CZ299687B6 - Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces - Google Patents

Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces Download PDF

Info

Publication number
CZ299687B6
CZ299687B6 CZ20060821A CZ2006821A CZ299687B6 CZ 299687 B6 CZ299687 B6 CZ 299687B6 CZ 20060821 A CZ20060821 A CZ 20060821A CZ 2006821 A CZ2006821 A CZ 2006821A CZ 299687 B6 CZ299687 B6 CZ 299687B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solution
fibrin
fibrinogen
thrombin
antithrombin
Prior art date
Application number
CZ20060821A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ2006821A3 (en
Inventor
Bacáková@Lucie
Brynda@Eduard
Dyr@Jan
Filová@Elena
Houska@Milan
Chlupác@Jaroslav
Jendelová@Pavla
Lesný@Petr
Riedel@Tomáš
Syková@Eva
Original Assignee
Ústav makromolekulární chemie AV CR, v.v.i.
Fyziologický ústav AV CR, v.v.i.
Ústav experimentální medicíny AV CR, v.v.i.
Ústav hematologie a krevní transfuze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav makromolekulární chemie AV CR, v.v.i., Fyziologický ústav AV CR, v.v.i., Ústav experimentální medicíny AV CR, v.v.i., Ústav hematologie a krevní transfuze filed Critical Ústav makromolekulární chemie AV CR, v.v.i.
Priority to CZ20060821A priority Critical patent/CZ299687B6/en
Publication of CZ2006821A3 publication Critical patent/CZ2006821A3/en
Publication of CZ299687B6 publication Critical patent/CZ299687B6/en

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)

Abstract

The present invention relates to a process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces for cultivation of cells wherein the preparation process is characterized in that fibrinogen, preferably in concentration of 2 to 200 Ág/ml is adsorbed by adsorption from a solution on a solid surface in the first step, so treated surface is then subjected in the second step to the action of a thrombin solution preferably exhibiting activity of 0.1 to 10 U/ml, whereupon in the third step the surface is treated with a solution containing fibrinogen, preferably in concentration of 200 Ág/ml or greater and a thrombin inhibitor antithrombin or antithrombin in combination with heparin or heparinized blood plasma, whereby the phase of the thrombin solution treatment and subsequent treatment with the solution containing fibrinogen and antithrombin can be carried out repeatedly. Said fibrinogen solution in the first step can be represented by anti-coagulated blood plasma.

Description

Způsob přípravy regulovaných vrstev fibrinu na pevných površíchProcess for the preparation of controlled fibrin layers on solid surfaces

Oblast technikyTechnical field

Povrchové modifikace materiálů biologicky aktivními látkami pro přípravu podpůrných struktur vhodných jako matrice pro pěstování buněk v tkáňovém inženýrství.Surface modifications of materials with biologically active substances for the preparation of support structures suitable as matrices for cell culture in tissue engineering.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Většina savčích buněk přežívá a proliferuje pouze, jsou-li ukotveny k mezibuněčné hmotě (extracellular matrix - ECM) prostřednictvím vazby svých transmembránových glykoproteinů (integrinů) na ECM proteiny, zejména fibrinektin, lamin i n a různé typy kolagenu [1], Tkáňové inženýr15 ství využívá pro opravu poškozených tkání a orgánů umělé skelety (tzv. scaffclds) sloužící k uchycení buněk a řízení jejich růstu. Pro tento účel jsou používány bíodegradabilní materiály [2] ze syntetických polymerů (polylaktidy, polyglykolidy, polylaktony, polyanhydridy, polyuretany) nebo z přírodních polymerů (kolagen, chitosan, kyselina hyaluronová), které se po vytvoření nové tkáně nebo orgánu postupně rozpadnou. Polymemí skelety podporující tvorbu třídimen20 sionálních tkání by měly obsahovat dostatečně velké komunikující póry s vhodnými povrchovými vlastnostmi umožňující migraci a následnou proliferaci buněk spolu se snadnou difusí živin a faktorů ovlivňujících růst tkáně (netkané sítě polymemích vláken, porézní houby a pěny).Most mammalian cells survive and proliferate only when they are anchored to extracellular matrix (ECM) through the binding of their transmembrane glycoproteins (integrins) to ECM proteins, particularly fibrinectin, laminin, and various types of collagen [1], repair of damaged tissues and organs of artificial skeleton (so-called scaffclds) used for attachment of cells and control of their growth. For this purpose, biodegradable materials [2] of synthetic polymers (polylactides, polyglycolides, polylactones, polyanhydrides, polyurethanes) or natural polymers (collagen, chitosan, hyaluronic acid), which gradually disintegrate after the formation of new tissue or organ, are used. Polymeric skeletons supporting the formation of classes of zionic tissues should contain sufficiently large communicating pores with suitable surface properties to allow migration and subsequent cell proliferation along with easy diffusion of nutrients and tissue growth factors (non-woven polymer fiber networks, porous sponges and foams).

Modifikace syntetických povrchů proteiny obsahující peptidické sekvence zprostředkující adhesi buněk, jako jsou želatina, kolageny, fibronektin a laminin, je uznávanou cestou přípravy podpůrných struktur pro pěstování buněk [1],Modification of synthetic surfaces by proteins containing cell adhesion mediated peptide sequences such as gelatin, collagens, fibronectin and laminin is a recognized way of preparing cell culture support structures [1],

V okamžiku poranění stěny cévy je aktivována kaskáda molekulárních reakcí koagulace krve, která vede k tvorbě proteolytíckého enzymu trombinu. Trombin mění molekuly fibrinogenu cir30 kulující v krvi na molekuly fibrinu, jejichž spontánní asociace vede k tvorbě sítě fibrinových vláken. Trombin dále působí přeměnu v krvi přítomného faktoru XIII na aktivní faktor XHIa sloužící jako katalyzátor tvorby kovalentních vazeb mezi molekulami fibrinu, které sterilizují výsledný fibrinový gel. Aby molekuly trombinu vznikají u místa poranění cévy nevyvolávaly tvorbu fibrinových gelů dále v krevním řečišti, je jejich aktivita v krvi inhibovária antitrombinem.At the time of vessel wall injury, a cascade of molecular blood coagulation reactions is activated, leading to the formation of the proteolytic enzyme thrombin. Thrombin converts circin fibrinogen molecules in the blood into fibrin molecules whose spontaneous association leads to the formation of a fibrin fiber network. Thrombin further acts to convert factor XIII present in the blood to active factor XHIa, serving as a catalyst for the formation of covalent bonds between fibrin molecules that sterilize the resulting fibrin gel. In order to prevent the formation of fibrin gels further in the bloodstream at the site of the blood vessel injury, thrombin molecules inhibit their activity in the blood by antithrombin.

