CZ29061U1 - Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie - Google Patents

Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie Download PDF

Info

Publication number
CZ29061U1
CZ29061U1 CZ2015-31213U CZ201531213U CZ29061U1 CZ 29061 U1 CZ29061 U1 CZ 29061U1 CZ 201531213 U CZ201531213 U CZ 201531213U CZ 29061 U1 CZ29061 U1 CZ 29061U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
biomass
bacteria
reaction tank
microalgae
tank
Prior art date
Application number
CZ2015-31213U
Other languages
English (en)
Inventor
Luboš Stříteský
Radka Pešoutová
Original Assignee
Crea Hydro & Energy, Z.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Crea Hydro & Energy, Z.S. filed Critical Crea Hydro & Energy, Z.S.
Priority to CZ2015-31213U priority Critical patent/CZ29061U1/cs
Publication of CZ29061U1 publication Critical patent/CZ29061U1/cs

Links

Landscapes

  • Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení určeného pro biologické čištění odpadních vod systémem využívajícím bakterie a mikrořasy tak, že dodávka kyslíku pro bakterie je zajištěna činností fotosyntetizuj ících organismů.
Dosavadní stav techniky
Čištění odpadních vod má zásadní význam pro zachování kvality přírodních zdrojů. Typická mechanicko-biologická čistírna odpadních vod využívá v biologickém stupni aktivovaného kalu k odstranění organických znečišťujících látek z městských a průmyslových odpadních vod. Po vyčištění musí voda splňovat chemické a hygienické normy, zejména jsou to ukazatele spotřeby kyslíku. Kromě toho, zejména v oblastech citlivých na eutrofizaci, jsou přísně kontrolovány úrovně koncentrací dusíku a fosforu.
Čištění odpadních vod se všeobecně realizuje v zařízeních skládajících se z čisticích stupňů označovaných jako primární, sekundární a terciární. Na počátku čisticího procesuje voda podrobena předčištění, tzn. cezení na česlích a separaci štěrku, písku a tuků.
Primární čištění sestává z fyzikálního procesu usazování nerozpuštěných látek, které jsou usaditelné.
Sekundární čištění slouží k odstranění organických látek, dusíku a fosforu. Sekundární čištění může být realizováno prostředky biologickými, nebo fýzikálněchemickými, přičemž první způsob je běžnější a pro konvenční komunální odpadní vody je způsobem výhradním.
Terciární čištění slouží k eliminaci patogenů a dalšímu snížení znečištění. Toto může být realizováno koagulací-flokulací, dezinfekcí chlorem nebo ozonem a dalšími pokročilými způsoby dočištění odpadních vod.
Sekundární biologické čištění je realizováno především s využitím směsi mikroorganismů. Tyto mikroorganismy využívají organické látky jako zdroj uhlíku a energie. Směs mikroorganismů využívána k čištění je všeobecně nazývána jako aktivovaný kal. Odstranění organických znečišťovatelů je dosaženo kontaktem vody se směsí bohatou na bakterie, které degradují rozpuštěné a nerozpuštěné organické látky. Degradace těchto látek zapříčiňuje rozvoj aerobních mikroorganismů a uvolňování oxidu uhličitého a vody. Čištění aktivovaným kalem také umožňuje odstraňovat dusík prostřednictvím nitrifikace a denitrifikace. V přítomnosti kyslíku nitrifikační bakterie oxidují amonné ionty na dusičnany. Tyto dusičnany jsou v heterotrofním anoxickém prostředí převedeny denitrifikačními bakteriemi na plynný dusík.
Čištění odpadních vod aktivovaným kalem je realizováno v aktivačních nádržích. Z důvodu zachování aktivity bakterií a zaručení odstraňování organických látek a dusíku je nutný aerační systém. Aerace může být zajištěna povrchovými aerátory, nebo častěji systémem aerační ch elementů umístěných u dna nádrže zásobených tlakovým vzduchem. Energie potřebná pro provoz aeračního systému tvoří velkou část nákladů na likvidaci odpadní vod.
Pro čištění je možné využít alternativními a energeticky nenáročné čisticí procesy. Např. biologické rybníky využívají přirozené čisticí schopnosti vod. Při tomto čištění aerobní bakterie rozkládají organickou hmotu a produkují oxid uhličitý, jednoduché metabolity a minerální látky. Řasy využívají sluneční záření, bakteriemi vyprodukovaný oxid uhličitý, dusík a fosfor a produkují kyslík. Několik sériově zapojených biologických rybníků dokáže vyčistit odpadní vodu na požadovanou kvalitu, 1 přes veškeré výhody mají biologické rybníky nevýhodu ve velmi velkém záboru ploch, velké hydraulické době zdržení a v citlivosti na klimatické podmínky. Rovněž není dostatečně vyřešen sběr biomasy pro případné energetické využití a její separace na odtoku.
-1 CZ 29061 U1
Novějším systémem využívající podobný princip jsou tzv. HRAP (z angl. high rate algal pond). Jedná se o umělé systémy provozované s vyšším zatížením, menšími nároky na pozemky a s vyšší produkcí biomasy. Systém rovněž využívá symbiózy bakterií a řas. V tomto systému je voda cirkulována v nádrži tvaru uzavřené smyčky tak, aby nedocházelo k usazování biomasy. Voda v nádrži je v malé hloubce a je cirkulována pomocí lopatkového míchadla. Tyto systémy čištění sice mají výhodu ve vyšší intenzifikaci, avšak nejsou schopné splnit veškeré požadavky na kvalitu vyčištěné vody. Dále zůstává nevyřešený problém se separací biomasy z vody na odtoku.
