CZ283495A3 - Polymeric compositions, process of their preparation, particularly process for preparing absorption compositions and their use - Google Patents

Polymeric compositions, process of their preparation, particularly process for preparing absorption compositions and their use Download PDF

Info

Publication number
CZ283495A3
CZ283495A3 CZ952834A CZ283495A CZ283495A3 CZ 283495 A3 CZ283495 A3 CZ 283495A3 CZ 952834 A CZ952834 A CZ 952834A CZ 283495 A CZ283495 A CZ 283495A CZ 283495 A3 CZ283495 A3 CZ 283495A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
water
acid
components
component
Prior art date
Application number
CZ952834A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289320B6 (cs
Inventor
Helmut Klimmek
Uwe Gunther
Helmut Bruggemann
Original Assignee
Stockhausen Chem Fab Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stockhausen Chem Fab Gmbh filed Critical Stockhausen Chem Fab Gmbh
Priority to CZ19952834A priority Critical patent/CZ289320B6/cs
Publication of CZ283495A3 publication Critical patent/CZ283495A3/cs
Publication of CZ289320B6 publication Critical patent/CZ289320B6/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Description

Polymerní kompozice, jejích příprava, zvláště pak absorpčních kompozic a jejich užití
Oblast techniky
Vynález se týká materiálů typu polymerních kompozic, jejich příprav^ a zvláště pak absorpčních materiálů hlavně založených na obnovitelných surových materiálech. Z tohoto důvodu jsou v podstatě biodegradovatelnéo Se zřetelem na hlavně přírodní původ absorbentů neobsahují tyto látky zbylé monomery nebo jejich podstatnější menší množství, jako je tomu ve srovnání s absorbenty na podkladě polyakrylátůo Absorbenty podle tohoto vynálezu mají srovnatelně vysokou absorpční kapacitu a rychlostf a to i pod tlakem, to pro vodu a vodné roztoky bez jakékoli tendence gelovému blokování. Tím se míní, se ve styku s vodou se vnější vrstva absorbující látky speče dohromady a znemožní tak jakékoli další vnikání kapaliny do absorbentů. Dále jsou mechanicky stálé se sžetelem na oddělování se jednotlivých složek. V roztaveném stavu se dělí na jednotlivé složky; jsou to nevodné látky a vyznačují se vysokou gelovou stálostí» Vynález se dále týká způsobu .jejich výroby a jejich použití ve formě vláken, filmů, prášku či granulovaného materiálu pro absorbování vody, vodných roztoků nebo vodných dispersí, jakož i tělních tekutin v hygienických detailech, jako jsou tampony a ručníky, v případě předmětů hygieny zvířat, v technochemických produktech, například obalových materiálech, zvláště pro maso a ryby, v kultivačních nádobách, jakož i při úpravě půdy a pláštování kabelů»
Dosavadní stav techniky
Většina absorpčních materiálů, používaných dnes, i s označením superabsorbenty, které jsou schopné absorbovat velká množství kapalin (vody, moči) v krátké době, jsou hlavně
-2mírně zesítěné polyakryláty; nezakládají se tedy na obnovitelných surovinách a jejich biodegradovatelnost je hodně nedostačující nebo je nelze biodegradovat vůbec. Ve snaze získat superabsorbenty z regenerovatelných surovin byla kyselina akrylová roubována na polysacharidy, třeba na kukuřičný škrob, viz DE-PS 2612846. Avšak je možno použít jen velmi malé množství polysacharidu (maximálně do 25%), jinak s& totiž absorpční schopností zhorší dramaticky.
Při přidávání polysacharidů do polymerizačního gelu polyakryláfců, jak je to popsáno v DE-OS 40 29591, 40 29592, a 40 29593 lze polyakryláty nahradit v míře nejvýše do 25%, aniž by došlo k jasnému zhoršení absorpční kapacity i jiných vlastností vzniklých superabsorberů, i když se přitom používají navíc různá další pomocná činidla, jako jsou například vlákna a hliníkové zesítovače. Polysacharidy jsou pokládány za zásadní základ absorberů pro biodegradovatelné jednotky.
DE-PS 3132976 popisuje míšení kyseliny polyakrylové a polysacharidů v práškované formě i v roztoku, kdy povrch částeček absorberu ve směsi se zesítuje hliníkovým zesítujícím činidlem, jako je látka složení AKOH^OCOCH^ ,1/g H^BO^. Tímto postupem nelze získat superabsorbery s obsahem více než 60% obnovitelného surového materiálu.
Podle dosud popsaných postupů na tomto úseku polysacharidy se nijak zvláště neosvědčily jako složka pro absorpci.
Různé zveřejněné podklady, třeba DE-OS 2 634 539, popisují absorbery na podkladu karboxymethylcelulosy, tedy materiálu, který v podstatě biodegradovatelný je, a to zesítěním karboxymethylcelulosy různými zesítujícími činidly ve vodném systemuo Avšak tyto absorbery se vyznačují velmi značnou gelově-blokující Činností.
Americký patentový spis 4 959 341 popisuje výrobu absorbe ru založeného na karboxymethylcelulose; obsahuje karboxymethyl-3celulosu ve směsi s celulosovými vlákny, hydrofobní složkou a sloučeninou složení ΑΙζΟΗ^ΟΟΟΟΗ^. 1/3 H^BO^ ve funkci zesítovacího činidla, jež způsobí zesítění karboxymethylcelulosy během absorpce kapaliny»
Tyto absorbery se vyznačují dobrými absorpčními vlastnostmi, avšak jeví se zde blokující jevy. Dále pak lze tyto abgorbe ry snadno oddělit mechanickými postupy, jako je prosévání nebo přepravování na pásu, takže pak již nejsou vůbec přítomny jako homogenní produkt a to značně omezuje jejich použitelnost.
EP-B 0 201 895 popisuje rovněž přípravu absorberu, založeného na karboxymethylcelulose. Avšak při výrobě takových absorberů se používá vodný roztok, a v tom je karboxymethylcelulosa přítomna v malé koncentraci» Navíc jsou při výrobě nutná větší množství organických rozpouštědel. Produkce takových absorberů na podkladě karboxymethylcelulosy je ěasově velmi náročná. Absorbery samy mají blokující účinky a málpu gelovou odolhost.
Podstata vynálezu
Předmětem tohoto vynálezu je získání polymerní kompozice a absorpční kompozice (nadále označení absorber) jednoduchým provedením, jež v sobě nemá výše uvedené nedostatky a vyznačuje se dále uvedenými vlastnostmi:
a) Absorber se má skládat hlavně ze složek přírodního původu a tedy v podstatě biologicky degradovatelnýbh,
b) Absorbery se mají vyznačovat velkou mechanickou odolností, nesmějí se oddělovat za vzniku jednotlivých složek proséváním, například v při posunu šroubovitým přísunem,
c) Absorbery mají mít poměrně vysokou absorpční rychlost i Obsorpční kapacitu pro vodu a vodné roztoky,
d) Obsah zbylých monomerů má být podstatně nižší ve srovnání s běžnými absorbery na podkladě polyakrylátů,
-4e) Absorbery se mají vyznačovat velkou, či vysokou gelovou stálostí za podmínek nabobtnání; v této souvislosti ma jí být částečky absorberu přítomny ve formě oddělených, jednot livých částeček,
f) Nemá zde být jakákoli tendence ke gelovému bloko vání.
