CZ301294A3 - Cartridge for a hunting rifle with a marking body - Google Patents

Cartridge for a hunting rifle with a marking body Download PDF

Info

Publication number
CZ301294A3
CZ301294A3 CZ943012A CZ301294A CZ301294A3 CZ 301294 A3 CZ301294 A3 CZ 301294A3 CZ 943012 A CZ943012 A CZ 943012A CZ 301294 A CZ301294 A CZ 301294A CZ 301294 A3 CZ301294 A3 CZ 301294A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cylindrical
marking
marking body
seat
spindle
Prior art date
Application number
CZ943012A
Other languages
English (en)
Inventor
Gancho Milchev Ganev
Original Assignee
Elmetengineering Bg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elmetengineering Bg filed Critical Elmetengineering Bg
Publication of CZ301294A3 publication Critical patent/CZ301294A3/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B7/00Shotgun ammunition
    • F42B7/02Cartridges, i.e. cases with propellant charge and missile
    • F42B7/08Wads, i.e. projectile or shot carrying devices, therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)

Description

řť- j?c/z~ '/v
Lovecký náboj se značkovacím 'tělesem Oblast techniky Předložený vynález se týká loveckého- náboje*, se—* značkovacím tělesem, který je určen prov lov ě. spoírtovpí j střelbu se zbraněmi s hladkými hlavněmi. j' 7 ~ í ~ ;
Dosavadní stav techniky
Je znám lovecký náboj podle US patentu č. 4 841 866, mající válcový plást se zápalkou, umístěnou na jeho základně a nad níž je umístěna účinná prachová náplň, přičemž vrchní strana je zapouzdřena spodní příčnou plochou monolitického koncentrátoru, zahrnujícího také horní příčnou plochu, mezi kterými je umístěno válcové vřeteno.
Spodní příčná deska má prodloužený a směrem dolů vystupující obvodový nákružek, který je těsně přitlačován k vnitřnímu povrchu nábojnice. Horní příčná deska je zakončená tělesem, podobným kalíšku, na jehož stěnách jsou vytvořena podélná vybrání ve dvou protínajících se rovinách. Ve středu, v horní příčné desce, je vytvořeno sedlo, jehož horní část je konkávní s polokulovitým tvarem, přecházejícím ve spodní 1- * válec. Podél vnějšího povrchu válcového vřetena jsou vytvořena výztužná žebra, jenž leží v rovinách, procházejících osou koncentrátoru a jsou umístěna tak, že mají mezi sebou stejné vzdálenosti, přičem ve vřetenu je vytvořen axiální otvor, který propojuje prostor s účinnou prachovou náplní a sedlo.
Ve výše zmíněném sedle je umístěno značkovací těleso, sestávající z kulovitého tělesa, zakončeného válcovou stopkou, umístěnou těsně ve spodní válcové části sedla, ff*''.j * v.* λ j " 2 přičemž poloměr kulovitého tělesa je roven poloměru polokulovité části sedla, což umožňuje, aby značkovací těleso bylo položeno těsně svým spodním povrchem na povrch sedla. Ve válcovém otvoru, ve stopce, jehož hloubka dosahuje poněkud za střed kulovitého tělesa, je nalisována pyrotechnická značkovací kompozice, sestávající z 87 % superoxidu barnatého, 11 % hořčíku a 2 % dusičnanu strontnatého.
Nedostatkem známého stavu techniky je nemožnost korekce přesnosti každého dalšího výstřelu, což je způsobeno následujícím; v průběhu vystřelení tlak ve spalovací komoře se zvyšuje a vznikají nepravidelné deformace výztužných žeber vřetene, čímž se naruší planparalelnost mezi horní a spodní příčnou deskou, což způsobí, že osa koncentrátoru se odkloní o určitý úhel v porovnání s osou náboje a hlavně zbraně v průběhu jeho pohybu hlavní.
Po opuštění hlavně zbraně se odchylka zvětšuje, což vyvolá v důsledku odporu vzduchu, nepravidelné rozevření stěn kaliákovitého tělesa.
