CZ304236B6 - Optická planární mnohavidová POF rozbočnice - Google Patents

Optická planární mnohavidová POF rozbočnice Download PDF

Info

Publication number
CZ304236B6
CZ304236B6 CZ2013-56A CZ201356A CZ304236B6 CZ 304236 B6 CZ304236 B6 CZ 304236B6 CZ 201356 A CZ201356 A CZ 201356A CZ 304236 B6 CZ304236 B6 CZ 304236B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
waveguide
channel waveguide
output
pof
layer
Prior art date
Application number
CZ2013-56A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ201356A3 (cs
Inventor
Václav Prajzler
Radek Maštera
Original Assignee
České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Elektrotechnická
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Elektrotechnická filed Critical České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Elektrotechnická
Priority to CZ2013-56A priority Critical patent/CZ304236B6/cs
Publication of CZ201356A3 publication Critical patent/CZ201356A3/cs
Publication of CZ304236B6 publication Critical patent/CZ304236B6/cs

Links

Abstract

Optická planární mnohavidová POF rozbočnice je tvořená vlnovodnou strukturou, skládající se ze vstupního vláknového POF vlnovodu (1), který je připojen na vstupní kanálkový vlnovod (2) tvořený vrstvou fotopolymeru v substrátu (3) z polymeru PMMA a přes taperovaný kanálkový vlnovod (4) z polymeru, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu, je symetricky vyústěn do levého výstupního kanálkového vlnovodu (6) a do pravého výstupního kanálkového vlnovodu (7) ve tvaru S, tvořených vrstvou fotopolymeru a zakončených výstupními vláknovými POF vlnovody (9), (11). Mezi prvním výstupním kanálkovým vlnovodem (6) a druhým výstupním kanálkovým vlnovodem (7) je taperovaný kanálkový vlnovod (4) vyústěn do přímého výstupního kanálkového vlnovodu (8) tvořeného vrstvou fotopolymeru a zakončeného třetím výstupním vláknovým POF vlnovodem (10). V taperovaném kanálkovém vlnovodu (4) je vložena ve směru šíření optického signálu obdélníková oblast (5) z polymeru PMMA, která má nižší hodnotu indexu lomu než má taperovaný kanálkový vlnovod (4). Její konec je umístěn v rovině přechodu taperovaného kanálkového vlnovodu (4) do přímého výstupního kanálkového vlnovodu (8). Obdélníková oblast (5) je vzhledem k podélné ose přímého výstupního kanálkového vlnovodu (8) vyosena v závislosti na rozložení elektromagnetického pole optických vidů ve vlnovodné struktuře. Velikost tohoto vyosení, jakož i rozměry obdélníkové oblasti (5) jsou pro danou vlnovodnou strukturu funkcí indexu lomu užitého substrátu (3), indexu lomu vlnovodné vrstvy fotopolymeru, její geometrie a použité pracovní vlnové délky a jsou pro tuto vlnovou strukturu určeny počítačovou simulací.

