CZ28931U1 - 3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace - Google Patents

3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace Download PDF

Info

Publication number
CZ28931U1
CZ28931U1 CZ2015-31277U CZ201531277U CZ28931U1 CZ 28931 U1 CZ28931 U1 CZ 28931U1 CZ 201531277 U CZ201531277 U CZ 201531277U CZ 28931 U1 CZ28931 U1 CZ 28931U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
block
radiation
absorbance
detector
detection
Prior art date
Application number
CZ2015-31277U
Other languages
English (en)
Inventor
Markéta Vaculovičová
Vojtěch Adam
René Kizek
Jan Zítka
Original Assignee
Vysoké Učení Technické V Brně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vysoké Učení Technické V Brně filed Critical Vysoké Učení Technické V Brně
Priority to CZ2015-31277U priority Critical patent/CZ28931U1/cs
Publication of CZ28931U1 publication Critical patent/CZ28931U1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating, Analyzing Materials By Fluorescence Or Luminescence (AREA)

Description

Úřad průmyslového vlastnictví v zápisném řízení nezjišťuje, zda předmět užitného vzoru splňuje podmínky způsobilosti k ochraně podle § 1 zák. č. 478/1992 Sb.
CZ 28931 Ul
3D-tištěný optický detektor pro mikro-kolonové separace
Oblast techniky
Technické řešení se týká 3D-tištěného optického detektoru pro mikro-kolonové separace, zejména pro kapilární elektroforézu, který je vyroben metodou 3D tisku.
Dosavadní stav techniky
Kapilární elektroforéza je vysoce účinná separační technika založená na migraci látek v elektrickém poli. Separace probíhá typicky v křemenné kapiláře o vnitřním průměru 20 až 100 pm. Po nadávkování vzorku, ve formě krátké zóny, která má zpravidla několik cm, na začátek kapiláry a po aplikaci vysokého napětí v rozsahu cca ±10 až 30 kV, analyty obsažené ve vzorku migrují kapilárou. Na základě rozdílné elektroforetické mobility se analyty obsažené ve vzorku pohybují v elektrickém poli rozdílnou rychlostí. Analyty ze vzorku migrující stejnou rychlostí se v kapiláře rozdělí do jednotlivých zón. Vzniklé zóny jednotlivých analytů můžou být v koncové části kapiláry detekovány na základě svých rozdílných fyzikálně chemických vlastností [1].
Právě detekce hraje v kapilární elektroforéze, stejně jako v jiných mikro-kolonových technikách, jakou je například i nano-kapalinová chromatografie, klíčovou roli. Nejběžněji je detekována změna optických vlastností, a to absorbance nebo fluorescence jednotlivých zón v porovnání se základním elektrolytem [2], další možností je detekce změn elektrických vlastností jakými jsou například elektrická vodivost, elektrochemický potenciál [3-5] nebo detekce molekulové hmotnosti jednotlivých molekul soustředěných do každé zóny [6-8], Každá z detekčních metod má své výhody a nevýhody, avšak žádná z nich není jak univerzální, tak na širokou škálu analytů citlivá pro stanovení extrémně nízkých koncentrací analytů.
Absorbanční detekce je vysoce univerzální a v případě použití UV záření ji lze použít téměř na všechny typy molekul, což na druhou stranu představuje problém při velkém počtu interferentů, jejichž signál je detekován a tím je ztížena identifikace cílové molekuly. Tento druh detekce také vykazuje poměrně nízkou citlivost, která není dostatečná pro detekci nízkých koncentrací analytů. Naproti tomu fluorescenční detekce (ideálně laserem indukovaná fluorescenční detekce) je o několik řádů citlivější a je tedy vhodná pro stopové analýzy. Nevýhodou je její selektivita, která je způsobena relativně malým počtem fluoreskujících molekul, takže je tato metoda vhodná pouze pro určité analyty. Navíc v závislosti na struktuře analyzované molekuly je nutné použít vhodný zdroj záření, což výrazně snižuje flexibilitu využití této metody. Elektrochemické detekční techniky jsou ve většině případů destruktivní metody, které neumožňují uchovávání vzorku, na druhou stranu lze detektory tohoto typu poměrně snadno miniaturizovat a aplikovat tak mikrofluidních zařízeních.
