CZ302963B6 - Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí - Google Patents

Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí Download PDF

Info

Publication number
CZ302963B6
CZ302963B6 CZ20100895A CZ2010895A CZ302963B6 CZ 302963 B6 CZ302963 B6 CZ 302963B6 CZ 20100895 A CZ20100895 A CZ 20100895A CZ 2010895 A CZ2010895 A CZ 2010895A CZ 302963 B6 CZ302963 B6 CZ 302963B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
gaseous medium
biological
piezoelectric crystal
resonant frequency
time
Prior art date
Application number
CZ20100895A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2010895A3 (cs
Inventor
Šikula@Josef
Sedláková@Vlasta
Sedlák@Petr
Majzner@Jirí
Original Assignee
Vysoké ucení technické v Brne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké ucení technické v Brne filed Critical Vysoké ucení technické v Brne
Priority to CZ20100895A priority Critical patent/CZ2010895A3/cs
Publication of CZ302963B6 publication Critical patent/CZ302963B6/cs
Publication of CZ2010895A3 publication Critical patent/CZ2010895A3/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Abstract

Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí, u nehož se merí rezonancní frekvence do plynného prostredí vloženého piezoelektrického krystalu, jehož povrch je opatren adsorpcní vrstvou, se u tohoto rešení vyznacuje tím, že se soucasne merí i zmeny rezonancní frekvence v case, nacež se z namereného prubehu zmen rezonancní frekvence v case odvodí disperze a spektrální hustota rezonancní frekvence do plynného prostredí vloženého piezoelektrického krystalu. Z disperze a spektrální hustota rezonancní frekvence do plynného prostredí vloženého piezoelektrického krystalu se pak odvodí strední doba zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpcní vrstve. Údaj o strední dobe zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpcní vrstve se použije k presnejší identifikaci detekované biologické a/nebo chemické látky.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí, u něhož se měří rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu, jehož povrch je opatřen adsorpční vrstvou.
Dosavadní stav techniky
Pro detekcí biologických a chemických prostředků v plynném prostředí se používají piezoelektrické senzory, jejichž princip je založen na rezonátorech s objemovou a povrchovou akustickou vlnou. Tyto piezoelektrické senzory mají povrch potažen polymerovou vrstvou a pri absorpci molekul plynu dochází ke změně jejich rezonanční frekvence. Hlavním problémem jsou fluktuace rezonanční frekvence respektive fázový šum vzhledem k fyzikálním jevům v objemu a na povrchu aktivní plochy rezonátoru. Rezonanční frekvence piezoelektrického senzoru kolísá v důsledku generačně rekombinaěního šumu a šumu typu 1/f a citlivost je omezena kvantovými fluktuacemi se spektrem 1/f.
Dosud byly piezoelektrické senzory využívány tak, že se měřila pouze střední hodnota frekvence /\j\ a to za využití běžného čítače. Z naměřené hodnoty Af se určilo množství látky zachycené na sorbent u.
Krystalový rezonátor registruje změnu své hmotnosti, k níž dochází adsorbováním biologických a/nebo chemických látek z plynného prostředí, a reaguje na ni změnou své rezonanční frekvence. Množství plynné látky zachycené na vhodné adsorpční vrstvě změní mechanické charakteristiky piezoelektrického výbrusu a tím dojde ke změně frekvence oscilátoru.
Nevýhodou tohoto způsobu detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí je, že různé látky mohou při adsorpci zvětšit hmotnost do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu stejně nebo alespoň s nerozeznatelnou odchylkou, a tím dojde ke stejné změně rezonančního kmitočtu piezoelektrického krystalu. Takové látky tedy nel35 ze od sebe výše popsaným měřením odlišit. Toto může nastat tehdy, je-li vyšší hmotnost molekul detekovaného plynu vykompenzována nižší schopností adsorpce tohoto plynu.