CZ297391B6 - Zpusob stanovení chlorovaných pesticidu ve vodáchpomocí selektivního vnitrního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií - Google Patents

Zpusob stanovení chlorovaných pesticidu ve vodáchpomocí selektivního vnitrního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií Download PDF

Info

Publication number
CZ297391B6
CZ297391B6 CZ20020507A CZ2002507A CZ297391B6 CZ 297391 B6 CZ297391 B6 CZ 297391B6 CZ 20020507 A CZ20020507 A CZ 20020507A CZ 2002507 A CZ2002507 A CZ 2002507A CZ 297391 B6 CZ297391 B6 CZ 297391B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pesticides
water
internal standard
sorbent
liquid chromatography
Prior art date
Application number
CZ20020507A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2002507A3 (cs
Inventor
Kovár@Pavel
Original Assignee
Geotest Brno, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Geotest Brno, A. S. filed Critical Geotest Brno, A. S.
Priority to CZ20020507A priority Critical patent/CZ297391B6/cs
Publication of CZ2002507A3 publication Critical patent/CZ2002507A3/cs
Publication of CZ297391B6 publication Critical patent/CZ297391B6/cs

Links

Landscapes

  • Other Investigation Or Analysis Of Materials By Electrical Means (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)
  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Zpusob stanovení stopových koncentrací pesticidu na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin a jejich metabolitu, napr. chlorfenolu, v pitných a spodních vodách spocívá v extrakci pesticidu tuhým sorbentem pri pH 2,0 az 3,4 za pouzití 2,4-dibromfenolu jako vnitrního standardu a v kvalitativním a kvantitativním stanovení vysokotlakou kapalinovou chromatografií s UV nebo amperometrickou detekcí.

