CZ304949B6 - Magnetoreologický ventil - Google Patents

Magnetoreologický ventil Download PDF

Info

Publication number
CZ304949B6
CZ304949B6 CZ2013-1026A CZ20131026A CZ304949B6 CZ 304949 B6 CZ304949 B6 CZ 304949B6 CZ 20131026 A CZ20131026 A CZ 20131026A CZ 304949 B6 CZ304949 B6 CZ 304949B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
valve
magnetic circuit
magnetic
core
induction
Prior art date
Application number
CZ2013-1026A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20131026A3 (cs
Inventor
Ivan Mazůrek
Jakub Roupec
Zbyněk Strecker
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2013-1026A priority Critical patent/CZ304949B6/cs
Priority to PL14830785T priority patent/PL3092421T3/pl
Priority to PCT/CZ2014/000157 priority patent/WO2015090256A1/de
Priority to EP14830785.3A priority patent/EP3092421B1/de
Publication of CZ20131026A3 publication Critical patent/CZ20131026A3/cs
Publication of CZ304949B6 publication Critical patent/CZ304949B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16FSPRINGS; SHOCK-ABSORBERS; MEANS FOR DAMPING VIBRATION
    • F16F9/00Springs, vibration-dampers, shock-absorbers, or similarly-constructed movement-dampers using a fluid or the equivalent as damping medium
    • F16F9/32Details
    • F16F9/53Means for adjusting damping characteristics by varying fluid viscosity, e.g. electromagnetically
    • F16F9/535Magnetorheological [MR] fluid dampers
    • F16F9/537Magnetorheological [MR] fluid dampers specially adapted valves therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soft Magnetic Materials (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Magnetically Actuated Valves (AREA)

Abstract

Magnetoreologický ventil obsahující alespoň jednu napájenou indukční cívku vsazenou do magneticky vodivého tělesa tvořícího magnetický obvod má alespoň část magnetického obvodu vytvořenu z kompozitního materiálu, jehož elektrická rezistivita je větší než 10.sup.-4.n. .OMEGA.m, přičemž jeho relativní permeabilita v porovnání s permeabilitou vakua je v rozmezí frekvencí do 10 kHz, v rozmezí magnetické indukce 100 až 400 mT a za teploty od 0 do 100 .degree.C větší než 500.

