CZ303785B6 - Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením - Google Patents

Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením Download PDF

Info

Publication number
CZ303785B6
CZ303785B6 CZ20060620A CZ2006620A CZ303785B6 CZ 303785 B6 CZ303785 B6 CZ 303785B6 CZ 20060620 A CZ20060620 A CZ 20060620A CZ 2006620 A CZ2006620 A CZ 2006620A CZ 303785 B6 CZ303785 B6 CZ 303785B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
load
weight
sensor
frame
output signals
Prior art date
Application number
CZ20060620A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2006620A3 (cs
Inventor
Kolár@Vladimír
Original Assignee
Linet Spol. S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Linet Spol. S. R. O. filed Critical Linet Spol. S. R. O.
Priority to CZ20060620A priority Critical patent/CZ303785B6/cs
Priority to PCT/CZ2007/000085 priority patent/WO2008040262A1/en
Publication of CZ2006620A3 publication Critical patent/CZ2006620A3/cs
Publication of CZ303785B6 publication Critical patent/CZ303785B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G19/00Weighing apparatus or methods adapted for special purposes not provided for in the preceding groups
    • G01G19/44Weighing apparatus or methods adapted for special purposes not provided for in the preceding groups for weighing persons
    • G01G19/445Weighing apparatus or methods adapted for special purposes not provided for in the preceding groups for weighing persons in a horizontal position
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G23/00Auxiliary devices for weighing apparatus
    • G01G23/01Testing or calibrating of weighing apparatus

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Zarízení pro vázení, zejména pro vázení pacienta na nemocnicním luzku, zahrnující loznou plochu (1) ulozenou na rámu (2), pricemz mezi loznou plochou (1) a rámem (2) jsou usporádány jednak snímace (3) síly, napojené na elektronickou vyhodnocovací jednotku (4) a jednak vedení (5) pro zachycení parazitních sil. Snímace (3) síly jsou alespon dva s rozdílnou charakteristikou a jejich výstupy (6) jsou samostatne napojeny na elektronickou vyhodnocovací jednotku (4). Dále je popsán zpusob kalibrace takového zarízení a zpusob zjistování hmotnosti takovým zarízením.