Description

(57) Anotace:
Způsob stanovení stopových koncentrací pesticidů na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin ajejich metabolitů, např. chlorfenolů, v pitných a spodních vodách spočívá v extrakci pesticidů tuhým sorbentem při pH 2,0 až 3,4 za použití 2,4dibromfenolu jako vnitřního standardu a v kvalitativním a kvantitativním stanovení vysokotlakou kapalinovou chromatografií s UV nebo amperometrickou detekcí.
Způsob stanovení chlorovaných pesticidů ve vodách pomocí selektivního vnitřního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu stanovení chlorovaných pesticidů ve vodách pomocí selektivního vnitřního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií.
Stav techniky
Jeden z nejvíce sledovaných skupin látek potenciálně obsažených v pitné vodě jsou pesticidy. Z nich pak zejména skupina pesticidů na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin, které patří mezi nejvíce používané selektivní chemické prostředky k hubení jednoděložných a dvouděložných plevelů v obilnářství, k ošetřování luk a trávníků.
Podle aktualizovaných limitů pro pitnou vodu je nutné zvládnout stanovení chlorfenoxykarboxylových kyselin (CFK) a jejich metabolitů, chlorfenolů (CF) na úrovni submikrogramových množství (< 0,1 pg/l). Pro stanovení chlorfenoxykarboxylových kyselin a chlorfenolů v pitné a podzemní vodě se s výhodou používá techniky extrakce tuhým sorbentem ve spojení s vysokotlakou kapalinovou chromatografií (metoda Solid Phase Extraction - Hogh-Pressure Liquid Chromatography).
Metodická příručka pro analýzu pitných vod a jejich zdrojů, vydaná v roce 1992 Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem životního prostředí ČSFR uvádí metodu stanovení chlorovaných kyselin ve vodě plynovou chromatografií s detektorem elektronového záchytu. Stanovení chlorovaných kyselin podle této metodiky se provádí tak, že chlorované kyseliny obsažené v 1000 ml vzorku vody se hydrolyzují hydroxidem sodným, nadbytečné organické látky se odstraní promytím organickým rozpouštědlem a po okyselení se chlorované kyseliny vyextrahují diethyletherem. Chlorované kyseliny se esterifikují diazomethanem a methylestery stanoví kapilární plynovou chromatografií s detektorem elektronového záchytu. Kalibrace metody se provádí vnějším standardem. Nevýhodou metody je nízká odezva signálu v případě látek s nízkým obsahem chloru a značná pracnost při přípravě vzorku k finální analýze.
V publikaci R. Schuster, A. Gratzfeld-Hůsgen, „Analysis of Phenoxy-acid Herbicides and Bentazone by HPLC with Diode-array Detection“, zveřejněné v Hewlett-Packard Application Notě, 1990, (Publication Number 12-5091-0301), byl popsán postu po stanovení pesticidů na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin a bentazonu pomocí techniky extrakce tuhých sorbentem v kombinaci s HPLC pro kontrolu pitných a podzemních vod, kterým se dosahují požadované detekční limity. V citované práci je pro detekci uvedených chlorovaných sloučenin použita neselektivní vlnová dálka 230 nm a postup navíc předpokládá identifikaci píků pomocí UV spekter jednotlivých analytů, přičemž tato spektra jsou nespecifická a navzájem velice podobná.
Princip metody vysokotlaké kapalinové chromatografie umožňuje separaci stanovených látek průchodem kolonou, která je naplněna chromatografickým materiálem, tzv. stacionární fází - sorbentem. Směs sloučenin se zadržuje na povrchu sorbentu v závislosti na různé sorpční afinitě jednotlivých molekul. Elucí, tj. promýváním sloupce sorbentu s nasorbovanou směsí sloučenin mobilní fází - kapalinou, ve které se dané analyty rozpouštějí se slaběji nasorbované sloučeniny z povrchu sorbentu postupně uvolňují a posouvají na sloupci ve směru toku mobilní fáze rychleji než molekuly sorbované silněji. Pro identifikaci daných analytů, které postupně vycházejí z kolony oddělené, se používá detektorů, které registrují některou fyzikálně chemickou vlastnost stanovovaných složek. Eluční doba resp. pořadí analytů, ve kterém vycházejí z kolony, na které jsou zachycené, jsou mírou kvality příslušného analytů. Velikost (intenzita) signálu detektoru je