Podle tohoto vynálezu se dociluje těchto výsledků polymerní kompozicí a absorpční kompozicí, složené v podstatě z těchto čtyř složek:
složka A, jež se zakládá na specielním reprodukovatelném surovinovém materiálu, složka B, založená na speciálních, vodou bobtnatelných polymerech, matrice, a iontové nebo kobalentní zesítovací činidlo, jakož i případně přidané antiblokující činidlo.
Takže tento vyná&ez se týká polymerní kompozice, složené v podstatě z
7©-99,9% složky A na podkladě polymeru, rozpustných ve vodě nebo vodou bobtnatelných na základě polysacharidů a jejich derivátů, případně modifikovaných zesítěním,
0,1-30 hmotnostních % složky B na po&kladě vodou bobtnatelných synthetických polymerů a/nebo kopolymerů po záklsdě kyseliny akrylové či methakrylové, jejich nitrilů a amidů, vinylacetátu, vinylpyrrolidonu, vinylpyridinu, kyseliny maleinové a itakonové či jejich anhydridů, fumarové, vinylsulfonové a/nebo 2-akrylamido-2-methylpropansulfonové, jakož i odpovídajících amidů, N-alkyláerivátů a N,N -dialkylderivátů, esterů těchto polymerovatelných kyselin, obsahujících hydroxylové skupiny a aminoskupiny s tím, že z uvedených kyselých skupin je 0 - 98% neutralizováno, a tyto polymery a/nebo kopolymery^, zesítěný nejméně jednou sloučeninou, jež je nejméně bifunkční, se použijí jako složky polymeru s dále 0,1 - 30 hmotnostních %, přepočteno na tyto polymerní složky, nejméně jednoho materiálu povahy matrice s teplotou tání nebo měknutí v tom kterém případě
-5pod 180°C pro prevenci oddělování a gelového blokování a 0,001 - 10 hmotnostních %, vztaženo na tyto polymerní složky, nejméně jednoho iontového nebo kovalentního zesííujícího činidla a 0 - 50 hmotnostních %, přepočteno na tyto polymerní složky, nejméně jednoho blokujícího činidla, založeného na přírodních a/nebo synthetických vláknech či jiných materiálů, se širokým povrchem.
Dále pak se tento vynález týká absorpčních kompozic, složených z výše uvedených komponent a kompozice nosného materiálu, obsahujícího aktivní látku, a z tohoto podkladu se aktivní látka, tamže zadržovaná, postupně uvolňuje.
S největším překvapením bylo zjištěno, že nepatrným přidáním složky B do složky A se docílí zřetelné zlepšení absorpč nich vlastností. Protože je třeba přidat skutečně jen nepatrné množství složky B, pak zbylý obsah monomeru, například kyseliny akrylové v takovém absorberu je podstatně nižší ve srovnání s absorbery na podkladě polyakrylátů-σ
Dále pak bylo s překvapením zjištěno, že přidáním pevné látky, jež slouží v absorpčním systému jako matrice, v kombinaci s polymerním absorbentem,směsí složek A a B, a iontového zesítovacího činidla, případně antiblokujícího činidla se získá absorbent, který má vysokou absorpční rychlost a absorpč ní kapacitu pro vodu a vodné roztoky jakož i zlepšenou mechanickou odolnost se zřetelem na oddělování se jednotlivých suchých částeček. Dále pak gely v tomto absorpčním systému jsou tamže odděleny v jednotlivých částečkách.
S největším překvapením pak tyto absorbery - v kombinabi s výše uvedenými vlastnostmi - mají navíc gelovou pevnost, jež je podstatně vyšší ve srovnání s absorbery na podkladě pólyakrylové kyseliny.
Jako složka A se hodí polymery, rozpustné ve vodě a vodou bobtnatelné na podkladu polysacharidň a jejich derivátů, jako je guar, karboxymethylguar, xanthan, alginaty, arabská guma, hydroxyethylcelulosa nebo hydroxypropylcelulosa karboxymethylcelulosa a další deriváty celulosy, škrob a deriváty škrobu, jako je karboxymethylškrob a směsi individuálních póly sacharidů. Za výhodné polymery lze označit škrob, guar, celulosu, jakož i aniontové deriváty škrobu, guaru a celulosy s tím, že zvláště výhodným materiálem je karboxymethylcelulosao
Uvedené polymery ve funkci složky A se mohou modifikovat zesítěním se zřetelem na snížení jejich rozpustnosti ve vodě a k dosažení lepších vlastností při bobtnání. Zesítění může proběhnout jak v polymeru vůbec, nebo jen na povrchu jednotlivých částeček polymeru.
Reakci polymerů lze provést s iontovými zesítujícími činidly, jako jsou sloučeniny například vápníku, hliníku, zirkonu, trojmocného železa a titanu. Reakci lze provést také s polyfunkčními karboxylovými kyselinami, jako je kyselina citrónová, slizová, vinná, jablečná, malonová, jantarová, glutarová, adipová, dále za použití alkoholů, jako jsou polyethylenglykoly, glycerol, pentaerythritol, propandioly, sacha rosa, za použití esterů karboxylových kyselin, jako jsou ethylen- a propylenkarbonáty, za použití aminů, jako jsou polyoxypropylenaminy, epoxysloučenin, jako je diglycidylether ethylenglykolu, diglycidylether glykoféu nebo triglycidylether glykolu i epichlorhydrin, dále za použití anhydridů kyselin, jako je anhydrid kyseliny jantarové a maleinové, za použití aldehydů a jejich funkčních derivátů , jakož i polyfunkčních (aktivovaných]derivátů olefinů, jako jsou kyselina bis-(akryl amido)-octová a methylen-bisakryfiamid. Vhodné jsou rovněž deriváty sloučenin výše uvedených skupin, jakož i heterofunkční sloučeniny s různými funkčními skupinami sloučenin výše uvedených třído
-1Jako složka B se hodí vodou býbtnatelné synthetické polymery nebo kopolymery, založené hlavně na kyselině akrylové či methakrylové, odpovídajících nitrilech a amidech, vinylacetátu, vinylpyrrolidonu, vinylpyridinu, kyselině maleinové či jejím anhydiidu, itakonové či jejím anhydridu, kyselině fumarové, vinylsulfonové, 2-akrylamido-2-méthylpropansulfonové, jakož i odpovídající amidy, lí-alkylderiváty a N,N'-dialkylderiváty, estery s obsahem hydroxylové skupiny nebo aminoskupiny polymerovate£ných kyselin. Výhodné je zesítění, zvláště za použití částečně neutralizovaných pólyakrylátů.
Z kyselých skupin může být neutralizováno až do 98%, s výhodu 50 až 80%.
Polymery mohou být zesítěný použitím nejméně bifunkčního zesilujícího činidla.