Description

Zařízení pro vážení, způsob kalibrace zařízení a způsob zjišťování hmotnosti zařízením
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro vážení, zejména pro vážení pacienta na nemocničním lůžku, zahrnujícího ložnou plochu, uloženou na rámu, přičemž mezi ložnou plochou a rámem jsou uspořádány jednak snímače síly, napojené na elektronickou vyhodnocovací jednotku a jednak vedení pro zachycení parazitních sil. Vynález se dále týká způsobu kalibrace takového zařízení a způsobu zjišťování hmotnosti pomocí takového zařízení.
Dosavadní stav techniky
Sledování hmotnosti pacienta během pohybu v nemocničním zařízení je velmi důležité, neboť změny hmotnosti pacienta poskytují ošetřujícímu lékaři informace o příjmu potravin, tekutin a vylučování u daného pacienta.
Klasická vážení se provádí na běžných stacionárních vahách, ke kterým však musí být pacient dopraven. Ne vždy je však taková manipulace s pacientem vhodná nebo možná.
Další možností je použití nájezdových vah, kdy je pacient přivezen i s lůžkem. U pacientů napojených trvale na podpůrná zařízení však ani tato metoda není vhodná.
Účinným a moderním řešením je sledování hmotnosti pacienta přímo na iůžku. Výhodou je možnost sledovat přírůstky či úbytky hmotnosti kontinuálně bez nežádoucí manipulace s pacientem. Zařízení pro vážení na lůžku umožňuje i další možnosti např. dálkové sledování, zda pacient opustil lůžko, napojení na počítač, zablokování váhy při manipulaci s předměty, u kterých se nevyžaduje vážení atd. Nej důležitější je však vážení absolutní hmotnosti pacienta ajejich změn. Z toho vyplývá i požadavek na přesnost zařízení pro vážení. U absolutní hmotnosti je požadavek vážit s přesností cca lkg a u přírůstku hmotnosti s přesností cca 0,1 kg.
Na stávajících lůžkách jsou v principu používány dva typy konfigurace lůžka se zařízením pro vážení.
U prvního typu jsou snímače umístěny v podvozku lůžka, tzn. rám je rámem podvozku a váženým břemenem je pacient včetně ložné plochy lůžka. Výhodou tohoto řešení je jednodušší konstrukce. Hlavní nevýhodou je větší vážená hmotnost, která se zároveň pohybuje pri zdvihu lůžka, a vážení i některého příslušenství.
U druhého typu jsou snímače umístěny v ložné ploše tzn. rámem je podvozek včetně zdvihového mechanismu a rám ložné plochy, váženým břemenem je podložka s pacientem. Výhodou je menší hmotnost, která se váží a možnost připojit k lůžku příslušenství tak, že není váženo.
Ve stávajících nemocničních lůžkách se používají systémy se čtyřmi snímači síly, přičemž teoreticky je možné použití pouze tři snímače. Pro dosažení co nejlepší přesnosti se snímače umísťují co nejvíce do krajů lůžka pro získání co největší měřené základny. Dalším faktorem, ovlivňujícím přesnost vážení, je princip uložení jednotlivých snímačů. Používají se uložení přes kouli, přes hroty, přes silentbloky atd.
Známá zařízení pro vážení pacienta na nemocničním lůžku, zahrnují ložnou plochu, uloženou na rámu, přičemž mezi ložnou plochou a rámem jsou uspořádány jednak snímače síly, napojené na elektrickou vyhodnocovací jednotku a jednak vedení pro zachycení parazitních sil.
- 1 CZ 303785 B6
Signál z nejčastěji čtyř snímačů je sveden do slučovací části, kde jsou všechny signály sloučeny najeden signál. Ten je potom zpracován v elektronické vyhodnocovací jednotce a prezentován na zobrazovací části systému.
Nevýhodou tohoto systému je fakt, že vysoké přesnosti vážení lze dosáhnout pouze při použití kalibrované sady snímačů, které mají všechny stejnou či velmi podobnou směrnici K charakteristiky a stejnou hodnotu O posunutí charakteristiky. V případě jakékoliv nepřesnosti na kterémkoliv snímači dochází ke značnému zkreslení naměřených výsledků. Při použití levnějších, méně přesných snímačů tedy není přesnost vážení dostačující.
