CZ282792B6 - Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water - Google Patents

Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water Download PDF

Info

Publication number
CZ282792B6
CZ282792B6 CZ97211A CZ21197A CZ282792B6 CZ 282792 B6 CZ282792 B6 CZ 282792B6 CZ 97211 A CZ97211 A CZ 97211A CZ 21197 A CZ21197 A CZ 21197A CZ 282792 B6 CZ282792 B6 CZ 282792B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
water
heavy metals
nickel
ions
compounds
Prior art date
Application number
CZ97211A
Other languages
Czech (cs)
Other versions
CZ21197A3 (en
Inventor
Jaroslav Ing. Moravec
Original Assignee
Eco-Agua-Servis Pražák Michal Ing.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eco-Agua-Servis Pražák Michal Ing. filed Critical Eco-Agua-Servis Pražák Michal Ing.
Priority to CZ97211A priority Critical patent/CZ282792B6/en
Publication of CZ21197A3 publication Critical patent/CZ21197A3/en
Publication of CZ282792B6 publication Critical patent/CZ282792B6/en

Links

Landscapes

  • Removal Of Specific Substances (AREA)

Abstract

This method of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water is based on the fact that the water being treated, i.e. ground, mineral, surface or waste water with a content of heavy metals that exceeds acceptable limits for its use in the production of drinking water or table water or for discharging into the sewerage system or a recipient, is put into contact with the surface of a carbon-based material such as active coal, covered with a layer of sulphane. The concentration of S<2-> and HS<-> ions in this layer of sulphane is many times higher than in the water and consequently the practically insoluble sulphides of heavy metals are produced with the considerably reduced solubility of ions of heavy metals, which results in the reduction of the concentration of heavy metals in the treated water to very low values. No other chemical component of the treated water is changed.

Description

Oblast technikyTechnical field

Vynález se týká oboru úpravy vod. Řeší způsob odstraňování rozpuštěných sloučenin niklu, bery lia, arsenu, antimonu, olova, bizmutu, mědi, kadmia, kobaltu, cínu, rtuti a dalších kovů, které se z vodných roztoků vylučují sulfanem H2S jako nerozpustné simíky při pH nižším než pH = 8,5, srážením a separací, přičemž srážení a separace nerozpustných sloučenin těchto látek 10 se provádí současně na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku, který voda s hodnotou pH nižší než pH = 8,5 obtéká, kdy sulfan pro srážení se na povrch materiálu přivádí kontinuálně nebo přerušované.The invention relates to the field of water treatment. It solves a method of removing dissolved compounds of nickel, beryllium, arsenic, antimony, lead, bismuth, copper, cadmium, cobalt, tin, mercury and other metals, which are separated from aqueous solutions by H 2 S sulphate as insoluble simulates at pH lower than pH = 8.5, by precipitation and separation, wherein the precipitation and separation of the insoluble compounds of these substances 10 is carried out simultaneously on the surface of a solid carbon-based material, which water with a pH below pH = 8.5 bypasses the sulfane to precipitate onto the surface of the material feeding continuously or intermittently.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Dosavadní stav techniky odstraňování sloučenin niklu a dalších kovů z vody je charakterizován postupy, kdy se pro separaci těchto látek používají buď alkalická srážedla, například hydroxid vápenatý, nebo koagulanty, například síran železitý, které přivádějí rozpuštěné sloučeniny niklu 20 a jiných kovů do formy nerozpustných sloučenin nebo ionexové postupy, kdy rozpuštěné sloučeniny niklu a jiných kovů jsou převáděny do struktury pevné hmoty ionexu výměnou za jiný rozpustný prvek, například sodík, který je do vody převáděn v množství chemických ekvivalentů separovaných kationtů.BACKGROUND OF THE INVENTION The removal of nickel and other metal compounds from water is characterized by processes where either alkali precipitates, such as calcium hydroxide, or coagulants, such as iron sulfate, are used to separate the dissolved compounds of nickel 20 and other metals into insoluble compounds. or ion exchange processes wherein dissolved nickel and other metal compounds are converted into a solid ion exchange mass structure in exchange for another soluble element, for example sodium, which is converted into water in a number of chemical equivalents of separated cations.