Hmotnostní detektor poskytuje výhody především v jednoznačné identifikaci analytů bez nutnosti srovnání se standardem a navíc umožňuje rozlišení koeluujících látek. Na druhou stranu jsou tyto detektory poměrně náročné na obsluhu a finančně nákladné.
V optických technikách detekce mají zásadní úlohu optické komponenty, jako jsou zdroje záření a jeho detektory. Právě posun ve vývoji těchto zařízení směrem od deuteriových nebo wolframových lamp ke světlo emitujícím diodám (LED) umožňuje, stejně jako rozšíření technik tzv. Rapid prototyping ve formě 3D tisku, posun od jednoúčelových zařízení k flexibilním a variabilním detektorům.
LED jsou cenově velmi výhodné zdroje kvazi-monochromatického záření dostupné v široké škále vlnových délek pokrývající celou viditelnou oblast spektra a v současné době také již část blízké ultrafialové oblasti. LED mají jak nízké pořizovací, tak provozní náklady a jsou i rozměrově výhodné [9].
3D tisk je proces, při kterém se prostřednictvím specifického zařízení vytvářejí trojrozměrné objekty z vhodného materiálu. Model požadovaného objektu je vytvořen pomocí grafického programu a následně je rozehřátý plast nanášen, vrstva po vrstvě, podle připraveného modelu až
-1 CZ 28931 Ul dojde k úplnému vytvoření objektu. Vlastnosti takto vzniklých předmětů jsou dány jak materiálem použitým k tisku, tak specifikacemi použité 3D tiskárny. Výhodou je, že proces lze mnohonásobně opakovat a tím vytvořit sérii velmi podobných komponent podle jednoho návrhu. Navíc, v závislosti na rozlišení 3D tiskárny lze vytvářet objekty s vysokou přesností vhodné i pro aplikace na úrovni mikrometrů [10, 11].
Jednou z největších výhod je modularita celého systému. Jak je zmíněno výše, jednou z hlavních limitací je striktní nutnost sladit zdroj záření se strukturou analyzované molekuly, což u běžných komerčních instrumentací představuje značné omezení v šíři spektra detekovatelných analytů. Díky modulárnímu systému lze snadnou výměnou excitačních zdrojů a k nim příslušných filtrů, osazených v unifikovaných držácích, analyzovat v různé druhy fluoreskujících analytů. Stejně tak absorbanční detekci lze snadno přizpůsobit aktuálním požadavkům. Metoda 3D tisku umožňuje vznik velkého počtu součástek o velmi podobných vlastnostech, což zaručuje jejich jednotnost.
Využitím možností 3D tisku a optických komponent jako LED může být vytvořeno zařízení umožňující flexibilní volbou vhodných podmínek (např. vlnová délka zdroje záření) detekovat analyty v mikro-kolonových separacích s požadovanou citlivostí a univerzálností.
V článku PŘIKRYL, Jan a František FORET. Fluorescence Detector for Capillary Separations Fabricated by 3D Printing. Analytical Chemistry, USA: American Chemical Society, 2014, roč. 86, č. 24, s. 11951-11956. ISSN 0003-2700., je popsán levný a jednoduchý detektor vhodný pro kapilární separace. Konstrukce detektoru zahrnuje samostatný vysoce výkonný LED zdroj a hlavu detektoru, které byly navrženy v epifluorescenčním uspořádání, přičemž konstrukce detektoru dále zahrnuje kapilární detekční celu. Hlava detektoru a kapilární detekční cely byly vytištěny pomocí 3D tiskárny a byly vzájemně spojeny pomocí komerčně dostupných optických komponent. Optická vlákna se používají pro připojení detekční hlavy k LED zdroji. Optická vlákna byla použita pro sběr fluorescenční emise z taveného oxidu křemičitého separační kapiláry.
PRIKRYL, Jan a František FORET. Low-cost 3D-printed fluorescence detector for capillaiy electrophoresis. In Chemické Listy. Roč. 107, Issue s3. Praha: Česká společnost chemická, 2013. 2 s. ISSN 1213-7103.
Řešení si klade za cíl vytvořit 3D-tištěný optický detektoru pro mikro-kolonové separace, zejména pro kapilární elektroforézu, který by zaručoval modularitu systému a vyměnitelnost komponentů (filtrů a zdrojů záření) a zajistil dvojitou detekci (absorbanční a fluorescenční)
Podstata technického řešení
Výše uvedeného cíle podle tohoto technického řešení je dosaženo 3D-tištěným optickým detektorem pro mikro-kolonové separace, zejména pro kapilární elektroforézu, jenž je vyroben technikou 3D tisku.