Description

Optická planární mnohavidová POF rozbočnice
Oblast techniky
Předkládaná topologie optické planární mnohavidové POF, Plastic Optical Fiber rozbočnice řeší problém rozdělení optického signálu z jednoho vstupního multividového POF vlákna do třech výstupních POF vláken.
Dosavadní stav techniky
V optické telekomunikační technice se pro distribuci optického signálu na velké vzdálenosti používají optické vláknové vlnovody. V případě přenášení a zpracování optického signálu na kratší vzdálenosti a ve fotonických strukturách se používají planární optické vlnovody. Základním pasivním optickým členem je optická rozbočnice, která umožňuje rozdělení signálu z jednoho vstupního vlnovodu do více výstupních vlnovodů. Planární děliče optického výkonu s dvěma výstupními vlnovody mohou být realizovány pomocí optické rozbočnice s Y tvarem výstupních vlnovodů. Děliče s počtem výstupních vlnovodů 2n můžou být realizovány pomocí kaskádního řazení optických děličů 1x2 Y. Nevýhodou kaskádního řazení je, že v případě většího množství výstupních vlnovodů bude mít tato struktura velké rozměry. Dále pak tento postup neumožní realizací symetrické dělení optického výkonu u děličů s lichým počtem výstupních vlnovodů. Například u rozbočnice se třemi výstupními vlnovody bude většina optického výkonu soustředěna v prostředním výstupním vlnovodu.
V případě jednovidových planámích vlnovodů, lze rozdělení optického signálu provést pomocí struktur pracujících na principu mnohavidové interference. Tyto struktury mají na vstupu a výstupu jednovidové vlnovody a mezi tyto vlnovody je vložena interferenční část. Tato interferenční část je navržena tak, aby podporovala šíření optického signálu s větším počtem vidů ve směru šíření. Do hloubky vlnovodná vrstva v této interferenční části zůstává jednovidová. Počet výstupních vlnovodů závisí na požadované realizaci rozbočnice a výstupní počet vlnovodů může být jak sudý, tak lichý. Jednovidový optický signál tedy vstupuje zjednovidového vlnovodu do interferenční části kde dojde k vybuzení vyššího počtu vidů a je zde možné pozorovat přizpůsobení vstupního elektromagnetického pole zjednovidového vlnovodu k multividovému a vznik tzv. zobrazovacího efektu, Šelf - Imaging Effect. Tento jev spočívá v rozložení elektromagnetického pole ze vstupního jednovidového vlnovodu do mnohavidové interferenční části. V interferenční části lze tedy pozorovat vznik interferenčních zobrazení ve směru šíření signálu skládající se z opakujících se přímých, zrcadlených a násobných zobrazení. V interferenční části rozbočnice se každý vid šíří různou fázovou rychlostí, a proto je elektromagnetické pole ve směru šíření optického signálu superpozicí všech vidů. Při vhodně zvolené šířce a délce této interferenční části dojde tedy pro danou vlnovou délku k symetrickému rozdělení optického signálu. Nevýhodou této metody je, že ji lze použít jen pro struktury pracující s jednovidovým signálem a symetricky rozděluje signál jen pro jednu danou vlnovou délku, na kterou je interferenční část naladěna a tedy tuto strukturu nelze použít pro dělení optického signálu s určitou spektrální šířkou. Tohoto principu nelze tedy ani využít pro rozdělení mnohavidových optických signálů, protože tyto mnohavidové vlnovody přenáší několik stovek až tisíc vidů, jejichž rozložení elektromagnetického pole se výrazně liší a neexistuje proto řešení, kdy by se rozložení elektromagnetického pole všech přenášených vidů shodovalo v oblasti výstupních vlnovodů, protože rozložení elektromagnetického pole jednotlivých vidů není stejné.
Kromě tohoto postupu bylo popsáno dělení optického výkonu u jednovidové planární struktury s jedním vstupním a se třemi výstupními vlnovody, kde byl optický vlnovod vytvořen pomocí difúze do skleněné podložky nebo do optického krystalu. Symetrického rozdělení optického signálu bylo dosaženo pomocí vložení trojúhelníkové oblasti do středního výstupního vlnovodu s nižší hodnotou indexu lomu, než je index lomu vlnovodné vrstvy. Trojúhelníková oblast fun-1 CZ 304236 B6 guje jako útlumový článek a způsobí tedy snížení optického výkonu šířícího se prostředím vlnovodem. Výhodou této struktury oproti struktuře s mnohavidovou interferencí je, že umožňuje přenos optického signálu v širším vlnovém spektru, ale ani tato struktura neumožňuje realizaci symetrického dělení optického signálu u mnohavidových vlnovodů s velkým průměrem, jako jsou POF vlnovody, Plastic Optical Fiber.