CZ298244B6 - Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec - Google Patents

Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec Download PDF

Info

Publication number
CZ298244B6
CZ298244B6 CZ20031459A CZ20031459A CZ298244B6 CZ 298244 B6 CZ298244 B6 CZ 298244B6 CZ 20031459 A CZ20031459 A CZ 20031459A CZ 20031459 A CZ20031459 A CZ 20031459A CZ 298244 B6 CZ298244 B6 CZ 298244B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
glass
melting
trough
fining
electrodes
Prior art date
Application number
CZ20031459A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20031459A3 (cs
Inventor
Smrcek@Josef
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to CZ20031459A priority Critical patent/CZ298244B6/cs
Publication of CZ20031459A3 publication Critical patent/CZ20031459A3/cs
Publication of CZ298244B6 publication Critical patent/CZ298244B6/cs

Links

Landscapes

  • Furnace Details (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)

Abstract

Sklovina se cerí v melkém cericím zlabu (2), v nemz má sklovina výsku 20 az 40 cm a v nemz je vyloucen zpetný proud skloviny. Odberový proud sklovinymá v cericím zlabu (2) strední dobu zdrzení 1 az 12 hodin. Sklovina se intenzivne cerí v tenké vrstve v blízkosti dna prehrívací zóny (3) cericího zlabu (2), pusobením strídavého a/nebo stejnosmerného elektrického proudu na prehrívacích elektrodách (31, 32, 33) a/nebo mikrovlnné energie. Cerení zlepsuje prícný jízek (34). Výhodne se sklovina taví v intenzivne ohrívané hluboké a krátké tavicí cásti (1) se strední dobou zdrzení 2 az 8 h, která je prednostne vytápena topnými elektrodami (12, 13). Tavicí cást (1) má bocní steny (11) opatreny tepelnou izolací (17) v odstupu od jejich povrchu, a vytvoreným kanálkem proudí chladicí vzduch a ohrátý se vyuzívá pro predehrev vsázky. Na konci cericíhozlabu (2) chladicího vzduchu a/nebo vodní páry k odebírání tepla z hladiny skloviny a jeho vyuzití k predehrevu vsázky. Nad tavicí cástí (1) je umístena predehrívací komora (4), opatrená prívody (45,48) horkého vzduchu a/nebo vodní páry a/nebo vodní mlhy a/nebo odpadních spalin pro predehrev vsázky, a dále je opatrena nejméne jedním rostem (42) pro zadrzení vsázky v predehrívací komore, prípadnevybavena fluidním lozem (46) pro predehrátí vsázky ve vznosu. Docílí se tak merné spotreby 0,4 kWh.kg.sup.-1.n. (1440 kJ.kg.sup.-1.n.).