- 1 CZ 297391 B6 mírou kvantity dané látky. Pro různé chemické látky se používá různých typů chromatografických kolon a mobilních fází.
Chemickou podstatou jsou chlorfenoxykarboxylové kyseliny a chlorfenoly slabé nebo středně silné organické kyseliny. Hodnoty pK hygienicky významných chlorfenoxykarboxylových kyselin leží mezi hodnotami 3,5 až 4,5. Z teorie acidobazických rovnováh je zřejmé, že nedisociované formy látek typu chlorfenoxykarboxylových kyselin ve vodě existují při pH < 2,5. U chlorfenolů (tj. mono-, di-, tri-, tetra- a pentachlorfenolu) existují nedisociované formy při pH = 3,0. Mimo uvedená rozpětí pH existují tyto látky ve vodě v disociované, tj. v nabité, silně protonizované nebo deprotonizované formě.
Z uvedeného vyplývá, že pH vzorku během extrakce tuhým sorbentem je významným faktorem, ovlivňujícím především výtěžky při stanovení chlorfenoxykarboxylových kyselin a chlorfenolů v pitné vodě. Řídicím mechanizmem sorpce těchto nedisociovaných látek při extrakci tuhým sorbentem jsou pouze hydrofobní interakce mezi nepolárními alkylovými řetězci C2 až Cjg zakotvenými na povrchu tuhého sorbentu a nepolární aromatickou částí molekuly analytu. V některých případech však může extrakce s pevný sorbentem probíhat s menšími výtěžky než jak je deklarováno, neboť postup nepoužívá vnitřní standard, který by analýzu zpřesnil a eliminoval případné nekontrolované efekty, ke kterým během extrakce tuhým sorbentem dochází. Přesnost vstupních parametrů v tomto případě, tj. objem vzorku pro extrakci tuhým sorbentem a konečný objem desorbátu jsou závislými veličinami, které mají jednoznačně nepříznivý vliv na přesnost konečného výsledku stanovení.
Vedle silného efektu pH může být sorpce při separaci negativně ovlivněna také jinými chemickými látkami, např. minerálními složkami, které mohou konkurovat při obsazení aktivních míst na sorbentu, nebo významněji ovlivňují sorpční kapacitu tuhého sorbentu. Případ od případu se proto může účinnost sorpce měnit a zatížit výsledek analýzy i větší chybou. V některých případech, z výše uvedených důvodů, může tudíž celá extrakce tuhým sorbentem probíhat nekontrolované.
Podstata vynálezu
Způsob stanovení stopových koncentrací pesticidu na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin ve vodách podle vynálezu je založena na použití extrakce pesticidů tuhým sorbentem a stanovení vysokotlakou kapalinovou chromatografií s použitím 2,4-dibromfenolu jako vnitřního standardu s cílem dosáhnout co nejvyšší přesnosti výsledků.
Nedostatky uvedené výše odstraňuje postup podle vynálezu s použitím selektivního vnitřního standardu, 2,4-dibromfenolu (DBrF), který se za podmínek extrakce tuhým sorbentem, který je tvořen porézními sférickými částicemi oxidu křemičitého o velikosti částic 50 až 80 μιη s navázaným alkylovým řetězcem Cis, s výhodou sorbentem typu RP-C18, kvantitativně sorbuje při pH = 2,0 až 3,3, má podobné fyzikálně chemické vlastnosti jako stanovované analyty, tj. chlorfenoxykarboxylové kyseliny a chlorfenoly a splňuje obecná kritéria pro vnitřní standardy používané v chromatografií. 2,4-dibromfenol má podobné sorpční vlastnosti jako stanovované analyty. Jedná se rovněž o slabou organickou kyselinu a lze ho detekovat amperometrickým detekrotem, neboť v důsledku přítomnosti fenolického hydroxylu je elektrochemicky aktivní. Je však možné ho detekovat též fotometrickým UV detektorem. Má podobné UV spektrum a při vlnové délce 285 nm má také podobný molámí absorpční koeficient jako analyty typu chlorfenoxykarboxylových kyselin. Vykazuje také podobné chromatografické vlastnosti jako stanovené chlorfenoxykarboxylové kyseliny a chlorfenyl se kterými neinterferuje a při konečné kvantifikaci metodou vnitřního standardu ve spojení s HPLC se stává celý postup kontrolovaný, neboť je indiferentní vůči absolutním jednotlivým výtěžkům stanovovaných složek.