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky dosavadního stavu techniky do značné míry eliminuje způsob detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí, u něhož se měří rezonanční frekvence do plynného prostředí v loženého piezoelektrického krystalu, jehož povrch je opatřen adsorpční vrstvou, přičemž podstatou vynálezu je, že se současně měří i změny rezonanční fřek45 vence v čase, načež se z naměřeného průběhu změn rezonanční frekvence v čase odvodí disperze a spektrální hustota rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu, z nichž se odvodí střední doba zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě a údaj o střední době zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě se použije k přesnější identifikaci detekované biologické a/nebo chemické látky.
Ve výhodném provedení způsobu podle vynálezu se časový průběh rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu vzorkuje pro jeho zpracování vhodným softwarem.
- 1 CZ 302963 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále podrobněji popsán podle přiložených výkresů, na obr. 1 je znázorněn model procesu adsorpce a desorpce molekul na povrchu zlaté elektrody pokryté sorbentem a používané u piezoelektrického krystalu, na obr. 2 je znázorněná časová závislost frekvence Af, na obr. 3 je znázorněno blokové schéma zařízení pro detekci přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí a na obr. 4 je znázorněno blokové schéma vyhodnocovací jednotky zařízení pro detekci přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí podle vynálezu.
io
Příklady provedení vynálezu
Cílem vynálezu je vyvinout měřicí metodu vedoucí ke zlepšení detektivity piezoelektrického kre15 menného krystalu při detekci biologických a chemických látek. Tato měřicí metoda registruje nejen změnu hmotnosti pomocí změny rezonanční frekvence oscilátoru s piezoelektrickým křemenným krystalem, ale i průběh této změny v rovnovážném stavu a z průběhu této změny pak usuzuje na střední dobu zachycení molekul plynu na adsorpční vrstvě, což je další parametr, kterým lze od sebe odlišit plynné látky způsobující stejnou frekvenční odchylku na oscilátoru s piezoelektrickým křemenným krystalem vloženým do měřeného plynného prostředí.
Množství plynné látky zachycené na vhodném sorbentu změní mechanické charakteristiky piezoelektrického výbrusu a tím dojde ke změně frekvence oscilátoru. Každá molekula plynu, která je přichycena na piezoelektrickém výbrusu, je zachycena po určitou dobu, která je pro daný plyn charakteristická a která se dá zprůměrovat jako střední doba zachycení molekul plynu na adsorpční vrstvě. V rovnovážném stavu je počet molekul plynu odpadajících od piezoelektrického výbrusu roven počtu molekul nově na piezoelektrickém výbrusu zachycovaných. Způsob podle vynálezu zvyšuje přesnost identifikace zachyceného množství a typu plynu tím, že kromě střední hodnoty frekvence měří též fluktuaci frekvence a její disperzi a z poměru spektrální hus30 toty fluktuace frekvence a její disperze určuje střední dobu zachycení molekul plynu na adsorpční vrstvě.
Přítomnost biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí se u tohoto způsobu detekuje pomocí do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu, jehož povrch je opatřen adsorpční vrstvou. Rezonanční frekvence piezoelektrického křemenného krystalu je určena hmotností kiystalu, modulem pružnosti a řadou dalších veličin, jako je teplota či přiložené napětí. V důsledku adsorpce molekul plynu dochází ke změně hmotnosti piezoelektrického křemenného krystalu a tím se mění rezonanční frekvence. Rozdíl mezi původní frekvencí oscilací/0 a frekvencí měřenou po adsorpci molekul plynu tvoří měřitelnou veličinu Atf, kterou lze také vyjádřit z Sauerbreyho vztahu:
Δ/ = -2 f^Am/A^pp kde /o je rezonanční frekvence základního módu krystalu, Am je hmotnost adsorbovaných molekul, A je aktivní plocha sorbentu naneseného na zlatou elektrodu krystalového oscilátoru, μ je modul pružnosti ve smyku a p je hustota materiálu krystalu.