Description

Způsob kontinuálního tavení skla ve sklářské tavící peci a sklářská tavící pec
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu kontinuálního tavení skla ve sklářské tavící peci, v níž se vsázka přeměňuje na nevyčeřenou sklovinu v hluboké tavící části otápěné plynem či elektricky, sklovina z taviči části postupuje do čeřící části a odtud dále ke zpracování skloviny.
Vynález se týká též sklářské tavící pece pro kontinuální tavení skla, sestávající z tavící, čeřící a chladicí části, navazující na pracovní část.
Stav techniky
Tavení skla se provádí v současné době pomocí plamene či elektricky. Dociluje se tak měrného výkonu z 1 m2 tavící plochy plamenem 0,5 až 2,5 t skla/den, elektřinou 1,5 až 4 t/den.
Problém čeření skla v plynových pecích řeší řada vynálezů.
Čeření skla v mělké plynové peci uvádí SU 1749184 Al. Taviči část je větší než čeřící a přísně laminámí proudění je narušováno systémem bublingových trysek. Bubling zavádí do skloviny mnoho plynu, což napomáhá homogenizací, ale zhoršuje čeření.
SU 1620420 Al popisuje plynovou pec, v níž se provádí čeření skla v tenké vrstvě, při poměru hloubky tavícího bazénu a výšky rozdělovači stěny mezi bazény (9 -11) : (12 -15). Sklovina z čeřící části je odváděna zanořeným průtokem určeného objemu. Průtok je velmi namáhaná část pece, která trpí velkou korozí. Není zřejmé, zda udaný poměr skutečně odstraní zpětný proud.
SU 1627526 Al určuje poměr ploch sklotvorné a homogenizační části na plynové peci v rozmezí (9 -11): (5 -7) a poměr jejich objemů (4 - 5) : (2,5 - 3,2). Také zde tvoří většinu objemu pece taviči část.
Princip čeření skla v tenké vrstvě plynové pece řeší patent EP 0293545 A2. Pec má plynule se snižující hloubku v taviči části a velmi nízkou v čeřicí části - „čeřící stůl“. Malá hloubka zde zvyšuje hydraulický odpor, takže při vysokých odběrech skloviny dojde k značnému poklesu hladiny. Je zde aplikován i protiproudý způsob vedení spalin.
Je samozřejmé, že účinnost elektrické pece musí být daleko vyšší než plynové pece, vzhledem k nízké účinnosti získávání elektřiny v elektrárnách, cca 30 až 40%, Zvyšování účinnosti pecí lze dosáhnout zejména lepší izolací a zvyšováním jejich měrného výkonu, aby se podíl ztrát na příkonu snižoval. To se u celoelektrických van zatím nedaří, protože doba čeření, tj. odplynění skloviny je podstatně delší než nejkratší doba průchodu skloviny vanou. Stoupavá rychlost bublinek je podstatně nižší než rychlost proudění skloviny. I při užití vysokých dávek čeřiv a vysokých skla při zaÍížení~í~až~2 tGktiTiranfí2 za den.
Snaha konstruktérů, celoelektrických van je vytvořit v hluboké vaně teplotní maximum, kde by se docilovala teplota potřebná k rozkladu čeřiv. Bohužel toto maximum je nevýrazné a nezaručuje pronikání nevyčeřené skloviny do nižších chladnějších oblastí bazénu, kde se připojí do odběrového proudu.
Vysoká rychlost proudění skloviny nad elektrodami je dána vysokým měrným zatížením 40 až
W/cm2 povrchu elektrod.
CL 2V3Z44 B6
Proudění skíoviny by bylo možno např. potlačit použitím většího počtu elektrod, došlo by tak ke s nížení jejich měrného zatížení, což by znamenalo zvětšení jejich plochy cca až lOx. Ve stejném poměru by zřejmě stoupla koroze elektrod a korozní produkty by znečišťovaly sklovinu. Dále by bylo možné zkusit přiblížit elektrody hladině, což by zpomalilo rychlost proudění skíoviny rov5 něž, ovšem elektrody se dostanou do pásma skíoviny, ve které je mnoho vzduchových nebo kyslíkových bublin a korozní rychlost by stoupla.
Současné sklářské taviči pece již neumožňují zvyšovat kvalitu tavené skíoviny, současně snižovat náklady na palivo a žáromateriál a přitom splňovat náročné požadavky a na ekologii. Cílem 10 tohoto vynálezu je vytvořit pec, která by těmto požadavkům vyhověla.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody odstraní nebo podstatně omezí způsob kontinuálního tavení skla ve sklářské taviči peci s hlubokou taviči částí podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že sklovina se čeří působením střídavého a/nebo stejnosměrného elektrického proudu ve sklovině na elektrodách a nevyhřívaném nebo elektricky vyhřívaném jízku a/nebo absorpcí mikrovln, v oblasti přehřívací zóny mělkého čeřícího žlabu, v němž má sklovina výšku 20 až 40 cm pro 20 vyloučení zpětného proudu skíoviny. Přehřívací zóna mělkého čeřícího žlabu je situována bezprostředně za tavící částí. Sklovina má v čeřícím žlabu střední dobu zdržení 1 až 12 hodin, která se volí se podle rychlosti stoupání bublinek ze Stokesova zákona a/nebo z laboratorních zkoušek.
Hlavní výhodou tohoto vynálezu je vysoký měrný výkon sklářské pece při vysoké kvalitě sklá a současně se snižují stoupající nároky na ekologii pecí při sníženém nebo zcela vyloučeném používáním čeřiv. Princip tohoto vynálezu spočívá v oddělení tavení skíoviny od čeření, tj. vytvoření první nevyčeřené taveniny v hluboké tavící části s intenzivním prouděním a následným vyčeřením v mělkém čeřícím žlabu, kde svislá čeřící dráha je velmi krátká a kde je zajištěn pouze pomalý dopředný proud. Podstatou vynálezu je právě odstranění zpětného proudu v čeřícím žla30 bú, a též odstranění zpětného proudu postupujícího z čeřícího žlabu do tavící části. Bylo prokázáno, že zpětný proud skíoviny zmenšuje účinný prostor vany, tj. zrychluje dopředný proud. Zpětný proud skíoviny nedovoluje efektivní otop skíoviny, neboť lokálně přivedená energie se rozvádí na všechny strany, i tam, kde není zapotřebí. Přitom pro čeření je zapotřebí vytvořit především lokální přehřátí skíoviny u dna přehřívací zóny čeřícího žlabu pro dosažení teploty potřebné k rozkladu čeřiv. Jakmile se tato teplota i krátkodobě dosáhne, nemusí být nadále udržována, protože velké bubliny z čeřiv stoupají rychle k hladině a nemusí být urychlovány snižováním viskozity. To vede navíc i k velké úspoře tepla.