Nevýhodou těchto postupů je výrazné měnění iontového složení vody látkami, které jsou do vody při postupech buď přidávány, nebo ionty, které jsou do vody uvolňovány z ionexů. Nevýhodou těchto postupů je také to, že při nich jsou spolu s odstraňováním sloučenin niklu a jiných kovů odstraňovány i mnohé další kationty, jako například vápník, hořčík a tím dochází k nežádoucí deformaci přírodního charakteru vody.A disadvantage of these processes is a significant change in the ionic composition of water by the substances which are either added to the water in the processes or by the ions that are released from the ion exchangers into the water. A disadvantage of these processes is also that, along with the removal of nickel and other metal compounds, many other cations, such as calcium, magnesium, are removed, thereby causing undesirable deformation of the natural character of the water.

Všechny tyto nevýhody odstraňuje způsob odstraňování rozpuštěných sloučenin niklu a dalších kovů, které se z vodných roztoků vylučují sulfanem H2S jako nerozpustné simíky při pH nižším než pH = 8,5, srážením a separací, vyznačený tím, že srážení a separace nerozpustných sloučenin těchto látek se provádí současně na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku, který voda 35 s hodnotou pH nižší než pH = 8,5 obtéká, přičemž sulfan pro srážení se na povrch materiálu přivádí kontinuálně nebo přerušovaně. Sulfan se na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku adsorbuje, načež se do jeho vrstvy chemisorpcí adsorbuje z vodního roztoku iont niklu i ionty dalších kovů za tvorby nerozpustných sloučenin sulfidů těchto kovů a ze sulfanu se do vodního roztoku uvolňují pouze vodíkové ionty.All of these disadvantages are eliminated by a method of removing dissolved nickel and other metal compounds which are precipitated from aqueous solutions by H 2 S as insoluble simulates at pH lower than pH 8.5, by precipitation and separation, characterized in that precipitation and separation of the insoluble compounds of these The material 35 is co-circulated on the surface of a solid carbon-based material which bypasses water 35 with a pH lower than pH = 8.5, wherein the sulfane for precipitation is fed continuously or intermittently to the surface of the material. Sulfane is adsorbed onto the surface of the solid carbon-based material, whereupon nickel ions and other metal ions are adsorbed from the aqueous solution by chemisorption to form insoluble sulfide compounds of these metals, and only hydrogen ions are released from the sulfane into the aqueous solution.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Podstata vynálezu způsobu odstraňování rozpuštěných sloučenin niklu, berylia, arsenu, 45 antimonu, olova, bizmutu, mědi, kadmia, kobaltu, cínu, rtuti a dalších kovů, které se z vodných roztoků vylučují sulfanem H2S jako nerozpustné simíky při pH nižším než pH = 8,5, srážením a separací, vyznačený tím, že srážení a separace nerozpustných sloučenin těchto látek se provádí současně na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku, který voda s hodnotou pH nižší než pH = 8.5 obtéká, přičemž sulfan pro srážení se na povrch materiálu přivádí kontinuálně nebo 50 přerušované, je v tom. že na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku se z přiváděného sulfanu adsorpcí vytvoří vrstva molekul s mnohem vyšší místní koncentrací sulfanu H2S než ta. která byla ve vodním roztoku, ze kterého byl sulfan na povrch materiálu adsorbován a ionty niklu Ni' nebo Ni3' i dalších kovů do ní difundují a reagují ze sulfanem za vzniku nerozpustných sloučenin sulfidů, a proto jejich zbytková koncentrace ve vodním roztoku je velmi nízká.SUMMARY OF THE INVENTION A process for the removal of dissolved compounds of nickel, beryllium, arsenic, antimony, lead, bismuth, copper, cadmium, cobalt, tin, mercury and other metals which are precipitated from aqueous solutions by H 2 S as insoluble simulates at pH lower than pH = 8.5, precipitation and separation, characterized in that the precipitation and separation of the insoluble compounds of these substances is carried out simultaneously on the surface of a solid carbon-based material which bypasses water with a pH lower than pH = 8.5, of the material being fed continuously or intermittently is therein. The method according to claim 1, characterized in that on the surface of the solid carbon-based material, the supplied sulfane is adsorbed to form a layer of molecules with a much higher local H 2 S concentration than that. which was in an aqueous solution from which the sulfane was adsorbed onto the surface of the material and Ni &lt; + &gt; or Ni &lt; 3 &gt; and other metals ions diffuse therein and react with the sulfane to form insoluble sulfide compounds. .