Cílem vynálezu tedy je navrhnout takové zařízení pro vážení, které by umožňovalo použít levnější snímače, aniž by to mělo vliv na přesnost měření. Dále je cílem vynálezu navrhnout způsob kalibrace takového zařízení a způsob zjišťování hmotnosti takovým zařízením.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle se dosahuje zařízením pro vážení, zejména pro vážení pacienta na nemocničním lůžku, zahrnující ložnou plochu, uloženou na rámu, přičemž mezi ložnou plochou a rámem jsou uspořádány jednak snímače síly, napojené na elektronickou vyhodnocovací jednotku a jednak vedení pro zachycení parazitních sil, podle vynálezu, jehož podstata spočívá vtom, že snímače síly jsou alespoň dva s rozdílnou charakteristiku a jejich výstupy jsou samostatně napojeny na elektronickou vyhodnocovací jednotku.
Výhodou zařízení podle vynálezu je skutečnost, že díky samostatnému napojení na elektronickou vyhodnocovací jednotku lze použít snímače s rozdílnou charakteristikou, což významně zlevňuje konstrukci zařízení.
Podle výhodného provedení zahrnuje vedení pro zachycení parazitních sil dvojicí paralelogramů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu, přičemž každý paralelogram zahrnuje alespoň dvě ramena, připojená na jedné straně k rámu a na opačné straně k pomocné desce. Ramena jsou v místě napojení na rám a na pomocnou desku pružně deformovatelná. Pomocná deska je spojena s ložnou plochou a mezi pomocnou deskou a rámem je uspořádán snímač síly.
Podle dalšího výhodného provedení zahrnuje vedení pro zachycení parazitních sil dvojici výkyvných mechanizmů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu. Každý výkyvný mechanizmus zahrnuje alespoň jeden podélník, připojený na jedné straně výkyvné k rámu a na opačné straně připojený nebo opřený o ložnou plochu. Mezi podélníkem a rámem je uspořádán snímač síly.
Shora uvedeného cíle se také dosahuje způsobem kalibrace zařízení, podle kterého se na libovolné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti nio a zjistí se výstupní signály Simo a S2„,o snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím o známé hmotnosti ηι0.
Poté se na libovolné jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti ηη, kde m, může být rovno m0 a zjistí se výstupní signály S|mi a S2ini snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím o známé hmotnosti m,.
Následně se na libovolné další jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m2, kde m2 může být rovno mi a zjistí se výstupní signály Stm2 a S2m2 snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m2.
Pak se na libovolné ještě další jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m3, kde m3 může být rovno m2 a zjistí se výstupní signály Sim3 a S2m3 snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m3.
Následně se stanoví hodnoty posunutí Oi a O2 charakteristik snímačů a směrnice K| a K2 charakteristik snímačů ze soustavy rovnic
Sln)o=K|*m0i + Oi
S2m0=K2*(m0-m0l) + O2
Simi=Ki*m,i + Oi
S2mi=K2*(m, -m,i) + O2
S|m2=K,*m2i + Oi
S2m2=K2*(m2 - m2|) + O2
S|m3=Ki*m3i + O,
S2m3 =K2*(m3 - m3l) + O2 kde
Simxje výstupní signál prvního snímače při zatížení ložné plochy hmotnosti mx
S2mx je výstupní signál druhého snímače při zatížení ložné plochy hmotnosti mx, mx je hmotnost závaží x, mx| je část hmotnosti závaží x, působící na první snímač síly, mx2 na druhý snímač
Oj je hodnota posunutí charakteristiky prvního snímače,
O2 je hodnota posunutí charakteristiky druhého snímače,
Ki je směrnice charakteristiky prvního snímače a
K2 je směrnice charakteristiky druhého snímače.
a stanovené hodnoty K,, K2, Oi, O2 uloží do paměti elektronické vyhodnocovací jednotky.
Nově navržený způsob kalibrace umožňuje použít snímače s rozdílnou charakteristikou.
Podle výhodného provedení způsobu kalibrace se hmotnost zatížení m0 zvolí nulová a zjistí výstupní signály SJm0 a S2m0 dvou snímačů síly při nulovém zatížení ložné plochy.
Poté se na libovolné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m, a zjistí se výstupní signály S]mi a S2mi snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m,.