Mělký čeřící žlab má menší smáčenou plochu než hluboký žlab, a tedy má menší podíl ztrát vněj40 ším povrchem a také menší produkci korozních produktů ze stěn, vztaženo na jednotku utavené skíoviny. V tomto mělkém čeřícím žlabu je přísně laminámí parabolické proudění skíoviny, tedy maximální rychlost proudění skíoviny je v ose žlabu na hladině skíoviny, u stěn čeřícího žlabu je rychlost proudění skíoviny minimální.
-4-5----Dlouhodobými zkouškami-jsm^dokázalrměřením pomocrradŤoizatopů, že tento stav tze~ďocŤttr pouze tehdy, je-li hloubka čeřícího žlabu 20 až 40 cm, maximálně 40 cm.
Mělký čeřící žlab se zaručeně vyloučeným zpětným tokem umožňuje zajistit dobu průchodu nejrychlejší proudnice skíoviny, která určuje kvalitu skíoviny. Tato doba se určí výpočtem ze Stoke50 sova zákona nebo z laboratorních čeřících zkoušek.
Stokesův zákon určuje stoupavou rychlost (v) bublinek ve viskózní kapalině, v závislosti na průměru (d) bublinky a viskozitě (μ) kapaliny, v tomto případě skíoviny a rozdílu (Δρ) měrných hmotností skíoviny a bublinky:
(JZ Ζ9ΧΖ44 BO
2.g. Δρ. d2 v = ----------- :
9. μ
Z vypočtené rychlosti stoupání bublinek a.nutné svislé čeřící dráhy bublinky v čeřícím žlabu se vypočítá teoreticky nej nižší nutná doba pro vystoupání bublinek zvoleného a přípustného průměru k hladině, která je zároveň rovna době průchodu nejrychlejší proudnice skloviny.
Stokesův zákon udává pouze teoreticky limitní nejmenší rychlost stoupání bublinek, v případě přítomnosti čeřiv se tato rychlost zvyšuje. Přesnější zjištění rychlosti vzestupu bublinek se proto na konkrétní sklovině zjišťuje laboratorními zkouškami.
Doba průchodu nejrychlejší proudnice současně určuje střední dobu pobytu skloviny ve žlabu, protože proudění je přísně laminámí s parabolickým rozdělením rychlosti, takže minimální doba pobytu nej rychlejší proudnice ke střední době pobytu celého odběrového proudu skloviny je v poměru 1 :(1,5 až 2,1). Střední doba zdržení skloviny je poměr objemu skloviny ve žlabu ku objemovému výkonu vany. Pokud je doba průchodu nejrychlejší proudnice menší než 20 až 180 minut, není sklovina dočeřena, přičemž toto zjištěné rozmezí závisí na typu skloviny, teplotě a konečné požadované kvalitě výrobku. Je proto nutné, aby střední doba zdržení skloviny v čeřícím žlabu byla nejméně 1,5 až 2,1 násobkem doby průchodu nejrychlejší proudnice. Potom střední doba zdržení skloviny v mělkém žlabu má definované rozmezí 1 až 12 h.
Sklovina se čeří v mělkém čeřícím žlabu v oblasti přehřívací zóny, situované bezprostředně za taviči částí, intenzivním ohřevem v tenké vrstvě v blízkosti dna přehřívací zóny, působením Jouleova tepla na přehřívacích elektrodách a/nebo elektrochemickými ději při působení stejnosměrného proudu a/nebo mikrovlnné energie. Čeřící žlab má bezprostředně za výstupem z přilehlé taviči části uspořádanou přehřívací zónu, která je osazena v blízkosti dna přehřívacími elektrodami tyčovými a/nebo deskovými, a/nebo přívodem mikrovlnné energie. V čeřícím žlabu instalované přehřívací elektrody napomáhají místnímu rozkladu .čeřiy vytvořením úzkého pásma.......
vyšších teplot nad elektrodami. Nízká hladina skloviny nad elektrodami umožňuje používat vyšší proudové hustoty, při nichž dojde k přehřátí skloviny u elektrod, ale nevznikne konvekční proudění, které by odvádělo teplo výše. To šetří energii i čeřiva. Přehřívací elektrody jsou tyčové či deskové. Přehřívací tyčové elektrody jsou uspořádané v bočních stěnách přehřívací zóny v blízkosti jejího dna, nebo ve dně přehřívací zóny. Pro velmi široký čeřící žlab jsou vhodné přehřívací elektrody deskové, které mají funkční plochy uspořádány buď převážně vodorovně se dnem a bezprostředně u dna přehřívací zóny, nebo převážně svisle vzhledem ke dnu přehřívací zóny. Sklovina se přehřívá tak, aby byla přehřátá jen část skloviny bezprostředně u elektrody o cca 30 až 120 °C, což se docílí kombinací svislého gradientu rychlosti v mělkém žlabu s výkonovým zatížením elektrod. Uvolňování plynů do bublin lze napomoci i polarizací elektrod zapojením stejnosměrného proudu.
Sklovina se v čeřícím žlabu vede vzhůru ke hladině přes, za přehřívacími elektrodami umístěný, příčný jízek vyhřívaný či nevyhřívaný, pro usnadnění vzestupu bublin ze skloviny ke hladině. Příčný jízek má horní hranu ve vodorovné rovině shodné či vyšší než je hloubka zanoření sběracího kamene do skloviny. Jízelrvytváří v čeříc íftfžlabu příčnou přehradu, která zkracuje dráhu bublin ke hladině skloviny. Vyhřívaný jízek snižuje viskozitu skloviny v jeho okolí a urychluje stoupavou rychlost bublin. Nevyhřívaný jízek je vhodný pro méně zatížené pece.
