CZ29922U1 - Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení - Google Patents

Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení Download PDF

Info

Publication number
CZ29922U1
CZ29922U1 CZ2016-32727U CZ201632727U CZ29922U1 CZ 29922 U1 CZ29922 U1 CZ 29922U1 CZ 201632727 U CZ201632727 U CZ 201632727U CZ 29922 U1 CZ29922 U1 CZ 29922U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
public lighting
voltage
point
public
network
Prior art date
Application number
CZ2016-32727U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Hanták
Jan Novotný
Original Assignee
Eltodo, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eltodo, A.S. filed Critical Eltodo, A.S.
Priority to CZ2016-32727U priority Critical patent/CZ29922U1/cs
Publication of CZ29922U1 publication Critical patent/CZ29922U1/cs

Links

Landscapes

  • Circuit Arrangement For Electric Light Sources In General (AREA)

Description

Oblast techniky
Řešení se týká využití sítě veřejného osvětlení pro denní režim napájení externích spotřebičů elektrické energie.
Dosavadní stav techniky
V současné době jsou sítě veřejného osvětlení využívány pouze pro noční režim svítidel veřejného osvětlení, během denního režimu jsou tyto sítě veřejného osvětlení bez napětí, proto se nevyužívají.
Externí spotřebiče elektrické energie, které jsou připojené k síti veřejného osvětlení, jsou napájeny přímo z této sítě veřejného osvětlení pouze při nočním režimu, během dne nepracují, popřípadě jsou vybaveny akumulátorem, který se nabíjí během nočního režimu a vybíjí během denního režimu.
Síť veřejného osvětlení je standardně napájena z rozvodné elektrické sítě s využitím rozvaděče, označovaného jako zapínací místo. V zapínacím místě jsou standardně umístěny roční spínací hodiny, které mají pro každý den stanovenou přesnou dobu zapnutí a vypnutí veřejného osvětlení. V nočním režimu je zapínací místo standardně zapnuto a na svorkách svítidel, označovaných jako světelné body veřejného osvětlení, umístěných za zapínacím místem je požadované napětí v celé síti veřejného osvětlení. Během denního režimu je síť veřejného osvětlení bez napětí. Síť veřejného osvětlení slouží v současné době pouze jedinému účelu během nočního režimu dodávat světelným bodům veřejného osvětlení elektrickou energii. Během denního režimu je síť veřejného osvětlení nevyužívaná.
Z užitného vzoru CZ 28280 je známé zapojení pro trvalé napájení elektrických spotřebičů v síti veřejného osvětlení. V tomto řešení nejsou automaticky odpojované světelné body veřejného osvětlení. Vzhledem k tomu, že světelné body veřejného osvětlení nejsou u tohoto řešení v denním režimu odpojené, vznikají proto značné energetické ztráty na síti veřejného osvětlení. Pro napájení externích spotřebičů elektrické energie v denním režimu je u tohoto řešení použito napětí o napěťové hladině malého napětí (MN), hladina napětí je rozdílná s hladinou napájení světelných bodů veřejného osvětlení. Z toho důvodu vznikají další poměrně velké ztráty ve vedení především při užití v rozsáhlé síti veřejného osvětlení.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení, který umožňuje soustavu veřejného osvětlení, která sestává alespoň z jednoho světelného bodu a rozvaděče - označovaného jako zapínací místo, využívat po 24 hodin denně pro napájení alespoň jednoho externího spotřebiče elektrické energie, například kamery, reklamy, rozhlas, poplachový systém, modemy, meteostanice apod., připojených k síti veřejného osvětlení, umístěných například na sloupech světelných bodů veřejného osvětlení, přičemž podstata systému spočívá v tom, že každý externí spotřebič elektrické energie, připojený k síti veřejného osvětlení, je opatřen spínaným zdrojem a světelný bod veřejného osvětlení je propojen se spínacím obvodem, přičemž spínací obvod je dále přes sít veřejného osvětlení propojen se zapínacím místem a zapínací místo je doplněno usměrňovačem.
Spínací obvod je umístěn například v patě sloupu světelného bodu veřejného osvětlení, přičemž spínací obvod detekuje charakter napětí přicházející do sítě veřejného osvětlení za účelem zjištění režimu napájení denní / noční.
Předložené řešení obsahuje jednoduché oddělené napájení světelných bodů veřejného osvětlení od napájení ostatních, stále napájených externích spotřebičů elektrické energie s 24 hodinovým využitím. Principem odděleného napájení světelných bodů veřejného osvětlení je jednoznačné rozlišení mezi stejnosměrným a střídavým napětím spínacím obvodem.
-1 CZ 29922 Ul