Description

Vynález se týká magnetoreologického ventilu obsahujícího alespoň jednu napájenou indukční cívku vsazenou do magneticky vodivého tělesa tvořícího magnetický obvod.
Dosavadní stav techniky
V regulovaných hydraulických systémech se používají elektromagnetické ventily, které pomocí ovládacího proudu v řídicích cívkách proporcionálně regulují průtok kapaliny ventilem. Tyto ventily jsou, zejména u složitých a rychlých hydraulických systémů, velmi nákladné.
Po uvedení magnetoreologických kapalin na světové trhy přibyla další efektivní cesta pro konstrukci řízených hydraulických systémů. Magnetoreologická (MR) kapalina je vysoce koncentrovaná suspenze velmi malých částic magneticky měkkého železa v hydraulickém oleji. Magnetoreologický efekt nastává v MR kapalině po jejím vystavení magnetickému poli. Vlivem působení homogenního magnetického pole se původně rovnoměrně rozptýlené mikročástice stanou magnetickými dipóly a začnou se shlukovat do řetězců ve směru siločar magnetického pole. Tento jev se také projeví změnou některých fyzikálních vlastností kapaliny, jako je zdánlivá viskozita nebo mez tečení. Kapalina se pak chová jako viskózně plastická látka.
Když přestane magnetická síla působit, proces se obrátí a částice se opět v kapalině volně rozptýlí, a ta získá původní vlastnosti. Tímto způsobem lze pomocí magnetického pole regulovat tzv. zdánlivou viskozitu kapaliny a tím odpor kapaliny při průtoku ventilem resp. štěrbinou ventilu vystavenou magnetickému poli.
Aplikací popsaného magnetoreologického jevu v různých částech hydraulického systému naplněného MR kapalinou lze tedy řídit průtok stejně jako elektromagnetickými solenoidovými ventily. Náklady na konstrukci takového systému mohou být při použití MR prvků výrazně nižší, protože nevyžaduje žádné přesné mechanické díly. Velké uplatnění nacházejí aplikace MR ventilů například v řízených hydraulických tlumičích vibrací.
Většímu uplatnění tohoto řešení zatím brání velká reakční doba MR ventilů. U regulovaných systémů je přitom schopnost co nejrychlejší reakce jedním z nej důležitějších požadavků a nejsledovanějších faktorů. Doba odezvy resp. časová konstanta je pro dynamické systémy prvního řádu definována jako čas T nutný k dosažení 63,2 % konečné hodnoty výstupní veličiny (zde síly) v ustáleném stavu v odezvě na jednotkový skok vstupní veličiny.
V současnosti se reakční doba běžně vyráběných MR ventilů nachází v řádu desítek až stovek ms, což brání jejich uplatnění v rychlých regulovaných systémech. Pro ef ektivní regulaci systému by časová konstanta ventilu neměla být větší než je 1/10 převrácené hodnoty největší regulované frekvence systému. Pokud je časová konstanta ventilu delší, regulace se stává neúčinnou.
Měřením doby odezvy MR ventilů, zejména u tlumičů se zabývalo mnoho výzkumných týmů.
V článku vědeckého týmu Xinchunga, viz XINCHUN, G, G. PENGFEI a O. JINGPING. Study of the response time of MR dampers. In: Proč. SPIE 7493. Weihai, China, 2009. DOI: 10.1117/12.840217, se uvádí, že byla změřena časová odezva MR tlumiče s maximální tlumicí silou 270 kN (MR tlumič určený k tlumení seismických vibrací budov). Změřená časová odezva tlumiče byla určena v rozmezí 160 až 240 ms v závislosti na počátečním a konečném proudu a pístové rychlosti.
- 1 CZ 304949 B6
V rozsáhlém a často citovaném experimentu provedeném týmem Koo, viz KOO, J. H.. F. D. GONCAL VES a M. AHMADIAN. A comprehensive analysis of the response time of MR dampers. Smart Mater. Struct. 2006, roč. 15, č. 2. se uvádí, že byla změřena celková doba odezvy komerčně běžně dostupného tlumiče Lord Motion Master® určeného pro automobily, a to ve výši 20 ms k dosažení 95 % konečné hodnoty výstupní veličiny.
Časová odezva MR tlumičů se v závislosti na konstrukci MR tlumiče samotného a způsobu řízení značně liší. Příčiny časové prodlevy MR zařízení jsou popsány týmem Maase, viz MAAS, J. a D. GÚTH. Experimental Investigation of the Transient Behavior of MR Fluids. In: ASME Conference on Smart Materiál, Adaptive Structures and Intelligent System. Scottsdale, Arizona, USA,: ASME, 2011. ISBN 978- 0-7918 -5471-6.
Jako hlavní identifikované příčiny, které se kumulativně podílejí na časové prodlevě, lze označit:
1. Časovou odezvu MR kapaliny
2. Indukčnost cívky MR tlumiče
3. Vířivé proudy v jádře
Odezva MR kapaliny je způsobena polarizací železných částic v MR kapalině a následným formováním těchto částic do řetězců, jakmile se MR kapalina ocitne v magnetickém poli. Tato časová odezva, která se pohybuje v závisiosti na druhu kapaliny a způsobu měření v rozmezí cca 0,45 až 1,30 ms, je sama o sobě vyhovující i pro regulaci systémů kmitajících s vysokou frekvencí.