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje optická planámí mnohavidová POF rozbočnice tvořená vlnovodnou strukturou, která se skládá ze vstupního vláknového POF vlnovodu, který je připojen na vstupní kanálkový vlnovod tvořený vrstvou NOA v substrátu z polymeru PMMA. Vstupní kanálkový vlnovod je přes taperovaný kanálkový vlnovod z polymeru NOA, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu, symetricky vyústěn do dvou výstupních kanálkových vlnovodů ve tvaru S tvořených vrstvou NOA, a to do levého a pravého výstupního kanálkového vlnovodu. Výstupní kanálkové vlnovody jsou zakončeny výstupními vláknovými POF vlnovody. Podstatou nového řešení je, že mezi levým a pravým výstupním kanálkovým vlnovodem je taperovaný kanálkový vlnovod vyústěn do přímého výstupního kanálkového vlnovodu tvořeného vrstvou NOA. Tento přímý výstupní kanálkový vlnovod je zakončen třetím výstupním vláknovým POF vlnovodem. V taperovaném kanálkovém vlnovodu je vložena ve směru šíření optického signálu obdélníková oblast z polymeru PMMA, která má nižší hodnotu indexu lomu než má taperovaný kanálkový vlnovod. Její konec je umístěn v rovině přechodu taperovaného kanálkového vlnovodu do přímého výstupního kanálkového vlnovodu. Obdélníková oblast je vzhledem k podélné ose přímého výstupního kanálkového vlnovodu vyosena v závislosti na rozložení elektromagnetického pole optických vidů ve vlnovodné struktuře. Velikost tohoto vyosení, jakož i rozměry obdélníkové oblasti jsou pro danou vlnovodnou strukturu funkcí indexu lomu užitého substrátu z polymeru PMMA, indexu lomu vlnovodné vrstvy z polymeru NOA, její geometrie a použití pracovní vlnové délky ajsou pro tuto vlnovou strukturu určeny počítačovou simulací.
Výhodou tohoto řešení je, že umožňuje symetrické rozdělení zjednoho vstupního optického vlnovodu do třech výstupních vlnovodů u optických vlnovodů s velkým průměrem vlnovodné vrstvy. Vložení obdélníkové oblasti omezí přímé šíření optického signálu do středního kanálkového optického vlnovodu a umožní tak, že se signál rovnoměrně rozdělí do všech třech výstupních vlnovodů.
Objasnění výkresů
Příklad obecného provedení topologie optické planámí mnohavidové POF rozbočnice se třemi výstupními vlnovody podle předkládaného řešení je uveden na přiloženém výkrese na Obr. 1. Příklad provedení optimalizované struktury se třemi výstupními mnohavidovými vlnovody realizovanými na substrátu z polymeru PMMA a vlnovodnou vrstvou NOA 1625 je uveden na Obr. 2a a 2b. Na Obr. 2a je uvedeno rozložení indexu lomu navržené struktury z pohledu shora a na Obr. 2b je pak uvedeno šíření optického signálu strukturou. Na Obr. 3a a 3b je uvedena stejná struktura jako na Obr. 2a a 2b, ale zde je odstraněna obdélníková oblast, která zajišťuje rovnoměrné rozdělení optického signálu do výstupních vlnovodů. Na Obr. 3a je uvedeno rozložení indexu lomu navržené struktuiy z pohledu shora a na Obr. 3b je pak uvedeno šíření optického signálu strukturou.
Příklady uskutečnění vynálezu
Topologické schéma optické planámí mnohavidové POF rozbočnice je uvedeno na přiloženém výkrese na Obr. 1. Tato planární mnohavidová POF rozbočnice je tvořená vlnovodnou strukturou se vstupním POF vláknovým vlnovodem 1, který je připojen na vstupní kanálkový vlnovod 2
-2CZ 304236 B6 tvořený vrstvou NOA v substrátu 3 z polymeru PMMA. Vstupní kanálkový vlnovod 2 je přes taperovaný kanálkový vlnovod 4 z polymeru NOA, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu, vyústěn do levého výstupního kanálkového vlnovodu 6 ve tvaru S, středního přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 a do pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 rovněž ve tvaru S, které jsou všechny tvořené vlnovodnou vrstvou NOA. Na konec levého výstupního kanálkového vlnovodu 6 je připojen první výstupní vláknový POF vlnovod 9, na výstup pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 je připojen druhý výstupní vláknový POF vlnovod H a na výstup středního přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 a do pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 rovněž ve tvaru S, které jsou všechny tvořené vlnovodnou vrstvou NOA. Na konec levého výstupního kanálkového vlnovodu 6 je připojen první výstupní vláknový POF vlnovod 9, na výstup pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 je připojen druhý výstupní vláknový POF vlnovod 11 a na výstup středního přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 je připojen třetí výstupní vláknový POF vlnovod 10. Do taperovaného kanálkového vlnovodu 4 je vložena ve směru šíření optického signálu obdélníková oblast 5 z polymeru PMMA, která má nižší