Příprava výše uvedených polymerů probíhá podle známých postupů, viz DE-C 27 06 135, DE-A 4-0 15 085. Jako zložka B jsou zvláště výhodnými materiály polyakryláty, například typu PAVOR, Chem.Pabrik Stockhausen GmbH, viz DE-A 40 15 085«*
Jako matrice se hodí organické pevné látky s teplotou tání nebo bobtnání či měknutí pod 180°C s tím, že s výhodou mají měkou konzistenci již za teploty místnosti. Jako příklady lze jmenovat triglycerolmonostearát nebo specilání estery vosků· Rovněž jsou vhodné vysoce viskozní kapaliny, jako je ricinový olej.
Nšjvýhodněji jsou použitelné jako matrice polykaprolaktony, například takové, které vznikají reakcí s anhydridem kyseliny maleinové
S matricí je spojena vyšší mechanická odolnost absofberu pravděpodobně v důsledku chemických a/nebo fysických inteiakcí. Podstatně to snižuje oddělování jednotlivých složek při přepravě, například pomocí přepravního šneku nebo při prosévání^
Takže lze tímto postupem vyrobit absorbent s vysokou absorpční mohutností a navíc v homogennějším stavu a tedy v systému,
-8který pracuje účinněji po konečné úpravě a včlenění na příslušné místo.
Dále pak zakotvení absorpčního činidla do m.atrice s největším překvapením vyústí v jasné snížení, případně i dokonalé eliminování gelového blokování. Tím se zajistí vysoká absorpční mohutnost absorberů. Dále pak matrice pevně váže zesilující činidlo na povrchu jednotlivých částeček. Granulování jemného superabsorpčního prášku pomocí aglomeračních pomocných činidel je popsáno v příkladech DE-PS 37 41 157 a DE-PS 39 17 646. Takto připravené produkty jsou charakterizovány vysokou absorpční mohutností pro vodu a vodné roztoky. Avijak jsou složeny výlučně z polyakrylátů, a z toho důvodu jsou chabě - pokud vůbec - biodegradovatelné. Aglomerační činidla plní pouze svou funkci při granulování produktu, nikoli však jako materiál matrice.
Antiblokující činidla rovněž snižují gelové blokování, takže ovlivňují rychlejší a zlepšenou absorpci kapaliny a zajíš lují, že se gely oddělí, to znamená jsou na jednotlivých částečkách. Jak je to obecně známo, jako vhodná antiblokující činidla lze uvést vláknité materiály a jiné látky s velkým povrchem, viz DE-PS 31 41 09S a DE-PS 33 13 344.
Vlákna mohou být původu přírodního nebo synthetická, například vlněná, bavlněná, hedvábná, mohou to být i vlákna celulosová, nebo polyamidy, polyestery, polyakrylonitrily, polyurethany ve formě vláken, dále vlákna z olefinů a jejich substitučních produktů, jakož i polyvinylalkoholová vlákna a odpovídající deriváty. Jako příklady možných anorganických materiálů lze uvést bentonity, zeolity, aerosily a aktivní uhlí.
Vhodnými zesítujícími sloučeninami jsou látky, převádějící výše uvedené polymery do stavu se sníženou rozpustností ve vodě. Současně se sací schopnost zlepší a blokovací jevy zmenší.
Kovovými sloučeninami, které mohou reagovat s funkčními skupinami polymerů, jsou vhodná iontová zesilující činidla. Jako zvláště výhodné lze jmenovat sloučeniny hořčíku, vápníku, hliníku, zirkonu, železa, titanu a zinku, jež se vyznačují vynikající rozpustností ve voflě, jako jsou soli karboxylových kyselin a anorganických kyselin. Jako zvláště vhodné karboxylové kyseliny lze jmenovat kyselinu octovou, mléčnou, salicylovou, propionovou, benzoovou, mastné kyseliny vůbec, malonovou, jantarovou, glutarovou, adipovou, citrónovou, vinnou, jablečnou a slizovou.
Jako výhodné anorganické ionty lze uvést chloridy, bromidy, hydrogensírany, sírany, fosforečnany, boritany, dusičnany, hydrogenuhličitany a uhličitany.
Dále se hodí organické sloučeniny, obsahující multivalentní kovy, jako jsou acetylacetáty a alkoholáty, například látky typu FeCacac)^, Zr(acac)^, Ti(OBu)^ a Zr(O-prop)^.
Zesilující činidla, rozpustná ve vodě, způsobují zesítění složky A a B, v obou případech každé z každou i mezi sebou, zvláště pak na povrchu, zlepší se tím absorpční vlastnosti, viz DE-OS 31 32 976, DE-C 26 09 144, a US-C 4 959 341.
Vhodnými zesilujícími kovalentní^Činidly jsou polyfunkční kyseliny, alkoholy, aminy, epoxysloučeniny, anhydridy karboxylových kyselin a aldehydy, jakož i jejich deriváty. Jako příkla dy lze uvést kyselinu citrónovou, slizovou, vinnou, jablečnou, malonovou, jantarovou, glutarovou, adipovou, polyethylenglykoly, glycerol, propandioly, pólyoxypropylenaminy, epichlorhydrin, diglycidylether ethylenglykolu, diglycidylether glykolu, anhydrid jantarové kyseliny, maleinové kyseliny, ethylenkarbonát a propylenkarbonát. Rovněž se hodí přírodní deriváty uvedených sloučenin jskož i heterofunkční látky s různými funkčními skupinami výše uvedených skupin sloučenin.
Poměr látky A ke ^ložce B má činit, přepočteno na celkové množství A + B 70 - 99,9 hmotnostních %, s výhodou 75 - 90%.
Podíl složky B se pohybuje v rozmezí 0,1 - 30 hmotnostních a s výhodou činí 10 - 25 hmotnostních %.
-10Přidáním sloučeniny B - a to i v malých množstvích se docílí podstatné zlepšení absorpčních vlastnostní, zvláště s přihlédnutím k sací schopností. Ve srovnání s čistou íarboxymethylcelulosou se dá zcela jasně dosáhnout podstatně vyššího zlepšení absorpčních vlastností.
Množství antiblokujícího činidla se pohybuje hmotnostně obvykle mezi 0,5 až 5B%, s výhoďou pak 5 - 15%, přepočteni na složky A + B.
Podíl zesilujícího činidla v absorberu činí hmotnostně 0,001 - 10%, s výhodou 3 - 7%, přepočteno na složky A + B.
Materiál typu matrice se přidává s přihlédnutím na složky A + B v množství hmotnostně 0,1 - 30%, s výhodou 2,5 7,5%O
Matrice předchází rozpadu absorbentu ve srovnání s tím, co bylo pozorováno u čistě fyzikálních směsí, viz US-A 4 952 550 a navíc předchází gelovému blokování.
Výhodný postup přípravy absorbentu je popsán zde dále.
Při výrobě absorbentu podle tohoto vynálezu se fyzikálně promíchají složky A a B za sucha a za teploty místnosti. Zíkkaný materiál se smíchá s antiblokujícím činidlem a matriční složkou, až vznikne homogenní směs. Provádí se to ve vhodných míchacích zařízeních, jako jsou šneková máchadla, disková míchadla/suspenzní míchadla nebo míchadla se žebry.