Současné těsný kontakt, mezi sedlem a v něm umístěným značkovacím tělesem, prodlužuje oddělení tohoto tělesa od koncentrátoru. Výsledkem tohoto je, že značkovací těleso v průběhu jeho letu nemůže sledovat střední osu pohybu svazku broků, aby tak zůstalo v jeho jádře až do zasažení cíle.
Dalším nedostatkem dosud známého loveckého náboje je, že neposkytuje optimální viditelnost s ohledem na značkovací efekt, kvůli nedostatečné zářivosti vyzařovaného světla v průběhu hoření značkovací kompozice. 3
Jiným nedostatkem známého náboje je skutečnost, že zde není možnost visuálního stanovení velikosti dosažené části dráhy svazku broků z předběžně dané vzdálenosti. Účelem vynálezu je vytvořit lovecký náboj se značkovacím tělesem, zajištujícím vyšší účinnost, vyjádřenou větší přesností zasažení cíle, optimální viditelnost s ohledem na značkovací efekt a také možnost visuálního odečtení velikosti dosažené části dráhy svazku broků z předběžně dané vzdálenosti.
Podstata vynálezu Účel předloženého vynálezu je řešen loveckým nábojem se značkovacím tělesem, sestávajícím z válcové nábonice se zápalkou, umístěnou v její základně, přičemž nad touto zápalkou je prášková volně ložená účinná prachová náplň, jejíž horní povrch je zakryt příčnou deskou koncentrátoru, opatřeného rovněž spodní příčnou deskou. Mezi oběma deskami je umístěno vřeteno.
Podél obvodu spodní desky, směrem dolů, je umístěn nákružek, na jehož vnějším obvodě je vytvořen těsnící kroužek, který je v těsném dotyku s vnitřním povrchem nábojnice a je radiálně přerušen na dvou protilehlých stranách.
Horní příčná deska je zakončena kalíškovítým tělesem, na jehož stěnách jsou vytvořeny alespoň dvě podélné drážky, které rozdělují stěny kalíškovítého tělesa na stejné části, spojené u jejich horních konců nepřerušovaným kroužkem, dotýkajícím se těsné vnitřního povrchu nábojnice. 4
Ve středu horní příčné desky je vytvořneo sedlo, jehož průměr, ve spodní válcové části, je menší než průměr horní válcové části.
Ve vřetenu je vytvořen axiální válcový otvor, spojující dno sedla s horním povrchem prachové náplně. V sedle je umístěno značkovací těleso kulovitého tvaru, opatřené válcovou stopkou s válcovým otvorem, vytvořeným z volného konce stopky. V tomto otvoru je nalisována pyrotechnická značkovací kompozice. V kalíškovitém tělese koncentrátoru jsou umístěny pelety. Podle vynálezu je ve spodní příčné desce vytvořen koncentrický kanál s pravoúhlým trapézovým průřezem, přičemž velký průměr jeho kuželové části je roven malému průměru kuželového povrchu vřetene, které pak přechází ve válcový koncový kanál, s pravoúhlým průřezem, jehož průměr je menší než velký průměr kuželové části vřetene a je roven koncentrickému kanálu. Jeho šířka je rovna tloustce spodní příčné desky. Mezi koncovým kanálem a horní příčnou deskou je vytvořeno osazení o průměru větším než je průměr kuželové části vřetena a horní část sedla je ve tvaru komolého kužele s úhlem mezi 70 až 120”, přičemž spodní válcová část sedla je opatřena alespoň dvěma protilehlými podélnými kanály s pravoúhlým průměrem a vycházejícími na povrch sedla. Válcová část sedla je opatřena přídržným kroužkem s půlkulatým průřezem, rozděleným podélnými vybráními na stejné segmenty, obepínajícími stopku značkovacího tělesa, jejíž délka je menší než hloubka válcové části sedla. Kulovitá část značkovacího tělesa je vytvořena na stopce a má vzhled segmentu o poloměru R. Tato kulovitá část leží na kuželové části sedla, přičemž horní partie kulovité části má vzhled 5 polokoule o poloměru R , menším než je poloměr R segmentu. Středy poloměrů R a R jsou položeny na ose značkovacího tělesa ve vzájemné vzdálenosti rovnající se 1/5 poloměru R^ horní polokoule.