3D-tištěný optický detektor pro mikro-kolonové separace, zejména pro kapilární elektroforézu, jehož podstata spočívá vtom, že zahrnuje detekční bod, kněmuž jsou připojeny, jednak blok zdroje záření pro absorbanční měření, jenž zahrnuje zdroj pro absorbanční měření a optický filtr, který je s tímto detekčním bodem propojen prostřednictvím optického vlákna, vedoucí světelné záření určené pro měření absorbance, jednak blok pro excitaci záření, který zahrnuje zdroj excitačního záření a vyměnitelný excitační optický filtr, přičemž tento blok je s detekčním bodem propojen prostřednictvím optického vlákna, jednak blok pro detekci fluorescence, který obsahuje fluorescenční detektor a emisní optický filtr, přičemž blok je s detekčním bodem propojen prostřednictvím optického vlákna, jednak blok pro absorbanční detekci, který obsahuje absorbanční detektor a optický filtr, přičemž blok je s detekčním bodem propojen prostřednictvím optického vlákna a dále detekčním bodem prochází separační kapilára, která je svými konci zaústěna do zásobníků elektrolytu, přičemž tyty zásobníky jsou dále elektrickými kabely připojeny na blok řízení se zdrojem vysokého elektrického napětí, k němuž jsou elektrickými kabely připojeny, jednak blok záření pro absorbanční měření, jednak blok excitačního záření, jednak blok pro detekci fluorescence a jednak blok pro absorbanční detektor.
-2CZ 28931 Ul
Takto konstruovaný 3D detektor umožňuje flexibilní volbu zdrojů záření a disponuje možností detekce jak v módu pouze Absorbance nebo pouze Fluorescence, tak i simultánní využití těchto dvou módů.
Detektor podle technického řešení obsahuje detekční bod vyrobený metodou 3D tisku, ve kterém je drážka pro uložení separační kapiláry o průměru 400 pm a v jednotném bodě jsou k této kapiláře přiložena čtyři optická vlákna. Dvě vlákna se kapiláry dotýkají pod úhlem 180° a další dvě optická vlákna jsou vůči předchozím optickým vláknům uspořádána obvykle pod úhlem 45°. Tato vlákna jsou spojena se dvěma bloky vyrobenými metodou 3D tisku umožňujícími snadné uchycení a snadnou výměnu zdrojů záření spolu s flexibilní výměnou optických filtrů specifických pro daný typ zdroje záření například LED - světlo emitující diody a dvěma bloky vyrobenými metodou 3D tisku umožňujícími snadné uchycení detektorů záření.
Zdroji záření použitými v detektoru jsou výhodně vysoko-výkonové LED, které emitují záření o vlnové délce 480 nm a 254 nm; zároveň mohou být vybrány LED o jakékoli vlnové délce poskytující dostatečný optický výkon v kombinaci s vhodným optickým filtrem. Detektory záření jsou výhodně fotonásobič pro detekci fluorescence a fotodioda pro detekci absorbance.
Křemenná kapilára je vedena detekčním bodem, do kterého jsou zaostřena čtyři optická vlákna. Kapilára je na obou koncích ponořena do zásobníků s elektrolytem, do kterých jsou ponořeny i elektrody (po jedné na každé straně), které jsou připojeny na příslušné elektrické kabely, čímž vzniká elektricky uzavřený obvod (standardní uspořádání kapilární elektroforézy) optická vlákna vycházející z detekčního místa jsou vedena a) ke zdroji světla (2 x) s integrovanými držáky optických filtrů, b) k detektorům - fotodiodě a fotonásobiči s integrovanými držáky pro optické filtry.
Detekční bod a bloky pro uchycení zdrojů a detektorů světla, stejně jako pro uchycení optických filtrů jsou vyrobeny výhodně z acrylonitril-butadien-styrenu pomocí metody 3D tisku.
Výhodou též je, že 3D detektormikro-kolonových separací obsahuje klíčové unifikované komponenty pro uchycení detektorů, světelných zdrojů a optických filtrů vyrobených metodou 3D tisku.
3D detektor podle nároku též umožňuje detekci pomocí absorbance, fluorescence nebo obou metod současně.
