CZ299699A3 - Způsob zpracování odpadů - Google Patents

Způsob zpracování odpadů Download PDF

Info

Publication number
CZ299699A3
CZ299699A3 CZ19992996A CZ299699A CZ299699A3 CZ 299699 A3 CZ299699 A3 CZ 299699A3 CZ 19992996 A CZ19992996 A CZ 19992996A CZ 299699 A CZ299699 A CZ 299699A CZ 299699 A3 CZ299699 A3 CZ 299699A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fraction
waste
dry
fermentation
dry matter
Prior art date
Application number
CZ19992996A
Other languages
English (en)
Inventor
Frank Rindelaub
Original Assignee
Linde Brv Biowaste Technologies Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Linde Brv Biowaste Technologies Ag filed Critical Linde Brv Biowaste Technologies Ag
Priority to CZ19992996A priority Critical patent/CZ299699A3/cs
Publication of CZ299699A3 publication Critical patent/CZ299699A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/20Waste processing or separation

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Způsob zpracování zejména domovního odpadu, pň kterémse po provedení obvyklých přípravných opatření, jako například třídění, drcení atd., frakce úplného odpadu, obsahující biologicky degradovatelnou sušinu, podrobí anaerobní fermentaci. Anaerobní fermentace se provádí až do vyčerpání, kdyje dosaženo míry degradace biologicky degradovatelné sušiny (OTSbiol) 70 % a více. Získaný fermentační zbytek (34) se podrobí sušení (9), při kterémzvyšuje podíl sušiny na alespoň 90 % hmota. Výsledný suchý materiáljiž nevykazuje žádnou biologickou aktivitu. Prostřednictvímtéto anaerobní fermentace do vyčerpání se vyrobí maximumbioplynu,jehož energetický obsah mj. dostačuje k provádění sušení. Výsledkemdůkladného vysušeníje dosaženo vyšší redukce hmotnosti, než bylo dosud možné. Dalšímaspektemsnížení podílu problematického odpaduje odděleníjemnozmné frakce (velikost částic < 15 až 40 mm) (22), která se prostřednictvím protiproudého praní v pracíjednotce (39), čistí od ulpělého materiálu, zejména suché organické látky, do takové míry, až je dosaženo inertního materiálu s OTS-podílemmaximálně 5 % hmota. Praní se přitommůže provádět za použití kondenzátu (36), takže se pracuje v uzavřenémvodním okruhu.

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu podle úvodní části nároku 1. Dále se vynález týká zařízení k provádění způsobu a výsledného produktu.
Dosavadní stav techniky
Domovní odpad sestává v podstatě z vody a takzvané celkové sušiny (GTS) . V GTS se opět nachází podstatný podíl takzvané biologicky degradovatelné organické sušiny (OTS), z níž je velký podíl biologicky degradovatelný (OTSbioi) ·
Pro vyvážení domovního odpadu existuje obecný požadavek, vyvážet na deponie co možná nejméně hmoty konečného odpadu. Příslušné zákonodárství navíc předpokládá omezit zejména podíl OTS pro vyvážení na deponie. Proto je snaha oddělovat z domovního odpadu znovu zhodnotitelný materiál. Zmenšení množství OTS se dosahuje známým způsobem kompostováním za aerobních podmínek. Teplo, vznikající při kompostování, se přitom používá k sušení materiálu. Vhodnou přípravou kompostového materiálu (např. sušením) a nastavením optimálních parametrů kompostování (např. teploty) může být ve výsledném konečném produktu dosaženo vysušení až na 15 % hmotn. zbytkové vody nebo naopak 85 % sušiny (TS) . Procentické údaje v popisu jsou, pokud není uvedeno jinak, uvedeny v procentech hmotnostních.