Na výsledek analýz prováděných metodou stanovení pesticidů s vnitřním standardem má vliv pouze pH vzorku - u metody stanovení chlorfenolů ve vodkách musí být pH = 3,2 až 3,4, při
-2CZ 297391 B6 chybě stanovené pH ± 0,05 a u postupu stanovení chlorfenoxykarboxylových kyselin v pitných a podzemních vodách musí být pH = 2,0 ± 0,05. Mimo dané rozmezí pH nedochází ke kvantitativní sorpci vnitřního standardu ani u jednotlivých skupin analytů. Úprava pH vzorku se provádí kyselinou fosforečnou. Díky stanovení pH na stanovenou hodnotu lze provést extrakci tuhým sorbentem selektivně.
U stanovení chlorfenoxykarboxylových kyselin v pitných a podzemních vodách byly testovány tyto analyty: 2,4-dichlorfenoxyoctová kyselina (2,4-D), 2-methyl-4-chlorfenoxyoctová kyselina (MCPA), 2,4,5-trichlorfenoxyoctová kyselina, (2,4,5-T), 2,4-dichlorfenoxypropionová kyselina, (2,4-DP, dichlorprop), 2-(2-methyl-4-chlorfenoxy)~propionová kyselina (MCPP, mecoprop), 2,4-dichlorfenoxymáselná kyselina (2,4-DB), 4-(4_chlor-2-methylfenoxy)-máselná kyselina (CMPB) a bentazon. Výtěžnost u těchto látek byla větší než 90 % kromě bentazonu,u kterého nepřesáhla 70 %. Měření bylo prováděno na koncentrační úrovni 10’1 pg/l. Detekce byla prováděna na UV detektoru při selektivní vlnové délce 285 nm. Jiná vlnová délka, např. 230 nm, je neselektivní a pro daný postup méně vhodná z důvodů simultánní detekce možných interferentů při různých vlnových délkách, ze skupiny esterů kyseliny ftalové nebo huminových kyselin. Daným postupem lze pro objem vzorku 700 ml při nástřiku 40 μΐ vzorku na kolonu dosáhnout detekční limity < 0,03 pg/l.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 - Chromatogram 2,4-dibromfenolu po extrakci tuhých sorbentem pro pH = 2,0; 2,1; 2,2; a 3,3 při vlnové délce 285 nm.
Obr. 2 - Chromatogram HPLC stanovení uměle připraveného vzorku (c = a 0,5 pg/l) metodou stanovení vybraných chlorfenoxykarboxylových kyselin za použití vnitřního standardu (2,4-dibromfenol) při 285 nm.
Obr. 3 - Chromatogram slepého vzorku HPLC stanovení chlorfenoxykarboxylových kyselin v pitné vodě při 285 nm.
Obr. 4 - Chromatogram separace chlorovaných fenolů a vnitřní standardu (2,4-dibromfenol) pomocí HPLC s elektrochemickou detekcí.
Příklady provedení
Příklad 1
Vzorek pitné nebo podzemní vody o zvoleném objemu se podle následující tabulky okyselí zředěnou kyselinou fosforečnou H3PO4 tak, aby se pH upravilo na hodnotu 2,0 ± 0,05 a přidá se roztok vnitřního standardu, 2,4-dibromfenolu:
Objem vzorku [ml] Přídavek 5,78 M H3PO4 [ml] Přídavek vnitřního standardu (c= 2 mg/l) M Detekční limit v [pg/ij
300 0,75 30 <0,08
500 1,25 50 <0,05
700 1,75 70 <0,03
-3CZ 297391 B6
Celý objem vzorku se nechá protéci kondicionovanou patronkou pro extrakci tuhým sorbentem typu RP-C18 s hmotností sorbentu 400 až 500 mg (např. Sep-Pak ty Wyters, katalogové číslo: 36810 nebo 20515). Rychlost průtoku v rozmezí 5 až 25 ml/min. nemá vliv na výsledek analýzy. Obvyklý průtok vzorku přes patronku je 15 ml/min. Po sorpci provedené za uvedených podmínek se patronka nechá profukovat čištěným a suchým vzduchem nebo dusíkem, aby se odstranila přebytečná voda. Část vody je však na sorbent vázána nevratně a nelze ji běžnými sušicími postupy odstranit. Při tomto postupu je však nutné, aby desorbát obsahoval část vody, která je nezbytná pro správný průběh následné chromatografícké analýzy.