Sklovina se taví v intenzivně ohřívané taviči části, která je krátká a hluboká, přičemž sklovina v tavící části má střední dobu zdržení 2 až 8 h. Střední doba zdržení skloviny v taviči části musí být volena tak, aby se písková zrna ze vsázky rozpustila, což závisí především na použitých tavících teplotách a velikosti zrn vsázky. Pro zrna do 0,6 mm a tavící teploty 1450 °C a výše, je potřebná doba rozpouštění cca 0, 5 až 1 hodina. Doba rozpouštění písku se značně urychluje v intenzivně míchané tavící části, např. pomocí elektrod, takže tato doba klesá až pod 20 minut.
V dobře míchané taviči části činí podíl nejiychlejšího proudu okolo 5 až 20 % ze střední doby
-3CZ B6 pobytu skloviny v tavící části, což jsme zjistili dlouhodobými měřeními na sklářských vanách pomocí radioizotopů. Proto je potřebná střední doba zdržení skloviny v tavící části 5 až 20 násobkem doby průchodu nej rychlejší proudnice. Z těchto důvodů je pro otop taviči části velmi výhodné použití topných elektrod, tedy elektrickou taviči vanu.
Je však možné využít i plynem otápěné taviči části, např. pomocí ponorných plynových hořáků umístěných ve dně taviči části. Spaliny z těchto ponorných hořáků budou spolu s otopem sklovinu i míchat a urychlovat tak rozpouštění pískových zrn.
ίο K provádění způsobu kontinuálního tavení skla podle tohoto vynálezu slouží sklářská tavící pec pro kontinuální tavení skla, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že je tvořena intenzivně ohřívanou taviči částí, která je krátká a hluboká a opatřená topnými elektrodami pro střední dobu držení skloviny 2 až 8 h v taviči části. Za tavící částí je uspořádán mělký čeřící žlab, s výškou skloviny 20 až 40 cm a se střední dobou zdržení skloviny 1 až 12 hodin v čeřícím žlabu 15 a při vyloučení zpětného toku skloviny.
Velká koroze stěn u celoelektrických agregátů nastává vlivem vysokých teplot, rychlým prouděním a malým chlazením stěn. Povrchové zatížení tavící části je vysoké, 10 až 601 skla na m2 hladiny za den, takže sestupná rychlost odběrového proudu skloviny činí 0,16 až 1,0 m.h1. Tato 20 rychlost je pořád malá ve srovnání s rychlostí proudění skloviny kolem elektrod 20 až 40 m.h-1, což zajišťuje jednak odvod tepla od elektrod a jednak tychlé odtavování vsázky zdola. Potřebná energie se dodá svislými i vodorovnými elektrodami. Doba průchodu nejrychlejší proudnice nebude rozdílná do dnešních celoelektrických van, kde činí 20 až 40 minut, bude-li střední doba prodlení skloviny v tavící části 3 až 8 hodin. Použití vysoceintenzivní taviči části, která nemá za 25 úkol sklovinu vyčeřit, umožňuje docilovat výkony 10 až 601 skla na m2 za den. Otápění tavící části elektrodami zajistí dobrý přísun tepla k vrstvě vsázky.
Tavící část má boční stěny opatřeny tepelnou izolací v malé vzdálenosti od jejich povrchu, a vytvořený kanálek mezí tepelnou izolací a bočními stěnami navazuje na přívod horkého vzduchu 30 pro předehřev vsázky. Toto řešení je vhodné pro elektricky otápěnou tavící část, kde jsou nízké teploty v oblasti vsázky. Tím se udržují boční stěny tavícího bazénu chladné, přirozeným či nuceným prouděním chladicího vzduchu v izolovaném kanálku. Chladicí vzduch se ohřívá a odvedené teplo z bočních stěn se využívá k predehřevu vsázky. Tím se zvyšuje ekonomie tavící části a umožňuje se řízené chlazení vysoce namáhané vyzdívky, což přispívá k nízké korozi 35 žáromateriálu. Dnešní, i dobře izolované celoelektrické vany ztrácí povrchem bazénu 20 až 30 % přiváděné elektrické energie.
Na konci čeřícího žlabu přilehlého k pracovní části pece je vytvořen přívod chladicího vzduchu a/nebo vodní páry k odebírání tepla z hladiny skloviny a jeho využití k predehřevu vsázky. 40 Vsázka vstupující do tavící pece je tak předehřívána. Využije se tak nadbytečné teplo, které sklovina obsahuje před zpracováním, které by jinak přišlo nazmar.
Nad tavící částí může být umístěna předehřívací komora, opatřená přívody horkého vzduchu a/nebo vodní páry a/nebo vodní mlhy a/nebo odpadních spalin pro předehřev vsázky, což zlep4-5----šuje ekonofíHk-u-peee-ft-zvyšttieHavicí-výkon· Předehřívací komora může být Opatřena jedním roštem či více rošty, uspořádanými nad sebou, pro prodloužení doby pobytu vsázky v komoře pro lepší předehřátí vsázky. Rošty mohou být vibrující. Předehřívací komora může být vybavena fluidním ložem pro předehřátí vsázky ve vznosu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je podobně popsán dále na příkladných provedeních, osvětlených blíže na připojeném výkrese, znázorňujícím sklářskou tavící elektrickou horizontální pec ve svislém řezu.
-4CL Z78Z44 Βϋ
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Na obr. 1 je znázorněna sklářská tavící elektrická horizontální pec, která se skládá z tavící části 1, tvořené bazénem s bočními stěnami 11 a obsahující sklovinu zahřívanou tyčovými svislými topnými elektrodami 12 a tyčovými vodorovnými topnými elektrodami 13. Na hladině skloviny leží io vrstva 14 vsázky, oddělená plovákem 15 čeřícího žlabu 2. Sklovina natéká z tavící části 1 do čeřícího žlabu 2 převáděcím kanálem j_6. Odvod tepla bočními stěnami 11 se řídí průchodem vzduchu kanálkem, vytvořeným mezi izolací 17 a bočními stěnami 11. Korozní produkty se odvádějí drenáží 18 ve dně taviči části. Topné tyčové elektrody 12, 13 jsou napájeny ze zdroje 19 proudu.
