CZ29833U1 - Apparatus for decontamination of water containing toxic metals - Google Patents

Apparatus for decontamination of water containing toxic metals Download PDF

Info

Publication number
CZ29833U1
CZ29833U1 CZ2016-32779U CZ201632779U CZ29833U1 CZ 29833 U1 CZ29833 U1 CZ 29833U1 CZ 201632779 U CZ201632779 U CZ 201632779U CZ 29833 U1 CZ29833 U1 CZ 29833U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
electrocoagulation
electrocoagulation cell
electrode
decontamination
Prior art date
Application number
CZ2016-32779U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Petr Klusoň
Pavel Krystyník
Tito Duarte Novaes
Pavel Mašín
Jiří Kroužek
Original Assignee
Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i.
DEKONTA, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i., DEKONTA, a.s. filed Critical Ústav chemických procesů AV ČR, v.v.i.
Priority to CZ2016-32779U priority Critical patent/CZ29833U1/en
Publication of CZ29833U1 publication Critical patent/CZ29833U1/en

Links

Landscapes

  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)

Description

Technické řešení se týká oblasti čištění vod, konkrétně zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů.The technical solution relates to the field of water purification, namely the equipment for decontamination of water containing toxic metals.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

V současné době je zapotřebí ekologicky odstraňovat stále větší objem toxických kovů škodlivých pro životní prostředí vyskytujících se v kontaminovaných vodách. Toxické kovy jako jsou např. olovo, kadmium, chrom, rtuť, arsen, antimon, nikl, měď, případně zinek, představují významné nežádoucí látky v odpadních vodách se značným environmentálním dopadem na vodní ekosystémy. Jejich zdrojem je celá řada průmyslových odvětví, kde lze uvést zejména chemický průmysl, metalurgii barevných kovů, strojírenský průmysl (povrchové úpravy kovů), elektrotechnický průmysl (tištěné spoje) apod.At present, it is necessary to ecologically eliminate the increasing volume of toxic metals harmful to the environment occurring in contaminated waters. Toxic metals such as lead, cadmium, chromium, mercury, arsenic, antimony, nickel, copper and possibly zinc are important undesirable substances in wastewater with a significant environmental impact on aquatic ecosystems. They come from a wide range of industries, including, but not limited to, the chemical industry, non-ferrous metallurgy, the engineering industry (metal surface treatment), the electrical industry (printed circuit boards, etc.).

Pro čištění odpadních vod se používají chemické, fyzikálně-chemické i biologické metody. Jednou z těchto metod je i srážení či chemická koagulace, využívající koagulační činidla (např. Ca(OH)2, NaOH, sulfidy, železité či hlinité soli apod.), jež umožní vyloučení ve vodě rozpuštěných kontaminujících sloučenin (většinou v iontové formě), v podobě málorozpustné sraženiny, která přechází do koagulačního kalu. Kal je následně možné odstranit usazováním, filtrací nebo jinou mechanickou metodou. Při úpravě vod se koagulace používá na odstranění vápníku a hořčíku a při odželezování a odmanganování vody. Při čištění odpadních vod má největší význam odstraňování iontů toxických kovů. Nevýhody tohoto způsobu odstraňování toxických kovů z odpadních vod spočívají zejména v nízkých účinnostech odstraňování kovů nacházejících se v alkalickém prostředí ve formě aniontů (např. arseničnany, antimoničnany) dále ve spotřebě koagulačních činidel a produkci větších objemů kontaminovaných kalů, které vyžadují další zpracování, což se projeví ve zvýšené ekonomické nákladnosti celého procesu.Chemical, physico-chemical and biological methods are used for wastewater treatment. One of these methods is precipitation or chemical coagulation using coagulating agents (eg Ca (OH) 2 , NaOH, sulphides, ferric or aluminum salts, etc.) to allow the elimination of contaminated water-soluble compounds (mostly in ionic form), in the form of a small insoluble precipitate which passes into the coagulation sludge. The sludge can then be removed by settling, filtration or other mechanical methods. In water treatment, coagulation is used to remove calcium and magnesium, and to de-iron and de-manganize water. In wastewater treatment, the removal of toxic metal ions is of utmost importance. The disadvantages of this method of removing toxic metals from wastewater are mainly the low removal efficiency of alkaline metals in the form of anions (eg arsenates, antimonates), the consumption of coagulation agents and the production of larger volumes of contaminated sludge requiring further processing, will result in increased economic cost of the whole process.

Další skupinou řešení odstranění toxických kovů jsou elektrokoagulační metody. Elektrokoagulace je principiálně podobná chemickému srážení tím, že je také založena na interakci mezi koagulačním činidlem a kontaminanty, které jsou vyloučeny ve formě nerozpustné sraženiny, avšak koagulační činidlo je generováno přímo in-situ. Elektrokoagulační metoda využívá elektrochemickou celu, která zahrnuje pracovní elektrodu - anodu zhotovenou většinou ze železa, případně z hliníku, katodu a elektrolyt, který je tvořen roztokem (odpadní vodou) s obsahem odstraňovaných toxických kovů. Elektrický proud prochází mezi anodou a katodou, přičemž dochází k postupné oxidaci anody, do roztoku se uvolňují ionty z anody, čímž se anoda postupně zmenšuje a uvolněné ionty vytváří shluky oxidů kovů, které sedimentují ke dnu a tvoří tzv. kal. Sedimentovaný kal se následně mechanicky odstraňuje. Dokumenty GB 2494299 a US 2010116650 popisují odstraňování kontaminujících látek z vody pomocí této metody. Elektrokoagulace představuje fyzikálně-chemický dekontaminační proces, kdy jsou odstraňované rozpuštěné kovy, případně organické látky převedeny do kalu, který pak musí být následně odstraněn z čištěné vody zpracován podobně jako v případě chemické koagulace. Nevýhody těchto řešení spočívají zejména v nutnosti časté výměny neustále se zmenšující anody v průběhu odstraňování toxických kovů.Electrocoagulation methods are another group of toxic metal removal solutions. Electrocoagulation is principally similar to chemical precipitation in that it is also based on the interaction between the coagulating agent and the contaminants, which are excreted in the form of an insoluble precipitate, but the coagulating agent is generated directly in-situ. The electrocoagulation method uses an electrochemical cell, which includes a working electrode - an anode made mostly of iron or aluminum, cathode and electrolyte, which consists of a solution (waste water) containing the removed toxic metals. The electric current passes between the anode and cathode, whereby the anode is gradually oxidized, ions are released into the solution, gradually decreasing the anode and the released ions form clusters of metal oxides that sediment to the bottom and form a so-called sludge. The sedimented sludge is then mechanically removed. GB 2494299 and US 2010116650 disclose the removal of contaminants from water by this method. Electrocoagulation is a physico-chemical decontamination process, in which the dissolved metals or organic substances to be removed are transferred to sludge, which must then be removed from the purified water and treated in a similar way as in the case of chemical coagulation. The disadvantages of these solutions are, in particular, the necessity of frequent replacement of the continuously decreasing anode during the removal of toxic metals.