Při chirurgických zákrocích, kdy je třeba potlačit koagulaci krve, je účinek antítrombinu řádově zesilován intravenosní aplikací antikoagulans heparinu. Je známo, že v průběhu vzniku fibrinové sítě se molekuly trombinu mohou vázat na fibrin takovým způsobem, že jejich aktivní centrum je dále schopno transformovat fibnnogén na fibrin á přitom není přístupné inhibici antitrombinem. Navázaný trombin je také schopen aktivovat faktor XIII přibližně lOx rychleji než trombin v roztoku. Fibrinový gel, který primárně slouží k zastavení krvácení, poskytuje v následujícím procesu hojení dočasnou podpůrnou strukturu pro uchycení buněk migrujících do místa poranění.In surgical procedures where blood coagulation is to be suppressed, the effect of antithrombin is enhanced by the intravenous administration of heparin anticoagulants. It is known that during the formation of a fibrin network, thrombin molecules can bind to fibrin in such a way that their active center is further able to transform fibnogen into fibrin without being available for inhibition by antithrombin. Bound thrombin is also able to activate factor XIII approximately 10 times faster than thrombin in solution. The fibrin gel, which is primarily used to stop bleeding, provides a temporary support structure for the attachment of cells migrating to the wound site in the following healing process.

V průběhu hojení je do fibrinu inkorporován kolagen a jiné složky mezibuněčné hmoty vytvářené uchycenými buňkami a fibrinový gel je postupně degradován fibrinolýzou. Fibrin může interagovat s buňkami jak nepřímo, tj. v důsledku jeho schopnosti vázat proteiny mezibuněčné hmoty (ECM proteiny), např. fibronektin [3] nebo vitronektin [4] a řadu růstových faktorů, tak přímo specifickou vazbou buněk, např. vazivových buněk [5] a cévních endoteliálních buněk [6], prostřednictvím integrinových receptorů [7]. Integriny jsou buněčné povrchové receptory schopné vytvářet specifické vazby s peptidickými sekvencemi přítomnými v adhezívních ECM glykoproteinech, jako jsou fibronektin a laminin, a také ve fibrinu a fibrinogenu.During healing, collagen and other intercellular matter components formed by the attached cells are incorporated into fibrin and the fibrin gel is gradually degraded by fibrinolysis. Fibrin can interact with cells both indirectly, ie due to its ability to bind intercellular matter proteins (ECM proteins), eg fibronectin [3] or vitronectin [4] and a number of growth factors, as well as directly by specific cell binding, eg connective tissue cells [ 5] and vascular endothelial cells [6], through integrin receptors [7]. Integrins are cell surface receptors capable of forming specific bonds with peptide sequences present in adhesive ECM glycoproteins such as fibronectin and laminin, as well as in fibrin and fibrinogen.

Známý vliv fibrinu na urychlení regenerace tkání je běžně využíván v chirurgii, kde se přípravky na bázi fibrinu používají jako tkáňová lepidla. Ve tkáňovém inženýrství se fibrin používá ve formě gelů s enkapsulovanými buňkami pro přípravu trojrozměrných struktur [8, 9]. Nevhodné mechanické vlastnosti však neumožňují připravovat z těchto gelů stabilní formy, např. cévy aThe known effect of fibrin on accelerating tissue regeneration is commonly used in surgery where fibrin-based preparations are used as tissue adhesives. In tissue engineering, fibrin is used in the form of encapsulated cell gels for the preparation of three-dimensional structures [8, 9]. However, unsuitable mechanical properties do not make it possible to prepare stable forms of such gels, e.g.

-1CZ 299687 Bó srdeční chlopně. Proto se používají tvarově stabilnější podpůrné struktury vytvořené zjiných materiálů, většinou polymerů, v porézní formě (houby, pěny, sítě vláken), které jsou plněny fibrinovým gelem s enkapsulovanými buňkami [10-12], Základní výhody fíbrinových gelů oproti jiných gelovým formulacím na bázi kolagenu, alginátu apod. je možnost použít autologní fibrin připravený z vlastní krve pacienta.-1GB 299687 Heart valve flaps. Therefore, more stable shape structures formed by other materials, mostly polymers, are used in porous form (sponges, foams, fiber networks) that are filled with fibrin gel with encapsulated cells [10-12]. Basic advantages of fibrin gels over other gel-based gel formulations collagen, alginate, etc. is the possibility to use autologous fibrin prepared from the patient's own blood.

Enkapsulace buněk uvnitř fibrinového gelu, úspěšná v některých případech při náhradě pojivových tkání, nemusí být optimální pro jiné aplikace. Na příklad enkapsulované neurální kmenové . buňky NE-4C degradovaly okolní ťibrinový gel a ve vytvořených dutinách odumíraly podobně, io jako když volně plavou v živném roztoku [13]. Při aplikaci, kdy je požadováno vrůstání buněk z okolí do porézního skeletu, buňky jen těžko pronikají do pórů vyplněných fibrinovým gelem. Při inkubaci fibrinového gelu se suspenzí mesenchymálních stromálních buněk, rostly buňky na povrchu gelu, aniž by významně migrovaly do jeho nitra, přičemž gel pod vrstvou byl postupně degradován.Encapsulation of cells within the fibrin gel, successful in some cases in connective tissue replacement, may not be optimal for other applications. For example, encapsulated neural stem cells. NE-4C cells degraded the surrounding tibrin gel and died in the formed cavities similarly as if they float freely in nutrient solution [13]. In applications where cell ingrowth into the porous skeleton is desired, the cells hardly penetrate the pores filled with fibrin gel. Upon incubation of the fibrin gel with a mesenchymal stromal cell suspension, the cells grew on the surface of the gel without significantly migrating into its interior, with the gel under the layer gradually degrading.

1515 Dec

Všechny postupy přípravy umělých fíbrinových gelů uváděné v dostupné literatuře jsou založeny na mechanismu vzniku fibrínové sítě odvozeném z přirozeného procesu koagulace krve, při kterém kaskáda molekulárních reakcí spuštěná poraněním vede k tvorbě proteolytického enzymu trombinu, který mění molekuly fibrinogenu cirkulující v krvi na fibrin. Spontánní asociace mole20 kul fibrinu vede k tvorbě sítě fíbrinových vláken. Aby molekuly trombinu vznikající u místa poranění cévy nevyvolávaly tvorbu fíbrinových gelů dále v krevním řečišti, je jejich aktivita v krvi inhibována antitrombinem. Při chirurgických zákrocích, kdy je třeba potlačit koagulaci krve, je účinek antitrombinu řádově zesilován nitrožilním podáním antikoagulans heparinu.All of the artificial fiber gel preparation processes reported in the available literature are based on a fibrin network formation mechanism derived from the natural blood coagulation process in which a cascade of molecular reactions triggered by injury leads to the formation of the proteolytic enzyme thrombin that converts fibrinogen molecules circulating in blood to fibrin. The spontaneous association of moles of fibrin leads to the formation of a fiber network. In order to prevent the formation of fibrin gels further in the bloodstream, the thrombin molecules formed at the site of the blood vessel injury are inhibited by antithrombin activity in the blood. In surgical procedures where blood coagulation is to be suppressed, the effect of antithrombin is enhanced by the intravenous administration of heparin anticoagulants.

