CZ302876B6 - Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním - Google Patents

Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním Download PDF

Info

Publication number
CZ302876B6
CZ302876B6 CZ20090425A CZ2009425A CZ302876B6 CZ 302876 B6 CZ302876 B6 CZ 302876B6 CZ 20090425 A CZ20090425 A CZ 20090425A CZ 2009425 A CZ2009425 A CZ 2009425A CZ 302876 B6 CZ302876 B6 CZ 302876B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
liquid
electrode
edge
nanofibres
Prior art date
Application number
CZ20090425A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2009425A3 (cs
Inventor
Pokorný@Pavel
Lukáš@David
Mikeš@Petr
Martinová@Lenka
Zálešáková@Denisa
Vodsedálková@Katerina
Sanetrník@Filip
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Student Science, s. r. o.
Nanopharma, A. S.
Ústav experimentální mediciny AV CR, v.v.i.
Univerzita Karlova v Praze, 2. lékarská fakulta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci, Student Science, s. r. o., Nanopharma, A. S., Ústav experimentální mediciny AV CR, v.v.i., Univerzita Karlova v Praze, 2. lékarská fakulta filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ20090425A priority Critical patent/CZ302876B6/cs
Publication of CZ2009425A3 publication Critical patent/CZ2009425A3/cs
Publication of CZ302876B6 publication Critical patent/CZ302876B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/0007Electro-spinning
    • D01D5/0061Electro-spinning characterised by the electro-spinning apparatus
    • D01D5/0069Electro-spinning characterised by the electro-spinning apparatus characterised by the spinning section, e.g. capillary tube, protrusion or pin

