CZ282794A3 - Pentapeptidic precursors of biologically active cyclic dipeptides - Google Patents

Pentapeptidic precursors of biologically active cyclic dipeptides Download PDF

Info

Publication number
CZ282794A3
CZ282794A3 CZ942827A CZ282794A CZ282794A3 CZ 282794 A3 CZ282794 A3 CZ 282794A3 CZ 942827 A CZ942827 A CZ 942827A CZ 282794 A CZ282794 A CZ 282794A CZ 282794 A3 CZ282794 A3 CZ 282794A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
ala
lys
arg
oet
gly
Prior art date
Application number
CZ942827A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ280726B6 (cs
Inventor
Evzen Ing Csc Kasafirek
Antonin Ing Sturc
Jaroslav Ing Moural
Pavel Pihera
Karel Rndr Csc Dobrovsky
Premysl Prof Mudr Drsc Fric
Evzen Mudr Csc Krepela
Aleksi Mudr Csc Sedo
Original Assignee
Galena
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Galena filed Critical Galena
Priority to CZ942827A priority Critical patent/CZ280726B6/cs
Publication of CZ282794A3 publication Critical patent/CZ282794A3/cs
Publication of CZ280726B6 publication Critical patent/CZ280726B6/cs

Links

Landscapes

  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Description

Pentapeptidické prekurzory dipeptidů
Oblast techniky biologicky I účinnýcH^^cyklických
- T.J
Vynález se týká pentapeptidických prekurzorů biologicky účinných cyklických dipeptidů. Tyto sloučeniny nejsou sice samy o sobě biologicky účinné, ale působením endogenních proteolytických enzymů, například tzv. bázické endopeptidážy, dochází ku štěpení těchto sloučenin a ke vzniku nestálého C-koncového dipeptidesteru; tento intermediát pak spontánně cyklizuje v odpovídající spirocyklický dipeptid, tj. derivát 2, 5-dioxopiperazinu, který je biologicky účinný. Zmíněné pentapeptidické prekurzory je pak možno označit jako prekurzory s funkcí prodrugs.
Dosavadní stav techniky neaktivní aktivován hydrolýzou prekurzorů
Moderní terapie hledá takovou cílenou aplikaci farmaka, při které by aplikované léčivo nepoškozovalo zdravé buňky, resp. orgány a působilo až v místě určení, tj. v nemocném orgánu či tkáni. Tento základní požadavek splňuje moderní typ léčiva, tzv. prodrugs. Princip tohoto farmaka spočívá v tom, že biologicky prekurzor (prodrugs) je v cíleném nemocném orgánu zpravidla enzymatickou hydrolýzou: selektivní se generuje účinná látka (léčivo). U peptidických tuto iniciální reakci spouštějí specifické proteolytické enzymy. Zpravidla se jedná o jednostupňovou reakci, kdy se uvolňuje přímo aktivní látka (léčivo).
U látek typu prodrugs se jedná o dvě na sobě závislé reakce, tj. o první enzymatickou (limitující) reakci, která je podřízena selektivnímu proteolytickému enzymu a druhou spontánní reakci (chemickou), tj. kdy vzniklý neúčinný dipepti-dester samovolně cyklizuje (konverguje) v odpovídající derivát 2, 5-dioxopiperazinu. Tento princip je znám^AO 277 405, EP č. 249 434, Life Sci. 50, 187 (1992), Collect. Czech. Chem. Commun. 57, 179 (1992).
V tomto případě se jednalo o kratší peptidy, tj. tria tetrapeptidy. Rovněž enzymatická aktivace byla omezena na aminopeptidázy a endogenní monobázický enzym. Princip konverze neúčinného prekurzorů v aktivní komponentu (léčivo) lze vyjádřit
- 2 schematicky následujícím sledem reakcí: X - A- B - OR -> A - B - OR kde X je aminokyselina anebo i- 73 > O co 3 O -< 7).
Ξ ίΛ >
o ° 0 Ή £ ykie( A acylaminokyselina anebo acyl-dipeptid; A a B jsou aminokyselinové zbytky a R je alkyl.
Další velkou předností těchto látek (prekurzorů) je jejich vysoká rozpustnost ve vodě, což představuje řadu výhod při přípravě lékových forem. Je obecně známo, že cílené látky, tj. deriváty 2, 5-piperazindionu, jsou velmi špatně rozpustné, např. soubor chráněných derivátů s kyselinou i-amino-1-cykloalkankarboxylovou [ AO č. 231 237, Collect. Czech. Chem. Commun. 58, 2987 (1993), 59, 195 (1994)]. Nízká rozpustnost ve vodě snižuje (ale i často vylučuje) přípravy účinného farmaka ve vyšší koncentraci. Tato skutečnost snižuje potenciální farmakologické spektrum s ohledem na biologickou dostupnost.
Podstata vynálezu
Tyto nevýhody se podařilo odstranit podle vynálezu pentapeptidickými prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů obecného vzorce I
... B. - U - Q -V -OR (I), kde
X = zbytek mastné kyseliny C až C ,
A = zbytek peptidický vázaného alaninu, fenylalaninu, glycinu, leucinu a tyrosinu,
B — U = zbytek peptidický vázaného argininu a lysinu anebo jejich vzájemná kombinace,
Q = zbytek peptidický vázaného alaninu, asparaginu, glycinu, šeřinu anebo V,
V = zbytek peptidický vázané kyseliny
1-amino-1-cykloalkankarboxylové až C obecného vzorce II . '
(Π), kde n = 0 až 5, zbytek peptidický vázaného alaninu, šeřinu nebo substituovaného C^^-dialkylglycinu obecného vzorce lil
COOH kde
M = methyl, ethyl anebo propyl, anebo Q, ‘4
-r atom kyslíku——
R = methyl- anebo ethylskupina.
Vynález využívá poznatku, (ΠΙ), že chemická struktura látek obecného vzorce J, tj. acylovaných pentapeptid-esterů, je charakterizována acylovaným tripeptidem v N-terrainálni Části peptidické sekvence s vestavěným párem bázických aminokyselin, argininu anebo lysinu, a to buď v homogenním sledu, tj. Arg-Arg anebo Lys-Lys, anebo v heterogenním sledu, tj. Ařg-Lys anebo Lys-Arg; acylový zbytek může zahrnovat řadu mastných kyselin (převážně hydrofobních), včetně hydrofílní formylové skupiny. Funkční složkou je C-terminální dipeptidester, jehož jednu aminokyselinu tvoří cyklická aminokyselina typu 1-amino-1-cykloal kankar box yl ové kyseliny (cyklický typ), anebo substituovaný oí oť ř derivát glycinu C -dialkylglycin (otevřený typ); druhá aminokyselinová komponenta je hydrofobní anebo hydrofílní aminokyselina.