Spínaný zdroj napájí externí spotřebič elektrické energie 24 hodin denně. Spínaný zdroj je typ zdroje, který nerozlišuje charakter napětí na vstupu vzhledem k dennímu či nočnímu režimu. Dodává elektrickou energii o konstantních parametrech do externího spotřebiče elektrické energie. Jedná se o běžný typ napájení moderních elektrických spotřebičů. Spínané zdroje jsou adaptéry nebo zdroje určené pro konverzi na jiná napětí např. 24 V. Typ spínaného zdroje konkrétního externího spotřebiče elektrické energie se určí podle vstupního napětí externího spotřebiče elektrické energie a podle jeho dalších parametrů.
Provoz systému napájení externích spotřebičů elektrické energie ze sítě veřejného osvětlení je rozdělen do dvou režimů.
V případě nočního režimu jsou světelné body veřejného osvětlení standardně napájeny.
Usměrňovač umístěný v zapínacím místě je během standardního provozu, nočního režimu sítě veřejného osvětlení neaktivní. V síti veřejného osvětlení je během standardního nočního režimu přítomno klasické střídavé napětí z distribuční sítě.
Spínací obvod, umístěný například na DIN liště, například v těle sloupu každého světelného bodu veřejného osvětlení, na kterém je uspořádán externí spotřebič elektrické energie, detekuje charakter napětí v síti veřejného osvětlení. Pokud je napětí v síti střídavé (50 Hz), sepne kontakt a toto napětí přivede na svorky světelného bodu veřejného osvětlení, světelný bod veřejného osvětlení svítí a může být napájen i externí spotřebič elektrické energie, umístěný, například na sloupu příslušného světelného bodu veřejného osvětlení a vybavený spínaným zdrojem.
V případě denního režimu nejsou světelné body veřejného osvětlení napájeny. Do sítě veřejného osvětlení je dodáváno stejnosměrné napětí, přes usměrňovač, přičemž toto napětí nepůsobí na světelné zdroje veřejného osvětlení a nedochází k poklesu přenášeného výkonu. Toto napětí se nedostane na svorky svítidel, světelný bod veřejného osvětlení nesvítí. Během denního režimu je charakter napětí upraven v zapínacím místě usměrňovačem. Během denního režimu je usměrňovač aktivní a jeho funkcí je standardní střídavé napětí z distribuční sítě usměrňovat na stejnosměrné napětí. Toto napětí pak dodává do sítě veřejného osvětlení. Spínací obvod, umístěný např. v patě sloupu příslušného světelného bodu veřejného osvětlení, na kterém je uspořádán externí spotřebič elektrické energie, pak toto upravené napětí nepustí na svorky svítidla, světelný bod veřejného osvětlení nesvítí. Tímto napětím lze tedy napájet během denního režimu externí spotřebiče elektrické energie, vybavené spínaným zdrojem.
Na vstupu spínaného zdroje je vždy napětí, nezáleží na tom, zdaje noční či denní režim, a toto napětí dokáže spínaný zdroj využít pro provoz externího spotřebiče elektrické energie.
Výhodou uvedeného řešení je využití stávajících rozvodů elektrické energie sítě veřejného osvětlení jako sítě elektrické energie pro napájení externích spotřebičů elektrické energie, připojených k síti veřejného osvětlení, například na sloupech světelných bodů veřejného osvětlení v denním režimu. Vzhledem k tomu, že stávající rozvody elektrické energie sítě veřejného osvětlení jsou většinou uloženy v zemi, pro nové rozvody není třeba pokládat nové kabely, není třeba zemních prací, ušetří se projekční i materiálové náklady.
U stávajících rozvodů vzhledem k jednoduché architektuře systému je třeba do stávající soustavy veřejného osvětlení dodat pouze jednoduché dílčí členy.
Výhodou celodenního provozu sítě veřejného osvětlení je fakt, že je možné na ni připojit spotřebiče, jejichž provoz je ve veřejném zájmu, popřípadě je jejich provoz zpoplatněn. Výhodou je také, že při napájení sítě veřejného osvětlení stejnosměrným proudem není nutné řešit negativní vlivy jalového proudu.
Výhodou řešení podle technického řešení z hlediska přenosu a efektivního využití elektrické energie je zejména mnohem vyšší maximální efektivní výkon přenášený během denního režimu oproti řešení v UV 28280 a minimální ztráty v síti veřejného osvětlení při denním režimu.
Světelné body veřejného osvětlení jsou v předloženém řešení odděleny od externích spotřebičů elektrické energie, nedochází tudíž ke ztrátám způsobených průchodem elektrického proudu světelnými body veřejného osvětlení v denním režimu.
-2CZ 29922 Ul
Ve výhodném provedení je nejméně jeden světelný bod veřejného osvětlení doplněn fotovoltaickým panelem, který je napojen na solární mikroměnič veřejného osvětlení, do kterého v denním režimu dodává stejnosměrný proud, a zapínací místo je doplněno solárním střídačem (9). Toto provedení systému využívá síť veřejného osvětlení k rozvodu elektrické energie vyrobené fotovoltaickými panely, umístěnými na nejméně jednom sloupu světelného bodu veřejného osvětlení.
