CZ28177U1 - Zámek a klíč - Google Patents

Zámek a klíč Download PDF

Info

Publication number
CZ28177U1
CZ28177U1 CZ2015-30809U CZ201530809U CZ28177U1 CZ 28177 U1 CZ28177 U1 CZ 28177U1 CZ 201530809 U CZ201530809 U CZ 201530809U CZ 28177 U1 CZ28177 U1 CZ 28177U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lock
key
locking member
housing
insert
Prior art date
Application number
CZ2015-30809U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Holda
Original Assignee
Assa Abloy Czech & Slovakia S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Assa Abloy Czech & Slovakia S.R.O. filed Critical Assa Abloy Czech & Slovakia S.R.O.
Priority to CZ2015-30809U priority Critical patent/CZ28177U1/cs
Publication of CZ28177U1 publication Critical patent/CZ28177U1/cs

Links

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)

Description

Oblast techniky
Předmětem technického řešení je uspořádání soustavy zámku a klíče k ovládání tohoto zámku.
Dosavadní stav techniky
Známá provedení plochého klíče válcového zámku se obvykle opírají výstupkem ve spodní nebo boční hraně dříku klíče v jeho přechodové části, přivrácené k hlavě klíče, o čelo otočné cylindrické vložky zámku, čímž je definována poloha uzávěru vytvarovaného na spodní hraně dříku klíče a vývrtů pro stavítka a blokovací kolíky ve vložce a v tělese pouzdra zámku. Toto uspořádání vyžaduje poměrně přesné obrobení čela vložky, které může ovlivnit funkci zámku. V jiných provedeních se výstupek v oblasti špičky plochého klíče opírá o pevný doraz, který je upevněn ve vybrání vložky zámku na jejím vnitřním konci, viz napříldad patenty US 3298211, US 5176015, US 5507163 a US 6079240, patenty GB 181429, GB 2361505 a GB 2413152 nebo evropský patent EP 1154103.
V evropském patentu EP 0237172 (resp. analogickém dokumentu DE 3603687) je popsáno uspořádání zámku a klíče s vnějším dorazem o čelo válcové vložky, kde do bočního otvoru vložky je volně zasunutý kolík s bočním výstupkem. Tento výstupek zasahuje do podélné tvarované drážky vytvořené v široké boční straně dříku klíče a v závislosti na poloze zasouvaného dříku klíče je tento kolík vysouván ze spodní části tělesa zámku do tělesa vložky tak, že v definované poloze vnějšího dorazu klíče uvolní dělicí plochu mezi tělesem zámku a vložkou, která se může pootáčet a ovládat stavítka zámku. Nevýhodou je snížená pevnost namáhané přední části dříku klíče, ve které jsou po obou bočních širších stranách tvarované drážky. Rovněž výroba takového klíče je složitější, vyžaduje speciální nákladné výrobní zařízení k vytvoření oboustranných drážek.
Patent CZ 303220 a užitný vzor CZ 24303 (U) popisují systémy zámku a klíče k jeho ovládání, kde v podélné ose vložky je variabilní umístění vnitřního, případně vnějšího dorazu klíče, které umožňuje vyšší úroveň kontroly výroby klíčů a zvýšenou životnost kombinace zámku a plochého klíče pro jeho ovládám. V těchto dvou dokumentech CZ 303220 a CZ 24303 (U) je popsáno uspořádání sestavy zámku a klíče s blokovacím členem, vloženým do obvodové drážky válcové vložky zámku. Tento blokovací člen slouží pouze jako doraz dříku klíče, neumožňuje blokování vložky vůči tělesu zámku.