Je známo, že sekvence dibázických aminokyselin, argininu a lysinu, je nejčastěji štěpenou vazbou vysokomolekulárních celků, tzv. pre-pro-hormonů anebo pro^ hormonů, tzv. dibázickou endopeptidázou (in Protein Recognition of Immobilized Ligands js*r·133-140, 1989, Alan R. Liss, lne., New York, USA Jedná se o enzym anebo enzymy, které mají nezastupitelnou funkci u mnohých spouštěcích reakcí (aktivaci hormonů). Ve spojitosti s tímto vynálezem je zvláště rozhodující, že tento enzym či enzymy se vyskytují ve zhoubných nádorech, například,cysteinová proteináza [ (Int. J. Cancer 49, 341-346 (1991)]j anebo jako některé serinové proteinážy [ Eur. J. Respir. Dis. . 71, 434-443 (1987)]. Z dalších enzymůt preferujících dibázickou sekvenci, je např. kathepsin B/ patřící rovněž mezi cysteinové proteinážy. Tento enzym má významnou úlohu v destrukci komponent extracelulárni matrire při invazi nádorových buněk. Rovněž je známo, že aktivita kathepsinu B, sdružená s pla>matickou membránou nádorových buněk, koreluje s jejich metastatickým potenciálem [Seminars in Cancer Biology 1, 137-152 (1990)]. Protože je známo, že existují různé bazické endopeptidázy s převažující ,specificitou k různým aminokyselinovým variantám, např. Arg-Arg [ Bioscience Reports 12, 445-451 (1992)], anebo v kombinované variantě Arg-Lys, případně v inverzní formě [ J. Biochem. 110, 806-811 (1991)], je možné účelnou a racionální kombinací dubletu bázického páru dosáhnout vysokého stupně specificity podle žádaného účelu.
Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů obecného vzorce I lze například připravovat tak, že C-terminální ester aminokyseliny se kondenzuje š vhodně aktivovanou předcházející acylaminokyselinou, například metodou směsných anhydridů. Odstraněním chránící' skupiny z N-chráněného dipeptidů, například hydrogenolýzou, se získá volný dipeptidester, který se opět kondenzuje s předcházející chráněnou aminokyselinou. Postup se opakuje až do výstavby celé peptidické sekvence, viz schéma 1, Další možný způsob spočívá v tom, že část sekvence, například C-terminální tripeptid, se kondenzuje s N-acylovanou dipeptid-kyselinou. Tento způsob syntézy, tzv. fragmentovou kondenzací, je jako jeden ze způsobů vyznačen na schématu 2.
Syntéza pentapeptidických prekurzorů podle vynálezu byla provedena syntézou v roztoku, ale lze ji provést také například syntézou na pevné fázi, anebo enzymatickou syntézou. Syntetické postupy zahrnují takové metody a chránící skupiny, které umožňují průmyslovou výrobu: kondenzační činidla (anhydridová metoda, aktivní ester) a chránící skupiny (benzyloxykarbonyl-, terč, butyloxykarbonyl-, nitro^skupina). Deblokace chránící skupiny, například Z-skupiny nebo nitro^skupiny, se s výhodou provádí hydrogenolýzou za zvýšeného tlaku a v případě Boc-skupiny acidolýzou roztokem chlorovodíku v kyselině octové. Cílové látky byly izolovány jako diacetáty. Jsou to sloučeniny stálé na vzduchu a velmi dobře rozpustné ve vodě. Tato vlastnost se výhodně uplatňuje při přípravě lékových forem (injekce, infuzní « roztoky, sprg^e nebo kapky). Vzhledem ke své chemické struktuře jsou sloučeniny obecného vzorce I rezistentní vůči digestivním enzymům (C-terminální dipeptid), je možné je účelně aplikovat jako perorálně účinné formy, například tablety, tobolky, dražé, granulát apod. , anebo lze tyto sloučeniny upravovat do takových lékových forem, které umožňují topickou aplikaci, jako jsou například masti, krémy, emulze, gely, nebo formy rektální, popřípadě intravaginální, jako jsou čípky, mikroklysmata anebo globule.
Transformace neúčinného prekurzoru v biologicky aktivní cyklický dipeptid byla sledována in vitro vysokoúčinnou tenkovrstevnou chromatografií (HPTLC) u Ac-Leu-Arg-Arg-Ala- Acp-OEt, Pal- Ala-Arg-Lys-Ala- Acp-OMe a Lau-Ala-Arg-Lys-Ala-Acp-OMe. Během 1 h dochází ke vzniku Ala-Acp-OEt, resp. Ala-Acp-OEt a v druhé hodině již nastává spontánní cyklizace v žádaný produkt, tj. cyklo( Ala-Acp). Jako zdroj enzymu byl použit kathepsin B (cysteinová proteináza), který se významně uplatňuje v proliferaci nádorových buněk a homogenátu alveolárních makrofágů.
Strategie a taktika syntézy pentapeptidických prekurzorů •z biologicky účinných cyklických dipeptidů je vyznačena schématy
I a 2 a všechny meziprodukty, včetně konečných látek, jsou zachyceny na schématu la a 2a . Schéma 1, resp. la, představuje postupnou syntézu, tzv. postup step-vise. Soubor dipeptid-esterů II představuje (s výjimkou Z-dy-Gly(Pr )-OEt) 2 nekrystalické látky; tyto sloučeniny byly připraveny známým způsobem [ Collect. Czech. Chem. Commun. 57, 179 (1992)]. Soubor sloučenin Ill(a-q) (chráněné tri peptid-estery) je identifikován v tabulce I a charakterizován v tabulce la. Soubor sloučenin IV(a-k) (chráněné tetrapeptid-estery) je identifikován v tabulce
II a charakterizován v tabulce Ila. Soubor sloučenin V(l-20) (chráněné pentapeptid-estery) je identifikován v tabulce III a charakterizován v tabulce lila.
Schéma 2, resp. 2á představuje fragmentovou kondenzaci.
'+
Acylované aminokyseliny Vl(a-i) jsou charakterizovány v tabulce IV, a příslušné dipeptid-estery Vll(a-f) v tabulce V a odpovídající dipeptid-kyseliny VlII(.a-f) v tabulce VI. Sloučeniny V( 21-38) (chráněné pentapeptid-estery) podle schématu 2, resp. 2a jsou identifikovány v tabulce VII a charakterizovány v tabulce Vila.
Konečné látky (sloučeniny obecného vzorce I) jsou identifikovány v tabulce VIII, tj. podle schématu Ia sloučeniny 1(1-20) a podle schématu 2a sloučeniny 1(21-38) a všechny pak charakterizovány v tabulce Vlila, tj. 1(1-38).
Vynález pentapeptidických prekurzorů biologicky účinných cyklických dipeptidů je blíže ilustrován, ale není nijak omezen, v následujících příkladech provedení. Použité zkratky a symboly mají následující význam:
Ala = alaninz Arg = arginin, Asn = asparagin, Gly = glycin
Leu = leucin,
Lys = lysin,
Phe = fenylalaninj , A. ···-·.····
- Ser = serin,
Tyr = tyrosin>
Apr = kyselina 1-amino-1-cyklopropankarboxylováj .Acb..“1 kyselina 1-amino-1-cyklobutankařboxýlováT
Acp = kyselina 1-amino-1-cyklopentankarboxylová, Ach = kyselina 1-amino-1-cyklohexankarboxylová, Achpt = kyselina 1-amino-1-cykloheptankarboxylováj Gly(Me ) = C4^'^-dimethylglycin,
Gly( Et^) = C4^'^ - diethylglycin ,
Gly(Pr^) = -dipropylglycin *
Z = benzyloxykarbonyl,
Boc- = terč. -butyloxykarbonylz
NO - = nitroskupina ,
OMe = methoxyskupina,
OEt = ethoxyskupina,
For = forraylová skupina,
Ac = acetylová skupina,
Btr = butyrylová skupina}
Kpl = kaproylová skupina,
Lau = laurylová skupina f
-Pal = palmitoylová skupina,
AcOH = kyselina octová ,
DMFA = dimethylformamid,
AcOEt - octan ethylnatý,
DCCI - N, Ν’- dicyklohexylkarbodiimid HOSuc = N-hydroxysukcinimid ,
DCHU = N, Ν’-dicyklohexylmočovina , EtO-CO-Cl = chlormravenčan ethylnatý.
. Pr - propyl.
Ί
Standardní způsob j: Surový reakční produkt se rozpustí v postupně se vytřepe 1M HC1, vodou, 5% NaHCO , vodou, 3 bezvodým Na^SO^ a odpaří.
Standardní způsob & Surový reakční produkt se rozpustí v postupně se vytřepe 1% kyselinou citrónovou, vodou, 5% vodou, vysuší se bezvodým Na^SO^ a odpaří.