Napětí od fotovoltaického panelu je využito pro napájení externích spotřebičů elektrické energie například pro kamery, reklamy, rozhlas, poplachový systém, modemy, meteostanice apod.
Fotovoltaický panel na sloupu světelného bodu veřejného osvětlení je uspořádán pevně nebo je během dne polohován vertikálně i horizontálně, tak aby zachytil co největší množství slunečních paprsků.
Solární mikroměnič veřejného osvětlení, umístěný obvykle v patě sloupu světelného bodu veřejného osvětlení, optimalizuje výrobu elektrické energie fotovoltaickým panelem a tuto energii dodává do sítě veřejného osvětlení, solární mikroměnič veřejného osvětlení monitoruje provoz na síti veřejného osvětlení. V případě, že v síti veřejného osvětlení je stejnosměrné napětí a solární mikroměnič veřejného osvětlení má ze strany fotovoltaického panelu dostatek energie, aby jí dodával, započne dodávku stejnosměrného proudu do sítě veřejného osvětlení.
Přičemž jednotlivé součásti solárního mikroměniče veřejného osvětlení jsou propojeny takto: Fotovoltaický panel je připojen na svorky solárního mikroměniče veřejného osvětlení. Vnitřní obvod napájení je propojen s měničem DC/DC a spínacím zařízením. Za spínacím zařízením ve směru do sítě veřejného osvětlení je zapojeno detekční zařízení. Vnitřní obvod napájení, měnič DC/DC, spínací zařízení a detekční zařízení jsou dále propojeny dvojicí vodičů, pro přenášení hlavního výkonu z fotovoltaického panelu do sítě veřejného osvětlení.
Solární mikroměnič veřejného osvětlení je připojený k fotovoltaickému panelu s vnitřním obvodem napájení, který současně řídí solární mikroměnič veřejného osvětlení v MPP (maximal power point) s měničem DC/DC, se spínacím zařízením, který připojuje solární mikroměnič veřejného osvětlení k sítí veřejného osvětlení a s detekčním zařízením, zjištujýím podmínky připojení k síti veřejného osvětlení, přičemž spínací zařízení monitoruje, zda je v síti veřejného osvětlení kladné stejnoměrné napětí, pokud ano a zároveň jsou ze strany fotovoltaického panelu splněny světelné podmínky pro výrobu elektrické energie, dá pokyn spínacímu zařízení k připojení solárního mikroměniče veřejného osvětlení k síti veřejného osvětlení, pokud podmínky pominou, dává pokyn k rychlému odpojení od sítě veřejného osvětlení.
Solární mikroměnič veřejného osvětlení monitoruje výrobu elektrické energie z příslušného fotovoltaického panelu, umístěného na sloupu světelného bodu veřejného osvětlení a vyhledává ideální pracovní bod tzv. MPP (maximal power point), ve kterém fotovoltaický panel dodává maximální možné množství elektrické energie za daných světelných podmínek. Solární mikroměnič veřejného osvětlení mění napětí z nižší napěťové hladiny 20-120 V stejnosměrného napětí z fotovoltaického panelu na vyšší stejnosměrné napětí 350-390 V do sítě veřejného osvětlení.
Toto je účelné za podmínek účinného přenosu energie z fotovoltaických panelů na napěťové hladině NN nad vrcholovou hodnotou síťového napětí 230 V efektivních plus 10 % provozní tolerance plus možný úbytek na síti veřejného osvětlení tj. 350 V. Shora je pak napětí omezeno maximálním napětím povoleným pro funkci spínaného zdroje tj. 390 V.
Instalací fotovoltaických panelů na sloupy světelných bodů veřejného osvětlení vzniká z běžné soustavy specifický fotovoltaický park, který dodává v denním režimu elektrickou energii zpět do distribuční sítě. Řešení předpokládá využití sítě veřejného osvětlení jako stejnosměrné sítě pro sběr energie od jednotlivých fotovoltaických panelů.
Solární střídač, umístěný v zapínacím místě v denním režimu přeměňuje stejnosměrný elektrický proud ze sítě veřejného osvětlení na střídavý proud do distribuční sítě.
V případě využití této varianty zajišťují dodávku elektrické energie externím spotřebičům elektrické energie během dne primárně fotovoltaické panely, zbylá energie je čerpána ze zapínacího místa. V případě, že výkon dodávaný fotovoltaickým panelem je v síti veřejného osvětlení během
-3CZ 29922 Ul dne vyšší než příkon externích spotřebičů elektrické energie, je přebytečná energie dodávána zpátky do distribuční sítě a je vykupována dodavatelem elektrické energie.
Výhodné provedení systému doplněné fotovoltaickými panely nezahrnuje akumulátory elektrické energie, tím se zvyšuje účinnost systému, prodlužuje se jeho životnost a snižuje se investiční náročnost.
Při použití fotovoltaických panelů systém funguje jako plnohodnotný obnovitelný zdroj elektrické energie. Při použití fotovoltaických panelů je využita většina energie, až 95 %, kterou jsou schopny fotovoltaické panely dodat. Oproti stávajícím řešením s akumulátory, které využijí celoročně maximálně 50 %.
Objasnění výkresu