Mělký čeřící žlab 2 je tvořen dnem 21, klenbou či překladem 22 a neznázorněnými bočními stěnami. Všechny povrchy jsou dostatečně izolovány izolací 23. Mezi stínící sběrací kámen 24 a hradítko 38 se přivádí chladicí vzduch, a/nebo vodní pára přívodem 25 a horké médium se odvádí odvodem 26. V případě potřeby se sklovina přihřívá plynovými hořáky 27, jejichž spaliny jsou 20 vedeny nad sklovinou do prostoru nad vrstvu 14 vsázky v tavící části 1 odvodem 28 spalin. Na konci čeřícího žlabu 2 je umístěno míchadlo 29 a drenáž 18a korozních produktů. Šipky v oblasti skloviny v Čeřícím žlabu 2 znázorňují svislý gradient rychlosti skloviny.
Na začátku čeřícího žlabu 2 je uspořádána přehřívací zóna 3, která obsahuje svislé tyčové přehří25 vací elektrody 31, vodorovné tyčové přehřívací elektrody 32, vodorovné deskové přehřívací elektrody 33. Přehřívací zóna 3 je zakončena jízkem 34, vyhřívaným či nevyhřívaným.
Horký vzduch, vodní pára či spaliny přicházejí do vysoké předehřívací komory 4, uspořádané nad taviči části 1. Zde se přivádí vsázka dopravníkem 41 a padá najeden nebo více roštů 42, po 30 ' kterých pomalu klesá a je při tom prohřívána horkým vzduchem a/nebo vodní parou z kanálu či potrubí 44, které je zakončeno tryskami 45 a/nebo z přívodu 48 z chladicích kanálků bočních stěn 11 tavící části L
Předehřívací komoru 4 lze také provést jako fluidní, kdy se budou částečky střepů a/nebo vsázky ohřívat ve vznosu. V tom případě bude v předehřívací komoře 4 jen jeden rošt 42, část horkého vzduchu do trysek 45 bude tlaková, získaná ohřevem studeného tlakového vzduchu 43 v potrubí 44. Částečky vsázky budou v komoře 4 vířit naznačeným směrem 46. Ochlazené plyny se odvádějí odvodem 49 do neznázorněného filtru nebo cyklonu.
Tato sklářská pec je v příkladném konkrétním provedení např. vana pro kontinuální tavení užitkového skla s požadavkem na přítomnost bublin maximálně 1 ks na 1 kg. Nutná čeřící doba skloviny v čeřícím žlabu 2 činí 1 hodinu. To je minimální doba průchodu nejrychlejší proudnice skloviny v čeřícím žlabu 2, která bude v ose čeřícího žlabu 2 na hladině skloviny. Hloubku čeřícího žlabu 2 volíme takovou, kde s jistotou nebude zpětný proud, tj. kupř. 25 cm. Šířku volíme -45----2 m,-potom vychazí-poměr-nejfyehlej^ra-střední rychlosti proudění skloviny 2:1. Tedy střední doba pobytu skloviny musí být 2 hodiny, čemuž odpovídá střední lychlost 2,5 m.h-1 proudění skloviny při délce 5m čeřícího žlabu 2, taviči výkon 75 tun skla za den a měrný výkon 7,5 tm2 za den. Čeřící žlab 2 je izolován se ztrátami do 1 kW.m-2 povrchu, což zajišťuje nízké ztráty povrchem.
50
Čeřící žlab 2 je zásobován čerstvou nevyčeřenou sklovinou z taviči části 1, kanálem 16 pod plovákem ]_5. Sklovina v přehřívací zóně 3 je otápěna kupř. jen dvojicí vodorovných tyčových přehřívacích elektrod 32, procházejících celou šířkou čeřícího žlabu 2, Vzdálenost mezi těmito vodorovnými tyčovými přehřívacími elektrodami 32 činí 5 až 25 cm, podle průměru těchto zvo55 lených elektrod 32. Lze také použít kombinace svislých tyčových přehřívacích elektrod 31 a
-5CL ZV5Z44 B6 jedné tyčové vodorovné přehřívací elektrody 32. Všechny tyto přehřívací tyčové elektrody 31, 32 jsou umístěny blíže dna. K vývinu tepla dojde především na těchto přehřívacích tyčových elektrodách 31, 32 ale přitom nevznikne konvekční proudění, nepřekročí-li přehřátí na elektrodě 130 K. Při přehřátí skloviny se uvolní čeřící plyny nad těmito přehřívacími tyčovými elektrodami 31, 32 a vzniklé bubliny stoupají vzhůru ke hladině a čeří sklovinu. Není tedy zapotřebí přehřívat celý průřez čeřicího žlabu 2, stačí uvolnit bubliny u dna. Tím je nutné rozkládat jen malou část čeřiv ve vsázce. Současně lze jednu elektrodu zapojit jako anodu, a protielektrodu jako katodu, připojením stejnosměrného proudu. Elektrochemicky uvolňovaný kyslík bude rovněž čeřit a snižovat tak potřebnou přehřívací teplotu.
Za těmito přehřívacími tyčovými elektrodami 31, 32 je umístěn jtzek 34, tedy příčná přehradní zeď. Ta slouží k dopravě těch zbylých bublin, které nestačily vystoupat nad přehřívacími tyčovými elektrodami 31, 32, do blízkosti hladiny skloviny.
Gradient rychlosti v čeřícím žlabu 2 je naznačen šipkami. Nejvyšší rychlost je vždy na hladině. Na konci čeřicího žlabu 2 lze sklovinu přihřívat v případě nízkého odběru temperovacími hořáky 27. Vzniklé spaliny se vedou nad sklovinou do předehřívací části 4. Většinou se však musí sklovina chladit na pracovní teplotu, a to se provádí za stěracím kamenem 24 přívodem 25 studeného vzduchu z ventilátoru. Zakrytí čeřicího žlabu 2 se provede nízko položenou klenbou 22 nebo překladem 22, dobře izolovaným izolací 23. Odvod ohřátého vzduchu z čeřicího žlabu 2 se provádí kanálem 44, který ústí do předehřívací části 4. Případně lze provést sběrací stěrači kámen 24 jako děrovaný nad hladinou skloviny a potom je možno odvádět chladicí vzduch odvodem 28 přímo nad sklovinou do předehřívací části 4. Sklovinu lze míchat na výstupu ve studené části míchadlem 29, případně lze míchadlo 29 umístit až za hradítko 38.
Za hradítkem 38 je již sklovina na pracovní teplotě, připravená ke zpracování, tj. není zapotřebí dlouhý fedr, ale jen krátká spojka k dávkovači. Na konci čeřicího žlabu 2 je umístěna drenáž 18a pro odvádění korozních produktů ze dna.
Tavící část 1 je tvořena 1,5 m hlubokým bazénem s bočními stěnami 11, naplněným roztavenou sklovinou a jejímž povrchu plave vrstva 14 vsázky, ohraničená ze třech stran bočními stěnami 11 a ze čtvrté strany plovákem ]_5. Sklovina je ohřívána kupř. svislými topnými elektrodami 12 a/nebo vodorovnými topnými elektrodami 13 umístěnými z boku i ze dna bazénu, dostatečně nízko pod hladinou skloviny, aby vzniklo proudění skloviny, sahající až ke spodnímu povrchu vrstvy 14 vsázky. To umožňuje vysoké měrné zatížení 37,5 t.m”2,den-1 tavící plochy taviči části 1, která má rozměr 2 x 1 m2. Střední doba zdržení skloviny v taviči části činí 2,4 hodiny, což je dostatečná doba k protavení vsázky.