Tepelná úprava probíhá v rozmezí 25 až 180°C, s výhodou 100 - 120°C. Doba při tomto pochodu se pohybuje od 5 do 60 a s výhodou činí 20 - 40 minut. Při tepelném zpracování se použijí vhodná zařízení či pícky, například disková, s přepravním pásem, s pohyblivým ložem nebo infračervené.. Posléze se přidá za teploty místnosti iontové zesilující činidlo, s výhodou aluminiumdihydroxyacetát, stabilizovaný kyselinou boritou a vše se míchá až do získání homogenní směsi. Pro fixování zesilujícího činidla do matrice se znovu vše zahřívá na 25 - 180°C, s výhodou na 50 - 80°C po 5 až 60 minut, najmě proto, aby materiál použitý jako matrice roztál.
-11Složky A a B se mohou před mícháním prosít, s výhodou na velikost částeček v rozsahu 90 - 630 yim.
Přidávání složek do matrice.-se s výhodou provede za teploty místnosti, ale složky matrice se mohou použít,je-li to vhodné, jako tavenina.
Před tepelnou úpravou se může přidat do směsi kapalná směs obsahující s výhodou vodu a isopropylalkohol, jež slouží jako solubilizátor při tepelné úpravě složky A, tedy polysacharidu, nikoli však kyseliny polyakrylové s tím, že proběhne tepelná úprava těchto složek vzájemně i s dalšími složkami matrice i složk.y B v okrajových oblastech složky A. To má velmi kladný vliv na sací schopnost absorbentu. Místo směsi vody a isopropylalkoholu lze použít i vodu, nebo směsi vody s jimými organickými rozpouštědly, mísitelnými s vodou.
EP-PS 0 083 022 popisuje zesítění absorberu z polyakrýlové kyseliny zesítujícím činidlem, obsahujícím nejméně dvě funkční skupiny a jež může reagovat s karboxylovými skupinám! polyakrylátu. Reakce proběhne na povrchu částeček absorberu.
DE-PS 33 14 019 a DE-PS 35 23 617 popisují rovněž povrchové zesítění polyakrylátu zesííujícím činidlem nejméně se dvě^š funkčními hydroxylovými skupinami. Na rozdíl od absorberů podle tohoto vynálezu popisují tyto patentové spisy pouze modifikování polyakrylátů, nikoli však pólysacharidů, a to na povrchu, což pochopitelně nevyústí v přípravě absorbentu s dostačující biodegradovatelfeostío
Přidání iontového zesítujícího činidla se může provést rovněž přímo vnesením do fyzikální směsi složky A, složky Lw, antiblokujícího činidla a materiálu povahy matrice s následujícím zahříváním na 25 až 180°C, s výhodou 100 až 120°0 po 5 až 120 minut, s výhodou 20 - 60 minut.
v
Při takovém postupu výše uvedený stupen s přidáním rozpouštědla se může provést před nebo po přidání zesilujícího· činidla.
-12Kovalentní zesítující činidlo se může přidávat do polymerní směsi jako jedna z možností a i navíc k iontovému zesítujícímu činidlu, buď před přidáváním, nebo po přidání látky povahy matrice.
Kovalentní zesilující činidlo se rozpustí a to s výhodou v případně směsi alkoholu a vody a za prudkého míchání se přikapává do reakční směsi,Množství použitých rozpouštědel kolísá mezi 1 až 10%, přepočteno na polymerní směs. Následuje zahřívání na 25 až 180°C po 5 až 120 minut. Jako rozpouštědlo lze použit, vodu a směsi vody s organickými rozpouštědly, mísitelnými s vodou.
Absorpční materiál podle tohoto vynálezu se vyznačuje dobrou biodegradovatelností ve srovnání s produkty, založenými na polyakrylové kyselině, podstatně zlepšenou absorpcí i sací kapacitou pro 0,9%ní roztok chloiidu dosného ve srovnání se známými absorbenty na přírodní bázi a vyznačuje se překvapivě vysokou gelovou stálostí.
-13Gélová pevnost některých absorberů. podle tohoto vynálezu a některých obchodně dostupných^ známých absorberů.
Označení produktu Gelová pevnost (10 Hz) (N/m2)
Absorbery podle tohoto vynálezu
superabsorber z příkladu 3 -10000
4 -10000
10 Í10000
11 -10000
14 . -10000
15 *10000
Kcýfterěně známé absorbery
Produkt A 2450
B 4200
C 3500
D 2700
E 4950
P 3700
G 1575
Produkty A, B, C, D,
Produkt E: zesítěný,
P a G: zesítěné, částečně neutralizované polyakryláty částečně neutralizovaný roubovaný polymer škrobu na polyakrylát
Dále pak se podstatně zlepší mechanická pevnost (se zřetelem na rozpad na jednotlivé složky) ve srovnání s dříve popsanými absorbery na podkladě obnovitelných surovinových materiálu»
14Polymerní kompozice podle tohoto vynálezu se mohou použít zvláště jako absorbetty ve formě filmů, vláken, prášků nebo granulovaného materiálu k sbsorbování vody a vodných kapalin, jako je moč i krev a jsou tedy mimořádně vhodné k použití jako ručníky, tampony, produkty v lékařství, krytí kabelů, kultivační nádobky, materiál k balení masa a ryb( jakož i absorbující ochranné obaly na šatstvo.
Dále pak se tento materiál hodí jako skladovací prostředí, ze kterého se uvolnujíeaktivní látky, jako jsou léky, pesticida, viz US 4 818 534, 4 983 389, 4 983 390 a 4 985 251, jakož i různé vůně a to s tou výhodou, že použité prostředí,pro skladování je odbouratelné» Je tedy další výhodou to, že se aktivní látka uvolní skutečně dokonale.
Skladovací materiál s obsahem aktivní sloučeniny či látky se může vyrobit absorbováním, s výhodou koncentrovaných, vodných či vodu obsahujících roztoků do v podstatě suchého absorberu a případným dalším dosušením.
Aktivní látku lze přidat rovněž přímo, nebo ve formě roz toku či disperze v kterémkoli z předchozích stupňů produkčního postupu absorpční kompozice»
Nosný materiál, obsahující aktivní látku, se může použít ve formě prášku nebo jako disperze v hydrofobním prostředí, jež může obsahovat stabilizátory disperze, jako jsou emulzi|ikátory nebo stabilizátory vůbec, nebo ve směsi s jinými látkami, jako jsou polysacharidy.
Tak například přidáním takových nosných materiálů s obsahem baktericid do celulosy, guaru nebo produktů ze škrobu a odpovídajících derivátů, jako je třeba karboxymethylcelulosa se předejde rozkladu těchto látek během skladování s možností použý/t vodné roztoky po delší dobu, takže je možno se takto vyhnout použití velkých množství aktivní látky v roztoku s přihlédnutím k účinkům skladování.
-15Testovací postupy
Test s čajovým sáčkem
Při stanovení absorpční kapacity se použije test s čajovým sáčkem a jako testovací roztok 0,9%ní roztok chlo*· ridu sodného o
0,2 g testované látky (proseté Částečky velikosti 90 až 630 jim) se naváží do Čajového sáčku s bobtnáním v testovacím roztoku po 10 a 30 minut. Po odkapání nejvýše po dobu 5 minut se sáček odstředí na odstředivce, 1400 otáček za minutu.Absorpce kapaliny se zjistí gravimetricky a vyjádří se jako retenční hodnota na 1 g látky.