Umělé fibrínové gely jsou připravovány smícháním roztoku fibrinogenu s roztokem trombinu. Tímto způsobem vznikne fibrinová síť vždy v celém objemu obsahujícím roztok fibrinogenu a trombinu, takže vyplní i všechen volný prostor uvnitř porézního materiálu [14-15].Artificial fibrin gels are prepared by mixing a fibrinogen solution with a thrombin solution. In this way, the fibrin network always forms in its entire volume containing a solution of fibrinogen and thrombin, so that it also fills all the void space inside the porous material [14-15].

Dosud nepopsaný postup, který je předmětem tohoto vynálezu, umožňuje vytvářet na povrchu . syntetických materiálů, tenké vrstvy fibrinového gelu s regulovaným množstvím fibrinu, aniž by gel současně vznikal v okolním roztoku. Uvedeným postupem lze povlékat povrchy pórů v porézních skeletech tak, aby jejich nezaplněný vnitřní objem zůstával k dispozici pro migraci a proliferaci buněk.The process not yet described, which is the object of the present invention, makes it possible to form on the surface. synthetic materials, a thin layer of fibrin gel with a controlled amount of fibrin without simultaneously forming the gel in the surrounding solution. By this method, the pore surfaces in the porous scaffolds may be coated so that their unused inner volume remains available for cell migration and proliferation.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Podstata vynálezu spočívá v podlékání povrchu materiálů vrstvou fibrinového gelu pomocí katalytického působení povrchově vázaného trombinu při kontaktu s roztokem fibrinogenu, kterým může být i krevní plazma, stabilizovaného inhibitorem antitrombinem, který inhibuje trombin v roztoku, ale nikoli trombin vázaný na povrchu, jehož funkce může být zesílena heparinem, nebo s heparinizovanou krevní plazmou (dále roztok fibrinogenu).SUMMARY OF THE INVENTION The subject of the invention is to coat the surface of the materials with a fibrin gel layer by catalytic action of surface-bound thrombin in contact with a fibrinogen solution, which may be blood plasma stabilized by an antithrombin inhibitor that inhibits thrombin in solution but not surface bound thrombin. heparinized, or with heparinized blood plasma (fibrinogen solution).

V prvním kroku postupu se na povrch z roztoku fibrinogenu adsorbuje fibrinogen nebo se povrch inkubuje s antikoagulovanou krevní plazmou. Fibrinogen se adsorbuje prakticky na všechny typy povrchů. Na takto upravený povrch se v druhém kroku působí roztokem trombinu, přičemž dochází k samovolnému navázání trombinu. Po vypláchnutí nenavázaného trombinu se v třetím kroků působí na takto aktivovaný povrch roztokem obsahujícím fibrinogen a antitrombin, který inhibuje v roztoku, ale nikoli trombin vázaný na povrchu. Jako roztok, přirozeně obsahující 2,0 až 4,0 mg fibrinogenu/ml a 115 až 160 pg antitrombinu/ml může být použita i heparinizovaná krevní plazma. Katalytickým účinkem mobilizovaného trombinu je fibrinogen z roztoku v blízkosti povrchu transformován na fibrin vytvářející u povrchu fibrinový gel.In the first step of the procedure, fibrinogen is adsorbed to the surface from the fibrinogen solution or the surface is incubated with anticoagulated blood plasma. Fibrinogen adsorbs on virtually all types of surfaces. The treated surface is then treated with a thrombin solution in a second step, whereby the thrombin spontaneously binds. After rinsing the unbound thrombin, in the third step, the activated surface is treated with a solution containing fibrinogen and antithrombin, which inhibits in solution but not the surface-bound thrombin. Heparinized blood plasma can also be used as a solution naturally containing 2.0 to 4.0 mg fibrinogen / ml and 115 to 160 µg antithrombin / ml. By the catalytic effect of mobilized thrombin, fibrinogen from a solution near the surface is transformed into fibrin forming a fibrin gel on the surface.

Inhibiční funkce antitrombinu v třetím kroku spočívá v inhibicí molekul trombinu, které se z aktivního povrchu částečně uvolňují. Nej sou-li roztoky tímto způsobem stabilizovány, vznikajíThe inhibitory function of antithrombin in the third step is to inhibit thrombin molecules that are partially released from the active surface. If the solutions are not stabilized in this way, they are formed

-2CZ 299687 B6 v nich působením uvolněných molekul trombinu fibrinové gely. Specifická inhibice trombinu v roztoku a nikoli trombinu vázaného na povrchu spočívá v tom, že molekula antitrombinu nemá ze sférických důvodů dostatečný přístup k aktivnímu místu povrchově vázaného trombinu. Antitrombin je dosud jediným známým inhibitorem trombinu s takovými vlastnostmi. Další narůstání vrstvy fibrinu v případě dalšího kontaktu s fibrinogenem, např. s krví, je možno zablokovat tím, že se ve čtvrtém kroku působí na povrch přidáním inhibitorů vázaného trombinu. Takovým známým inhibitorem jsou hirudin a D-fenylanyl-L-proIyl-L-arginin chloromethyl keton (PPACK).These include fibrin gels released by thrombin molecules released therefrom. The specific inhibition of thrombin in solution and not of surface-bound thrombin is that the antithrombin molecule does not have sufficient access to the active site of the surface-bound thrombin for spherical reasons. Antithrombin is still the only known thrombin inhibitor with such properties. Further growth of the fibrin layer in the event of further contact with fibrinogen, e.g., blood, can be blocked by treating the surface with a thrombin-bound inhibitor in a fourth step. Such known inhibitors are hirudin and D-phenylanyl-L-propyl-L-arginine chloromethyl ketone (PPACK).

Zmenšení množství fibrinu ve vrstvě povrchového gelu se provádí zkrácením doby, po kterou je povrch v kontaktu s roztokem fibrinogenu, nebo přidáním inhibitorů vázaného trombinu, jako ve čtvrtém kroku. Zvětšení množství vázaného fibrinu se provádí, kromě prodloužení doby, po kterou je povrch v kontaktu s roztokem fibrinogenu tak, že se po třetím kroku na povrch znovu působí roztokem trombinu. Tím dojde k navázání dalšího trombinu do povrchové vrstvy fibrinového gelu, který potom může dále aktivovat fibrinogen na rozhraní roztoku fibrinogenu s povr15 chem a další růst fibrinové sítě na povrchu. Tyto kroky je možno vícekrát opakovat.The reduction in the amount of fibrin in the surface gel layer is accomplished by reducing the time the surface is in contact with the fibrinogen solution or by adding thrombin-bound inhibitors, as in the fourth step. The amount of bound fibrin is increased, in addition to the length of time the surface is in contact with the fibrinogen solution, so that after the third step the surface is re-treated with the thrombin solution. This binds additional thrombin to the surface layer of the fibrin gel, which can then further activate fibrinogen at the interface of the fibrinogen solution to the surface and further grow the fibrin network on the surface. These steps can be repeated several times.