Podle jednoho uspořádání loveckého náboje se značkovacím tělesem má vřeteno, spojující spodní a horní křížovou desku, válcový tvar, na jehož povrchu jsou, pod určitým sklonem a symetricky k ose koncentrátoru, vytvořena výztužná žebra koncentrátoru, situovaná v navzájem stejných vzdálenostech. Další verze loveckého náboje se značkovacím tělesem je odlišena skutečností, že dno válcového otvoru stopky značkovacího tělesa je vytvořeno v rovině, ve které se protínají segment o poloměru R kulovité části značkovacího tělesa s válcovou stopkou tohoto tělesa. Lovecký náboj se značkovacím tělesem se odlišuje užitím značkovací pyrotechnické kompozice, která obsahuje 30 - 40 % hořčíkového prášku, 10-20 % chloritanu draselného, 35-40 % dusičnanu strontnatého a 5-15 % pojících látek.
Jiná pyrotechnická kompozice, která zajištuje optimální možnost sledování dráhy střely, sestává z 15-35 % hořčíkového prášku, 30-50 % superoxidu barnatého, 20-40 % dusičnanu strontnatého, 2-10 % chlorového doplňku a 5-15 % pojících látek.
Jiné provedení loveckého náboje se značkovacím tělesem, zajištující vizuální stanovení již dosazené vzdálenosti svazkem broků z předem dané vzdálenosti, je charakterizováno tím, že ve stopce značkovacího tělesa jsou nalisovány ve směru od základny otvoru k jeho dnu základní a přídavná pyrotechnická kompozice. Přídavná pyrotechnická směs v
-· '”\Λ' r* iř^;; •n r t.............. .**'«»·*’ 'V 6 průběhu hoření vyzařuje světlo, jehož barva je odlišná od barvy základní značkovací směsi. Přednosti loveckého náboje značkovacím tělesem podle vynálezu spočívají ve zvýšení účinnosti zasažení cíle, což vyplývá z možnosti lovce, aby opravil přesnost příštího výstřelu, díky informaci, kterou získá ze značkovacího efektu předchozího výstřelu - značkovací těleso sleduje střední osu pohybu svazku pelet a zůstává v jeho jádru až do jeho dopadu na cíl. Současně značkovací směs vyzařuje zářivé světlo a zajistí tak optimální možnost sledování dráhy broků. Přehled obrázků na výkresech Příklad provedení loveckého náboje se značkovacím tělesem podle vynálezu, je ukázán na přiložených výkresech, kde
Obr. 1 představuje podélný řez loveckým nábojem se značkovacím tělesem, f
Obr. 2 podélný řez monolitickým koncentrátorem,
Obr. 3 půdorys koncentrátoru
Obr. 4 podélný řez značkovacím tělesem při naplnění tohoto tělesa základní pyrotechnickou kompozicí,
Obr. 5 podélný řez značkovacím tělesem při jeho plnění. Základní a přídavnou pyrotechnickou kompozicí,
Obr. 6 podélný řez vzorkem koncentrátoru s válcovým vřetenem a výztužnými žebry,
Obr. 7 bokorys koncentrátoru z obrázku 6,
Obr. 8 příčný řez A-A koncentrátorem z obrázku 7.
7 Příklady provedení vynálezu Podrobný popis vynálezu.
Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle vynálezu sestává z lovecké nábojnice 1, tvořené válcovým plastickým elementem v jehož spodní vnitřní části je s ním nepohyblivě spojeno plastické pouzdro 2 a vnější spodní část válcového plastického elementu je zapouzdřena kovovým kalíškem 3, kde ve vytvarovaném dně pláště je umístěna zápalka 4. Na dně lovecké nábojnice 1 nad plastickým pouzdrem 2 je volně ložená prachová náplň 5, která se dotýká horní části zápalky 4. Nad hnací prachovou náplní 5 je umístěn monolitický koncentrátor 6, sestávající ze spodní příčné desky 7, na jejímž obvodě je vytvarován ve směru dolů nákružek 8, přes jehož vnější povrch je vytvořen těsnící kroužek 9 s polokulovým příčným průřezem, radiálně přerušovaným.