Sklovina protéká z tavící části 1 pod plovákem 15 převáděcím kanálem 16.
Ve dně bazénu tavící části 1 je umístěna drenáž 18 k odpouštění korozních produktů. Protože odvod skloviny je shora, nedostávají se korozní produkty ze dna do odcházející skloviny. Vlivem značného proudění v taviči části se její chování blíží chování ideálního mísiče, tj. v každém bodě jejího objemu je stejná koncentrace bublin. Je tedy lhostejné, odebírá-li se sklovina zdola či shora -na-využívá-se zde-výhod vany^ktera-nemá-prutokT-Plovák ]_5 je snadno vyměň i leklý
Boční stěny 11 tavící části 1 jsou opatřeny izolací Γ7, která nepřiléhá k bočním stěnám 11 a je v určitém odstupu od nich, a vytváří spolu s nimi úzký kanálek. Do tohoto kanálku je vháněn chladicí vzduch a/nebo je vzduch pouze při sáván přirozeným vztlakem. Přivádění studeného vzduchu do kanálku je regulovatelné. Tento vzduch se od horkých bočních stěn 11 zahřívá a na konci kanálku je již dostatečně ohřátý, V zakončení kanálku je vytvořen přívod 48 takto ohřátého teplého vzduchu v prostoru nad vrstvou 14 vsázky. Horký vzduch ohřívá založenou vsázku, přitom lze udržovat vnější povrch bočních stěn 11 bazénu studený, tj. snižovat jejich korozi.
-6CZ. L70ZW Βϋ
Vsázka se předehřívá v předehřívací části 4, která je nad taviči částí 1 jako vysoká, uzavřená komora. Dopravníkem 41 se vsázka přivádí do komory 4 a padá alespoň najeden nebo více skloněných vibrujících roštů 42. Pohyb vsázky po roštech 42 je způsoben buď jen gravitací, nebo vibrátory. Teplo se přivádí hořkým vzduchem jak zchlazení bazénu, tak zchlazení skloviny či 5 jiného zdroje jako jsou spaliny či chladicí vzduch z tvarování. Předehřevem vsázky až na 150 °C a zamezením zpětného proudu ve sklovině se docílí měrná spotřeba 0,6 kWh/kg při 50 % střepů a odpadne potřeba vytápět dlouhý fedr.
Příklad 2
Kontinuální sklářská pec o výkonu 660 t skla za den, která má potřebnou dobu průchodu nejrychlejší proudnice v čeřícím žlabu 2 cca 3 hodiny, což zaručuje, jak potvrzují provozní měření pomocí stopovačů, kvalitu skloviny pro plavené sklo s obsahem bublinek 0,05 ks/kg. Při šířce 15 10 m, délce 20 m a hloubce 0,25 m činí střední doba pobytu skloviny v čeřícím žlabu 2 4,5 h a střední dopředná rychlost 4,4 m/h, maximální rychlost je k ní v poměru 1:1,5. Čeření se provádí síranem sodným. Aby se docílilo na tak široké čeřící části 2 dobrého vyěerení, použijí se v přehřívací zóně 3 kupř. svislé deskové přehřívací elektrody 33 na dně. Jízek 34 se provede z molybdenu a je zapojen na zdroj proudu 35 kupř. proti deskovým přehřívacím elektrodám 33 ve funkci 20 svislé deskové elektrody. Deskové přehřívací elektrody 33 na dně způsobují rozklad síranu, otápění jízku 34 snižuje viskozitu vrstvy obtékající skloviny a zvětšuje poloměr bublin. Přehřívá se jen vrstva skloviny těsně u elektrod o 30 až 100 °C.
To vede kjistému rozkladu SO3 ve skle a vzniku velkých bublin. Přídavek SO3 do skla se volí 25 takový, aby se v ohřívaném objemu skla uvolnit stejný nebo vyšší objem plynů. K tomu postačí rozložit 0,05% SO3. Otop přehřívacími deskovými elektrodami 33 je řízen nejméně 2 regulačními okruhy, střední Část musí být topena více, vzhledem k vyšší rychlosti proudění. Příkon přehřívací zóny 3 bude 200 až 400 kW. Část energie lze dodávat i mikrovlnným ohřevem 36. Mikrovlny přehřívaj í jen tenkou vrstvu u dna.
Příkonem zdroje 35 proudu lze přímo řídit čeření podle kvality skloviny na výstupu. Zbylá část čeřícího žlabu 2 za jízkem 34 se již nevytápí, ale chladí obdobně jako v příkladu 1,
Taviči část 1 má plochu 2 x 10 m2 a je hluboká 2 m. Střední doba zdržení skloviny je 3,6 hodin.
Pro předehřev střepů lze použít fluidní předehřev střepů ve vznosu na 450 °C. Předehřívací vzduch zde má teplotu až 1100 °C a jeho tlak se reguluje zavedením tlakového vzduchu 43 do kanálu 44 s horkým předehřívacím vzduchem. Střepy ve fluidním loži jsou nadnášeny směrem vzhůru tryskami 45 a směrovány po dráze 46 nad děrovaný rošt 42. Fluidní prostor nad roštem 40 má objem 60 m3, tj. výšku 3 m. Pro lepší přestup tepla ze skloviny do vzduchu se chladicí vzduch sytí vodní parou či mlhou, což současně snižuje i potřebu vzduchu. Sálání vodní páry pomáhá i přestupu tepla do vsázky, samozřejmě nesmí její teplota poklesnout pod 100 °C. Sklářský kmen se zakládá zakladačem 47 přímo na vrstvu vsázky 14. Kmen se předehřívá se v klidu, pouze od procházejícího horkého vzduchu na 150 °C. Vysoké měrné zatížení, ohřev na čeřící teplotu jen -4-5----malé-části protékající skloviny a vysoké předehratrvsázky umožňují snížit měrnou spotřebu až~fra~
0,53 kWh.kg1 při 30 % střepů.
Pokud se použije kmen v granulích nebo malých peletách lze jej rovněž předehřívat až na 450 °C a spotřeba poklesne až na 0,4 kWh.kg-1 (1440 kj.kg“1)
Uvedená příkladná provedení jsou ilustrativní a jsou možné jiné varianty řešení v rámci rozsahu patentových nároků tohoto vynálezu.
UZ ZV3Z44 B6
Průmyslová využitelnost
Řešení je vhodné pro sklářský průmysl, tam kde jsou vysoké nároky na kvalitu skloviny při 5 vysokém měrném výkonu.