78249T78249a.doc)
PV2096-99 • ·
999 9 ♦ ·· <9
Ve známých zařízeních se kompostování předřazuje krok fermentace, tzn. anaerobního kvašení, pro výrobu bioplynu. Bioplyn se zpravidla spaluje na místě v teplárně připojené k zařízení. Přitom získaná, zpravidla tepelná a elektrická energie, se používá pro interní účely a jinak zhodnocuje.
Podstata vynálezu
Jedním úkolem předloženého vynálezu je dosáhnout dalšího zmenšení množství konečného produktu ze zařízení pro zpracování odpadů, který zbývá k nákladnému vyvážení na skládku. Dalším úkolem předloženého vynálezu je zvýšení podílu sušiny v konečných produktech, které zbývají ke konečnému vyvážení na skládku. Další úkol spočívá ve zvětšení podílu a/nebo ve vytvoření produktů zpracování odpadů, které jsou bez problémů odstranitelné a/nebo znovu použitelné.
Alespoň jeden z výše uvedených cílů je vyřešen způsobem podle nároku 1. Další nároky uvádějí výhodná provedení způsobu, zařízení k provádění způsobu a nové výrobky tímto způsobem vyrobené.
Podle toho se domovní odpad po obvyklých přípravných krocích, jako např. drcení, oddělení kovů, prosévání atd., přivádí do fermentoru. Provozní parametry fermentoru se volí tak, aby byla fermentace ve fermentoru vedena až k odumření jakékoliv fermentační aktivity ve fermentačním zbytku (fermentace do vyčerpání), a tedy k maximální degradaci OTSbioi.
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99
Na fermentační zbytek se mohou použít další, o sobě známé způsoby zpracování, např. separace pod tlakem, pro rozdělení na pevnou frakci a kapalnou frakci.
Konečně se fermentační zbytek, s výhodou spolu s ostatními, předem oddělenými podíly odpadu, podrobí sušení na alespoň 90 % TS. K tomu potřebná energie se s výhodou získává ze spalování bioplynu, který vzniká při fermentaci. Zpravidla se vyrábí tolik bioplynu, že spalování bioplynu je dostatečné pro tepelný podíl při výrobě elektřiny v teplárně, např. v blokové kotelně.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím dvou příkladů provedení za pomoci výkresů, na kterých představuje obr. 1 blokové schéma způsobu podle vynálezu, obr. 2 schéma výhodného provedení, a obr. 3 schéma prací jednotky podle obr. 2 pro jemnou frakci odpadu.
Příklady provedení vynálezu
Domovní odpad zpravidla obsahuje podíl asi 60 % GTS, zbytek (40 %) je voda. Jak již bylo uvedeno, procentické údaje v celém popisu a nárocích bez dalšího představují hmotnostní procenta.
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99
• · # · · · · *
GTS sestává z asi 60 % OTS a 40 % MTS (minerální sušina, jako např. sklo, písek, kameny, kovy) . OTS se dále dělí na asi 60 % OTSbioi (např. kuchyňské odpadky, části rostlin) a 40 % jiných organických složek (např. dřevo, plasty). Tyto údaje mohou přirozeně v širokých mezích kolísat podle původu domovního odpadu a je třeba je chápat jen jako směrné hodnoty.
Domovní odpad se nejprve přijímá a skladuje v přijímacím stupni 1 (obr. 1) . Následně se podrobuje drcení 2., odděluje se i železo (magnetické kovy) a popřípadě neželezné kovy, a provádí se jemná kalibrace 4. Tyto kroky způsobu a zařízení k nim potřebná jsou o sobě známy a slouží k vytvoření materiálu anaerobně zfermentovatelného ve fermentoru 5.. K tomu je zpravidla nutno přidávat vodu £.