Úkolem technického řešení je odstranit nedostatky výše uvedených známých řešení a vytvořit zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů, které by efektivně a s nízkými náklady na provoz dekontaminovalo vody znečištěné toxickými kovy.The object of the technical solution is to eliminate the drawbacks of the above known solutions and to create a device for decontamination of water containing toxic metals, which would efficiently and at low cost of operation decontaminate waters contaminated with toxic metals.

Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution

Výše uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů podle tohoto technického řešení. Zařízení zahrnuje zásobní nádrž na vodu kontaminovanou toxickými kovy a elektrokoagulační celu, v níž je uspořádána alespoň jedna dvojice elektrod anoda-katoda propojená propojovacími kabely se zdrojem elektrického napětí. Podstata technického řešení spočívá v tom, že mezi zdrojem elektrického napětí a elektrodami je zapojen střídačThe above-mentioned drawbacks are eliminated by a device for decontamination of water containing toxic metals according to this technical solution. The apparatus comprises a reservoir for water contaminated with toxic metals and an electrocoagulation cell in which at least one pair of anode-cathode electrodes is connected, interconnected by connecting cables to the power supply. The essence of the invention is that an inverter is connected between the power supply and the electrodes

-1 CZ 29833 Ul polarity pro rovnoměrnou přepolarizaci elektrod a rovnoměrné spotřebovávání anody i katody při elektrokoagulaci. Optimální hodnota proudu, který je přiváděn do elektrokoagulační cely se při průtoku čištěné vody 100 l.hod'1 pohybuje mezi 25 až 40 A, kdy se napětí následně ustálí na 3,5 až 15 V dle konduktivity vody, resp. v závislosti na obsahu ve vodě rozpuštěných solí. Řízená přepolarizace elektrod má za následek rovnoměrné ubývání, respektive rozpouštění anody po určitou dobu a následně i katody po stejně dlouhou dobu při dekontaminaci vody znečištěné toxickými kovy. Dobu rozpouštění anody či katody lze časově regulovat dle aktuálního stavu a potřeby po nastaveném časovém intervalu. Tímto řešením se také výrazně prodlužuje životnost elektrokoagulační cely a její provozní stabilita, neboť bez přepolarizace je katoda postupně pokrývána vyloučenými vrstvami redukovaných kovů a jejich oxidů a solí, čímž má výrazně horší vlastnosti z hlediska průchodu elektrického proudu. Současně nelze opomenout ani ekologické hledisko, kdy výrazně klesá množství odpadu v podobě neupotřebené katody.Of polarity for uniform electrolyte polarization and even anode and cathode consumption in electrocoagulation. The optimum value of the current that is fed to the electrocoagulation cell at a flow rate of purified water of 100 l.hr -1 is between 25 and 40 A, when the voltage then stabilizes at 3.5 to 15 V depending on the conductivity of the water, respectively. depending on the content of salts dissolved in water. The controlled electrolyte prepolarization results in an even depletion or dissolution of the anode over a period of time, and consequently the cathode over the same period of time during decontamination of toxic metal contaminated water. The dissolution time of the anode or cathode can be time controlled according to the current state and need after a set time interval. This solution also greatly extends the lifetime of the electrocoagulation cell and its operational stability, since without the pre-polarization, the cathode is gradually covered by the deposited layers of reduced metals and their oxides and salts, thus having significantly inferiority in terms of current flow. At the same time, the ecological aspect is not neglected, as the amount of waste in the form of unused cathode decreases significantly.

Ve výhodném provedení je každá elektroda tvořena alespoň jednou deskou a desky jsou uspořádány proti sobě ve výměnné elektrodové kazetě opatřené izolovanými kontakty, která je uložena uvnitř elektrokoagulační cely. Propojovací kabely jsou izolované a procházejí od stři dače polarity přes utěsňovací průchodky dovnitř elektrokoagulační cely na izolované kontakty elektrodové kazety. Kontakty jsou tímto způsobem utěsněny, nedostanou se do styku s vodou a je zcela eliminováno nebezpečí úrazu obsluhy či poničení zařízení.In a preferred embodiment, each electrode is formed by at least one plate and the plates are arranged opposite each other in a replaceable electrode cassette provided with insulated contacts, which is housed inside the electrocoagulation cell. The connection cables are insulated and pass from the polarity inverter through the sealing bushings inside the electrocoagulation cell to the insulated contacts of the electrode cassette. The contacts are sealed in this way, do not come into contact with water and the risk of personal injury or equipment damage is completely eliminated.

S výhodou je elektrodová kazeta opatřena alespoň dvěma za sebou uspořádanými dvojicemi desek z materiálu na bázi hliníku nebo železa. Každá deska má tloušťku nejvýše 4 mm a její plocha je v rozmezí 0,1 až 0,35 m2. Takto uspořádané desky vykazují dlouhou životnost, stabilní provoz a možnost dekontaminace znečištěné vody po dlouhou dobu. S výhodou součet ploch desek v elektrodové kazetě leží v rozmezí od 3 m2 do 3,5 m2.Preferably, the electrode cassette is provided with at least two consecutive pairs of plates of aluminum or iron based material. Each plate has a maximum thickness of 4 mm and has an area ranging from 0.1 to 0.35 m 2 . The panels thus arranged have a long service life, stable operation and the possibility of decontamination of contaminated water for a long time. Preferably, the sum of the surfaces of the plates in the electrode cassette is in the range of 3 m 2 to 3.5 m 2 .