Veličina /tf vykazuje fluktuace. Měřitelnou veličinou /tf je disperze a spektrální hustota S(Af). Proces zachycení molekuly na vrstvě sorbentu je provázen procesem její emise, takže v rovnovážném stavu je na povrchu piezoelektrického křemenného krystalu vytvořena vrstva o takovém počtu molekul, který odpovídá rovnováze mezi adsorpci a desorpcí. Model procesu adsorpce a desorpce molekul je na obr. 1. Zde jsou znázorněny molekuly I detekované látky jako černé koule a místa 2 kam se v dalších okamžicích přemístí jako bílé koule, přičemž šipky znázorňují směr pohybu molekul I detekované látky. Molekuly 1 detekované látky jsou přitahovány k vrstvě 3 sorbentu, která je na povrchu zlaté elektrody 4 piezoelektrického krystalu 5.
-2CZ 302963 B6
Střední hodnota počtu molekul sledovaného plynu zachycených na sorpční vrstvě je úměrná střední hodnotě veličiny Af Střední doba τ zachycení molekuly analyzovaného plynu na vrstvě sorbentu je závislá na aktivační energii molekul analyzovaného plynu AE a účinném průřezu místa zachycení Aq. Spektrální hustota je přímo úměrná disperzi σ2 a střední době zachycení τ. Detektivita piezoelektrického křemenného krystalu na změnu hmotnosti zachycených molekul plynu je funkcí relativní změny frekvence. Relativní změna frekvence 4#/ó je dána podílem změny frekvence 4/ po adsorpci molekul o hmotnosti Am a původní frekvence QCM oscilátoru /oMetoda měření spočívá v určení časové závislosti frekvence Af, viz příkladné provedení na obr. 2. Zde je na vodorovné ose x čas v sekundách a na svislé osey změna frekvence Af v Herzích. Z tohoto grafu vyplývá, že v daném případě byla střední frekvence 234,258 Hz, odchylka 0,254794 a kolísání frekvence je 0,0549198.
Jedná se o realizaci náhodného procesu, jehož prvním momentem je střední hodnota a jehož druhým momentem je disperze a spektrální hustota. Z naměřené realizace fluktuace frekvence Af se pomocí vhodného softwaru určí hodnota tří veličin. Střední hodnota /1/ určuje velikost adsorbované hmotnosti, disperze σ2 a spektrální hustota S(Af) generačné-rekombi načni ho šumu závisí na střední době zachycení molekuly na vrstvě sorbentu. Naměřená spektrální hustota se skládá ze dvou složek, a to ze spektrální hustoty šumu 1/f a spektrální hustoty generačně-rekombinačního šumu, jak je zřejmé z obr. 4. Z hodnoty spektrální hustoty generačně-rekombinačního šumu lze vypočítat střední dobu τ zachycení molekuly na vrstvě sorbentu. Střední doba zachycení je charakteristická veličina pro danou molekulu plynu. Touto metodou tak získáme informaci nejen o množství zachyceného plynu, ale i o jeho vazebné energii k vrstvě sorbentu.
Přítomnost biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí se tak detekuje pomocí do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu, jehož povrch je opatřen adsorpční vrstvou. U takového piezoelektrického krystalu se měří změny rezonanční frekvence v čase. Z naměřeného průběhu změn rezonanční frekvence v čase se odvodí disperze a spektrální hustota rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu. Z hodnot disperze a spektrální hustoty rezonanční frekvence se odvodí střední doba zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě a údaj o střední době zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě se pak použije k přesnější identifikaci detekované biologické a/nebo chemické látky.
Na obr. 3 je schematicky znázorněno zařízení pro provádění detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí. Toto zařízení obsahuje směšovač 6 signálu, kjehož prvnímu vstupuje připojen piezoelektrický krystal 5. Povrch piezoelektrického krystalu 5 je opatřen vrstvou 3 sorbentu. Ke druhému vstupu směšovače 6 signálu je připojen referenční oscilátor 7 a k výstupu směšovače 6 signálu je připojen analogově číslicový převodník 8, jehož výstup je připojen k vyhodnocovacímu obvodu 9.
Vyhodnocovací obvod 9, jak je zřejmé z obr. 4, je opatřen blokem 10 pro výpočet hodnoty okamžité frekvence, jehož první výstup je připojen k průměrovacímu bloku 11 pro získání střední hodnoty okamžité frekvence. Druhý výstup bloku JO pro výpočet hodnoty okamžité frekvence je připojen přes blok 12 výpočtu výkonového spektra okamžité frekvence a přes blok 13 výpočtu disperze hodnoty okamžité frekvence k bloku 14 vyhodnocovací doby zachycení molekuly detekované látky.
