CZ291357B6 - Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ291357B6
CZ291357B6 CZ19951965A CZ196595A CZ291357B6 CZ 291357 B6 CZ291357 B6 CZ 291357B6 CZ 19951965 A CZ19951965 A CZ 19951965A CZ 196595 A CZ196595 A CZ 196595A CZ 291357 B6 CZ291357 B6 CZ 291357B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
image
film strips
picture
film
lens
Prior art date
Application number
CZ19951965A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ196595A3 (en
Inventor
Jiří Dr. Horák
Original Assignee
Jiří Dr. Horák
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiří Dr. Horák filed Critical Jiří Dr. Horák
Priority to CZ19951965A priority Critical patent/CZ291357B6/cs
Publication of CZ196595A3 publication Critical patent/CZ196595A3/cs
Publication of CZ291357B6 publication Critical patent/CZ291357B6/cs

Links

Landscapes

  • Studio Devices (AREA)
  • Color Television Image Signal Generators (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu, při kterém se obraz snímá jedním vstupním objektivem a poté se střídavě odráží do dvou navzájem oddělených záznamových objektivů s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy s krokovým posunem, který je synchronizován s odrážením obrazu. Při zobrazování se filmové pásy s navzájem střídavým krokovým posunem střídavě osvěcují a obraz je směrován do společného výstupního objektivu. Zařízení k provádění tohoto způsobu je tvořeno jedním vstupním/výstupním objektivem za kterým je umístěn optický dělič obrazu propojený se dvěma samostatnými záznamovými/promítacími objektivy s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy propojenými s vlastními krokovými mechanizmy propojenými synchronizovaně navzájem a zároveň s děličem obrazu.ŕ