- 1 CZ 282792 B6- 1 GB 282792 B6

Vysvětlení docilovaného účinku způsobu podle vynálezu je jednak ve vysoce účinné adsorpci nepolárních molekul sulfanu H2S na povrch nepolárních sorbentů, což jsou také materiály na bázi uhlíku, jako například aktivní uhlí nebo antracit a dále známou skutečností, že množství iontů v roztoku nad málo rozpustnou látkou je dáno přesně definovaným součinem rozpustnosti koncentrací, respektive aktivit jednotíivých složek látky, které vznikají při rozpouštění jejich molekul do vodního prostředí. V praktickém důsledku to znamená, že ve vytvořené vrstvě sulfanu na pevném povrchu materiálu na bázi uhlíku je rozpustnost vzniklého sulfidu kovu, například sulfidu nikelnatého NiS, na ionty Ni2’ a S2' velmi výrazně potlačena místními vysokými koncentracemi aniontů sulfidu S‘‘ a hydrogensulfidu HS', které jsou ve vrstvě naadsorbovaného sulfanu H2S relativně vysoké v důsledku jeho disociace:The explanation of the effect achieved by the process according to the invention is, firstly, in the highly efficient adsorption of nonpolar H 2 S molecules on the surface of nonpolar sorbents, which are also carbon-based materials such as activated carbon or anthracite. The substance is given by a precisely defined product of solubility of concentrations or activities of individual constituents of the substance, which arise when dissolving their molecules into the aquatic environment. As a practical consequence, in the formed sulfane layer on the solid surface of the carbon-based material, the solubility of the resulting metal sulfide, such as NiS, to Ni 2 'and S 2 ' ions is very significantly suppressed by local high concentrations of sulfide anions S '' and hydrogen sulphide HS ', which are relatively high in the adsorbed H 2 S adsorbed layer due to its dissociation:

H2S#HS'+H’ (1)H 2 S # HS + H (1)

HS’ # S2· + IT (2)HS '# S 2 · IT (2)

Zbytková koncentrace niklu Ni2+ a iontů dalších kovů, které se při pH nižším než pH = 8,5 sulfanem srážejí je ve vrstvě naadsorbovaného sulfanu z toho důvodu přímo úměrně nižší než v upravované vodě, kde koncentrace iontů S2’ a SH'je jen nepatrná.The residual concentration of nickel Ni 2+ and other metal ions which precipitate at a pH lower than pH = 8.5 with sulfane is directly proportionally lower in the adsorbed sulfane layer than in the treated water, where the concentration of ions S 2 'and SH' is only slight.

Rovněž rychlost každé chemické reakce je určitým způsobem úměrná koncentracím reagujících látek. Vrstva koncentrovaného sulfanu H2S na povrchu materiálu na bázi uhlíku proto významným způsobem urychlí srážecí reakce všech iontů, které jí protékají a mohou vytvářet při pH nižším než pH = 8,5 sulfidy, například iontů niklu Ni* s ionty simíku S2’ při vznikání nerozpustné látky sulfidu nikelnatého NiS podle reakce:Also, the rate of each chemical reaction is in some way proportional to the concentrations of the reactants. A layer of concentrated H 2 S sulphide on the surface of a carbon-based material will therefore significantly accelerate the precipitation reactions of all ions flowing through it and can form sulfides at a pH lower than pH = 8.5, for example nickel ions Ni * with S 2 ' formation of insoluble NiS substance by reaction:

Ni2’+ S2'-----»NiS (3)Ni 2 '+ S 2 ' ----- »NiS (2)

