CZ301578B6 - Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu - Google Patents

Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu Download PDF

Info

Publication number
CZ301578B6
CZ301578B6 CZ20050120A CZ2005120A CZ301578B6 CZ 301578 B6 CZ301578 B6 CZ 301578B6 CZ 20050120 A CZ20050120 A CZ 20050120A CZ 2005120 A CZ2005120 A CZ 2005120A CZ 301578 B6 CZ301578 B6 CZ 301578B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
loudspeaker
loudspeakers
row
assembly according
baffle
Prior art date
Application number
CZ20050120A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2005120A3 (cs
Inventor
Šroll@Ludek
Original Assignee
Šroll@Ludek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Šroll@Ludek filed Critical Šroll@Ludek
Priority to CZ20050120A priority Critical patent/CZ301578B6/cs
Publication of CZ2005120A3 publication Critical patent/CZ2005120A3/cs
Publication of CZ301578B6 publication Critical patent/CZ301578B6/cs

Links

Landscapes

  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)

Abstract

Reproduktorová soustava zahrnuje ozvucnici, první radu (A) reproduktoru, vytvorenou alespon ze trí reproduktoru (1 až 1.sub.n.n.), umístených ve vertikálním smeru nad sebou a liniový záric (4). Ke každému reproduktoru (1 až 1.sub.n.n.) z první rady (A), je k jeho nekmitající zadní cásti (3), prirazen svojí nekmitající zadní cástí (3) jeden reproduktor (2 až 2.sub.n.n.) z druhé rady (B) tak, že je pootocen o 180.degree., címž jsou vytvoreny horizontálne orientované dvojice reproduktoru (1-2 až 1.sub.n.n. - 2.sub.n.n.), pricemž mezi první radou (A) a druhou radou (B) reproduktoru (1-2 až 1.sub.n.n. - 2.sub.n.n.) je, v podstate s nimi rovnobežne, umísten liniový záric (4). Nekmitající zadní cásti (3) každé dvojice reproduktoru (1-2 až 1.sub.n.n. - 2.sub.n.n.) jsou propojeny mechanicky tuhou vazbou (5) pro odstranení inerciálních reakcí nekmitajících zadních cástí (3) reproduktoru (1-2 až 1.sub.n.n. - 2.sub.n.n.) a tím odstranení resonancí, které rozkmitávají magnetický obvod reproduktoru, jeho koš a celní stranu ozvucnice.