Zásobní nádrž je ve výhodném provedení na elektrokoagulační celu napojena propojovacím potrubím z plastu nebo nerezové oceli přes oběhové čerpadlo, regulační ventil, čidlo průtoku, čidlo pH a čidlo vodivosti. Tyto kontrolní prvky MaR jsou nezbytné pro zajištění správného průběhu procesu elektrokoagulace, kde jsou zejména důležité hodnoty pH, které se musí pohybovat v intervalu 6 až 10 či rychlost čerpání znečištěné vody do elektrokoagulační cely, která je závislá na koncentraci toxických kovů ve vodě.The storage tank is preferably connected to the electrocoagulation cell via plastic or stainless steel interconnecting piping via a circulation pump, control valve, flow sensor, pH sensor and conductivity sensor. These MaR control elements are necessary to ensure the proper operation of the electrocoagulation process, where pH values are particularly important, which must be in the range of 6 to 10 or the rate of pumping of polluted water into the electrocoagulation cell, which depends on the concentration of toxic metals in the water.

Elektrokoagulační cela je s výhodou opatřena výstupem, který je napojen do koagulačního homogenizátoru zárodečných vloček, který je opatřen míchadlem s frekvencí 250 ot.min1. Rychlé míchání zajišťuje homogenitu vzniklých vloček iontů uvolněných z elektrod a iontů toxických kovů v celém objemu koagulačního homogenizátoru. Výstup koagulačního homogenizátoru je napojen do sedimentační nádrže, která je opatřena míchadlem s frekvencí 10 až 30 ot.min1. Pomalé míchání zajišťuje sedimentaci vzniklých vloček oxidů a hydroxidů železa či hliníku s adsorbovanými sloučeninami toxických kovů, za vzniku kalu, který je následně odváděn.Electrocoagulation cell is preferably provided with an outlet which is connected to the coagulum homogenizer germ flakes, which is provided with an agitator rate of 250 rpm the first Rapid agitation ensures homogeneity of the formed ion flakes released from the electrodes and toxic metal ions throughout the coagulation homogenizer volume. Output coagulation homogenizer is connected to a precipitation vessel, fitted with a stirrer at a frequency of 10 to 30 rpm the first Slow agitation ensures sedimentation of the formed flakes of oxides and hydroxides of iron or aluminum with adsorbed toxic metal compounds to form sludge, which is subsequently drained.

Sedimentační nádrž je ve výhodném provedení opatřena přepadem přečištěné vody zbavené toxických kovů a odvodním potrubím odsazeného kalu do kalolisu, který je opatřen odvodním potrubím filtrátu a odvodním potrubím zahuštěného kalu. Přečištěná voda zbavená nebezpečných toxických kovů představujících ekologickou zátěž pro životní prostředí je následně využita pro různé aplikace. Zahuštěný kal je poté odstraňován standardními postupy jako je stabilizace/solidifikace případně z něj mohou být některé kovy regenerovány (např. Cu). Postup dekontaminace vody s obsahem toxických kovů je možné dle tohoto technického řešení nastavit jak ve vsádkovém, tak v kontinuálním režimu.The sedimentation tank is preferably provided with an overflow of purified water free of toxic metals and an outlet pipe of the separated sludge to the filter press, which is provided with a filtrate outlet pipe and a condensed outlet slurry outlet pipe. Purified water free of hazardous toxic metals, which is an environmental burden for the environment, is subsequently used for various applications. The thickened sludge is then removed by standard techniques such as stabilization / solidification or some metals can be recovered (eg Cu). The process of decontamination of water containing toxic metals can be set according to this technical solution in both batch and continuous mode.

Ve výhodném provedení je elektrokoagulační cela opatřena výstupem, který je napojen do koagulačního homogenizátoru zárodečných vloček, který je opatřen míchadlem s frekvencí 250 ot.min *. Výstup koagulačního homogenizátoru je napojen přímo do kalolisu, který je opatřen odvodním potrubím filtrátu.In a preferred embodiment, the electrocoagulation cell is provided with an outlet that is connected to a coagulation seed flare homogenizer having a stirrer at 250 rpm. The output of the coagulation homogenizer is connected directly to the filter press, which is equipped with a filtrate outlet pipe.

Výhody zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů podle tohoto technického řešení spočívají zejména v efektivním odstraňování toxických kovů z vody za nízkých nákladů pro provoz zařízení. Další výhodou je rovnoměrné spotřebovávání anody i katody díky přepolari-2CZ 29833 Ul zaci elektrodového systému v porovnání s klasickými elektrokoagulačními metodami, kdy dochází k postupnému ubývání pouze anody.The advantages of the toxic metal-containing water decontamination device according to the present invention are in particular the efficient removal of toxic metals from the water at a low cost for the operation of the plant. Another advantage is the even consumption of the anode and cathode due to the prepolari-2CZ 29833 UL of the electrode system compared to conventional electrocoagulation methods, where only the anode gradually decreases.

Objasnění výkresůClarification of drawings

Uvedené technické řešení bude blíže objasněno na následujících vyobrazeních, kde:This technical solution will be explained in more detail in the following drawings, where:

obr. 1 znázorňuje schéma zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů, obr. 2 znázorňuje tabelární výstup rentgenové fluorescenční analýzy vzorku sedimentovaného kalu po zpracování vody z metalurgického průmyslu.Fig. 1 shows a diagram of a device for decontaminating water containing toxic metals; Fig. 2 shows a tabular output of X-ray fluorescence analysis of a sedimented sludge sample after water treatment from the metallurgical industry.

Příklad uskutečnění technického řešeníExample of technical solution implementation

Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní případy uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoliv jako omezení technického řešení na uvedené příklady. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zajistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.It is to be understood that the specific embodiments of the invention described and illustrated below are presented by way of illustration and not as a limitation of the invention to the examples given. Those skilled in the art will find or will be able to provide, using routine experimentation, more or less equivalents to the specific embodiments of the invention described herein. These equivalents will also be included within the scope of the following protection claims.

Zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů zobrazené na obr. 1 zahrnuje zásobní nádrž I, pro zadržení vody znečištěné toxickými kovy. Zásobní nádrž 1 je dále pomocí propojovacího potrubí 2 napojena na oběhové čerpadlo 3, regulační ventil 4, čidlo 5 průtoku, čidlo 6 pH a čidlo 7 vodivosti na elektrokoagulační celu 8. Propojovací potrubí 2 je vytvořeno z nerezové oceli, v jiných příkladech provedení však může být vytvořeno i z plastu. Elektrokoagulační cela 8 je opatřena deskami představující šest dvojic elektrod anoda-katoda, které jsou uspořádány ve výměnné elektrodové kazetě 9, která je uložena uvnitř elektrokoagulační cely 8. Elektrokoagulační cela 8 je dále opatřena propojovacími kabely 12 pro spojení elektrokoagulační cely 8 se střídačem 11 polarity umožňující přepínání mezi katodou a anodou pro rovnoměrné rozpouštění elektrodových desek. Stridač polarity periodicky mění polaritu stejnosměrného elektrického proudu generovaného zdrojem napětí 10. Elektrokoagulační cela 8 je dále napojena na koagulační homogenizátor 13 umožňující rychlé míchání zárodečných vloček s rychlostí otáček 250 ot.miri1. Koagulační homogenizátor 13 je napojen na sedimentační nádrž 14 s pomalým mícháním s rychlostí 10 ot.miri1 pro účinnou agregaci a sedimentaci vzniklých vloček oxidů a hydroxidů železa. Sedimentační nádrž 14 je dále opatřena přepadem 15 vody zbavené toxických kovů odvádějící přečištěnou vodu ze zařízení, odvodním potrubím 16 odsazeného kalu na kalolis 17, kde dochází k filtraci odsazeného kalu a k zahuštění kalu. Kalolis 17 je následně opatřen odvodním potrubím 18 filtrátu. Takto uspořádané zařízení následně slouží k dekontaminaci vod znečištěných toxickými kovy.The toxic metal-containing decontamination device shown in Fig. 1 comprises a storage tank I for retaining toxic metal contaminated water. The storage tank 1 is further connected to the circulation pump 3, the control valve 4, the flow sensor 5, the pH sensor 6 and the conductivity sensor 7 to the electrocoagulation cell 8 via the connecting line 2. The connecting line 2 is made of stainless steel. be made of plastic. The electrocoagulation cell 8 is provided with plates representing six pairs of anode-cathode electrodes arranged in a replaceable electrode cassette 9 which is housed inside the electrocoagulation cell 8. The electrocoagulation cell 8 is further provided with interconnecting cables 12 for connecting the electrocoagulation cell 8 to the polarity inverter 11 allowing switching between cathode and anode for even dissolution of the electrode plates. Inverter polarity periodically changing the polarity of the direct current power source voltage generated by the 10th electrocoagulation cell 8 is further connected to a coagulation homogenizer 13 allowing rapid stirring germ flake with a speed of 250 revolutions ot.miri first Coagulation homogenizer 13 is connected to a settling tank 14 with slow stirring at 10 for 1 ot.miri effective aggregation and sedimentation resulting flakes iron oxides and hydroxides. The sedimentation tank 14 is further provided with an overflow of toxic metal-free water to remove purified water from the plant, a sludge sludge outlet pipe 16 to a filter press 17, where the sludge sludge is filtered and the sludge is thickened. The filter press 17 is then provided with a filtrate outlet line 18. This arrangement is then used to decontaminate the waters contaminated with toxic metals.

Příklad 1Example 1

Příklad 1 popisuje dekontaminační proces odpadních vod z automobilového průmyslu v zařízení dle tohoto technického řešení v kontinuálním režimu. První série testů byla provedena s odpadní vodou pocházející z lakovny a povrchových úprav kovů v automobilovém průmyslu. Vzhledem k výchozímu pH odpadní vody na hodnotě 7,1 jej nebylo třeba nijak upravovat. Zde byly provedeny tři nezávislé testy, každý s výchozím objemem 50 1, které sledovaly růst účinnosti procesu elektrokoagulace v závislosti na zvyšujícím se proudu vloženém na elektrody. Kontaminovaná voda procházela ze zásobní nádrže 1 skrz elektrokoagulační celu 8 s ocelovými elektrodami, kde byly dávkovány ionty Fe, a následně vstupovala do koagulačního homogenizátoru 13, kde byla míchána při otáčkách při otáčkách 250 ot.miri1 a poté vstupovala do sedimentační nádrže 14, kde byl nastaven režim pomalého míchání po dobu 10 min při otáčkách 20 ot.miri1 a nakonec následovala gravitační sedimentace po dobu 40 min. Průtok čištěné vody elektrokoagulační celou 8 byl nastaven na 50 l.hod'1 a dávkování elektrod bylo po časový interval 20 min. V závislosti na vstupní hodnotě proudu pak bylo vydávkováno příslušné hmotnostní množství železa. Základní technologická data čtvrtprovozního testu elektrokoagulace (EC) jsou shrnuta v následující tabulce 1.Example 1 describes a decontamination process of automotive wastewater in a plant according to the present invention in a continuous mode. The first series of tests was carried out with waste water coming from the paint shop and metal surface treatment in the automotive industry. Due to the initial pH of the wastewater at 7.1, there was no need to adjust it. Here, three independent tests, each with a starting volume of 50 L, were performed to monitor the efficiency of the electrocoagulation process as a function of increasing current applied to the electrodes. Contaminated water is passed from reservoir 1 through the electrocoagulation cell 8 with steel electrodes, wherein the Fe ions were dosed and then entering the coagulation homogenizer 13 where it was stirred at the speed of 250 rpm ot.miri 1 and then entered into the sedimentation tank 14, in which mode has been slow agitation for 10 min at 20 rpm ot.miri 1 and finally followed by gravitational sedimentation for 40 min. The flow rate of purified water through the electrocoagulation cell 8 was set at 50 l.hr -1 and the electrode dosing was for a period of 20 min. Depending on the input value of the current, the corresponding amount of iron was then dispensed. The basic technological data of the quarterly electrocoagulation test (EC) are summarized in Table 1 below.

-3CZ 29833 Ul-3EN 29833 Ul

Tab. 1 Technologická data při procesu elektrokoagulace OV z automobilového průmysluTab. 1 Technological data in the process of electrocoagulation OV from the automotive industry

Režim EC EC mode Proud [A] Current [A] Napětí [V] Voltage [V] Výkon [kW] Power [kW] dávkování Fe [mg/1] Fe dosage [mg / 1] I. AND. 10 10 3,53 3.53 0,06 0.06 69,5 69.5 II. II. 20 20 May 6,40 6.40 0,12 0.12 138,9 138.9 III. III. 30 30 9,60 9.60 0,22 0.22 208,4 208.4

V průběhu testu byla patrná barevná změna čištěné vody z nazelenalé do světle hnědé až hnědé, neboť byly dávkované ionty Fe2+, postupně transformovány na formy oxidů a hydroxidů Fe3+ např. FeO(OH), Fe(OH)3, Fe2O3.During the test, the color change of the purified water from greenish to light brown to brown was evident, because the Fe 2+ ions were gradually transformed into Fe 3+ oxides and hydroxides eg FeO (OH), Fe (OH) 3 , Fe 2 O 3 .