Rozpustnost vzniklých nízkorozpustných sulfidů kovů je velmi malá a proto i koncentrace iontů ze simíků kovů ve vodě obtékané těmito sraženinami je velmi nízká. Vzniklé prakticky nerozpustné sulfidy kovů se jako suspenze adhezními silami zachycují na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku a vodný roztok, který tento materiál obtéká je prakticky bez iontů těchto kovů. Jejich maximální zbytkovou molámí koncentraci lze vypočítat ze součinu rozpustnosti Ks příslušného sulfidu. Například pro sulfid nikelnatý NiS je log Ks = - 22.13 kdeThe solubility of the formed low-soluble metal sulfides is very low and therefore the concentration of ions from metal simulates in the water flowing through these precipitates is very low. The virtually insoluble metal sulphides formed are adhered to the surface of a solid carbon-based material as a suspension by adhesion forces, and the aqueous solution that flows around it is virtually free of these metal ions. Their maximum residual molar concentration can be calculated from the product of the solubility of K with the corresponding sulphide. For example, for nickel sulfide NiS, log K s = - 22.13 where

Ks = (Ni2+) . (S2 ) (4)Ks = (Ni 2+ ). (S 2 ) (3)

Zbytková koncentrace H2S po odstranění příslušných sloučenin se pohybuje od 0,000 mg.!'1 (pod mezí detekce) do 0,022 mg.l'1.The residual H 2 S concentration after removal of the respective compounds ranges from 0.000 mg. 1 (below the detection limit) to 0.022 mg.l -1 .

Příklady uskutečnění vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Příklad 1Example 1

Odstranění rozpuštěných sloučenin niklu Ni z minerální vody. Minerální voda z určitého zdroje severozápadních Čech, středně mineralizované, s celkovým obsahem rozpuštěných aniontů a kationtů 1 902 mg.l'1 s obsahem niklu Ni2* = 0,267 mg.l·', s obsahem volného oxidu uhličitého CO2 = 746 mg.r', s hodnotou pH = 5.9 a s obsahem sulfanu nižším než 0,000 mg.r1 (pod mezí detekce) byla při teplotě 12 až 14 °C upravována na poloprovozním zařízení objemové filtrace.Removal of dissolved Ni Ni compounds from mineral water. Mineral water from a certain source of Northwest Bohemia, moderately mineralized, with total dissolved anions and cations of 1 902 mg.l -1 with nickel content Ni 2 * = 0,267 mg.l · ', with free carbon dioxide CO 2 = 746 mg. r ', having a pH value of 5.9 and a sulfane content of less than 0.000 mg.r 1 (below the limit of detection) was adjusted in a pilot plant bulk filtration apparatus at a temperature of 12 to 14 ° C.

Jako filtrační materiál bylo použito zrnité filtrační uhlí ve výšce vrstvy 1 000 mm, které bylo předem upraveno průtokem vody nasycené sulfanem H2S o koncentraci 2.1 g.l·'. Minerální voda postupem podle vynálezu protékala uzavřenou vrstvou upraveného filtračního uhlí směrem shora . 7 .As filter material, granular filter coal was used at a layer height of 1000 mm, which had been pretreated with a flow rate of water saturated with H 2 S sulphate at a concentration of 2.1 g / l. The mineral water flowed through the closed layer of treated filter coal from above through the process of the invention. 7.

dolů. Nikelnaté ionty Ni2+ v minerální vodě, která protékala kolem zrnek filtračního uhlí, při průtoku vrstvičkami sulfanu H2S naadsorbovaného na povrchu filtračního uhlí reagovaly s vysoce koncentrovanými anionty S2' za vzniku nerozpustných částic sulfidu nikelnatého NiS. Částice této supsenze se současně filtračním mechanizmem zachycovaly ve vrstvě upraveného filtračního uhlí.down. Ni 2+ ions in mineral water flowing around the filter coal grains, when flowing through the H 2 S layers adsorbed on the filter coal surface, reacted with highly concentrated anions S 2 'to form insoluble NiS particles. At the same time, the particles of this supernatant were collected by a filtering mechanism in a layer of treated filter coal.

Upravená voda, která vytékala dolem z vrstvy pevného filtračního materiálu na bázi uhlíku po dobu 26 hodin, rychlostí 3 m.h'1 obsahovala nikl Ni v koncentraci nižší než 0,02 mg.l'1, oxid uhličitý v nezměněné koncentraci CO2 = 741 až 750 mg.l’1 a s obsahem sulfanu nižším než 0,000 mg.l·1 (pod mezí detekce) při hodnotách pH = 5,90 až 5,88.The treated water, which flowed down from the layer of solid carbon-based filter material for 26 hours, at a rate of 3 m.h -1 contained nickel Ni at a concentration of less than 0.02 mg.l -1 , carbon dioxide at unchanged CO 2 concentration = 741 to 750 mg.l -1 and having a sulphane content of less than 0,000 mg.l -1 (below the limit of detection) at pH values of 5,90 to 5,88.