Podle vynálezu se musí fermentace 4. vést až k vyčerpání materiálu. Jinými slovy, produkt vystupující z fermentoru 4. je tak zpracován, že již není anaerobně fermentovatelný. Pro takovouto fermentaci do vyčerpání jsou vhodné fermentory, které zamezují promíchávání silně zfermentovaného a málo zfermentovaného materiálu, zejména promíchávání čerstvě přiváděného, nezfermentovaného materiálu se značně zfermentováným materiálem. Takovéto fermentory jsou známy např. z patentu US 5 521 092 téhož přihlašovatele. Tyto fermentory sice mají míchací prvky, ty však způsobují jen lokální, vertikální promíchávání a účinkují zejména proti sedimentačnímu efektu. Fermentovaný materiál ve fermentoru 4 se však pohybuje takzvaným pístovým tokem ve fermentoru 4 od vstupu k výstupu, tzn. od vstupu k výstupu kontinuálně vzrůstá stupeň fermentace. Pomocí takovýchto fermentorů je možno dosáhnout degradace 70 % OTSbioi a více. Vycházeje z jedné tuny domovního odpadu výše uvedeného složení a
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99 • · · 9 • 9 9 9
9 9 9
9 9 9 9 9
99 » ·· <
* · · 4 • · · · · I ekvivalentu 0,83 m3 bioplynu/(kg rozloženého 0TSbiOi) , se získává 125 m3 bioplynu. Při energetickém ekvivalentu 6 kW/m3 to odpovídá potenciálu 750 kW primární energie.
Fermentační zbytek se podrobuje separaci £ na kapalnou frakci a pevnou frakci. Pevná frakce 10 se přivádí do stupně £ sušení. Také kapalná frakce 11 se přivádí do stupně sušení a tam se např. rozprašuje na suchou frakci.
Přímé sušení zfermentováného zbytku je zpravidla nemožné, protože zfermentovaný zbytek představuje relativně kompaktní, pro vzduch nepropustnou hmotu. Pevná frakce 10 naproti tomu je drobivá a pro vzduch propustná. Sušení £ se tedy může provádět v nej jednodušším případě pomocí profukování teplým vzduchem skrze pevnou frakci, přičemž se také rozprašovaná kapalná frakce. Přitom odplyn 15. zatížený vodní zachycuj e vznikaj ící parou, se muže vypouštět do okolí přes obvyklý biofiltr. Pro sušení 9. se mohou použít známá sušící zařízení, jako např. pec s pevným ložem nebo bubnová pec. Také se však pro tento účel mohou modifikovat známé kompostovací moduly: moduly se vybaví vhodnými topnými prvky nebo přívodem teplého vzduchu a popřípadě izolací. Místo kompostovacího materiálu se pevná frakce 10 přivádí do modifikovaného kompostovacího modulu. Prostřednictvím ohřátí, zejména profoukávání teplého vzduchu skrze pevnou frakci se provádí sušení, přičemž také rozprašovaná kapalná frakce 16 přechází jako pára do topného vzduchu. Takovéto kompostovací moduly jsou známy např. z patentových přihlášek EP-A-592 368, popř. z patentu US 5 434 080. Sušení se provádí až do podílu sušiny (TS) 90 % nebo více.
Na sušení navazuje ještě jemné prosévání 12. Jemnozrnný
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99
W 9 · · « 9
9 9 9 9 9 9 9 podíl 12, vždy podle potřeby s mezí velikosti zrna 2 až 10 mm, se může přivádět, podle typu materiálu, k průmyslovému znovuzhodnocení. Hrubozrnné složky 14 se přivádějí ke konečnému odstranění, např. k tepelnému využití nebo k vyvezení na deponii. Zvláště výhodné přitom je, že materiál pocházející ze stupně 2 sušení je tak suchý a tak chudý na biologicky degradovatelnou organickou sušinu, že při suchém skladování neprobíhají žádné další rozkladné procesy. Tento produkt je tedy bez problémů a po dlouhou dobu skladovatelný.
Kapalná frakce 11 vznikající v separačním stupni 8. se používá také jako přísada vody £ pro přípravu fermentovaného materiálu, takže není nutný přídavek čerstvé vody.
Obr. 2 představuje dále rozpracované provedení způsobu.