hodnotu indexu lomu než má taperovaný kanálkový vlnovod 4. Aby došlo k symetrickému rozdělení optického signálu do třech výstupních vlnovodů, musí být obdélníková oblast 5 umístěna v přesně definovaném místě a to tak, aby rozložení elektromagnetického pole na konci taperovaného kanálkového vlnovodu 4, kde je signál rozdělen do levého výstupního kanálkového vlnovodu 6, do pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 a do přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8, bylo symetrické. Konec obdélníkové oblasti 5 je umístěn v rovině přechodu taperovaného kanálkového vlnovodu 4 do přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8. Tato obdélníková oblast 5 je vzhledem k podélné ose přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 vyosena v závislosti na rozložení elektromagnetického pole optických vidů ve vlnovodné struktuře. Rozměry a přesné umístění obdélníkové oblasti 5 závisí tedy na pracovní vlnové délce, na které bude struktura pracovat, dále závisí na indexech lomu použitého substrátu 3, indexu lomu vlnovodné vrstvy NOA a na geometrii navržené vlnovodné struktury. Protože, řešení tohoto problému je velice komplikované a nelze umístění a velikost obdélníkové oblasti 5 určit výpočtem, je nutno pro návrh struktury využít specializovaný software. V uvedeném případě byl použit software BeamPROP™, který pro výpočet využívá metodu šíření optické svazku, BPM Beam Propagation Method. U optimalizované struktury s obdélníkovou oblastí 5 se substrátem PMMA vlnovodné vrstvy NOA a pracovní vlnovou délku 650 nm se výkon ve výstupních vlnovodech liší o méně než 0,5%. V případě stejné struktury bez vložené optimalizované obdélníkové oblasti 5 se výkony ve výstupních vlnovodech liší v nejlepším případě o 5%, a tedy se nejedná o optimální symetrické dělení optického výkonu.
Obecně se optické planámí vlnovody skládají z vlnovodné vrstvy, substrátu a horní krycí vrstvy. Aby optický signál byl veden vlnovodnou vrstvou, tak hodnota indexu lomu vlnovodné vrstvy musí být vyšší než hodnota indexu substrátu i než hodnota indexu lomu krycí vrstvy. V uvedeném příkladu je substrát 3 a horní krycí vrstva tvořena polymerem z PMMA a jako vlnovodná vrstva je použito UV lepidlo NOA. Pro vlnovou délku 650 nm se hodnota indexu lomu vrstvy NOA pohybuje v rozsahu od 1,55 do 1,625a hodnota indexu lomu vrstvy PMMA je přibližně 1,485, a tedy index lomu vlnovodné vrstvy NOA je vyšší než hodnota indexu lomu PMMA, což znamená, že požadovaná podmínka pro optický vlnovod je splněna.
Vložení obdélníkové oblasti 5 do taperovaného kanálkového vlnovodu 4 způsobí, že optický signál je symetricky rozdělen do výstupních planámích vlnovodů, tedy do levého výstupního kanálkového vlnovodu 6, do pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 a do přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8.
Rozměry uváděné struktury jsou: vstupní kanálkový vlnovod 2 je dlouhý 5 mm. Délka taperovaného kanálkového vlnovodu 4 je 9 mm, šířka a výška je 1 mm. Rozměry obdélníkové oblasti 5 jsou v uváděném příkladu délka 0,125 mm, šířka 0,0667 mm a výška 1 mm. Obdélníková oblast 5 je vzhledem k podélné ose přímého vstupního kanálkového vlnovodu 8 vyosena o 0,12 mm aje umístěná ve vzdálenosti 5 mm od začátku taperovaného kanálkového vlnovodu 4. Délka levého výstupního kanálkového vlnovodu 6, pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 je 23 mm a
-3 CZ 304236 B6 délka a středního přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 je 14 mm. Šířka a výška vstupního kanálkového vlnovodu 2, levého výstupního kanálkového vlnovodu 6, pravého výstupního kanálkového vlnovodu 7 a středního přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 je 1 mm. Délka celé struktury je 28 mm. Rozměry struktury nelze určit jednoduchým výpočtem, návrh a optimalizace struktury je proto provedena pomocí specializovaného softwaru. Pro šíření optického záření ve struktuře je důležitá hodnota efektivního indexu lomu, která souvisí s geometrickými rozměry, indexy lomu ve vlnovodné oblasti, indexu lomu okolí a na pracovní vlnové délce.
Příklad optimalizované struktury převzaté ze simulačního programu BeamPROP na základě kterého bylo uskutečněné řešení je uveden na Obr. 2a a 2b. Na Obr. 2a je uveden profil indexu lomu navržené struktury v pohledu shora a na Obr. 2b je pak uvedeno šíření optického signálu ve struktuře. Na Obr. 3a a 3b je uvedena stejná struktura jako na Obr. 2a a 2b, ale zde tato struktura nemá v taperované části obdélníkovou oblast 5, která zaručuje rovnoměrné rozdělení optického signálu do výstupních vlnovodů.
Na Obr. 2a a na Obr. 3b plná čára označená v legendě římskou číslicí 1 odpovídá optickému signálu, který se šíří vstupním vláknovým POF vlnovodem 1 a dále vstupním kanálkovým vlnovodem 2 tvořeným vrstvou NOA v substrátu 3 z polymeru PMMA. Signál se dále šíří přes taperovaný kanálkový vlnovod 4 z polymeru NOA, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu a je vyústěn do levého kanálkového vlnovodu 6 ve tvaru S tvořeného vrstvou NOA. Signál je potom veden do prvního výstupního vláknového POF vlnovodu 9.
Čárkovaná čára označená v legendě na Obr. 2b a na Obr. 3b římskou číslicí II odpovídá optickému signálu, který se šíří vstupním vláknovým POF vlnovodem 1 a dále vstupním kanálkovým vlnovodem 2 tvořeným vrstvou NOA v substrátu 3 z polymeru PMMA. Signál se dále šíří přes taperovaný kanálkový vlnovod 4 z polymeru NOA, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu a je vyústěn do přímého výstupního kanálkového vlnovodu 8 tvořeného vrstvou NOA a zakončeného třetím výstupním vláknovým POF vlnovodem 10.
Tečkovaná čára označená v legendě na Obr. 2b a na Obr. 3b římskou číslicí ΠΙ odpovídá optickému signálu, který se šíří vstupním vláknovým POF vlnovodem 1 a dále vstupním kanálkovým vlnovod 2 tvořeným vrstvou NOA v substrátu 3 z polymeru PMMA. Signál se dále šíří přes taperovaný kanálkový vlnovod 4 z polymeru NOA, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu aje vyústěn do pravého kanálkového vlnovodu 7 ve tvaru S tvořeného vrstvou NOA. Signál je potom veden do druhého výstupního vláknového POF vlnovodu 1_[·
Z Obr. 3b je patrné, že rozdělení optického signálu není v tomto případě rovnoměrné. Obrázky jsou převzaty ze simulačního programu BeamPROPT od fy RSoft. Geometrie struktury je optimalizovaná pro hodnoty indexy lomu vlnovodné vrstvy NOA 1,6255 a pro hodnoty indexu lomu substrátu 3 a horní krycí vrstvy z polymeru PMMA 1,4894 a pro pracovní vlnovou délku 650 nm.
Průmyslová využitelnost
Předkládané řešení je využitelné pro rozdělení optického signálu, který přenáší datovou informaci pomocí jednoho standardním POF vlákna do třech výstupních POF vláken. Šířka spektra, které je možno danou strukturou přenést je dáno spektrální charakteristikou použitého POF vlákna. Tohoto může být využito při distribuci signálu na kratší vzdálenosti jak v optických sítích v malých firmách, v automobilech nebo jak ve velkých nákladních tak dopravních lodích.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Optická planámí mnohavidová POF rozbočnice tvořená vlnovodnou strukturou, skládající se ze vstupního vláknového POF vlnovodu (1), kterýje připojen na vstupní kanálkový vlnovod (2) tvořený vrstvou fotopolymeru v substrátu (3) z polymeru PMMA a přes taperovaný kanálkový vlnovod (4) z polymeru fotopolymeru, který se rozšiřuje ve směru šíření optického signálu, je symetricky vyústěn do levého a pravého výstupního kanálkového vlnovodu (6), (7) ve tvaru S tvořených vrstvou fotopolymeru zakončených výstupními vláknovými POF vlnovody (9), (11), vyznačující se tím, že mezi prvním výstupním kanálkovým vlnovodem (6) a druhým výstupním kanálkovým vlnovodem (7) je taperovaný kanálkový vlnovod (4) vyústěn do přímého výstupního kanálkového vlnovodu (8) tvořeného vrstvou fotopolymeru a zakončeného třetím výstupním vláknovým POF vlnovodem (10) a vtaperovaném kanálkovém vlnovodu (4) je vložena ve směru šíření optického signálu obdélníková oblast (5) z polymeru PMMA, která má nižší hodnotu indexu lomu než má taperovaný kanálkový vlnovod (4), jejíž konec je umístěn v rovině přechodu taperovaného kanálkového vlnovodu (4) do přímého výstupního kanálkového vlnovodu (8), přičemž tato obdélníková oblast (5) je vzhledem k podélné ose přímého výstupního kanálkového vlnovodu (8) vyosena v závislosti na rozložení elektromagnetického pole optických vidů ve vlnovodné struktuře a velikost tohoto vyosení, jakož i rozměry obdélníkové oblasti (5) jsou pro danou vlnovodnou strukturu funkcí indexu lomu užitého substrátu (3), indexu lomu vlnovodné vrstvy fotopolymeru, její geometrie a použité pracovní vlnové délky a jsou pro tuto vlnovou strukturu určeny počítačovou simulací.
CZ2013-56A 2013-01-29 2013-01-29 Optická planární mnohavidová POF rozbočnice CZ304236B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-56A CZ304236B6 (cs) 2013-01-29 2013-01-29 Optická planární mnohavidová POF rozbočnice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-56A CZ304236B6 (cs) 2013-01-29 2013-01-29 Optická planární mnohavidová POF rozbočnice

