CZ281925B6 - Palivový článek jaderného reaktoru a způsob jeho výroby - Google Patents

Palivový článek jaderného reaktoru a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ281925B6
CZ281925B6 CS906565A CS656590A CZ281925B6 CZ 281925 B6 CZ281925 B6 CZ 281925B6 CS 906565 A CS906565 A CS 906565A CS 656590 A CS656590 A CS 656590A CZ 281925 B6 CZ281925 B6 CZ 281925B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
sleeves
spacer
webs
sleeve
rod
Prior art date
Application number
CS906565A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolph Matthias
Original Assignee
Siemens Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Aktiengesellschaft filed Critical Siemens Aktiengesellschaft
Publication of CS656590A3 publication Critical patent/CS656590A3/cs
Publication of CZ281925B6 publication Critical patent/CZ281925B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C3/00Reactor fuel elements and their assemblies; Selection of substances for use as reactor fuel elements
    • G21C3/30Assemblies of a number of fuel elements in the form of a rigid unit
    • G21C3/32Bundles of parallel pin-, rod-, or tube-shaped fuel elements
    • G21C3/34Spacer grids
    • G21C3/344Spacer grids formed of assembled tubular elements
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Fuel Cell (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)

Abstract

Sestavením prizmatických, zejména šestibokých objímek (12) z plechu se vytvoří mříž, jejíž oka slouží k zasunutí vždy jedné tyče (2). Z objímek (12) se přitom vyhnou stojiny (13) tak, že při sestavení objímek (12) v mříž na sebe volné konce (13a) stojin (13) dosedají na tupo a tvoří části stěn přídavných objímek, aniž by se materiál překrýval. Místo styku (14) jsou spojena svařením.ŕ