Prvky odpovídající výše popsanému provedení jsou přitom označeny týmiž vztahovými značkami. Procentické hodnoty množstevních údajů jsou vztaženy na výše uvedené příkladné složení odpadu.
Odpad 1 se z přijímacího stupně přivádí do drtiče s bubnovým sítem 20. Odpad se přitom drtí na hrubou frakci 21 (spodní hranice velikosti částic 100 - 300 mm, asi 15 5 %) , jemnou frakci 22 (horní mez velikosti částic 15 40 mm, asi 10 - 30 %), a převažující zbytek, který činí asi 70 %. Hrubá frakce se může přivádět přímo do sušícího stupně
2.
Hlavní proud 23 se přivádí do stupně 2 oddělování kovů, kde se oddělují železné a neželezné kovy (3 - 4 %) . Zpětný tok 24 ze zpracování jemné frakce 22 (viz níže) se přidává k hlavnímu proudu 23 a vše se přivádí k vytlačovacímu lisu 25.
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99 * · · · · · · · * « · · « · « · · · · » • · · «··· · · · · • ···· · 9 99 99 999 999 Π 9 9 9 9 9 9 9 9 — I — « · · 9 9 9 9 99 9 9 99
Vytlačovací lis (viz CH-A-685 981) provádí vytlačování pod tlakem rostoucím až na alespoň 700 bar, zpravidla na 1 000 bar, přičemž produktem je poměrně suchá spalitelná frakce 26 a fermentovatelná frakce ve formě drti 27.
Místo vytlačovacího lisu 25 se mohou použít také jiné separační procesy, např. manuální nebo mechanické třídící nebo sítové systémy, které jsou o sobě známy. Také přicházejí v úvahu kombinace těchto způsobů navzájem a s vytlačovacím lisem.
Spalitelná frakce 26 se může přivádět jako hrubá frakce 21 přímo do sušícího stupně 2- Drú 27 se přivádí do fermetoru 28. např. podle US-5 521 092. Zfermentovatelný materiál musí obsahovat alespoň 40 %, lépe až 70 % vody, pročež se přidává voda (24, 11), pocházející z jiných kroků procesu. Fermentor se podle vynálezu řídí tak, že probíhá fermentace do vyčerpání. Podle vynálezu má materiál, který již není dále fermentovatelný, 0TSbiOi maximálně 3 0 %. Bioplyn 7, vznikající při zfermentování alespoň 70 % OTSbioi, se přivádí do blokové teplárny 30. Přitom vznikající elektrická energie 31 se používá k provozu zařízení a zbytek se přivádí do veřejné elektrické sítě 32 . Teplo 22 vznikající v teplárně 30 se používá k sušení v sušícím stupni 2- Při příkladně uvedeném složení domovního odpadu s asi 20 % OTSbioi stačí vznikající teplo 33 pro vysušení až na TS alespoň 90 % v sušícím stupni 2, takže pro sušení není třeba žádných vnějších energetických zdrojů.
Fermentační zbytek 34 odebíraný z fermentoru se přivádí do separátoru 2 pro rozdělení na pevnou frakci 10 a kapalnou frakci 11. Tato separace se provádí v podstatě kompresí fermentačního zbytku a oddělením přitom vystupující vody,
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99 • · · · · *· · · »· • · · « · ♦ · · · · · • · · « «·· ♦ · · » «···«· · · · « ι· » · · · « · ·«·« · · < ·· · · · t »· «« · · která obsahuje rozpuštěné minerální a organické složky.