Veškerá odpařování se prováděla ve vakuu (20 mm) na vakuové odparce.
AcOEt a vysuší
AcOEt a
NaHCO , 3 rotační
Vysvětlení symbolů, používaných v příkladech provedení: f-í-Etp = N-ethylpiperidin *
PE = Petrolether, ·«
Schéma 1
Obecné schéma syntézy pentapeptidů (step-vise)
-3 * 4
B U Q
X
Boc = Terč. - butyloxykarbonyl,
Z = BenzyloxykarbonylT
Y1 = Chrániči skupina pro -aminoskupinu lysinu (benzyloxykarbonylová skupina);
Y2 = Chrániči skupina pro . N-guanidinovou skupinu argininu (nitroskupina).
- 9 Schéma la
V - OR)
V - OR)
Boc
V(l-20)
V
- OR
->U-A-B-U-Q-V-OR
1(1-20)
X 10
Tabulka I
Ill(a-q) u Q V R
a Lys( Z) Ala Apr Et
b Arg( NO ) Ala ’ Apr Et
c Arg( NO^) Ala Acp Me
d Arg(NOp Ala Acp Et
e Lys( Z) Ala Acp Me
f Arg( NO^) Acp Ser Me
g ; Lys(Z) Acp Ser Me
h Lys( Z) Ala Acb Et
i Lys( Z) Ala Ach Et
j .»« -» Arg( NO ) ~ Ala ......... T — Achpt* * Et
k Arg( NO ) Acb Ser Me
1 Arg( NO^) • Gly dy(Pr ) Et
m Lys( Z) Ala Gly(Me ) Et
n Arg( NO ) 2 Gly. Gly(Et ) 2 Et
o Arg(NO ) 2 Ala Gly(ET ) Et
P Lys(Z) Asn 2 Acp Me
q Arg( NO^) Acb Ala Et
Tabulka Ia
IlI(a-q) 20
[<>ID Sumární vzorec mol. hmotnost
a Boc-Lys(Z)-Ala-Apr-OEt -24. 7” C H NO 28 42 4 8 (562, 7)
b Boc-Arg(NO ) - Ala-Apr-OEt 2 -31, 2* C Η N 0 20 35 7 8 (501, 6)
c Boc-Arg(NO ) - Ala- Acp-OMe 2 - C Η N O 21 38 7 8 (515, 6)
d Boc-Arg(NO )-Ala-Acp-OEt 2 7 -20, 4* C Η N O . H 0 22 39 7 8 2 (529,6)
e Boc- Lys( Z) - Al a- Acp- OMe -27, 9° C Η N O . 2H O 29 44 4 8 2 (612,6)
f Boc-Arg(NO )-Acp-Ser-OMe 2 -20,9’ C Η N O 21 37 7 9 (531,6)
g Boc-Lys( Z)-Acp-Ser-OMe -13, 4* C Η N 0 29 44 4 9 (592,7)
h Boc-Lys( Z)-Ala-Acb-OEt -10, 9“ C Η N O 29 44 4 8 (576, 7)
i Boc- Lys ( Z) - Al a- Ach- OEt -25,8’ C Η N 0 31 48 4 8 (604, 7)
j Boc- Arg( NO ) - Al a- Achpt- OEt 2 -17, 0’ C H NO 24 43 7 8 (557,6)
k Boc-Arg(NO )-Acb-Ser-OMe 2 -10, 0’ C Η N O 20 35 7 9 (517, 6)
Tabulka la (pokračováni)
20 Ill(a-q) (a) Sumární vzorec mol. hmotnost
1 Boc-Arg(NO )-Gly-dy(Pr )-OEt - 3,95’ 2 2 C Η N 0 23 43 7 7 (545,6)
m Boc-Lys(.Z) - Ala-Gly( Me^)-OEt -28,2’ C Η N 0 28 44 4 8 (564,7)
n Boc-Arg(NO )-dy-Gly(Et )-OEt -5,9’ 2 2 C Η N 0 21 39 7 7 --( 517,-6)-^ * —
o Boc-Arg(N0 ) - Ala-Gly( Et )-0Ετ -24,3° 2 2 C H NO 23 41 7 7 (531,6)
p Boc-Lys(Z)-Asn-Acp-OMe -13,8’ C Η N 0 30 45 5 9 (619, 7)
q Boc-Arg(NO ) - Acb- Ala-OEt -29, lů 2 C Η N 0 21 37 7 8 (515, 6)
20 4; ' Optická rotace [ a] byla měřena v metanolu; c = 0, 2
Tabulka II
I V( a- k) B u Q V i R.
a Lys( Z) Lys( Z) Ala Apr Et
b Arg( N02) Lys( Z) Ala Apr Et
c Lys( Z) Arg( NO2) Ala Apr Et
d Arg(NO ) Arg( NO ) 2 Ala Acp Et
e Arg( NO ) Lys( Z) Ala Acp Me
f Lys( Z) Arg( NO2) Ala Acp Et
g Lys(Z) Lyš( Z) Asn Acp Me
h Lys( Z) Lys( Z) Ala Acp Me
i Arg( NO2) Arg( N02) Ala Acp Me
j Lys( Z) Arg(N02) Ala Acp Me
k Arg( NO ) Lys( Z) Asn Acp Me
Tabulka Ila
IV(a-k) 20
Sumární vzorec mol. hmotnost
a Boc- Lys( Z) - Lys( Z) - AI a- Apr- OEt -11, 9“ C Η N O 42 60 6 11 (825,0)
b Boc- Arg( NQ^) ~ ^ys( Z) - Ala- Apr- OEt -11, 7’ C Η N 0 34 53 9 11 (763,9)
- * · · c Boc-Lys( Z) -Arg(NO )- Ala-Apr-OEt Z - 9,9° -í C H NO 34 53 9 11 ( 763, 9) * -o-.-*·* · -*** - ·'·***
d Boc-Arg(NO )-Arg(NO )-Ala-Acp-OEt Z Z - 6, 9* C Η N 0 28 50 12 11 (730, 8)
e Boc- Ar g( NO^) - Lys( Z) - AI a- Acp- OMe - 9,6* C Η N 0 35 55 9 11 ( 777, 9)
f Boc-Lys ( Z)-Ar g( NO )-Ala-Acp-OEt 2 -10, 5* C Η N 0 36 57 9 11 (809, 9)
« g Boc- Lys( Z) - Lys( Z) - Asn- Acp- OMe - 9,4’ C Η N 0 44 63 7 12 (882, 0)
h Boc- Lys (Z) - Lys( Z) - AI a- Acp- OMe -12, 6’ C Η N O 43 62 6 11 (839, 0)
i Boc-Arg(NO )-Arg(NO )-Ala-Acp-OMe 2 2 4 - 6,5* C H N O 27 48 12 11 (716,7)
j Boc- Lys( Z) - Arg( NO ) - Ala- Acp- OMe Z -10, 5’ C Η N 0 35 55 9 11 (777, 9)
k Boc-Arg(NO )-Lys( £)-Asn-Acp-OMe 2 * + 3, 2’ C Η N 0 36 56 10 12 (820,9). .....
, 2θ
Optická rotace [ a] byla měřena v dimethylformamidu; c = 0, 2
Tabulka III
V(l-20) X A B U Q V R
1. Pal Ala Lys( Z) Lys( Z) Ala Apr Et
2. Ac Leu Lys( Z) Lys( Z) Ala Apr Et
3. Ac Leu Arg( NO^) Lys( Z) Ala Apr Et
4. Kpl Leu Arg( NO ) Lys( Z) Ala Apr Et
5. Btr Leu Lys( Z) Lys( Z) Ala Apr Et
6. Btr Ala Lys( Z) Lys( Z) Ala Apr Et
7. Lau Ala Lys( Z) Lys( Z) Ala Apr Et
8. For Phe Lys( Z) Lys( Z) Ala Apř Et
9. Ac Leu Lys( Z) Arg( NO ) 2 Ala Apr Et
10. Kpl Leu Lys( Z) Arg(NO2) Ala Apr Et
11. Ac Leu Arg(N02) Arg( NO2) Ala Acp Et
12. Ac Leu Lys( Z) Arg(NO^) Ala Acp Me
13. Lau Ala Arg( NOp Lys( Z) Ala Acp Me
14. Pal Ala Arg( NO^) Lys( Z) Ala Acp Me
15, For Tyr Lys( Z) Lys( Z) Ala Acp Me
16. Ac Leu Lys( Z) Lys(Z) Ala Acp Me
17. Btr Leu Lys( Z) Lys( Z)' Asn Acp Me
18. Kpl Ala Lys( Z) Lys(Z) Asn Acp Me
19. Kpl Leu Arg( NO ) Lys (Z) Asn Acp Me
20. Kpl Ala Arg(NO Lys( Z) Asn Acp Me
Tabulka lila
V(l-20) 20
Sumární vzorec mol. hmotnost
1. Pal- Ala- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt -14, 6° C Η N 0 56 87 7 11 (1 034, 3)
2. Ac- Leu- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt -10, 9’ C Η N O 45 65 7 11 (880, 3)
3. Ac-Leu-Arg( NO ) - Lys( Z) - Ala-Apr-OEt 2 -12, 3° C Η N 0 37 58 10 11 (818,9)
4; -Kpl-Leu-Arg( NO ) -Lys( Z) - Ála-Apr-OEt Z -12, 8* C Η N 0 43 70 10 11 (903,1)
5. Btr- Leu- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt -13, 9° C Η N 0 47 69 7 11 (908, 1)
6. Btr- Ala- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OÉt 1 -12, 5’ C Η N O 47 61 7 11 (900, 0)
7. Lau- Ala- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt -11, 0’ C Η N 0 52 80 7 11 (979,2)
8. For- Phe- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt -4, 6’ C Η N 0 47 61 7 11 (900, 0)
9. Ac-Leu-Lys(Z)-Arg(NO )-Ala-Apr-OEt Z -12, 3’ C Η N O 37 58 10 11 (818,9)
10. Kpl-Leu-Lys(Z)-Arg(NO )-Ala-Apr-OEt Z -11, 9 C Η N O 43 70 10 11 (903,1)
11. Ac-Leu-Arg( NO )-Arg(N0 ) - Ala-Acp-OEt Z Z -13, 1’ C Η N O . Η 1 31 55 13 11 2 (803, 9)
Tabulka lila (pokračováni)
V(l-20) 20 •-'d Sumární vzorec mol. hmotnost
12. Ac- Leu- Lys( Z) Arg( NO^) - Ala- Acp- OMe -11, 1· ♦- C Η N O 39 62 10 11 (847,0)
13. Lau- Ala- Arg( NO ) - Lys( Z) - Ala- Acp- OMe 2 -11, 6* C Η N 0 45 75 10 11 (932, 0)
14. Pal- Ala- Arg( NO^) - Lys( Z) - Ala- Acp- OMe -10, 4* C Η N O 49 82 10 11 (987,1)
15. For- Tyr- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Acp- OMe - 5, 3’ C Η N O 48 63 7 12' (930,1)
16. Ac- Leu- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Acp- OMe -11, 6 C Η N O 46 67 7 11 (894, 1)
17. Btr- Leu- Lys( Z) - Lys( Z) - Asn- Acp- OMe - 7,3’ C Η N O 47 69 7 12 (908,1)
18. Kpl- Ala- Lys( Z) - Lys( Z) - Asn- Acp- OMe -12, 9’ C Η N O 50 75 8 12 (980, 2)
19. Kpl- Leu- Arg( NO )*Lys(Z)-Asn-Acp*OMe 2 - 5.2’ C Η N 0 45 73 11 12 (960,1)
20.. Kpl- Ala- Arg( NO ) - Lys( Z) - Asn- Acp* OMe 2i 6, 0’ C Η N O 42 68 11 12 (919, 1)
Optická rotace [ a] byla měřena v dimethylformamidu; c
0,2
Schéma 2
Obecné schéma syntézy pentapeptidú (fragmentoyá kondenzace 2+3)
2 3
A B U
V
X
X
(VIII) /Y2 u /Y1
- - Ull íl /Y2 (V)
. ' /H+ /H+ (O
- OEt (OMe)
OEt μ
OEt.
Y^ = Chrániči skupina pro £-aminoskupinu lysinu (behzyloxykarbonylová skupina)^ = Chrániči skupina pro N-guanidinovou skupinu argininu ( nitroskupina).
Schéma 2a
t
VI X A VII X A B
a Ac Tyr( Ac) a Ac Tyr( Ac) Lys(Z)
b Btr Ala b Btr Ala Lys( Z)
c Btr Leu c Kpl Gly Arg( NO
d Kpl Gly d Kpl Ala Lys( Z)
e Kpl Ala e Kpl Ala Arg( NO
f Lau Ala f Pal Ala Arg( NO
g Pal Ala
VIII X A » B
a Ac Tyr Lys( Z)
b Btr Ala Lys( Z)
c Kpl Gly Arg(NO Ϊ
d Kpl Ala Lys( Z)
e Kpl Ala Arg(N02i
f Pal Ala Arg(NO )
Tabulka IV
Vl(a-i) Teplota tání ’ C 20 1 D Sumární vzorec mol, hmotnost
a Ac- Tyr( Ac) 172-175 “C X -46,5” C H NO 13 15 5 (265, 3)
b Btr-Ala 95-98 C -38, 4’ . C H NO 7 13 3 (159, 2)
c Kpl-Gly 100-103 “C C H NO 10 19 3 (210; 3)
d Kpl-Ala 62-65 “C -25,0“ C H NO 11 21 3 (215,3)
e Btr-Gly 57-60 “C C H NO 6 11 3 (145,2)
f Lau- Ala 68-70 C -16,5“ C H NO 15 30 3 (272, 4)
g Pal-Ala 93-95 “C C H NO 19 37 3 (327.5)
h Btr-Leu 126-129 “C -24,6’ z > C H NO 10 19 3 (201,3)
i Kpl-Leu 121-124 “C -T9, 5“ C H NO 14 27 3. (257,4)
Optická rotace [ a] byla měřena v methanolu; c vodě; c = 1.
0. 2. X Ve
Tabulka V
Vll(a-f) 20
(]D Sumární vzorec mol. hmotnost
a Ac- Tyr( Ac) - Lys( Z) - OMe +5,1’ Č Η N 0 28 35 3 8 (541.6)
b Btr- Ala- Lys( Z) - OMe -29, 1’ C Η N 0 22 33 3 6 (435,5)
c Kpl-Gly-Ar g( NO )-OMe 2 +5, 7° C H NO 17 32 6 6 (416, 5)
d Kpl-Ala-Lys(Z)-OMe -26,6· C Η N 0 26 41 3 6 (491, 6)
e Kpl-Ala-Arg(NO )-OMe 2 -31, 9’ C Η N 0 18 34 6 6 (430,5)
f Pal- Ala- Arg( NO )-OMe 2 -20, 2’ C Η N 0 26 50 6 6 (542, 7)
Tabulka VI
VIII 20’
D Sumární vzorec mol. hmotnost
a Ac- Tyr- Lys( Z) +13, 8’ C Η N 0 25 31 3 7 (485,6)
b Btr- Ala- Lys( Z) -17,8’ C Η N 0 21 31 3 6 (421,5)
c Kpl - G1 y- Arg( ŇO^) +2,9* C H NO 16 30 6 6 (402,5)
d-Kpl-Ala-Lys( Z) ’ -17,8* C Η N Ó 25 39 3 6 (477,6)
e Kpl-Ala-Arg( NO ) 2 -18,3’ C H NO 17 32 6 6 (416,.5)
f Pal-Ala-Arg( NO^) -10, 6’ C Η N 0 25 48 6 6 (528, 7)
Tabulka VII
V(21-38) X A B U Q V R
21. Ac Tyr Lys( Z) Lys( Z) Ala Gly(Me ] Et
22. Ac Tyr Lys( Z) Lys( Z) Ala Ach Et
23. Btr Ala Lys( Z) Lys( Z) Ala Ach Et
24. Kpl Ala Lys( Z) Lys(Z) Ala Ach Et
25. Btr Ala Lys( Z) Arg(N02) Gly Gly(Et2) Et
26. Btr Ala Lys( Z) Arg(NO2) Ala Gly(Et2) Et
27. Kpl Ala Lys( Z) Arg(N02) Gly Gly(Et2) Et
28. Kpl Ala Lys(Z) Arg( N02) Ala dy(Et2) Et
29. Ac Tyr Lys(Z) Arg( NO ) Gly Oly(Pr2) Et
30. Kpl Ala Arg( NO^) Lys(Z) Ala dy(Me ) Et
31. Pal Ala Arg(N0 ) Lys(Z) Ala Gly( Mep Et
32. Kpl Gly Arg(NO^) Arg( N02) Ala Gly(Me2) Et
33. Kpl Cly Arg(N02) Arg( N02) Gly Gly(Et ) Et
34. Kpl Gly Arg(NOz) Arg(N02) Acb Ala Et
35. Kpl Ala Arg( NO ) Arg(N02) Ala Achpt Et
36. Kpl Ala Arg( N02) Arg( N02) Acb Ser Me
37. Pal Ala Arg( NO2) Arg( N02) Acp Ser Me
38. Btr Ala Lys( Z) Lys(Z) Acp Ser Me v
Tabulka Vila
V(21-38) 20 [ a] Sum. vzorec D mol. hmot.
5* 21. Ac-Tyr-Lys( Z)-Lys(Z)- Ala-Gly(Me )-ΟΕτ 2 -9, 2° C H NO 48 65 7 12 (932, 1)
22. Ac-Tyr-Lys( Z) - Lys( Z) - Ala-Ach-OEt -10, 4’ C H NO 51 69 7 12 (990, 1)
23. Btr-Ala-Lys( Z)-Lys( Z)-Ala-Ach-OEt -18, 7’ C H NO 47 69 7 11 (908,1)
— -t - --------- — -
24. Kpl- Ala- Lys( Z) - Lys( Z) - Al a- Ach- OEt -18, 2’ C H NO 51 77 7 11 ¢964,2)
25. Btr-Ala-Lys( Z) - Arg( NO )-Gly-Gly( Et )-OEt 2 2 -10, 8’ C Η N O . 38 62 10 10 (835, 0)
26. Btr-Ala-Lys(Z)-Arg(NO )-Ala-Gly(Et )-OEt 2 2 -19, 7’ C Η N O 37 60 10 10 (820,9)
27. Kpl-Ala-Lys( Z) - Arg( NO )-Gly-Gly(Et )-OEt 2 2 -11,9’ C Η N 0 41 68 10 10 (877,1)
28. Kpl- Ala- Lys( Z) - Arg( NO )-Ala-Gly(Et )-OEt 2 2 -17,8’ C Η N 0 42 70 10 10 (891, 1)
29. Ac-Tyr- Lys( Z) - Arg( NO )-Gly-Gly(Pr )-OEt 2 2 </ - 1, 4 C Η N O 43 64 10 12 (913,1)
30. Kpl-Ala-Arg( NO ) - Lys( Z) - Ala-Gly( Me )-OEt 2 2 -19, 1’ C H N O 40 68 10 10 (863, 0)
31. Pal-Ala-Arg( NO )-Lys( Z) - Ala-Gly(Me )-OEt 2 2 -15,6’ C Η N O 48 82 10 11 (915,3) £
Tabulka Vila (pokračováni)
V(21-38) [ a] Sum. vzorec D mol. hmot.
32, Kpl-Gly-Arg(NO )-Arg(N0 )-Ala-Gly(Et )-OEt -20*7’ C Η N 0
2 J 2 33 61 13 10 (815,9)
33.
Kpl-Gly-Ar g( NO )-Arg(NO )-dy-Gly(Et )-OEt -16,1’ 2 2 2
C Η N O 32 59 13 10 (801,9)
34. Kpl-Gly-Ar g( NO )-Arg(NO ) - Acb- Ala-OEt , 2 2
29,4’ C Η N O 32 57 13 11 (799, 9)
35. Kpl-Ala-Arg( NO )-Arg(N0 )-Ala-Achpt-OEt 2 2
-13, 5
C Η N 0 36 65 13 11 (856, 0)
36. Kpl-Ala-Arg( NO )-Arg(NO )-Acb-Ser-OMe 2 2
-18, 4
C Η N O
57 13 12 (815,9)
37. Pal-Ala-Arg( NO )-Arg(NO ) - Acp-Ser-OMe 2 2
-19, 4
C Η N O 41 75 13 12 (942, 1)
38. Btr- Ala- Lys( Z) - Lys( Z) - Acp- Ser- OMe
-17, 3’ C H NO
65 7 12 (896, 0)
Optické rotace [a] byly měřeny v di methyl formami du;
0, 2.
Tabulka VIII
1(1-38) X A B U Q V R
1. Pal Ala Lys Lys Ala Apr Et
2. Ac Leu Lys Lys Ala Apr Et
3. Ac Leu Arg Lys Ala Apr Et
4. Kpl Leu Arg Lys Ala Apr . Et
5. Btr Leu Lys Lys Ala Apr Et
6. Btr Ala Lys Lys Ala Apr Et
7. Lau Ala Lys Lys Ala Apr Et
8. For Phe Lys Lys Ala Apr Et
9. Ac Leu Lys Arg Ala Apr Et
10. . Kpl Leu - - - Lys Arg Ala Apr Et
11. Ac Leu Arg Arg Ala Acp Et
12. Ac Leu Lys Arg Ala ’ Acp Me
13. Lau Ala Arg Lys Ala . Acp Me
14. Pal Ala Arg Lys Ala Acp Me
15. - - - ... por ' Tyr Lys ~~ Lys ' * * Ala - r. .fc- 'Wl . s ' Acp ^Mě”
16. Ac Leu Lys Lys Ala Acp Me
17. Btr Leu Lys Lys Asn Acp Me
18. Kpl Ala Lys Lys Asn Acp Me
19. Kpl Leu Arg Lys Asn Acp Me
20. Kpl Ala Arg Lys Asn Acp Me
21. Ac Tyr Lys Lys Ala Gly( Me-) Et
22. Ac . Tyr Lys Lys Ala Ach - 2 Et
23. Btr Ala Lys Lys Ala Ach Et
24. Kpl Ala Lys Lys. Ala Ach Et
25. Btr Ala Lys Arg Gly Gly( Et_) Et
26. Btr Ala Lys Arg Ala Gly(Et2) Et
27. Kpl Ala Lys Arg Gly Gly( Et*) Et
28. Kpl Ala Lys Arg Ala Gly(Et2) Et
29. Ac Tyr Lys Arg Gly . GlyfPr2) Et
30. Kpl Ala Arg Lys Ala Gly(Meť) Et
31. Pal Ala Arg Lys Ala Gly(Me;) Et
32. Kpl -Gly Arg Arg Ala Gly(Ei2) Et
33. Kpl Gly Arg Arg Gly Gly( Et2) Et
34. Kpl Gly Arg Arg Acb Ala Et
35. Kpl Ala Arg Arg Ala Achpt Et
36. Kpl Ala Arg Arg Acb Ser Me
37. Pal Ala Arg Arg Acp Ser Me
38. Btr Ala Lys Lys Acp Ser Me
>
Tabulka Vlila
Přlklad(1-38) Sekvence
1. Pal- Ala-Lys-Lys-Ala- Apr-OEt
2. Ac-Leu-Lys-Lys-Ala- Apr-OEt
3. Ac-Leu-Arg-Lys-Ala-Apr-OEt
4. Kpl-Leu-Arg-Lys-Ala-Apr-OEt
5. Btr-Leu-Lys-Lys-Ala-Apr-OEt
6. Btr-Ala-Lys-Lys-Ala-Apr-OEt
7. Lau-Ala-Lys-Lys-Ala-Apr-OEt
8. For-Phe-Lys-Lys- Ala- Apr-OEt
9. Ac-Leu-Lys-Arg- Ala- Apr-OEt
10. Kpl-Leu-Lys- Arg- Ala- Apr-OEt
11. Ac- Leu- Arg- Arg- Ala- Acp- OEt
12. Ac- Le u- Lys - Arg- Al a- Acp- OMě
13. Lau-Ala-Arg-Lys-Ala-Acp-OMe
14. Pal-Ala-Arg-Lys-Ala-Acp-OMe
15. For-Tyr-Lys-Lys- Ala- Acp-OMe
16. Ac- Leu- Lys - Lys- Ala- Acp- OMe
17. Btr-Leu-Lys-Lys-Asn-Acp-OMe
18. Kpl-Ala-Lys-Lys-Asn-Acp-OMe
19. Kpl- Leu- Arg- Lys- Asn- Acp- OMe
20. Kpl-Ala-Arg-Lys-Asn-Acp-OMe
21. Ac-Tyr-Lys-Lys-Ala-Gly( Me )-OEt
22. Ac-Tyr-Lys-Lys-Ala-Ach-OEt
23. Btr- Ala- Lys- Lys- Ala- Ach- OEt
24. Kpl-Ala-Lys-Lys-Ala-Ach-OEt
25. Btr- Ala-Lys-Arg-Gly-Gly( Et )-OEt
26. Btr-Ala-Lys-Arg-Ala-Gly( Et )-OEt
27. Kpl-Ala-Lys-Arg-Gly-Gly(Et )-OEt
28. Kpl-Ala-Lys-Arg-Ala-Gly(Et )-OEt
29. Ac-Tyr-L.ys-Arg-Gly-Gly(.Pr. )-OEt
30. Kpl-Ala-Arg-Lys-Ala-Gly (Me )-OEt
31. Pal- Ala- Arg-Lys-Ala-Gly( Me )-OEt
32. Kpl-Gly-Arg-Arg-Ala-Gly( Et )-OEt
33. Kpl-Gly-Arg-Arg-Gly-Gly( Et )-OEt
34. Kpl-Gly-Arg-Arg-Acb-Ala-OEt
Sumární vzorec , r i 20 laIĎ
C Η N 0 . 2AcOH. H 0 40 75 7 7 2 -28, 9’
C Η N 0 . 2AcOH. 4H 0 29 53 7 7 2 -40, 5’
C H NO. 2AcOH 2H 0 29 53 9 7 2 -33, 7
C Η N 0 . 2AcOK 2H 0 35 65 9 7 2 -33, 0’
C Η N 0.2AcOH. 2H 0 31 57 7 7 2 -40. 5“
C Η N 0 . 2AcOH. 2H 0 28 51 7 7 2 -45, 2’
C Η N 0 . 2AcOH. 2H 0 36 67 7 7 2 -26, 2*
C Η N 0 . 2 AcOH. H 0 31 49 7 7 2 -25, 6’
C Η N 0 . 2AcOH. 2H 0 29 53 9 7 2 -38, 9’
C Η N 0 . 2AcOH 2H 0 35 65 9 7 2 -38, 5°
C Η N 0 . 2AcOH 2H 0 31 57 11 7 2 -30, 3’
C Η N 0 . 2AcOH. 3H 0 30 55 9 7 2 -32, 4’
C H NO. 2AcOH. 2H O 37 69 9 7 2 -34, 2*
C Η N O . 2AcOH. 2H O -31, 4’
41 77 9 7 2
C Η N O . 2AcOH. 2H O 32 51 7 8 2 -15, 8*
C Η N O . 2AcOH. 2H O 30 55 7 7 2 -33, 2“
C Η N O . 2AcOH. 2H O 33 60 8 8 2 -42, T
C Η N O . 2AcOH 2H O 34 62 8 8 2 -33, 5’
C H NO. 2AcOH. 3H O 37 68 10 8 2 -25, 6’
C Η N O . 2AcOH. 2H O 34 62 10 8 2 -26, 2*
C Η N O . 2AcOH. 2H O 32 53 7 8 2 -21, V
C Η N O . 2AcOH. 2H O 35 57 7 8 2 -19, 1’
C H NO. 2 AcOH. 2H O 31 57 7 7 2 -48, 5“
C Η N O . 2AcOH. 2H O 35 65 7 7 2 -46, 2’
C Η N O . 2AcOH. 2H O -32, 7“
29 55 9 7 - 2
C Η N O . 2 AcOH. 2H O 30 57 9 7 2 -43, 6’
C Η N O . 2AcOa 2H O 33 63 9 7 2 -34, 3*
C Η N O . 2 AcOH. 2H O 34 65 9 7 2 -43, O*
C H NO. 2AcOH. 2H O 35 59 9 8 2 - 3.9“
C Η N O . 2 AcOH. 2H O 32 61 9 7 2 -41, 4’
C H NO. 2AcOH. 4H O 40 77 9 7 2 -38, 1’
C Η N O . 2AcOH. 2H O 33 63 11 7 2 -24, 6’
C Η N O . 2AcOH. 2H O 32 61 11 7 2 -17, 8“
C Η N O . 2Ac0a 2H O 32 59 11 7 2 -27, 3“
Tabulka Vlila (pokračování)
Fříklad( 1-38) Sekvence Sumární vzorec [a]
-D
35. Kpl- Ala- Arg- Arg- Ala- Achpt- OEt C Η N 0 . 2AcOH. 2H 0, 36 67 11 7 2 -33, 4°
36. Kpl-Ala-Arg-Arg-Acb-Ser-OMe C Η N 0 . 2AcOH. 2H 0 32 59 11 8 2 -38, 6’
37. Pal-Ala-Arg-Arg-Acp-Ser-OMe C Η N 0 . 2Ac0H. 2H 0 41 77 11 8 2 -33,4®
38. Brr-Ala-Lys-Lys-Acp-Ser-OMe C H NO. 2Ac0H. 2H 0 29 53 7 8 2 -28, 3®
V.
Kpl-Leu , K roztoku leucinu (26,2 g) v 4M Na OH, ochlazenému ria -10 C, byl během 50 min přidán kaproylchlorid (37,6 ml). Potom byl roztok míchán 40 min při 0 *C a 2 h při teplotě místnosti. Potom byla reakční směs okyselena 10% HCl na pH 2. Vyloučená bílá krystalická látka byla odfiltrována, promyta vodou a vysušena do konst. hmotnosti. Bylo získáno 44,1 g (86 %) surové látky. Krystalizací z AcOEt bylo získáno 35,9 (77 %) produktu o t. t. 121-124 ’C. Obdobným způsobem byly připraveny všechny acylované í
aminokyseliny, uvedené v tabulce IV.
Z-Ala-Apr-OEt
K roztoku Z-Ala (11,2 g; 50 mmol) v methylénchloridu '' (100 ml), ochlazenému na -10 C,byl přidán N-Etp (7 ml) a EtOCO-Cl (5 ml); po 5mín mícháni a chlazeni (-10 ’C) byl k reakční mu | roztoku přidán roztok Apr-OEt v methylénchloridu (70 ml), uvolněný z odpovídajícího hydrochloridu (9,7 g; 50 mmol) N-Etp (7 ml). Po | 30 min mícháni při 0 ’C a 2 h při teplotě místnosti byl reakční ř '* roztok odpařen, odparek rozpuštěn v AcOEt a standardním způsobem
I zpracován. Nekrystalický odparek byl zpracován bez izolace v ; dalším stupni.
Ala-Apr-OEt
K roztoku Z-Ala-Apr-OEt (asi 45 mmol) v methanolu (200 ml) byla přidána suspenze 5% Pd/C (2,5 g) v toluenu (50 ml), a reakční směs byla hydrogenována v autoklávu 10 min při tlaku 2 MPa. Po odfiltrování katalyzátoru byl methanolický roztok co nejrychleji odpařen a zpracován v následujícím stupni.
I
Boc-Lys(Z)-Ala-Apr-OEt (lila)
K roztoku Boc-Lys(Z) (40 mmol) a N-Etp (6,4 ml) v DMFA (80 ml), ochlazenému na -15 *C,byl přidán EtOCO-Cl (4 ml). Po 10 min míchání a chlazení (-10 *C) byl k reakčnímu roztoku přidán roztok Ala-Apr-OEt (připravený v předchozím stupni) v DMFA (50 ml). Po 2 h mícháni při teplotě místnosti byl roztok odpařen a zpracován standardním způsobem II. Odparek byl krystalován z toluenu a bylo získáno 22, 6 g (92 %) produktu o t. t.
142-143 “C; [a] -24,7’ (c = 0,2; methanol). Pro C H NO
D 28 42 4 8 vypočteno; 59, 77 % C, 7, 52 % H, 9, 96 % N; nalezeno; 59, 78 % C, 7, 54 % H, 10, 26 % N.
Obdobně byly připraveny podobné tripeptidy III} uvedené v tabulce I, resp. Ia.
HC1. Lys( Z) - Ala- Apr- OEt
K roztoku Boc-Lys( Z) - Ala-Apr-OEt (11,2 g; 20 mmol) v led.
kyselině octové (20 ml) byl přidán 2, 1 M roztok HC1 v kyselině octové (30 ml). Po 3 h stání při teplotě místnosti byl hydrochlorid vysrážén etherem. Krystalizací z 2-propanolu a AcOEt bylo získáno 7, 7 g (77%) produktu. Pro C Η N 0 . HC1. XH 0 * 23 35 462 (508,0) vypočteno: 54,38 % C, 7,14 % H, 11,02 % N; nalezeno: 54, 27 % C,.. 7, 02..% H a 10, 51 % N. ~ - ------>(, ·
Boc- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt (I Va)
K roztoku Boc-Lys(Z) (7 mmol) a N-Etp (1 ml) v DMFA (30 ml), vychlazenému na -15 *C/byl přidán EtOCO-Cl (0,7 ml). Po 10 min míchání a chlazení (-10 ° C) byl k reakčnímu roztoku přidán roztok
Lys( Z) - Ala-Apr-OEt v DMFA (25 ml)y uvolněný z odpovídajícího hydrochloridu (3,5 g) N-Etp (1 ml). Po 2 h míchání při teplotě místnosti byl reakční roztok odpařen a nekrystalický odparek rozmíchán přídavkem vody (50 ml). Krystalická objemná sraženina byla odfiltrována, vysušena v exsikátoru a krystalována z kyseliny octové (5 ml) přídavkem 2-propanolu (50 ml). Po 12 h stání v lednici byl krystalický produkt odfiltrován, promyt y 20 etherem. Bylo získáno 4, 5 g (77 %Ju [ a] 11,9 (c = 0, 2;, dimethylformamid).
Obdobně byly připraveny tetrapeptidy IV? uvedené v tabulce II, resp. II a.
HC1. Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt
K roztoku Boc- Lys( Z) - Lys( Z) - Ala- Apr- OEt ledové kyselině octové (5 ml) byl přidán kyselině octové (7,5 ml). Po 3 h stání hydrochlorid vysrážén etherem. Krystalizací z 2-propanolu bylo získáno 6,4 g (84 %) produktu.
(4, 2 g; 5 mmol) v 2, 1 M roztok HC1 y, prt teplotě (byl kyseliny octové a í
Ac- Leu- Lys( Z) - Lys(Z) - Ala- Apr- OEt ( V2)
K roztoku Ac-Leu (347 mg; 2 mmol) a HOSuc (270 mg) v DMFA (10 ml)^ ochlazenému na 0 eCzbyl přidán DCCI (440 mg). Po 1. h mícháni a chlazení (0’C) byl přidán Lys( Z)-Lys ( Z)-Ala-Acp-OEt v DMFA (10 ml)z uvolněný z odpovídajícího hydrochloridu (1,55 g; 2 mmol) N-Etp (0,3 ml). Druhý den byla vyloučená DCHA odfiltrována, filtrát zahuštěn a nekrysťalický odparek byl vysrážen 10 Jfb kyselinou citrónovou (20 ml), produkt odfiltrován a zpracován standardním způsobem II; přesrážením z DMFA a vody bylo získáno 560 mg (34 %) produktu o t. t. 253-255 ’ C; [ a] -10, 9 * (c = 0,2; dimethylformamid). Pro C Η N 0 (880,1) vypočteno: 61, 42. % C, 7, 44 % H a 11.14 % N; nalezeno 61, 41 % £ a 11, 17 % N.
Obdobně byly připraveny pentapeptidy (l-20)? uvedené v tabulce III, resp. lila.
Ac-Leu-Lys-Lys- Ala-Apr-OEt. 2 AcOH. 4H 0 (12)
K roztoku Ac-Leu-Lys (Z)-Lys (Z)-Ala-Apr-OEt (440 mg;
0,5 mmol) v AcOH (30 ml) byl přidán 5% Pd/C (45 mg) a reakční směs byla hydrogenována v autoklávu 1 h při tlaku 2MPa. Potom byl katalyzátor odfiltrován a nekrystalický odparek byl rozmíchán s etherem a vzniklý krystalický produkt byl odfiltrován a vysušen v exsikátoru. Bylo získáno 302 mg (75 %) produktu, [ a]
-40,5’ (c =0,2; methanol). Pro C Η N 0 .2 AcOH. 4 H 0 (73.1,9) 29 53 7 7 2 “ vypočteno: 49,28 % C, 8, 65 % H, 12, 19 % N; nalezeno: 49, 25 % C, 7, 70 % H a 11, 73 % N.
Obdobným způsobem, tj. taktikou a strategií, byly připraveny všechny analogy s vestavěným pouze chráněným Lys(Z), uvedené v tabulce VIII, resp. Vlila.
Příklad 2 „
Boc- Arg( NÓ ).-.L.ys( Z) - Ala- Apr- OEt (IVb)
K roztoku Boc-Arg(N0 ) (2,25 g; 7 mmol) v DMFA (30 ml), vychlazenému na -10 *Cf byl přidán N-Etp (1 ml) a EtOCO-Cl (0,7 ml). Po 10 min mícháni a chlazení (-10 ’C) byl k reakční mu roztoku přidán roztok Lys(Z) - Ala-Apr-OEt v DMFA (25 ml) , uvolněný z odpovídajícího hydrochloridu (3,5 g) N-Etp (1 ml). Další zpracování obdobné Boc-Lys(Z)-Lys(Z)-Ala-Apr-OEt t uvedeného v příkladě 1. Bylo získáno 5, 8 g (76 %) produktu o t. t. 119-123 ’C (natává 115 ’C).
HC1. Arg( NO ) - Lys( Z) - Ala-Apr-OEt
Z výchozího Boc-Arg(NO )-Lys(Z)-Ala-Apr-OEt (3,05 g; 4 mmol) 2 bylo podobným způsobem,jako^uvedeno v příkladě 1, získáno 2,88 g (kvant. ), J t
Kpl - Leu- Arg( NO ) - Lys( Z) - Al a- Apr- OEt ( V4)
Z výchozího Kpl-Leu (515 mg; 2 mmol) byl získán podobným způsobem jako odpovídající Ac-Leu-analogt uvedený v příkladě 1 ve výtěžku 1,09’g (60 96) o t. t. 158-161 'C.
Kpl- Leu- Arg- Lys- Ala- Apr- OEt. 2 AcOH. 2H 0 (14)
- · -Byl připraven obdobným způsobém jako -acetylovaný - analogyuvedený v příkladě 1, s tím rozdílem, že tlak při hydrogenolýze byl zvýšen na 5 MPa a doba hydrogenolýzy prodloužena na 5 h; produkt byl získán ve výtěžku 59 %. Obdobným způsobem byly připraveny všechny analogy uvedené v tabulce VIII^ resp.
s vestavěným chráněným Arg( NO ),
Vlila. 2
Příklad 3
Btr-Ala-Lys( Z) - OMe (Vllb)
K roztoku Btr-Ala (4,8 g; 30 mmol) a OHSuc (3, 5 g) v DMFA (30 ml) f ochlazenému na 0 °C f byl přidán DCCI (6, 6 g). Po 1 h míchání a chlazení (0 ’ C) byl přidán roztok Lys(Z)-OMe v DMFA (30 ml) , uvolněného z odpovídajícího hydrochloridu (10 g;
mmol) N-Etp (4,4 ml). Po 2 h míchání při teplotě místnosti byl roztok odpařen a zpracován standardním způsobem I. Krystalizací z AcOEt a PE bylo získáno 10,9 g (83 %) o t. t. 94-96 ’ C.
Obdobným způsobem Byly připraveny N-acylované dipeptid-methylestery,uvedené v tabulce V.
Btr-Ala-Lys (Z) (VI lib)
K roztoku Btr-Ala-Lys(Z)-OMe (4,4 g; 10 mmol) v methanolu ' (50 ml) byl přidán M NaOH (15 ml) a reakční roztok byl míchán při teplotě místnosti5 h. Potom bylo pH reakčního roztoku upraveno na 7 4M HC1 a roztok odpařen. Odparek byl 3krát extrahován AcOEt, organické výtřepky vysušeny bezvodým síranem sodným a odpařeny. Krystalizaci z AcOEt a PE bylo Získáno 4, 2 g (kvant.). Pro C Η N 0 (421,5) vypočteno: 59,84 % C, 7, 41 % H,
9, 97 % N; nalezeno: 59,71 % C, 7,53 % H a 9, 49 % N, t. t. 114-116 eC.
Obdobným způsobem byly připraveny N-acylované dipeptid- kyseliny,uvedené v tabulce VI.
Z-Gly-Gly(Pr )-OEt
Z výchozího Z-Gly (4,2 g; 20 mmol) a Gly(Pr )-OEt. HC1 2 (5,0 g; 20 mmol) byl DCCI metodou jako sloučenina VlIIb získán produkt ve výtěžku 71 % a t. t. 68-71 ’C. Pro C H N O (378,5) / 20 30 2 4 vypočteno 63, 47 % C, 7, 99 % H, 7, 40 % N; nalezeno: 62, 50 % C,
8, 07 % H a 7, 32 % N. Obdobným způsobem byly připraveny
Z-Gly-Gly(Et )-OEt, Z-Ala-Gly(Me )-OEt a Z-Ala-Gly(Et )-OEt jako 2 2 2 nekrystalické sloučeniny.
Boc-Arg(N0 )-Gly-Gly(Ét )-ÓEt (ΪΙΙη)
2
Byl připraven DCCI/OHSuc metodou Z výchozích Boc-ArgfNO^) a Gly-Gly(Et^)-OEt, získaného hydrogenolýzou odpovídajícího nekrystalického Z-Gly-Gly(Et )-0Et na Pd/C za zvýšeného tlaku
MPa ve výtěžku 82 % a t. t. 155-156 * C. Pro C H NO (517,6) 21 39 7 7 vypočteno: 48, 73 % C, 7, 60 % H, 18, 94 % N; nalezeno: 48, 43 % C,
7, 58 % H a 18, 34 % N.
Obdobným způsobem byly připraveny sloučeniny III(l-o), uvedené v tabulce I, resp. Ia.
Kpl-Ala-Lys( Z) - Arg( NO )-Gly-Gly(Et )-OEt ( V27)
2
Byl připraven DCCI/OHSuc metodou,jak uvedeno v předchozích příkladech, z výchozího Kpl-Ala-Lys( Z) a HC1. Arg( NO^) - Gly-Gly(Et^J-OEt, připravený acidolýzou odpovídajícího Boc-derivátu roztokem HCl/kyselina octová ve výtěžku 91 %. Pro C Η N 0
68 10 10 ( 877,1) vypočteno: 56,15 %C, 7,82 % H. 15,97 % N; nalezeno:
55, 97 % C, 7. 95 % H a 15, 44 % N.
Obdobným způsobem byly připraveny sloučeniny 21 a 25-33 j uvedené v tabulce VII, resp. Vila.
Kpl-Ala-Lys-Arg-Ala-Gly( Et )-0Et. 2 AcOH. 2 H 0 (127)
2
Byl připraven obdobným způsobem jako analog v příkladě 1 tlakovou hydrogenolýzou na Pd/C při 5 MPa ve výtěžku 69 %.
Obdobným způsobem byly získány konečné látky podle příkladů 22 až 38,uvedené v tabulce VIII, resp. Vlila.
Průmyslová využitelnost
Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů představují nový typ léčiv výhodných vlastností, * »’· terapeuticky použitelných v oblasti poruch centrálního nervového systému a metabolismu buněk: í·

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů obecného vzorce I
    X - A - B - U,-. Q -V -OR (I).
    kde
    X = zbytek mastné kyseliny C až C ,
    1 16 ,
    A = zbytek peptidický vázaného alaninu, fenylalaninu, glycinu, leucinu a tyrosinu,
    B — U = zbytek peptidický vázaného argininu a lysinu anebo jejich vzájemná kombinace,
    Q zbytek peptidický vázaného alaninu, asparaginu, glycinu, šeřinu anebo V,
    V = zbytek peptidický vázané kyseliny
    1-amino-1-cykloalkankarboxylové až obecného vzorce II kde n = o až 5, zbytek peptidický vázaného alaninu, šeřinu nebo substituovaného cX^-dí a lky lglycí neobecného vzorce III (II).
    í>
    COOH (III).
    kde
    M = methyl, ethyl anebo propyl, anebo Q,
    R = methyl- anebo ethylskupina.
    Anotace (Λ
    -I 7
    NáZfcv XVnálezu^-xPenťap^P^idiqJťŽ \^kdrzhj^v7pí^^ixŽlcV účí>tnýčfí\ ~^kllidkýclk dj^eptkdů/^ \-/ \ ~y
    -Vynález—se—týká ^/entapeptidickýck prekurzor^f biologicky účinných cyklických dipeptidů(p.—způsobu-je j i ch výroby;—Tyto nové/ <·· 1 Z drátky, kto£Ó samy—o aobč—nojaou—aocúóinnó^ se po aplikaci v organismu působením endogenních prpteináz v cílovém orgánu v terapeuticky účinný derivát /2,5-dioxopiperazinu. Biologicky účinná oblast je centrální/ nervový X^ystéra a proliferace a antiproliferace buněk.
CZ942827A 1994-11-16 1994-11-16 Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů CZ280726B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ942827A CZ280726B6 (cs) 1994-11-16 1994-11-16 Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ942827A CZ280726B6 (cs) 1994-11-16 1994-11-16 Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ282794A3 true CZ282794A3 (en) 1996-04-17
CZ280726B6 CZ280726B6 (cs) 1996-04-17

Family

ID=5465663

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942827A CZ280726B6 (cs) 1994-11-16 1994-11-16 Pentapeptidické prekurzory biologicky účinných cyklických dipeptidů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ280726B6 (cs)

Cited By (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10251930B2 (en) 2011-10-10 2019-04-09 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of degenerative joint disease
US10342793B2 (en) 2014-08-18 2019-07-09 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of joint conditions
US10471178B2 (en) 2011-10-10 2019-11-12 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Implantable medical devices with increased immune tolerance, and methods for making and implanting
US10828296B2 (en) 2003-05-15 2020-11-10 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of T-cell mediated diseases
US10881710B2 (en) 2011-10-28 2021-01-05 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of rhinitis
US11026940B2 (en) 2013-03-15 2021-06-08 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Compositions for the mobilization, homing, expansion and differentiation of stem cells and methods of using the same
US11389512B2 (en) 2015-06-22 2022-07-19 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Use of low molecular weight fractions of human serum albumin in treating diseases

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2774959C (en) 2000-08-04 2016-05-31 Dmi Biosciences, Inc. Method of using diketopiperazines and composition containing them
WO2009146320A1 (en) 2008-05-27 2009-12-03 Dmi Life Sciences, Inc. Therapeutic methods and compounds
WO2012033792A2 (en) 2010-09-07 2012-03-15 Dmi Acquisition Corp. Treatment of diseases

Cited By (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10828296B2 (en) 2003-05-15 2020-11-10 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of T-cell mediated diseases
US11369598B2 (en) 2003-05-15 2022-06-28 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of T-cell mediated diseases
US10251930B2 (en) 2011-10-10 2019-04-09 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of degenerative joint disease
US10471178B2 (en) 2011-10-10 2019-11-12 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Implantable medical devices with increased immune tolerance, and methods for making and implanting
US10842847B2 (en) 2011-10-10 2020-11-24 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of degenerative joint disease
US11058798B2 (en) 2011-10-10 2021-07-13 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Implantable medical devices with increased immune tolerance, and methods for making and implanting
US10881710B2 (en) 2011-10-28 2021-01-05 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of rhinitis
US11026940B2 (en) 2013-03-15 2021-06-08 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Compositions for the mobilization, homing, expansion and differentiation of stem cells and methods of using the same
US10342793B2 (en) 2014-08-18 2019-07-09 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of joint conditions
US11090301B2 (en) 2014-08-18 2021-08-17 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Treatment of joint conditions
US11389512B2 (en) 2015-06-22 2022-07-19 Ampio Pharmaceuticals, Inc. Use of low molecular weight fractions of human serum albumin in treating diseases

Also Published As

Publication number Publication date
CZ280726B6 (cs) 1996-04-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5543396A (en) Proline phosphonate derivatives
US5023236A (en) Factor VII/VIIA active site inhibitors
US5554728A (en) Lipid conjugates of therapeutic peptides and protease inhibitors
US7476650B2 (en) Enzyme inhibition
US4215047A (en) 7-(Arginylamino)-4-methylcoumarins
NZ532173A (en) Signalling molecules for modulating gene expression particularly transcription factors derived from hCG
IE912841A1 (en) Improvements in or relating to organic chemistry
FR2609289A1 (fr) Nouveaux composes a activite d&#39;inhibiteurs de collagenase, procede pour les preparer et compositions pharmaceutiques contenant ces composes
US5100874A (en) Hydroxamic acid tetrapeptide derivatives
JPH0146507B2 (cs)
JPH0832720B2 (ja) タフトシン類似体、その製法及び医薬組成物
CZ282794A3 (en) Pentapeptidic precursors of biologically active cyclic dipeptides
JPH10182613A (ja) テトラヒドロイソキノリン誘導体
US5686419A (en) Basic α-aminoalkylphosphonate derivatives
US5952307A (en) Basic α-aminoalkylphosphonate derivatives
US4728725A (en) Retro-inverted peptides analogues of Bradykinin Potentiator BPP5a
WANAKA et al. Synthesis of trans-4-aminomethylcyclohexanecarbonyl-L-and-D-phenylalanine-4-carboxymethylanilide and examination of their inhibitory activity against plasma kallikrein
US5965700A (en) Preparation of active peptides
US6313096B1 (en) Inhibitors of trypsin-like enzymes
AU721261B2 (en) Peptide inhibitors of hematopoietic cell proliferation
US4898930A (en) Peptide derivatives and processes for their preparation
Abo-Ghalia et al. Optimized conventional synthesis of “RGD” and “RGDS” peptides and their sarcosine mimics as integrin GP IIb/IIIa antagonists
WO1994001126A1 (en) Compounds for inhibition of proteolysis
Marquisee et al. Collagenase-sensitive peptidyl-nitrogen mustards as potential antitumor agents
CA1182110A (en) Physiologically active tetrapeptides

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20081116