Technické řešení je blíže objasněno na přiložených výkresech, kde na obr. č. 1 je znázorněno schéma soustavy veřejného osvětlení se zapínacím místem a pěti světelnými body veřejného osvětlení a na obr. č. 2 je znázorněno zapojení solárního mikroměniče veřejného osvětlení.
Příklad uskutečnění technického řešení
Systém napájení externích spotřebičů 3 elektrické energie ze sítě veřejného osvětlení, znázorněný na obr. 1 a 2, je tvořen soustavou veřejného osvětlení sestávající ze zapínacího místa 2 doplněného usměrňovačem 6 a solárním střídačem 9, z 5ti světelných bodů 1 veřejného osvětlení, přičemž na jednom ze sloupů světelného bodu I veřejného osvětlení je připojen externí spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, vybavený spínaným zdrojem 4, soustava veřejného osvětlení je dále doplněna spínacími obvody 5, umístěnými v patě sloupů všech pěti světelných bodů I veřejného osvětlení a každý světelný bod I veřejného osvětlení je dále doplněn fotovoltaickým panelem 7, který je napojen na příslušný solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení. Fotovoltaické panely 7 na sloupech světelných bodů 1 veřejného osvětlení jsou během dne polohovány vertikálně i horizontálně. Jsou použity běžně dodávané fotovoltaické panely s tenkovrstvou technologií např. FirstSolar 175 W o výkonu 75 Wp. V zapínacím místě 2 je umístěn solární střídač 9, který má galvanicky oddělenou DC a AC část, SMA Sunny Boy 3000HF.
Spínaný zdroj 4 napájí externí spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, 24 hodin denně. Spínaný zdroj 4 je typ zdroje, který nerozlišuje charakter napětí na vstupu vzhledem k dennímu či nočnímu režimu. Dodává elektrickou energii o konstantních parametrech do externího spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera. Jedná se o běžný typ napájení moderních elektrických spotřebičů. Spínané zdroje 4 jsou adaptéry nebo zdroje určené pro konverzi na jiná napětí např. 24 V.
Typ spínaného zdroje 4 externího spotřebiče 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, je určen podle vstupního napětí zvoleného externího spotřebiče 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, a podle jejich dalších parametrů.
Provoz systému napájení externího spotřebiče 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, ze soustavy veřejného osvětlení je rozdělen do dvou režimů.
V případě nočního režimu jsou světelné body 1 veřejného osvětlení standardně napájeny.
Usměrňovač 6 umístěný v zapínacím místě 2 je během standardního provozu, nočního režimu soustavy veřejného osvětlení neaktivní. V síti veřejného osvětlení je během standardního nočního režimu přítomno klasické střídavé napětí z distribuční sítě.
Spínací obvod 5, umístěný na DIN liště v těle sloupu světelného bodu i veřejného osvětlení, na kterém je připojen externí spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, detekuje charakter napětí v síti veřejného osvětlení. Pokud je napětí v síti střídavé (50 Hz), sepne kontakt a toto napětí přivede na svorky světelného bodu I veřejného osvětlení, světelný bod I veřejného osvětlení svítí a může být napájen i externí spotřebič 3 elektrické energie, v tomto pří-4CZ 29922 Ul kladu uskutečnění kamera, umístěný na sloupu příslušného světelného bodu 1 veřejného osvětlení.
V případě denního režimu nejsou světelné body I veřejného osvětlení napájeny. Do sítě veřejného osvětlení je dodáváno stejnosměrné napětí, přes usměrňovač 6, přičemž toto napětí nepůsobí na světelné zdroje I veřejného osvětlení a nedochází k poklesu přenášeného výkonu. Toto napětí se nedostane na svorky svítidel, světelný bod 1 veřejného osvětlení nesvítí. Během denního režimu je charakter napětí upraven v zapínacím místě 2 usměrňovačem 6.
Během denního režimu je usměrňovač 6 aktivní a jeho funkcí je standardní střídavé napětí z distribuční sítě usměrňovat na stejnosměrné napětí. Toto napětí pak dodává do sítě veřejného osvětlení. Spínací obvod 5, umístěný v patě sloupu příslušného světelného bodu I veřejného osvětlení, pak toto upravené napětí nepustí na svorky svítidla, světelný bod I veřejného osvětlení nesvítí. Tímto napětím je během denního režimu napájen externí spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, vybavený spínaným zdrojem 4.
Na vstupu spínaného zdroje 4 je vždy napětí a toto napětí dokáže spínaný zdroj 4 využít pro provoz externího spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera. Nezáleží na tom, zdaje noční či denní režim.
Solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení, umístěný v patě sloupu každého světelného bodu 1 veřejného osvětlení, optimalizuje výrobu elektrické energie fotovoltaickým panelem 7 a tuto energii dodává do sítě veřejného osvětlení. Solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení monitoruje provoz na síti veřejného osvětlení. V případě, že v síti veřejného osvětlení je stejnosměrné napětí a solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení má ze strany fotovoltaického panelu 7 dostatek energie, aby jí dodával, započne dodávku stejnosměrného proudu do sítě veřejného osvětlení.
Jednotlivé součásti solárního mikroměniče 8 veřejného osvětlení jsou propojeny takto: fotovoltaický panel 7 je připojen na svorky mikroměniče 8 veřejného osvětlení. Vnitřní obvod 8.1 napájení je propojen s měničem 8.2 DC/DC a spínacím zařízením 83. Za spínacím zařízením 8.3 ve směru do sítě veřejného osvětlení je zapojeno detekční zařízení 8.4. Vnitřní obvod 8.1 napájení, měnič 8.2 DC/DC, spínací zařízení 8.3 a detekční zařízení 8.4 jsou dále propojeny dvojicí vodičů, přenášejících hlavní výkon z fotovoltaického panelu 7 do sítě veřejného osvětlení.
Solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení je připojený k fotovoltaickému panelu 7 s vnitřním obvodem 8.1 napájení, který současně řídí solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení v MPP (maximal power point) s měničem 8.2 DC/DC, se spínacím zařízením 8.3, který připojuje solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení k síti veřejného osvětlení a s detekčním zařízením 8.4, zjišťujícím podmínky připojení k síti veřejného osvětlení, přičemž spínací zařízení 8.3 monitoruje, zdaje v síti veřejného osvětlení kladné stejnoměrné napětí, pokud ano a zároveň jsou ze strany fotovoltaického panelu 7 splněny světelné podmínky pro výrobu elektrické energie, dá pokyn spínacímu zařízení 8.3 k připojení solárního mikroměniče 8 veřejného osvětlení k síti veřejného osvětlení, pokud podmínky pominou, dává pokyn k rychlému odpojení od sítě veřejného osvětlení.
Solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení monitoruje výrobu elektrické energie z příslušného fotovoltaického panelu 7 umístěného na sloupu světelného bodu i veřejném osvětlení a vyhledává ideální pracovní bod tzv. MPP (maximal power point) ve kterém fotovoltaický panel 7 dodává maximální možné množství elektrické energie za daných světelných podmínek.
Solární mikroměnič 8 veřejného osvětlení mění napětí z nižší napěťové hladiny 20-90 V stejnosměrného napětí z fotovoltaického panelu 7 na vyšší stejnosměrné napětí 350-370 V do sítě veřejného osvětlení.
Toto je účelné za podmínek účinného přenosu energie z fotovoltaických panelů 7 na napěťové hladině NN nad vrcholovou hodnotou síťového napětí 230 V efektivních plus 10 % provozní tolerance plus možný úbytek na vedení veřejného osvětlení tj. 350 V. Shora je pak napětí omezeno maximálním napětím povoleným pro funkci spínaného zdroje 4 tj. 370 V.
-5CZ 29922 Ul
Solární střídač 9, umístěný v zapínacím místě 2, v denním režimu přeměňuje stejnosměrný elektrický proud ze sítě veřejného osvětlení na střídavý proud do distribuční sítě.
Instalací fotovoltaických panelů 7 na sloupy veřejného osvětlení vzniká z běžné soustavy specifický fotovoltaický park, který dodává v denním režimu elektřinu zpět do distribuční sítě. Řešení předpokládá využití soustavy veřejného osvětlení jako stejnosměrné sítě pro sběr energie od jednotlivých světelných bodů I veřejného osvětlení.
Při využití fotovoltaických panelů zajišťuje dodávku elektrické energie do externího spotřebiče 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, během dne primárně fotovoltaický panel 7, zbylá energie je čerpána ze zapínacího místa 2. V případě, že výkon dodávaný fotovoltaickým panelem 7 je v síti veřejného osvětlení během dne vyšší než příkon externího spotřebič 3 elektrické energie, v tomto příkladu uskutečnění kamera, je přebytečná energie dodávána zpátky do distribuční sítě elektrické energie a vykupována dodavatelem elektrické energie.
Provedení systému doplněné fotovoltaickými panely 7 nezahrnuje akumulátory elektrické energie, tím se zvyšuje účinnost systému, prodlužuje se jeho životnost a snižuje se investiční náročnost.
Při použití fotovoltaických panelů 7 systém funguje jako plnohodnotný obnovitelný zdroj elektrické energie. Při použití fotovoltaických panelů 7 je využita většina energie, až 95 %, kterou jsou schopny fotovoltaické panely 7 dodat, oproti stávajícím řešením s akumulátory, která využijí celoročně maximálně 50 %.
Průmyslová využitelnost
Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení podle předloženého řešení se využije zejména v oblasti potřeby celodenně napájet externí spotřebiče elektrické energie umístěné na sloupech veřejného osvětlení například kamery, reklamy, rozhlas, poplachový systém, modemy, meteostanice apod.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

1. Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie, ze soustavy veřejného osvětlení, sestávající z alespoň jednoho světelného bodu (1) veřejného osvětlení a zapínacího místa (2), vyznačující se tím, že každý externí spotřebič (3) elektrické energie, připojený k síti veřejného osvětlení, je opatřen spínaným zdrojem (4), světelný bod (1) veřejného osvětlení je propojen se spínacím obvodem (5), přičemž spínací obvod (5) je dále propojen přes sít veřejného osvětlení se zapínacím místem (2) a zapínací místo (2) je doplněno usměrňovačem (6).
2. Systém napájení podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden fotovoltaický panel (7), ke kterému je připojen solární mikroměnič (8) veřejného osvětlení a zapínací místo (2) je doplněno solárním střídačem (9) DC/AC.
3. Systém napájení podle nároku 2, vyznačující se tím, že fotovoltaický panel (7) je připojen na svorky solárního mikroměniče (8) veřejného osvětlení, přičemž vnitřní obvod (8.1) napájení je propojen s měničem (8.2) DC/DC a spínacím zařízením (8.3) a za spínacím zařízením (8.3) ve směnu do sítě veřejného osvětlení je zapojeno detekční zařízení (8.4), přičemž vnitřní obvod (8.1) napájení, měnič (8.2) DC/DC, spínací zařízení (8.3) a detekční zařízení (8.4) jsou dále propojeny dvojicí vodičů, pro přenášení hlavního výkonu z fotovoltaického panelu (7) do sítě veřejného osvětlení.
CZ2016-32727U 2015-11-05 2015-11-05 Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení CZ29922U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32727U CZ29922U1 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32727U CZ29922U1 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29922U1 true CZ29922U1 (cs) 2016-10-31

