CZ27684U1 - Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu - Google Patents

Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu Download PDF

Info

Publication number
CZ27684U1
CZ27684U1 CZ2013-28666U CZ201328666U CZ27684U1 CZ 27684 U1 CZ27684 U1 CZ 27684U1 CZ 201328666 U CZ201328666 U CZ 201328666U CZ 27684 U1 CZ27684 U1 CZ 27684U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
force
fixed frame
generator
deformation
pulse
Prior art date
Application number
CZ2013-28666U
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Ďoubal
Petr Klemera
Monika Kuchařová
Petr Rejchrt
Original Assignee
Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové filed Critical Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Priority to CZ2013-28666U priority Critical patent/CZ27684U1/cs
Publication of CZ27684U1 publication Critical patent/CZ27684U1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká jednoduchého laboratorního zařízení pro charakterizaci viskoelasticity těles při namáhání v ohybu, přesněji pro měření viskoelasticity těles v ohybu metodou vlastních kmitů. Zařízení je určeno pro měření v oblasti namáhání obvykle se vyskytujících v běžném provozu, zejména plastů, gumy a rigidních biologických struktur.
Dosavadní stav techniky
Dynamické chování viskoelastických těles v ohybu se podle normy ČSN EN ISO 899-2 charakterizuje pomocí tzv. krípu v ohybu. Přičemž kríp je v této normě definován jako růst poměrného prodloužení s časem působením konstantní síly. Obvyklé uspořádání aparatury vychází z tzv. tříbodového měření v ohybu. Dále lze dynamické chování v ohybu kvantifikovat měřením frekvenčních závislostí mezi namáháním a průhybem metodikou dynamické mechanické analýzy (DMA) pro harmonické průběhy výše uvedených veličin. Pokud má těleso při namáhání v ohybu resonanci, lze použít metodu uvedenou například v normě ČSN EN ISO 6721-3, spočívající ve měření resonanční křivky. Nevýhodou této metody je technická komplikovanost spojená zejména s nutnosti měřit frekvenční závislost vibrací a generováním budící síly o konstantní amplitudě pro široký rozsah frekvencí. Významné omezení aplikovatelnosti této metody spočívá v tom, že lze měřit pouze tělesa, která mají resonanci.
Podstata technického řešení
Předmětem předkládaného technického řešení je zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu, které obsahuje pevný rám, alespoň jeden prostředek pro fixaci měřeného viskoelastického tělesa k pevnému rámu, generátor impulzu síly nebo skoku deformace.
S výhodou je generátor tvořen elektromagnetem spojeným s úderníkem. Úderník může být k měřenému tělesu přitažen na krátkou dobu nebo může být po jistou dobu přitažen a pak je rychle uvolněn. V prvním případě generátor pracuje jako zdroj impulzu síly, v druhém případě jako zdroj skokové změny deformace.
V prvním výhodném provedení zařízení obsahuje jeden prostředek pro fixaci měřeného tělesa k pevnému rámu, umístěný v homí části pevného rámu, tedy měřené těleso je pak uspořádáno v podstatě vertikálně, přičemž generátor impulzu síly nebo skoku deformace je upraven pro působení impulzu síly nebo skoku deformace v podstatě horizontálně.
V druhém výhodném uspořádání zařízení obsahuje dva prostředky pro fixaci měřeného tělesa k pevnému rámu, umístěné v postranních částech pevného rámu, tedy měřené těleso je pak uspořádáno v podstatě horizontálně, přičemž generátor impulzu síly nebo skoku deformace je upraven pro působení impulzu síly nebo skoku deformace v podstatě vertikálně.
Princip zařízení spočívá v tom, že se v měřeném tělese vyvolají vlastní kmity. Vlastní kmity se vyvolají vnesením energie, například krátkým impulzem síly nebo vychýlením systému z rovnováhy a následným uvolněním, a následně se snímají vlastní tlumené kmity systému.
Viskoelastické parametry, které lze stanovit z měření se zařízením podle technického řešení, jsou:
Komplexní tuhost tělesa v ohybu, komplexní modul pružnosti tělesa v ohybu.
V prvním výhodném provedení lze měřit vlastní kmity při dvoubodovém upevnění tělesa, kdy jeden konec tělesa je fixován k pevné podstavě. V druhém výhodném provedení lze měřit vlastní kmity při tříbodovém upevnění tělesa, kdy těleso je položeno ve dvou místech na pevné podpěry.
- 1 CZ 27684 Ul
Teorie principu činnosti zařízení
Pokud má mechanický systém při zatěžování v ohybu vlastní kmity, lze ve většině případů vlastní kmity popsat jednoduchou tlumenou harmonickou funkcí:
L(t) = La e~k' . sin(<y.Z) (1) kde L(t) je deformace mechanického systému, Lf) je amplituda kmitů bez tlumení, k je činitel tlumení, ω je úhlová rychlost, t je čas.