Z výše uvedených důvodů je tlak na vyvinutí metod čištění odpadních vod, které jsou méně náročné na energii a umožňují čistit odpadní vody na požadovanou kvalitu bez výraznějších výkyvů v čase.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody jsou eliminovány zařízením pro čištění odpadních vod využívající mikrořas a bakterií, které zahrnuje
- zařízení 1, 2 a 3 pro mechanické předčištění běžné pro konvenční komunální čistírny odpadních vod (ČOV),
- otevřenou mělkou reakční nádrž 4 s biomasou mikrořas a bakterií a variabilní výškou hladiny vody, aby bylo zajištěno její dostatečné prosvětlení, přičemž reakční nádrž 4 obsahuje systém míchání biomasy pro zabránění její sedimentace,
- dosazovací nádrž 5 pro separaci vyčištěné vody od sedlé biomasy, ve které je uspořádán odtok vyčištěné vody, odtok vratné biomasy do reakční nádrže 4, pro zajištění dostatečné koncentrace biomasy a přebytečné biomasy do zařízení kalového hospodářství.
Surová odpadní voda je po přivedení na ČOV předčištěna na jemných česlích i a je z ní na lapáku 2 odstraněn písek a/nebo tuk. Dalším vhodným krokem úpravy je mechanické vyčištění v primární usazovací nádrži 3, kde se odstraní mechanické nečistoty, které jsou lehčí nebo těžší než voda. Tyto tři čisticí procesy se realizují na zařízeních 1, 2 a 3, která jsou běžnou součástí konvenčních ČOV a u navrhovaného zařízení pro čištění odpadních vod na ně nejsou kladeny žádné speciální nároky.
Takto mechanicky vyčištěná odpadní voda je přivedena do reakční nádrže 4 s biomasou mikrořas a bakterií.
Reakční nádrž 4 je hloubky zajišťující dostatečné prosvětlení a je vybavena systémem míchání zabraňující sedimentaci biomasy. Výška hladiny vody v reakční nádrži 4 je v závislosti na intenzitě světla s výhodou 10 až 70 cm.
Reakční nádrž 4 je s výhodou řešena jako zemní nádrž těsněná polymemí hydroizolací.
V této nádrži dochází k odstraňování znečištění činností přítomných mikroorganismů.
Biomasa mikrořas a bakterií je obecně podobného složení jako kultura v biologických rybnících. Rozdílem však jsou vyšší koncentrace biomasy a výrazně lepší sedimentační vlastnosti.
Dobrých sedimentačních vlastností biomasy je dosaženo přídavkem malé dávky Fe3+ soli při rozběhu systému. Tuto sůl je možné v průběhu provozu dále přidávat buď pro další zlepšení sedimentačních vlastností, nebo za účelem podpory růstu mikrořas.
S výhodou je reakční nádrž 4 vybavena měřením pH a koncentrací rozpuštěného kyslíku.
K zajištění dostupnosti oxidu uhličitého je vhodné reakční nádrž 4 vybavit místem pro jeho dodávku ať již ve formě čistého plynu, nebo ve formě spalinových plynů, které jsou tímto využitím dále čištěny (dochází především k odstranění oxidů dusíku, síry a v menší míře i oxidu uhličitého). '
-2CZ 29061 U1
Směs vyčištěné vody s biomasou je dále přiváděna do dosazovací nádrže 5, kde dojde k oddělení vody od biomasy.
Dosazovací nádrž 5 je obecně stejného typu jako dosazovací nádrže konvenčních COV.
Biomasa sedlá na dně dosazovací nádrže 5 je čerpána přes odtok vratné biomasy zpět do reakční nádrže 4 k zajištění dodatečné koncentrace biomasy.
Přebytečná biomasa je z dosazovací nádrže 5 odváděna do kalového hospodářství a s výhodou je podrobena energetickému využití (např. anaerobní digesce).
Objasnění výkresu
Příkladné provedení zařízení podle technického řešení je schematicky znázorněno na obr. 1.
Příklad uskutečnění technického řešení
Navržené technické řešení na čištění odpadních vod je variabilní a je schopné se přizpůsobit se konkrétním podmínkám. Jako velmi vhodné jsou odpadní vody obsahující vysoký podíl organických látek jako např. vody z potravinářského průmyslu. Technologie je však vhodná i pro odpadní vody s běžnějším složením jako jsou komunální odpadní vody.
Uspořádání zařízení na čištění odpadních vod je patrné z obr. 1. Zařízení I, 2 a 3 sestává z mechanického předčištění běžného pro konvenční ČOV, kde dochází k odstranění hrubých nečistot, písku a jemných usaditelných látek.
Takto upravená voda přitéká do mělké reakční nádrže 4, ve které jsou osazena míchadla zamezující sedimentaci biomasy. Míchadla jsou navržena tak, aby zabránila sedimentaci a současně nevyvozovala vysoká smyková napětí. Biomasa mikrořas a bakterií je v reakční nádrži ve formě vloček, které sedimentují podobně jako aktivovaný kal. Přivedené znečištění je degradováno bakteriemi a mikrořasami a je dále sorbováno na vločky mikrořas a bakterií. Kyslík potřebný pro činnost bakterií je dodáván výhradně fotosyntetickou činností mikrořas.
V dosazovací nádrži 5 je biomasa odseparována od vyčištěné vody. Separovaná biomasa je následně vracena do reakční nádrže 4 pomocí čerpadla, které vyvozuje nízké smykové napětí, čímž je zabráněno rozpadu vloček. Plovoucí nečistoty z dosazovací nádrže 5 jsou odtahovány z hladiny do kalového hospodářství.