Výhodou 3D detektoru, že jako zdroje světla jsou využity světlo emitující diody, které lze jednoduše vyměňovat v závislosti na optických vlastnostech příslušného analytu ve vzorku.
Objasnění výkresů
Příkladné provedení technického řešení je znázorněno na připojených výkresech, kde na obr. 1 je znázorněno schéma 3D tištěného detektoru, který je zahrnut v elektroforetickém systému, obr. 2 je znázorněn detail detekčního bodu s optickými vlákny zaostřenými do kapiláry a návaznosti na další klíčové komponenty, obr. 3a, obr. 3b a obr. 3c je schématy znázorněno uspořádání bloků zdrojů záření a detektorů s integrovanými optickými filtry.
Příklady uskutečnění technického řešení
Technické řešení bude osvětleno v následujícím popisu na příkladech jeho provedení s odkazem na příslušné výkresy. Uvedené příklady provedení, které však žádným způsobem neomezují jiná provedení v rozsahu nároků na ochranu.
Principiální schéma elektroforetického systému je patrné z obr. 1. Elektroforetický systém, zahrnuje 3D-tištěný optický detektor pro mikro-kolonové separace, zejména pro kapilární elektroforézu v tomto provedení tvoří detekční bod 2, k němuž jsou připojeny, jednak blokem 10 pro absorbanční měření, jenž zahrnuje zdroj 10b pro absorbanční měření a optický filtr 10a, který je
-3CZ 28931 Ul s tímto detekčním bodem 2 propojen prostřednictvím optického vlákna 3, vedoucí světelné záření určené pro měření absorbance. Jednak blok 8 pro excitaci záření, který zahrnuje zdroj 8b excitačního záření a vyměnitelný excitační optický filtr 8a, přičemž tento blok 8 je s detekčním bodem 2 propojen prostřednictvím optického vlákna 4, jednak blok 7 pro detekci fluorescence, který obsahuje fluorescenční detektor 7b a emisní optický filtr 7a, přičemž blok 7 je s detekčním bodem 2 propojen prostřednictvím optického vlákna 6, jednak blok 9 pro absorbanční detekci, který obsahuje absorbanční detektor 9b a optický filtr 9a, přičemž blok 9 je s detekčním bodem 2 propojen prostřednictvím optického vlákna 5 a dále detekčním bodem 2 prochází separační kapilára I, která je svými konci zaústěna do zásobníků 11 elektrolytu, přičemž tyty zásobníky Ul jsou dále elektrickými kabely připojeny na blok 12 řízení se zdrojem vysokého elektrického napětí, k němuž jsou elektrickými kabely připojeny, jednak blok 10 záření pro absorbanční měření, jednak blok 8 excitačního záření, jednak blok 7 pro detekci fluorescence a jednak blok 9 pro absorbanční detekci.
Na obr. 2 je znázorněn detail detekčního bodu 2, do něhož vedou jednotlivá optická vlákna zaostřená na separační kapiláru I, která tímto bodem prochází. Jak je z obr. 2 patrné, excitační záření, produkované zdrojem 8 excitačního záření (LED), je prostřednictvím optického vlákna 4 vedeno do detekčního bodu 2, kde prochází kapilárou 1 a dále je prostřednictvím optického vlákna 6 toto emitované záření vedeno do fluorescenčního detektoru 7. Světelné záření pro absorbanční měření produkované zdrojem 10 světelného záření je vedeno optickým vláknem 3 do detekčního bodu 2, kde prochází kapilárou 1 a dále je prostřednictvím optického vlákna 5 to světelné záření vedeno do absorbančního detektoru 9.