Druhý faktor, tj. prodlevu, kterou do systému vnáší průběh magnetické indukce, lze uspokojivě potlačit vhodným řízením zesilovače.
Zbývá tedy třetí podstatná příčina prodlevy, která se v článku Xinchunga na základě jednoduchého FEM modelu vysvětluje vířivými proudy v jádře. Teprve po časovém úseku nezbytném pro rozvoj vířivých proudů je ventil schopen plné funkce.
Výzkumný tým původce provedl simulaci tohoto jevu na běžném MR ventilu se železným jádrem. Při napájení cívky stejnosměrným napětím je v tomto případě zřejmé celkem rovnoměrné rozložení magnetické indukce. Při napájení cívky střídavým proudem o frekvenci 200 Hz (tato situace odpovídá rychlé změně proudu) je zřejmý výrazný nárůst magnetické indukce v tělese MR ventilu vlivem vířivých proudů a pokles magnetické indukce ve štěrbině MR ventilu.
Vynález si klade za úkol navrhnout magnetoreologický ventil, který by podstatně zkrátil odezvu magnetoreologického systému na vstupní impulz.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší magnetoreologický ventil obsahující alespoň jednu napájenou indukční cívku vsazenou do magneticky vodivého tělesa tvořícího magnetický obvod. Jeho podstata spočívá v tom, že alespoň část magnetického obvodu ventilu je vytvořena z kompozitního materiálu, jehož elektrická rezistivita je větší než KÚ* Qm, přičemž jeho relativní permeabilita v porovnání s permeabilitou vakua je v rozmezí frekvencí do 10 kHz, v rozmezí magnetické indukce 100 až 400 mT a za teploty od 0 do 100 °C větší než 500. Materiál s těmito vlastnostmi potlačí vířivé proudy v tělese ventilu a přitom zajistí vytvoření potřebného magnetického pole ve štěrbině ventilu.
Magnetický obvod ventilu může být vytvořen ze slinutého materiálu o složení: NiZn nebo MnZn.
-2CZ 304949 B6
Magnetický obvod ventilu může být též vytvořen z feromagnetických plechů proložených dielektrikem.
Magnetoreologický ventil ve výhodném provedení je tvořen válcovým jádrem s nasazenými kotouči svírajícími mezi sebou indukční cívky, kotouče a cívky jsou obklopeny pláštěm a mezi kotouči a jádrem jsou vytvořeny štěrbiny pro průtok MR kapaliny, přičemž jádro, kotouče a plášť tvoří magnetický obvod ventilu.
Objasnění výkresu
Vynález bude dále objasněn pomocí výkresu, na němž obr. 1 představuje v řezu výhodné provedení MR ventilu podle vynálezu a na obr. 2 je detail jedné sekce ventilu s vyznačenými siločarami magnetického pole.
Příklady uskutečnění vynálezu
Třístupňový MR ventil podle obr. 1 je tvořen válcovým jádrem i, na němž jsou nasazeny kotouče svírající indukční cívky 3 uložené v magneticky nevodivém nosiči 4, přičemž kotouče 2 a cívky jsou obklopeny vnějším trubkovým pláštěm 5. Tato sestávaje stažena víky 6 prostřednictvím svorníku 7 s podložkami 8 a maticí 9. MR kapalina vstupuje do ventilu otvorem v levém víku 6 a její průtok ventilem omezují zejména štěrbiny mezi kotouči 2 a jádrem i. Kapalina z ventilu vystupuje otvorem v pravém víku. Jak je zřejmé z obr. 2, magnetický obvod vytvářený cívkami 3 probíhá jádrem i, kotouči 2 a je uzavřen pláštěm 5. Pokud je do cívek 3 ventilu vpuštěn elektrický proud, vytvoří se magnetické pole, jehož siločáry jsou naznačeny na obr. 2. Zvýšená hustota siločar protínajících štěrbinu kolmo na směr průtoku způsobí ve štěrbině nárůst zdánlivé viskozity MR kapaliny a tím ztížený průtok MR kapaliny ventilem.
Jádro 1, kotouče 2 a plášť 5 jsou zhotoveny z materiálu s vysokou magnetickou vodivostí, ale s nízkou elektrickou vodivostí. Konkrétně se jedná o Siferit N95 s těmito parametry:
Relativní permeabilita: 2300 za těchto podmínek: frekvence magnetického pole: 10 kHz, magnetická indukce:
250 mT, teplota materiálu: 20 °C
Elektrická rezistivita: 8 Qm
Shodné a podobné vlastnosti vymezené v nároku 1 jeví řada sintrovaných materiálů o obecném složení: NiZn, MnZn a rovněž kompozitní materiály tvořené feromagnetickými niklovými magneticky měkkými plechy proloženými dielektrikem, obdobně jako jádra transformátorů.
Pro srovnání je třeba uvést parametry materiálů doposud užívaných v MR ventilech: Elektrická rezistivita oceli činí 10“7 Ωιη, feritu 10 Qm, je tedy o tři řády nižší než u navrhovaných materiálů a tedy vodivost o tři řády vyšší, zatím co relativní permeabilita pro ocel se uvádí 7800 a pro ferit 1000 až 5000, přičemž relativní permeabilita u navrhovaných materiálů se i ve spodní hranici 500 jeví jako postačující.
Navrhovaný MR ventil lze aplikovat samostatně do regulovaného hydraulického obvodu, nebo jako součást pístu řízeného tlumiče vibrací, což umožní semiaktivní reguíaci pružícího vibroizolačního systému s frekvencí až 100 Hz.