Description

Rozpěrka pro palivový článek jaderného reaktoru a způsob její výroby
Oblast techniky
Vynález se týká rozpěrky pro palivový článek jaderného reaktoru se vzájemně rovnoběžnými tyčemi, zejména tyčemi obsahujícími jaderné palivo, přičemž rozpěrka má tvar mříže s oky, určenými pro uložení vždy jedné tyče, a je vytvořena sestavením prizmatických objímek na sebe. Vynález má obzvláštní význam pro rozepření palivových tyčí v moderních tlakovodních reaktorech, které mají v porovnání s běžnými tlakovodními reaktory nepatrnou vzdálenost mezi palivovými tyčemi. Vynález se rovněž týká způsobu výroby rozpěrky pro palivový článek jaderného reaktoru.
Dosavadní stav techniky
Z evropského spisu E-B-0 210 526 je známý palivový článek jaderného reaktoru, v němž jsou uspořádány rozpěrky sestavené z objímek; které mají mřížová oka pro uložení každé jednotlivé tyče. V každé mříži je mezi dvěma osmibokými hlavními objímkami umístěna kvadratická distanční objímka. Přitom jsou na hlavních objímkách vytvarovány poloviny distančních objímek tak, že při sestavení mřížové rozpěrky na sebe dosedají volné konce ramen polovin distančních objímek jedné hlavní objímky a volné konce ramen poloviny distanční objímky sousední hlavní objímky. Místa jejich styku jsou svařena a tvoří podélné švy, které mají proti proudění chladivá protékajícího palivovým článkem jenom nepatrný odpor.
U moderních tlakovodních reaktorů přináší velké obtíže udržování vzájemné vzdálenosti palivových tyčí právě v důsledku toho, že jejich vzdálenost je oproti běžným tlakovodním reaktorům velice malá.
Úkolem vynálezu je vytvořit rozpěrku pro palivový článek jaderného reaktoru a vypracovat způsob výroby rozpěrky tak, aby bylo i při malých vzdálenostech tyčí zajištěno spolehlivé držení tyčí ve vzájemné poloze a přitom co nejmenší odpor proti proudění chladivá.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje rozpěrka pro palivový článek jaderného reaktoru se vzájemně rovnoběžnými tyčemi, zejména tyčemi obsahujícími jaderné palivo, přičemž rozpěrka má tvar mříže s oky, určenými pro uložení vždy jedné tyče, a je vytvořena sestavením prizmatických objímek na sebe, podle vynálezu, jehož podstatou je, že z objímek jsou vyhnuty stojiny, jejichž volné konce v sestavených objímkách na sebe dosedají na tupo a tvoří části stěn přídavných objímek, přičemž místa styku jsou spojena svařením nebo spájením.
Tato konstrukce umožňuje těsné uspořádání ok mříže, přičemž nedochází k zúžení průtočného průřezu překrytím nebo zdvojením spojovaných stěn v okách rozpěrky. Objímky rozpěrky lze vyrobit z jediného kusu plechu na automatech s velikou přesností, přičemž dělení mříže rozpěrky lze přesné dodržet pomocí vhodných montážních a svařovacích zařízení.
Pro použití v moderních tlakovodních reaktorech je účelné, aby objímky měly tvar šestibokého hranolu a aby stojiny byly vyhnuty z rohů objímek. Oproti rozpěrce, kde se používá osmibokých hlavních objímek a kvadratických distančních objímek, se při této konstrukci dosáhne podstatného zjednodušení a snížení odporu proti proudění chladivá, protože odpadají distanční objímky.
Účelně jsou stojiny na svých volných koncích zešikmené. To umožňuje použití velmi tenkých plechů pro objímky, aniž by se plech musel zdvojovat nebo překrývat ,k tomu, aby vznikl trvanlivý svarový šev.
- 1 CZ 281925 B6
Aby se maximálně snížil odpor proti proudění chladivá, je podle vynálezu účelné vyříznout alespoň v jedné stěně objímky dva rovnoběžné výřezy a vyhnout lamelu vzniklou mezi nimi ven, takže vytvoří pružinu, která slouží k uložení bez vůle pro tyč vedenou v objímce.
Vynález se rovněž týká způsobu výroby rozpěrky pro palivový článek jaderného reaktoru se vzájemně rovnoběžnými tyčemi, zejména tyčemi obsahujícími palivo. Při tomto postupu se z plechu vysekne rozvinutý plášť objímky, který se opatří zářezy pro stojiny a rovnoběžnými výřezy k vytvoření lamel a vroubky, poté se plášť vytvaruje do prizmatické objímky a místo styku vytvořeného pláště se svaří nebo spájí. Poté se zněj vyhnou stojiny a lamely a velké množství objímek se vzájemně sestaví do rozpěrky tak, že volné konce stojin na sebe dosedají na tupo a tvoří části stěn přídavných objímek, přičemž stojiny se spojí svařením nebo spájením a vznikne mříž, jejíž oka slouží vždy pro zasunutí jedné tyče. Tento způsob lze realizovat jednoduchým způsobem a levně řezacími a ohýbacími automaty.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příkladem provedení, znázorněným na výkresech, kde obr. I znázorňuje pohled na palivový článek jaderného reaktoru, obr. 2 půdorys části rozpěrky, obr. 3 ve zvětšeném měřítku půdorys objímky, obr. 4 rozvinutý plášť objímky a obr. 5 bokorys objímky z obr. 3.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. I je zakreslen palivový článek L který sestává z palivových tyčí 2 v šestibokém mřížovém uspořádání. V jaderném reaktoru v jeho jádru je umístěn předem stanovený počet vzájemně identických palivových článků 1, které jsou uloženy v tlakové nádobě, a kterými proudí ve směru šipky K zdola nahoru chladivo. Palivové tyče 2 palivového článku 1 jsou přidržovány v nosné konstrukci, která sestává z hlavy 3 a paty 4 palivového článku 1 a z vodicích trubek 5, které leží mezi nimi, a do kterých se zasouvají neznázoměné ovládací tyče. Na vodicích trubkách 5 jsou upevněny rozpěrky 6 - 11. které spojují palivové tyče 2 do svazku a přidržují je tak, aby se mohly volně roztahovat, a aby přitom zůstal stejný průřez pro průtok chladivá. Ze stran otevřená konstrukce palivových článků 1 umožňuje příčné promíchávání chladivá ajeho stejnoměrný ohřev.