Kapalná frakce 11 se přidává k hlavnímu proudu 23 před fermentorem 28. aby bylo dosaženo vlhkosti nezbytné pro fermentaci. Zbývající kapalná frakce 11 se podrobuje zahuštění 35. Toto zahuštění se provádí zahřátím za sníženého tlaku, např. při teplotách až 80 °C a tlaku 0,5 bar. Pro zamezení uvolňování amoniaku v podstatném množství a jeho přecházení do kondenzátu 36 se nastavuje hodnota pH kapalné frakce 11 před zahuštěním na neutrální nebo slabě kyselou (pH 5 - 6) , např. přídavkem kyseliny sírové. Příliš kyselé hodnotě pH se rovněž musí zabránit, aby nedošlo ke vzniku volných těkavých organických kyselin (aminokyselin).
Při zahušťování 35 vzniká uvedený kondenzát 36. kterým je za těchto podmínek voda s velmi malými podíly jiných látek. Může se někdy použít, jak bude ještě objasněno, v procesu při praní jemné frakce 22 . nebo se může vypustit do čističky.
Koncentrát 37 se rozprašuje na suché frakce v sušícím stupni 2. Sušením se zbývající voda obsažená v koncentrátu převede na páru a spolu s odplynem, popřípadě po filtraci pro zabránění zatížení okolí zápachem, se odevzdá do okolí.
Suchý materiál ze sušícího stupně 2 se ještě podrobí jemnému prosévání 12, a přitom vznikající hrubá frakce 14 popř. jemná frakce 13 se tepelně využijí, nebo, je-li to možné, odvedou k průmyslovému využití. Obecně se pomocí předloženého vynálezu získá suchý produkt, který má drobivou konzistenci a může se přivádět přímo na sítové zařízení
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99 • 4 • 4 4 •94 · · 44 44 • 44 444» 4
444 4 444 4 44
444444 *4 44 444 • 4 4 4 4 4
- 9 - 4 4 4 4 · • 4 4 4 4 4 9 • 44 4 4 4 4 44
a/nebo třídič. Např. j sou v tomto materiálu plastové a
skleněné kousky, do značné míry zbavené ulpíváj ících
nečistot. Je mj. možné, oddělit plastové kousky a jiné spalitelné materiály (papír, dřevo, plastové fólie) s malým znečištěním. Takovéto směsi jsou známy jako fluff (úlety) a mohou sloužit jako palivo.
Produkty opouštějící stupeň sušení obsahují podíl sušiny alespoň 90 %, s výhodou alespoň 95 %.
Jemná frakce 22 odpadu 1, která je podle dosavadního stavu techniky pokládána za problematický odpad, se podle vynálezu čistí v prací jednotce 39 od ulpívajících složek. Jemná frakce 22 sestává v podstatě z inertního materiálu, jehož odstranění by samo o sobě nebylo problematické (sklo, kamení, písek atd.), a jen pro přítomnost ulpívajících, zejména organických složek představuje při odstraňování odpadu technický problém. Pro přítomnost těchto organických složek by se tato frakce např. na deponii začala rozkládat a mj. vyvíjet skládkové plyny. Zákonná pravidla, vstupující v platnost, proto podíl organické látky (OTS) přísně omezují.
Podle vynálezu se může jemná frakce 22 čistit v prací jednotce 39. jak je schematicky znázorněno na obr. 3, tak, aby podíl OTS (měřeno jako ztráty žíháním) byl nejvýše 5 %.
Jemná frakce 22 se nejdříve přivádí do hydraulického třídiče 40. Do paty kužele hydraulického třídiče se zavádí prací kapalina prostřednictvím čerpadla 41. Prací kapalina sestává z kondenzátu 36 a procesní vody 42 . odebírané pod hladinou a vedené v okruhu. Protože se tato kapalina 42 časem obohacuje rozpuštěnými látkami, musí se část 43 odvádět a nahrazovat v podstatě čistým kondenzátem 36. Další
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99
9*9 9· · * 9 · ·» • 9 9 9 9 9 9 9 9 · · « · · 9 · 9 · »99 9
9999 9 9 · 9 9 9 *99 999
Λ 999999 99 “IV 99999 9999 9» 9« přítok znečištěné vody pochází z pracích spirál 4_2 a 43.