Absorpce za zatížení
Provede se test, jak je to popsáno v EP-A-0 339 46l. 0,16 g testované látky (proseté částečky mezi 300 až
600 um) se nechají bobtnat kapilárním působením 0,9%ního roztoku chloridu sodného po 60 minut za tlaku 1,55 k N/m Gravimetricky se vyhodnotí absorpce kapaliny a vyjádří se v přepočtu na 1 g látky0
Gelová pevnost (G*)
Pro stanovení gelové pevnosti G* nabobtnalých absor se použije pdistup popsaný v EP-A 0 339 461. Zařízení: Con Stress ^heometer CS 100, Carr£-Med Ltd, Dorking/V.Britani' Podmínky měření{ soustava destička na destičku, průměr 60 prostor mezi destičkami 2 mm, teplota 20°C, torze 1000 4000 uNM, amplituda 1,5-5 mrad, frekvence 10,0 Hz, abso: 0,9%ní roztok chloiidu sodného na g. Indikace uvedeny v N aeru brolled
3).
mm.
íber /m2:
Průtokový test
Tímto testem se stanovuje rychlost, se kterou produkty
-16absorbují testovanou kapalinu; navíc pak se zjistí, zda se vyznačují blokujícím působením, dojde-li k dokonalému nabobt nání a k smáčení vůbec0 Ještě se takto zjistí,, zda gely jsou přítomné v pevné, lepivé, volné či oddělené forměo
Při provádění průtokového testu se asi 100 mg látky umístí na papírové podložce, nasáklé vodou a pozoruje se absorpce vody produkžíe»í#Absorpce se pak vyhodnotí touto stupnicí:
A : absorbuje se rychle
B: absorbuje se velmi rychle
C : absorbuje se od začátku až do konce
D : po absorpci vody je gel tamže v oddělené formě
E : gelové blokování
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Pečlivě se promíchá 8 g sodné soli karboxymethylcelulosy Walocel 40000 (Wolff Walsrode) s 2 g BAVOR 953 (zesítěný, částečně neutralizovaný polyakrylát, tedy forma sodné soli, Stockhausen GmbH), 0,5 g TONE 230 (polyol na bázi kaprolaktonu, mol.hmotnost 1200g/mol, Union Carbide), 0,5 g Aerosilu 200 (oxid křemičitý, velikost částeček 12 nm, Degussa) a 0,5 g sloučeniny vzorce ΑΙζΟΗ^ΟΟΟΟΗ^. 1/3 H^BO^) použitím směsi 2 ml isopropylalkoholu a 1 ml vody a vše se zahřívá 60 minut na 120°C.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 45 g/g / 23 g/g, absorpce za zatížení = 9,9 g/g, průtokový test: BOD
Příklad 2
Připraví se homogenní směs z 60 g karboxymethylcelulosy Walocel 4000, 1,5 g ethylenkarbonátu, 1,5 ml vody a 1,5 ml iso-17propylalkoholu s následujícím zahříváním 80 minut na teplotu 120°C, Ze získaného produktu se 8 g pečlivě promíchá s 2 g FAVOR 953 (viz příklad 1), 0,5 g TONE 230 (viz příklad 1) 0,5 g vláken BE 600/30( celulosa, průměr 17 jxm, délka 30 jim, produkt Rettenmaier) a 0,5 g sloučeniny vzorce ClCOH^OCOCH^ · 1/3 Η^ΒΟ^ za použití 2 ml isopropylalkoholu a 1 ml vody s následným zahříváním 60 minut na 120°C v sušárně.
Test čajového sáčku (max./ret) = 46 g/g / 29 g/g, absorpce za zatížení = 14,4 g/g, průtokový test: BOD
Příklad 3
Homogenizuje se 15 g karboxymethylcelulosy 40000 za přidání 3 g propylenkarbonátu, 0,375 ml vody a 1,0 ml isopropylalkoholu s následným zahříváním 60 minut v sušárně při 120°C.
Do 8 g takto získaného produktu se přidá 2,0 g FAVDR 953 (viz příklad 1), 0,5 g TONE 230 (viz příklad 1), 1,0 g vápenaté soli bentonitu (Suůchemie) a 0,5 g sloučeniny vzorce AIÍOH^PCOCH^. 1/3 H^BO^ spolu s 2 ml isopropylalkoholu a 1 ml vody. Po homogenizování následuje tepelná úprava jako zde již výše.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 43 g/g / 27 g/g, absorpce za zatížení = 14,2 g/g, průtokový test : B C D
Příklad 4
Opakuje se postup dle příkladu 3, ale ještě se přidá do produktu 0,5 g vláken BE 600/30.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 42 g/g / 25 g/g, absorpce za zatížení =15,1 g/g, průtokový test: B C D.
-18Příklad 5
Pečlivě se promíchá 2,0 g karboxymethylcelulosy Walocel 40000, 1 g polyakrylátového superabsorberu (vyrobeného d$e DE-P 40 15 085, příklad 4, nadále označen jako SAB A”, Chemische Fabrik Stockhausen GmbH), 0,28 g TONE 230 (vit příklad 1), 2,25 g vláken BE 6θθ/3θ£ viz zde drive) a 0,25 g sloučeniny vzorce AlCOH^OCOCH^ . 1/3 H^BOj, to za použití 2 ml isopropylalkoholu a 1 ml vody s následným zahříváním v sušárně 60 minut na 120°C.
Test čajového sáčku (max/ret.) 33 g/g / 20 g/g, absorpce za zatížení = 14,8 g/g, průtokový test: A D
Příklad 6
Pečlivě se promíchá 2,5 g karboxymethylcelulosy Walocel 40000 s 2,5 g Kelzanu (xanthan, Kelco) a 1 g FAVIR SAB 953(viz zde výše), 0,25 g Tone (viz výše), 0,25 g vláken BE 600/30 (viz výše) a 0,25 g sloučeniny vzorce AIÍOH^OCOCH^. 1/3 H^BO^, to za spolupoužití 1 ml iéopropylalkoholu a 0,5 ml vody s následným zahřívání?! v sušárně 60 minut na 12O°C.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 39 g/g / 22 g/g, absorpce za zatížení = 14,5 g/g, průtokový rychlost: C D.
Příklad 7
Pečlivě se promíchá 2,8 g karboxymethylcelulosy 30000,
2,5 g Natrosol 250 Mr£ hydroxyethylcelulosa, Aqualon), 1,0 g SAB ”A” {viz zde výše), 0,5 g vláken BB 600/30 (viz zde výše) 0,25 g TONE 230 (viz zde výše) a 0,25 g sloučeniny vzotce Al(0H)2.0C0CH^. 1/3 Η^ΒΟ^ za použití 1,675 ml směsi 1 : 1 vody a isopropylalkoholu, následuje zahřívání 60 minut v sušárně na 120°C.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 29 g/g / 19 g/g, absorpce za zatížení = 13,8 g/g, průtoková rychlost: A G L.