V průběhu každého testu byly odebrány vzorky do 1 1 kádinky pro kontrolu procesu provedením externí koagulace a sedimentace na míchacím setu. Pro analýzu byly odebrány vzorky vstupní kontaminované vody a vyčištěné vody prostředním bočním ventilem ze sedimentační nádrže 14. Odsazený kal nebyl v této sérii testů dále zpracováván ani analyzován. Výsledky analýz vstupní kontaminované a výstupní vyčištěné vody jsou shrnuty v tabulce 2.During each test, samples were collected in a 1 L process beaker by performing external coagulation and sedimentation on a mixing set. Samples of incoming contaminated water and purified water were taken from the sedimentation tank 14 via a side bypass valve for analysis. The sediment sludge was not further processed or analyzed in this series of tests. The results of the analyzes of input contaminated and output purified water are summarized in Table 2.

ío Tab. 2 Parametry vstupní a vyčištěné vody z automobilového průmyslu při různých režimech testů elektrokoagulace.ío Tab. 2 Parameters of input and purified water from the automotive industry in various electrocoagulation test modes.

Ozn. vzorku Ozn. sample PH PH vodivost conductivity Zn Zn Ni Ni Fe Fe TOC TOC TIC TIC - - mS/m mS / m mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l EC Š vstup EC W input 6,9 6.9 725 725 32,2 32.2 21,3 21.3 1,02 1,02 20,8 20.8 5,2 5.2 EC Š 10A EC Š 10A / / 794 794 2,25 2.25 12,1 12.1 51,3 51.3 14,9 14.9 4,8 4.8 ECŠ20A ECŠ20A / / 865 865 0,42 0.42 6,73 6.73 39,0 39.0 14,5 14.5 4,5 4,5 EC Š 30A EC Š 30A / / 789 789 0,15 0.15 2,43 2.43 26,5 26.5 13,6 13.6 3,9 3.9

Z představených výsledků je patrný nárůst účinnosti odstranění všech kovů procesem elektrokoagulace v závislosti na zvyšování vstupního proudu. Kromě kovů došlo ve všech testech také k poklesu obsahu organické kontaminace vyjádřené obsahem celkového organického uhlíku (TOC). Hodnota proudu 30 A byla v použité konfiguraci považována za limitní, jednak z technického hlediska, kdy použité kabely byly určené na maximální proud 36 A, při jehož překročení dojde k přehřátí a vypnutí zdroje napětí a také proto, že pri vyšších hodnotách proudu může narůstat hmotnostní podíl magnetitu Fe3C>4, který vykazuje špatné sedimentační vlastnosti.The presented results show an increase in the removal efficiency of all metals by the electrocoagulation process as a function of increasing the input current. In addition to metals, the total organic carbon (TOC) content of organic contamination decreased in all tests. The current value of 30 A was considered to be the limit in the configuration used, both from a technical point of view, when the cables used were designed for a maximum current of 36 A, exceeding this will cause overheating and switching off the power supply. magnetite Fe 3 C> 4, which shows poor sedimentation properties.

Příklad 2Example 2

Příklad 2 popisuje dekontaminační proces odpadních vod z metalurgického průmyslu v zařízení dle tohoto technického řešení v kontinuálním režimu. Druhá série testů byla provedena s odpadní vodou pocházející z metalurgického průmyslu barevných kovů. Jde především o odpadní vodu z vypírky emisí a pevného úletu z vysokoteplotních pecí. Vzhledem k výchozímu pH 7,5 nebylo třeba vodu nijak upravovat. Zde byly provedeny dva nezávislé testy procesu elektrokoagulace v kontinuálním režimu při průtoku odpadní vody 50 1/hod., kontaminovaná voda procházela ze zásobní nádrže i skrz elektrokoagulační celu 8 s ocelovými elektrodami, kde byly dávkovány ionty Fe, poté vstupovala do koagulačního homogenizátoru 13 s rychlým mícháním 250 ot/min pro zajištění tvorby vloček FeO(OH), Fe(OH)3, Fe2O3 a následně vstupovala do sedimentační nádrže 14 s pomalým mícháním 10 až 20 ot.min'1. Objem koagulačního homogenizátoru 13 pro rychlé míchání byl 10 1, doba zdržení vkoagulačním homogenizátoru 13 byla 6 min a objem sedimentační nádrže 14 pro pomalé míchání 150 1 s dobou zdržení 3 hod. Čas dávkování elektrod byl nastaven na 40 min. Základní technologická data pak poskytuje následující tabulka 3.Example 2 describes a decontamination process of wastewater from the metallurgical industry in a continuous mode plant according to the present invention. The second series of tests was carried out with waste water from the non-ferrous metal industry. These are mainly waste water from the scrubbing of emissions and solid drift from high-temperature furnaces. Due to the initial pH of 7.5, no water treatment was necessary. Here, two independent tests of the continuous-mode electrocoagulation process were performed at a wastewater flow rate of 50 l / h, contaminated water passed from the storage tank and through the electrocoagulation cell 8 with steel electrodes where Fe ions were metered, then entered the coagulation homogenizer 13 agitation 250 rev / min to ensure the formation of flakes FeO (OH), Fe (OH) 3, Fe 2 O 3 and subsequently entered into the sedimentation tank 14 with slow stirring 10 to 20 rpm in the first The volume of the coagulation homogenizer 13 for rapid mixing was 10 L, the residence time in the coagulation homogenizer 13 was 6 min, and the volume of the sedimentation tank 14 for slow mixing 150 L with a residence time of 3 hours. The electrode dosing time was set to 40 min. Basic technological data are provided in the following table 3.

-4CZ 29833 Ul-4GB 29833 Ul

Tab. 3 Základní technologická data procesu elektrokoagulace při čištění odpadní vody z metalurgického průmyslu.Tab. 3 Basic technological data of electrocoagulation process in wastewater treatment from metallurgical industry.