Následně se na libovolné jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m2, kde m2 může být rovno mi a zjistí se výstupní signály Sllll2 a S2m2 snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m2.
Soustava rovnic se upraví tak, že se hodnoty posunutí O| a O2 charakteristik snímačů stanoví ze vztahů Oi=Slin0 a O2=S2m0, a směrnice K| a K2 charakteristik snímačů se stanoví ze vztahů
Oi*(S2m2 S2ml) + O2*(Siml - S-|m2) + Sim2*S2m1 Simi*S2m2
Ki= mi*(O2 - S2m2) ~ ΠΠ2*(Ο2 - S2ml)
Ki*(S2m1-O2)
K2= mi*Ki - Simi + O1
-3 CZ 303785 B6
Shora uvedeného cíle se také dosahuje způsobem zjišťování hmotnosti zařízením podle vynálezu, při kterém se vážený předmět umístí na ložnou plochu a odečtou se výstupní signály S]p a S2p snímačů síly.
Poté se stanoví hmotnost váženého předmětu, působící na první snímač síly, a to ze vztahu mip=(Sip-O,)/K, a současně se stanoví hmotnost váženého předmětu, působící na druhý snímač síly, a to ze vztahu m2p=(S2p-O2)/K2·
Následně se stanoví celková hmotnost mp váženého předmětu jako součet hodnot mip a m2p, kde
S|P je výstupní signál prvního snímače při zatížení ložné plochy váženým předmětem,
S2p je výstupní signál druhého snímače při zatížení ložné plochy váženým předmětem, m,p je hmotnost váženého předmětu, působící na první snímač síly, m2p je hmotnost váženého předmětu, působící na druhý snímač síly,
O, je hodnota posunutí charakteristiky prvního snímače,
O2 je hodnota posunutí charakteristiky druhého snímače,
K, je směrnice charakteristiky prvního snímače a
K2 je směrnice charakteristiky druhého snímače.
Přehled obrázků na výkresech
Zařízení pro vážení podle vynálezu bude blíže popsáno na příkladech provedení, zobrazených na výkresech, na kterém obr. 1 představuje příklad charakteristik použitých snímačů. Obr. 2 až 5 jsou schematické příklady různých provedení zařízení podle vynálezu a obr. 6 je příklad konkrétní konstrukce zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Zařízení pro vážení, zejména pro vážení pacienta na nemocničním lůžku, podle obr. 2 zahrnuje ložnou plochu i, uloženou na rámu 2 prostřednictvím suvných vedení 5 pro zachycení parazitních sil.
Mezi ložnou plochou i a rámem 2 jsou uspořádány dva snímače 3 síly, napojené na elektronickou vyhodnocovací jednotku 4. Použité snímače mají na rozdíl od snímačů ve známých konstrukcích tohoto typu rozdílnou charakteristiku. To znamená, že první snímač 3 má směrnici Kicharakteristiky a hodnotu O, posunutí charakteristiky, zatímco druhý snímač 3 má směrnici K? charakteristiky a hodnotu O2 posunutí charakteristiky (viz obr. 2). Směrnice K je tan ct. Oba snímače 3 síly mají výstupy 6 napojeny samostatně na dvoustopou elektronickou vyhodnocovací jednotku 4.
Vyhodnocovací jednotka 4 má nezakreslený displej pro zobrazování výsledných údajů.
Před prvním použitím je nutno zařízení zkalibrovat tak, aby bylo možné používat snímače 3 s rozdílnou charakteristikou. Kalibrace se provede tak, že se nejdříve na libovolné místo ložné plochy i umístí závaží o známé hmotnosti m0 a zjistí se výstupní signály S]rno a S2m0 snímačů síly při zatížení ložné plochy i závažím o známé hmotnosti m0.
Poté se na libovolné jiné místo ložné plochy i umístí závaží o známé hmotnosti ηη, kde πη může být rovno m0 a zjistí se výstupní signály S|mi a S2in| snímačů 3 síly při zatížení ložné plochy i závažím o známé hmotnosti m,.
-4CZ 303785 B6
Následně se na libovolné další jiné místo ložné plochy i umístí závaží o známé hmotnosti m2, kde m2 může být rovno m, a zjistí se výstupní signály S,m2 a S2m2 snímačů 3 síly při zatížení ložné plochy 1 závažím závaží o známé hmotnosti m2.
Pak se na libovolné ještě další jiné místo ložné plochy i umístí závaží o známé hmotnosti m3, kde m3 může být rovno m2 a zjistí se výstupní signály S]m0 a S2m3 snímačů 3 síly při zatížení ložné plochy i závažím závaží o známé hmotnosti m3.
Následně se stanoví hodnoty posunutí O, a O2 charakteristik snímačů a směrnice Ki a K2 charakteristik snímačů řešením soustavy rovnic:
Sim0=Ki*m0l + Oi
S2mo=K2*(mo - mOi) + O2
Slmi=K|*rn,, + O,
S2ml=K2*(m, -m,,) + O2
Si,n2=Kl*m2l + O,
S2m2=K2*(m2 - m21) + O2
S|m3=K|*m3| + Oi
S2m3=K2*(rn3 - m3,) + O2 kde
S|mx je výstupní signál prvního snímače při zatížení ložné plochy hmotnosti mx
S2mx je výstupní signál druhého snímače při zatížení ložné plochy hmotnosti mx, mx je hmotnost závaží x, mxi- mx2 je část hmotnosti závaží x, působící na první a druhý snímač síly,
Oi je hodnota posunutí charakteristiky prvního snímače,
O2 je hodnota posunutí charakteristiky druhého snímače,
Κι je směrnice charakteristiky prvního snímače a
K2 je směrnice charakteristiky druhého snímače.
Obecný postup řešení soustavy rovnic je běžně známý a proto nebude blíže popisován.
Kalibrace se ukončí tím, že se stanovené hodnoty K|, K2, O,, O2 uloží do paměti elektronické vyhodnocovací jednotky 4.
Shora uvedený postup kalibrace lze významně zjednodušit tím, že se hmotnost zatížení m0 zvolí nulová.
V prvním kroku se tedy zjistí výstupní signály S|mo a S2mo dvou snímačů 3 síly při nulovém zatížení ložné plochy 1.
Poté se na libovolné místo ložné plochy i umístí závaží o známé hmotnosti mi a zjistí se výstupní signály S]mi a S2mi snímačů 3 síly při zatížení ložné plochy i závažím závaží o známé hmotnosti mi a následně se na libovolné jiné místo ložné plochy i umístí závaží o známé hmotnosti m2, kde m2 může být rovno m, a zjistí se výstupní signály Sim2 a S2in2 snímačů 3 síly při zatížení ložné plochy i závažím závaží o známé hmotnosti m2:
Shora uvedená soustava rovnic se upraví tak, že se hodnoty posunutí O, a O2 charakteristik snímačů 3 stanoví ze vztahů Oi=S|ino a 02=S2mo, a směrnice Ki a K2 charakteristik snímačů 3 se stanoví ze zjednodušených vztahů, získaných úpravou shora uvedené soustavy rovnic:
-5 CZ 303785 B6 θ1 (S2m2 ~ S2ml) + O2 (S-|rn1 “ Sim2) + S-|m2 S2m1 “ Sim1 θ2Γπ2
Kt= mi*(C>2 - S2m2) - ΠΠ2*(θ2 - S2ml)
K-|*(S2m1-O2)
K2= mi*Ki - Smu + O1
Při vlastním vážení musí samozřejmě vážený pacient ležet na ložné ploše 1 lůžka opatřeného zařízením podle vynálezu.
Vyhodnocovací jednotka 4 odečte výstupní signály S]p a S2p obou snímačů 3 síly a stanoví se část hmotnosti pacienta na ložné ploše i lůžka, působící na první snímač 3 síly, a to ze vztahu mip=(Sip-O])/Ki. Současně se stanoví část hmotnosti pacienta, působící na druhý snímač 3 síly, a to ze vztahu m2p=(S2p-O2)/K2.
Následně se stanoví celková hmotnost mp váženého pacienta jako součet hodnot mlp a m2p. Jednotlivé použité symboly označují:
S|P je výstupní signál prvního snímače při zatížení ložné plochy váženým předmětem,
S2p je výstupní signál druhého snímače při zatížení ložné plochy váženým předmětem, m,p je hmotnost váženého předmětu, působící na první snímač síly, m2p je hmotnost váženého předmětu, působící na druhý snímač síly,
O, je hodnota posunutí charakteristiky prvního snímače,
O2 je hodnota posunutí charakteristiky druhého snímače,
K, je směrnice charakteristiky prvního snímače a
K2 je směrnice charakteristiky druhého snímače.
Na obr. 3 je zobrazen další příklad provedení zařízení pro vážení podle vynálezu. Provedení z obr. 3 se od provedení z obr. 2 liší konstrukcí vedení 5 pro zachycení parazitních sil, kterou tvoří dvojice výkyvných mechanizmů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu 2. Každý výkyvný mechanizmus zahrnuje jeden podélník 9, připojený na jedné straně výkyvné krámu 2. Na opačné straně je jeden podélník 9 připojený k ložné ploše lůžka a druhý podélník 9 je o ložnou plochu lůžka pouze opřený. Mezi každým podélníkem 9 a rámem 2 je uspořádán snímač 3 síly. Kalibrace zařízení i způsob vážení jsou stejnéjako u výše popsaného provedení.