Claims (4)

1. Magnetoreologický ventil obsahující alespoň jednu napájenou indukční cívku vsazenou do magneticky vodivého tělesa tvořícího magnetický obvod, vyznačující se tím, že alespoň část magnetického obvodu ventiluje vytvořena z kompozitního materiálu, jehož elektrická rezistivita je větší než I04 Qm, přičemž jeho relativní permeabilita v porovnání s permeabilitou vakua je v rozmezí frekvencí do 10 kHz, v rozmezí magnetické indukce 100 až 400 mT a za teploty od 0 do 100 °C větší než 500.
2. Magnetoreologický ventil podle nároku 1, vyznačující se tím, že jeho magnetický obvod je vytvořen ze slinutého materiálu o složení: MnZn nebo NiZn.
3. Magnetoreologický ventil podle nároku 1, vyznačující se tím, že jeho magnetický obvod je vytvořen z feromagnetických plechů proložených dielektrikem.
4. Magnetoreologický ventil podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že je tvořen válcovým jádrem (1) s nasazenými kotouči (2) svírajícími mezi sebou indukční cívky (3), přičemž kotouče (2) a cívky (3) jsou obklopeny pláštěm (5) a mezi kotouči (2) a jádrem (1) jsou vytvořeny štěrbiny pro průtok MR kapaliny a přičemž jádro (1), kotouče (2) a plášť (5) tvoří magnetický obvod ventilu.
CZ2013-1026A 2013-12-18 2013-12-18 Magnetoreologický ventil CZ304949B6 (cs)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1026A CZ304949B6 (cs) 2013-12-18 2013-12-18 Magnetoreologický ventil
PL14830785T PL3092421T3 (pl) 2013-12-18 2014-12-16 Zawór do cieczy magnetoreologicznej
PCT/CZ2014/000157 WO2015090256A1 (de) 2013-12-18 2014-12-16 Ventil für eine magnetorheologische flüssigkeit
EP14830785.3A EP3092421B1 (de) 2013-12-18 2014-12-16 Ventil für eine magnetorheologische flüssigkeit

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1026A CZ304949B6 (cs) 2013-12-18 2013-12-18 Magnetoreologický ventil

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20131026A3 CZ20131026A3 (cs) 2015-02-04
CZ304949B6 true CZ304949B6 (cs) 2015-02-04

Family

ID=52423526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-1026A CZ304949B6 (cs) 2013-12-18 2013-12-18 Magnetoreologický ventil

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP3092421B1 (cs)
CZ (1) CZ304949B6 (cs)
PL (1) PL3092421T3 (cs)
WO (1) WO2015090256A1 (cs)

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN201166029Y (zh) * 2008-02-01 2008-12-17 黑龙江科技学院 一种螺旋液流通道的磁流变阀
CN201202709Y (zh) * 2008-03-04 2009-03-04 黑龙江科技学院 一种非直线液流通道的磁流变阀
DE102009050848A1 (de) * 2009-10-19 2011-04-21 Hydac Technology Gmbh Vorrichtung zum impulsartigen Freigeben einer in einem Speichergehäuse bevorratbaren Fluidmenge
CN202280914U (zh) * 2011-10-19 2012-06-20 昆明理工大学 一种磁流变阀
CN202612241U (zh) * 2012-06-19 2012-12-19 华东交通大学 三级调压双线圈型磁流变阀
CN103062146A (zh) * 2013-01-20 2013-04-24 华东交通大学 一种阻尼间隙机械可调式双线圈磁流变阀