Povrchová vrstva fibrlnového gelu s navázaným trombinem může být stabilizována působením roztoku obsahujícího fibrin stabilizující faktor XIII, včetně např. krevní plazmy, přičemž navázaný trombin aktivuje přeměnu faktoru XIII na aktivní formu XHIa.The thrombin-coupled fibrin gel surface layer can be stabilized by treatment with a solution containing fibrin stabilizing factor XIII, including, e.g., blood plasma, wherein the bound thrombin activates the conversion of factor XIII to the active form of XHIa.

Povrchová vrstva fibrinového gelu může být dále modifikována, např. navázáním ECM proteinů s využitím interakce mezi fibrinem a ECM proteiny.The fibrin gel surface layer can be further modified, eg, by binding ECM proteins using the interaction between fibrin and ECM proteins.

Hlavní výhod uvedeného postupu spočívá v množství pokrytí povrchu složitě strukturovaných materiálů, jako jsou houbovité nebo vláknité podpůrné skelety pro tkáňové inženýrství, vrstvou fibrinového gelu, aniž by aby došlo k zaplnění vnitřních mezer nebo pórů.The main advantage of the process is the amount of surface coverage of the intricately structured materials, such as spongy or fibrous tissue support scaffolds, with a fibrin gel layer without filling the internal gaps or pores.

Příklady provedení vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příklad 1Example 1

Pokrytí povrchu polystyrénového filmu deponovaného na optickém prvku pro infračervenou reflexní spektroskopii (IR ATR). Nejprve byl fibrinogen adsorbován na povrch polystyrenu z roztoku o koncentraci 2 pg fibrinogenu/ml 0,05 M Tris pufru, pH.7,4 obsahujícího 0,1 mM NaCl a 2,5 mM CaCl2, (dále TB). Doba adsorpce byla 90 min při teplotě 24 °C. Potom byl povrch důkladně opláchnut TB. V dalším kroku býl na povrch přiveden roztok' 2,5 ΝΙΉ U trombinu/tnl TB a ponechán působit 10 min. Povrch byl opláchnut TB. Dále byl na povrch přiveden roztok 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahující 0,5 IU antitrombinu IlI/ml TB a 10 UJ heparinu/ml a ponechán reagovat po dobu 100 min. Následně byl trombin váhaný na povrchu inhibován roztokem obsahujícím 10 pM PPACK a 6 N1H U hirudinu/ml TB po dobu 15 min. Povrch byl opláchnut TB. Příprava gelu byla monitorována in šitu měřením proteinových infračervených absorpčních pásů metodou IR ATR. Na výsledném povrchu nedocházelo k dalšímu nárůstu gelu při opětovném přivedení roztoku fibrinogenu (ověření inhibice). Hmotnost fibrinu na povrchu určená z IR. měření usušeného výsledného gelu na povrchu optického prvku byla 2 pg fibrinu/cm2.Surface coating of polystyrene film deposited on an optical element for infrared reflection spectroscopy (IR ATR). First, fibrinogen was adsorbed to the surface of polystyrene from a 2 µg fibrinogen / ml solution of 0.05 M Tris buffer, pH 7.4 containing 0.1 mM NaCl and 2.5 mM CaCl 2 (TB). The adsorption time was 90 min at 24 ° C. Then the surface was thoroughly rinsed with TB. In the next step, a 2.5 ΝΙΉ U thrombin / tnl TB solution was brought to the surface and allowed to act for 10 min. The surface was rinsed with TB. Next, a solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin II / ml TB and 10 UJ heparin / ml was applied to the surface and allowed to react for 100 min. Subsequently, the surface-bound thrombin was inhibited by a solution containing 10 µM PPACK and 6 N 1 H U hirudin / ml TB for 15 min. The surface was rinsed with TB. The gel preparation was monitored in situ by measuring protein infrared absorption bands by IR ATR. There was no further gel increase on the resulting surface upon reintroduction of the fibrinogen solution (inhibition verification). Weight of fibrin on the surface determined from IR. the measurement of the dried resultant gel on the surface of the optical element was 2 µg fibrin / cm 2 .

-3CZ 299687 Bó-3EN 299687 Bo

Příklad 2Example 2

Pokrytí povrchu fólie z polyethylentereftalátu. Nejprve byl fibrinogen adsorbován na povrchu fólie z roztoku o koncentraci 2 pg fibrinogenu/mol TB. Doba adsorpce byla 90 min při teplotěCovering of polyethylene terephthalate foil surface. First, fibrinogen was adsorbed on the film surface from a 2 µg fibrinogen / mol TB solution. The adsorption time was 90 min at temperature

24 °C. Potom byl povrch důkladně opláchnut TB, V dalším kroku byl na povrch přiveden roztokDeň: 18 ° C. Thereafter, the surface was thoroughly rinsed with TB

2,5 ΝΊΗ U trombin/ml, TB, ponechán působit 10 min. Povrch byl opláchnut TB. Dále byi na povrch byl přiveden roztok 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahující 0,5 IU antitrombinu ΙΙΙ/ml TB a 10 IU heparinu/ml a ponechán reagovat po dobu 100 min a opláchnut TB. Hmotnost fibrinu na povrchu určená z IR ATR měření usušeného gelu na fólii byla 2,1 pg fibrinu/cm2.2.5 ΝΊΗ For thrombin / ml, TB, leave for 10 min. The surface was rinsed with TB. Next, a solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΙΙ / ml TB and 10 IU heparin / ml was brought to the surface and allowed to react for 100 min and rinsed with TB. The surface weight of fibrin determined from IR ATR measurements of the dried gel on the film was 2.1 µg fibrin / cm 2 .

Příklad 3Example 3

Pokrytí povrchu grafitu. Nejprve byl fibrinogen adsorbován na povrchu grafitového filmu zroz15 toku o koncentraci 2 pg fibrinogenu/ml 0,05 M TB. Doba adsorpce byla 90 min při teplotě 24 °C. Potom byl povrchů důkladně opláchnut TB. Následně byl na povrch přiveden roztok 2,5 NIH U trombinu/ml TB, ponechán působit 10 min. Povrch byl opláchnut TB. Potom byl na povrch přiveden roztok 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahující 0,5 IU antitrombinu ΙΙΙ/ml TB a 10 ÍU heparinu/ml. Po 60 min byl povrch opláchnut TB. Po mikroskopické preparaci byla fibrinová síť připra20 vená na povrchu grafitu zobrazena transmisní elektronovou mikroskopií.Covering the surface of graphite. First, fibrinogen was adsorbed onto the surface of the graphite film from a 15 µg stream at a concentration of 2 µg fibrinogen / ml 0.05 M TB. The adsorption time was 90 min at 24 ° C. Then the surfaces were thoroughly rinsed with TB. Subsequently, a solution of 2.5 NIH U of thrombin / ml TB was applied to the surface, allowed to act for 10 min. The surface was rinsed with TB. A solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΙΙ / ml TB and 10 µl heparin / ml was then applied to the surface. After 60 min, the surface was rinsed with TB. After microscopic preparation, the fibrin network prepared on the graphite surface was imaged by transmission electron microscopy.