Na obr. 4 je zobrazen další příklad provedení zařízení pro vážení podle vynálezu. Vedení 5 pro zachycení parazitních sil zahrnuje dva paralelogramy s pružinou, uspořádané na opačných stranách rámu 2. Mezi ložnou plochou lůžka šrámem 2 jsou opět uspořádány dva snímače 3 síly. Kalibrace zařízení i způsob vážení jsou stejnéjako u výše popsaných provedení.
Na obr. 5 je zobrazen ještě další příklad provedení zařízení pro vážení podle vynálezu. Vedení 5 pro zachycení parazitních sil zahrnuje dvojici paralelogramů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu 2. Každý paralelogram zahrnuje dvě ramena 7, připojená na jedné straně k rámu 2 a na opačné straně k teleskopickému sloupu 10 pro polohování ložné plochy i lůžka. Mezi každým teleskopickým sloupem 10 a rámem 2 je uspořádán snímač 3 síly. Ramena 7 jsou tuhá, pouze v místě napojení na rám 2 a na teleskopický sloup _10 jsou pružně deformovatelná. Toho lze dosáhnout například tak, že se ramena 7 zhotoví z plechu odpovídající tloušťky a plech se po stranách vyztuží ohnutím.
-6CZ 303785 B6
Konkrétní provedení s takovými rameny 7 je zobrazeno na obr. 6. Vedení 5 pro zachycení parazitních sil zahrnuje dvojici paralelogramů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu 2. Pro zjednodušení je na obr. 6 znázorněn pouze paralelogram na levém konci rámu 2. Každý paralelogram zahrnuje čtyři ramena 7, připojená na jedné straně k rámu 2 a na opačné straně k pomocné desce 8. Plechová ramena 7 jsou v místě napojení na rám 2 a na pomocnou desku 8 pružně deformovatelná, jinak jsou vyztužena na okrajích ohybem plechu. Pomocná deska 8 je spojena s ložnou plochou J prostřednictvím teleskopického sloupu 10. Mezi pomocnou deskou 8 a rámem 2 je uspořádán neznázoměný snímač 3 síly. Kalibrace zařízení i způsob vážení jsou opět stejné jako u výše popsaných provedení.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro vážení, zejména pro vážení pacienta na nemocničním lůžku, zahrnující ložnou plochu (1), uloženou na rámu (2), přičemž mezi ložnou plochou (1) a rámem (2) jsou uspořádány jednak snímače (3) síly, napojené na elektronickou vyhodnocovací jednotku (4) a jednak vedení (5) pro zachycení parazitních sil, vyznačující se tím, že snímače (3) síly jsou alespoň dva s rozdílnou charakteristikou ajejich výstupy (6) jsou samostatně napojeny na elektronickou vyhodnocovací jednotku (4).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vedení (5) pro zachycení parazitních sil zahrnuje dvojici paralelogramů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu (2), přičemž každý paralelogram zahrnuje alespoň dvě ramena (7), připojená na jedné straně k rámu (2) a na opačné straně k pomocné desce (8), přičemž ramena (7) jsou v místě napojení na rám (2) a na pomocnou desku (8) pružně deformovatelná, přičemž pomocná deska (8) je spojena s ložnou plochou (1) a mezi pomocnou deskou (8) a rámem (2) je uspořádán snímač (3) síly.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že vedení (5) pro zachycení parazitních sil zahrnuje dvojici výkyvných mechanizmů, uspořádaných na protilehlých koncích rámu (2), přičemž každý výkyvný mechanizmus zahrnuje alespoň jeden podélník (9), připojený na jedné straně výkyvné k rámu (2) a na opačné straně připojený nebo opřený o ložnou plochu (1), přičemž mezi podélníkem (9) a rámem (2) je uspořádán snímač (3) síly.
  4. 4. Způsob kalibrace zařízení podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se na libovolné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m0 a zjistí se výstupní signály S|m0 a S2mo snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím o známé hmotnosti m0, poté se na libovolné jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m,, kde mi může být rovno m0 a zjistí se výstupní signály S|mi a S2mi snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím o známé hmotnosti mi, následně se na libovolné další jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m2, kde m2 může být rovno mi a zjistí se výstupní signály S|m2 a S2m2 snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m2, a pak se na libovolné ještě další jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m3, kde m3 může být rovno m2 a zjistí se výstupní signály Sim3 a S2in3 snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m3, následně se stanoví hodnoty posunutí O| a O2 charakteristik snímačů a směrnice Ki a K2 charakteristik snímačů ze soustavy rovnic