Minerální složení vody ve zbývajících komponentech zůstalo také prakticky beze změny. Snížení koncentrací olova Pb. rtuti Hg a berylia Be bylo také zaznamenáno, ale v oblasti citlivosti použitých analytických metod.The mineral composition of the remaining components also remained virtually unchanged. Reduction of lead concentrations Pb. Mercury Hg and beryllium Be have also been reported, but in the sensitivity range of the analytical methods used.

Příklad 2Example 2

Odstranění rozpuštěných sloučenin berylia Be z vody. Podzemní voda z určitého zdroje středních Čech, středně mineralizovaná, s obsahem volného sulfanu H2S = 0,022 mg.1’1, s obsahem berylia Be = 0,032 mg.l'1, s obsahem volného CO2 = 2 456 mg.l'1 a pH = 5,95 byla při teplotě 9 až 10 °C upravována podle vynálezu v poloprovozním zařízení. Suspenze práškového aktivního uhlí byla nejprve nasycena sulfanem H2S při jejím míchání v roztoku sulfanu H2S = 0,1 mg.l'1 a potom v množství 100 mg.l'1 dávkována do proudu upravené vody. Vzniklá suspenze byla objemovou filtrací přes křemenný písek zbavena suspenze aktivního uhlí a analyzována, lonty berylia Be~ v upravené vodě, ve filtrátu byly v koncentraci 0,002 mg.l'1, obsah volného oxidu uhličitého byl v průměru ze 6 stanovení 2 451 mg.l'1 a pH = 5,98. Obsah sulfanu H2S v upravené vodě byl nižší než 0,020 mg.l1.Removal of dissolved beryllium Be compounds from water. Groundwater from a certain source of Central Bohemia, moderately mineralized, with free H 2 S content = 0.022 mg.1 -1 , with beryllium content Be = 0.032 mg.l -1 , with free CO2 content = 2,456 mg.l -1 and pH = 5.95 was adjusted according to the invention in a pilot plant at a temperature of 9 to 10 ° C. Slurry of powdered activated carbon was first saturated with H 2 S during its stirring in a solution of hydrogen sulfide H 2 S = 0.1 mg.l -1 and at 100 mg.l -1 dosed into the stream of treated water. The resulting suspension was freed from activated carbon suspension by volumetric filtration through quartz sand and analyzed for beryllium Be ions in the treated water, in the filtrate at a concentration of 0.002 mg.l -1 , the free carbon dioxide content was on average from 6 determinations 2,451 mg.l. '1 and pH = 5.98. The H 2 S content of the treated water was less than 0.020 mg.l 1 .

Příklad 3Example 3

Pro úpravu vody bylo při stejné teplotě 12 až 14 °C použito stejné poloprovozní zařízení objemové filtrace jako je uvedeno v příkladu č. 1. Rovněž stejným způsobem bylo uspořádáno filtrační lože, však nebylo předem nasyceno sulfanem H2S.For the treatment of water at the same temperature of 12 to 14 ° C, the same pilot plant for volumetric filtration as in Example 1 was used. The filter bed was also arranged in the same way, but not pre-saturated with H 2 S.

Pro úpravu byla použita voda ze stejného zdroje a stejného výchozího složení jako v příkladu č. 2. Při filtraci vody rychlostí 3 m.h'1 v průběhu 26 hodin byly ve filtrátu nacházeny následující koncentrace berylia Be a sulfanu H2S:Water from the same source and starting composition as in Example 2 was used for the treatment. When the water was filtered at 3 m.h -1 for 26 hours, the following concentrations of beryllium Be and H 2 S were found in the filtrate:

Hodina filtrace Hour of filtration 4 4 8 8 12 12 16 16 20 20 May 26 26 Be mg.l'1 Be mg.l -1 0,032 0,032 0,032 0,032 0,015 0.015 0,004 0.004 0,002 0.002 0,002 0.002 H2S mg.l'1 H 2 S mg.l -1 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000

pozn. 0,000 mg.l'1 - pod mezí detekceNote: 0,000 mg.l -1 - below detection limit

Průběh filtračního cyklu, kdy v prvních hodinách filtrace k zachycování a separaci berylia Be nedocházelo, ale s vysokou účinností k němu začalo docházet až po 16 hodinách filtrace dokládá, že pro účinné srážení berylia Be do nerozpustné formy sulfidu berylnatého BeS bylo zapotřebí aby se nejprve vytvořila adsorpcí sulfanu z upravované vody jeho vrstvička na povrchu filtračního uhlí a teprve potom v ní docházelo ke srážení sulfidu berylia a současně i k adsorpci vzniklé nerozpustné látky na povrchu filtračního materiálu.The course of the filtration cycle, when beryllium Be capture and separation did not occur in the first hours of filtration, but began to occur with high efficiency only after 16 hours of filtration, demonstrates that to effectively precipitate beryllium Be into an insoluble form of beryllium sulfide by adsorption of the sulfane from the treated water its layer on the surface of the filter coal and only then did it precipitate the beryllium sulfide and at the same time adsorb the resulting insoluble substance on the surface of the filter material.

Tento příklad rovněž dokládá, že k efektivnímu srážení berylia nedochází ve vodním roztoku i když je v něm také přítomen sulfan a také rovněž to, že samotná filtrace přes pevný filtrační materiál na bázi uhlíku je neúčinná pro odstraňování berylia z filtrovaného roztoku dokud se na něm nevytvoří z přiváděného sulfanu vrstvička molekul H2S. Příklad tak dokládá, že jedině při 5 spojení uvedených dvou procesů, tj. současné působení sulfanu a pevného materiálu na bázi uhlíku, dochází k účinkům podle vynálezu.This example also demonstrates that effective precipitation of beryllium does not occur in aqueous solution although sulfane is also present, and also that filtration through solid carbon-based filter material alone is ineffective to remove beryllium from the filtered solution until it is formed. supply of hydrogen sulphide layer of molecules of H 2 S. Example thus demonstrates that when only five connecting said two processes, i.e. simultaneous action of hydrogen sulfide and a solid carbon-based material, there are the effects of the invention.

Způsob průmyslového využití vynálezuMethod of industrial application of the invention

Vynález nalezne využití pro všechny průmyslové aplikace, kde bude žádána úprava podzemních, minerálních, povrchových a odpadních vod s obsahem rozpuštěných sloučenin niklu, berylia, arsenu, antimonu, olova, bizmutu, mědi, kadmia, kobaltu, cínu, rtuti a dalších kovů, které se z vodných roztoků vylučují sulfanem H2S jako nerozpustné simíky při pH nižším než pH = 8,5, 15 vy šším než je přípustné pro jejich uvažované použití v nápojovém průmyslu, respektive pro vypouštění do kanalizace nebo recipientu.The invention will find use for all industrial applications where treatment of ground, mineral, surface and waste waters containing dissolved compounds of nickel, beryllium, arsenic, antimony, lead, bismuth, copper, cadmium, cobalt, tin, mercury and other metals is desired. are separated from the aqueous solutions by H 2 S sulphate as insoluble simulates at a pH lower than pH = 8.5, 15 higher than permitted for their intended use in the beverage industry, or for discharge into a sewer or recipient.

Claims (1)