Claims (10)

10 PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob kontinuálního tavení skla ve sklářské taviči peci, v níž se vsázka přeměňuje na nevyčeřenou sklovinu v hluboké tavící části otápěné plynem či elektricky, sklovina z tavící části
15 postupuje do čeřící části a odtud dále ke zpracování skloviny, vyznačující se t í m , že sklovina se čeří působením střídavého a/nebo stejnosměrného elektrického proudu ve sklovině na elektrodách (31, 32, 33) a na elektricky vyhřívaném nebo elektricky nevyhřívaném jízku (34) a/nebo absorpcí mikrovln ze zdroje (36) v oblasti přehřívací zóny (3) mělkého čeřícího žlabu (2), situovaného bezprostředně za taviči částí (1) v němž má sklovina výšku 20 až 40 cm pro vylou20 cení zpětného proudu skloviny, přičemž sklovina má v čeřícím žlabu (2) střední dobu zdržení 1 až 12 hodin.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se t í m , že sklovina se čeří v mělkém čeřícím žlabu (2) intenzivním lokálním ohřevem v tenké vrstvě v blízkosti dna přehřívací zóny (3) půso-
25 bením střídavého nebo stejnosměrného elektrického proudu na přehřívacích elektrodách (31, 32, 33) a/nebo mikrovlnné energie ze zdroje (36).
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, v y z n a č u j í c í se t í m, že sklovina se v čeřícím žlabu (2) vede vzhůru ke hladině přes za přehřívacími elektrodami (31, 32, 33) umístěný příčný jízek
30 (34), vyhřívaný či nevyhřívaný, pro usnadnění vzestupu bublin ze skloviny ke hladině.
4. Způsob podle nároku 1 nebo 2 nebo 3, vyznačující se tím, že sklovina se taví v intenzivně ohřívané hluboké taviči části (1), která je krátká a hluboká, přičemž sklovina v tavící části má střední dobou zdržení 2 až 8 h.
5. Sklářská tavící pec pro provádění způsobu kontinuálního tavení skla podle nároků 1 až 4, sestávající z taviči, čeřící a chladicí části, navazující na pracovní část, vyznačující se tím, že je tvořena intenzivně ohřívanou tavící částí (1), která je krátká a hluboká, a opatřená topnými elektrodami (12, 13) pro střední dobu zdržení skloviny 2 až 8 h v taviči části (1); a za
40 taviči částí (1) bezprostředně situovaným mělkým čeřícím žlabem (2) s výškou skloviny 20 až
40 cm pro střední dobou zdržení skloviny 1 až 12 hodin v čeřícím žlabu (2), čeřící žlab (2) obsahuje oblast přehřívací zóny (3) situovanou bezprostředně za tavící částí (1) a opatřenou přehřívacími elektrodami (31, 32, 33) a příčným jízkem (34), nevyhřívaným či vyhřívaným, a/nebo zdrojem (36) mikrovlnné energie.
45---------------------------
6. Sklářská tavící pec podle nároku 5, vyznačující se tím, že čeřící žlab (2) má bezprostředně za výstupem z přilehlé taviči části (1) uspořádanou přehřívací zónu (3), která je osazena v blízkosti dna (39) přehřívacími elektrodami (31, 32, 33) tyčovými a/nebo deskovými, a/nebo zdrojem (36) mikrovlnné energie.
7. Sklářská taviči pec podle nároku 6, vyznačující se tím, že v čeřícím žlabu (2) za přehřívacími elektrodami (31, 32, 33) je umístěn příčný jízek (34), vyhřívaný či nevyhřívaný, jehož horní hrana je ve vodorovné rovině shodné či vyšší než je hloubka zanoření sběracího kamene (24) do skloviny.
-8C£ ZYBZ44 B6
8. Sklářská tavící pec podle nároku 5,vyznačující se tím, že taviči část (1) má boční stěny (11) opatřeny tepelnou izolací (17) v malé vzdálenosti od jejich povrchu, a vytvořený kanálek mezi tepelnou izolací (17) a bočními stěnami (11) navazuje na přívod (48) horkého vzduchu pro předehřev vsázky.
9. Sklářská taviči pec podle některého z předcházejících nároků 5, 6, 7, v y z n a č u j í c í se tím, že na konci čeřícího žlabu (2) přilehlého k pracovní části pece je vytvořen přívod (25) chladicího vzduchu a/nebo vodní páry k odebírání tepla z hladiny skloviny a jeho využití k předehřevu vsázky.
10. Sklářská taviči pec podle některého z předcházejících nároků 5 6, 7, 8, v y z n a č u j í c í se t í m , že je tvořena nad tavící částí (1) umístěnou predehřívací komorou (4), opatřenou přívody (45, 48) horkého vzduchu a/nebo vodní páry a/nebo vodní mlhy a/nebo odpadních spalin pro předehřev vsázky, a dále opatřenou nejméně jedním roštem (42) pro zadržení vsázky v předehřívací komoře, případně vybavenou fluidním ložem (46) pro předehřátí vsázky ve vznosu.
CZ20031459A 2003-05-26 2003-05-26 Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec CZ298244B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20031459A CZ298244B6 (cs) 2003-05-26 2003-05-26 Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20031459A CZ298244B6 (cs) 2003-05-26 2003-05-26 Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20031459A3 CZ20031459A3 (cs) 2005-02-16
CZ298244B6 true CZ298244B6 (cs) 2007-08-01