Obr. 2 znázorňuje v půdorysu část šestiboké rozpěrky 11, která sestavením prizmatických objímek 12 tvoří mříž. Její oka slouží k zasunutí vždy jedné palivové tyče 2.
Jak je patrné z obr. 3, jsou z každé objímky 12 vyhnuty stojiny 13, které tvoří části stěn sousedních objímek 12 tím, že při sestaveni objímek 12 k sobě dosedají volné konce 13a stojin 13 na tupo na sebe. Místa styku 14 jsou spojena svařením. Stojiny 13 jsou na svých volných koncích zkosené, což usnadňuje svaření tenkých stojin 13.
Při výrobě objímky 12 se rozvinutý plášť objímky 12 vyřízne nebo vysekne z plechu, například z pásového plechu (obr. 4). Přitom se současně vyříznou nebo vyseknou zářezy 19 pro vytvoření stojin 13 a rovnoběžné výřezy 15, 16, mezi nimiž vzniknou lamely. Tyto lamely mezi rovnoběžnými výřezy 15, 16 se vyhnou ven, čímž vznikne pružina 17, která zajišťuje pružné uložení bez vůle pro tyč procházející objímkou 12. Tím, že se pružina 17 vytvoří z plechu tvořícího celý plášť, se dosáhne požadované měkké charakteristiky pružení, aniž by se do objímky 12 musel vsazovat přídavný pružný element. Po vyříznutí nebo současně s vyříznutím lze v plášti objímky 12 vytlačit vroubky 20, které pak slouží jako ložiskové elementy pro palivovou tyč 2 uloženou v objímce.
Vyříznutý plechový dílec 18 se potom vytvaruje do prizmatické objímky 12, jak ukazuje obr. 5. Styčné strany 21a, 21b pláště objímky 12 se pak svaří nebo spájí. Před spojením nebo po něm lze z objímky 12 vyhnout stojiny 13 a lamely. Objímka 12 se potom zakalí.
Pro každou tyč, která má být uložena v objímce 12 , se v objímce 12 vytvoří nejméně tříbodové uložení, které sestává alespoň ze dvou vroubků 20 a jedné pružiny 17. Jak ukazuje obr. 4 a 5, mohou být zářezy 19 v plechovém dílci 18 uspořádány souměrně na obou koncích.
Účelně má plechový dílec 18 na styčných stranách 21a, 21b výřez 22, do kterého zapadá při tvarování objímky 12 plechový výstupek 23 na protilehlé styčné straně 21a. 21b, čímž vznikne tvarový záběr.
K vytvoření rozpěrky 6 - 11 se předem stanovený počet objímek 12 spojí do mříže. Přitom se ze stojin 13 sousedních objímek 12 vytvoří stěny nových objímek. Jak ukazuje například obr. 2, sestavením objímek 12. 12a. 12b vznikne nová objímka 12c ze stojin 13 těchto tří objímek 12. 12a. 12b. Analogicky se to opakuje i u ostatních objímek. Pro oka rozpěrky, která jsou na okraji, je použito ze strany otevřených objímek 12d s delšími stěnami, které se svaří s rámem 1 la.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rozpěrka pro palivový článek jaderného reaktoru se vzájemně rovnoběžnými tyčemi, zejména tyčemi obsahujícími jaderné palivo, přičemž rozpěrka má tvar mříže s oky, určenými pro uložení vždy jedné tyče, a je vytvořena sestavením prizmatických objímek na sebe, vyznačující se tím, že z objímek (12) jsou vyhnuty stojiny (13), jejichž volné konce (13a) v sestavených objímkách (12) na sebe dosedají na tupo a tvoří části stěn přídavných objímek (12c), přičemž místa styku (14) jsou spojena svařením nebo spájením.
  2. 2. Rozpěrka podle nároku 1, vyznačující se tím, že objímky (12) mají tvar šestibokého hranolu a stojiny (13) jsou vyhnuty z rohů objímek (12).
  3. 3. Rozpěrka podle nároku 2, vyznačující se t í m , že stojiny (13) jsou na volných koncích (13a) zkosené.
  4. 4. Rozpěrka podle nároku 1, vyznačující se tím, že alespoň v jedné stěně objímky (12) jsou vyříznuty dva rovnoběžné výřezy (15, 16) a lamela vzniklá mezi nimi je vyhnuta k vytvoření pružiny (17) k uložení tyče vedené objímkou (12) bez vůle.
  5. 5. Rozpěrka podle nároků 1 nebo 4, vyznačující se tím, že nejméně ve dvou stěnách objímky (12) je vytvořen alespoň jeden vroubek (20) jako ložisko pro tyč (2).
  6. 6. Způsob výroby rozpěrky podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že se z plechu vyřízne nebo vysekne rozvinutý plášť objímky (12), který se opatří zářezy (19) pro stojiny (13) a rovnoběžnými výřezy (15, 16) k vytvoření lamel a vroubky (20), plechový dílec (18) tvořící plášť se vytvaruje do prizmatické objímky a jeho styčné strany se svaří nebo spájí, poté se vyhnou stojiny (13) a lamely a objímky (12) se sestaví do rozpěrky (6) tak, že volné konce (13a) stojin (13) na sebe na tupo dosedají a tvoří části stěn přídavných objímek (12d), přičemž stojiny (13) se spojí svařením nebo spájením a vytvoří se mříž, jejíž oka slouží k uložení vždy jedné tyče (2).
CS906565A 1989-12-22 1990-12-21 Palivový článek jaderného reaktoru a způsob jeho výroby CZ281925B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP89123791A EP0433493B1 (de) 1989-12-22 1989-12-22 Kernreaktor-Brennelement mit Abstandhaltern und Verfahren zu deren Herstellung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS656590A3 CS656590A3 (en) 1992-03-18
CZ281925B6 true CZ281925B6 (cs) 1997-04-16