Režim EC EC mode Proud [A] Current [A] Napětí [V] Voltage [V] Výkon [kW] Power [kW] dávkování Fe [mg/1] Fe dosage [mg / 1] II. II. 20 20 May 3,01 3.01 0,06 0.06 277,8 277.8 III. III. 30 30 4,12 4.12 0,124 0,124 416,8 416.8

Vzhledem k vysoké vodivosti testované odpadní vody, jak je znázorněno v tabulce 4, která je průměrně trojnásobná oproti vodě z automobilového průmyslu je patrný velmi nízký výkon zdroje napětí, který při 30 A dosahuje hodnoty necelých 60 % oproti testu s vodou z automobilového průmyslu. Z tohoto poznatku vyplývá, že čím bude vyšší vodivost zpracovávané vody, tím bude mít proces elektrokoagulace nižší spotřebu elektrické energie. Výsledky analýz vstupní kontaminované a výstupní vyčištěné vody z metalurgického průmyslu jsou shrnuty v tabulce 4.Due to the high conductivity of the test effluent as shown in Table 4, which is an average of three times that of water from the automotive industry, a very low power source power is seen, which at 30 A is less than 60% compared to the automotive water test. This observation shows that the higher the conductivity of the treated water, the lower the electric energy consumption will be in the electrocoagulation process. The results of analyzes of incoming contaminated and effluent treated water from the metallurgical industry are summarized in Table 4.

Tab. 4 Parametry vstupní a vyčištěné vody z metalurgického průmyslu při různých režimech testů elektrokoagulace.Tab. 4 Parameters of input and purified water from metallurgical industry under various electrocoagulation test regimes.

Ozn. vzorku Ozn. sample pH pH vodivost conductivity Tl Tl Cd CD Zn Zn Pb Pb TOC TOC mS/m mS / m mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l EC_vstup EC_input 7,50 7.50 2 030 2 030 27,8 27.8 1,73 1.73 1,53 1.53 0,15 0.15 24,6 24.6 EC_20A EC_20A 9,13 9.13 2 070 2 070 21,2 21.2 0,020 0.020 < 0,005 <0.005 0,025 0,025 23,5 23.5 EC_30A EC_30A 10,0 10.0 2 080 2 080 0,32 0.32 <0,001 <0.001 < 0,005 <0.005 0,021 0,021 20,8 20.8

Z těchto výsledků jsou patrné vysoké účinnosti odstranění kovů, jako je Cd, Zn, Pb i v nízkých vstupních koncentracích a současně mírný pokles obsahu TOC. Thalium představuje složitější prvek vzhledem k tomu, že se velmi obtížně sráží do formy málo rozpustných sloučenin, s nízkou hodnotou součinu rozpustnosti. V režimu při 20 A došlo pouze 30%-nímu úbytku thalia ovšem v režimu při 30 A pak účinnost jeho odstranění přesahovala 99 %.These results show a high removal efficiency of metals such as Cd, Zn, Pb even at low input concentrations and at the same time a slight decrease in the TOC content. Thallium is a more complex element since it is very difficult to precipitate into the form of poorly soluble compounds with a low solubility product. In the 20A mode, only 30% thallium loss occurred, but in the 30A mode, the removal efficiency exceeded 99%.

Z odsazeného kalu, po gravitační sedimentaci, který tvoří cca 30 % vstupní vody, byl odebrán vzorek cca 1 1, který byl přefiltrován přes filtr 0,45 μηι a podroben rentgenové fluorescenční analýze, která poskytuje informaci o prvkovém složení dané matrice vyjma lehkých prvků. Výstup z této analýzy je v tabelární formě ukázán na obr. 2. Z analýzy je patrný vysoký obsah Fe kolem 83 % hm., což je dáno rozpouštění železné elektrody a také zastoupení dalších kovů jako Tl, Mn, Zn, Pb, As. Všechny tyto prvky původně zastoupené v odpadní vodě byly procesem elektrokoagulace převedeny do kalu.A sample of approximately 1 L was taken from the sludge after gravity sedimentation, which accounts for about 30% of the input water, which was filtered through a 0.45 μηι filter and subjected to X-ray fluorescence analysis, which provides information on the elemental composition of the matrix excluding light elements. The output of this analysis is shown in tabular form in Fig. 2. The analysis shows a high Fe content of about 83% by weight, which is due to the dissolution of the iron electrode and also the representation of other metals such as Tl, Mn, Zn, Pb, As. All these elements originally represented in the waste water were transferred to the sludge by the electrocoagulation process.

Příklad 3Example 3

Třetí série testů byla provedena s odpadní vodou pocházející z metalurgického průmyslu barevných kovů. Jde o průsakovou vodu, tzv. skládkový výluh ze skládky anorganických látek, jako jsou tavidla a struska. Vzhledem k výchozímu pH 9,5 nebylo třeba vodu nijak upravovat. Zde byl proveden test procesu elektrokoagulace v kontinuálním režimu při průtoku 100 l.hod'1 pro jednu hodnotu proudu. Kontaminovaná voda procházela ze zásobní nádrže i skrz elektrokoagulační celu 8 s ocelovými elektrodami, kde byly dávkovány ionty Fe, poté vstupovala do koagulačního homogenizátoru 13 s rychlým mícháním 250 ot.min'1 pro zajištění tvorby vloček FeO(OH), Fe(OH)3, Fe2O3 a následně vstupovala do sedimentační nádrže 14 s pomalým mícháním, a to 10 až 20 ot.min'1. Objem koagulačního homogenizátoru 13 pro rychlé míchání byl 10 1 a doba zdržení v rychle míchaném koagulačním homogenizátoru 13 byla 6 min. Pro pomalé míchání v sedimentační nádrži 14 byl objem 150 1 s dobou zdržení 3 hod. Čas dávkování elektrod byl nastaven na 60 min. Základní technologická data ze čtvrtprovozního testu EC pak poskytuje následující tabulka 5.The third series of tests was carried out with waste water from the non-ferrous metal industry. It is leakage water, the so-called landfill leachate from the landfill of inorganic substances such as fluxes and slag. Due to the initial pH of 9.5, no water treatment was necessary. Here, the continuous-mode electrocoagulation process was tested at a flow rate of 100 l.hr -1 for a single current value. Contaminated water is passed from a reservoir and through the electrocoagulation cell 8 with steel electrodes, wherein the Fe ions were dosed after entering the coagulation homogenizer 13 with rapid stirring 250 rpm for securing one of floc formation FeO (OH), Fe (OH) 3 , Fe2O 3 and subsequently entered into the sedimentation tank 14, with slow stirring, and 10 to 20 rpm in the first The volume of the quick-mix coagulation homogenizer 13 was 10 L and the residence time in the quick-mix coagulation homogenizer 13 was 6 min. For slow agitation in the sedimentation tank 14, the volume was 150 L with a residence time of 3 hours. The electrode dosing time was set to 60 min. Basic technological data from the quarterly EC operation test are provided in the following table 5.