Známé konstrukce neumožňují umístění dorazového členu v libovolném místě po délce vložky zámku a tedy ovládání zámku s různým počtem stavítek klíčem, u kterého je vzdálenost dorazové plochy jeho dříku od špičky klíče pro různé počty výřezů pro stavítka konstantní, a současně blokování vložky zámku oproti tělesu zámku. To znamená, aby klíči se stejnou hloubkou zářezu pro stavítka bylo možno ovládat zámky s různým počtem stavítek. Zeslabená část dříku klíče v jeho koncové oblasti může mít rovněž za následek nepřesné vedení klíče ve vložce, což při delším užívání může vést až k disfunkčnosti zámku, protože klíč nemá požadovanou vertikální polohu. Další nevýhodou je snížená životnost klíče, protože blokovací kolíky zámku se vysouvají přes dělicí plochu a mechanicky obrušují vložku, což může být důvodem, že tato provedení plochého klíče a zámku nenalezla širší uplatnění na trhu.
Podstata technického řešení
Úkolem tohoto řešení je ztížit používání klíčů, které nejsou autorizovány výrobcem zámku a které při užívání mohou vložku zámku poškozovat. Dalším cílem je současně zvyšovat úroveň zabezpečení, distribuce a kombinační schopnosti jednotlivých klíčů. Předmětem tohoto technického řešení je uspořádání systému zámku a klíče k ovládání tohoto zámku. Zámek má dvě souosé zamykací válcové vložky, otočně uložené každá ve svém pouzdru, mezi nimiž je v ose uložen ovládací zub zámku, kde obě pouzdra jsou navzájem spojena můstkem, a kde obě vložky jsou drženy pohromadě pomocí pojistných členů s axiálním zajištěním polohy vložek v pouzdrech. Vložky jsou pro ovládání zámku osazeny spojkou, která je současně suvně, ale neotočně vůči
CZ 28177 Ul ovládacímu zubu uložena v ose otáčení tohoto ovládacího zubu. V tělese každé vložky je situován blokovací člen, který tvoří vnitřní doraz dříku do zámku zasunutého klíče. Pouzdro zámku je proti blokovacímu členu opatřeno vybráním, jehož tvar a hloubka odpovídají tvaru a tloušťce blokovacího členu. Dřík plochého klíče pro ovládání tohoto zámku má na jedné své hraně výřezy pro dosednutí a ustavení stavítek zámku, zatímco na protilehlé hřbetní hraně má dřík klíče alespoň jeden tvarovaný zářez, případně vybrání, s dorazovou plochou o blokovací člen. Podstata technického řešení spočívá v tom, že ke spojce, situované uvnitř vložky zámku, je přivrácen odpružený nástavec pro nastavení polohy do zámku zasunutého klíče, ve které hřbetní hrana jeho dříku s rozdílnými rozměry od špičky klíče k dorazové ploše dříku dosedá k blokovacímu členu. Délka odpruženého nástavce může být řízené proměnná, například s odstupňovanou velikostí.
Integrální součástí blokovacího členu může být alespoň jeden kolík, který je v závislosti na poloze do zámku zasunutého klíče, ve funkční poloze blokování otáčení válcové vložky v tělese pouzdra zámku, volně uložený v otvoru pouzdra zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou a tělesem pouzdra, a vysunutý z tohoto otvoru směrem do tělesa válcové vložky ve funkční poloze uvolnění blokované dělicí plochy působením posuvu blokovacího členu při jeho nadzvednutí náběhovou plochou přední strany klíče. Kolík blokovacího členu může mít kruhový nebo hranatý průřez, který přechází z rovné do zaoblené části, uzpůsobené pro vložení do obvodové drážky válcové vložky.
Spodní konec kolíku blokovacího členu je ve funkční poloze jeho zasunutí do otvoru pouzdra zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou a tělesem pouzdra ve vzdálenosti od 0,74 do 1,44 mm od dělicí plochy a jeho zdvih při styku přední strany klíče s blokovacím členem je od 1,92 do 3,62 mm.
O blokovací člen se může opírat pružící prvek, uložený v tělese válcové vložky zámku, jehož přítlačná síla zatlačuje kolík blokovacího členu směrem do otvoru pouzdra zámku.
Ve srovnání s dosavadním stavem techniky je předložené řešení podle tohoto vynálezu výrobně jednodušší, není nutné vytvářet oboustrannou speciální drážku v dříku klíče (snižující jeho pevnost v namáhané části) pro ovládání přídavných blokovacích prvků. Blokovací člen je současně i dorazovým členem a je tak možno eliminovat vnější doraz na spodní části u hlavy klíče.
