CZ294770B6 - Univerzální zapalovač - Google Patents

Univerzální zapalovač Download PDF

Info

Publication number
CZ294770B6
CZ294770B6 CZ2004611A CZ2004611A CZ294770B6 CZ 294770 B6 CZ294770 B6 CZ 294770B6 CZ 2004611 A CZ2004611 A CZ 2004611A CZ 2004611 A CZ2004611 A CZ 2004611A CZ 294770 B6 CZ294770 B6 CZ 294770B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
housing
nozzle
electrically conductive
lighter
general
Prior art date
Application number
CZ2004611A
Other languages
English (en)
Inventor
James M. Mcdonough
Daniel A. Ferrara
Nicolas F. Garoffolo
Chris A. Barone
Floyd B. Fairbanks
Original Assignee
Bic Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US08/787,399 external-priority patent/US5934895A/en
Priority claimed from US08/917,137 external-priority patent/US5879692A/en
Application filed by Bic Corporation filed Critical Bic Corporation
Publication of CZ294770B6 publication Critical patent/CZ294770B6/cs

Links

Landscapes

  • Lighters Containing Fuel (AREA)

Abstract

Univerzální zapalovač zahrnuje pouzdro (12) mající rukojeť (14) v blízkosti prvního konce (16), trysku (18) v blízkosti druhého konce (20) a elektricky vodivou část (51) pouzdra (12), umístěnou obecně mezi prvním a druhým koncem (16, 20), přičemž druhý konec (20) pouzdra (12) zahrnuje první a druhou elektrodu vytvářející jiskřiště (62) v blízkosti trysky (18), a přičemž první elektroda je tvořena elektricky vodivou částí (51) pouzdra (12). Palivový zdroj je spojený s tryskou (18) pro selektivní tekutinové spojení. Spouštěcí sestava je spojená s pouzdrem (12) v blízkosti rukojeti (14) a ovladatelná pro vypouštění paliva z palivového zdroje k trysce (18) a pro aktivaci elektrické zapalovací sestavy (34), přičemž tato elektrická zapalovací sestava (34) je operativně spojena s pouzdrem (12) pro vytváření jiskry v jiskřišti (62) a působí pro vytvoření napětí mezi jejím prvním a druhým elektrickým kontaktem (48, 50), přičemž druhý kontakt (50) je elektricky spojen s druhou elektrodou. První elektrický kontakt (48) je v dotyku s elektricky vodivou částí (51) pouzdra (12).ŕ