Family

ID=34109612

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20031459A CZ298244B6 (cs) 2003-05-26 2003-05-26 Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ298244B6 (cs)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304299B6 (cs) * 2012-01-11 2014-02-19 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Zařízení k čeření skloviny odstřeďováním
US10364176B1 (en) 2016-10-03 2019-07-30 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass precursor gel and methods to treat with microwave energy
US10427970B1 (en) 2016-10-03 2019-10-01 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass coatings and methods to deposit same
US10479717B1 (en) 2016-10-03 2019-11-19 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass foam

Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3888650A (en) * 1971-10-02 1975-06-10 Elemelt Ltd Glass melting furnaces
US5370723A (en) * 1989-06-13 1994-12-06 Pilkington Plc Glass melting furnace with control of the glass flow in the riser

Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3888650A (en) * 1971-10-02 1975-06-10 Elemelt Ltd Glass melting furnaces
US5370723A (en) * 1989-06-13 1994-12-06 Pilkington Plc Glass melting furnace with control of the glass flow in the riser

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304299B6 (cs) * 2012-01-11 2014-02-19 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Zařízení k čeření skloviny odstřeďováním
US10364176B1 (en) 2016-10-03 2019-07-30 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass precursor gel and methods to treat with microwave energy
US10427970B1 (en) 2016-10-03 2019-10-01 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass coatings and methods to deposit same
US10479717B1 (en) 2016-10-03 2019-11-19 Owens-Brockway Glass Container Inc. Glass foam

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20031459A3 (cs) 2005-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920003221B1 (ko) 에너지 절약형 유리 용해 방법 및 그 방법을 수행하기 위한 유리 용해로
FI77438B (fi) Anordning och foerfarande foer bearbetning av renat glas enligt en kontinuerlig metod.
FI85578B (fi) Saett foer glasframstaellning och glassmaeltningsugn.
US3294512A (en) Glass furnace
CN201250173Y (zh) 大型浮法玻璃熔窑澄清台阶池底结构
US11919798B2 (en) Gradient fining tank for refining foamy molten glass and a method of using the same
CZ285223B6 (cs) Způsob výroby roztavené skloviny ve sklářské vanové peci a sklářská vanová pec
CS211376B2 (en) Method of making the glass and glassmaker melting tank furnace for executing the said method
CN106517736B (zh) 一种用于熔制高挥发组分玻璃的熔窑
CN108975655A (zh) 一种适用于生产着色玻璃的压延玻璃熔窑
US20120017643A1 (en) Melting device for producing a glass melt
KR20140025371A (ko) 측방향 2차 순환을 갖는, 클리어 또는 울트라 클리어 유리를 위한 유리로
CZ298244B6 (cs) Zpusob kontinuálního tavení skla ve sklárské tavicí peci a sklárská tavicí pec
US9039958B2 (en) Metal melting apparatus
EA032521B1 (ru) Способ и устройство для плавки и осветления стекла
JPS60171226A (ja) ガラスの溶融方法及び溶融炉
CN202885496U (zh) 铝及铝合金高效等温熔炼炉
CZ307659B6 (cs) Tavicí prostor kontinuální sklářské tavicí pece a způsob tavení skla v tomto prostoru
US3108149A (en) Method and apparatus for glass melting
CN209024397U (zh) 一种适用于生产着色玻璃的压延玻璃熔窑
CS214665B2 (en) Method of melting the glass and glassmaker melting furnace for executing the said method
US4317669A (en) Glass melting furnace having a submerged weir
US5573569A (en) Method for conditioning and homogenizing a glass stream
CN102010118A (zh) 一种浮法玻璃熔窑
JP2004524257A (ja) 溶融の加速ならびにより優れた処理制御

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100526