Family

ID=57353884

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32727U CZ29922U1 (cs) 2015-11-05 2015-11-05 Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29922U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2008282464B2 (en) Solar powered apparatus
US9480132B2 (en) Safety device for a street lamp system
JP5635562B2 (ja) 発電モジュールを含む太陽光発電システム
CN103178553B (zh) 一种家用混合供电系统
US20090152947A1 (en) Single chip solution for solar-based systems
WO1998041793A3 (en) High efficiency lighting system
CN101173747A (zh) 太阳能光伏建筑集成系统
CN205249120U (zh) 一种家庭式的光伏微网系统
CN104883779A (zh) 太阳能发电高压直流集中供电led路灯系统
JP2013013174A (ja) 電力供給システム
CN203734367U (zh) 通讯基站太阳能发电直流并网供电系统
GB2545079A (en) Power generation
CN203147595U (zh) 一种市电补充和调节市电的太阳能led照明系统
CN206099519U (zh) 一种应用于移动变电站的风光互补电源系统
CZ29922U1 (cs) Systém napájení externích spotřebičů elektrické energie ze soustavy veřejného osvětlení
CN2884652Y (zh) 高效非逆变屋顶太阳能光伏联网供电入户出户系统
CN203761058U (zh) 通讯基站太阳能直流并网发电dc-dc专用控制设备
CN202586401U (zh) 水电站和光伏电站共享型混合直流系统
CN101831995A (zh) 一种太阳能供电建筑的结构设计和实施方案
CN102195295A (zh) 风、光、柴、蓄电池混合离并网双用系统
CN202261105U (zh) 太阳能发电装置及包含其的候车站
Sundareswaran et al. A real-time implementation of solar photovoltaic powered LED interior lighting systems
CN109936213B (zh) 一种来电自启动系统和来电自启动的控制方法
KR200243383Y1 (ko) 풍력 및 태양에너지를 이용한 교류 및 직류 겸용전원공급장치
CN207339392U (zh) 一种新型风光发电控制系统主电路

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20190729

MK1K Utility model expired

Effective date: 20221105