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2246312C (en) * 1996-02-12 2004-06-08 Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. Process for the production of laminated cores and electromagnetic units produced therefrom
DE19960095A1 (de) * 1999-12-14 2001-07-05 Bosch Gmbh Robert Gesinterter weichmagnetischer Verbundwerkstoff und Verfahren zu dessen Herstellung
WO2008024957A1 (en) * 2006-08-24 2008-02-28 Lord Corporation Controllable magnetorheological fluid valve, devices, and methods

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN201166029Y (zh) * 2008-02-01 2008-12-17 黑龙江科技学院 一种螺旋液流通道的磁流变阀
CN201202709Y (zh) * 2008-03-04 2009-03-04 黑龙江科技学院 一种非直线液流通道的磁流变阀
DE102009050848A1 (de) * 2009-10-19 2011-04-21 Hydac Technology Gmbh Vorrichtung zum impulsartigen Freigeben einer in einem Speichergehäuse bevorratbaren Fluidmenge
CN202280914U (zh) * 2011-10-19 2012-06-20 昆明理工大学 一种磁流变阀
CN202612241U (zh) * 2012-06-19 2012-12-19 华东交通大学 三级调压双线圈型磁流变阀
CN103062146A (zh) * 2013-01-20 2013-04-24 华东交通大学 一种阻尼间隙机械可调式双线圈磁流变阀

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20131026A3 (cs) 2015-02-04
EP3092421B1 (de) 2018-10-10
WO2015090256A1 (de) 2015-06-25
PL3092421T3 (pl) 2019-04-30
EP3092421A1 (de) 2016-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Guo et al. Finite element analysis and simulation evaluation of a magnetorheological valve
Gavin et al. Optimal design of MR dampers
Yoon et al. An eddy current effect on the response time of a magnetorheological damper: Analysis and experimental validation
Li et al. A state-of-the-art review on magnetorheological elastomer devices
Yazid et al. Design of magnetorheological damper with a combination of shear and squeeze modes
Nguyen et al. Optimal design of magnetorheological valves via a finite element method considering control energy and a time constant
Parlak et al. Optimal design of MR damper via finite element analyses of fluid dynamic and magnetic field
Nguyen et al. Geometry optimization of MR valves constrained in a specific volume using the finite element method
Nguyen et al. An analytical method for optimal design of MR valve structures
Cheng et al. Design, analysis, and experimental evaluation of a magnetorheological damper with meandering magnetic circuit
Maddah et al. Reduction of magneto rheological dampers stiffness by incorporating of an eddy current damper
Zheng et al. Transient multi-physics analysis of a magnetorheological shock absorber with the inverse Jiles–Atherton hysteresis model
Strecker et al. Limiting factors of the response time of the magnetorheological damper
Abd Fatah et al. Design of magnetorheological valve using serpentine flux path method
Jeniš et al. Insight into the response time of fail-safe magnetorheological damper
Lee et al. Tension control of wire rope in winch spooler using magneto rheological brake
Nam et al. Electromagnetic design of a magnetorheological damper
Mangal et al. Experimental and numerical studies of magnetorheological (mr) damper
Lee et al. Magnetic fluid actuator based on passive levitation phenomenon
Kubík et al. Design of semi-active magnetorheological valve with non-magnetic bypass
Hairuddin et al. A feasibility study of magnetorheological elastomer base isolator
Michal et al. Transient magnetic model of magnetorheological damper and its experimental verification
CZ304949B6 (cs) Magnetoreologický ventil
Gołdasz Electro-mechanical analysis of a magnetorheological damper with electrical steel laminations
Zhang et al. A study of an inner bypass magneto-rheological damper with magnetic bias

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20221218