Obecně mohou být kmity tvořeny součtem více dílčích harmonických tlumených funkcí, prakticky však bývá amplituda kmitů dílčích složek o vyšších frekvencích zanedbatelná proti složce o nejnižší frekvenci. Budeme se proto zabývat nejprve systémem popsaným jednoduchou tlumenou harmonickou funkcí (vztah 1). Kmity popsatelné jednoduchou tlumenou harmonickou funkcí (2) lze považovat za řešení diferenciální rovnice:
F = Ma^ + N—+HL, (2) dt2 dt kde Fje síla, Mje hmotnost, N a //jsou konstantní koeficienty, koeficient a vyjadřuje přepočet deformace na deformaci v místě těžiště.
Rovnici lze pomocí Laplaceovy transformace přepsat do operátorové formy:
F(p)=(Map2+ Np + H) L(p), (3) kde t? je Laplaceův operátor.
Operátorová odezva Lj<p) na krátký jednotkový (Diracův) impulz síly je:
L(P) =
Ma p2+ Np + H ' (4)
Po převedení z operátorové formy do časové oblasti dostáváme průběh odezvy na impulz síly libovolné velikosti:
Ζ(/)=Ζθ e .sin(al), shodný se vztahem (1).
Pro činitel tlumení platí:
2Ma’
Pro frekvenci vlastních kmitů platí:
ti f —2Ma (5) (6) (Ό
Výše uvedené vztahy (1 až 7) platí pro lineární a po úsecích lineární systémy. Vztahy (6 a 7) lze použít také pro odezvy na skok deformace.
Výpočty
Ze změřeného průběhu (5) lze na základě vztahů (6) a (7) určit parametry N a H. Následně se vypočte komplexní tuhost T(ia>) podle vztahu:
T(ϊω) - Η-ω2Μα+ϊωΝ, (8)
-2CZ 27684 Ul
Ze známé geometrie vzorku se určí komplexní modul pružnosti v ohybu i komplexní modul pružnosti v tahu.
Například pro nosník tvaru tyče, jejíž délka je významně větší než příčné rozměry, který je vetknutý na jednom konci, platí:
FD3
3EJ’ (9) kde D je délka nosníku, £ je modul pružnosti v tahu, J je kvadratický moment průřezu (moment setrvačnosti průřezu) nosníku.
Software
Vstupními daty pro software jsou:
Závislost deformace vzorku (£) na čase (viz vztah 1), digitalizované A/D převodníkem. Celková délka tělesa (D).
Hmotnost tělesa (M).
Údaje o geometrii vzorku.
Přehled vyobrazení
Obr. 1 ukazuje zařízení pro měření komplexních modulů pružnosti v ohybu a komplexních tuhostí při namáhání v ohybu podle příkladu 1.
Obr. 2 ukazuje zařízení pro měření komplexních modulů pružnosti v ohybu a komplexních tuhostí při namáhání v ohybu podle příkladu 2.
Obr. 3 je ilustrativní nákres pro výklad principu měření.
Obr. 4 ukazuje průběh vlastních kmitů při měření podle příkladu 3.
Příklady provedení
Příklad 1
Tento příklad ukazuje zařízení pro měření komplexních modulů pružnosti a komplexních tuhostí při namáhání v ohybu při dvoubodovém zatížení (Obr. 1).
Zařízení obsahuje pevný rám li, prostředek 13 pro fixaci měřeného tělesa 14 k pevnému rámu 1L Zařízení dále obsahuje generátor 12 impulzu síly nebo skoku deformace.
Generátor 12 je tvořen elektromagnetem spojeným s úderníkem. Úderník může být k tělesu 14 přitažen na krátkou dobu nebo může být po jistou dobu přitažen a pak je rychle uvolněn. V prvním případě generátor pracuje jako zdroj impulzu síly, v druhém případě jako zdroj skokové změny deformace.
Po upevnění měřeného viskoelastického tělesa 14 do fixačního prostředku 13 se prostřednictvím generátoru 12 vnese do celého systému energie a systém kmitá vlastními kmity.
Příklad 2
Tento příklad ukazuje zařízení pro měření komplexních modulů pružnosti a komplexních tuhostí při namáhání v ohybu při tříbodovém zatížení (Obr. 2).
Zařízení obsahuje pevný rám 21, prostředky 23 a 25 pro fixaci měřeného tělesa 24 k pevnému rámu 21. Zařízení dále obsahuje generátor 22 impulzu síly nebo skoku deformace.
Generátor 22 je tvořen elektromagnetem spojeným s úderníkem. Úderník může být k tělesu 24 přitažen na krátkou dobu nebo může být po jistou dobu přitažen a pak je rychle uvolněn. V prvním případě generátor pracuje jako zdroj impulzu síly, v druhém případě jako zdroj skokové změny deformace.
-3CZ 27684 Ul
Měřené viskoelastické těleso 24 se shora položí na podpěry 23 a 25. Prostřednictvím generátoru 12 vnese do celého systému energie a systém kmitá vlastními kmity.
Příklad 3: Měření viskoelastického tělesa v ohybu
Materiál měřeného vzorku: Geometrie:
Rozměry vzorku (mm): Hmotnost vzorku (g):
tvrzený polystyren obdélníková tyč
120 (délka) x 10 (šířka) x 4 (tloušťka ve směru kmitů)
8,2
Postup měření:
Vzorek byl měřen zařízením pro měření v ohybu podle obr. 1. Vlastní kmity vzorku byly vyvolány impulzní změnou deformace.
Průběh vlastních kmitů je uveden na obr. 4.
Výsledky:
Frekvence vlastních kmitů: 43 Hz
Tlumení vlastních kmitů: 1,7
Reálná část komplexní tuhosti (N/m): 8,9
Imaginární část komplexní tuhosti (N/m): 3,76.