-19Příklad 8
Promíchá se pečlivě 2,5 g karboxymethylcelulosy Walocel 30000, 2,5 g Natrosol 250 MR (Aqualon), 1,0 g SAB ”A” (viz zde výše), 0,5 g vápenaté soli bentonitu, 0,25 g TONE 230 (viz zde výše), 0,25 g sloučeniny vzorce AKOH^OCOCH^ 0 1/3 Η^ΒΟ^ s 1,675 směsi 1 : 1 vody a isopropylalkoholu. Vše se vyhřívá ¢0 minut na 120°C v sušárně.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 27 g/g / 23 g/g, absorpce za zatížení = 13,1 g/g, průtoková rychlost: A B
Příklad 9
Promíchá se pečlivě směs 4,0 g karboxymethylcelulosy 30000, 0,1 g kyseliny citrónové, 1,0 g SAB ''An(viz zde výši 0,25 g vláken BE 600/30 (viz zde výše), 0,25 g TONE 230 (v: zde výše) v 1,675 ml směsi 1 : 1 vody a isopropylalkoholu, a vše se pak míchá 30 minut v sušárně při 120°C, do získán produktu se přimísí 0,25 g sloučeniny vzorce AltOH^OCOCH. 1/3 HnBO^ a reakce se zakončí zahříváním 60 minut v sušárn na 50¾.
íz sho
3*
Test čajového sáčku (max./ret.) » 44 g/g / 32 g/g, za zatížení = 11,0 g/g, průtoková rychlost : A C I) absorpce
Příklad 10
Opakuje se postup dle příkladu 9, ale místo vláken BE 600/30 se použije 0,25 g vláken (napodkladě PES, 3,3 dtex,
0,55 mm, Wilhelm GmbH and Co).
Test čajového sáčku (max./ret.) = 44 g/g / 34 g/g, absorpce za zatížení = 14,8 g/g, průtoková rychlost: A C Příklad 11
Opakuje se postup dle příkladu 8, ale dodatečně se ještě přidá 0,5 g vláken BE 600/30.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 27 g/g / 21 g/g), absor za zatížení = 13,5 g/g» průtoková rychlost : A C D pce
-20Příklady 12, 13
Homogenizuje se 4,0 g karboxymethylcelulosy 30000 s 1 g SAB ”A” (viz výše), 0,5 g vláken BB 600/30 , 0,25 g TONE 230 (vše viz výše) a 0,1 g každé ze sloučenin, jak jsou uvedeny v následující tabulce za přidání 1,675 ml směsi 1:1 vody a
isopropylalkoholu s následným zahříváním 30 minut na 12O°C.
Do získaných produktů se dále přidá 0,25 g sloučeniny 1 vzorce
ai(oh)2ococh3 . 1/3 h3bo3 s následujícím zahříváním na 60°C
po 60 minut v sušárbě.
příklad č. sloučenina Test ča$. Absorpce Průtoková
sáčku za zatížení rychlost
max/ref (g/g)
(g/g)
12 GRGE 39 / 27 15,8 A D
13 EGDGE 35 / 21 15,5 A D
GTGE je triglycidylether glycerolu
EGDGE je diglycidylether ethylenglykolu
Příklad 14
Horaogenizuje se 8 g karboxymethylcelulosy 40000 s 2 g Pavor SAB 835,(zesítěná částečně neutralizovaná sodná sůl polyakrylátů, Stockhausen GmbH), 0,5 g vláken BE 600/30, Rettenmaier, 0,5 g TONE 230 (vis výše), 1 ml vody a 2 ml isopropylalkoholu s následujícím zahříváním 30 minut na 120°C v sušárně. Poté se přidá 0,4 g sloučeniny vzorce Α1(ΟΗ)2ΟΟΟΟΗ3. 1/3 H^BOj s následným zahříváním 60 minut c sušárně na 80°C.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 45 g/g / 33 g/g, absorpce za zatížení = 11,4 g/g, průtoková rychlost: A C D
-21Srovnávací příklad 1
Opakuje se postup dle příkladu 14, ale opomene se přidání PAVOR SAB 835.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 30 g/g / 27 §/g, absorpce za zatížení = 10,0 g/g, průtoková rychlost : E.
Tento produkt není skutečně vhodný jako absorpční materiál.
Příklad 15
Opakuje se postup dle příkladu 14, ale přidá se 0,7 g uvedené soli hliníku.
Test Čajového sáčku (max./ret.) = 47 g/g / 36 g/g, absorpce za zatížení = 9,4 g/g, průtoková rychlost: A C D
Příklad 16
Opakuje se postup dle příkladu 14, ale přidá se 0,5 g soli hliníku a 1 g vláken.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 48 g/g / 34 g/g, absorpce za zatížení = 9,6 g/g, průtoková rychlost: B C D
Příklad 17
Homogenizuje se směs 8 g karboxymethylcelulosy 40000, g PAVOR SAB 835, 0,5 g vláken BE 600/30, 0,1 g Aerosilu R 972 (hydrofóbní oxid křemičitý, velikost částeček 18 nm, Degussa AG), 1 g vody a 2 g isopropylalkoholu, potom se vnese 0,5 g roztavené sloučeniny TONE 230 s kyselými koncovkami s následným zahříváním 30 minut na 12O°C. Dále se produkt homogenizuje po přidání 0,6 g obvykle přidávané sloučeniny hliníku, a vše se zahřívá 60 minut na 50°C.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 48 g/g /35 g/g, absorpce za zatížení = 10,3 g/g, průtoková rychlost: BOD.
-22Příklad 18
Opakuje se postup dle příkladu 17, ale místo PAVOR SAB 835 se použije SAB ”A”.
Test čajového sáčku (mac./ret.) = 50 g/g / 36 g/g, absorpce za zatížení = 11,0 g/g, průtoková rychlost : A C D
Příklad 19
Homogenně se promísí 8 g karboxymethylcelulosy 40000, 2 g PAVOR SAB 835, 0,5 vláken BE 600/30, 0,25 g Tone 230, 1 g vody a 2 g isopropylalkoholu a vše se zahřívá v sušárně 30 minut na 120°C. Potom se přidá 0,6 g sloučeniny vzorce ΑΙζΟΗ^ΟΟΟΟΗ^. 1/3 H^BO^ s následným zahříváním ještě 60 minut na 50°C.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 48 g/g / 32 g/g, absorpce při zatížení =9,0 g/g, průtoková rychlost A CL
Příklad 20
Podle příkladu 19, ale přidá se pouze 0,1 g TONE 230.
Test čajového sáčku (max./ret.) = 45 g/g / 30 g/g, absorpce při zatížení = 8,6 g/g, průtoková rychlost A D
Příklad 21
Smíchá se 100 g produktu z příkladu 1 se 100 ml O,l25%ního roztoku 3,7-bis-(dimethylamino)-fenothiaziniumchloridu a v sušárně s recirkulací vzduchu se vše suší 2 hodiny za teploty 60°C.
Z takto získaného produktu se 200 mg vnese do čajového sáčku, ten se suspenduje v nádobce s 50 ml 0,2%ního roztoku chloridu sodného, vyhodnotí se zbarvení roztoku chloridu sodného a postup se opakuje s čerstvým roztokem chloridu sodného.
-23Po hodině se čajový sáček vyjme a po pátém provedení se zdá, že modré zbarvení roztoku chloridu sodného slábne v důsledku uvolňování aktivní slouřeniny z polymerní kompozice, jež slouží jako podkladový materiál»
Srovnávací příklady 2-5
Příprava produktů podle příkladů 1, 3, 11 a 19 se opakuje bez přidávání TONE 230» Připravené produkty byly nehonogenní, bylo je možno oddělit proséváním a blokovaly· S přihlédnutím k testům čajového sáčký. a absorpci při zatížení nebylo lzp získat reprodukovatelné hodnoty v důsledku nehomogenního stavu produktů (oddělování se Částeček při prosévání/.
