spojen s bloky (14) buněk řad (11), s buňkami (18) reprezentace vzdálenosti řad (11) a s blokem (19) buněk dotazové řady (12), blok (22) pro stanovení reciprokých hodnot vzestupného pořadí bloků (14) buněk řad (11) je spojen s buňkami (18) reprezentace vzdálenosti a s buňkami (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad (11) a blok (25) pro stanovení hlavního čitatele a hlavního jmenovatele je svým dělencovým vstupem spojen s blokem (23) pro stanovení hlavního čitatele a dělitelovým vstupem s blokem (24) pro stanovení hlavního jmenovatele a svým výstupem s buňkou (17) reprezentace hodnoty ovládací veličiny.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že blok (23) pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloků (231) pro násobení a z bloku (232) pro sčítání, vstupy každého bloku (231) pro násobení jsou připojeny k buňkám (15) reprezentace odezvy a k buňkám (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí jedné řady (11) a výstupy bloků (231) pro násobení jsou připojeny ke vstupům bloku (232) pro sčítání, jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele a současně blok (24) pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloku (241) pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny ke všem buňkám (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad (11) všech rámů (10) a výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele.
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že blok (23) pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloku (234) pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad (11) jednoho rámu (10) a jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele a současně blok (24) pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloku (245) pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny ke všem buňkám (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad (11) všech rámů (10) a jehož výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele.
4. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že blok (23) pro stanovení hlavního čitatele sestává z bloku (235) pro sčítání, bloku (236) pro čítání počtu řad (11) a z bloku (233) pro dělení, vstupy bloku (235) pro sčítání jsou připojeny k buňkám (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí všech řad (11) jednoho rámu (10) a vstupy bloku (236) pro čítání počtu řad jsou připojeny k buňkám (15) reprezentace odezvy všech řad (11) téhož rámu (10), přičemž výstup bloku (235) pro sčítání je připojen k dělencovému vstupu bloku (233) pro dělení, výstup bloku (236) pro čítání počtu řad je spojen s dělitelovým vstupem bloku (233) pro dělení, jehož výstup je spojen s dělencovým vstupem bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele a současně blok (24) pro stanovení hlavního jmenovatele sestává z bloků (241) pro sčítání, z bloků (242) pro čítání počtu řad, z bloků (243) pro dělení a z bloku (244) pro druhé sčítání,
-6CZ 305147 B6 jehož výstup je spojen s dělitelovým vstupem bloku (25) pro stanovení podílu hlavního čitatele a hlavního jmenovatele a jeho vstupy jsou spojeny s výstupy všech bloků (243) pro dělení, každý blok (243) pro dělení má dělencový vstup spojen s jedním blokem (241) pro sčítání, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám (13) reprezentace reciproké hodnoty pořadí řad (11) jednoho rámu (10),
5 dělitelový vstup bloku (243) pro dělení je spojen s výstupem bloku (242) pro čítání počtu řad, jehož vstupy jsou připojeny k buňkám (15) reprezentace odezvy řad (11) téhož rámu (10).
CZ2008-245A 2008-04-22 2008-04-22 Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny CZ305147B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2008-245A CZ305147B6 (cs) 2008-04-22 2008-04-22 Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny
PCT/CZ2009/000054 WO2009129758A1 (en) 2008-04-22 2009-04-17 Apparatus for assessing a control value

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2008-245A CZ305147B6 (cs) 2008-04-22 2008-04-22 Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2008245A3 CZ2008245A3 (cs) 2009-11-04
CZ305147B6 true CZ305147B6 (cs) 2015-05-20

Family

ID=40887856

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2008-245A CZ305147B6 (cs) 2008-04-22 2008-04-22 Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ305147B6 (cs)
WO (1) WO2009129758A1 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4926385A (en) * 1987-08-05 1990-05-15 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Semiconductor memory device with cache memory addressable by block within each column
US5214610A (en) * 1989-09-22 1993-05-25 Texas Instruments Incorporated Memory with selective address transition detection for cache operation
WO1998014950A1 (en) * 1996-09-30 1998-04-09 Advanced Micro Devices, Inc. Memory block select using multiple word lines to address a single memory cell row
US6105114A (en) * 1997-01-21 2000-08-15 Sharp Kabushiki Kaisha Two-dimensional array transposition circuit reading two-dimensional array in an order different from that for writing

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4926385A (en) * 1987-08-05 1990-05-15 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Semiconductor memory device with cache memory addressable by block within each column
US5214610A (en) * 1989-09-22 1993-05-25 Texas Instruments Incorporated Memory with selective address transition detection for cache operation
WO1998014950A1 (en) * 1996-09-30 1998-04-09 Advanced Micro Devices, Inc. Memory block select using multiple word lines to address a single memory cell row
US6105114A (en) * 1997-01-21 2000-08-15 Sharp Kabushiki Kaisha Two-dimensional array transposition circuit reading two-dimensional array in an order different from that for writing

Also Published As

Publication number Publication date
WO2009129758A1 (en) 2009-10-29
CZ2008245A3 (cs) 2009-11-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yang et al. Deep neural decision trees
Yi et al. Deep neural networks for traffic flow prediction
US11586417B2 (en) Exploiting activation sparsity in deep neural networks
US11176446B2 (en) Compositional prototypes for scalable neurosynaptic networks
EP3710995B1 (en) Deep neural network processor with interleaved backpropagation
US20180330235A1 (en) Apparatus and Method of Using Dual Indexing in Input Neurons and Corresponding Weights of Sparse Neural Network
US20200110999A1 (en) Thermodynamic ram technology stack
Mitra Verifying Cyber-Physical Systems: A Path to Safe Autonomy
CN100361072C (zh) 流水线处理一系列处理指令的方法和设备
US11308026B1 (en) Multiple busses interleaved in a systolic array
Steclik et al. Automatic grouping of production data in Industry 4.0: The use case of internal logistics systems based on Automated Guided Vehicles
Li et al. Reliability of non-repairable systems with cyclic-mission switching and multimode failure components
Hamed et al. Fuel consumption prediction model using machine learning
EP3422245A1 (en) Methods, processing engines, and microprocessors for classifying data according to decision trees
EP3896585A1 (en) System local field matrix updates
Bou et al. L-BiX: incremental sliding-window aggregation over data streams using linear bidirectional aggregating indexes
CZ305147B6 (cs) Zařízení pro stanovení hodnoty ovládací veličiny
del Campo et al. A versatile hardware/software platform for personalized driver assistance based on online sequential extreme learning machines
Shen et al. Decay-weighted extreme learning machine for balance and optimization learning
CN116628138A (zh) 应用于深度学习的物流订单文本挖掘方法及系统
Cupek et al. Data preprocessing, aggregation and clustering for agile manufacturing based on automated guided vehicles
Adan et al. Analysis of structured Markov processes
Briani et al. Inverting the fundamental diagram and forecasting boundary conditions: How machine learning can improve macroscopic models for traffic flow
Song et al. Novel graph processor architecture
Yadav Increasing accuracy of software defect prediction using 1-dimensional CNN with SVM

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170422