Náplň patronky se pak desorbuje 2,5 až 3,0 ml chemicky čistého methanolu, extrakt se jímá do skleněné cejchované vialky o objemu 10 ml. Po připojení vzdušného chladiče a za pomoci vakua (postačuje vodní vývěva) se extrakt zahustí při teplotě bodu varu methanolu (65 °C) na objem asi 0,3 ml. Metoda vnitřního standardu eliminuje možné objemové nepřesnosti při zahušťování extraktu. Extrakt se poté analyzuje na chromatografícké koloně pomocí HPLC, přičemž dojde k jejich rozdělení složek a jejich detekci. Kvantifikace je prováděna pro koncentraci vnitřního standardu cStd = 0,2 pg/ml.
Eluce se provádí vodně methanolickou mobilní fází, detekce probíhá na dvoukanálovém UV detektoru při 230 a 285 nm. Konečné vyhodnocení se provede při selektivní vlnové délce 285 nm a nástřiku 40 μΙ vzorku. Pro dosažení ještě nižších detekčních limitů lze analyzovat až 1000 ml vzorku. Běžný stupeň zakoncentrování vzorkuje 103, který platí pro objem 300 ml vzorku. Kalibrační směs se připravuje v 55% methanolu.
Průmyslová využitelnost
Způsob stanovení chlorovaných pesticidů ve vodách pomocí selektivního vnitřního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií je průmyslově využitelný ve vodním hospodářství ke kontrole kvality pitných a podzemních vod.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob stanovení chlorovaných pesticidů ve vodách pomocí selektivního vnitřního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií, vyznačený tím, že se vzorek vody okyselí na pH = 2,0 až 3,4 ± 0,5; přidá se 2,4-dibromfenol jako selektivní vnitřní standard, nechá protéci pevným sorbentem, zachycené pesticidní látky se desorbují organickým rozpouštědlem, zakoncentrují a poté kvalitativně a kvantitativně stanoví vysokotlakou kapalinovou chromatografií s UV nebo amperometrickou detekcí.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že pevný sorbent pro extrakci pesticidů na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin z vody je vybrán ze skupiny sorbentů s porézními sférickými částicemi oxidu křemičitého.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že sorbentem s porézními sférickými částicemi oxidu křemičitého pro extrakci pesticidů na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin je s výhodou typ RP-C18.
  4. 4. Způsob podle nároků laž3, vyznačený tím, že chlorované fenoly se ze vzorku vody extrahují pevným sorbentem při pH = 3,2 až 3,4 ± 0,5.
    -4CZ 297391 B6
  5. 5. Způsob podle nároků laž3, vyznačený tím, že pesticidy na bázi chlorfenoxykarboxylových kyselin ze vzorku extrahují pevným sorbentem při pH = 2,0 ± 0,5.
  6. 6. Způsob podle nároků laž5, vyznačený tím, že organickým rozpouštědlem pro
    5 desorpci pesticidů ze sorbentu je methanol nebo acetonitril nebo jejich směs.
  7. 7. Způsob podle nároků laž6, vyznačený tím, že UV detekce se provádí při vlnové délce 230 až 285 nm.
CZ20020507A 2002-02-08 2002-02-08 Zpusob stanovení chlorovaných pesticidu ve vodáchpomocí selektivního vnitrního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií CZ297391B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20020507A CZ297391B6 (cs) 2002-02-08 2002-02-08 Zpusob stanovení chlorovaných pesticidu ve vodáchpomocí selektivního vnitrního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20020507A CZ297391B6 (cs) 2002-02-08 2002-02-08 Zpusob stanovení chlorovaných pesticidu ve vodáchpomocí selektivního vnitrního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2002507A3 CZ2002507A3 (cs) 2003-09-17
CZ297391B6 true CZ297391B6 (cs) 2006-11-15