Na spodní ploše spodní příčné desky 7 je vytvarován koncentrický kanál K), s pravoúhlým trapezovým tvarem, jehož průměr je větší než průměry jeho konických povrchů. Nad spodní příčnou deskou 7 je umístěno kuželové vřeteno 11, orientované svým malým průměrem ke dnu lovecké nábojnice, přičemž malý průměr kuželového vřetena 11 je roven velkému průměru kuželového povrchu koncentrického kanálu 10. Horní část kuželového vřetena 11 přechází do válcového koncového kanálu 12 s pravoúhlým průřezem. Průměr kanálu 12 je menší než velký průměr vřetene 11 a je roven průměru válcového povrchu koncentrického kanálu 10, přičemž šířka koncového kanálu 12 je rovna tlouštce spodní příčné desky 7. Nad koncovým kanálem 12 je vytvořen ustalující stupeň 1J3 s průměrem, větším než je velký průměr kuželové části vřetene 11. Po ustalujícím stupni 13 následuje horní příčná deska 14, 8 na jejímž obvodu je vytvořeno kalíškovíté těleso 15, na jehož stěnách jsou podélná vybrání Γ6. Tyto tvary jsou spojeny u horního konce pomocí prstence 17 polokulového průřezu, jehož vnější rozměr zajišiuje těsný kontakt s vnitřním povrchem lovecké nábojnice. Ve střední části horní příčné desky 14 je vytvořeno sedlo 18, jehož horní část má tvar komolého kužele s úhlem mezi 70 až 120° a spodní část je válcová, přičemž z jejího dna, k dolnímu povrchu spodní příčné desky 7 prochází válcový kanál 19.
Ve válcové části sedla 18 jsou vytvořeny v radiálním směru čtyři podélné kanály 20 s pravoúhlým průřezem, jejichž horní části dosahují ke kuželové části sedla 18, přičemž polokulovitý fixační prstenec 21 je rozdělen podélnými kanály 20 na čtyři stejné segmenty. V sedle 18 je umístěno značkovací těleso 22, sestávající nejlépe z části kulovitého tvaru, přecházející ve válcovou stopku 24, jejíž délka je menší než hloubka válcové části sedla 18. Kulovitá část 23 je vytvořena u svého základu ve tvaru segmentu s poloměru R, větším než je poloměr R , horní polokulovité části, přičemž středy poloměrů R a R leží na ose značkovacího tělesa 22 a vzdálenost mezi nimi je rovna 1/5 poloměru polokoule R^.
Ve válcové stopce 24 je vytvořen válcový otvor se dnem, ležícím dole v rovině protnutí segmentu kulovité části 23 s válcovou stopkou 24. Ve válcovém otvoru stopky 24 je nalisována základní pyrotechnická značkovací kompozice 25, sestávající z 30-40 % heterogenního prášku, 10-20 % chloritanu draselného, 35-45 % dusičnanu strontnatého a 5-15 % pojících látek, vyjádřeno hmotnostně. .....· i .Λ'·''».*-· · -s*r· 9 Základní pyrotechnická značkovací směs 25 je zde vybrána pro ilustraci a není určena pro definování omezení různorodostí směsí stejně jako další příklad: 15-35 % hořčíkového prášku, 20-40 % dusičnanu strontnatého, 3 0-50 % superoxidu barnatého, 2-10 % chlorového doplňku a pojící látky o obsahu 5-15 %. Jiné složení: 15-35 % hořčíkového prášku, 40-60 % dusičnanu draselného, 20-30 % dusičnanu strontnatého, 2-10 % chlorového doplňku a 5-15 % pojící látky. U známého provedení značkovacího tělesa 22 je v jeho stopce nalisována ve směru ode dna otvoru k jeho základně základní 25 a přídavná pyrotechnická značkovací kompozice 26, přičemž přídavná kompozice 26 je odlišena od výše zmíněné tím, že při procesu hoření vyzařuje světlo, jehož barva se liší od barvy základní pyrotechnické značkovací kompozice 25.
Na obrázích 6,7 a 8 je ukázán monolitický koncentrátor 6 lovecké nábojnice. Tento monolitický koncentrátor 6 sestává ze spodní příčné desky 7, na jejímž obvodě je vytvarován ve směru k dolní základně nákružek 8 a dále z těsnícího kroužku 9, nad nimiž je umístěno vřeteno 11, podél jehož vnějšího povrchu jsou vytvořena, symetricky, pod sklonem vzhledem k ose koncentrátoru 6, čtyři výztužná žebra 27. Vřeteno 3J. je přímo spojeno s horní příčnou deskou 14. V kalískovitém tělese 15 koncentrátoru 6 jsou umístěny volně ložer.á olověné pelety 28. Ústí 29 lovecké nábojnice je zapouzdřeno hvězdičkovítým způsobem. Činnost loveckého náboje se značkovacím tělesem můe být popsána následujícím způsobem: Λ*:·ζ*ίΠ·.Τ:πΓΚ.τ V1' **·': 10 V průběhu výstřelu zápalka 4 zapálí prachovou náplň 5, přičemž během hoření vznikající plyny zvýší tlak ve spalovací komoře náboje. Výsledkem je, že stěny nákruáku 8 jsou tlačeny pomocí těsnícího kroužku 9 k vnitřní stěně nábojnice a nedovolí tak plynům, aby unikaly.
Další zvýšení tlaku ve spalovací komoře vede k roztržení spodní příčné desky 7 v zeslabené oblasti, umístěné nad koncentrickým kanálem 10. Po roztržení se spodní příčná deska 7 pohybuje axiálně a klouže po konickém povrchu vřetena 11 až do jejího zachycení ve válcovém koncovém kanálu 12, díky jeho válcovému ustalujícímu stupni 13, vlivem kterého dochází k tlumícímu účinku, zastavujícím probíhání zbytků deformací v sedle 18. V tomto okamžiku koncentrátor 6, společně se značkovacím tělesem 22 a peletami 28, se začíná pohybovat, klouzajíce po vnitřním povrchu nábojnice. Zkrácená vzdálenost mezi spodní příčnou deskou 7 a horní příčnou deskou 14 zajistí správnou polohu osy koncentrátoru 6 a její shodnost s osami náboje a hlavně zbraně při zrychleném pohybu koncentrátoru v nich, přičemž planparalelnost obou příčných desek 7a 14 je udržována v důsledku popsaného tlumícího účinku. Setrvačné síly, vyvolané v důsledku zrychlenéhé pohybu koncentrátoru 6, s uvnitř umístěným značkovacím tělesem 22 a olověnými peletami 28, mají opačný směr než zrychlení. Výsledkem tohoto je, že značkovací těleso 22 zůstává v sedle 18 bez nutnosti nějakého utěsňování a to díky kuželovitému vytvarování horní části sedla 18. Současně plyny, uvolňující se při spalování prachová náplně 5, pronikají válcovým kanálem 19 vřetena 3Λ a zapalují základní značkovací kompozici 25, která je umístěna ve stopce 24 značkovacího tělesa 22. Plyny, vznikající při hoření základní značkovací směsi 25 projdou skrze podélné kanály 20 ve »..»· i*c-jf Λν 11 válcové části sedla 18 a po dosažení jeho horní kuželové části začnou působit pod níže položeným povrchem kulovité části 23 na tuto část silou opačnou, avšak menší, než jsou setrvačné síly. V důsledku tohoto značkovací těleso 22 a olověné pelety 28 se dále drží v kontaktu se sedlem 18 a horní příčnou deskou 14 koncentrátoru 6 při jejich zrychleném pohybu hlavní zbraně. V okamžiku opuštění hlavně prstenec 17, vytvořený v horní části kalíškovítého tělesa 15, se odtrhne v důsledku odporu vzduchu, plošky kaliskovitého tělesa 15 se rozevřou a rychlost pohybu koncentrátoru 6 