Description

Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu tvorby a zobrazováni fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Dlouhodobou stagnaci ve vývoji a zdokonalování fotokinematografícké techniky působí převažující zájem na dynamickém rozvoji elektronické tvorby obrazu. Nejvýznamnější změny kinematografické techniky za uplynulých 50 let se týkaly zejména změn formátu obrazu, zmnožení zvukových stop pro stereo až kvadrofonní reprodukci zvuku, záměny optického záznamu zvuku za elektromagnetický, záměny černobílého filmu za barevný a posléze laboratorní redukce barev. Ostatní dílčí změny se převážně týkaly konstrukce nových objektivů s velkou světlostí, dlouhoohniskových, širokoúhlých a pankratických, jako jsou zoom, transfokátor a podobně.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky jsou do značné míry odstraněny způsobem tvorby a zobrazování fotokinematografíckého obrazu podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je to, že obraz se snímá jedním vstupním objektivem a poté se střídavě odráží do dvou navzájem oddělených záznamových objektivů s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy s krokovým posunem, který je synchronizován s odrážením obrazu a při zobrazování se filmové pásy s navzájem střídavým krokovým posunem střídavě osvěcují a obraz je směrován do společného výstupního objektivu.
Snímání na jeden filmový pás se s výhodou provádí s frekvencí 30 okének za sekundu. Na filmové pásy se mohou zaznamenávat navzájem odlišné zvukové záznamy.
Předmětem vynálezu je rovněž zařízení k provádění uvedeného způsobu. Jeho podstatou je to, že je tvořeno jedním vstupním/výstupním objektivem, za kterým je umístěn optický dělič obrazu propojený se dvěma samostatnými záznamovými/promítacími objektivy s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy, které jsou propojeny s vlastními krokovými mechanismy. Krokové mechanismy jsou propojeny synchronizované navzájem a zároveň jsou propojeny s děličem obrazu.
Jeden filmový pás je s výhodou barevný a druhý filmový pás je černobílý. Filmové pásy mohou být opatřeny navzájem odlišnými zvukovými záznamy.
Výhodou způsobu tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu podle tohoto řešení je využití pouze jednoho vstupního objektivu. Střídavé odrážení obrazu do dvou navzájem oddělených záznamových objektivů s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy s krokovým posunem umožňuje na příslušný filmový pás zaznamenat pouze požadované údaje. Při zobrazování se filmové pásy s navzájem střídavým krokovým posunem střídavě osvěcují a obraz je směrován do společného výstupního objektivu, proto jej pozorovatel vnímá jako jeden ucelený obraz. Snímání na jeden filmový pás s frekvencí 30 okének za sekundu umožňuje dosáhnout požadovanou kvalitu vnímaného obrazu.
-1 CZ 291357 B6
Pokud se na filmové pásy zaznamenávají navzájem odlišné zvukové záznamy, je možné rozšířit využitelnost řešení, například v oblasti dabingu a podobně.
Zařízení k provádění uvedeného způsobu může být tvořeno obvyklým vstupním/výstupním objektivem. Optický dělič obrazu umožňuje směrovat vstupující obraz do dvou samostatných záznamových/promítacích objektivů, které mohou být rovněž běžně dostupné konstrukce. Využití jednoho filmového pásu barevného a druhého filmového pásu černobílého umožní zejména zvýšit ostrost obrazu.
Nový způsob snímání, zpracování a reprodukování zvukových filmů zachovává veškeré dosavadní vymoženosti standardní fotokinematografické tvorby včetně všech jejích dosud známých postupů, triků a podobně. Řešení však obohacuje a rozšiřuje jejich technické, výrazové a kreativní schopnosti o zcela nové postupy a způsoby zobrazení, včetně vzniku nových triků, v rozsahu a rozmanitostech jejich vzájemných kombinací, které není možné předem a v úplnosti vyčerpávajícím způsobem vymezit ani přesně definovat, ale pouze předpokládat či předvídat.
Řešení podle vynálezu najde uplatnění všude tam, kde soudobá kinematografie usiluje o maximální estetické zvládnutí obrazu, o působivý výtvarný výraz, kreativitu obrazu, ozvláštnění a stylizaci v zobrazování předmětové skutečnosti, dosahovanou dosud jen omezenými postupy, jakými je například laboratorní redukce nežádoucích barev.
Příklady provedení
Při příkladném způsobu tvorby a zobrazování fotokinematografíckého obrazu se obraz snímá jedním vstupním objektivem a poté se střídavě odráží do dvou navzájem oddělených záznamových objektivů s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy s krokovým posunem. Krokový posun filmových pásů je synchronizován s odrážením obrazu. Při zobrazování se filmové pásy s navzájem střídavým krokovým posunem střídavě osvěcují a obraz je směrován do společného výstupního objektivu. Snímání na jeden filmový pás se provádí s frekvencí 24 až 30 okének za sekundu. Na filmové pásy se zaznamenávají navzájem odlišné zvukové záznamy.
Zařízení k provádění uvedeného způsobu je tvořeno jedním vstupním/výstupním objektivem za kterým je umístěn optický dělič obrazu propojený se dvěma samostatnými záznamovými/promítacími objektivy s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy propojenými s vlastními krokovými mechanismy. Krokové mechanismy jsou propojeny synchronizované navzájem a zároveň s děličem obrazu. Oba pásy mohou být barevné nebo černobílé, nebo může být jeden filmový pás barevný a druhý filmový pás černobílý. Filmové pásy jsou opatřeny navzájem odlišnými zvukovými záznamy.
Podstatou řešení je tedy rozdělení standardního kompaktního celku kinematografíckého objektivu kamery na čtyři samostatné, od sebe oddělené části tak, aby první část byla tvořena jedním společným vstupním objektivem, prostřednictvím kterého se určuje pouze vnější rozměrové vymezení obrazu, dané každému kinematografickému záznamu samotnou povahou fotooptického zobrazování, tj. zorný úhel obrazu, optická osa obrazu, ohraničení obrazu a podobně. Takto dvourozměrně vymezený obraz je za vstupním objektivem optickým děličem obrazu přerušovaně, tj. přetržitě v prostoru a čase, střídavě odrážen do dvou oddělených, zrcadlově symetricky umístěných samostatných záznamových objektivů, levého záznamového objektivu a pravého záznamového objektivu, umožňujících na každém z nich volit a určovat samostatně a navzájem nezávisle jiné či odlišné fotooptické hodnoty a veličiny jako jsou expoziční clony, roviny ostrosti, užití filtrů a podobně.
-2CZ 291357 B6
Toto rozdělení dosavadního kompaktního celku fotokinematografického objektivu umožní souběžné zaznamenávání jedné předmětné skutečnosti nezávisle dvěma různými, alternativními, fotooptickými způsoby na dva oddělené, samostatné a odlišné pásy, levý filmový pás a pravý filmový pás. Této základní konstrukční změně se musí přizpůsobit či podřídit zdvojené uspořádání celé kamery, aby měla dva separované, avšak navzájem spřažené, synchronní mechanismy pro střídavé exponování dvou obrazových okének a dvě oddělené vodicí dráhy s vlastními souběžnými transportními mechanismy pro pohyb obou separovaných filmových pásů. Ve zdvojené kameře se pohybová fáze - krokový posuv, a klidová fáze - expozice, u obou oddělených pásů - levého filmového pásu a pravého filmového pásu, navzájem střídají tak, že během osvitu (expozice) právě fixovaného levého filmového pásu je krokovým posuvem strháván pravý filmový pás a naopak.. Konstrukčnímu zdvojení kameiy musí rovněž odpovídat adekvátní zdvojení projektoru, v němž jsou dva oddělené souběžné filmové pásy samostatně prosvětlovány a poté jejich obrazy optickým děličem obrazu střídavě směrovány do jednoho společného výstupního objektivu.
Soudobá norma obrazové frekvence snímání a promítání filmu 24 okének za sekundu, případně 25 okének za sekundu pro TV filmy, vznikla jako technický požadavek při nástupu zvuku, ne tedy jako výsledek hledání vizuálního optima plynulosti pohybu a kvality obrazu. Zvyšováním obrazové frekvence snímání a jí odpovídající frekvence promítání nad tuto normu dochází k pronikavému zvýraznění, zřetelnému zvýšení čitelnosti a přehlednosti bohatě strukturovaných a barevně příliš členitých obrazů, zvláště v kresbě obrysů a plastičnosti předmětů, přičemž se zároveň nápadně zvyšuje dojem prostorové, to jest perspektivní, hloubky obrazu. Tento kvalitativní přínos dosažený zvýšením obrazové frekvence filmu u standardní kinematografie výrazně vzrůstá až do frekvence 60 okének za sekundu. Při dalším zvyšování frekvence již není pozitivní změna vizuální kvality obrazu zjevně patrná.
Řešení podle vynálezu umožňuje tento přežívající nedostatek mechanicky odstranit prostým zvýšením frekvence snímání a promítání na 30 okének za sekundu, takže se jejich dvoupásovým souběhem dosáhne optima frekvenční kvality záznamu fotokinematografíckého obrazu, tj. 60 okének za sekundu. Obdobným způsobem lze využít dvou samostatných filmových pásů s vlastními zvukovými stopami k oddělení mluveného slova, jako je řeč, dialogy, komentáře, zpěv a podobně, od všech ostatních zvukových a fonických projevů, jako jsou hudba, zvukové efekty, reálné zvuky a podobně. Proto se zde nemusí zvlášť vytvářet tak zvaný mezinárodní pás pro potřebu dabingu, neboli předpokladu, neboť je oddělen na dvě zvukové stopy již samotnou dvoupásovou povahou systému.
Operativní jednotku zobrazení tvoří dvojice po sobě následujících okének z obou filmových pásů a to jak v kameře, tak i v projektoru, jako dvě hodnotově odlišné obrazové informace o téže předmětové skutečnosti. Protože je každé okénko z této dvojice zaznamenáváno a poté reprodukováno v ukončené časové posloupnosti, vzniká při jejich vnímání iluze obrazové syntézy, nebo-li synergie tak, že dvě fotoopticky rozdílné obrazové informace o téže předmětové skutečnosti vytvářejí společně jeden skladebný obraz iluzivní plnosti této informace, který není součtem ani statistickým průměrem jejich obrazových rozdílů či odlišností. Podobně jako u standardní kinematografie dvě sousední statická okénka na filmovém pásu sama o sobě neobsahují žádný pohyb, a nejsou tedy živými obrazy, neobsahuje ani jednotlivé okénko z dvojice okének u řešení podle vynálezu polovinu anebo část nové iluzivní konkrétnosti výsledného obrazu, neboť mezi jednotlivými okénky z každé dvojice okének vzniká vždy plná obrazové interakce. K té však dochází až jejich psychofyziologickým spojením během promítání prostřednictvím sítnice lidského oka v divákově vědomí.
Při příkladné realizaci řešení byl pevně zafixovanou kamerou nasnímán standardní frekvencí 24 okének za sekundu statický, neživý ateliérový záběr s velkou prostorovou členitostí a barevnou pestrostí na běžný barevný materiál s přesným zaostřením objektivu do střední roviny v předmětové hloubce pole. Poté byl film konvenčním způsobem laboratorně zpracován. Stejným
-3 CZ 291357 B6 způsobem byl nasnímán přesně totožný záběr na černobílý materiál stím rozdílem, že v jeho průběhu se přeostřovalo ze zadní roviny v předmětové hloubce pole přes střední rovinu, kam byl zaostřen předchozí barevný záběr, až do roviny v popředí a tento film byl opět laboratorně zpracován.
Poté se oba záběry, barevný i černobílý, ve střižně spojily do jednoho kombinovaného záběru tak, že okénko po okénku se nastřihávalo jedno do druhého a výsledný dvojnásobně dlouhý záběr se slépkami se opět překopíroval najeden čistý, neslepovaný filmový pás, tvořený pravidelně se střídajícími barevnými a černobílými okénky.
Takto zpracovaný záběr se promítal standardním projektorem s dvojnásobnou frekvencí, tj. 48 okének za sekundu, snímání. Pro větší názornost či přímou konfrontaci vizuálního efektu řešení s dosavadním filmem se může současně na sousední plátno promítat z druhého projektoru původní barevný záběr, snímaný standardním fotokinematografickým postupem.
Průmyslová využitelnost
Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografíckého obrazu a zařízení k provádění tohoto 20 způsobu nalezne uplatnění v kinematografii, zejména umělecké.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (6)

1. Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografíckého obrazu, v y z n a č u j í c í se tím, že obraz se snímá jedním vstupním objektivem a poté se střídavě odráží do dvou navzájem oddělených záznamových objektivů s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodno-
30 tami a veličinami a vlastními filmovými pásy s krokovým posunem, který je synchronizován s odrážením obrazu a při zobrazování se filmové pásy s navzájem střídavým krokovým posunem střídavě osvěcují a obraz je směrován do společného výstupního objektivu.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že snímání na jeden filmový pás se 35 provádí s frekvencí 30 okének za sekundu.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na filmové pásy se zaznamenávají navzájem odlišné zvukové záznamy.
40
4. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1,vyznačující se tím, že je tvořeno jedním vstupním/výstupním objektivem za kterým je umístěn optický dělič obrazu propojený se dvěma samostatnými záznamovými/promítacími objektivy s navzájem odlišnými nastavitelnými fotooptickými hodnotami a veličinami a vlastními filmovými pásy propojenými s vlastními krokovými mechanismy propojenými synchronizované navzájem a zároveň s děličem obrazu.
5. Zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že jeden filmový pás je barevný a druhý filmový pás je černobílý.
6. Zařízení podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že filmové pásy jsou 50 opatřeny navzájem odlišnými zvukovými záznamy.
CZ19951965A 1995-07-31 1995-07-31 Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ291357B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19951965A CZ291357B6 (cs) 1995-07-31 1995-07-31 Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19951965A CZ291357B6 (cs) 1995-07-31 1995-07-31 Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ196595A3 CZ196595A3 (en) 1997-02-12
CZ291357B6 true CZ291357B6 (cs) 2003-02-12