Jako prací spirály mohou sloužit dopravníkové spirály (viz US 5 434 080) . Prací spirála 42 odebírá materiál uložený na dně a dopravuje jej pomocí otáčení spirály vzhůru, kde se dostává ke druhé prací spirále 43 . která je uspořádána v plošším úhlu. Na vynášecí konec 44 prací spirály 43 se přivádí kondenzát 36. který potom protéká v protiproudu k materiálu dopravovanému spirálou 43. a přitom propírá materiál, ulpívající na inertním materiálu. Na přívodním konci 45 se prací voda odebírá a prostřednictvím čerpadla 46 se zavádí na výstup první prací spirály 42 . Touto již znečištěnou prací vodou, protékající v protisměru prací spirálou 42 f se provádí předčíštění materiálu dopravovaného ve spirále 42.
Spolu s odděleným dílem 43 procesní vody se jako zpětný tok 24 zavádí zpět do zpracování hlavního proudu 23 domovního odpadu také lehký materiál 48 . odebraný na hladině pomocí štěrkového zařízení 47.
Na spirále 43 vystupující materiál 49 je jemnozrnný, inertní a do značné míry vyčištěný, takže je možno jej bez problémů a levně ukládat na skládku.
Způsob umožňuje odtažením vody z OTS provádět dosud nedosažené snížení množství domovního odpadu. Kromě toho se také vyrábějí frakce, které se mohou přivádět k průmyslovému zhodnocení, nebo které nepředstavují ohrožení prostředí a jsou tak bez problémů a s menšími náklady než dosud skládkovatelné. Zařízení k provádění způsobu může sestávat z prvků, které jsou o sobě známy a není tedy třeba je detailně líčit. V souladu s tím odborník může, v rámci vynálezecké myšlenky, konstruovat konfigurace zařízení pro zpracování
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99 ♦ * ·« · · ·9 • * · · · · · • · « t · · · odpadu, odlišná od příkladů, aniž by opustil rozsah ochrany vynálezu.
Zastupuj e:
Dr. Miloš Všetečka v.r.
78249 (78249a.doc)
PV 2996-99 • 4
W/Zř-// « 4 4 4 4
4 4 4 4 4 4
4 4 » 4 4 4
JUDr. Miloš Vš rfečka advol·
120 00 Prahaá Hálkova 2

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Biologicko-tepelný způsob pro zpracování odpadu, vyznačující se tím, že alespoň podstatný díl (27) odpadu (1) , schopný fermentace, se podrobí anaerobní fermentaci (5; 28), a takto získaný fermentační zbytek (34) se bez mezistupně kompostování suší až do dosažení obsahu sušiny alespoň 90 %.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se sušení provádí až do dosažení obsahu sušiny alespoň 95 % hmotn.
  3. 3. Způsob podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se suchý materiál podrobuje prosévání a/nebo třídění (12) pro rozdělení na frakce (13, 14) o různé velikosti zrna, z různých materiálů a/nebo o různé hmotnosti nebo měrné hmotnosti.
  4. 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že zf ermentovaný materiál (34) vykazuje podíl biologicky degradovatelné sušiny nejvýše 30 % podílu, přítomného před zfermentováním.
    podle s e
  5. 5. Způsob vyznačující zfermentovatelné podíly, množství odpadu
    1 až 4, obsahuj ící nebo celé s výhodou některého z nároků tím, že část získaná předtříděním, (1), se přivádí k separaci, zpracováním ve vytlačovacím lisu (25), manuálním tříděním, mechanickým tříděním, proséváním nebo kombinací těchto postupů separace, pro rozdělení na pevný podíl (26) a drt
    16 78249 (7£249a.doc) PV299&09 • · · ♦ * • · t * * ♦ * ♦ · * • ····«· · φ · * · •·♦· 9 9· ♦ ·· * · 9 9 9 9 • 9 · 9 9 9
    9 9 9 999 999
    9 9 9 9
    9» ·9 99 (27) , přičemž drť obsahuje v podstatě celý podíl biologicky degradovatelné látky a podrobuje se anaerobní fermentaci (5;
    28), a přičemž alespoň 700 bar. vytlačovací lis pracuje s konečným tlakem 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyzná č u j 1 c í se tím, že bioplyn (7) získaný při
    anaerobní fermentaci (5; 28) se spaluje, s výhodou v blokové teplárně (30) při výrobě elektrické energie, a energetická potřeba sušení (9) se pokrývá pouze takto získanou tepelnou (33) a/nebo elektrickou (31) energií.