se sníží. Současné olověné pelety 28 pokračují v letu v důsledku působení jejich vlastních setrvačných sil a oddělují se od povrchu horní příčné desky 14 a horního povrchu kulové části 23 značkovacího tělesa 22. Plyny vznikající během hoření základní pyrotechnické značkovací směsi 25 působí určitou silou pod spodním povrchem kulovité části 23, která sečtena s její vlastní setrvačnou silou napomáhá v průběhu zpožďování pohybu koncentrátoru 6 snadnému a správnému oddělení značkovacího tělesa 22 od koncentrátoru 6 a počátku jeho vlastního letu ve směru střední osy pohybu svazku olověných pelet.a zůstává tak až do dopadu na cíl. Při použití značkovacího tělesa 22, které má ve stopce 24 umístěny základní značkovací kompozici 25 a přídavnou pyrotechnickou značkovací kompozici 26, se projevuje další značkovací efekt - hoření při konci letu. Během tohoto času letu značkovacího tělesa 22, základní pyrotechnická značkovací kompozice 25 zapálí přídavnou značkovací kompozici 26 a tímto způsobem zajistí změnu barvy až do tohoto momentu vyzařovaného světla a to až do dosažení předem určené vzdálenosti, odpovídající potřebě pro zasažení cíle. 12 Při použití loveckého náboje, ve kterém je umístěn koncentrátor 6 s výztužnými žebry 27, je dosahován následující účinek; v reprodukci střelby, což je důsledkem zvýšení tlaku ve spalovací komoře náboje, spodní příčná deska 7 a horní příčná deska 14 se otáčejí kolem osy koncentrátoru 6 v opačném směru, určeném sklonem výztužných žeber 27, výsledkem čehož je tlumící efekt, zajišťující zachování planparalelnosti mezi příčnými deskami po porušení jejich původní vzájemné vzdálenosti, jakož i zastavení tvoření zbytkových deformací v sedle 18.

Claims (7)

  1. τ* JU )*. 13
    \ \ .c c PATENTOVÉ NÁROKY 1. Lovecký náboj se značkovacím tělesem, zahrnující válcovou nábojnici se zápalkou umístěnou v její základně, nad níž je umístěna účinná prachová náplň, jejíž vrchní strana je uzavřena spodní příčnou deskou monolitického koncentrátoru, který je rovněž opatřen horní příčnou deskou, mezi nimiž je umístěno válcové vřeteno, přičemž spodní příčná deska má směrem dolů vytvořen obvodový nákružek, přitlačený těsně k vnitřnímu povrchu nábojnice, zatímco horní příčná deska je zakončena kalíškovítým tělesem, na jehož stěnách jsou vytvořena, ve dvou příčných rovinách, podélná vybrání, ve středu horní příčné desky je vytvořeno sedlo, jehož horní část je konkávní s polokulovitým tvarem, přecházející ve spodní válec, kdy podél vnějšího povrchu válcového vřetena jsou vytvořena výztužná žebra, ležící v rovinách, procházejících osou koncentrátoru a stojící ve stejných vzájemných vzdálenostech, přičemž ve vřetenu je axiální otvor, propojující prostor s práškovou náplní a sedlo, ve kterém je umístěno značkovací těleso, sestávající z kulovité části zakončené válcovou stopkou těsně uloženou ve spodní válcové části sedla, kdy poloměr kulovité části značkovacího tělesa je roven poloměru polokulovité části sedla, což umožňuje, aby značkovací těleso bylo uloženo těsně svým spodním povrchem na povrchu sedla, přičemž válcová stopka značkovacího elementu je ve válcovém otvoru, jehož hloubka dosahuje přes střed kulovitého tělesa, přičemž ve válcovém otvoru je nalisována pyrotechnická značkovací směs a v kalíškovitém tělese jsou umístěny pelety, vyznačující se tím, že ve spodní příčné desce (7) koncentrátoru (6) je vytvořen koncentrický kanál (10) s pravoúhlým trapézovým průřezem, který má průměr svého válcového povrchu větší než ír^-íÍ:;' . - r: rt1;- 1 .i-·;· ..... 