    S|m0=Ki*m0, + O,
    S2m0=K2*(m0- mOi) + O2
    S|m,=K,*m,, + O,
    -7CZ 303785 B6
    S2ll,i=K.2*(mi -mn) + O2
    Siin2=Ki*m2i + O| S2m2=K-2*(m2 - m2i) + O2 Sim3=Ki*m3| + O, S2m3=K2*(m3 - m3i) + O2 kde
    Simx je výstupní signál prvního snímače při zatížení ložné plochy hmotností mx,
    S2mX je výstupní signál druhého snímače při zatížení ložné plochy hmotností mx, mx je hmotnost závaží x, mx, a mx2 je část hmotnosti závaží x, působící na první a druhý snímač síly,
    O, je hodnota posunutí charakteristiky prvního snímače,
    O2 je hodnota posunutí charakteristiky druhého snímače,
    K, je směrnice charakteristiky prvního snímače a
    K2 je směrnice charakteristiky druhého snímače a stanovené hodnoty K|, K2, O|, O2 uloží do paměti elektronické vyhodnocovací jednotky.
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že hmotnost zatížení m0 se zvolí nulová a zjistí se výstupní signály Sim0 a S2mo dvou snímačů síly při nulovém zatížení ložné plochy, poté se na libovolné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti mi a zjistí se výstupní signály S|m) a S2n,i snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti ηη, následně se na libovolné jiné místo ložné plochy umístí závaží o známé hmotnosti m2, kde m2 může být rovno mi a zjistí se výstupní signály S)m2 a S2m2 snímačů síly při zatížení ložné plochy závažím závaží o známé hmotnosti m2, a soustava rovnic se upraví tak, že se hodnoty posunutí O, a O2 charakteristik snímačů stanoví ze vztahů O|=S im0 a 02=S2mo, a směrnice K| a K2 charakteristik snímačů se stanoví ze vztahů θ1 (S2m2 S2ml) + θ2*(δΐΓη1 ~ Sim2) + Sim2 S2m1 “ Slm1 S2m2
    Ki= mi*(O2 - S2m2) - m2*(O2 - S2mi)
    Ki*(S2mi-O2)
    K2=mi*K3 - Sum + O3
  6. 6. Způsob zjišťování hmotnosti zařízením podle kteréhokoliv z nároků 1 až 3, při kterém se vážený předmět umístí na ložnou plochu a odečtou se výstupní signály Sip a S2p snímačů síly, vyznačující se tím, že poté se stanoví hmotnost váženého předmětu, působící na první snímač síly, a to ze vztahu mip=(S|P-O|)/Ki a současně se stanoví hmotnost váženého předmětu, působící na druhý snímač síly, a to ze vztahu m2p=(S2p-O2)/K2 a následně se stanoví celková hmotnost mp váženého předmětu jako součet hodnot mip a m2p, kde
    S|P je výstupní signál prvního snímače při zatížení ložné plochy váženým předmětem,
    S2p je výstupní signál druhého snímače při zatížení ložné plochy váženým předmětem, mip je hmotnost váženého předmětu, působící na první snímač síly,
    -8CZ 303785 B6 m2p je hmotnost váženého předmětu, působící na druhý snímač síly, O, je hodnota posunutí charakteristiky prvního snímače,
    O2 je hodnota posunutí charakteristiky druhého snímače,
    Ki je směrnice charakteristiky prvního snímače a
    5 K.2 je směrnice charakteristiky druhého snímače.
CZ20060620A 2006-10-02 2006-10-02 Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením CZ303785B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060620A CZ303785B6 (cs) 2006-10-02 2006-10-02 Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením
PCT/CZ2007/000085 WO2008040262A1 (en) 2006-10-02 2007-08-27 A weighing device, a calibration method of the device and a method of determining weight by weighing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060620A CZ303785B6 (cs) 2006-10-02 2006-10-02 Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2006620A3 CZ2006620A3 (cs) 2008-04-23
CZ303785B6 true CZ303785B6 (cs) 2013-05-02