Family

ID=27797354

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20020507A CZ297391B6 (cs) 2002-02-08 2002-02-08 Zpusob stanovení chlorovaných pesticidu ve vodáchpomocí selektivního vnitrního standardu vysokotlakou kapalinovou chromatografií

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ297391B6 (cs)

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ250934A (en) * 1993-03-03 1995-07-26 Grace W R & Co Measuring biocide concentration in aqueous systems using chemometric analysis

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ250934A (en) * 1993-03-03 1995-07-26 Grace W R & Co Measuring biocide concentration in aqueous systems using chemometric analysis

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
Analysis of phenoxy-acid Herbicides and Bentazone by HPLC with Diode-array Detection,R. Schuster et al, 1990,HEWLETT-Packard Application Note *
Metodicka prirucka pro analyzu pitnych vod a jejich zdroju,1992 vydalo Ministerstvo zdravotnictvi a Ministerstvo zivotniho prostredi CSFR *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2002507A3 (cs) 2003-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bonansea et al. Determination of priority pesticides in water samples combining SPE and SPME coupled to GC–MS. A case study: Suquía River basin (Argentina)
Zhao et al. Simultaneous enantiomeric analysis of eight pesticides in soils and river sediments by chiral liquid chromatography-tandem mass spectrometry
Zrnčić et al. Analysis of anthelmintics in surface water by ultra high performance liquid chromatography coupled to quadrupole linear ion trap tandem mass spectrometry
Ye et al. Headspace liquid-phase microextraction using ionic liquid as extractant for the preconcentration of dichlorodiphenyltrichloroethane and its metabolites at trace levels in water samples
Azzouz et al. Combined microwave-assisted extraction and continuous solid-phase extraction prior to gas chromatography–mass spectrometry determination of pharmaceuticals, personal care products and hormones in soils, sediments and sludge
Pena et al. Determination of fluoroquinolone antibiotics in surface waters from Mondego River by high performance liquid chromatography using a monolithic column
Vázquez et al. Solid-phase microextraction (SPME) for the determination of pyrethroids in cucumber and watermelon using liquid chromatography combined with post-column photochemically induced fluorimetry derivatization and fluorescence detection
Noche et al. Microextraction by packed sorbent for the analysis of pharmaceutical residues in environmental water samples by in situ derivatization-programmed temperature vaporizer–gas chromatography–mass spectrometry
Rodriguez et al. On-fibre silylation following solid-phase microextraction for the determination of acidic herbicides in water samples by gas chromatography
Raeppel et al. Coupling ASE, sylilation and SPME–GC/MS for the analysis of current-used pesticides in atmosphere
Togola et al. Advantages of online SPE coupled with UPLC/MS/MS for determining the fate of pesticides and pharmaceutical compounds
Ferreira et al. In situ derivatization coupled to microextraction by packed sorbent and gas chromatography for the automated determination of haloacetic acids in chlorinated water
Liao et al. Determination of twelve herbicides in tobacco by a combination of solid–liquid–solid dispersive extraction using multi-walled carbon nanotubes, dispersive liquid-liquid micro-extraction, and detection by GC with triple quadrupole mass spectrometry
Kojima et al. High performance solid-phase analytical derivatization of phenols for gas chromatography–mass spectrometry
Duan et al. Rapid determination of nine haloacetic acids in water using ultra-performance liquid chromatography-tandem mass spectrometry in multiple reactions monitoring mode
McManus et al. Matrix-matched standards in the liquid chromatography–mass spectrometry determination of neonicotinoids in soil and sediment
Stróżyńska et al. Dispersive solid-phase extraction followed by triethylsilyl derivatization and gas chromatography mass spectrometry for perfluorocarboxylic acids determination in water samples
Aparicio-Muriana et al. Multiclass cyanotoxin analysis in reservoir waters: Tandem solid-phase extraction followed by zwitterionic hydrophilic interaction liquid chromatography-mass spectrometry
Kinani et al. Formation and determination of organohalogen by-products in water–Part II. Sample preparation techniques for analytical approaches
Tölgyesi et al. Automation in quantifying phenoxy herbicides and bentazon in surface water and groundwater using novel solid phase extraction and liquid chromatography tandem mass spectrometry
Zhao et al. LC-QTOF-MS method for the analysis of residual pharmaceuticals in wastewater: application to a comparative multiresidue trace analysis between spring and winter water
CN104407081B (zh) 一种蜂蜜中雷公藤次碱的检测方法
Petrovic et al. Environmental analysis: emerging pollutants
ZHOU et al. QuEChERS extraction for high performance liquid chromatographic determination of pyrazosulfuron-ethyl in soils
Chen et al. Determination of streptomycin residue in cucumber and chinese cabbage by high-performance liquid chromatography with postcolumn derivatization and fluorometric detection

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20020208