Zařízení pro provádění detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí pracuje tak, že se piezoelektrický krystal 5, opatřený na svém povrchu vrstvou 3 sorbentu, vloží do plynného prostředí, v němž má měřit přítomnost biologických a/nebo chemických látek. Výstup z piezoelektrického krystalu 5 je přiveden na první vstup směšovače 6 signálu,
-3CZ 302963 B6 který směšuje rezonanční frekvenci piezoelektrického krystalu 5 s frekvencí referenčního oscilátoru 7, která je přivedena na druhý vstup směšovače 6 signálu. Výstupní signál směšovače 6 signálu se přivede na analogově číslicový převodník 8, který převede analogový signál do číslicového tvaru a tento Číslicový signál přivede k vyhodnocovacímu obvodu 9, a to na vstup bloku 10 pro výpočet hodnoty okamžité frekvence. Výstupní signál bloku 10 pro výpočet hodnoty okamžité frekvence se pak přivede jednak na první vstup bloku 15 výpočtu výstupních dat, který je současně vstupem průměrovacího bloku 11 pro získání střední hodnoty okamžité frekvence, jednak na vstupy bloku 12 výpočtu výkonového spektra okamžité frekvence a bloku 13 výpočtu disperze hodnoty okamžité frekvence. Výstupní signály bloku 12 výpočtu výkonového spektra okamžité frekvence a bloku 13 výpočtu disperze hodnoty okamžité frekvence jsou přivedeny na druhý a třetí vstup bloku 15 výpočtu výstupních dat, které jsou současně vstupy bloku 14 vyhodnocení doby zachycení molekuly detekované látky. Blok J4 vyhodnocení doby zachycení molekuly detekované látky vypočte z hodnoty disperze a z výkonového spektra dobu zachycení molekuly detekované látky. Pro rozpoznání detekované látky tak přibude další parametr, který může od sebe odlišit látky, které po adsorpci změní rezonanční frekvenci piezoelektrického krystalu 5 o stejnou nebo velmi blízkou hodnotu, neboť tyto látky mohou mít různou dobu zachycení molekuly detekované látky.
Průmyslová využitelnost
Způsob detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí lze použít při analýze plynného prostředí s větší rozlišovací schopností než mají dosud známé způsoby a zařízení.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí, u něhož se měří rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu, jehož povrch je opatřen adsorpční vrstvou, vyznačující se tím, že se současně měří i změny rezonanční frekvence v čase, načež se z naměřeného průběhu změn rezonanční frekvence v čase odvodí disperze a spektrální hustota rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu, z nichž se odvodí střední doba zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě a údaj o střední době zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě se použije k přesnější identifikaci detekované biologické a/nebo chemické látky.
  2. 2. Způsob detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí podle nároku 1, vyznačující se tím, že se pro zjišťování změn rezonanční frekvence v čase rezonanční frekvence do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu vzorkuje a vzorkovaný signál rezonanční frekvence se převede na signál digitální a změny rezonanční frekvence v čase se zjišťují z tohoto digitálního signálu.
  3. 3. Způsob detekce přítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostředí podle nároku 2, vyznačující se tím, že se pro zjišťování střední doby zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě do plynného prostředí vloženého piezoelektrického krystalu z hodnot změn rezonanční frekvence tohoto piezoelektrického krystalu v Čase vypočte výkonové spektrum a disperze, z nichž se střední doba zachycení molekul analyzovaného plynu na adsorpční vrstvě vypočte.
CZ20100895A 2010-12-03 2010-12-03 Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí CZ2010895A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100895A CZ2010895A3 (cs) 2010-12-03 2010-12-03 Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100895A CZ2010895A3 (cs) 2010-12-03 2010-12-03 Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ302963B6 true CZ302963B6 (cs) 2012-01-25
CZ2010895A3 CZ2010895A3 (cs) 2012-01-25