-5CZ 29833 Ul-5GB 29833 Ul

Tab. 5 Základní technologická data procesu elektrokoagulace při čištění odpadní vody ze skládkového výluhu anorganických odpadů v metalurgickém průmyslu.Tab. 5 Basic technological data of electrocoagulation process in waste water treatment from landfill leachate of inorganic waste in metallurgical industry.

Režim EC EC mode Proud [A] Current [A] Napětí [V] Voltage [V] Výkon [kW] Power [kW] dávkování Fe[mg/1] Fe dosage [mg / 1] I AND 25 25 3,36 3.36 0,084 0,084 260,0 260.0

Vzhledem k velmi vysoké vodivosti testované odpadní vody, jak je znázorněno v předchozí tabulce, je patrný velmi nízký výkon zdroje napětí, který při 25 A dosahuje hodnoty necelých 0,084 kW.Due to the very high conductivity of the wastewater tested, as shown in the above table, a very low power source power is seen, which at 25 A reaches a value of less than 0.084 kW.

Následující tabulka 6 znázorňuje odstranění toxických kovů ze skládkového výluhu anorganických odpadů v metalurgickém průmyslu technologií elektrokoagulace (EC).The following table 6 shows the removal of toxic metals from the landfill leachate of inorganic waste in the metallurgical industry by electrocoagulation (EC) technology.

Tab. 6 Parametry vstupní a vyčištěné vody ze skládkového výluhu anorganických odpadů v metalurgickém průmyslu.Tab. 6 Parameters of input and purified water from landfill leachate of inorganic waste in metallurgical industry.

PH PH vodivost conductivity As As Sb Coll Zn Zn Cd CD Pb Pb mS/m mS / m mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l mg/1 mg / l EC_Vstup EC_Input 9,5 9.5 8 510 8 510 12,2 12.2 3,31 3.31 5,35 5.35 3,46 3.46 0,33 0.33 EC 25 A EC 25 A 9,8 9.8 8 480 8 480 1,9 1.9 2,43 2.43 0,01 0.01 1,24 1.24 0,009 0.009

Z těchto výsledků jsou patrné vysoké účinnosti odstranění kovů (As, Zn, Cd), kde účinnost odstranění arsenu přesahovala 84 %.These results show high metal removal efficiency (As, Zn, Cd), where the arsenic removal efficiency exceeded 84%.

Příklad 4Example 4

Příklad 4 popisuje dekontaminační proces odpadních vod v zařízení dle tohoto technického řešení ve vsádkovém režimu. Proces odstraňování toxických kovů z odpadních vod probíhalo obdobným způsobem, jako v příkladech 1 až 3, bez využití dopravních článků zařízení, jako je oběhové čerpadlo 3, regulační ventil 4, čidlo 5 průtoku, čidlo 6 pH a čidlo 7 vodivosti, neboť elektrokoagulační cela 8 je ponořena v zásobní nádrži 1 s odpadní vodou a k dekontaminaci dochází přímo v zásobní nádrži i.Example 4 describes a waste water decontamination process in a batch mode plant according to the present invention. The process for removing toxic metals from the waste water was carried out in a similar manner as in Examples 1 to 3, without the use of conveying elements of the apparatus such as a circulation pump 3, control valve 4, flow sensor 5, pH sensor 6 and conductivity sensor 7 because electrocoagulation cell 8. it is submerged in the waste water storage tank 1 and is decontaminated directly in the storage tank i.

Příklad 5Example 5

Příklad 5 popisuje dekontaminační proces odpadních vod v zařízení dle tohoto technického řešení v kontinuálním režimu. Proces odstraňování toxických kovů z odpadních vod probíhalo obdobným způsobem, jako v příkladech 1 až 3, ve kterém je ale koagulační homogenizátor 13 zárodečných vloček opatřen výstupem napojeným přímo do kalolisu Γ7 s odvodním potrubím 18 filtrátu. Odpadní voda tedy neprochází přes sedimentační nádrž 14.Example 5 describes a wastewater decontamination process in a plant according to this invention in a continuous mode. The process of removing toxic metals from the waste water was carried out in a similar manner as in Examples 1 to 3, but in which the coagulation homogenizer 13 is provided with an outlet connected directly to the filter press s7 with the outlet pipe 18 of the filtrate. The waste water therefore does not pass through the sedimentation tank 14.

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů podle tohoto technického řešení je průmyslově využitelné pro čištění vod znečištěných nebezpečnými toxickými kovy v kontinuálním provozním, případně vsádkovém režimu.The apparatus for the decontamination of water containing toxic metals according to the present invention is industrially applicable for the treatment of waters contaminated with dangerous toxic metals in a continuous operating or batch mode.

NÁROKY NA OCHRANUPROTECTION REQUIREMENTS

Claims (8)

1. Zařízení pro dekontaminaci vody s obsahem toxických kovů zahrnující zásobní nádrž (1) na vodu kontaminovanou toxickými kovy, a elektrokoagulační celu (8), v níž je uspořádána alespoň jedna dvojice elektrod anoda-katoda propojená propojovacími kabely (12) se zdrojem (10) elektrického napětí, vyznačující se tím, že mezi zdrojem (10) elektrického napětí a elektrodami je zapojen stři dač (11) polarity pro rovnoměrnou přepolarizaci elektrod.An apparatus for decontamination of toxic metal-containing water, comprising a reservoir (1) for toxic metal-contaminated water, and an electrocoagulation cell (8) comprising at least one anode-cathode pair interconnected by connecting cables (12) to a source (10) and a polarity inverter (11) for uniformly polarizing the electrodes between the electrical voltage source (10) and the electrodes. -6CZ 29833 Ul-6GB 29833 Ul 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá elektroda je tvořena alespoň jednou deskou a desky jsou uspořádány proti sobě ve výměnné elektrodové kazetě (9) opatřené izolovanými kontakty, která je uložena uvnitř elektrokoagulační cely (8), přičemž propojovací kabely (12) jsou izolované a procházejí od střídače (11) polarity přes utěsňovací průchodky dovnitř elektrokoagulační cely (8) na izolované kontakty elektrodové kazety (9).Device according to claim 1, characterized in that each electrode is formed by at least one plate and the plates are arranged opposite each other in a replaceable electrode cassette (9) provided with insulated contacts, which is housed inside the electrocoagulation cell (8), the interconnecting cables ( 12) are insulated and pass from the polarity inverter (11) through the sealing bushings inside the electrocoagulation cell (8) to the insulated contacts of the electrode cassette (9). 3. Zařízení podle nároku 2, vyznačující se tím, že elektrodová kazeta (9) je opatřena alespoň dvěma za sebou uspořádanými dvojicemi desek z materiálu na bázi hliníku nebo železa, přičemž každá deska má tloušťku nejvýše 4 mm a její plocha je v rozmezí 0,1 až 0,35 m2.Device according to claim 2, characterized in that the electrode cassette (9) is provided with at least two consecutive pairs of plates of aluminum or iron-based material, each plate having a thickness of not more than 4 mm and having an area of 0, 1 to 0.35 m 2 . 4. Zařízení podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se tím, že součet ploch desek v elektrodové kazetě leží v rozmezí od 3 m2 do 3,5 m2.Device according to claim 2 or 3, characterized in that the sum of the surfaces of the plates in the electrode cassette is in the range of 3 m 2 to 3.5 m 2 . 5. Zařízení podle některého z nároků laž4, vyznačující se tím, že zásobní nádrž (1) je na elektrokoagulační celu (8) napojena propojovacím potrubím (2) z plastu nebo nerezové oceli přes oběhové čerpadlo (3), regulační ventil (4), čidlo (5) průtoku, čidlo (6) pH a čidlo (7) vodivosti.Device according to one of Claims 1 to 4, characterized in that the storage tank (1) is connected to the electrocoagulation cell (8) via a connecting pipe (2) of plastic or stainless steel via a circulation pump (3), a control valve (4). flow sensor (5), pH sensor (6) and conductivity sensor (7). 6. Zařízení podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že elektrokoagulační cela (8) je opatřena výstupem, který je napojen do koagulačního homogenizátoru (13) zárodečných vloček, který je opatřen míchadlem s frekvencí 250 ot.min'1, jehož výstup je napojen do sedimentační nádrže (14), která je opatřena míchadlem s frekvencí 10 až 30 ot.miri1.6. Device according to one of claims laž5, characterized in that electrocoagulation cell (8) is provided with an outlet which is connected to the coagulum with a homogenizer (13) of germ flakes, which is provided with an agitator rate of 250 rpm 1 whose output it is connected to the sedimentation tank (14) which is provided with a stirrer rate from 10 to 30 ot.miri first 7. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že sedimentační nádrž (14) je opatřena přepadem (15) vody zbavené toxických kovů a odvodním potrubím (16) odsazeného kalu do kalolisu (17), který je opatřen odvodním potrubím (18) filtrátu.Apparatus according to claim 6, characterized in that the sedimentation tank (14) is provided with an overflow (15) of water free of toxic metals and an outlet pipe (16) of the offset sludge to the filter press (17) which is provided with a filtrate outlet pipe (18). . 8. Zařízení podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že elektrokoagulační cela (8) je opatřena výstupem, který je napojen do koagulačního homogenizátoru (13) zárodečných vloček, který je opatřen míchadlem s frekvencí 250 ot.miri1, jehož výstup je napojen do kalolisu (17), který je opatřen odvodním potrubím (18) filtrátu.8. Device according to one of claims laž5, characterized in that electrocoagulation cell (8) is provided with an outlet which is connected to the coagulum with a homogenizer (13) of germ flakes, which is provided with a stirrer at a frequency of 250 ot.miri 1 whose output is is connected to a filter press (17) which is provided with a filtrate outlet line (18).
CZ2016-32779U 2016-09-07 2016-09-07 Apparatus for decontamination of water containing toxic metals CZ29833U1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32779U CZ29833U1 (en) 2016-09-07 2016-09-07 Apparatus for decontamination of water containing toxic metals

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32779U CZ29833U1 (en) 2016-09-07 2016-09-07 Apparatus for decontamination of water containing toxic metals

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29833U1 true CZ29833U1 (en) 2016-09-27

Family

ID=57045769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32779U CZ29833U1 (en) 2016-09-07 2016-09-07 Apparatus for decontamination of water containing toxic metals

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29833U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Basha et al. Removal of arsenic and sulphate from the copper smelting industrial effluent
KR101462554B1 (en) Method and system for treating radioactive waste water
CN109641766B (en) Compositions and methods for treating and remediating aqueous waste streams
WO1999011577A1 (en) Electrochemical precipitation of metals, method and apparatus
JP5376683B2 (en) How to prevent calcium scale
EP2307321A2 (en) System for electrocoagulatively removing contaminants from contaminated water
US4149953A (en) Apparatus for removing impurities from waste water
JP2007117965A (en) Method and apparatus for removing metal from drainage
CA2698880A1 (en) Method and apparatus for electrocoagulation
EP2158163A1 (en) Electrolytic process for removing fluorides and other contaminants from water
Hasan et al. Molecular and ionic-scale chemical mechanisms behind the role of nitrocyl group in the electrochemical removal of heavy metals from sludge
CA2788108A1 (en) Electrocoagulation for removal of dissolved organics from water
CN101970072A (en) Activated metal salt flocculant and process for producing same
JP5267355B2 (en) Method and apparatus for removing and collecting thallium from waste water
WO2005082788A1 (en) Fluoride species removal process
KR100630279B1 (en) A water treatment equipment
El-Hosiny et al. A designed electro-flotation cell for dye removal from wastewater
CN210313881U (en) Heavy metal industrial wastewater treatment system
US6254783B1 (en) Treatment of contaminated waste water
CZ29833U1 (en) Apparatus for decontamination of water containing toxic metals
Danial et al. A comparison between aluminium and iron electrodes in electrocoagulation process for glyphosate removal
JP3392499B2 (en) Method and apparatus for treating hard-to-filter waste liquid
JP2006198619A (en) Process for treatment of liquid and apparatus therefor
ELKaramany et al. Chromium and cadmium removal from synthetic wastewater by Electrocoagulation process
Yatim et al. Removing copper, chromium and nickel in industrial effluent using hydroxide precipitation versus sulphide precipitation

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20160927

MK1K Utility model expired

Effective date: 20200907