Claims (4)

  1. NÁROKY
    NA OCHRANU
    1. Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu, vyznačené tím, že obsahuje pevný rám (11, 21), alespoň jeden prostředek (13, 23, 25) pro fixaci měřeného viskoelastického tělesa (14, 24) k pevnému rámu (11, 21), generátor (12, 22) impulzu síly nebo skoku deformace.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1, vyznačené tím, že generátor (12, 22) impulzu síly nebo skoku deformace je tvořen elektromagnetem spojeným s úderníkem.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že obsahuje jeden prostředek (13) pro fixaci měřeného tělesa (14) k pevnému rámu (11), umístěný v homí části pevného rámu (11), přičemž generátor (12) impulzu síly nebo skoku deformace je upraven pro působení impulzu síly nebo skoku deformace v podstatě horizontálně.
  4. 4. Zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačené tím, že obsahuje dva prostředky (23, 25) pro fixaci měřeného tělesa (24) k pevnému rámu (21), umístěné v postranních částech pevného rámu (21), přičemž generátor (22) impulzu síly nebo skoku deformace je upraven pro působení impulzu síly nebo skoku deformace v podstatě vertikálně.
CZ2013-28666U 2013-10-25 2013-10-25 Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu CZ27684U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28666U CZ27684U1 (cs) 2013-10-25 2013-10-25 Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-28666U CZ27684U1 (cs) 2013-10-25 2013-10-25 Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27684U1 true CZ27684U1 (cs) 2015-01-12

Family

ID=52339965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-28666U CZ27684U1 (cs) 2013-10-25 2013-10-25 Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27684U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6573828B2 (ja) 高周波での疲労亀裂の非伝播しきい値を決定する方法
JP6241927B2 (ja) コンクリート構造物の診断方法
JP2010048680A5 (cs)
Vanwalleghem et al. External damping losses in measuring the vibration damping properties in lightly damped specimens using transient time-domain methods
Rezaee et al. A theoretical and experimental investigation on free vibration vehavior of a cantilever beam with a breathing crack
Żółtowski et al. The use of modal analysis in the evaluation of welded steel structures.
Nugroho et al. Evaluation of tension force using vibration technique related to string and beam theory to ratio of moment of inertia to span
JP2012229982A (ja) コンクリート構造体のヘルスモニタリング方法及び装置
CZ27684U1 (cs) Zařízení pro měření viskoelasticity těles v ohybu
KR101006971B1 (ko) 유도초음파를 이용한 콘크리트 양생 강도 발현 측정 장치 및 방법
Chaudhari et al. Theoretical and software-based comparison of cantilever beam: Modal analysis
Wilmshurst et al. Nonlinear vibrations of a stroke-saturated inertial actuator
KR20110109217A (ko) 케이블의 장력 측정 방법, 이를 실행하는 프로그램이 기록된 기록매체, 및 그 프로그램이 설치된 분석 장치
Lorriot Specimen loading determined by displacement measurement in instrumented Charpy impact test
Schauer et al. Numerical simulations of pile integrity tests using a coupled FEM SBFEM approach
Kobusch et al. Investigations for the Model-Based Dynamic Calibration of Force Transducers by Using Shock Forces
Mei et al. Origin of frequency difference between damped and sustained modes in vibrating wire sensors
CZ2013815A3 (cs) Způsob a zařízení pro měření viskoelastických parametrů viskoelastických těles
KR20210125665A (ko) 진동 시험기를 이용한 소재의 피로 시험 시스템
RU2530474C1 (ru) Способ экспериментально-теоретического определения собственных сил демпфирования в упругом элементе
Kjell et al. Measuring axial forces in rail by forced vibrations: experiences from a full-scale laboratory experiment
KR101506080B1 (ko) 강화 펄스형 빛 방사를 이용한 진동 가진 장치 및 방법
Pérez-Aracil et al. Fatigue assessment of a slender footbridge based on an updated finite element model
RU2443994C1 (ru) Стенд для испытания элементов конструкций на усталостную прочность
Tcherniak et al. On the feasibility of utilizing vibrations for bolted joint assessment

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20150112

MK1K Utility model expired

Effective date: 20171025