Claims (3)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie, zahrnující zařízení (1, 2 a 3) pro mechanické předčištění, a vyznačující se tím, že je v něm dále zařazena otevřená mělká reakční nádrž (4) s biomasou mikrořas a bakterií a variabilní výškou hladiny vody pro zajištění jejího dostatečného prosvětlení, přičemž reakční nádrž (4) obsahuje systém míchání biomasy pro zabránění její sedimentace, následně je zařazena dosazovací nádrž (5) pro separaci vyčištěné vody od biomasy ve které je uspořádaný odtok vyčištěné vody, a že dále je na jejím dně uspořádaný odtok vratné biomasy, který je napojený zpět do reakční nádrže (4) k zajištění dodatečné koncentrace biomasy a přebytečné biomasy, který je napojený do kalového hospodářství.
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že výška hladiny vody v reakční nádrži (4) je v závislosti na intenzitě světla 10 až 70 cm.
3. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že reakční nádrž (4) obsahuje systém pro přidávání Fe3+ soli pro zajištění dobrých sedimentačních vlastností biomasy a pro podporu růstu mikrořas.
CZ2015-31213U 2015-06-17 2015-06-17 Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie CZ29061U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31213U CZ29061U1 (cs) 2015-06-17 2015-06-17 Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31213U CZ29061U1 (cs) 2015-06-17 2015-06-17 Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ29061U1 true CZ29061U1 (cs) 2016-01-19

Family

ID=55310986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31213U CZ29061U1 (cs) 2015-06-17 2015-06-17 Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ29061U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Li et al. Advanced treatment of landfill leachate by a new combination process in a full-scale plant
US11407660B2 (en) System and method for remediation of wastewater including aerobic and electrocoagulation treatment
KR100784933B1 (ko) 고농도 유기성 폐수의 유기물 및 질소 처리 장치
CN105585218B (zh) 机械加工废水处理工艺
US20130277302A1 (en) Water treatment system
KR101444643B1 (ko) 미세조류를 이용한 하· 폐수 처리 장치
KR101444642B1 (ko) 미세조류를 이용한 에너지 절약형 하· 폐수 처리 장치
Ranjit et al. Conventional wastewater treatment processes
Darra et al. Wastewater treatment processes and microbial community
Yeasmin et al. Activated Sludge Process for Wastewater Treatment
Ahmad et al. A review of municipal solid waste (MSW) landfill management and treatment of leachate
RU2439001C1 (ru) Способ очистки сточных вод
Diamantis et al. 6.40 Efficiency and Sustainability of Urban Wastewater Treatment with Maximum Separation of the Solid and Liquid Fraction
US20210179467A1 (en) Sustainable processes for treating wastewater
Shivaranjani et al. Performance study for treatment of institutional wastewater by activated sludge process
CZ20002825A3 (en) Sewage treatment process
Saravanan et al. Wastewater biodegradability: Selection of a treatment technology
CZ29061U1 (cs) Zařízení pro čištění odpadních vod využívající mikrořasy a bakterie
KR100988803B1 (ko) 토양미생물을 이용한 오염환경 개선용 조성물 및 이를 통한 폐수처리방법
Jehawi et al. Removal of chemical oxygen demand (COD) from domestic wastewater using hybrid reed bed system
RU2758398C1 (ru) Способ и установка биологической очистки стоков
RU2552558C1 (ru) Способ аэробного биологического окисления биологически разлагаемых органических соединений в сточных водах
CN107601778B (zh) 一种利用激光强化活性污泥处理有机废水的方法
Sylla et al. Denitrification of wastewater treatment plant effluent using anaerobic bacterial bed reactor immersed: operating performance
Sheikh et al. A review on reduction of phosphate from industrial cum municipal wastewater using mbbr technology

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20160119

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190617