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ201356A3 CZ201356A3 (cs) 2014-01-15
CZ304236B6 true CZ304236B6 (cs) 2014-01-15

Family

ID=49944426

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-56A CZ304236B6 (cs) 2013-01-29 2013-01-29 Optická planární mnohavidová POF rozbočnice

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ304236B6 (cs)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6114090A (en) * 1993-07-01 2000-09-05 Corning Incorporated Thermally-stable photopolymer composition and light transmissive device
EP1324110A1 (fr) * 2001-12-24 2003-07-02 EM Microelectronic-Marin SA Cellule à cristaux liquides comportant au moins un réseau de diffraction, notamment pour un diviseur de faisceau optique

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6114090A (en) * 1993-07-01 2000-09-05 Corning Incorporated Thermally-stable photopolymer composition and light transmissive device
EP1324110A1 (fr) * 2001-12-24 2003-07-02 EM Microelectronic-Marin SA Cellule à cristaux liquides comportant au moins un réseau de diffraction, notamment pour un diviseur de faisceau optique

Also Published As

Publication number Publication date
CZ201356A3 (cs) 2014-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Love et al. Single-, few-, and multimode Y-junctions
Alipour-Banaei et al. Effect of self-collimated beams on the operation of photonic crystal decoders
EP3314320A1 (en) Bent taper and polarization rotator
KR101506931B1 (ko) 다중 코어 광섬유격자를 이용한 광소자 및 이를 이용한 광신호의 처리 방법
US10048441B1 (en) Variable optical splitter system
KR102424082B1 (ko) 제어 가능한 투과율/반사율을 나타내는 평면 광파 회로(plc)
GB2489860A (en) Method for designing the layout of a plurality of optical waveguides
Serajmohammadi All-optical NAND gate based on nonlinear photonic crystal ring resonators
ES2379058B2 (es) Dispositivo acoplador de guías de onda, y método de diseño de dicho dispositivo
Burtscher et al. Modeling and optimization of 1× 32 Y-branch splitter for optical transmission systems
CZ304236B6 (cs) Optická planární mnohavidová POF rozbočnice
CZ25535U1 (cs) Optická planární mnohavidová POF rozbočnice
Prajzler et al. Design and modeling of symmetric three branch polymer planar optical power dividers
Olyaee et al. Design and Numerical Analysis of an All-optical 4-channel Power Splitter in E, S, C, L, and U Bands via Nano-line Defects in Photonic Crystal
Khalilzadeh et al. MMI-based all-optical four-channel wavelength division demultiplexer
Hong et al. 1$\times $2 Wavelength Multiplexer With High Transmittances Using Extraneous Self-Imaging Phenomenon
Le et al. The modeling of MMI structures for signal processing applications
Masi Modeling of sequences of silicon micro-resonators for on-chip optical routing and switching
Greenberg et al. Simultaneous dual mode add/drop multiplexers for optical interconnects buses
Hayran et al. Slow light enabled wavelength demultiplexing
Badri et al. Multimode T-junctions based on truncated Eaton lens
Amorim et al. Integrated Optical Devices Fabrication of Multimode Interference Devices in Fused Silica by Femtosecond Laser Direct Writing
Luo et al. Optimization of a polymer four-port microring optical router with three channel wavelengths
Le et al. Multimode waveguides on an SOI platform for arbitrary power splitting ratio couplers
Osgood jr et al. Imaging Devices