Description

(57) Anotace:
Univerzální zapalovač zahrnuje pouzdro (12) mající rukojeť (14) v blízkosti prvního konce (16), trysku (18) v blízkosti druhého konce (20) a elektricky vodivou část (51) pouzdra (12), umístěnou obecně mezi prvním a druhým koncem (16, 20), přičemž druhý konec (20) pouzdra (12) zahrnuje první a druhou elektrodu vytvářející jiskřiště (62) v blízkosti trysky (18), a přičemž první elektroda je tvořena elektricky vodivou částí (51) pouzdra (12). Palivový zdroj je spojený s tryskou (18) pro selektivní tekutinové spojení. Spouštěcí sestávaje spojená s pouzdrem (12) v blízkosti rukojeti (14) a ovladatelná pro vypouštění paliva z palivového zdroje k trysce (18) a pro aktivaci elektrické zapalovací sestavy (34), přičemž tato elektrická zapalovací sestava (34) je operativně spojena s pouzdrem (12) pro vytváření jiskry vjiskřišti (62) a působí pro vytvoření napětí mezi jejím prvním a druhým elektrickým kontaktem (48, 50), přičemž druhý kontakt (50) je elektricky spojen s druhou elektrodou. První elektrický kontakt (48) je v dotyku s elektricky vodivou částí (51) pouzdra (12).
Univerzální zapalovač
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká univerzálních zapalovačů pro obecné použití, jako jsou zapalovače pro zapalování svíček, piknikových grilů, krbů a táborových ohňů.
Dosavadní stav techniky
Zapalovače s palivovou nádržkou, jako jsou ty, které se používají pro zapalování tabákových výrobků, jako například doutníků, cigaret a dýmek, byly vyvíjeny v průběhu mnoha let. Obvykle tyto zapalovače využívají buď rotační třecí prvek, nebo piezoelektrický prvek pro vytvoření jiskry v blízkosti trysky vypouštějící palivo z palivové nádržky. Piezoelektrické mechanismy získaly univerzální přijetí, protože jsou velmi jednoduché na použití. Jeden takový piezoelektrický mechanismus je popsán v patentu US 5 262 697. Obsah tohoto patentu je začleněn do tohoto popisu prostřednictvím odkazu.
Zapalovače se rovněž vyvinuly od malých v ruce držených zapalovačů do několika forem větších zapalovačů. Tyto zapalovače jsou rovněž držené v ruce, ale jsou mnohem užitečnější pro obecné účely, jako je zapalování svíček, piknikových grilů, krbů a táborových ohňů. Dřívější pokusy u těchto konstrukcí spočívaly jednoduše ve zvětšených ovládacích rukojetích pro umístění obvyklého zapalovače na konci. Příklady tohoto konceptu lze nalézt, například, v patentech US 4 259 059 a US 4 462 791.
Navíc mnoho zapalovačů pro obecné účely mělo určitý tvar ovládacího mechanismu pro zabránění nežádoucího spuštění zapalovače, například malými dětmi. Často měly tyto mechanismy formu přepínačů zapnuto/vypnuto, které mohou uzavřít palivový zdroj nebo mohou zcela zabránit pohybu spouštěče, jako je tlačítko na zapalovači. Zatímco je žádoucí zabránit určitým spuštěním zapalovačů, například při použití malými dětmi, je rovněž žádoucí zachovat dobrou funkci těchto zapalovačů. Navíc má použití přepínačů zapnuto/vypnuto, které musí být pozitivně posunuty uživatelem mezi polohami „zapnuto“ a „vypnuto“, určité nevýhody. Například může dospělý uživatel zapomenout přesunout přepínač zpět do polohy „vypnuto“ po využití, čímž je tento znak vyřazen z účinného provozu.
Další problémy jsou specifické pro zapalovače obsahující piezoelektrické mechanismy. Zejména pro použití těchto mechanismů v zapalovacích zařízeních se zvětšenou délkou byly pro spojení piezoelektrického mechanismu s předním koncem zapalovače v blízkosti palivové trysky obvykle vyžadovány drátky. Jeden koncept dosavadního stavu techniky, který eliminuje drátky obvykle spojené s piezoelektrickým mechanismem, je popsán v patentu US 5 154 601. Tento zapalovač umísťuje piezoelektrický prvek do blízkosti předního konce zapalovače s jedním koncem piezoelektrického prvku v přímém kontaktu s hořákem nebo tryskou, zatímco druhý