Family

ID=5464126

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19951965A CZ291357B6 (cs) 1995-07-31 1995-07-31 Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ291357B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ196595A3 (en) 1997-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8194168B2 (en) Multi-dimensional imaging system and method
US20090027549A1 (en) Method for processing motion pictures at high frame rates with improved temporal and spatial resolution, resulting in improved audience perception of dimensionality in 2-D and 3-D presentation
US2693128A (en) Photography, viewing, and projection of pictures with stereoscopic effect
US4420230A (en) Production of three dimensional motion pictures
JP4223420B2 (ja) 撮影装置
CZ291357B6 (cs) Způsob tvorby a zobrazování fotokinematografického obrazu a zařízení k provádění tohoto způsobu
US4255033A (en) Universal focus multiplanar camera
DE3650614D1 (de) Aufnahme und wiedergabe von bildern
US1944182A (en) Reproduction of spacially coordinated sight and sound
US3014402A (en) Recording and reproducing of pictures enhancing the illusion of realism
JPH0434512A (ja) 映像表示装置
GB2304252A (en) Integrating a plurality of images
WO1995013564A1 (en) Method and apparatus for visualizing two-dimensional motion picture images in three dimensions
JPS59202456A (ja) 立体視装置
EP0229067A1 (en) Three dimensional images
GB2055005A (en) Multi Planar Image Editor
Falkenberg The Editor's Role in Film Making
JPH1164783A (ja) ホログラムの再生画像と投写2次元映像の合成表示方法とその装置
GB2337130A (en) Flicker free cinema system
US2877684A (en) Film recorder
Westheimer Principles of special photographic effects
GB2055006A (en) Multi Planar Camera
Inoué et al. Presentation of Video Data
Wysotsky Methods of Producing Different Release Prints from 35mm Conventional, Anamorphic and 70mm Motion Pictures
JP2008547321A (ja) セルロイド又は他の感光性材料上に画像を露出する効率及び品質を向上させるためのシステム及び方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080731