Příklad 4Example 4

Modifikace fibrinového gelu na zlatém povrchu lamininem a kolagenem I. Nejprve byl fibrinogen adsorbován na zlatý povrch SPR senzoru z roztoku o koncentraci 2 pg fibrinogenu/ml TB, Následně byl na povrch přiveden roztok 2,5 NIH U trombinu/ml TB, ponechán působit 10 min. Povrch byl opláchnut TB. Potom byl na povrch přiveden roztok 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahující 0,5 IU antitrombinu ΙΙΙ/ml TB a 10 IU heparinu/ml. Po 60 min byl povrch opláchnut TB,Modification of fibrin gel on the gold surface by laminin and collagen I. First, fibrinogen was adsorbed to the gold surface of the SPR sensor from a 2 µg fibrinogen / ml TB solution, followed by a 2.5 NIH solution for thrombin / ml TB, allowed to act 10 min. The surface was rinsed with TB. A solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΙΙ / ml TB and 10 IU heparin / ml was then applied to the surface. After 60 min the surface was rinsed with TB,

Nakonec byl na povrch přiveden roztok 50 pg lamininu/ml. Po 100 min bylo pozorováno zastavení vzrůstu efektivního indexu lomu.Vzrůst indexu lomu způsobený vazbou molekul lamíninu představoval 46 % fibrinového gelu. *Finally, a 50 µg laminin / ml solution was applied to the surface. After 100 min, an increase in the effective refractive index was observed. The increase in the refractive index caused by the binding of the aminine molecules represented 46% of the fibrin gel. *

Jestliže byl na povrch pokrytý fibrinovým gelem přiveden roztok 100 pg kolagenu I/ml TB, před35 stavoval vzrůst indexu lomu způsobený vazbou kolagenu 16 % fibrinového gelu.When a 100 µg collagen I / ml TB solution was applied to the fibrin-coated surface, 35 the increase in refractive index due to collagen binding was 16% of the fibrin gel.

. Příklad 5. Example 5

Tvorba fibrinového gelu na' povrchu křemenného skla. Kyveta pro UV-VIS spektroskopii byla naplněna roztokem fibrinogenu o koncentraci 2 pg fibrinogenu/ml TB. Po 90 min při teplotě 24 °C byla kyveta vypláchnuta TB. Dále byla kyveta naplněna roztokem 2,5 NIH U trombinu/ml TB. Po 10 min byla kyveta vypláchnuta TB. Následně byla kyveta naplněna roztokem 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahujícím 0,5 IU antitrombinu ΙΠ/ml TB a 10 IU heparinu/ml. Po 120 min byla kyveta vypláchnuta TB. Vzrůst rozptylu světla průběžně měřený průchodem světla kyvetou potvrdil tvorbu rozptylující fibrinové sítě. Nulová turbidita roztoku fibrinogenu odebraného zkyvety po vytvoření gelu potvrdila, že k tvorbě gelu dochází pouze na skleněném povrchu kyvety. Rozptyl světla způsobený fibrinovou sítí mobilizovanou na povrchu kyvety se po výměně roztoků nezměnil. Když byl použit roztok fibrinogenu neobsahující inhibitory trombinu, byl pozorován vzrůst turbidity roztoku svědčící o aktivaci tvorby fibrinu v roztoku trombinem zvolňovaným z povrchu.Formation of fibrin gel on the surface of quartz glass. The UV-VIS spectroscopy tube was filled with a fibrinogen solution of 2 µg fibrinogen / ml TB. After 90 min at 24 ° C, the cuvette was rinsed with TB. Next, the cuvette was filled with a solution of 2.5 NIH U thrombin / ml TB. After 10 min, the cuvette was rinsed with TB. Subsequently, the cuvette was filled with a solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΠ / ml TB and 10 IU heparin / ml. After 120 min, the cuvette was rinsed with TB. The increase in light scattering continuously measured by light passage through the cuvette confirmed the formation of a scattering fibrin network. The zero turbidity of the fibrinogen solution taken from the acid after gel formation confirmed that gel formation occurs only on the glass surface of the cuvette. The light scattering caused by the fibrin network mobilized on the cuvette surface did not change after the solutions were changed. When a fibrinogen solution containing no thrombin inhibitors was used, an increase in solution turbidity indicative of activation of fibrin formation in solution by thrombin released from the surface was observed.

-4 CZ 299687 B6-4 CZ 299687 B6

Příklad 6Example 6

Tvorba fibrinového gelu z krevní plazmy. Kyveta pro UV-VIS spektroskopii byla naplněna roztokem fibrinogenu o koncentraci 2 pg fibrinogenu/ml TB: Po 90 minutách při teplotě 24 °C byla kyveta vypláchnuta TB. Dále byla kyveta naplněna lidskou krevní plazmou inhibovanou 10 IU heparinu/ml. Po 120 min byla kyveta vypláchnuta TB. Vzrůst rozptylu světla svědčil o vytvoření fibrinové sítě na povrchu kyvety.Formation of fibrin gel from blood plasma. The UV-VIS spectroscopy tube was filled with fibrinogen solution at 2 µg fibrinogen / ml TB: After 90 minutes at 24 ° C, the tube was flushed with TB. Next, the cuvette was filled with human blood plasma inhibited by 10 IU heparin / ml. After 120 min, the cuvette was rinsed with TB. The increase in light scattering suggested formation of a fibrin network on the cuvette surface.