konec je v kontaktu s trubku tvořící částí sestavy tlačítka. Sestava tlačítka je elektricky vodivá a v průběhu spouštění klouže proti kovové krycí části. Ačkoliv tato konstrukce eliminuje použití drátků, vyžaduje tato konstrukce rovněž kontakt mezi pohybujícím se tlačítkem a krycí částí pro uzavření elektrického obvodu. Tento kontakt nespoléhá pouze na malé tolerance v průběhu výroby, ale v průběhu času může tlačítko ztratit elektrický kontakt s kovovou krycí částí. K tomu dochází zejména v případě, když opotřebení vytváří mezeru mezi tlačítkem a kovovou krycí částí. Navíc tato konstrukce vyžaduje, aby uživatel posunul tlačítko v dopředném směru spíše než ve více ergonomickém a snadno proveditelném směru dozadu spouště nebo směru dovnitř tlačítka.
Existuje tedy v současnosti potřeba vytvořit univerzální zapalovač, který zamezí nežádoucímu spuštění, minimalizuje potřebu použití drátků, zapaluje účinně a spolehlivě, je ergonomický a minimalizuje vliv výrobních tolerancí.
-1 CZ 294770 B6
Jedním cílem tohoto vynálezu je tedy navrhnout univerzální zapalovač, který odolává nežádoucím spouštěním, jako například dětmi.
Dalším cílem vynálezu je zabránit uživateli v nezáměmém uložení zapalovače ve stavu připraveném k provozu.
Dalším cílem tohoto vynálezu je také vytvořit ergonomicky a esteticky příjemný zapalovač, který může být pohodlně ovládán jednou rukou.
Ještě další cílem tohoto vynálezu je navrhnout spolehlivý, ergonomicky zkonstruovaný zapalovač při minimalizování spotřeby drátků sdružených s elektrickou zapalovací sestavou, jako je piezoelektrický mechanismus v zapalovači. Snížení složitosti, dosažené vynálezem, zvyšuje spolehlivost a životnost celého zařízení.
Podstata vynálezu
Shora uvedené cíle a výhody spolu s dalšími cíli a výhodami jsou dosaženy prostřednictvím univerzálního zapalovače, který zahrnuje pouzdro mající rukojeť v blízkosti prvního konce, trysku v blízkosti druhého konce a elektricky vodivou část pouzdra, umístěnou obecně mezi prvním a druhým koncem, přičemž druhý konec pouzdra zahrnuje první a druhou elektrodu vytvářející jiskřiště v blízkosti trysky, a přičemž první elektroda je tvořena elektricky vodivou částí pouzdra, palivový zdroj spojený s tryskou pro selektivní tekutinové spojení, spouštěcí sestavu spojenou s pouzdrem v blízkosti rukojeti a ovladatelnou pro vypouštění paliva z palivového zdroje v trysce a pro aktivaci elektrické zapalovací sestavy, přičemž tato elektrická zapalovací sestávaje operativně spojena s pouzdrem pro vytváření jiskry v jiskřišti a působí pro vytvoření napětí mezi jedním prvním a druhým elektrickým kontaktem, přičemž druhý kontakt je elektricky spojen s druhou elektrodou. Podstata vynálezu přitom spočívá v tom, že první elektrický kontakt je v dotyku s elektrickou vodivou částí pouzdra.
Výhodně je elektrickou zapalovací sestavou piezoelektrický mechanismus.
Výhodně piezoelektrický mechanismus má přední konec směřující k druhému konci pouzdra a elektricky vodivá část pouzdra se opírá o elektrický kontakt v předním konci piezoelektrického mechanismu.
Vhodně tryska tvoří druhou elektrodu.
Výhodně od piezoelektrického mechanismu k trysce vede drátek.
Výhodně elektricky vodivá část pouzdra zahrnuje štítek vystupující směrem k trysce tak, že mezi tryskou a tímto štítkem je vytvořeno jiskřiště.
Univerzální zapalovač podle vynálezu výhodně dále zahrnuje elektricky izolující víčko umístěné kolem alespoň části trysky pro zabránění nežádoucích jisker mezi tryskou a elektricky vodivou částí pouzdra.
Výhodně spouštěcí sestava zahrnuje spouštěcí prvek vystupující z rukojeti a pracující pro spuštění zapalovací sestavy, když je tažen směrem kprvnímu konci pouzdra.
Výhodně je elektricky vodivá část pouzdra vytvořena jako kovová skořepina obklopující plastový spodek.
-2CZ 294770 B6
Pro usnadnění pochopení znaků předkládaného vynálezu jsou níže popsána příkladná provedení ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 je bokorys univerzálního zapalovače podle předkládaného vynálezu, který je otevřený a je v příčném řezu pro znázornění různých jeho vnitřních prvků;
Obr. 2 je zvětšený a částečný perspektivní pohled na zapalovač znázorněný na obr. 1, který ale lépe ilustruje různé vnitřní detaily;
Obr. 3 je zvětšený a částečný bokorys podobný obr. 1, ale eliminují určité části pro lepší znázornění spouštěcí sestavy a západkového prvku;
Obr. 4 je pohled zpředu na západkový prvek;
Obr. 5 znázorňuje perspektivní pohled na spojovací tyčku; a
Obr. 6 je pohled zpředu na kroužkový prvek, rovněž běžně označovaný jako závěs, znázorňující kroužkový prvek v nesestavené a v sestavené poloze.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno výhodné provedení univerzálního zapalovače 10 zkonstruovaného podle předkládaného vynálezu, přičemž je zcela zřejmé, že osoby s běžnými znalostmi v oboru snadno naleznou mnoho modifikací a náhrad, které mohou být učiněny u různých komponentů. Zapalovač 10 obecně zahrnuje pouzdro 12, které může být primárně vytvořeno z lisovaného tuhého polymerického nebo plastového materiálu, jako je akrylonitril, butadien, styrenterpolymer nebo podobně. Pouzdro 12 zahrnuje rukojeť 14 v blízkosti prvního konce 16. Tryska 18 je umístěna na druhém konci 20 pro vypouštění paliva pro vytvoření plamene, jak bude popsáno níže. Rukojeť 14 výhodně obsahuje nádržku 22 palivového zdroje, kterou může být běžná butanová palivová nádobka. Vedení 24, jako plastová trubička je upevněno k tekutinové spojce 26 a potom umístěno v blízkosti u nebo spojeno s ventilem 28 na nádržce 22 palivového zdroje. Opačný konec vedení 24 je spojen s tryskou 18. Ventil 28 je ovládán ovladačem 30 ventilu 28, který je otočně upevněn k nádržce 22 palivového zdroje. Když je tedy ovladač 30 ventilu 28 stlačen, například posunut směrem k prvnímu konci 16, je palivo uvolněno prostřednictvím ventilu 28, protéká tekutinovou spojkou 26 a vedením 24 a nakonec proudí do trysky 18. Vhodná nádržka 22 palivového zdroje je popsána v patentu US 5 520 197. Celý obsah patentu US 5 520 197 je začleněn do tohoto popisu prostřednictvím odkazu.
Je vytvořena spouštěcí sestava pro usnadnění stlačování ovladače 30 ventilu 28 a pro současnou aktivaci zapalovací sestavy 34 pro vytvoření jiskry v blízkosti trysky 18. Spouštěcí sestava výhodně zahrnuje spouštěcí prvek 38, předpjatý otočný prvek 80 a spojovací tyčku 46 operativně spojenou se zapalovací sestavou 34· Tyto komponenty jsou detailně popsány níže. Přestože to pro všechny aspekty předkládaného vynálezu není nezbytné, je elektrická zapalovací sestava 34, jako je například piezoelektrický mechanismus, výhodnou zapalovací sestavou 34- Přesněji je výhodným piezoelektrickým mechanismem mechanismus typu, který je popsán v patentu, US 5 262 697 jehož obsah by začleněn do tohoto popisu prostřednictvím odkazu.
Jak je nejlépe patrné na obr. 2 a obr. 3, zajišťuje obvykle spouštěcí sestavu v nepracovní poloze západkový prvek 36. tak že spouštěcí prvek 38 nemůže být stlačen nebo tažen uživatelem. Jak bude podrobněji diskutováno níže, obsahuje tento západkový prvek 36, jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 2 zejména na obr. 3 a obr. 4, obecně nepodepřený pružný přední konec 40 mající
-3CZ 294770 B6 připevněný hákový výstupek 42 obvykle v záběru se strukturou 44 zarážecího prvku a spojovací tyčce 46, znázorněné zejména na obr. 5, sdružené se spouštěcí sestavou. Když je hákový výstupek 42 v záběru proti struktuře 44 zarážecího prvku, která může zahrnovat vybrání ve spojovací tyčce 46, nemůže být spojovací tyčka 46 posunuta v dopředném směru pro stlačení a spouštění zapalovací sestavy 34, tj. piezoelektrického mechanismu. Západkový prvek 36 tedy brání dostatečnému posunutí spouštěcího prvku 38 směrem k ovládači 30 ventilu 28 tak, aby bylo zabráno vytvoření plamene.
Piezoelektrický mechanismus byl ilustrován na obr. 1 až obr. 3 schematicky a je popsán zejména v patentu US 5 262 697. Detaily potřebné pro pochopení tohoto vynálezu byly znázorněny na výkresech. Souhrnně je ale piezoelektrický mechanismus teleskopickou sestavou, která může být stlačena pro vytvoření napětí mezi prvním a druhým elektrickým kontaktem 48 a 50. Přesněji piezoelektrický mechanismus obsahuje piezoelektrický krystal v elektrickém kontaktu s a obecně situovaný mezi elektrickým kontakty 48, 50. První elektrický kontakt 48 je obecně označován jako kovadlinka a druhý elektrický kontakt 50 se dotýká úderové destičky umístěné na opačné straně piezoelektrického krystalu. První elektrický kontakt 48, nebo jinak kovadlinka, je v přímém dotyku s elektricky vodivou skořepinou, resp. částí 51, která je umístěna na vnějšku části pouzdra 12 ve spojovacím místě 52, jak je nejlépe ilustrováno na obr. 3.
Elektricky vodivá skořepina, resp. část 51, je výhodně vyrobena z kovu, který může být uložen přes část pouzdra 12. Druhé elektrický kontakt 50 je spojen s izolovaným drátkem 54, který má dva odkryté konce 56 a 58. Odkrytý konec 56 je spojen s druhým elektrickým kontaktem 50, zatímco odkrytý konec 58 je spojen s tryskou 18. Tryska 18 tedy působí jako elektroda a je pro tento účel výhodně vyrobena z elektricky vodivého kovu, jako je mosaz nebo zinek.
Elektricky vodivá skořepina je elektricky spojena s prvním elektrickým kontaktem 48 ve spojovacím místě 52. Na opačném konci je z elektricky vodivé skořepiny vyřazen štítek 60 v blízkosti druhého konce 20 pro vytvoření jiskřiště 62. Otvor 66 na konci elektricky vodivé skořepiny umožňuje průchod plamene ze zapalovače 10. Rovněž, jak je obecně zcela běžné, mohou být vytvořeny boční otvory 68, z nichž pouze jeden je znázorněn na obr. 1, pro umožnění vstupu vzduchu. Podle dalšího aspektu předkládaného vynálezu je kolem alespoň části trysky 18 a obecně mezi tryskou 18 a elektricky vodivou skořepinou umístěno elektricky izolující víčko 70. Toto elektricky izolující víčko 70 napomáhá při zabránění vytváření jisker mezi tryskou 18 a jakýmkoli povrchem elektricky vodivé skořepiny, jiným než je štítek60.
V jiném provedení vynálezu může být vedení 24 společně vytlačeno z vodivého materiálu spolu s plastovým materiálem. Například může být plastový materiál vytlačen na vnitřku vedení 24 pro vedení palivového plynu z nádržky 22 palivového zdroje k trysce 18 a vodivý materiál může být vytlačen pro vytvoření vnějšku vedení 24. Uvedený vodivý vnějšek by rovněž měl odkryté konce 56 a 58, spojené s druhým elektrickým kontaktem 50 piezoelektrického mechanismu respektive s tryskou 18. Alternativně může být vedení 24 vyrobeno z vodivého materiálu bez vnitřního plastového materiálu. Navíc může být žádoucí potáhnout, prostřednictvím společného vytlačování, izolační vrstvu vně vodivého vnějšku pro zabránění elektrického svodu od vodivého vnějšku do okolí.
Rukojeť 14 dále zahrnuje vybrání 72 na opačných svých koncích pro přijetí kroužkového prvku 75 majícího dva protilehlé čelní konce, jak je znázorněno na obr. 6, který je vhodný pro použití při zavěšení zapalovače 10 v průběhu uložení. Vybrání 72 jsou výhodně integrálně vytvořena v průběhu procesu lisování rukojeti 14 a mohou být vytvořena jako slepé díry, jak je znázorněno, nebo jako průchozí díry v rukojeti 14. Protilehlé čelní konce kroužkového prvku 75 jsou přijímány ve vybráních 72, když je kroužkový prvek 75 ohnut směrem dovnitř. Kroužkový prvek 75 je uspořádán tak a má takové rozměry, aby pružně zapadal do drážky 74 na prvním konci 16 zapalovače 10, takže je tento kroužkový prvek 75 uschován v průběhu použití zapalovače 10.
-4CZ 294770 B6
Vnitřní přímý rampový povrch 76, umístěný u jednoho konce rukojeti 14 je skloněn nebo zešikmen směrem dolů a k druhému konci 20 pouzdra 12, jak je znázorněno na obr. 1. V průběhu sestavování zapalovače 10 nebo vyměňování nádržky 22 palivového zdroje, když je nádržka 22 umístěna do rukojeti 14 a tlačena dolů, posouvá se koncový povrch 22a nádržky 22 dolů po vnitřním rampovém povrchu 76, dokud se jeho spodní polohovací hrana 76a neopře o koncový povrch 22a. Rampový povrch 76 tlačí palivovou nádržku 22 dopředu a tím tlačí ventil 28 této nádržky 22 palivového zdroje do tekutinové spojky 26. V této poloze je ventil 28 bezpečně spojen s tekutinovou spojkou 26 a ovladač 30 ventilu 28 je ve správné poloze pro ovládání.
Činnost zapalovače 10 může být dále popsána ve spojení s obr. 2 a obr. 3. Kromě spouštěcího prvku 38 a spojovací tyčky 46 zahrnuje spouštěcí sestava předpjatý otočný prvek 80 operativně spojený mezi nimi. Přesněji je předpjatý otočný prvek 80 namontován na čepu 82 s předpětím, jako například prostřednictvím zkrutné pružiny (není znázorněna) umístěné mezi předpjatý otočný prvek 80 a čep 82 tak, že předpjatý otočný prvek 80 je předpjatý ve směru proti směru hodinových ručiček při pohledu na obr. 1 a obr. 3. Alternativně může být předpjatý otočný prvek 80 předpjatý prostřednictvím vratné pružiny umístěné uvnitř dvou teleskopických prvků piezoelektrického mechanismu pro udržení oddálení mezi těmito teleskopickými prvky. Uvedená vratná pružina vyvíjí pružnou sílu na spojovací tyčku 46, která je ve fyzickém kontaktu s předpjatým otočným prvkem 80. Taková vratná pružina je popsána v patentu US 5 262 697. V další alternativně vyvíjí tlačná pružina, umístěna pod ovladačem 30 ventilu 28 nádržky 22 palivového zdroje, sílu na ovladač 30 ventilu 28 směrem k předpjatému otočnému prvku 80. Uvedená tlačná pružina může rovněž předpínat předpjatý otočný prvek 80 stejným způsobem jako bylo uvedené výše. Taková tlačná pružina je popsána v patentu US 5 520 197.
Předpjatý otočný prvek 80 dále zahrnuje dvojici ramen 84, 86 obecně vystupujících od čepu 82. Rameno 84 může zahrnovat výstupek 88 pro stlačování ovladače 30 ventilu 28, když uživatel táhne za spouštěcí prvek 38. Alternativně může být část samotného spouštěcího prvku 38 použita pro přímý záběr s ovladačem 30 ventilu 28. Spouštěcí prvek 38 výhodně zahrnuje prodloužení 90 obsahující na sobě kanálek 92 pro kluzný pohyb vzhledem k pouzdru 12. Prodloužení 90 dále na sobě obsahuje štěrbinu 94, která přijímá čep 96 pevně spojený nebo vylisovaný s pouzdrem 12. V poloze znázorněné na obr. 3 působí čep 96 jako zarážka proti jednomu konci štěrbiny 94 pro zabránění dalšího dopředného pohybu spouštěcího prvku 38. Opačný konec štěrbiny 94 může působit jako zarážka v opačném směru. Mohou být samozřejmě použity jiné typy znaků které omezují pohyby dopředu a dozadu. Rameno 86 předpjatého otočného prvku 80 tlačí proti jednomu konci spojovací tyčky 46, jak je rovněž znázorněno na obr. 3. Spojovací tyky 46 je nesena pro kluzný pohyb ve směrech dopředu a dozadu prostřednictvím vhodných nosných prvků 98 vylisovaných do pouzder 12. Další nosné prvky 100, 102, 104, 106 jsou vytvořeny v pouzdru 12 pro různé účely, jako například nosné prvky 100, 102 pro držení zapalovací sestavy 34 pro piezoelektrického mechanismu a nosné prvky 104, 106 (rovněž znázorněné na obr. 4) pro držení palivového vedení 24 respektive tekutinové spojky 26.
Obr. 2 a obr. 4 nejlépe ilustrují konstrukci a připojení západkového prvku 36 k pouzdru 12. Přestože mohou být použity také jiné konstrukce zahrnující jiné typy pružných prvků nebo pružin, je jedním typem této konstrukce pružný západkový prvek 36 upevněný konzolových spojením v jednom konci 108 k rukojeti 14. Přesněji je přírubová část 110 upevněná ke konci 108 západkového prvku 36 obsažena uvnitř štěrbiny 112 v rukojeti 14. Přední konec 40 západkového prvku 36 zůstává nespojený s pouzdrem 12 a může být pružně stlačován směrem dolů pro uvolnění záběru hákového výstupku 42 z vybrání nebo struktury 44 zarážecího prvku spojovací tyčky 46. Bylo zjištěno, že západkový prvek 36 může být vytvořen z polymeru, který vykazuje pružnost nebo průhyb v průběhu činnosti. Jedním takovým polymerem je například polyacetal.
Činnost zapalovače 10 bude nyní popsán obecně ve spojení s odkazy na obr. 1. Jednou rukou uživatel uchopí rukojeť 14 s ukazováčkem na spouštěcím prvku 38 a palcem na předním konci 40 západkového prvku 36. Stlačení a držení dole předního konce 40 západkového prvku 36 uvolní směrem dolů ze záběru hákový výstupek 42 od spojovací tyčky 46, a umožní plný pohyb
-5CZ 294770 B6 spouštěcího prvku 38. Potom uživatel může táhnout za spouštěcí prvek 38, což stlačí ovladač 30 ventilu 28, čímž se uvolní palivo z nádržky 22 palivového zdroje, přes ventil 28 tekutinovou spojku 26 a palivové vedení 24. Plynové palivo, jako je butan, je tím uvolněno z trysky 18 na výstupu 64. Současně ovládání spouštěcího prvku 38 otáčí ramenem 86 předpjatého otočné prvku 80 ve směru hodinových ručiček proti spojovací tyčce 46, jak je nejlépe patrné z obr. 3. Spojovací tyčka 46 se posune dopředu a stlačí piezoelektrický mechanismus pro vytvoření napětí mezi elektrickými kontakty 48, 50. Elektrický proud prochází od prvního elektrického kontaktu 48 do elektricky vodivé skořepiny, resp. části 51, a od druhého elektrického kontaktu 50 do izolovaného drátku 54, který je spojen s elektricky vodivou tryskou 18. Tak se vjiskřišti 62 vytvoří jiskra pro zapálení směsi vzduchu/plynu v blízkosti výstupu 64 trysky 18. Výsledný plamen tudíž prochází otvorem 66. Dokud uživatel stlačuje přední konec 40 západkového prvku 36 může být spouštěcí prvek 38 opakovaně tažen a piezoelektrický mechanismus může být opakovaně spouštěn pro vytvoření jiskry a pro zapálení uvolněného paliva v případě, že první spouštění nevytvořilo plamen.
Když uživatel uvolní tlak ze spouštěcího prvku 38, je pružně předpjatý otočný prvek 80 tlačen proti směru hodinových ručiček pro uvolnění záběru s ovladačem 30 ventilu 28, který je rovněž tlačen směrem ven, aby se uzavřel ventil 28 a ukončil přívod paliva k trysce 18. To ukončí plamen vypouštěný z otvoru 66. Když uživatel uvolní tlak palce z předního konce 40 západkového prvku 36, hákový výstupek 42 opětovně zabírá s vybráním nebo strukturou 44 zarážecího prvku na spojovací tyčce 46, čímž se brání pohybu spojovací tyčky 46 vzhledem k zapalovací sestavě 34 a brání se tak nebo se omezuje pohyb spouštěcího prvku 38 směrem dovnitř. Tudíž, protože přední konec 40 západkového prvku 36 je za normálních okolností tlačen do této horní polohy, takže hákový výstupek 42 zabírá se spojovací tyčkou 46, uživatel nemůže nechtěně opustit zapalovač 10 ve stavu, ve kterém spouštěcí prvek 38 může být jednoduše tažena pro aktivaci zapalovače 10 bez opětovného stlačení západkového prvku 36. Rovněž relativní obtížnost činnosti jak západkového prvku 36 tak i spouštěcího prvku 38 v podstatě současně dále zvyšuje dovednosti potřebné pro ovládání zapalovače 10.
Ačkoliv jsou různá provedení předkládaného vynálezu popsána výše, mělo by být zcela zřejmé, že různé znaky mohou být využity jednotlivě nebo v jakékoliv jejich kombinaci. Tento vynález tudíž nemůže být omezen pouze na specificky popsaná výhodná provedení zde ilustrovaná.
Dále by mělo být zcela zřejmé, že osoby v oboru znalé snadno nahlédnou různé variace a modifikace, které jsou zcela v rozsahu vynálezu. Všechny tyto modifikace a úpravy snadno nahlédnutelné osobou v oboru v oboru znalou po pročtení tohoto popisu jsou zahrnuty do rozsahu předkládaného vynálezu jako další provedení vynálezu. Rozsah vynálezu by měl být určen především obsah připojených nároků.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Univerzální zapalovač zahrnuje pouzdro (12) mající rukojeť (14) v blízkosti prvního konce (16), trysku (18) v blízkosti druhého konce (20) a elektricky vodivou část (51) pouzdra (12), umístěnou obecně mezi prvním a druhým koncem (16, 20), přičemž druhý konec (20) pouzdra (12) zahrnuje první a druhou elektrodu vytvářející jiskřiště (62) v blízkosti trysky (18), a přičemž první elektroda je tvořena elektricky vodivou částí (51) pouzdra (12), palivový zdroj spojený s tryskou (18) pro selektivní tekutinové spojení, spouštěcí sestavu spojenou s pouzdrem (12) v blízkosti rukojeti (14) a ovladatelnou pro vypouštěcí paliva z palivového zdroje k trysce (18) a pro aktivaci elektrické zapalovací sestavy (34), přičemž tato elektrická zapalovací sestava (34) je operativně spojena s pouzdrem (12) pro vytváření jiskry vjiskřišti (62) a působí pro vytvoření napětí mezi jejím prvním a druhým elektrickým kontaktem (48, 50), přičemž druhý kontakt (50) je elektricky spojen s druhou elektrodou, vyznačující se tím, že první elektrický kontrakt (48) je v dotyku s elektricky vodivou částí (51) pouzdra (12).
  2. 2. Univerzální zapalovač podle nároku 1,vyznačující se tím, že elektrickou zapalovací sestavou (34) je piezoelektrický mechanismus.
  3. 3. Univerzální zapalovač podle nároku 2, vyznačující se tím, že piezoelektrický mechanismus má přední konec směřující k druhému konci (20) pouzdra (12) a elektricky vodivá část (51) pouzdra (12) se opírá o elektrický kontakt (48) v předním konci piezoelektrického mechanismu.
  4. 4. Univerzální zapalovač podle nároku 1, vyznačující se tím, že tryska (18) tvoří druhou elektrodu.
  5. 5. Univerzální zapalovač podle nároku 4, vyznačující se tím, že od piezoelektrického mechanismu k trysce (18) vede drátek (54).
  6. 6. Univerzální zapalovač podle nároku 4, vyznačující se tím, že elektricky vodivá část (51) pouzdra (12) zahrnuje štítek (60) vystupující směrem k trysce (18) tak, že mezi tryskou (18) a tímto štítkem (60) je vytvořeno jiskřiště (62).
  7. 7. Univerzální zapalovač podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje elektricky izolující víčko (70) umístěné kolem alespoň části trysky (18) pro zabránění nežádoucích jisker mezi tryskou (18) a elektricky vodivou části (51) pouzdra (12).
  8. 8. Univerzální zapalovač podle nároku 1, vyznačující se tím, že spouštěcí sestava zahrnuje spouštěcí prvek (38) vystupující z rukojeti (14) a pracující pro spuštění zapalovací sestavy (34), kdy je tažen směrem k prvnímu konci (16) pouzdra (12).
  9. 9. Univerzální zapalovač podle nároku 1,vyznačující se tím, že elektricky vodivá část (51) pouzdra (12) je vytvořena jako kovová skořepina obklopující plastový spodek.
CZ2004611A 1997-01-22 1998-01-21 Univerzální zapalovač CZ294770B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/787,399 US5934895A (en) 1997-01-22 1997-01-22 Utility lighter
US08/917,137 US5879692A (en) 1996-08-26 1997-08-25 Tocopheryl ascorbyl phosphate-cyclodextrin clathrate and a topical dermal composition containing said clathrate

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ294770B6 true CZ294770B6 (cs) 2005-03-16

Family

ID=34228935

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2004611A CZ294770B6 (cs) 1997-01-22 1998-01-21 Univerzální zapalovač

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ294770B6 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5934895A (en) Utility lighter
EP1157238B1 (en) Utility lighter
AU765746B2 (en) Utility lighter
US6527546B1 (en) Utility lighter
CZ294576B6 (cs) Univerzální zapalovač
CZ294770B6 (cs) Univerzální zapalovač
AU756146B2 (en) Utility lighter
AU2003203481B2 (en) Utility lighter
CA2467298C (en) Utility lighter

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070121