Přední strana plochého dříku klíče může mít na hřbetní hraně, protilehlé vůči hraně s výřezy pro dosednutí a ustavení stavítek zámku, alespoň jeden tvarovaný zářez nebo vybrání s dorazovou plochou, přitom přední část resp. špička dříku klíče má tvarovanou šikmou nebo zaoblenou náběhovou plochu pro nadzvednutí blokovacího členu s kolíkem při jeho kontaktu se zasunutým klíčem, pro odblokování dělicí plochy mezi válcovou vložkou a tělesem pouzdra.
Klíč je opatřen alespoň jedním dorazem o součást zámku, vybranou ze skupiny zahrnující vnější dorazovou plochu čela hlavy vložky a/nebo pouzdra, blokovací člen, pojistný kroužek vložky, vymezovací kroužek, ovládací zub, spojku, kolík pod spojku a prodlužovací nástavec, kde vzdálenost tohoto dorazu klíče od osy některého ze stavítek zámku je řízené proměnná. To znamená, že může být použito více variantních vzdáleností dorazu klíče od osy některého ze stavítek zámku.
Objasnění výkresů
Na připojených výkresech jsou zobrazeny příklady provedení tohoto technického řešení. Na obr. 1 je zobrazeno provedení plochého klíče pro zámek s válcovou vložkou, kde dřík klíče má na jedné své hraně výřezy pro dosednutí a ustavení stavítek zámku a na své protilehlé hřbetní hraně má směrem nahoru otevřený zářez s v podstatě kolmou dorazovou plochou, uspořádanou vůči podélné ose klíče, která je tvořena zadní stranou zářezu, přitom přední strana tohoto tvarovaného zářezu se šikmo otevírá směrem ke špičce dříku klíče.
Na obr. 2 je v axonometrickém pohledu znázorněna sestava válcové vložky se zasunutým plochým klíčem podle tohoto vynálezu, kde dorazová plocha klíče v horní hraně jeho dříku se opírá o blokovací člen, tvořený kolíkem, který přechází do zaoblené horní části, kde tento kolík je
CZ 28177 Ul volně uložený v otvoru vložky a pouzdra zámku s možností vysouvání směrem do tělesa válcové vložky ve funkční poloze uvolnění jím blokované dělicí plochy.
Na obr. 3 je detail přední části klíče s dorazovou plochou v homí hraně jeho dříku, opírající se o blokovací člen. Na obr. 4 je zobrazen blokovací člen ve válcové vložce ve funkční poloze, kdy blokuje dělicí plochu mezi válcovou vložkou a pouzdrem zámku. Na obr. 5 je blokovací člen v poloze, kdy neblokuje dělicí plochu a válcová vložka se může v pouzdru zámku otáčet. Na obr. 6 je pohled na válcovou vložku, zajištěnou proti axiálnímu vysunutí z pouzdra zámku, na obr. 7 je pohled ze zadní strany na zajištěnou válcovou vložku. Na obr. 8 je zobrazen řez zámkem s blokovacím členem, kdy blokovací člen je ve funkční poloze blokující dělicí plochu mezi válcovou vložkou a pouzdrem zámku, na obr. 9 řez podle obr. 8, s vysunutým blokovacím členem, kdy neblokuje dělicí plochu. Na obr. 10 je zobrazena válcová vložka s radiálními drážkami určenými pro vložení pojistného kroužku a blokovacího členu. Na obr. 11 je názorně v řezu a zadním pohledu zobrazen zdvih blokovacího členu, který je vyobrazen v homí i spodní poloze. Na obr. 12 a 13 jsou zobrazena dvě různá provedení zámku podle tohoto vynálezu, kde na obr. 12 je zámek s krátkou válcovou vložkou a na obr. 13 s prodlouženou válcovou vložkou.
Na obr. 14 je ke spojce situované uvnitř vložky zámku přivrácen odpružený nástavec, který je uzpůsoben pro nastavení takové polohy do zámku zasunutého klíče, ve které hřbetní hrana jeho dříku s rozdílnými rozměry od špičky klíče k dorazové ploše dříku dosedá k blokovacímu členu.
Na obr. 15 je v příčném svislém řezu zobrazen blokovací člen v poloze, kdy neblokuje dělicí plochu a válcová vložka se může v pouzdru zámku otáčet, přitom se tento blokovací člen opírá o pružící prvek o šířce odpovídající šířce blokovacího členu, který je uzpůsoben pro jeho zatlačení do otvoru pouzdra zámku. Na obr. 16 je uspořádání podle obr. 15 ve funkční poloze, kdy je kolík blokovacího členu zatlačen do otvoru pouzdra zámku a blokuje otáčení vložky v pouzdru zámku. Na obr. 17 je uspořádání podle obr. 15 zobrazeno v axonometrickém pohledu, přitom pružící prvek je tvořen listovou pružinou. Na obr. 18 a 19 je alternativní tvarované provedení blokovacího člen u, jeho vně vyhnutý konec je zatížen pružícím prvkem, tvořeným tlačnou pružinou vloženou do otvoru ve vložce zámku. Na obr. 20 a 21 je další příklad provedení pružícího prvku, o který se opírá blokovací člen.
Na obr. 22 jsou zobrazeny příklady různých tvarů blokovacího členu. Na obr. 23 je zobrazena vnější čelní strana válcové vložky zámku s částečně zasunutým klíčem podle tohoto technického řešení. Do čela vložky je s určitou vůlí nalisován kolík, který při nárazu neautorizovaného klíče s konvenčním klíčovým dorazem tak zvanou dynamickou metodou typu bumping zablokuje první blokovací kolík/stavítko zámku a tak znemožní funkci zámku. Na obr. 24 jsou zobrazeny příklady několika provedení klíče k ovládání výše uvedeného zámku, kde přední část resp. špička dříku klíče má tvarovanou šikmou nebo zaoblenou náběhovou plochu pro nadzvednutí blokovacího členu s kolíkem pří jeho kontaktu se zasunutým klíčem, pro odblokování dělicí plochy mezi válcovou vložkou a tělesem pouzdra.
Příklady uskutečnění technického řešení
Zámek podle tohoto technického řešení má dvě souosé zamykací válcové vložky I s klíčovým kanálem pro plochý klíč 7, každá z nich je otočně uložena ve svém pouzdru 2. Obě tato pouzdra 2 jsou ve spodní části navzájem spojena můstkem (není znázorněn). Válcové vložky 1 jsou navíc dále drženy pohromadě pomocí pojistných kroužků 8 (obr. 6 a 7), které zabraňují jejich axiálnímu vysunutí z pouzdra 2, a pro ovládání zámku jsou osazeny spojkou 21, která je suvně, ale neotočně vůči válcovým vložkám 1 zámku uložena v ose otáčení tělesa ovládacího zubu 19, situovaného v mezeře mezi oběma vložkami I (obr. 12 a 13). Do klíčového kanálu každé vložky I ústí homí konce radiálních šachet zámku, uspořádaných v řadě za sebou, ve kterých jsou suvně uloženy stavítka 26, jejichž homí konce spolupracují s kódováním, vytvořeným na spodní užší hraně plochého klíče 7, a na jejichž spodní konce dosedají homí čela blokovacích kolíků 27, které jsou uloženy odpružené ve vrtáních pouzdra 2, souosých s odpovídajícími šachtami ve vložce 1 ve funkční uzamčené poloze vložky i (obr. 12 a 13). Každá válcová vložka 1 je na své
- 3 CZ 28177 U1 koncové vnitřní straně opatřena vnější obvodovou drážkou 15 (obr. 10), do které je vložen a zajištěn proti vysunutí pojistný kroužek 8 (obr. 6 a 7), sloužící k axiálnímu zajištění polohy válcové vložky i v tělese pouzdra 2 zámku. Výstupky 6 na obou koncích pojistného kroužku 8 při tom zapadají (po jeho vložení do vnější obvodové drážky 15) do příčné drážky 5 ve vnitřní koncové oblasti válcové vložky 1 (obr. 6 a 7).