Abstract

Zpusob výroby nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním spocívající v tom, že do elektrostatického pole se privádí zvláknovaná kapalina (10), která prepadá pres elektricky nabitou oblou preplavovací hranu (7) a tím se vytvorí vypouklé kapalinové teleso (3), na jehož povrchu dochází, za soucasného pusobení vysokého napetí na elektrode umístené nad preplavovací hranou (7), ke vzniku nanovlákenného materiálu (25). Zarízení je s výhodou tvoreno tremi plochými deskami (8) spojenými a opracovanými tak, že mezi deskami (8) vznikají ploché komory (9) stejných nebo rozdílných rozmeru. Do jedné komory (9) se privádí zvláknovaná kapalina (10). V komore (9) se proud zvláknované kapaliny (10) usmerní do tenké vrstvy vyplnující plochou komoru (9) a pres preplavovací hranu (7) oblého tvaru, vytvorí vypouklé kapalinové teleso (3). Na povrchu vypouklého kapalinového telesa (3) nastane elektrostatické zvláknování po priložení vysokého napetí.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká průmyslové výroby nanovláken pomocí přeplavovacího elektrostatického zvlákňování.
Dosavadní stav techniky
Pro průmyslovou výrobu nanovláken pomocí elektrostatického zvlákňování se používá kupř. řešení podle vynálezu chráněného patentem WO 2005/024101. Zvlákňovací zařízení navržené podle tohoto patentuje založeno na elektricky nabitém válečku pozvolna se otáčejícím ve zvlákňovaném roztoku polymeru nebo polymemí tavenině/kapalině sloužícím zároveň jako elektroda. Na povrchu válce se vytvoří tenká vrstva kapaliny, z níž vznikají Taylorovy kužely, ze kterých následně vznikají nanovlákna, která jsou ukládána na opačně nabitou protielektrodu - kolektor.
V tomto uspořádání válec představuje vypouklé těleso s tenkou kapalinovou vrstvou, které působí jako koncentrátor intenzity elektrického pole. Takto místně zkoncentrované elektrické pole v kapalinovém tělese destabilizuje hladinu zvlákňované kapaliny a tím indukuj e/dává vznik velkého množství Taylorových kuželů a z nich vycházejících kapalinových trysek, ze kterých následně vznikají nanovlákna.
Výše uvedeným způsobem a obdobně i jinými známými způsoby, však není možné zvlákňovat mnoho různých látek, a některé jen obtížně.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou do jisté míry odstraněny řešením podle vynálezu jehož podstatou je zvlákňování z konvexních tvarů volných hladin proudící kapaliny nebo z pěny na hladině kapaliny vytvořené, nebo z kombinace obojího. Profil proudící kapaliny, nebo na jejím povrchu vytvořené pěny, vůči kolektoru, tedy vůči kolmému průmětu kapalinového tělesa do roviny kolektoru, může být potom značně útlý. Utlost průmětu kapalinového tělesa indukuje na hladině kapaliny silné a velikostí profilu regulovatelné elektrostatické pole.
Vynález spočívá ve využití vypouklého kapalinového tělesa, z jehož volného povrchu dochází k tvorbě kapalinových trysek, které vzniknou vhodně tvarovaným proudem elektricky nabité kapaliny. Proud kapaliny je tvarován do vypouklé fontány nebo přepadá přes elektricky nabitou přeplavovací hranu. V posledně zmíněném případě vzniká kapalinové těleso vzedmuté do vlny, jejíž podoba je určena tvarem a sklonem přepadové plochy a rychlostí a množstvím tekoucí kapaliny. Z povrchu vlny dochází k elektrostatickému zvlákňování.
Podle výsledků výzkumu Katedry netkaných textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci je zřejmé, že tzv. hladinové elektrostatické zvlákňování nastává na volném vypouklém povrchu kapaliny po překročení kritické hodnoty intenzity pole Ec,
Ec =^4rpg/s2 ,
Kde, je /povrchové napětí kapaliny, /?je hustota kapaliny, g značí tíhové zrychlení a ε je permitivita okolního plynu.
- 1 CZ 302876 B6
Podle vynálezu lze dosáhnout libovolně rychlého proudění kapaliny a její cirkulace. Dále je možné dosáhnout minimalizace kontaktu kapaliny s okolním vzduchem a tím i snížení nadměrného vypařování zejména organických rozpouštědel.
V případě patentu WO 2005/024101 je maximální intenzita pole EMAX na povrchu válce, brodícího se v kapalině, nezávislá na poloměru válce a v případě „polovičního“ smočení válce rovna
kde £« je intenzita pole vyjádřená jako napětí U mezi zvlákňovací elektrodou a kolektorem dělenou jejich vzdáleností d, E ~ U / d. Zvlákňovací elektrody podle vynálezu, kde fontána nebo přeplavovací hrana slouží jako elektroda bez pokračující rovinné hladiny kapaliny v bazénku, dávají na svém povrchu hodnoty intenzit elektrostatického pole, které na jejich charakteristickém poloměru R závisejí zhruba podle mocninného zákona
E,
Intenzita pole na zvlákňovací elektrodě je pak regulovatelná nejenom hodnotou vnějšího napětí a vzdáleností mezi elektrodou a kolektorem, ale i vhodnou volbou poloměru kapalinového tělesa.
Výkon zařízení podle vynálezu je větší než výkon zařízení podle patentu WO 2005/024101, respektive jiných známých technických řešení. Vlivem odlišné geometrie elektrického pole v zařízení podle vynálezu na rozdíl od zařízení podle patentu WO 2005/024101 je možné zvlákňovat i látky, které dosud zvlákňovat nešly, nebo jen obtížně. Zařízení podle vynálezu tak výrazně rozšiřuje technologickou použitelnost hladinového elektrostatického zvlákňování.
Přehled obrázků na výkresech
Zařízení podle vynálezu je zobrazeno na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je zařízení pro přeplavovací elektrostatické zvlákňování tvořené třemi plochými deskami spojenými a opracovanými tak, že mezi deskami vznikají ploché komory stejných, nebo rozdílných rozměrů. Na obr. 2 je zobrazeno provedení, tzv. „fontánové“, s výhodou tvořené čtyřmi plochými deskami, mezi nimiž vzniknou tri ploché komory stejných, nebo různých rozměrů. Obr. 3 zobrazuje další možné provedení zvlákňovacího zařízení podle vynálezu tvořené dvojicí soustředných trubic. Obr. 4 zobrazuje zařízení podle vynálezu sdružené do dvojic tak, že každá zvlákňovací jednotka je připojena k opačným pólům vysokonapěťového zdroje/zdrojů. Vznikající výrobek je zvlákňován v prostoru bez kolektoru a textilního nebo jiného nosného substrátu. Výrobek je možné odtahovat z prostoru mezi jednotkami pomocí sterilního zde neznázoměného zařízení.
Příklady provedení vynálezu
1. Způsob výroby nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvlákňováním s tím, že do elektrostatického pole se přivádí zvlákňovací kapalina 10. která přepadá přes elektricky nabitou oblou přeplavovací hranu 7, tím se vytvoří vypouklé kapalinové těleso 3 na jehož povrchu dochází, za současného působení vysokého napětí na elektrodě umístěné nad přeplavovací hranou 7, ke vzniku nanovláken ného materiálu 25.
2. Způsob výroby nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním s tím, že do elektrostatického pole se přivádí zvlákňovací kapalina 10, která přepadá pres elektricky nabitou oblou přeplavovací hranu 7 za současného přivádění odlišné zvlákňované kapaliny, která vytéká z otvorů v přeplavovací hraně 7, tím se vytvoří vypouklé kapalinové těleso 3, složené ze dvou vrstev, na jehož povrchu dochází, za současného působení vysokého napětí na elektrodě umístěné nad přeplavovací hranou 7, ke vzniku nanovlákenného materiálu 25.
3. Zařízení pro přeplavovací elektrostatické zvlákňování, zobrazené na obr. 1, je s výhodou tvořeno třemi plochými deskami 8 spojenými a opracovanými tak, že mezi deskami vznikají ploché komory 9 stejných, nebo rozdílných rozměrů. Do jedné komory (zpravidla tenčí, není však nutnou podmínkou) se přivádí zvlákfiovaná kapalina 10. V komoře se proud 5 zvlákňované kapaliny
10 usměrní do tenké vrstvy vyplňující plochou komoru 9 a pres přeplavovací komoru 7 oblého tvaru, vytvoří vypouklé kapalinové těleso 3. Na povrchu vypouklého kapalinového tělesa 3 nastane elektrostatické zvlákňování po přiložení vhodného vysokého napětí na vypouklé kapalinové těleso 3 a současně na zde neznázoměnou protielektrodu - kolektor umístěnou nad vypouklé kapalinové těleso 3. Nespotřebovaný zbytek zvlákňované kapaliny 10 přepadající přes přeplavoio vací hranu 7 do druhé komory, je odsáván a vracen například pomocí, zde neznázoměného čerpadla pres případnou, zde neznázoměnou, zásobní nádrž, zpět do první komory 9.
4. Další provedení, vyobrazené na obr. 2, je tzv. „fontánové“, je s výhodou tvořeno čtyřmi plochými deskami 8, mezi nimiž vzniknou tři ploché komory 9 stejných, nebo různých rozměrů.
Střední komorou 9 proudí zvlákňovací kapalina 10 podobně jako v předešlém uspořádání a vytváří na konci komory 9 fontánu, přičemž nespotřebovaná zvtákňovaná kapalina 10 přepadá, přes přeplavovací hrany 7 do jedné, nebo obou bočních komor 9. Z bočních komor 9 je nespotřebovaná zvtákňovaná kapalina 10 odsávána a vracena do střední komory 9.
5. Komory 9 zvlákňovacího zařízení podle vynálezu je možné tvarovat í jinak. Další možné provedení zvlákňovací jednotky 24, podle vynálezu je zobrazeno na obr. 3 a je tvořeno dvojicí soustředných trubic 19, 20. Středovou trubkou 19 proudí zvlákfiovaná kapalina 10. Přebytek kapaliny přepadá do mezikruží mezi soustřednými trubkami 19, 20 a je odsáván. Střední trubka 19 přesahuje okraj vnější trubky 20. Jako v předešlém uspořádání vzniká na ústí střední trubky 19 fon25 tána 15, ze které vznikají nanovlákna 21.
6. Jeden z mnoha možných dalších příkladů je možnost výroby koaxiálních vláken. S výhodou lze použít varianty třídeskového, dvoukomorového zvlákňovacího zařízení. Přeplavovací hrana 7 je tvořena dutou trubkou, která má na povrchu vhodně umístěné otvory. Jakmile začne kapalina jo 10 přepadat přes přeplavovací hranu 7 tvořenou perforovanou trubkou, je možné perforovanou trubkou dávkovat jinou, tzv. „vnitřní“ kapalinou. Na výstupu z otvorů trubky vzniknou miniaturní fontánky vnitřní kapaliny, která nadzvedne ještě výše povrch kapaliny 10 vnější. Na takto vzniklých koncentrátorech pole přednostně dochází k elektrostatickému zvlákňování. Při současném/soumístném proudění dvou nebo více polymemích kapalin dochází k omezenému míšení jednotlivých proudů. K omezenému míšení a zlepšení laminárního proudění přispívá i Coandův efekt, který se uplatňuje při styku kapaliny s vypouklým tělesem tvořeným přeplavovací hranou
7. Takto stratífikované proudění dvou nepromísených polymemích deskových toků vede ve zvlákňovacím zařízení podle vynálezu ke vzniku výkonného koaxiálního elektrostatického zvlákftování. Takto vyrobená vlákna obsahují jádro z materiálu dodávaného perforovanou trubkou, která zároveň tvoří přeplavovací hranu 7, a plášť tvořený materiálem, který proudil přes perforovanou trubici.
7. Další variantou řešení podle popisovaného vynálezu je to, že do zvlákňované kapaliny 10 je možné řízené přivádět potřebný plyn pomocí perforované trubice tak, aby na hladině zvlákňo45 vaně kapaliny 10 na přeplavovací hraně 7 vznikala pěna. Na bublinách pěny se ještě více zkoncentruje elektrické pole a lze tak zvlákňovat kapaliny, které dosud známými postupy zvlákňovat nebylo možné, nebo jen s velkými obtížemi.
8. Zařízení podle vynálezu lze sdružit do dvojic zvlákňovacích jednotek 24 tak, že každá zvlák50 ňovací jednotka 24 je připojena k opačným pólům vysokonapěťového zdroje/zdrojů. Vznikající nanovlákenný materiál 25 je zvlákňován v prostoru bez kolektoru a textilního nebo jiného nosného substrátu. Výrobek je možné odtahovat z prostoru mezi zvlákňovacímu jednotkami 24 pomocí sterilního zde neznázoměného zařízení. Stejně tak je možné mezi zvlákňovací jednotky 24 zavést substrát a zvlákňovat najednou na jeho oba povrchy.
-3 CZ 302876 B6
Průmyslová využitelnost
Zařízení pro zvláknování podle vynálezu je možné použít, mimo jiné, ve všech oblastech, ve kterých se používá zařízení podle patentu WO 2005/024101. Jde zvláště o oblasti stavebnictví a automobilového průmyslu, materiály pohlcující zvuk, výroba lékařských obvazových materiálů, výroba filtračních materiálů a jiná další použití.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby nanovláken z polymemího roztoku, přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním v elektrickém poli vytvořeném rozdílem potenciálů mezi nabitou elektrodou a io protielektrodou, vyznačující se tím, že do elektrostatického pole se přivádí zvlákňovaná kapalina (10), která přepadá přes elektricky nabitou oblou přeplavovací hranu (7), tím se vytvoří vypouklé kapalinové těleso (3), na jehož povrchu dochází, za současného působení vysokého napětí na elektrodě umístěné nad přeplavovací hranou (7), ke vzniku nanovlákenného materiálu (25).
  2. 2. Způsob výroby nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním podle nároku 1, vyznačující se tím, že do elektrostatického pole se přivádí zvlákňovaná kapalina (10), která přepadá přes elektricky nabitou oblou přeplavovací hranu (7) za současného přivádění odlišné zvlákňované kapaliny, která vytéká z otvorů v přeplavovací hraně (7), tím se vytvoří
    2o vypouklé kapalinové těleso (3), složené ze dvou vrstev, na jehož povrchu dochází, za současného působení vysokého napětí na elektrodě umístěné nad přeplavovací hranou (7), ke vzniku nanovlákenného materiálu (25).
  3. 3. Zařízení k výrobě nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním, k provádění
    25 způsobu podle nároků 1 a 2, obsahující nabitou elektrodu a proti elektrodu s rozdílným potenciálem mezi nimiž se vytváří elektrické pole, vyznačující se tím, že je tvořeno nejméně jednou plochou deskou (8) zakončenou přeplavovací hranou (7), přičemž plochá deska (8) je vložena mezi ploché komory (9) stejných nebo rozdílných rozměrů, jako plochá deska (8).
    30
  4. 4. Zařízení k výrobě nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním podle nároku
    3, vyznačující se tím, že přeplavovací hrana (7) je na svém povrchu opatřena otvory.
  5. 5. Zařízení k výrobě nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním podle předchozích nároků, vyznačující se tím, že je tvořeno dvojicí soustředných trubic (19,
    35 20), přičemž střední trubka (19) přesahuje okraj vnější trubky (20).
    2 výkresy
CZ20090425A 2009-07-01 2009-07-01 Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním CZ302876B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090425A CZ302876B6 (cs) 2009-07-01 2009-07-01 Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090425A CZ302876B6 (cs) 2009-07-01 2009-07-01 Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2009425A3 CZ2009425A3 (cs) 2010-12-22
CZ302876B6 true CZ302876B6 (cs) 2011-12-28

Family

ID=43352906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090425A CZ302876B6 (cs) 2009-07-01 2009-07-01 Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ302876B6 (cs)

Cited By (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ303780B6 (cs) * 2012-07-27 2013-05-02 Contipro Biotech S.R.O. Zvláknovací tryska pro výrobu nano a mikrovlákenných materiálu slozených z vláken s koaxiální strukturou
EP2617879A1 (en) * 2012-01-19 2013-07-24 Contipro Biotech s.r.o. Combined spinning nozzle for manufacture of nanofibrous and microfibrous materials
WO2014120455A1 (en) * 2013-02-04 2014-08-07 Arsenal Medical, Inc. Electrospinning process for fiber manufacture
EP2987894A4 (en) * 2013-04-17 2016-08-03 Finetex Ene Inc ELECTRO-SPINNING APPARATUS
EP2911857A4 (en) * 2012-10-15 2016-09-14 Arsenal Medical Inc SYSTEMS AND METHODS FOR FACILITATING THE GENERATION OF TAYLOR TYPE-GAIN TYPE CONES IN ELECTROSPINNING
EP3084052A4 (en) * 2013-12-18 2017-07-19 Zeus Industrial Products, Inc. Electrospinning slot die design & application

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB134623A (cs) *
US652042A (en) * 1900-01-30 1900-06-19 William J Ranck Gas-stove.
EP1059106B1 (en) * 1999-06-07 2004-08-04 Nicast Ltd. Device and method for the manufacture of a filtering material
CZ294274B6 (cs) * 2003-09-08 2004-11-10 Technická univerzita v Liberci Způsob výroby nanovláken z polymerního roztoku elektrostatickým zvlákňováním a zařízení k provádění způsobu
EP1409775B1 (de) * 2001-07-25 2004-12-22 helsa-automotive GmbH & Co. KG Vorrichtung zur herstellung von fasern in einem elektrostatischen spinnverfahren

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB134623A (cs) *
US652042A (en) * 1900-01-30 1900-06-19 William J Ranck Gas-stove.
EP1059106B1 (en) * 1999-06-07 2004-08-04 Nicast Ltd. Device and method for the manufacture of a filtering material
EP1409775B1 (de) * 2001-07-25 2004-12-22 helsa-automotive GmbH & Co. KG Vorrichtung zur herstellung von fasern in einem elektrostatischen spinnverfahren
CZ294274B6 (cs) * 2003-09-08 2004-11-10 Technická univerzita v Liberci Způsob výroby nanovláken z polymerního roztoku elektrostatickým zvlákňováním a zařízení k provádění způsobu

Cited By (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2617879A1 (en) * 2012-01-19 2013-07-24 Contipro Biotech s.r.o. Combined spinning nozzle for manufacture of nanofibrous and microfibrous materials
CN103215659A (zh) * 2012-01-19 2013-07-24 康迪普罗生物技术公司 用于制造纳米纤维和微米纤维材料的组合式纺丝喷嘴
US8727756B2 (en) 2012-01-19 2014-05-20 Contipro Biotech S.R.O. Combined spinning nozzle for the manufacture of nanofibrous and microfibrous materials
CZ303780B6 (cs) * 2012-07-27 2013-05-02 Contipro Biotech S.R.O. Zvláknovací tryska pro výrobu nano a mikrovlákenných materiálu slozených z vláken s koaxiální strukturou
WO2014015843A1 (en) 2012-07-27 2014-01-30 Contipro Biotech S.R.O. Spinning nozzle for producing nanofibrous and microfibrous materials composed of fibres having a coaxial structure
EP2911857A4 (en) * 2012-10-15 2016-09-14 Arsenal Medical Inc SYSTEMS AND METHODS FOR FACILITATING THE GENERATION OF TAYLOR TYPE-GAIN TYPE CONES IN ELECTROSPINNING
WO2014120455A1 (en) * 2013-02-04 2014-08-07 Arsenal Medical, Inc. Electrospinning process for fiber manufacture
EP2987894A4 (en) * 2013-04-17 2016-08-03 Finetex Ene Inc ELECTRO-SPINNING APPARATUS
EP3084052A4 (en) * 2013-12-18 2017-07-19 Zeus Industrial Products, Inc. Electrospinning slot die design & application

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2009425A3 (cs) 2010-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ302876B6 (cs) Zpusob a zarízení k výrobe nanovláken preplavovacím elektrostatickým zvláknováním
Ding et al. Electrospinning: nanofabrication and applications
US8337742B2 (en) Bubble launched electrospinning jets
Kang et al. Advanced electrospinning using circle electrodes for freestanding PVDF nanofiber film fabrication
US20160083868A1 (en) Electrospinning apparatus
JPWO2007069381A1 (ja) 静電噴霧装置及び静電噴霧方法
CN104928774A (zh) 用于生产核-壳结构的复合纳米微米纤维离心纺丝设备
CN107366028B (zh) 一种批量制备皮芯复合结构纳米纤维的静电纺丝方法
CN103774251A (zh) 一种通过多针滚筒高压静电喷丝生产纳米纤维无纺布的装置
KR20070097615A (ko) 나노섬유 웹의 제조방법
CN103255485A (zh) 一种尖端式无针头静电纺丝设备
CN102704193A (zh) 一种多实心针电极纳米纤维非织造布生产装置
Ramakrishnan et al. Needleless Electrospinning Technology –An Entrepreneurial Perspective
KR20170051557A (ko) 2성분 복합 나노섬유 제조용 방사튜브 및 이를 이용한 2성분 복합 나노섬유의 제조방법
CN106757423A (zh) 振动多针尖静电纺丝装置
RU2614393C2 (ru) Комбинированная фильера для производства нановолокнистых и микроволокнистых материалов
CN104099674A (zh) 一种气流助力式连续纳米纤维膜静电纺丝装置
CN108411384B (zh) 一种顺重力圆柱形静电纺丝装置及方法
CN103668482B (zh) 一种电场均布的多射流静电纺丝喷头
CN103966676B (zh) 纳米薄膜纺丝装置
Liu et al. Scale-up strategies for electrospun nanofiber production
CN106757422A (zh) 一种具有多孔喷头的静电纺丝装置
JP4508105B2 (ja) 静電噴霧装置
CN112501700B (zh) 一种旋转嵌合静电纺丝装置及纺丝方法
CN111041566B (zh) 组合式基于重力阶梯电场的静电纺丝实验装置