  6. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že energie získatelná spalováním bioplynu (7) stačí pro vysušení celého množství odpadu (1) v podstatě odpařením a/nebo nuceným vypařením obsahu vody.
  7. 8. Způsob podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se provádí mechanické oddělování (8) kapalného podílu (11) od fermentačního zbytku (34) , a kapalný podíl se upravuje odpařením vody až na podíl sušiny alespoň 35 %.
  8. 9. Způsob podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že kapalný podíl (11) se před zahuštěním (35) nastavuje na neutrální až mírně kyselé hodnoty pH, zejména na pH v rozmezí 5 až 6, pro potlačení tvoření zejména plynného amoniaku v průběhu zahušťování (35).
  9. 10. Způsob zpracování jemné frakce (22) odpadu (1) s větší velikostí částic, která je zvolena v rozmezí 15 až 40 mm, vyznačující se tím, že se jemná frakce přivádí do hydraulického třídiče (40) s alespoň jednou prací
    16 78249 (78249a.doc)
    PV 2996-99 ··· · * · · 9· · · «·· 9 · · · 9 9 · ·
    9 9 « 9 9·9 9 9 9 9
    9 999· 9 9 99 99 999 999
    ΊΑ- « 9 9 9 9 9 9 9 ~ 1*1 9999 9 99 99 99 99 spirálou (42, 43), prostřednictvím prací spirály se odvádějí specificky těžší podíly, které se usazují na dně hydraulického třídiče (40), na výstupním konci prací spirály (42, 43) se přivádí prací kapalina (36), která v protiproudu k dopravnímu směru prací spirály (42, 43) proudí spirálou (42, 43) , pro zpětné odplavení látek ulpělých na částicích odpadu do hydraulického třídiče.
  10. 11. Způsob podle nároku 10 a podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že při zahušťování (35) vznikající kondenzát (36) se přivádí jako prací voda na prací spirálu (42, 43).
  11. 12. Způsob podle některého z nároků 10 nebo 11, vyznačující se tím, že při procesu praní jemné frakce ' (22) v prací jednotce (39) odpadající znečištěná voda se používá ke zvlhčování zfermentovatelného podílu (23) odpadu pro nastavení podílu vlhkosti, nutného pro zfermentování.
  12. 13. Zařízení k provádění způsobu podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že je uspořádán fermentor (5; 28) pro provádění anaerobní fermentace, provozovatelný nastavováním provozních parametrů jako například doby prodlení a výšky zaplnění tak, že materiál (34) odebíraný z fermentoru již není biologicky degradovatelný, a za fermentorem je přímo nebo nepřímo zařazeno sušící zařízení (9) pro vysušení alespoň zfermentovaného materiálu (34) až na podíl sušiny alespoň 90 % a pro získání produktu, který již nevykazuje žádnou biologickou rozkladnou aktivitu.
  13. 14. Zařízení podle nároku 13, vyznačující se tím, že za sušící zařízení (9) je zařazeno alespoň jedno
    16 78249 (78249a.doc)
    PV 2996-99 »♦ * • * · ·· * · • ·· 9 ·
  14. 15 • * ♦· 9 ♦ ·· ···· ♦··· • · · · « · · · • · · · · ··· ··· • · · · · · ·· · · ·» · 9 sítové zařízení (12) a/nebo třídič, jehož pomocí je suchý, biologicky neaktivní materiál separovatelný podle měrné hmotnosti a/nebo velikosti částic.