14 je průměr jeho kuželového povrchu, přičemž vřeteno (11) má kuželový tvar, jehož malý průměr je roven velkému průměru kuželového povrchu koncentrického kanálu (10) a přechází do válcového koncového kanálu (12) s pravoúhlým průřezem, jehož průměr je menši než velký průměr kuželové části vřetene (ll) a je roven válcovému povrchu koncentrického kanálu (10) a jeho šířka je rovna tloušťce spodní příčné desky (7), přičemž mezi válcovým koncovým kanálem (12) a horní příčnou deskou (14) je vytvořen ustalující stupen (13) s průměrem větším než je velký průměr kuželové části vřetena (11) a horní část sedla (18) je ve tvaru komolého kužele s úhlem mezi 70-120*, jeho spodní válcová část je tvořena alespoň dvěmi radiálně orientovanými podélnými kanály (20) s pravoúhlým průřezem ústícími na povrchu sedla (18) a opatřena fixačním prstencem (21) s polokulovitým průřezem a rozděleným podélnými vybráními na stejné sektory, obklopujícími válcovou stopku (24) značkovacího tělesa (22), jejíž délka je menší než hloubka válcové části sedla (18), zatímco značkovací těleso (22) je dále tvořeno kulovitou částí (23), vytvořenou jednak ze segmentu o poloměru ( R) , ležící na kuželovém povrchu sedla (18), a jednak ve své horní části polokoulí s poloměrem (R ) menším než poloměr (R) segmentu kulovité části (23), přičemž středy poloměrů (R) a (R ) jsou položeny na ose značkovacího tělesa (22) ve 1 vzájemné vzdálenosti, rovnající se 1/5 poloměru ( R^).
  2. 2. Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle nároku 1, vyznačující se tím, že vřeteno {11) má válcový tvar, na jehož vnějším povrchu, pod sklonem a symetricky k ose koncentrátoru (6) jsou vytvořena výztužná žebra (27), ležící ve stejných vzájemných vzdálenostech. Ϊ7Γ1: /švv-v; 15
  3. 3. Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle nároku 1, vyznačující se tím, že dno válcového otvoru ve stopce (24) značkovacího tělesa ( 22) je vytvořeno v rovině protnutí segmentu s poloměrem (R) kulovité části (23) s válcovou stopkou ( 24).
  4. 4. Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle nároku 1, vyznačující se tím, že základní pyrotechnická značkovací kompozice (25), nalisovaná ve stopce (24), je heterogenní směs, sestávající z 30-40 % hořčíkového prášku, 10-20 % choritanu draselného, 35-45 % dusičnanu strontnatého a pojící látky o obsahu 5-15 % vyjádřených hmotnostně.
  5. 5. Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle nároku 1, vyznačující se tím, že základní pyrotechnická značkovací kompozice (25) je heterogenní směs, sestávající z 15-35 % hořčíkového prášku, 30-50 % superoxidu barnatého, 20-40 % dusičnanu strontnatého, 2-10 % chlorového doplňku, vyjádřených hmotnostně.
  6. 6. Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle nároku 1, vyznačující se tím, že základní pyrotechnická značkovací kompozice (25) je heterogenní směs, sestávající z 15-35 % hořčíkového prášku, 40-60 % chloristanu draselného, 20-30 % dusičnanu strontnatého, 2-10 % chlorového doplňku a 5-15 % pojící látky, vyjádřených hmotnostně*
  7. 7. Lovecký náboj se značkovacím tělesem podle nároku 1, vyznačující se tím, že ve stopce (24) jsou nalisovány souhlasně ve směru od ústí otvoru k jeho dnu, základní (25) a přídavná ( 26) pyrotechnická značkovací kompozice pro vyzařováni světla v průběhu hoření, přičemž barva 16 vyzařovaného pyrogechnické hořící základní světla v z načkovací průběhu hoření kompozice (2 6) 3e u přídavné odlišná od barvy pyrotechnické značkovací kompozice (25). • .·. ···:·' ·:-\/··^:-ϊ:·ι·'···'·;' ;?·’'··
CZ943012A 1993-04-06 1994-02-23 Cartridge for a hunting rifle with a marking body CZ301294A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97612A BG60978B2 (en) 1993-04-06 1993-04-06 Hunting tracer cartridge

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ301294A3 true CZ301294A3 (en) 1995-06-14

Family

ID=3925062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ943012A CZ301294A3 (en) 1993-04-06 1994-02-23 Cartridge for a hunting rifle with a marking body

Country Status (8)

Country Link
BG (1) BG60978B2 (cs)
BR (1) BR9404891A (cs)
CA (1) CA2137379A1 (cs)
CZ (1) CZ301294A3 (cs)
OA (1) OA10116A (cs)
PL (1) PL306558A1 (cs)
TR (1) TR27854A (cs)
WO (1) WO1994023264A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7171904B2 (en) 2000-06-09 2007-02-06 Diller E Wendell Shotgun shell flight path indicator
WO2001096804A2 (en) 2000-06-09 2001-12-20 Diller E Wendell Shotgun shell flight path indicator
US7228801B2 (en) * 2003-09-05 2007-06-12 James Alfred Dunnam Ballistic tracer platform for shotgun ammunition
US7610857B1 (en) * 2003-09-05 2009-11-03 James Alfred Dunnam Ballistic tracer platform for shotgun ammunition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3262390A (en) * 1964-05-29 1966-07-26 Olin Mathieson Tracer shotshell
ES184848Y (es) * 1972-10-20 1974-06-16 Yurrita Gabilondo Taco concentrador para cartuchos de caza.
FR2274888A1 (fr) * 1974-06-17 1976-01-09 Roide Jacques Cartouche, notamment de chasse
US4841866A (en) * 1989-02-02 1989-06-27 Miesner Delbert W Tracer shotgun shell

Also Published As

Publication number Publication date
BR9404891A (pt) 1999-06-15
TR27854A (tr) 1995-09-01
CA2137379A1 (en) 1994-10-13
OA10116A (en) 1996-12-18
BG60978B2 (en) 1996-07-31
PL306558A1 (en) 1995-04-03
WO1994023264A1 (en) 1994-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2005230667B2 (en) Cartridged blank ammunition
US3848532A (en) Projectile and cartridge arrangement
US7475638B2 (en) Projectile with means for marking its strike point
US8776691B2 (en) Launched smoke grenade
JPH0672759B2 (ja) 貫通発射体
JP7108685B2 (ja) 特に多目的用途向けの完全被甲安全弾丸
US4195550A (en) Propellent charge igniter for caseless cartridges of separately loaded ammunition
US3724378A (en) Shot concentrator
US4841866A (en) Tracer shotgun shell
CZ301294A3 (en) Cartridge for a hunting rifle with a marking body
US5228855A (en) Mortar training ammunition device having independently rotatable vent closure rings
US4735147A (en) Ammunition sabot and projectile
US2863394A (en) Projectile and cartridge
US3601053A (en) Signal projectile configured for improved penetrability of foliage
RU159193U1 (ru) Выстрел с имитатором снаряда
US3494285A (en) Tracer projectile for rifles
RU2496085C1 (ru) Сигнальный патрон для гладкоствольных ружей
US581946A (en) Projectile
US3211098A (en) Cartridge for practice firing
KR20230057415A (ko) 스포터 탄약 발사체 및 그 제조 방법
RU2689006C1 (ru) Патрон для гладкоствольного оружия
US1194363A (en) Baltasar fargas de casanovas and ramon rubio y roger
US479738A (en) Patrick cunningham
US20200166316A1 (en) Exploding Projectile
US3713394A (en) Smoke signal device