Family

ID=45494682

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100895A CZ2010895A3 (cs) 2010-12-03 2010-12-03 Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2010895A3 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58196442A (ja) * 1982-05-11 1983-11-15 Seikosha Co Ltd 湿度センサ
EP0215669A2 (en) * 1985-09-17 1987-03-25 Seiko Instruments Inc. Analytical device and method for analysis of biochemicals, microbes and cells
JPH02213757A (ja) * 1989-02-15 1990-08-24 Seiko Instr Inc 圧電素子ガスセンサーシステム
DE4218926A1 (de) * 1992-06-10 1993-12-16 Asea Brown Boveri Vorrichtung zur Messung einer Gasdichte
WO2002103340A2 (en) * 2001-06-20 2002-12-27 M.S. Tech Ltd Method and device for the detection of trace amounts of a substance,using a piezoelectric crystal element

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58196442A (ja) * 1982-05-11 1983-11-15 Seikosha Co Ltd 湿度センサ
EP0215669A2 (en) * 1985-09-17 1987-03-25 Seiko Instruments Inc. Analytical device and method for analysis of biochemicals, microbes and cells
JPH02213757A (ja) * 1989-02-15 1990-08-24 Seiko Instr Inc 圧電素子ガスセンサーシステム
DE4218926A1 (de) * 1992-06-10 1993-12-16 Asea Brown Boveri Vorrichtung zur Messung einer Gasdichte
WO2002103340A2 (en) * 2001-06-20 2002-12-27 M.S. Tech Ltd Method and device for the detection of trace amounts of a substance,using a piezoelectric crystal element
US20070117983A1 (en) * 2001-06-20 2007-05-24 Dayagi Yohai Y Sensitive and selective method and device for the detection of trace amounts of a substance

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2010895A3 (cs) 2012-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2630479B1 (en) Apparatus and method for measuring binding kinetics and concentration with a resonating sensor
Lim et al. Development of SAW-based multi-gas sensor for simultaneous detection of CO2 and NO2
Chen et al. Highly sensitive detection of organophosphorus pesticides by acetylcholinesterase-coated thin film bulk acoustic resonator mass-loading sensor
EP2529207B1 (en) Bi-stable oscillator
US20100021346A1 (en) Sensing instrument
Wang et al. Label-free immunosensor based on micromachined bulk acoustic resonator for the detection of trace pesticide residues
Cunningham et al. Design, fabrication and vapor characterization of a microfabricated flexural plate resonator sensor and application to integrated sensor arrays
Chen et al. A pure shear mode ZnO film resonator for the detection of organophosphorous pesticides
Wang et al. A micro-machined thin film electro-acoustic biosensor for detection of pesticide residuals
Chen et al. A thin film electro-acoustic enzyme biosensor allowing the detection of trace organophosphorus pesticides
Murrieta-Rico et al. Frequency domain sensors and frequency measurement techniques
US7493798B2 (en) Sensor for detecting the adulteration and quality of fluids
CZ302963B6 (cs) Zpusob detekce prítomnosti biologických a/nebo chemických látek v plynném prostredí
US20090280509A1 (en) Surface acoustic wave immunosensor for diagnosing allergy disease and method for diagnosing allergy disease using the same
CN108896654B (zh) 基于压电体声波谐振式传感器的能量耗散因子测量方法
D'Amico et al. Sensor systems for breathprinting: a review of the current technologies for exhaled breath analysis based on a sensor array with the aim of integrating them in a standard and shared procedure
Pinkham et al. A lateral field excited acoustic wave pesticide sensor
Yadava et al. A diffusion limited sorption–desorption noise model for polymer coated SAW chemical sensors
Turner et al. Using nonlinearity to enhance micro/nanosensor performance
Wang et al. Sensitive detection of TNT using competition assay on quartz crystal microbalance
Haas et al. A method for online measurement of odour with a chemosensor system
JP2010044075A5 (cs)
KR100876158B1 (ko) 압전 센서를 이용한 생체물질 검출 장치 및 검출 방법
WO2011123029A1 (en) Method for determination of binding stoichiometry
JP4504106B2 (ja) 表面弾性波素子による測定方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171203