Family

ID=38698323

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060620A CZ303785B6 (cs) 2006-10-02 2006-10-02 Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ303785B6 (cs)
WO (1) WO2008040262A1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3205268B1 (en) 2016-02-11 2023-10-25 Hill-Rom Services, Inc. Hospital bed

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5747745A (en) * 1995-07-26 1998-05-05 Tedea-Huntleigh Intl. Ltd. Weighting device for bedridden patients
FR2865032A1 (fr) * 2004-01-08 2005-07-15 Balea Socle peseur mobile
CZ2007721A3 (cs) * 2007-10-17 2009-04-29 Grund A. S. Zarízení pro vážení, zejména merení hmotnosti osob

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19959128B4 (de) * 1998-12-08 2004-02-12 Trw Inc., Lyndhurst Kapazitiver Gewichtssensor
US7253366B2 (en) * 2004-08-09 2007-08-07 Hill-Rom Services, Inc. Exit alarm for a hospital bed triggered by individual load cell weight readings exceeding a predetermined threshold

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5747745A (en) * 1995-07-26 1998-05-05 Tedea-Huntleigh Intl. Ltd. Weighting device for bedridden patients
FR2865032A1 (fr) * 2004-01-08 2005-07-15 Balea Socle peseur mobile
CZ2007721A3 (cs) * 2007-10-17 2009-04-29 Grund A. S. Zarízení pro vážení, zejména merení hmotnosti osob

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
JONES DAVID LANE; JONES JOHN FREDERICK 1.7.2004 *

Also Published As

Publication number Publication date
WO2008040262A1 (en) 2008-04-10
CZ2006620A3 (cs) 2008-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10126186B2 (en) Load transducer system configured to correct for measurement errors in the output forces and/or moments of the system
US5086856A (en) Method and apparatus for weighing a wheel supported load
US20190078951A1 (en) Force Measurement System and a Method of Calibrating the Same
US4281730A (en) Scale
CN101395454B (zh) 具有隅负荷传感器的上置秤盘秤
US4023633A (en) Flexure scale
JP6529732B2 (ja) 偏心荷重誤差を補正するためのデバイスを備えた秤量セル、および偏心荷重誤差を補正するための方法
DK2365303T3 (en) WEIGHT WITH PLANE ROAD CELLS
US20030051925A1 (en) Tipping balance scale for weighing moving objects
JPS63308522A (ja) 上皿形電子秤
JP5084326B2 (ja) ロードセルユニットおよび計量装置
US5677498A (en) Vehicle axle load weighing system
EP1457768B1 (en) Barycentric position measuring apparatus
JP2637230B2 (ja) 電子秤
US20020023785A1 (en) Portable attachable weighing system
CZ303785B6 (cs) Zarízení pro vázení, zpusob kalibrace zarízení a zpusob zjistování hmotnosti zarízením
CZ17069U1 (cs) Zařízení pro vážení, zejména pro vážení pacienta na nemocničním lůžku
US6610935B1 (en) Torque compensated weight sensing modules
SE0403140L (sv) System för vägning av laster i en lyftnings- och förflyttningsanordning
JP5650189B2 (ja) 計量ブリッジ
Hayashi et al. Evaluation of newly developed 50 N dead-weight type force standard machine using tuning-fork type force transducer
CN211067513U (zh) 车载称重担架平台系统和采用该系统的救护车
RU145007U1 (ru) Устройство для измерения опорных реакций
CN103251421A (zh) 通过患者台测定患者质量的方法以及具有患者台的装置
JP4822252B2 (ja) 秤付きフォークアーム