Srovnávací příklad 6
Sméchá se 20 g karboxymethylcelulosy Walocel 30000;, g isopropylalkoholu, 200 g vody, 0,4 g sloučeniny vzorce Α1(0Η)20000Η^ . 1/3 HjBO^, 0,8 g kyseliny octové a vše se udržuje 4 hodiny na teplotě 50°C, pak následuje sušení při 80°C.
Test čajového sáčku (max.(ret) = 16 g/g / 11 g/g , absorpce při zatížení = 8,9 g/g, průtoková rychlost : E,
JUDr. Pc‘r KALENSKY advokát
SPOLEČNÁ ADVOKÁTNÍ KANCEL VŠETEČKA A PÁRTNEfil
Hálkova 2
120 00 Praha 2

Claims (17)

  1. PATENTOVÍ NÁROKY
    I. Polymerní kompozice, složená v podstatě z hmotnostně 70 až 99,8% nejméně jedné složky A typu ve vodě rozpusného polysacharidu nebo odpovídajícího derivátu, který byl případně zasítěn, a
    hmotnostně 0,1 až 30% nejméně jedné složky B typu vodou bobtnatelného, synthetického polymeru a/nebo kopolymeru kyseliny akrylové či methakrylové, jejich nitril§. a amidů, vinylacetátu(vinylpyrrolidonu, vinylpyridinu, anhydridu kyseliny maleinové či itakonové, kyseliny maleinové, itakonové a fumarová, vinylsulfonové a/nebo odpovídajících N-alkylderivátů či N,N'-dialkylderivátů, esterů těchto polymerovátelných kyselin s obsahem hydroxylové skupiny či aminoskupiny s tím, že hmotnostně 0 až 98% kyselých skupin těhhto kyselin je neutralizováno a tyto polymery a/nebo kopolymery jsou zesítěný nejméně bifunkčním zesilujícím činidlem, a
    hmotnostně 0 až 30%, přepočteno na polymerní složky A a B, organického materiálu povahy matricB s teplotou tání nebo měknuty pod 180°C pro prevenci oddělování složek a gelového blokování hmotnostně 0,001 až 10%, přepočteno na polymery A a B, '•.iontového a/nebo zesilujícího kovalentního činidla a hmotnostně 0 až 50%, přepočteno na polymerní složky A a B nejméně jednoho antiblokujícího činidla na podkladě přírodních a/nebo synthetických vláken a/nebo materiálů s velkým povrchem.
  2. 2-r Kompozice s aktivní látkou, sestávající v podstatě z kompozice podle nároku 1 a nejméně jedné aktivní látky, například léku, pesticide, b^ktericidg a/nebo parfému.
    -253. Absorpční kompozice, nestávající v podstatě hmotnostně z 70 aš 99,9% nejméně jedné složky A . w__ ' ' ' ’ , jejíž základ tváří ve vodě rozpustné a/nebo vodou bobtnatelné polymery na základě polysacharidů a jejich derivátů, které byly případně modifikovány zesítěním a hmotnostně 0,1 až 30% nejméně jedné složky B na pokladě vodou bobtnátelných synthetických polymerů a/nebo kopolymerů na podkladě kyseliny akrylové či methakrylové, jejich nitrilů, amidů, vinylacetátu, vinylpyrrolidonu, vinylpyridinu, ’ kyseliny maleinové a itakonové či jejich anhydridů, kyseliny fumarové, vinylsulfonové a/nebo 2-akrylamido-2-methylpropansulfonové, jakož i odpovídajících amidů, jejich N-alkyl- a N,Nz-dialkylderivátů, esterů obsahujících hydroxylovou skupinu a aminoskupinu uvedených polymerovatelných kyselin s tím, že do 98% kyselých skupin těchto kyselin je neutralizováno^ a tyto polymery a/nebo kopolymery jsou zesítěny nejméně jednou biďunkční sloučeninou se použijí jako složky polymeru a hmotnostně 0,1 - 30%, přepočteno na tyto polymerní složky, nejméně jednoho materiálu povahy matrice, který má teplotu tání nebo měknutí pod 18O°C k prevenci oddělování částeček a gelového blokování, hmotnostně 0,001 - 10%, přepočteno na tyto složky polymeru, nejméně jednoho iontového nebo kovalentního zesítujíjcího činidla, a hmotnostně 0 - 50%, přepočteno na uvedené složky polymeru, nejméně jednoho antiblokujícího činidla na podkladě přírodních a nebo synthetických vláken a/nebo materiálu s i velkým povrchem»
  3. 4» Kompozice jako podkladový materiál, obsahující aktivní látky, sestávající hmotnostně z 70 - 99,9% nejí jedné složky A na podkladu ve vodě rozpustných nebo vodou íene bobtnátelných polymerů na základě polysacharidů a jejich de
    -26rivátů, které byly případně modifikovány zesítěním, a
    hmotnostně 0,1 - 30% nejméně jedné složky B na podkladu vodou bobtnatelných, synthetických polymerů a/nebo kopolymerů na podkladě kyseliny akrylové či methakrylové nebo jejich nitrilů a amidů, vinylacetátu, vinylpyrrolidonu, vinylpyridinu, kyseliny maleinové a itakonové i jejich derivátů, kyseliny fumarové, Vinylsulfonové a/nebo 2-akrylamido-2-methylpropansulfonové, jakož i jejich amidů, N-alkylderivátů a U,Nz-dialkyl derivátů, esterů těchto polymerovatelných kyselin, obsahujících hydroxylovou skupinu a aminoskupinu s tím, že 0% až 98% kyselých skupin těchto kyselin je neutralizováno a tyto polymery afnebo kopolymery jsou zesítěný nejméně jednou složkou nejméně bifunkční, použitg. jako polymerní složky a 0,1 až 30 hmotnostních %, přepočteno na tyto polymerní složky, nejméně jednoho materiálu povahy matrice o teplotě tání nebo měknu^tí pod 180°C pro prevenci oddělování Částeček a gelového blokování, hmotnost ně 0,001 - 10%, přepočteno na tyto polymerní složky, nejméně jednoho iontového nebo kovalentního zesítujícího činidla a hmotnostně 0 až 50%, přepočteno na tyto polymerní složky, nejméně jednoho antiblokujícího činidla na podkladě přírodních a/nebo synthetických vláken a/nebo materiálu s velkým povrchem, a to s tím, že řečená kompozice uvolňuje nejméně jednu aktivní látku, například lék, pesticidům, baktericidum a/nebo parfém retardovaným způsobem.
  4. 5. Kompozice podle nároků Ir 3 anebo sestávající v podstatě z hmotnostně 75 - 9% složky A, hmotnostně 10 - 25 % složky B, použitých jako složky polymeru, a hmotnostně 2,5 - 7,5%, přepočteno na tyto složky, nejméně jednoho materiálu povahy matrice hmotnostně 3 - 7%, přepočteno na tyto složky, nejméně jednoho iontového nebo kovalentního zesítujícího činidla, a
    -27hmotnostně 0,5 - 50%, s výhodou hmotnostně 5 - 15% nejméně jednoho antiblokujícího činidla.