ío Příklad 7Example 7

Regulace množství fibrinového gelu na zlatém povrchu optického senzoru využívajícího rezonanci povrchových plazmonů (SPR). Fibrinogen byl adsorbován na povrch zíata z roztoku o koncentraci 2 pg fibrinogenu/ml TB. Doba adsorpce byla 90 min při teplotě 24 °C. Potom byl povrch důkladně opláchnut TB. Dále byl na povrch přidán roztok 2,5 NIH U trombinu/ml TB, ponechán působit 10 min. Povrch byl opláchnut TB. Potom byl na povrch přiveden roztok 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahující 0,5 IU antitrombinu ΙΠ/ml TB a 10 IU heparinu/ml a ponechán reagovat po dobu 120 min. Povrch byl znovu opláchnut TB. Následně byl trombin vázaný na povrch inhibován roztokem obsahujícím 10 pm PACK a 6 ΝΪΗ U hirudinu/ml TB po dobu 15 min. Povrch byl opět opláchnut TB. In sítu detekovaná změna efektivního.indexu lomu úměrná (nikoli lineárně) hmotnosti fibrinového gelu na zlatém povrchu odpovídala 2,7 násobku adsorbované mono. molekulární vrstvy fibrinogenu. Tyto kroky byly zopakovány. In šitu měřená optická odezva SPR senzoru úměrná hmotnosti gelu odpovídala 4,5 násobku adsorbované monomolekulámí vrstvy fibrinogen. Potom byly uvedené kroky znovu opakovány. In sítu měřená optická odezva SPR senzoru úměrná hmotnosti gelu odpovídala 6,1 násobku adsorbované monomolekulámí vrstvy fibrinogenu. Na fibrinovou síť bylo působeno roztokem 30 pg faktoru ΧΙΠ/ml TB.Regulation of the amount of fibrin gel on the gold surface of a surface plasmon resonance (SPR) optical sensor. Fibrinogen was adsorbed to the surface from 2 µg fibrinogen / ml TB. The adsorption time was 90 min at 24 ° C. Then the surface was thoroughly rinsed with TB. Next, a solution of 2.5 NIH U thrombin / ml TB was added to the surface, allowed to act for 10 min. The surface was rinsed with TB. A solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΠ / ml TB and 10 IU heparin / ml was then applied to the surface and allowed to react for 120 min. The surface was rinsed again with TB. Subsequently, the surface-bound thrombin was inhibited with a solution containing 10 µm PACK and 6 ΝΪΗ U hirudin / ml TB for 15 min. The surface was rinsed again with TB. The in situ change in the effective refractive index relative to the (not linear) weight of the fibrin gel on the gold surface was 2.7 times the adsorbed mono. molecular layers of fibrinogen. These steps were repeated. The in situ measured optical response of the SPR sensor, proportional to the gel weight, was 4.5 times the adsorbed fibrinogen monomolecular layer. The steps were then repeated again. The in situ measured optical response of the SPR sensor, proportional to the gel weight, was 6.1 times the adsorbed fibrinogen monomolecular layer. The fibrin network was treated with a solution of 30 µg ΧΙΠ / ml TB.

Příklad 8Example 8

Pokrytí povrchu poly(2-hydroxyethyl)methakrylátového hydrogelu (PHEMA). Kyveta pro UVVIS spektroskopii, jejíž vnitřní stěny byly potaženy filmem z PHEMA, byla naplněna roztokem Fibrinogenu o koncentraci 2 pg fibrinogénu/ml TB. Po 90 minutách při teplotě 24 °C byla kyveta opláchnuta TB, dále byla kyveta naplněna roztokem 2,5 NIH U trombinu/ml TB. Po 10 minutách byla kyveta opláchnuta TB. Následkem byla kyveta naplněna roztokem 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahujícím 0,5 IU antitrombinu ΙΠ/ml TB a 10 IU heparinu/ml. Po 120 minutách byla kyveta vypláchnuta TB. Vzrůst rozptylu světla průběžně měřený průchodem světla kyvetou potvrdil tvorbu rozptylující fibrinové sítě.Surface coating of poly (2-hydroxyethyl) methacrylate hydrogel (PHEMA). The UVVIS spectroscopy cuvette, whose inner walls were coated with PHEMA film, was filled with a fibrinogen solution of 2 µg fibrinogen / ml TB. After 90 minutes at 24 ° C, the cuvette was rinsed with TB, and the cuvette was filled with a solution of 2.5 NIH U thrombin / ml TB. After 10 minutes, the cuvette was rinsed with TB. As a result, the cuvette was filled with a solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΠ / ml TB and 10 IU heparin / ml. After 120 minutes, the cuvette was rinsed with TB. The increase in light scattering continuously measured by light passage through the cuvette confirmed the formation of a scattering fibrin network.

Příklad 9 . Pokrytí povrchu vláken z polylaktidu. Tableta připravená slisováním bloku polylaktidových vláken tlustých 60 pm byla umístěna do roztoku 50 pg fibrinogenu/ml TB. Po 90 minutách při tep45 lote 24 °C byla tableta propláchnuta TB. Potom byla tableta inkubována s roztokem 2,5 NIH U trombinu/ml TB. Po 10 minutách byla tableta propláchnuta TB. Následně byla tableta inkubována s roztokem 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahujícím 0,5 IU antitrombinu ΙΠ/ml TB a 10 IU heparinu/ml. Po 120 minutách byla tableta propláchnuta TB.Example 9. Surface coating of polylactide fibers. A tablet prepared by compressing a 60 µm thick block of polylactide fibers was placed in a solution of 50 µg fibrinogen / ml TB. After 90 minutes at 24 ° C, the tablet was rinsed with TB. Then, the tablet was incubated with a solution of 2.5 NIH U thrombin / ml TB. After 10 minutes, the tablet was rinsed with TB. Subsequently, the tablet was incubated with a solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin ΙΠ / ml TB and 10 IU heparin / ml. After 120 minutes, the tablet was rinsed with TB.

Po obarvení fibrinu v bloku fluoresceinem ukázala konfokální mikroskop přítomnost vrstvy gelu na povrchu jednotlivých vláken a Zachování prázdného prostoru mezi vlákny. Po inkubaci analogické tablety s roztokem fibrinogenu, ve kterém byla běžným způsobem aktivována tvorba fibrinové sítě přidáním trombinu, byl prostor mezi vlákny zcela zaplněn fibrinovou sítí.After staining the fibrin in the fluorescein block, the confocal microscope showed the presence of a gel layer on the surface of the individual fibers and the maintenance of the void between the fibers. After incubating an analogous tablet with a fibrinogen solution in which fibrin network formation was normally activated by the addition of thrombin, the space between the fibers was completely filled with the fibrin network.

_ s __ s _

CZ 299687 BóCZ 299687 Bo

Příklad 10Example 10

Růst buněk hovězího cévního endotelu (Line CPAE ATCC CCL-209, Rockville, MA, USA) na povrchu polystyrenu povlečeného fíbrínovým gelem. Fibrinogen byl adsorbován na povrch kulti5 vačních polystyrénových misek z roztoku o koncentraci 2 pg fíbrinogenu/ml TB. Doba adsorpce byla 90 minut při teplotě 24 °C. Potom byl povrch důkladně opláchnut TB. Dále byl na povrch přiveden roztok 2,5 NIH U trombinu/ml TB, ponechán působit 10 minut. Povrch byl opláchnut TB. Následně bylo na povrch přiveden roztok 200 pg fibrinogenu/ml TB obsahující 0,5 IU antitrombinu 111/ml TB a 10 IU heparinu/ml a ponechán reagovat po dobu 120 minut a opláchnut TB. io Takto upravený povrch byl inkubován se suspenzí buněk hovězího cévního endotelu v kultivačním médiu. Endotelové buňky byly nasazeny v koncentraci 17 000 buněk/cm2. Po sedmi dnech dosahoval počet živých buněk na povrchu neupravené kultivační misky 1,77 xGrowth of bovine vascular endothelial cells (Line CPAE ATCC CCL-209, Rockville, MA, USA) on a fibrin gel coated polystyrene surface. Fibrinogen was adsorbed to the surface of culture polystyrene dishes from a solution of 2 µg of fibrinogen / ml TB. The adsorption time was 90 minutes at 24 ° C. Then the surface was thoroughly rinsed with TB. Next, a solution of 2.5 NIH U thrombin / ml TB was applied to the surface, allowed to act for 10 minutes. The surface was rinsed with TB. Subsequently, a solution of 200 µg fibrinogen / ml TB containing 0.5 IU antithrombin 111 / ml TB and 10 IU heparin / ml was applied to the surface and allowed to react for 120 minutes and rinsed with TB. The treated surface was incubated with a suspension of bovine vascular endothelial cells in culture medium. Endothelial cells were seeded at a concentration of 17,000 cells / cm 2 . After seven days, the number of viable cells on the surface of the untreated culture dish was 1.77 times

105/cm2, zatímco na povrchu s fíbrínovým gelem 3,03 x 105/cnr.10 5 / cm 2 , while on a fiber gel surface 3.03 x 10 5 / cm 2.