    15. Zařízení podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, že za sušícím zařízením (9) je zařazeno sítové zařízení (12) , jehož prostřednictvím je suchý, biologicky neaktivní materiál separovatelný na jemnozrnnou frakci (13) a hrubozrnnou frakci (14), přičemž horní mez velikosti částic jemnozrnné frakce je zvolena v rozmezí 2 až 10 mm, aby bylo možno tuto frakci přivádět k průmyslovému zhodnocení.
  15. 16. Materiál získatelný způsobem podle některého z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že materiál má podíl sušiny alespoň 90 % a je biologicky neaktivní.
  16. 17. Materiál podle nároku 16, vyznačující se tím, že má podíl sušiny alespoň 95 %.
  17. 18. Materiál získatelný použitím způsobu podle některého z nároků 10 až 12, vyznačující se tím, že má horní mez velikosti zrna zvolenou v rozmezí 15 až 40 mm, a vykazuje maximální podíl organické sušiny, stanovený jako ztráta žíháním, 5 %.
CZ19992996A 1998-02-17 1998-02-17 Způsob zpracování odpadů CZ299699A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992996A CZ299699A3 (cs) 1998-02-17 1998-02-17 Způsob zpracování odpadů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992996A CZ299699A3 (cs) 1998-02-17 1998-02-17 Způsob zpracování odpadů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ299699A3 true CZ299699A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5465972

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992996A CZ299699A3 (cs) 1998-02-17 1998-02-17 Způsob zpracování odpadů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ299699A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6423532B1 (en) Refuse-treatment method and apparatus
KR101467204B1 (ko) 하수 슬러지의 농축-탈수 및 호기적 공기-건조의 통합 방법
CN103706615B (zh) 一种生活垃圾处理系统和方法
CN109761653A (zh) 一种生活垃圾及餐厨垃圾生物发酵制肥方法
KR101270936B1 (ko) 이중 건조 시스템 및 이중 배가스 처리 시스템을 이용한 생활폐기물 및 매립폐기물의 고형연료 제조방법
CN112661372A (zh) 一种生活垃圾、餐厨垃圾、市政粪便及市政污泥协同处理方法
EP1434003A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Aufbereitung und Verwertung von festen und flüssigen Abfallgemischen
KR102244259B1 (ko) 음식물류 폐기물의 에너지화 처리장치 및 처리방법
GB2480318A (en) A method of processing waste to produce a fuel product
KR101599424B1 (ko) 음식물쓰레기의 건조화 및 바이오가스화 시설
JP4642203B2 (ja) 有機性廃棄物の処理方法
CN201842753U (zh) 城市污泥资源化利用干化装置
EP1261432B1 (en) Method for treating solid waste with an organic fraction
US7469846B2 (en) Wet-mechanical treatment of mixed waste
WO2006089766A1 (de) Verfahren und reaktor zur biologischen aufbereitung von organik enthaltenden abfallstoffen
EP2163319A2 (en) Process for waste treatment
AU2001239029A1 (en) Method for treating solid waste with an organic fraction
DE19909328B4 (de) Abfallverwertungsverfahren
De Baere Partial stream digestion of residual municipal solid waste
JP2010120778A (ja) セメント製造用原燃料製造設備及びセメント製造工場並びにセメント原燃料化方法
CN109465277A (zh) 一种带污水循环利用的城市垃圾无害化资源化处理系统
KR20090026843A (ko) 상향류식 혐기성 소화조를 이용한 음식물폐기물 소화 및바이오가스 생산 장치와 방법
RU2226435C2 (ru) Способ разделения смеси отходов
KR20190120637A (ko) 음식물 쓰레기를 이용한 고형연료의 제조방법
CN109332349A (zh) 一种垃圾智能化分类、资源化处理的方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic