CZ29196U1 - Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy - Google Patents

Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy Download PDF

Info

Publication number
CZ29196U1
CZ29196U1 CZ2015-30850U CZ201530850U CZ29196U1 CZ 29196 U1 CZ29196 U1 CZ 29196U1 CZ 201530850 U CZ201530850 U CZ 201530850U CZ 29196 U1 CZ29196 U1 CZ 29196U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tph
combustion
nitrocellulose
pressure
component
Prior art date
Application number
CZ2015-30850U
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Karnet
David Šimák
Original Assignee
Explosia A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Explosia A.S. filed Critical Explosia A.S.
Priority to CZ2015-30850U priority Critical patent/CZ29196U1/cs
Publication of CZ29196U1 publication Critical patent/CZ29196U1/cs

Links

Description

Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy
Oblast techniky
Technické řešení se týká dvousložkové prachové masy na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenních tuhých pohonných hmot pro raketové systémy s řízeným režimem hoření používaných především jako hnací náplně raket a leteckých záchranných systémů nebo jako generátory tlaku v pyrotechnických prostředcích pro civilní a vojenské využití.
Dosavadní stav techniky
Homogenní (neboli dvousložkové či koloidní) tuhé pohonné hmoty (TPH) patří v dnešní době ke stále velmi rozšířenému typu hnacích náplní používaných hlavně pro zařízení s raketovými motory v civilním i vojenském sektoru.
Ve vojenské technice se využívají homogenní TPH zejména pro pohon řady typů pozemních a leteckých raket menších ráží, jako startové a letové stupně protitankových řízených raket nebo jsou součástí velkorážové munice jako tzv. generátory dnového výtoku (base bleed) pro zvýšení dostřelu zbraní.
Civilní využití homogenních TPH spočívá v oblasti kosmického programu, kde se pro svoji vysokou spolehlivost používají v celé řadě pyrotechnických prostředků (generátory tlaku) pro ovládání mechanických částí raket (servořízení nebo čerpadla na kapalnou pohonnou hmotu) anebo jsou využívány jako stabilizátory orbitálních zařízení na oběžné «hráze.
Významným odvětvím, kde homogenní TPH nalézají své uplatnění, jsou letecké záchranné systémy (LZS). Jedná se o malé raketové motory, které slouží k bezpečné katapultáži posádky letounu v případě havárie.
Homogenní TPH jsou v podstatě dvousložkové bezdýmné prachy, které jsou modifikovány pro použití v raketové technice. Rozdíl jev tom, že prach hoří v hlavni zbraně při vysokém tlaku, kdy je hoření velmi rychlé a i bez přídavku speciálních přísad stabilní, zatímco v raketových motorech probíhá hoření při relativně nízkých tlacích mnohem pomaleji a je nutné ho různými modifikátory nebo jejich kombinacemi stabilizovat. Hlavními složkami jsou nitrát celulózy a kapalné nitroestery, které spolu tvoří základní masu. Jako další suroviny jsou do této masy zapracovávány chemické stabilizátory, pomocné želatinátory a další látky ovlivňující energetický obsah či zpracovatelnost, přičemž vznikne dvousložková prachová masa. Při výrobě TPH jsou navíc do této dvousložkové prachové masy dávkovány modifikátory hoření. Z takto připravené dvousložkové masy s modifikátorem se různými technologickými postupy vytváří prachové elementy o různém tvaru a velikosti.
Nej důležitějšími parametry raketového motoru (RM) je výše tlaku v motoru a velikost tahu. Tlak v motoru má vliv na účinnost přeměny tepelné energie TPH na kinetickou energii rakety a ovlivňuje rychlost a stabilitu hoření TPH. Nej důležitějšími balistickými parametry z pohledu zkoušení (kvalifikace) TPH je vzájemný vztah mezi rovnovážným tlakem v komoře, rychlostí hoření TPH (tj. rychlost odhořívání prachového zrna, udává se v nun/s) a kritickým průřezem trysky či zahrazením (tj. poměr odhořívané plochy TPH ke kritickému průřezu trysky).
Rychlost hoření je závislá zejména na chemickém složení TPH, pracovním tlaku plynů ve spalovací komoře, počáteční teplotě TPH (s rostoucí teplotou rychlost hoření TPH roste). Při hoření v raketovém motoru je rychlost hoření závislá na rychlosti plynového proudu kolem hořícího povrchu TPH.
Pro běžně používané homogenní TPH lze vyjádřit závislost rychlosti hoření na tlaku exponenciální rovnicí hoření (tzv. Vieillův vzorec) u(p) = uipn kde je «/ konstanta - jednotková rychlost hoření
-1 CZ 29196 U1 n je exponent zákona hoření (tlakový exponent) p je tlak plynu, při kterém TPH hoří.
Exponent n se pohybuje v rozmezí <0,1 > . V případě, že n = 0 hovoří se o „rovině“ nebo tzv. „plato“ hoření. Případům, kdy n < 0, se říká „mesa“ hoření. Čím je n nižší, tím je výhodnější teplotní koeficient tlaku a doby hoření motoru. Tlakový exponent „n“ lze ovlivnit pomocí přísad, tzv. modifikátorů hoření. Zapracováním malých množství (typicky 1 až 3 %) určitých látek do masy dochází k významnému ovlivnění průběhu hoření, hlavně pak k modifikaci závislosti rychlost hoření na tlaku.
Pro použití homogenních dvousložkových TPH je výhodná závislost rychlosti hoření na tlaku s „plato“ efektem, kdy v určitém rozmezí tlaku nezávisí rychlost hoření na tlaku. Na rozdíl od hlavňových zbraní je u raket obvykle požadavek na relativně nízké pracovní tlaky (obvykle od 6 do 15 MPa). Je tedy třeba, aby v tomto rozmezí tlaku bylo hoření TPH stabilní s pokud možno konstantní rychlostí. Rychlost hoření běžných TPH se v tomto intervalu tlaků pohybuje v rozmezí 5 až 30 min/s. Speciální typy náplní dosahují rychlostí hoření i nižších. Typ hoření s „plato“ nebo ještě lépe „mesa“ efektem lze dosáhnout pomocí modifikátorů. Obecně se jedná o látky, které ovlivňují rychlost hoření homogenní TPH tím, že ovlivňují kinetiku některých reakcí, probíhajících při hoření. Z tohoto důvodu se také často nazývají jako katalyzátory. Z hlediska chemického složení jsou nejúčinnější sloučeniny olova. Používají se jak sloučeniny anorganické (PbO, PbCO3, Pb3O4) tak organické (salicyláty, resorcináty i organokovové sloučeniny olova). Sloučeniny olova se označují jako primární katalyzátory. Vedle toho existují přísady, které sami o sobě výrazný katalytický účinek nemají, ale společně se sloučeninami olova působí synergicky a křivku hoření modifikují výrazně. Těmto přísadám se říká sekundární katalyzátory, a patří mezi ně hlavně sloučeniny mědi a cínu (CuO, organické a anorganické soli).
Důležitou roli při působení katalyzátorů hoření hrají saze, které obecně zvyšují účinnost působení katalyzátorů na bázi olova a zvyšují jednak rychlost hoření a jednak způsobují rozšířením tlakových mezí plató zóny. Působení katalyzátorů hoření je omezeno tlakem. Účinek zmíněných katalyzátorů hoření při tlacích nad 20 MPa mizí a rychlost hoření je při těchto tlacích závislá pouze na tlaku a závisí na energetickém obsahu TPH. Kromě solí olova a mědi se pro ovlivnění charakteru hoření homogenních TPH používají další látky. Poměrně často se používá CaCO3, přidávaný jako stabilizátor hoření, který snižuje citlivost TPH k tzv. oscilačnímu hoření, ale dále také modifikuje křivku hoření TPH, podobně jako saze. U některých typů homogenních TPH je používán jako chemický stabilizátor MgO, který zároveň příznivě ovlivňuje stabilitu hoření obdobně jako CaCO3.
Velmi podstatnou nevýhodou uvedených řešení je nutnost použití sloučenin olova, které je pro živé organismy toxické a připravovanými legislativními kroky bude jeho použití zakázáno.
Cílem technického řešení je odstranit nevýhody dosavadního stavu techniky.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo dvousložkovou prachovou masou na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a z ní mechanickými postupy vyrobenými homogenními tuhými hmotami pro raketové systémy, jejichž podstata spočívá v tom, že sloučeniny olova jsou nahrazeny modifikátorem hoření, který je tvořen komplexní sloučeninou mědi obecného vzorce I nebo směsí sloučenin obecného vzorce I
Cu[(NH2(C=NH)NH(C=NH)-Y]2(NO3)2 (I) kde Y = OR, NHR nebo NR]R2 a R, Ri a R2 jsou vybrány ze skupiny zahrnující Ci až Ci0 alkyl. C4 až C8 cykloalkyl, C2 až C8 alkenyl, C2 až C8 alkynyl, C6 až Ci0 aryl, (Ci až C4)alkyl(C6 až Ci0)aryl a kde jsou ligandy odvozené od derivátu 1-amidinoisomočoviny nebo od biguanidového derivátu a jejich případné isomemí formy.
-2CZ 29196 Ul
Uvedené modifikátory je možné zapracovat s výhodou v množství 0,laž 5,0 % do základní prachové masy z nitrocelulózy a kapalných nitroesterů při její přípravě mícháním spolu s dalšími přísadami (chemické stabilizátory, pomocné želatinátory a další látky ovlivňující energetický obsah či zpracovatelnost) nebo jsou zapracovávány dodatečně v průběhu zpracování masy na TPH šnekováním nebo válcováním přímo do základní masy. Z hlediska finálních vlastností TPH je důležitá rovnoměrná distribuce modifikátoru v celém objemu vylisovaných elementů TPH.
Podstatnou výhodou dvousložkové prachové masy a homogenních tuhých pohonných hmot pro raketové systémy podle tohoto technického řešení je nepřítomnost toxikologicky závadných látek a dále možnost rovnoměrného dávkování modifikátoru během celého technologického procesu až do fáze konečného tvarování elementů TPH.
Ze skupiny komplexů odvozených od derivátu 1-amidinoisomočoviny obecného vzorce Π
NH OR
NH ŇH (Π) byl s výhodou používán dusičnan bis(l-amidino-O-methylisomočovina)měd’natý. Ze skupiny komplexů odvozených od biguanidového derivátu obecného vzorce ΠΙ (lil) byl s výhodou používán dusičnan bis(l-methylbiguanid)měd’natý.
Objasnění výkresu
Technické řešení je doloženo pomocí obrázku 1, který znázorňuje závislost rychlosti hoření na tlaku pro jednotlivé příklady provedení včetně srovnání s TPH bez modifikátoru hoření a s TPH obsahující jako modifikátor hoření PbO.
TPH podle příkladu 1 )< TPH podle příkladu 2
M TPH podle příkladu 3 )K,·. TPH podle příkladu 4
-♦—TPH s PbO
I 'Základní dvousložková masa bez modifikátoru
Příklady uskutečnění technického řešení
Technické řešení bude popsáno na příkladech provedení několika mas, respektive TPH různého složení, jejichž společným rysem je použití základních surovin - nitrátu celulózy (nitrocelulózy) a glyceroltrinitrátu (nitroglycerinu). Technologie zpracování spočívá v želatinaci nitrocelulózy kapalným nitroesterem, válcováním a následným vytlačováním na lisu do požadovaného tvaru. Kromě nitrocelulózy a nitroglycerinu obsahují tyto TPH stabilizátor, plastifikátory a pomocná želatinační činidla a také modifikátory hoření. U všech popsaných příkladů byly výsledné elementy TPH lisovány do shodného tvaru trubky požadované délky a průměru, které jsou po finálním pokrácení na požadovanou délku vhodné na testování ve zkušebním zařízení. Výsledkem měření je grafická závislost rychlosti hoření při odpovídajících tlacích, z nichž je patrné ovlivnění závislosti rychlosti hoření na tlaku. Křivky průběhu hoření byly vyšetřovány v oblasti tlaků do
-3CZ 29196 U1
MPa, protože v této oblasti se pohybuje i reálné využití TPH jako paliva pro raketové motory a letecké záchranné systémy.
V následujícím textu budou uvedeny konkrétní příklady provedení podle technického řešení, ze kterých je patrná variabilita použití navržených modifikátorů hoření a jejich způsobu zapracování do masy.
Příklad 1
Prachová masa podle složení uvedeného v tabulce č. 1 byla připravena míšením heterogenní suspenze (nitrocelulóza, nitroglycerin, centralit I, dinitrotoluen, uhličitan vápenatý, stearan zinečnatý a trafoolej) ve vodě. Jako modifikátor hoření byl použit dusičnan bis(l-amidino-O-methylisomočovina)měd’natý, který byl zapracován do masy během míchání. Po vymíchání byla suspenze odfiltrována. Připravený materiál byl dále odvodňován a homogenizován na vytápěných válcích a následně lisován při zvýšené teplotě do tvaru trubkového elementu TPH, které byly po přesném nakrácení na požadovanou délku připraveny pro balistické testování. Získané výsledky ve formě závislosti rychlosti hoření na tlaku jsou znázorněny na obrázku 1.
Tabulka 1 Složení masy s modifikátorem hoření dusičnan bis( 1 -amidino-O-methylisomočovina)měd’natým
Složeni položelatiny NG 8,6 hmotnostní % složek
Nitrocelulóza 58,8%
Nitroglycerin 27,2
Dinitrotoluen 8,45
Centralit 1 2,9
Transformátorový olej 0,7
Dusičnan bis(1-amidino-O-methylisoniočovina)rněďnatý 1.9
Uhličitan vápenatý 2,0
Stearan zinečnatý 0,05
Příklad 2
Prachová masa podle složení uvedeného v tabulce č. 2 byla připravena míšením heterogenní suspenze (nitrocelulóza, nitroglycerin, centralit I, dinitrotoluen, stearan zinečnatý, trafoolej) ve vodě za mírně zvýšené teploty. Připravený materiál byl odvodněn přes komůrkový filtr na obsah vody mezi 25 až 30 %. Takto připravená prachová masa byla následně míchána v malaxeru, přičemž do ní byl nadávkován jako modifikátor hoření dusičnan bis(l-methylbiguanid)měd’natý spolu s uhličitanem vápenatým. Připravený materiál byl dále odvodňován a homogenizován na vytápěných válcích a následně lisován při zvýšené teplotě do tvaru trubkového elementu TPH, které byly po přesném nakrácení na požadovanou délku připraveny pro balistické testování. Získané výsledky ve formě závislosti rychlosti hoření na tlaku jsou znázorněny na obrázku 1.
Tabulka 2 Složení masy s modifikátorem hoření dusičnan bis( 1 -methylbiguanid)měd’natým
Složeni položelatiny NG 8,6 hmotnostní % složek
Nitrocelulóza 56,8%
Nitroglycerin 27,2
Dinitrotoluen 8,45
-4CZ 29196 U1
Centralit 1 2,9
Transformátorový olej 0,7
Dusičnan bis(1-methylbiguanicl)métfnatý 1,9
Uhličitan vápenatý 2,0
Stearan zinečnatý 0,05
Příklad 3
Prachová masa podle složení uvedeného v tabulce č. 2 byla připravena míšením heterogenní suspenze (nitroceluloza, nitroglycerin, centralit I, dinitrotoluen, stearan zinečnatý, trafoolej) ve vodě za mírně zvýšené teploty. Připravený materiál byl odvodněn na obsah vody mezi 25 až 30 %. Takto připravená prachová masa byla dále odvodněna na šnekovém lise na obsah vody cca 10 až 12 % a pořezána na matrici lisu na tablety 5x5 mm. Vzniklé tablety byly zhomogenizovány v grafitačním bubnu, přičemž byl během míchání na jejich povrch rovnoměrné nanesen vybraný modifikátor hoření dusičnan bis(l-amidino-O-ethylisomočovina)měd’natý. Připravený ío materiál byl dále odvodňován a homogenizován na vytápěných válcích a následně lisován pri zvýšené teplotě do tvaru trubkového elementu TPH, které byly po přesném nakrácení na požadovanou délku připraveny pro balistické testování. Získané výsledky ve formě závislosti rychlosti hoření na tlaku jsou znázorněny na obrázku 1.
Tabulka 3: Složení masy s modifikátorem hoření dusičnan bis( 1 -amidino-2-isobutylisomočovina)měd’natý
Složeni potoželatiny NG 8,6 hmotnostní % složek
Nitroceluloza 56,8%
Nitroglycerin 27,2
Dinitrotoluen 8,45
Centralit I 2,9
Transformátorový olej 0,7
Dusičnan bis( 1 -amidino-0-isobutylisomočovina)mé<fnatý 1.9
Uhličitan vápenatý 2,0
Stearan zinečnatý 0,05
Příklad 4
Prachová masa podle složení uvedeného v tabulce č. 4 byla připravena míšením heterogenní suspenze (nitrocelulóza, nitroglycerin, centralit I, dinitrotoluen, uhličitan vápenatý, stearan zineě20 natý a trafoolej) ve vodě. Jako modifikátor hoření byl použit dusičnan bis(l-amidino-O-ethylisomočovina)měd’natý, který byl zapracován do masy během míchání. Po vymíchání byl připravený materiál odvodněn na obsah vody mezi 25 až 30 %. Takto připravená prachová masa byla dále odvodněna na šnekovém lise na obsah vody cca 10 až 12 % a pořezána na matrici lisu na tablety 5x5 mm. Vzniklé tablety byly zhomogenizovány v grafitačním bubnu. Poté byl materiál dosu25 šen na vláhu 1 až 1,5 % a byl za tepla extrudován na šnekovém lise na trubkové elementy TPH, které byly po přesném nakrácení na požadovanou délku připraveny pro balistické testování. Získané výsledky ve formě závislosti rychlosti hoření na tlaku jsou znázorněny na obrázku 1.
-5CZ 29196 U1
Tabulka 4 Složení masy s modifikátorem hoření dusičnan bis( 1 -amidino-O-ethylisomočovina)měd’natý
Složení položelatiny NG 8,6 hmotnostní % složek
Nitroceluloza 56,8%
Mitroglycerín 27,2
Dinitrotoluen 8,45
Centralit 1 2,9
Transformátorový olej 0,7
dusičnan bis(1-amidino-O-ethylisomočovina)métfnatý 1,9
Uhličitan vápenatý 2.0
Stearan zinečnatý 0,05
Všechny získané výsledky jsou shrnuty ve formě grafického znázornění závislosti rychlosti hoření na tlaku na obrázku 1, ze kterého je patrný vliv navržených modifikátorů hoření na průběh hoření TPH. Pro srovnání jsou uvedeny grafické závislosti zjištěné stejným způsobem pro základní masu bez modifikátorů hoření a pro TPH s modifikátorem oxidem olovnatým.
Průmyslové využití
Homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy podle technického řešení mají využití především jako hnací náplně raket a leteckých záchranných systémů nebo jako generátory tlaku v pyrotechnických prostředcích pro civilní a vojenské využití.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru, vyznačující se tím, že obsahuje jako modifikátor hoření komplexní sloučeninu mědi obecného vzorce 1 nebo směs sloučenin obecného vzorce I
    Cu[(NH2(C=NH)NH(O=NH)-Y]2(N03)2 (I) kde substituenty Y ve vzorci (I) jsou vybrány ze skupiny zahrnující OR, NHR nebo NRiR2, u nichž jsou uhlovodíkové zbytky R, Ri a R2 vybrány ze skupiny zahrnující Ci až Ci0 alkyl, C4 až Cg cykloalkyl, C2 až C8 alkenyl, C2 až Cg alkynyl, C6 až Ci0 aryl, (Ci až C4)alkyl(C6 až Ci0) aryl.
  2. 2. Dvousložková prachová masa podle nároku 1, vyznačující se tím, že modifikátor hoření je obsažen v množství 0,1 až 5,0 % hmotnostních.
  3. 3. Homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy vyráběné mechanickými postupy z dvousložkové prachové masy podle nároku 1, vyznačující se tím, že modifikátor hoření je obsažen v množství 0,1 až 5,0 % hmotnostních.
CZ2015-30850U 2015-03-13 2015-03-13 Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy CZ29196U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30850U CZ29196U1 (cs) 2015-03-13 2015-03-13 Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30850U CZ29196U1 (cs) 2015-03-13 2015-03-13 Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29196U1 true CZ29196U1 (cs) 2016-03-01

Family

ID=55456351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-30850U CZ29196U1 (cs) 2015-03-13 2015-03-13 Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29196U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102451244B1 (ko) 추진제 충전물 또는 그레인
BR112014003585B1 (pt) Composição propelente incluindo fósforo vermelho estabilizado, método para formar o mesmo e um elemento de material bélico incluindo o mesmo
CA2589014C (en) Propulsion system for the acceleration of projectiles
JP6363714B2 (ja) 燃焼率調節剤
RU2415831C1 (ru) Взрывчатая композиция многофункционального действия
US3764420A (en) Suppression of combustion instability by means of pbi fibers
US10801819B1 (en) Methods of preparing nitrocellulose based propellants and propellants made therefrom
AU2014328459B2 (en) Burn rate modifier
Botelho et al. Characteristics and manufacture of spherical smokeless powders
CA2990862C (en) Propelling charge system for artillery shells
CZ29196U1 (cs) Dvousložková prachová masa na bázi nitrocelulózy a kapalného nitroesteru a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy
CA2899260C (en) Powder for accelerating projectiles for mortar systems
US9885550B1 (en) Methods of preparing nitrocelluse based propellants and propellants made therefrom
RU2284310C1 (ru) Баллиститный артиллерийский порох (варианты)
CZ307025B6 (cs) Modifikátor hoření do homogenních tuhých pohonných hmot a homogenní tuhé pohonné hmoty pro raketové systémy
TWI772444B (zh) 彈藥用單基推進粉末的組成物及具備此類組成物的彈藥
RU2711143C1 (ru) Высокоэнергетический пироксилиновый порох для метательных зарядов танковой артиллерии
JP2006234297A (ja) 高エネルギー含有可燃性容器
Dejeaifve et al. Small-calibre gun propellants
RU2488069C1 (ru) ЗАРЯД ДЛЯ 7,62 мм ВИНТОВОЧНОГО ПАТРОНА
RU2260574C1 (ru) Способ получения двухосновного пороха
MISZCZAK et al. REVIEW OF SOUTH-KOREAN PATENT SOLUTIONS ON MODULAR PROPULSIVE CHARGES FOR 155 mm ARTILLERY MUNITIONS
Miszczak et al. Przegląd południowokoreańskich rozwiązań patentowych z zakresu modułowych ładunków miotających do 155 mm amunicji artyleryjskiej
CA2922845A1 (en) Burn rate modifier

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20160301

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190313