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Řešení podle vynálezu lze využít v lékařství pro přípravu a úpravu podpůrných struktur vhodných jako matrice pro pěstování buněk v tkáňovém inženýrství, [1] Yang, S. F.; Du,Z.H.; Leong K.F.; Chua, C.-K. Tissue Eng. 7 (2001) 679 and Tissue Eng. 8 (2002)I [2] P a Agunatillake, R Adhikari, European Cells and Materials 5 (2003) 1-16 [3] Makogenenko E, Tsurupa G, Ingham, K. Medved L: Interaction of fibrion(ogen) with fibrinectin: Further characterization and localization of the fibronectin-binding site. Biochemistr (2002)7907-7913 [4] Preissmen RT, Jenne D: Vitronectins. A new molecular connection in haemostasis. Tbromb. Haemostas. 66 (1991) 189-194 [5] Sáhni A, Odrljin, T., Francis CW: Binding of basíc fibroblast growth factor to fibrinogen and fibrin. J, Biot Chem. 273 (1998) 7554-7559 [6] Abha Sáhni and Charles W. Francis, Vascular endothelial growth factor binds to fibrinogen and fibrin and stimulates endothelial cell proliferation, Blood 96 (2002) 945-953 [7] Cheresh DA, Berliner SA, Vicente V, Ruggerí ZM: Recognition of discinct adhesive sites on fibrinogen by related integrins on platelets and endothelial cells, Cell 58 (1989), 945-953 , [8] J.P. Stegemann and R.M. Nerem, Phenotype modulation in vascular tissue engineering using biochemical and mechanical stimulation, Ann Biochem Eng 31 (2003) 391-402 [9] S. Jockenhoevel, G. Zund, S.P. Hoerstrup, K. Chalabi, J.S. Sachweh and L. Demircan et aí> Fibrin gel - advantages of a new scaffold in cardiovasdular tissue engineering, Eur J. Cardiothorac Sug 19 (2001) 424-430 [10] G.A. Ammer, T.SA. Mahmooď and R. Langer, A. Biodegradable composite scaffold for cell transplantation, J. Orthop Res 20 (2002) 16-20 [11] Anita Mola, Marjolein I. van Lieshouta, Christa G. Dam-de Veena, Stefan Neuenschwanderb, Simon P. Hoerstrupb, Frank P.t. Baaijensa and Carlijn V.C. Bouten, Fibrin as a cell carrier in cardiovascular tissue engineering applications, Biomaterials 26 (2005) 311345 3 1 21 [12] Hokugo, Akishige; Takamoto, Tomoakt; Tabata, Yasuhiko Preparation of hybrid scaffold from fibrin and biodegradable polymer fiber. Biomaterials 27 (2006) 61 -67 [13] Riedel T., Brynda E., Lesný P., Jendelová P., Syková E., Dyr J. E., Houska M. Threedimensional fibrin scaffolds, 43rd Microsymposium ,Polymer Biomaterials: Biomimetic andThe solution of the invention can be used in medicine to prepare and modify support structures suitable as a matrix for tissue culture cells, [1] Yang, S. F .; Du, Z.H .; Leong K.F .; Chua, C.-K. Tissue Eng. 7 (2001) 679 and Tissue Eng. 8 (2002) I [2] P and Agunatillake, R Adhikari, European Cells and Materials 5 (2003) 1-16 [3] Makogenenko E, Tsurupa G, Ingham, K. Medved L: Interaction of fibrion (ogen) with fibrinectin : Further characterization and localization of the fibronectin-binding site. Biochemistr (2002) 7907-7913. Preissmen RT, Jenne D: Vitronectins. A new molecular connection in haemostasis. Tbromb. Haemostas. 66 (1991) 189-194 [5] Reach A, Odrljin, T., Francis CW: Binding of Fibroblast Growth Factor to Fibrinogen and Fibrin. J, Biot Chem. 273 (1998) 7554-7559 [6] Abha Sahi and Charles W. Francis, Vascular endothelial growth factor binds to fibrinogen and fibrin and stimulates endothelial cell proliferation, Blood 96 (2002) 945-953 [7] Cheresh DA, Berliner SA, Vicente V, Ruggerí ZM: Recognition of Discinitive Adhesive Sites on Fibrinogen by Related Integrates on Platelets and Endothelial Cells, Cell 58 (1989), 945-953, [8] JP Stegemann and R.M. Nerem, Phenotype modulation in vascular tissue engineering using biochemical and mechanical stimulation, Ann Biochem Eng 31 (2003) 391-402 [9] S.Jockenhoevel, G. Zund, S.P. Hoerstrup, K. Chalabi, J.S. Sachweh and L. Demircan et al.> Fibrin Gel - Advantages of New Scaffold in Cardiovasdular Tissue Engineering, Eur J. Cardiothorac Sug 19 (2001) 424-430 [10] G.A. Ammer, T.SA. Mahmoed and R. Langer, A. Biodegradable Composite Scaffold for Cell Transplantation, J. Orthop Res 20 (2002) 16-20 [11] Anita Mola, Marjolein I. van Lieshout, Christa G. Dam-de Veena, Stefan Neuenschwanderb, Simon P. Hoerstrupb, Frank Pt Baaijensa and Carlijn V.C. Bouten, Fibrin as a cell carrier in cardiovascular tissue engineering applications, Biomaterials 26 (2005) 311345 3 1 21 [12] Hokugo, Akishige; Takamoto, Tomoakt; Tabata, Yasuhiko Preparation of hybrid scaffold from fibrin and biodegradable polymer fiber. Biomaterials 27 (2006) 61-67 [13] Riedel T., Brynda E., Lesny P., Jendelova P., Sykova E., Dyr J. E., Houska M. Threedimensional fibrin scaffolds, 43rd Microsymposium, Polymer Biomaterials: Biomimetic and

Bioanalogous Systems', Prague 2004, PC46Bioanalogous Systems', Prague 2004, PC46

- 6.- 6.