  5. 6o Kompozice podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačená tím, že složkou A je ve vodě rozpustný a/nebo vodou bobtnatelný polymer na základě polysacharidů a jejich derivátů, zvláště škrobu, guaru a derivát A. . celulosy.
  6. 7. Kompozice podle nároku 6, vyznačená t^m, že složkou A je aniontový derivát celulosy, s výhodou karboxymethylcelulosa.
  7. 8. Kompozice podle nároků 1 až 5, vyznačená tím, že materiálem povahy matrice je vysoce viskozní látka nebo látka měkká jako vosk za teploty místnosti.
  8. 9. Kompozice podle nároku 8, vyznačená tím, že materiál povahy matrice je zvolen ze skupiny, kterou tvoří triglycerolmonostearát, ricinový olej a/nebo polykaprolaktony, případně modifikované reakcí s anhydridem kyseliny maleinové.
  9. 10. Kompozice podle nároků 1 až 5, vyznačená tím, že se používá iontové zesítující činidjjo ze skupiny sloučenin kovů, s výhodou hořčíku, vápníku, hliníku, zirkonu, železa, titanu a zinku, to ve formě jejich solí s organickými a anorganickými kyselinami.
    llo Kompozice podle nároků 1 až 5 vyznačená tím, ž se používá kovalentní zesítující činidlo ze skupiny polyfun nich karboxylových kyselin, alkoholů, aminů, epoxylátek, anhydridů karboxylových kyselin a/nebo aldehydu a jejich de vátů, jakož i jejich heterofunkčních sloučenin s různými fu nimi skupinami tříd výše uvedených látek.
    kčrinkč·
  10. 12o Způsob přípravy kompozic podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že se nejprve složky smíchají jedna s d hou až do homogenního stavu a potom se zesilující činidlo rufixuje do matrice konečnou tepelnou úpravou.
    -2813o Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že se složky A a B prosejí na částečky velikosti 90 ium - 630 jjm před jejich vlastním smícháním.
  11. 14. Způsob podle nároků 12 a 13, vyznačující se tím, že se nejprve smíchají složky A a B, pak se přimíchá antiblokující činidlo a materiál povahy matrice a v míchání se’ pokračuje až do dosažení homogenity za teploty 25 až 180°0, s výhodou 100 až 120°C, načež po této tepelné úpravě a přidání zesilujícího činidla se toto fixuje do materiálu povahy matrice za teploty 25 až 180°C, s výhodou 50 až 80°C.
  12. 15. Způsob podle nároků 12 a 13, vyznačující se tím, že se všechny složky promíchají fyzikálně a potom se provede tepelná úprava za teploty 25 až 180°C, s výhodou 100 až 120°C se zřetelem na fixování zesítujícího činidla do látky povahy matrice o
  13. 16. Způsob pádle nároků 12 až 15 vyznačující se tím, že se ke složkám přidává hydrofilní rozpouštědlo, s výhodou v hmotnostním množství 1 až 10%, přepočteno na polymerní směs, a to před vlastní tepelnou úpravou.
  14. 17o Způsob podle nároku 16, vyznačující se tím, že se jako rozpouštědlo použije voda nebo směs vody s rozpouštědlem, mísícím se s vodou, s výhodou alkoholem až do 4 atomů uhlíku s tím, že zvláště výhodnou směsí je směs vody a isopropylalkoholu.
    l80 Způsob výroby nosné materiálové kompozice podle nároků 11 - 17, vyznačující se tím, že se aktivní látka bučí absorbuje do kompozice podle nároků 1 a 3 až 10 z vodného nebo vodu obsahujícího prostředí s případným vysušením, nebo se přidá do řečené kompozice jako roztok či disperze v kterémkoli předchozím stadiu výrobního postupu.
    -2919o Použití kompozice podle nároků 1 až 10 nebo připravené podle nároků 11 až 17 jako vlákna, film, prášek nebo granulovaný materiál k absorpci roztoků, obsahujících du či podobných disperzí, dále tělních tekutin, chemicko-t< nických produktů, jako jsou materiály k balení, kultivační nádobky, pro úpravu půdy, vnější ochranu kabelů, v produkt· obecné hygieny, jako jsou tampony či ručníky nebo produktg pro hygienu zvířat.
    vo— ích5Ch
  15. 20o Použití kompozic podle nároků 4 až 10, nebo připravených dle nároku 18 ve formě prášku nebo disperze v hydrofobním prostředí, případně v kombinaci se stabilizáto: disperzí nebo ve směsi s dalšími přísadami.
    rem
  16. 21. Předměty hující kompozici podle nároků 11 až 17* pro hygienickou potřebu (i zvířat), obsa nároků 1 až 10 nebo vyrobenou podle
  17. 22 o Chámicko-technické zici podle nároků 1 až 10, nebo produkty, obsahující kompo vyrobenou podle nároků 11
CZ19952834A 1993-05-03 1993-05-03 Polymerní systém, zvláątě absorpční systém , způsob jeho přípravy a jeho pouľití CZ289320B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19952834A CZ289320B6 (cs) 1993-05-03 1993-05-03 Polymerní systém, zvláątě absorpční systém , způsob jeho přípravy a jeho pouľití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19952834A CZ289320B6 (cs) 1993-05-03 1993-05-03 Polymerní systém, zvláątě absorpční systém , způsob jeho přípravy a jeho pouľití

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ283495A3 true CZ283495A3 (en) 1996-02-14
CZ289320B6 CZ289320B6 (cs) 2002-01-16

Family

ID=5465676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19952834A CZ289320B6 (cs) 1993-05-03 1993-05-03 Polymerní systém, zvláątě absorpční systém , způsob jeho přípravy a jeho pouľití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ289320B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ289320B6 (cs) 2002-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100278393B1 (ko) 중합체 조성물, 흡수제 조성물, 이들의 제조 방법 및 사용 방법
US5721295A (en) Polymer composition, absorbent composition, their production and use
US5736595A (en) Polymer composition, absorbent material composition, their production and their use
RU95122615A (ru) Полимерная композиция, композиция абсорбционного материала, ее получение и применение
DE4206856C2 (de) Polymerzusammensetzung, Absorptionsmaterialzusammensetzung, deren Herstellung und Verwendung
DE4206850C2 (de) Polymerzusammensetzungen, Herstellgung von Polymerzusammensetzungen, insbesondere Absorptionsmaterialien und deren Verwendung
CZ283495A3 (en) Polymeric compositions, process of their preparation, particularly process for preparing absorption compositions and their use
RU2126427C1 (ru) Полимерная композиция и способ ее получения
KR100278391B1 (ko) 중합체 조성물, 흡수제 조성물, 이들의 제조 방법 및 사용 방법
RU95122617A (ru) Полимерная композиция, композиция абсорбционного материала, ее получение и применение
CZ289919B6 (cs) Polymerní systém, zvláątě absorpční systém, způsob jeho přípravy a jeho pouľití
HU216902B (hu) Polimerkompozíciók - elsősorban nedvszívó készítmények -, valamint azok előállítása és alkalmazása

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030503