3D-tištěný optický detektor podle tohoto technického řešení obsahuje detekční bod 2 v podobě destičky, jejíž rozměry jsou 4*4><1,5 cm, a která je vyrobena metodou 3D tisku. V této desce je drážka pro uložení separační kapiláry 1 o průměru 400 pm a v jednotném bodě jsou s touto separační kapilárou i v kontaktu optické vlákno 3 vedoucí světelné záření pro měření absorbance, optické vlákno 4 vedoucí světelné záření pro excitaci fluorescence, optické vlákno 5 vedoucí záření do absorbančního detektoru a optické vlákno 6 vedoucí emitované záření do fluorescenčního detektoru. Optické vlákno 3 a optické vlákno 5 se separační kapiláry i dotýkají pod úhlem 180°, přičemž optické vlákno 4 a optické vlákno 6 jsou od nich uspořádána pod úhlem 45°. Dále 3D-tištěný optický detektor obsahuje držák blok 7 pro fluorescenční detekci o rozměrech 4x4x7 cm, jenž je opatřen prostorem pro vyměnitelný emisní optický filtr 7a o průměru 1,25 cm. Dále zahrnuje blok 8 pro excitaci záření, jehož rozměr je 4x4x3 cm, přičemž je opatřen prostorem pro vyměnitelný excitační optický filtr 8a o průměru 1,25 cm. Dále zahrnuje blok 9 absorbanční detekci, jehož rozměr je 4x4x3 cm, přičemž je opatřen prostorem pro vyměnitelný optický filtr 9a o průměru 1,25 cm. Dále zahrnuje blok 8 excitačního záření o rozměrech 4x4x3 cm, jenž je určen pro excitační měření, a který je opatřený prostorem pro vyměnitelný optický filtr 8a o průměru 1,25 cm. Jako materiál pro všechny bloky světelných zdrojů a optických detektorů byl použit akrylonitril-butadien-styren.
Absorbanční detektor 9 je znázorněn na obr. 3a. Absorbanční detektor 9 v tomto provedení zahrnuje držák absorbančního detektoru 9b (fotodioda), na který navazuje držák pro optický filtr 9a, ze kterého je pomocí SMA konektoru 13 vedeno optické vlákno 5, které přivádí na tento detektor záření ze separační kapiláry i. Optický filtr 9a a držák absorbančního detektoru 9b jsou k sobě přišroubovány pomocí 4 spojovacích šroubků 15.
Fluorescenční detektor 7 je znázorněn na obr. 3b. Fluorescenční detektor 7 v tomto provedení zahrnuje držák fluorescenčního detektoru 7b (fotonásobič), na který navazuje držák pro emisní optický filtr 7a, ze kterého je pomocí SMA konektoru 13 vedeno optické vlákno 6, které přivádí na fluorescenční detektor 7b záření ze separační kapiláry 1. Držáky filtru 9a a detektoru 9b jsou k sobě přišroubovány pomocí čtyř spojovacích šroubků 15
Na obr. 3c jsou znázorněn blok 8 zdroje excitačního záření (LED) a blok 10 zdroje záření (LED) pro absorbanční měření. Tyto bloky 8 a 10 zahrnují chladiče 14, části držící LED zdroj 8b nebo 10b na který navazuje držák optického filtru 8a nebo držák 10a optického filtru, ze kterého je pomocí SMA konektoru 13 vedeno optické vlákno 3, vedoucí světelné záření pro měření absor-4CZ 28931 Ul bance, které přivádí na tento detektor záření ze separační kapiláry i. Komponenty, kterými jsou excitační optický filtr 8b a zdroj excitačního záření 8b (nebo optický filtr 10a a zdroj 10b záření) jsou k sobě přišroubovány pomocí čtyř spojovacích šroubků 15.
Měření fluorescence pomocí 3D tištěného senzoru je následující. Při průchodu vzorku separační kapilárou I a jeho rozdělení na zóny jednotlivých analytů dojde k průchodu těchto zón detekčním bodem 2, kde dojte k detekci fluorescence jednotlivých analytů vyvolané excitací pomocí zvoleného zdroje záření (o vybrané vlnové délce).
3D tištěný detektor lze použít pro „single-mode“ detekci fluorescence v úhlu 45° nebo 135° (úhel mezi optickým vláknem 4, které vede excitační záření a optickým vláknem 6 detekujícím fluorescenci). Vlnovou délku excitace (excitační LED) lze volit podle vlastností analytu v kombinaci s vhodným optickým filtrem.
Měření absorbance pomocí 3D tištěného senzoru je následující, 3D tištěný detektor lze použít pro „single-mode“ detekci absorbance pod úhlem 180° mezi zářením zdroje 10b a zářením detekovaným detektorem 9b. Vlnovou délku záření leze volit podle vlastností analytu.
Měření absorbance a fluorescence pomocí 3D tištěného senzoru je následující. 3D tištěný detektor lze použít pro „dual-mode“ detekci absorbance a fluorescence současně v témže bodě. Tento přístup umožňuje simultánní detekci, která je univerzální pro širokou řadu analytů (absorbance) a citlivá (fluorescence). Vlnovou délku excitace (excitační LED) leze volit podle vlastností analytu v kombinaci s vhodným excitačním a emisním filtrem stejně jako vlnovou délku záření použitého pro absorbanční měření.