[14] Ronfard V. (Isitis SA; Episource S.A.Switz.) Fibrin Cell Support and methods of use thereof, PCT Int. Appl. WO 2004022696 A2 18 Mař 2004, [15] Hokugo, Akishige,; Takamoto, Tomoaki; Tabata, Yasuhiko. Preparation of hybrid scaffold from fibrin and biodegradable polymer fiber, Biomaterials Π (2006) 61-67[14] Ronfard V. (Isitis SA; Episource S. A. Switz.) Fibrin Cell Support and Methods of Use, PCT Int. Appl. WO 2004022696 A2 18 Mar 2004, [15] Hokugo, Akishige ,; Takamoto, Tomoaki; Tabata, Yasuhiko. Preparation of hybrid scaffold from fibrin and biodegradable polymer fiber, Biomaterials Π (2006) 61-67

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY . 1. Způsob přípravy regulovaných vrstev fíbrinu na pevných površích pro pěstování buněk, spočívající v tom, že se v prvním kroku na pevný povrch adsorbuje fibrinogen, z roztoku fibrinogenu s výhodou o koncentraci 2 až 200 pg/ml, a na takto upravený povrch se působí roztokemPATENT CLAIMS. A method for the preparation of regulated fibrin layers on solid cell culture surfaces, comprising, in a first step, adsorbing fibrinogen to a solid surface from a fibrinogen solution preferably at a concentration of 2 to 200 pg / ml, and treating the treated surface with solution 15 trombinu, s výhodou o aktivitě OJ až 10 IU/ml, vyznačený tím, že se poté na povrch působí roztokem obsahujícím fibrinogen, s výhodou o koncentrací 200 pg/ml nebo vyšší, a antitrombin III, nebo heparinizovanou krevní plazmou.A thrombin, preferably having an OO activity of up to 10 IU / ml, characterized in that the surface is then treated with a solution containing fibrinogen, preferably at a concentration of 200 µg / ml or higher, and antithrombin III, or heparinized blood plasma. 2. Způsob podle nároku 1,vyznačený tím, že roztokem fibrinogenu v prvním kroku je2. The method of claim 1 wherein the fibrinogen solution in the first step is 20 antikoagulovaná krevní plazma.Anticoagulated blood plasma. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že antitrombin III má koncentraci OJ až 10 IU/ml.Method according to claim 1 or 2, characterized in that the antithrombin III has an O 2 concentration of up to 10 IU / ml. 2525 4. Způsob podle nároku 1 nebo 2 nebo 3, vyznačený tím, že působení roztokem trombinu a následné působení roztokem obsahujícím fibrinogen a antitrombin III se provádí opakovaně.Method according to claim 1 or 2 or 3, characterized in that the treatment with the thrombin solution and the subsequent treatment with the solution containing fibrinogen and antithrombin III is carried out repeatedly. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, žekantitrombinu ΠΓ se přidá heparin,Method according to claim 4, characterized in that heparin is added to decanthrombin ΠΓ, 30 s výhodou o koncentraci 1 až 100 IU/ml.30 preferably at a concentration of 1 to 100 IU / ml.
CZ20060821A 2006-12-21 2006-12-21 Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces CZ299687B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060821A CZ299687B6 (en) 2006-12-21 2006-12-21 Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060821A CZ299687B6 (en) 2006-12-21 2006-12-21 Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2006821A3 CZ2006821A3 (en) 2008-07-02
CZ299687B6 true CZ299687B6 (en) 2008-10-22

Family

ID=39560986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060821A CZ299687B6 (en) 2006-12-21 2006-12-21 Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ299687B6 (en)

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1993021971A1 (en) * 1992-04-23 1993-11-11 Mcmaster University Fibrin coated polymer surfaces
WO1996007444A1 (en) * 1994-09-09 1996-03-14 Bioseal, Limited Liability Corporation Method of making fibrin coated substrates

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1993021971A1 (en) * 1992-04-23 1993-11-11 Mcmaster University Fibrin coated polymer surfaces
WO1996007444A1 (en) * 1994-09-09 1996-03-14 Bioseal, Limited Liability Corporation Method of making fibrin coated substrates

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Hogg a Jackson (1989) Proc. Natl. Acad. Sci. USA vol. 86, 3619-3623 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2006821A3 (en) 2008-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zisch et al. Biopolymeric delivery matrices for angiogenic growth factors
Tang et al. Regulation of macrophage polarization and promotion of endothelialization by NO generating and PEG-YIGSR modified vascular graft
US11213614B2 (en) Vascularized biphasic tissue constructs
Liu et al. Heterobifunctional poly (ethylene glycol)–tethered bone morphogenetic protein-2–stimulated bone marrow mesenchymal stromal cell differentiation and osteogenesis
US20040063206A1 (en) Programmable scaffold and method for making and using the same
AU2011200128B2 (en) Skin equivalent culture
Menu et al. Progress in vascular graft substitute.
Zhu et al. Photo-initiated grafting of gelatin/N-maleic acyl-chitosan to enhance endothelial cell adhesion, proliferation and function on PLA surface
Wei et al. Aptamer/Hydroxyapatite-Functionalized Titanium substrate promotes Implant Osseointegration via recruiting mesenchymal stem cells
Riedelová-Reicheltová et al. Fibrin nanostructures for biomedical applications
Luo et al. The co-deposition coating of collagen IV and laminin on hyaluronic acid pattern for better biocompatibility on cardiovascular biomaterials
Xue et al. Biocompatibility of pure titanium modified by human endothelial cell-derived extracellular matrix
US10300175B2 (en) Medical devices with reduced thrombogenicity
Silva et al. Multilayered hollow tubes as blood vessel substitutes
Táborská et al. Endothelialization of an ePTFE vessel prosthesis modified with an antithrombogenic fibrin/heparin coating enriched with bound growth factors
Gossart et al. Mono vs multilayer fibronectin coatings on polar/hydrophobic/ionic polyurethanes: Altering surface interactions with human monocytes
Joshi et al. Self-Assembled Fibrinogen Scaffolds Support Cocultivation of Human Dermal Fibroblasts and HaCaT Keratinocytes
Urbaniak et al. Quaternized chitosan/heparin polyelectrolyte multilayer films for protein delivery
Ullah et al. Impact of structural features of acetylated bacterial cellulose on cell-scaffold and scaffold-blood interactions in vitro
Filová et al. Vascular endothelial cells on two‐and three‐dimensional fibrin assemblies for biomaterial coatings
Prokop et al. Towards retrievable vascularized bioartificial pancreas: induction and long-lasting stability of polymeric mesh implant vascularized with the help of acidic and basic fibroblast growth factors and hydrogel coating
CZ299687B6 (en) Process for preparing controlled layers of fibrin on solid surfaces
West et al. Bioactive polymers
Zhu et al. Biomimetic hydrogels as scaffolds for tissue-engineering applications
Imbir et al. Elastic moduli of polyelectrolyte multilayer films regulate endothelium-blood interaction under dynamic conditions

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20201221