Family

ID=8202272

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS906565A CZ281925B6 (cs) 1989-12-22 1990-12-21 Palivový článek jaderného reaktoru a způsob jeho výroby

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0433493B1 (cs)
CZ (1) CZ281925B6 (cs)
DE (1) DE58908369D1 (cs)
FI (1) FI905141A (cs)
HU (1) HU210553B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4410396A1 (de) * 1994-03-25 1995-09-28 Siemens Ag Abstandhalter mit hexagonalen Maschen
SE526381C2 (sv) * 2004-01-15 2005-09-06 Westinghouse Electric Sweden Spridare och bränsleenhet för en nukleär anläggning
JP4746563B2 (ja) 2004-01-15 2011-08-10 ウェスティングハウス エレクトリック スウェーデン アーベー 原子力発電所用スペーサ及び燃料ユニット
CN103400617A (zh) * 2013-08-12 2013-11-20 上海阿波罗机械股份有限公司 一种核电站用乏燃料棒贮存格架
CN103400616A (zh) * 2013-08-12 2013-11-20 上海阿波罗机械股份有限公司 一种核电站用乏燃料棒贮存格架模块

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1497083A (fr) * 1965-10-21 1967-10-06 Siemens Ag Dispositif d'écartement pour éléments combustibles de réacteurs nucléaires hétérogènes
NL7207937A (cs) * 1972-06-12 1973-12-14
EP0210526B1 (de) * 1985-07-24 1989-05-24 Siemens Aktiengesellschaft Kernreaktorbrennelement

Also Published As

Publication number Publication date
HUT58944A (en) 1992-03-30
HU908421D0 (en) 1991-07-29
FI905141A (fi) 1991-06-23
CS656590A3 (en) 1992-03-18
EP0433493A1 (de) 1991-06-26
EP0433493B1 (de) 1994-09-14
DE58908369D1 (de) 1994-10-20
FI905141A0 (fi) 1990-10-18
HU210553B (en) 1995-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3442763A (en) Nuclear reactor fuel element assemblies
EP0456055B1 (en) Modified cross point spacer apparatus and construction
US4544522A (en) Nuclear fuel assembly spacer
KR100657603B1 (ko) 핵 연료 어셈블리용 그리드 및 핵 연료 어셈블리용 삽입물
US4844860A (en) Support grid with integral vanes
US4714585A (en) Interlocking egg-crate type grid assembly
US5367549A (en) Hexagonal grid
US4728489A (en) Support grid with integral vanes
EP0399182A1 (en) Support grid with integral inclined waves
US5173252A (en) Removable springs for ferrule spacer
CZ281925B6 (cs) Palivový článek jaderného reaktoru a způsob jeho výroby
JPS6129677B2 (cs)
US4556531A (en) Nuclear fuel assembly spacer and spring component therefor
US4351795A (en) Grids for nuclear fuel assemblies
US4028180A (en) Support grid for fuel elements in a nuclear reactor
EP0578502B1 (en) Fuel rod support grids for fuel assembly
EP0722172A1 (en) Spacer for fuel rods
EP0134920B1 (en) Welding fixture for nuclear reactor fuel assembly grid
EP0084947B1 (en) Bracing grids for nuclear reactor fuel sub-assemblies
US4725402A (en) Welded nuclear fuel grid and method
HU214389B (hu) Távtartó rácsozat nukleáris fűtőelemekhez
EP1909293A2 (en) Distance lattice
DE3832910A1 (de) Kernbrennstoff-abstandshalter vom einzelzellentyp und verfahren fuer dessen herstellung
GB2060981A (en) Spacer grid
JP4317638B2 (ja) 燃料集合体用支持格子