Průmyslová využitelnost
Detektor pro mikro-kolonové separace vyrobený metodou 3D tisku lze po integraci do separačního systému využít pro detekci analytů separovaných jak kapilární elektroforézou, tak nanokapalinovou chromatografií. Flexibilita systému je dána libovolnou jednoduchou vyměnitelností zdrojů záření, optických filtrů a detektorů záření v unifikovaných 3D tištěných komponentech zajišťujících vzájemnou kompatibilitu.
Reference:
1. Monnig, C.A. and R.T. Kennedy, CAPILLARY ELECTROPHORESIS. Analytical Chemistry, 1994. 66(12): p. R280-R314.
2. de Kort, B.J., G.J. de Jong, and G.W. Somsen, Native fluorescence detection of biomolecular and pharmaceutical compounds in capillary electrophoresis: Detector designs, performance and applications: A review. Analytica Chimica Acta, 2013. 766: p. 13-33.
3. Elbashir, A.A. and H.Y. Aboul-Enein, Recent applications and developments of capacitively coupled contactless conductivity detection (CE-(CD)-D-4) in capillary electrophoresis. Biomedical Chromatography, 2014. 28(11): p. 1502-1506.
4. Opekar, F. and K. Stulík, Some important combinations of detection techniques for electrophoresis in capillaries and on chips with emphasis on electrochemical principles. Electrophoresis, 2011. 32(8): p. 795-810.
5. Yu, H., et al., Recentprogress for capillary electrophoresis with electrochemical detection. Central European Journal of Chemistry, 2012.10(3): p. 639-651.
6. Albalat, A., et al., Capillary Electrophoresis Interfaced with a Mass Spectrometer (ČEMS): Technical Considerations and Applicability for Biomarker Studies in Animals. Current Protein & Peptide Science, 2014.15(1): p. 23-35.
7. Bonvin, G„ J. Schappler, and S. Rudaz, Capillary electrophoresis-electrospray ionizationmass spectrometry interfaces: Fundamental concepts and technical developments. Journal of Chromatography A, 2012.1267: p. 17-31.
-5CZ 28931 Ul
8. Klepamik, K., Recent advances in the combination of capillary electrophoresis with mass spectrometry: From element to single-cell analysis. Electrophoresis, 2013. 34(1): p. 70-85.
9. Bui, D.A. and P.C. Hauser, Analytical devices based on light-emitting diodes - a review of the state-of-the-art. Analytica Chimica Acta, 2015. 853: p. 46-58.
10. Yan, X. and P. Gu, A review of rapid prototyping technologies and systems. ComputerAided Design, 1996. 28(4): p. 307-318.
11. Dimitrov, D., K. Schreve, and N. de Beer, Advances in three dimensional printing - statě of the art and future perspectives. Rapid Prototyping Journal, 2006. 12(3): p. 136-147.

Claims (15)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. 3D-tištěný optický detektor pro mikro-kolonové separace, zejména pro kapilární elektroforézu, vyznačující se tím, že zahrnuje detekční bod (2), k němuž jsou připojeny, jednak blok (10) zdroje záření pro absorbanční měření, jenž zahrnuje zdroj (10b) pro absorbanční měření a optický filtr (10a), který je s tímto detekčním bodem (2) propojen prostřednictvím optického vlákna (3), vedoucí světelné záření určené pro měření absorbance, jednak blok (8) pro excitaci záření, který zahrnuje zdroj (8b) excitačního záření a vyměnitelný excitační optický filtr (8a), přičemž tento blok (8) je s detekčním bodem (2) propojen prostřednictvím optického vlákna (4), jednak blok (7) pro detekci fluorescence, který obsahuje fluorescenční detektor (7b) a emisní optický filtr (7a), přičemž blok (7) je s detekčním bodem (2) propojen prostřednictvím optického vlákna (6), jednak blok (9) pro absorbanční detekci, který obsahuje absorbanční detektor (9b) a optický filtr (9a), přičemž blok (9) je s detekčním bodem (2) propojen prostřednictvím optického vlákna (5) a dále detekčním bodem (2) prochází separační kapilára (1), která je svými konci zaústěna do zásobníků (11) elektrolytu, přičemž tyty zásobníky (11) jsou dále elektrickými kabely připojeny na blok (12) řízení se zdrojem vysokého elektrického napětí, k němuž jsou elektrickými kabely připojeny, jednak blok (10) záření pro absorbanční měření, jednak blok (8) excitačního záření, jednak blok (7) pro detekci fluorescence a jednak blok (9) pro absorbanční detekci.