Válcová vložka 1 je dále opatřena drážkou 9 (obr. 10) se zaobleným nebo plochým dnem pro vložení blokovacího členu 3, který je tvořen například ocelovým zaobleným nebo do oka zakončeným dílem, který zespodu přechází do kolíku 14. Tento kolík 14 je, v závislosti na poloze do zámku zasunutého klíče 7, ve funkční poloze blokování otáčení válcové vložky I v tělese pouzdra 2 zámku volně uložený v otvoru 18 pouzdra 2 zámku (obr. 8, 9, 11) a působením gravitace přesahující přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou I a tělesem pouzdra 2, a vysunutý z tohoto otvoru 18 směrem do tělesa válcové vložky I ve funkční poloze uvolnění blokované dělicí plochy působením posuvu blokovacího členu 3 při jeho nadzvednutí náběhovou plochou 16 přední strany klíče 7. Na obr. 11 je zobrazen blokovací člen 3 v obou svých funkčních polohách, při blokování a uvolnění dělicí plochy. Kolík 14 blokovacího členu 3 může mít kruhový nebo hranatý průřez, který přechází z rovné do horní zaoblené části, uzpůsobené pro vložení do radiální drážky 9 válcové vložky i (obr. 10). Spodní konec kolíku 14 blokovacího členu 3 je ve funkční poloze jeho zasunutí do otvoru 18 pouzdra 2 zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou I a tělesem pouzdra 2 ve vzdálenosti s výhodou od 0,74 do 1,44 mm od dělicí plochy a jeho zdvih při styku přední strany klíče 7 s blokovacím členem 3 je od 1,92 do 3,62 mm.
Aby poloha zámku nebyla rozhodující pro zasunutí kolíku 14 blokovacího členu 3 do otvoru 18 pouzdra 2 zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou i a tělesem pouzdra 2, může být použit pružící prvek 29 (obr. 15 až 21), který je uzpůsoben pro zatlačení kolíku 14 blokovacího členu 3 do otvoru 18 pouzdra 2 zámku. Na obr. 15 a 16 je tento pružící prvek 29 tvořen listovou pružinou o šířce, která odpovídá šířce blokovacího členu 3. Na obr. 15 je zobrazen v poloze zasunutého klíče 7, kdy neblokuje dělicí plochu a válcová vložka I se může v pouzdru 2 zámku otáčet. Na obr. 16 je uspořádání podle obr. 15 ve funkční poloze, kdy je kolík blokovacího členu 3 zatlačen do otvoru 18 pouzdra 2 zámku a blokuje otáčení vložky I v pouzdru 2 zámku. Na obr. 17 je uspořádání podle obr. 15 zobrazeno v axonometrickém pohledu. Na obr. 18 a 19 je alternativní tvarované provedení blokovacího 3 členu, jeho vně vyhnutý konec je zatížen pružícím prvkem 29, tvořeným tlačnou pružinou vloženou do otvoru ve vložce I zámku. Na obr. 20 a 21 je další příklad provedení pružícího prvku 29, o který se opírá blokovací člen 3.
Dřík 4 klíče 7, je na přední straně své horní hřbetní hrany, protilehlé vůči hraně s výřezy pro dosednutí a ustavení stavítek 26 zámku, opatřen tvarovaným zářezem nebo vybráním s dorazovou plochou li (obr. 1). Jestliže klíč 7 není zasunut do zámku, pak blokovací člen 3 zasahuje svým kolíkem 14 do otvoru 18 v pouzdru 2 zámku (např. obr. 4 a 8) a blokuje válcovou vložku I proti otáčení (kolík 14 blokovacího členu 3 zapadne vlivem gravitace do otvoru 18 v pouzdru 2 zámku). Po zasunutí klíče 7 je blokovací člen 3 působením své šikmé nebo zaoblené náběhové plochy 16 v přední části klíče 7 nadzvednut, čímž dojde k vystavení dělicí plochy mezi válcovou vložkou 1 a pouzdrem 2 zámku a lze válcovou vložkou I otočit.
Při zasouvání klíče 7 do válcové vložky i zámku jeho šikmá nebo zaoblená náběhová plocha 16 na špičce klouže po spodní ploše horní části blokovacího členu 3, nadzvedne jej a následně jej zatlačí do vybrání 17 v pouzdru 2. Jakmile se pri dalším zasouvání dřík 4 klíče 7 dostane do polohy, ve které je zářez v dříku 4 klíče 7 pod prstencem horní části blokovacího členu 3, prstenec resp. zaoblená horní část blokovacího členu 3 zapadne do tohoto zářezu a dorazová plocha H v horní hraně klíče 7 k němu dosedne (v tomto konkrétním příkladu slouží blokovací člen 3 současně jako dorazový člen). Při vytahování klíče 7 z válcové vložky 1 zámku tvarový zářez šikmo otevíraný směrem ke špičce dříku klíče (obr. 1) působí na zatlačení prstence blokovacího členu 3 do vybrání v pouzdru 2 a následně klíč 7 klouže po spodní ploše tohoto blokovacího členu 3 až do vyjmutí klíče z vložky.
Blokovací člen 3, uložený v tělese válcové vložky, tvoří vnitřní doraz dříku do zámku zasunutého klíče. Na rozdíl od dosavadního stavu techniky, popsaného např. v dokumentech DE 3603687, . A _
CZ 28177 Ul
CZ 303220 a CZ 24303, je integrální součástí blokovacího členu 3 kolík 14, který je v závislosti na poloze do zámku zasunutého klíče 7, ve funkční poloze blokování otáčení válcové vložky I v tělese pouzdra 2 zámku, volně uložený v otvoru pouzdra 2 zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou I a tělesem pouzdra 2, a vysunutý z tohoto otvoru směrem do tělesa válcové vložky 1 ve funkční poloze uvolnění blokované dělicí plochy působením posuvu blokovacího členu 3 při jeho nadzvednutí náběhovou plochou přední strany klíče 7.
Ve srovnání s dosavadním stavem techniky je předložené řešení podle tohoto vynálezu výrobně jednodušší, není nutné vytvářet speciální drážku v dříku klíče (snižující jeho pevnost v namáhané části) pro ovládání přídavných blokovacích prvků. Blokovací člen je současně i dorazovým členem a je tak možno eliminovat vnější doraz na spodní části u hlavy klíče.
Ke spojce 21, situované uvnitř vložky I zámku, je přivrácen odpružený nástavec 28, který je uzpůsoben pro nastavení takové polohy do zámku zasunutého klíče 7, ve které hřbetní hrana jeho dříku 4 s rozdílnými rozměry od špičky klíče 7 k dorazové ploše 11 dříku 4 dosedá k blokovacímu členu 3 (viz obr. 14). Špička klíče 7 se opře o spojku 21. (resp. z opačné strany zámku o kolík 23 pod spojku) a působením pružiny odpruženého nástavce 28 se klíč 7 posune do polohy, kdy jeho hřbetní vybrání (dorazová plocha 11) je v kontaktu s blokovacím členem 3. V této poloze ale stavítka 26 a blokovací kolíky 27 neautorizovaného klíče 7 nevytvoří dělicí plochu zámku (klíč přejede jejich správnou polohu), zatímco výrobcem autorizovaný klíč 7 má takovou vzdálenost mezi dorazovou plochou ϋ blokovacího členu 3 ve hřbetní hraně klíče 7 a osou některého ze stavítek 26 zámku (např. nejbližšího k této dorazové ploše ii), která umožní vytvoření dělicí plochy zámku. Mezi špičkou klíče 7 a dorazovou plochou 11 může být i výrobcem sestavy zámku a klíče definovaná řízené proměnná vzdálenost. Klíč 7 může být opatřen alespoň jedním dorazem o součást zámku, vybranou ze skupiny zahrnující vnější dorazovou plochu čela 12 hlavy 24 vložky i a/nebo pouzdra 2, blokovací člen 3, pojistný kroužek 8 vložky i, vymezovací kroužek 20, ovládací zub 19, spojku 21, kolík 23 pod spojku, podložku 22 pod spojku (obr. 12) a prodlužovací nástavec 25. Vzdálenost tohoto dorazu od osy některého ze stavítek 26 zámku je řízené proměnná. To znamená, že může být použito více variantních vzdáleností dorazu klíče 7 od osy některého ze stavítek 26.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zámek a klíč, kde zámek má dvě souosé zamykací válcové vložky (1), otočně uložené každá ve svém pouzdru (2), mezi nimiž je v ose uložen ovládací zub (19) zámku, kde obě pouzdra (2) jsou navzájem spojena můstkem, a kde obě vložky (1) jsou drženy pohromadě pomocí pojistných členů (8) s axiálním zajištěním polohy vložek (1) v pouzdrech (2), a kde vložky (1) jsou pro ovládání zámku osazeny spojkou (21), která je současně suvně, ale neotočně vůči ovládacímu zubu (19) uložena v ose otáčení tohoto ovládacího zubu (19), kde v tělese každé vložky (1) je situován blokovací člen (3), který tvoří vnitřní doraz dříku (4) do zámku zasunutého klíče (7), přitom pouzdro (2) zámku je proti blokovacímu členu (3) opatřeno vybráním (17), jehož tvar a hloubka odpovídají tvaru a tloušťce blokovacího členu (3), dřík (4) plochého klíče (7) pro ovládání tohoto zámku má na jedné své hraně výřezy pro dosednutí a ustavení stavítek zámku, zatímco na protilehlé hřbetní hraně má dřík (4) klíče (7) alespoň jeden tvarovaný zářez, případně vybrání, sdorazovou plochou (11) o blokovací člen (3), vyznačující se tím, že ke spojce (21), situované uvnitř vložky (1) zámku, je přivrácen odpružený nástavec (28) pro nastavení polohy do zámku zasunutého klíče (7), ve které hřbetní hrana jeho dříku (4) s rozdílnými rozměry od špičky klíče (7) k dorazové ploše (11) dříku (4) dosedá k blokovacímu členu (3).
  2. 2. Zámek a klíč podle nároku 1, vyznačující se tím, že délka odpruženého nástavce (28) je řízené proměnná.
  3. 3. Zámek a klíč podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že integrální součástí blokovacího členu (3) je alespoň jeden kolík (14), který je v závislosti na poloze do zámku zasu
    CZ 28177 Ul nutého klíče (7) ve funkční poloze blokování otáčení válcové vložky (1) v tělese pouzdra (2) zámku volně uložený v otvoru (18) pouzdra (2) zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou (1) a tělesem pouzdra (2), a vysunutý z tohoto otvoru (18) směrem do tělesa válcové vložky (1) ve funkční poloze uvolnění blokované dělicí plochy působením posuvu blokovacího členu (3) při
    5 jeho nadzvednutí náběhovou plochou (16) přední strany klíče (7).
  4. 4. Zámek a klíč podle nároku 3, vyznačující se tím, že kolík (14) blokovacího členu (3) má kruhový nebo hranatý průřez, který přechází z rovné do zaoblené části, uzpůsobené pro vložení do drážky (9) válcové vložky (1).
  5. 5. Zámek a klíč podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že spodní konec kolo líku (14) blokovacího členu (3) je ve funkční poloze jeho zasunutí do otvoru (18) pouzdra (2) zámku přes dělicí plochu mezi válcovou vložkou (1) a tělesem pouzdra (2) ve vzdálenosti od 0,74 do 1,44 mm od dělicí plochy a jeho zdvih při styku přední strany klíče (7) s blokovacím členem (3) je od 1,92 do 3,62 mm.
  6. 6. Zámek a klíč podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že o bloko15 vací člen (3) se opírá pružící prvek (29), uložený v tělese válcové vložky (1) zámku, jehož přítlačná síla zatlačuje kolík (14) blokovacího členu (3) směrem do otvoru (18) pouzdra (2) zámku.
  7. 7. Zámek a klíč podle některého z nároků laž6, vyznačující se tím, že přední část resp. špička dříku (4) klíče (7) má tvarovanou šikmou nebo zaoblenou náběhovou plochu
    20 (16) pro nadzvednutí blokovacího členu (3) s kolíkem (14) při jeho kontaktu se zasunutým klíčem (7), pro odblokování dělicí plochy mezi válcovou vložkou (1) a tělesem pouzdra (2).
  8. 8. Zámek a klíč podle některého z nároků laž7, vyznačující se tím, že klíč (7) je opatřen alespoň jedním dorazem o součást zámku, vybranou ze skupiny zahrnující vnější dorazovou plochu čela (12) hlavy (24) vložky (1) a/nebo pouzdra (2), blokovací člen (3), pojistný krou25 žek (8) válcové vložky (1), vymezovací kroužek (20), ovládací zub (19), spojku (21), kolík (23) pod spojku, podložku (22) pod spojku a prodlužovací nástavec (25), kde vzdálenost tohoto dorazu klíče (7) od osy některého ze stavítek (26) zámku je řízené proměnná.
CZ2015-30809U 2015-03-02 2015-03-02 Zámek a klíč CZ28177U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30809U CZ28177U1 (cs) 2015-03-02 2015-03-02 Zámek a klíč

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2015-30809U CZ28177U1 (cs) 2015-03-02 2015-03-02 Zámek a klíč

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ28177U1 true CZ28177U1 (cs) 2015-05-05

Family

ID=53266919

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2015-30809U CZ28177U1 (cs) 2015-03-02 2015-03-02 Zámek a klíč

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ28177U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8186194B2 (en) Cylinder lock and auxiliary locking mechanism
EP2173954B1 (en) Hierarchical cylinder lock system
US9598880B2 (en) Lock cylinder including modular plug
EP3111025B1 (en) Modular lock plug
CZ306122B6 (cs) Klíč pro zámek s válcovou vložkou
CZ303220B6 (cs) Zámek a klíc
CZ31363U1 (cs) Kombinace válcové zamykací vložky a klíče, klíč, válcová zamykací vložka a polotovar klíče
CZ281754B6 (cs) Válcový zámek s plochým klíčem
CZ2010843A3 (cs) Válcový zámek s otocným klícem
CZ305222B6 (cs) Zámek a klíč
CZ28177U1 (cs) Zámek a klíč
CZ26951U1 (cs) Zámek a klíč k ovládání tohoto zámku
CZ28435U1 (cs) Klíč pro zámek s válcovou vložkou
CZ24303U1 (cs) Systém zámku a klíce a klíc
CZ23209U1 (cs) Zámek a klíc
SK6495Y1 (sk) Lock and key system and key
SK500332016A3 (sk) Kľúč, uzamykacia valcová vložka, kombinácia kľúča s uzamykacou valcovou vložkou a polotovar kľúča
SK500392011A3 (sk) Lock and key
SK6235Y1 (sk) Lock and key
CZ2010798A3 (cs) Kombinace válcového zámku a plochého klíce
SK288371B6 (sk) Zámka a kľúč
CZ22011U1 (cs) Kombinace válcového zámku a plochého klíce
CA2424128A1 (en) Removable cylindrical lock core

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150505

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20190213

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20220211