Description

Reproduktorová soustava vyzařující válcovou akustickou vlnu
Oblast techniky
Předložený vynález se týká reproduktorové soustavy vyzařující válcovou akustickou vlnu.
Dosavadní stav techniky io
Pro ozvučení prostorů se při požadavku vysoké kvality reprodukce nékdy používá reproduktorových sloupů, což je v podstatě soustava reproduktorů namontovaných na desce nebo ve skříni podlouhlého tvaru do svislé řady, a vedle je umístěn liniový zářič pro vyšší kmitočty. Takto uspořádaná soustava reproduktorů má silnou a většinou i požadovanou vertikální směrovost, což je is výhodné pro snížení odrazů od podlahy a stropu, ale nevýhodné pro nesymetrické směrové účinky. V některých případech je však třeba dosáhnout toho, aby se akustická vlna šířila všemi směty pokud možno rovnoměrně. Toto dosud známé reproduktorové sloupy v požadované kvalitě nedosahují. Klasické uspořádání basových reproduktorů u reproduktorových soustav, vyzařujících válcovou vlnu má hlavní nevýhodu v tom, že nejsou dokonale odstraněny resonance vyvolané inerciálními silami od kmitací soustavy, které pak rozkmitávají nejen magnetický obvod reproduktoru a jeho koš, ale i čelní stranu ozvučnice a celou reproduktorovou soustavu a tím vnášejí do celé soustavy parazitní kmity. Z toho důvodu také není vhodné používat reproduktory s těžkým kmitacím systémem, od kterého jsou tyto parazitní kmity ještě silnější. Uspořádání dvou řad basových reproduktorů kolem páskového reproduktoru má nevýhodu větší šířky, a tím větší směrovost. Jako nejbližší stav techniky je v dokumentu EP 0 158 978 popsána a zobrazena sestava akustických měničů. U této sestavy reproduktory rovněž tvoří vertikální řadu, přičemž propojeni akustických měničů je uspořádáno jiným způsobem než je tomu u vynalezeného řešení. Navíc řešení podle uvedeného EPO 158 978 dokumentu neobsahuje liniový zářič. Tato sestava nemůže mít vhodný pohon kmitacího systému ani příhodnou symetrickou vyzařovací charakteristiku s menší horizontální směrovostí, což ve výsledku podstatně zhoršuje kvalitu reprodukce.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje reproduktorová soustava podle předloženého vynálezu, vyzařující válcovou akustickou vlnu. Reproduktorová soustava zahrnuje ozvučnici, první řadu reproduktorů, vytvořenou alespoň ze tří reproduktorů pro nízké kmitočty, umístěných ve vertikálním směru nad sebou a liniový zářič pro vyšší kmitočty. Podstata vynálezu spočívá v tom, že ke každému repro40 duktoru z první řady je k jeho nekmitajici zadní části (magnetu) přiřazen svojí nekmitající zadní částí další reproduktor, čímž reproduktory vytvářejí vertikálně orientovanou řadu dvojic reproduktorů. Nekmitající zadní Části reproduktorů jsou propojeny mechanicky tuhou vazbou pro vyrušení inerciálních reakcí nekmitající zadní části reproduktorů. Mezi první řadou a druhou řadou reproduktorů je umístěn liniový zářič, který je s řadami v podstatě rovnoběžný. Reproduk45 torová soustava takto vytvořená se vyznačuje podstatně menšími parazitními kmity, přesnějším pohonem kmitacího systému a symetrickou vyzařovací charakteristikou s menší horizontální směrovostí, protože ji lze v tomto uspořádání vyrobit štíhlejší a kompaktnější, což ve výsledku podstatně zlepšuje kvalitu reprodukce. S výhodou může být vertikální řada reproduktorů vyrobena z měničů s velmi těžkým kmitajícím systémem. Výhodou je zde buď zmenšení rezonančníso ho kmitočtu reproduktoru, nebo možnost zvětšit plochu kmitající části, nebo zkombinovat obě výhody najednou.
S výhodou může být reproduktorová soustava vytvořena tak, že liniovým zářičem je páskový reproduktor. Výhodou je zde menší směrovost na nejvyšších kmitočtech a nízká kmitající hmot55 nost.
-1CZ 301578 B6
Jiná varianta reproduktorové soustavy má liniový zářič vytvořen z řady reproduktorů. Výhodou je, že mohou být použity reproduktory sériově vyráběné a tudíž celkové výrobní náklady jsou nižší.
Je výhodné, je-li liniový zářič reproduktorové soustavy vytvořen jako zářič s plochou cívkou. Tímto zářičem lze dosáhnout flexibilní impedanční přizpůsobení.
Další varianta reproduktorové soustavy je charakterizována tím, že reproduktory jsou opatřeny uzavřenou ozvučnící, čímž se omezí, resp. zamezí vzniku akustického zkratu.
Je výhodné, jsou-l i reproduktory opatřeny fázově invertující ozvučnicí, za účelem snížení zkreslení a rozšíření kmitočtového rozsahu směrem k nízkým kmitočtům.
Reproduktorová soustava může mít s výhodou uzavřenou ozvučnicí rozdělenu do alespoň dvou komor. Rozdělením uzavřené ozvuČnice do komor se omezí vzájemné ovlivňování reproduktorů z akustického hlediska.
Reproduktorová soustava může být vytvořena tak, že liniový zářič je opatřen samostatnou ozvuČ20 ničí uzavřenou nebo otevřenou. Při tomto uspořádání se podstatně omezí vliv ostatních reproduktorů na liniový zářič.
Přehled obrázku na výkresech
Vynález bude podrobněji popsán s odkazy na výkresy, kde na obr. 1 je schematicky znázorněna dvojice reproduktorů, propojených tuhou mechanickou vazbou, na obr. 2 je pak schematický axonometrický pohled na část reproduktorové soustavy v částečném příčném řezu.
Příklady provedení vynálezu
Jak je zřejmé z obr. 2, reproduktory 1 az Lj jsou umístěny nad sebou a vytvářejí první řadu A. Reproduktory 2 až tvoří druhou řadu B, v podstatě rovnoběžnou s řadou A. Každému z reproduktoru z 1 až L, je vždy přiřazen jeden z reproduktorů 2 až 2n tak, že osy membrán každé dvojice leží na společné přímce, čímž se vytvářejí dvojice reproduktorů i - 2 až Lj - 2g jak ukazuje obr. 1. Reproduktory i - 2 až 1^ - 2η jsou v dané dvojici vůči sobě pootočeny o sto osmdesát stupňů. V tomto uspořádání je reprodukovaná soustava štíhlejší a kompaktnější, což podstatně zlepšuje kvalitu reprodukce. Nekmitající zadní části 3 každé dvojice reproduktorů 1-2 až-1^40 2„ jsou spolu propojeny tuhou mechanickou vazbou 5. Pri činnosti reproduktorové soustavy, membrána 12 každého z dvojice reproduktorů 1-2 koná kmitavé pohyby, které jsou navzájem v protifázi. Pri vybuzení kmitací cívky, to je při průchodu proudu cívkou působí na ni v magnetickém poli magnetická indukce. Síla se přenáší z cívky na membránu 12, přičemž ta se pohybuje v jednom směru, například dopředu, čímž vzniká na přední straně zhuštění prostředí a v celém systému další známé jevy, jako například v důsledku zákona akce a reakce, působí na nekmitající zadní části 3 každého z reproduktorů 1 až a 2 až 2^ opačné inerciální síly, směřující ve směru od membrány 12. Tyto síly jsou nežádoucí, neboť vyvolávají nežádoucí vibrace nekmitající zadní části 3 a tím rušivé akustické vlivy na reproduktorovou soustavu, resp. zkreslení reprodukce. Vzhledem k tomu, že u každé dvojice reproduktorů 1 - 2 až- Iq - 2^ uvedené síly, v důsledku použitého geometrického uspořádání, leží na stejné vektorové přímce, jsou stejně velké a jejich směry jsou opačné, lze je superpozicí eliminovat. Toho je dosaženo tím, že nekmitající zadní části 3 každé dvojice reproduktorů 1-2 až-L-Zjj jsou spolu propojeny tuhou mechanickou vazbou 5. Tato tuhá mechanická vazba 5 je tvořena nepružným, tuhým prvkem, který je pevně spojen svými konci s nekmitajícími zadními částmi 3 každého z dvojice repro55 duktorů 1-2 až in-2n, například přišroubováním, nalepením a pod. Tato tuhá mechanická
-2CZ 301578 B6 vazba 5 může být tvořena vloženým prvkem, kterým je například příčka z ocele či jiného tuhého materiálu, s výhodou obdélníkového průřezu. Jak ukazuje obr. 2 liniovým zářičem je 4 páskový reproduktor. Liniový zářič 4 může být však realizován řadou výškových reproduktorů.
Na obr. 2 je znázorněna v prostorovém řezu část reproduktorové soustavy. Z obr. 2 je zřejmé, že ve znázorněné konstrukci reproduktorové soustavy je ozvučnice 10 liniového zářiče 4 otevřená, zatímco reproduktory 1 až J_q a 2 až 2j, jsou opatřeny uzavřenou ozvučnicí 7. Ozvučnice J_0 liniového zářiče 4 může být i uzavřená. Uzavřená ozvučnice 7 je rozdělena vertikálně nebo horizontálně do alespoň dvou komor 8 a 9. Ozvučnice 7 musí být dostatečně tuhá, aby se tak zabránilo io vzniku parazitních kmitů. Jakje znázorněno na obr. 2 část ozvučnice 7 je z MFD desek, zatímco její zadní Část pláště ozvučnice 10 je z karbonového laminátu. Není vyloučeno použití i jiných materiálů, které jsou dostatečné tuhé. Liniový zářič 4 může být opatřen samostatnou ozvučnicí JJ.
uzavřenou nebo otevřenou.
Průmyslová využitelnost
Použití reproduktorové soustavy vyzařující válcovou akustickou vlnu podle vynálezu, je vhodné všude tam, kde je třeba ozvučit prostory s co nejvěmější reprodukcí v nejvyšší kvalitě, nejčastěji pro domácí High End.

Claims (9)

  1. 25 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Reproduktorová soustava vyzařující válcovou akustickou vlnu, zahrnující ozvučnicí, první řadu (A) reproduktorů, vytvořenou alespoň ze tří reproduktorů (1-1 „), umístěných ve vertikálním
    30 směru nad sebou a liniový zářič (4), vyznačující se tím, že ke každému reproduktoru (l-ln) z první řady (A)je kjeho nekmitající zadní části (3), přiřazen svojí nekmitající zadní částí (3) jeden reproduktor (
  2. 2 až 2n) z druhé řady (B) tak, zeje pootočen o alespoň přibližně 180°, čímž jsou vytvořeny horizontálně orientované dvojice reproduktorů (1-2 až 1„ - 2n), kdy mezi první řadou (A) a druhou řadou (B) reproduktorů (1 - 2 až ln - 2„) je, v podstatě s nimi rovno35 běžně, umístěn liniový zářič (4), přičemž nekmitající zadní Části (3) reproduktorů (1 -2 až ln-2n) jsou propojeny mechanicky tuhou vazbou (5) pro odstranění inerciálních reakcí nekmitajících zadních částí (3) reproduktorů (1 -2 až ln-2n) a tím pro odstranění resonancí rozkmitávaj ících magnetický obvod reproduktoru, jeho koš a čelní stranu ozvučnice.
    40 2. Reproduktorová soustava podle nároku 1, vyznačující se tím, že liniovým zářičem (4) je páskový reproduktor.
  3. 3. Reproduktorová soustava podle nároku 1, vyznačující se tím, že liniovým zářičem (4) je řada výškových reproduktorů (6).
  4. 4. Reproduktorová soustava podle nároku 1, vyznačující se tím, že liniový zářič (4) je vytvořen jako zářič s plochou cívkou.
  5. 5. Reproduktorová soustava podle některého z nároků 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se
    50 t í m , že reproduktory (1—2ažl„ —2n) jsou opatřeny uzavřenou nebo otevřenou ozvučnicí (7).
  6. 6. Reproduktorová soustava podle nároku 5, vyznačující se tím, že plášť uzavřené ozvučnice (7) je dělený.
    -3CZ 301578 B6
  7. 7. Reproduktorová soustava podle některého z nároků 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se t í m, že reproduktory (1 - 2 až 1„ - 2n) jsou opatřeny invertující ozvučnicí.
  8. 8. Reproduktorová soustava podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že uzav 5 řená ozvučnice (7) je rozdělena vertikálně nebo horizontálně do alespoň dvou komor (8, 9).
  9. 9. Reproduktorová soustava podle některého z nároků 5, 6 nebo 7, vyznačující se t í m, že liniový zářič (4) je opatřen samostatnou ozvučnicí (11) uzavřenou nebo otevřenou.
CZ20050120A 2005-02-25 2005-02-25 Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu CZ301578B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050120A CZ301578B6 (cs) 2005-02-25 2005-02-25 Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20050120A CZ301578B6 (cs) 2005-02-25 2005-02-25 Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2005120A3 CZ2005120A3 (cs) 2006-10-11
CZ301578B6 true CZ301578B6 (cs) 2010-04-21

Family

ID=37156065

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20050120A CZ301578B6 (cs) 2005-02-25 2005-02-25 Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ301578B6 (cs)

Citations (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3393764A (en) * 1966-12-27 1968-07-23 Curtiss R. Schafer Loudspeaker systems
US4027111A (en) * 1974-12-17 1977-05-31 Kasatkin Alexei F Ribbon loudspeaker
EP0188295A2 (en) * 1985-01-03 1986-07-23 Johan Peter Lyngdorf A loudspeaker unit
EP0158978B1 (de) * 1984-04-17 1993-06-30 Jürgen Dipl.-Ing. Quaas Einbau von Schallwandlern in eine Schallführung, insbesondere für Lautsprecher, vorzugsweise für Lautsprecherboxen
JPH1141686A (ja) * 1997-07-24 1999-02-12 Sony Corp スピーカ装置
WO2000041492A2 (en) * 1999-01-13 2000-07-20 Ronaszeki Ferenc Wide band loudspeaker with strip diaphragm
DE10251389A1 (de) * 2001-11-20 2003-06-05 Mr Confon Gmbh Elektroakustischer Wandler für Breitband-Lautsprecher und Kopfhörer
WO2003107717A1 (fr) * 2002-06-13 2003-12-24 Huanzhong Ding Haut-parleur a ruban
EP1162864B1 (en) * 2000-06-08 2006-05-17 Fujitsu Ten Limited Speaker structure
EP1370110B1 (en) * 2002-06-07 2007-08-15 Fujitsu Ten Limited Speaker device

Patent Citations (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3393764A (en) * 1966-12-27 1968-07-23 Curtiss R. Schafer Loudspeaker systems
US4027111A (en) * 1974-12-17 1977-05-31 Kasatkin Alexei F Ribbon loudspeaker
EP0158978B1 (de) * 1984-04-17 1993-06-30 Jürgen Dipl.-Ing. Quaas Einbau von Schallwandlern in eine Schallführung, insbesondere für Lautsprecher, vorzugsweise für Lautsprecherboxen
EP0188295A2 (en) * 1985-01-03 1986-07-23 Johan Peter Lyngdorf A loudspeaker unit
JPH1141686A (ja) * 1997-07-24 1999-02-12 Sony Corp スピーカ装置
WO2000041492A2 (en) * 1999-01-13 2000-07-20 Ronaszeki Ferenc Wide band loudspeaker with strip diaphragm
EP1162864B1 (en) * 2000-06-08 2006-05-17 Fujitsu Ten Limited Speaker structure
DE10251389A1 (de) * 2001-11-20 2003-06-05 Mr Confon Gmbh Elektroakustischer Wandler für Breitband-Lautsprecher und Kopfhörer
EP1370110B1 (en) * 2002-06-07 2007-08-15 Fujitsu Ten Limited Speaker device
WO2003107717A1 (fr) * 2002-06-13 2003-12-24 Huanzhong Ding Haut-parleur a ruban

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2005120A3 (cs) 2006-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10250994B2 (en) Force balanced micro transducer array
US4550228A (en) Ribbon speaker system
JP5405598B2 (ja) スピーカ
CN101031162B (zh) 一种扬声装置
CN101014214B (zh) 扬声器
US5195143A (en) Acoustical ribbon transducer loudspeaker system
US9992576B2 (en) Speaker including damper having deformation prevention member
US5081683A (en) Loudspeakers
US4191863A (en) Support for multi-point magnetic driver loudspeaker
US20060177090A1 (en) Electro-acoustic transducer
US20190208325A1 (en) Miniature Speaker
WO2013176053A1 (ja) ハイブリッドスピーカ
JP5393915B1 (ja) スピーカ装置
KR102115383B1 (ko) 진동 패널 장착용 익사이터
KR101848735B1 (ko) 막대자석을 이용한 멀티 음역 재생이 가능한 스피커
WO2018175363A1 (en) Acoustic device having an electro-acoustic transducer mounted to a passive radiator diaphragm
WO2000067524A2 (en) Bending wave loudspeakers
US6298140B1 (en) Electroacoustic transducer with improved tonal quality
CZ301578B6 (cs) Reproduktorová soustava vyzarující válcovou akustickou vlnu
US20050286730A1 (en) Loudspeaker system providing improved sound presence and frequency response in mid and high frequency ranges
JP2005027020A (ja) スピーカモジュール、及びsrスピーカシステム
US7747035B1 (en) Unipole radiator loudspeaker
JP2008259049A (ja) 電磁変換器及びスピーカ装置
JP5514699B2 (ja) 薄型両面スピーカ
KR100676422B1 (ko) 다점 구동형 멀티웨이 슬림 평판 스피커 시스템

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050225