    4 výkresy
    Seznam vztahových značek:
    1 separační kapilára
  2. 2 detekční bod
  3. 3 optické vlákno vedoucí světelné záření pro měření absorbance
  4. 4 optické vlákno vedoucí světelné záření pro excitaci fluorescence
  5. 5 optické vlákno vedoucí záření do absorbančního detektoru
  6. 6 optické vlákno vedoucí emitované záření do fluorescenčního detektoru
  7. 7 blok pro detekci fluorescence
    7 a emisní optický filtr
    7b fluorescenční detektor
  8. 8 blok excitaci záření
    8 a excitační optický filtr
    8b zdroj excitačního záření
  9. 9 blok pro absorbanční detekci
    9a optický filtr
    9b absorbanční detektor
  10. 10 blok zdroje záření pro absorbanční měření
    10a optický filtr
    10b zdroj záření
  11. 11 zásobník elektrolytu
    -6CZ 28931 Ul
  12. 12 ovládací jednotka se zdrojem vysokého napětí
  13. 13 konektor pro připojení optického vlákna
  14. 14 chladič zdroje záření
  15. 15 spojovací šroubky.
CZ2015-31277U 2015-06-30 2015-06-30 3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace CZ28931U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31277U CZ28931U1 (cs) 2015-06-30 2015-06-30 3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-31277U CZ28931U1 (cs) 2015-06-30 2015-06-30 3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28931U1 true CZ28931U1 (cs) 2015-12-07

Family

ID=54883624

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-31277U CZ28931U1 (cs) 2015-06-30 2015-06-30 3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28931U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Nie et al. Ultrasensitive fluorescence detection of polycyclic aromatic hydrocarbons in capillary electrophoresis
EP0863400B1 (en) Microchip electrophoresis apparatus
JP5930482B2 (ja) 使い捨て生体分析カートリッジ、及び生体分析を、同カートリッジを用いて行なう装置
US20200096479A1 (en) Disposable multi-channel bio-analysis cartridge and capillary electrophoresis system for conducting bio-analysis using same
US7384527B2 (en) Electrophoresis apparatus and a plate therefor
USRE35157E (en) Means and method for capillary zone electrophoresis with laser-induced indirect fluorescence detection
Ryvolova et al. Combined contactless conductometric, photometric, and fluorimetric single point detector for capillary separation methods
Kubáň et al. Novel developments in capillary electrophoresis miniaturization, sampling, detection and portability: an overview of the last decade
JP6933730B2 (ja) 使い捨てマルチチャネルバイオ分析カートリッジ、及びそれを用いてバイオ分析を実施するためのキャピラリー電気泳動システム
Liu et al. Dual fluorescence/contactless conductivity detection for microfluidic chip
US20040168915A1 (en) Two-dimensional protein separations using chromatofocusing and multiplexed capillary gel electrophoresis
Xu et al. Electrochemical and optical detectors for capillary and chip separations
US6833062B2 (en) Multiplexed, absorbance-based capillary electrophoresis system and method
US20220026405A1 (en) Improvements in or relating to profiling of particles using microfluidic devices
US7534335B2 (en) Multiplexed, absorbance-based capillary electrophoresis system and method
Monahan et al. Indirect fluorescence detection of simple sugars via high‐pH electrophoresis in poly (dimethylsiloxane) microfluidic chips
Rech et al. Microchips and single‐photon avalanche diodes for DNA separation with high sensitivity
CZ28931U1 (cs) 3D-tištěný optický detektor pro mikrokolonové separace
US11420202B1 (en) Systems and methods for fractionation and collection of analytes in a sample
Esene et al. Past, current, and future roles of 3D printing in the development of capillary electrophoresis systems
Lee et al. [19] Capillary electrophoresis detectors: Lasers
CN111812091A (zh) 芯片凝胶电泳及其在线uv-vis成像检测装置
EP1312915A1 (en) Electrophoretic analysis method
Tanret et al. Detection systems for microfluidic devices with a major focus on pharmaceutical and chiral analysis
WO2006127590A2 (en) Microfluidic detection cell for stimulated radiation measurements

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20151207

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190630