Způsob odstraňování rozpuštěných sloučenin niklu, berylia, arsenu, antimonu, olova, bizmutu, 25 mědi, kadmia, kobaltu, cínu, rtuti a dalších kovů, které se z vodných roztoků vylučují sulfanemProcess for removing dissolved compounds of nickel, beryllium, arsenic, antimony, lead, bismuth, 25 copper, cadmium, cobalt, tin, mercury and other metals which are separated from aqueous solutions by sulfane H2S jako nerozpustné simíky při pH nižším než pH = 8,5, srážením a separací, vyznačený tím, že srážení a separace nerozpustných sloučenin těchto látek se provádí současně na povrchu pevného materiálu na bázi uhlíku, který voda s hodnotou pH nižší než pH = 8,5 obtéká, přičemž sulfan pro srážení se na povrch materiálu přivádí kontinuálně nebo přerušovaně.H 2 S as insoluble simulates at pH less than pH = 8.5, by precipitation and separation, characterized in that the precipitation and separation of insoluble compounds of these substances is carried out simultaneously on the surface of a solid carbon-based material which water with a pH below pH = 8.5 bypasses, wherein the sulfane to be precipitated is fed continuously or intermittently to the surface of the material.
CZ97211A 1997-01-22 1997-01-22 Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water CZ282792B6 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ97211A CZ282792B6 (en) 1997-01-22 1997-01-22 Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ97211A CZ282792B6 (en) 1997-01-22 1997-01-22 Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ21197A3 CZ21197A3 (en) 1997-10-15
CZ282792B6 true CZ282792B6 (en) 1997-10-15

Family

ID=5461396

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97211A CZ282792B6 (en) 1997-01-22 1997-01-22 Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ282792B6 (en)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA201370173A1 (en) 2011-02-01 2014-01-30 Острэлиан Биорефайнинг Пти Лтд. PRODUCT FROM POWDER OF PHOSPHATE OF CELLULOSE AND METHOD FOR ITS PREPARATION AND ALSO APPLICATION FOR REMOVAL OF POLLUTANT IMPURITIES FROM AQUEOUS SOLUTIONS
AU2015203191B2 (en) * 2011-02-01 2017-03-09 Australian Biorefining Pty Ltd Cellulose phosphate powder product and process for manufacture thereof, and application to removal of contaminants from aqueous solutions

Also Published As

Publication number Publication date
CZ21197A3 (en) 1997-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lewis Review of metal sulphide precipitation
Streat et al. Hydrous ferric oxide as an adsorbent in water treatment: Part 3: Batch and mini-column adsorption of arsenic, phosphorus, fluorine and cadmium ions
CN101186375B (en) Material and method for processing water containing heavy metal ion
CA2787032C (en) Zero valent iron/ iron oxide mineral/ferrous iron composite for treament of a contaminated fluid
CN107002168A (en) A kind of leaching simultaneously in hygrometric state solid and the METAL EXTRACTION method of absorption
US8182697B2 (en) Method and apparatus for treating selenium-containing wastewater
Moore et al. Methods for removing selenium from aqueous systems
Udomkitthaweewat et al. Removal of zinc based on a screw manufacturing plant wastewater by fluidized-bed homogeneous granulation process
US20120175311A1 (en) Method for the removal of organic chemicals and organometallic complexes from process water or other streams of a mineral processing plant using a zeolite
Park et al. A novel arsenic immobilization strategy via a two-step process: Arsenic concentration from dilute solution using schwertmannite and immobilization in Ca–Fe–AsO4 compounds
Kuchar et al. Sulfidation treatment of copper-containing plating sludge towards copper resource recovery
Bayon et al. Remediation of cobalt from semiconductor wastewater in the frame of fluidized-bed homogeneous granulation process
US6833123B2 (en) Method for liquid chromate ion and oxy-metal ions removal and stabilization
Ntwampe et al. Removal of heavy metals using bentonite clay and inorganic coagulants
US8709255B2 (en) Selenium removal methods and systems
CZ282792B6 (en) Process of removing dissolved compounds of nickel and other heavy metals from water
KR102338035B1 (en) adsorption method
Shanmugavalli et al. Uptake of Pb (II) ion from aqueous solution using silk cotton hull carbon: an agricultural waste biomass
Kadirvelu et al. Eco-friendly technologies for removal of hazardous heavy metal from water and industrial wastewater
Estay et al. Metal Sulfide Precipitation: Recent Breakthroughs and Future Outlooks. Minerals 2021, 11, 1385
JP4771284B2 (en) Method and apparatus for treating selenium-containing wastewater
PL235943B1 (en) Method for removing metals from wastes from wet-flue gas desulfurization systems
Estay Cuenca et al. Metal sulfide precipitation: Recent breakthroughs and future outlooks
Féris et al. Sorption of heavy metals on a coal beneficiation tailing material: II. Adsorptive particulate flotation
Djuvfelt Removal of antimony from reclaim water at Boliden Tara Mines

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050122