CZ27679U1 - Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri - Google Patents

Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri Download PDF

Info

Publication number
CZ27679U1
CZ27679U1 CZ2014-30345U CZ201430345U CZ27679U1 CZ 27679 U1 CZ27679 U1 CZ 27679U1 CZ 201430345 U CZ201430345 U CZ 201430345U CZ 27679 U1 CZ27679 U1 CZ 27679U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plasma
source
electrode
working gas
potential
Prior art date
Application number
CZ2014-30345U
Other languages
English (en)
Inventor
Olexander Churpita
Alexandr Dejneka
Vitaliy Zablotskyy
Eva Syková
Šárka Kubinová
Original Assignee
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
Ústav Experimentální Medicíny Av Čr, V.V.I.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i., Ústav Experimentální Medicíny Av Čr, V.V.I. filed Critical Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
Priority to CZ2014-30345U priority Critical patent/CZ27679U1/cs
Publication of CZ27679U1 publication Critical patent/CZ27679U1/cs

Links

Landscapes

  • Plasma Technology (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)

Description

Technické řešení spadá do oblasti generování nízkoteplotního plazmatu a týká se konstrukce zdroje nízkoteplotního plazmatu, zejména pro využití v různých medicínských bioaplikacích, jako je například deaktivace bakterií.
Dosavadní stav techniky
Plazma, jakožto čtvrté skupenství hmoty, je stav látky charakterizovaný určitým stupněm ionizace a jedná se o směs neutrálních částic a kladných a záporných iontů, přičemž součet nábojů těchto iontů je ve větších objemech nulový a je tedy elektricky neutrální. K udržení stavu, kdy se v plazmatu v ionizovaném stavu nalézá řádově 1 % částic, jsou třeba energie odpovídající teplotám řádově 103 K a takové plazma je označováno jako nízkoteplotní. Nízkoteplotní atmosférické plazma je známé jako efektivní nástroj pro řadu procedur ve zdravotnictví díky účinkům podporujícím hojení, které jeho aplikací lze dosáhnout. To zahrnuje efekty antibakteriální, antifungicidní a antivirové. Dále zahrnuje efekty spojené s hojením chronických ran, krevních sraženin, léčbou imunitního systému, kardiovaskulární regulací, likvidací nežádoucích biovrstev, dezinfekcí a sterilizací, jak je známo například ze spisů CZ 22149 Ul, JP 2001054556, CZ 304814.
Dosud byla vyvinuta celá řada technologických systémů nízkoteplotních zdrojů atmosférického plazmatu, například atmosférický plazma jet přístroj se sadou trysek s mikrorozměrem použitelným v terapii léčby rakoviny byl publikován v odborné stati [K. Kim et al., Appl. Phys. Lett. 98 (2011) 073701], a zařízení využívající nízkoteplotního atmosférického plazmatu pro bio-medicínské účely je popsáno ve spise WO 2010098524 Al. Dále atmosférický zdroj plazmatu vyvinutý pro generaci atomů vodíku, který má podstatný efekt na deaktivaci mikrobiologických kontaminantů a redukci OH radikálů ve vzduchu, je dostupný v [H. Nojima et al., J. Phys. D: Appl. Phys. 40 (2007) 501-509] a způsob dekontaminace vzduchu pomocí nízkoteplotního plazmatu je popsán například ve spise CN 1659968. Rovněž byl vyvinut obvod pracující na principu vlastní rezonance navrženého pro buzení atmosférického plazma jetu a dielektrického bariérového výboje malého objemu, který byl publikován v [V. J. Law and S. D. Anghel. J. Phys. D: Appl. Phys. 45 (2012) 075202], a buzení atmosférického plazmatu založeného na technologii dielektrického bariérového výboje je rovněž popsáno ve spise CN 101945527. Byl vyvinut atmosférický výboj se stejnosměrnou vysokonapěťovou jiskrou generovanou mezi hrotem a otvorem popsaném například v [D. Dobrynin, K. Arjunan, A. Fridman, G. Friedman and A. Morss Clyne. J. Phys. D: Appl. Phys. 44 (2011) 075201]. Také byl již vyvinut atmosférický nízkoteplotní doutnavý RF výboj malých rozměrů s elektrodou ve tvaru jehly pro deaktivaci baktérie Escherichia coli, který je popsán ve stati [R. E. J. Sládek and E. Stoffels J. Phys. D: Appl. Phys. 38 (2005) 1716-1721],
U zařízení používajících vysokofrekvenční (GHz) objemový výboj magnetronu a užití porézní struktury k homogenizaci proudu ionizovaného pracovního plynu (např. US 2012/0046602) se projevují negativní účinky a zvýšená rizika pro pacienta spojená s užitím těchto frekvencí, jako je ohrožení dýchacích orgánů nebo přehřívání okolní zdravé tkáně. Další nevýhodou tohoto řešení je jeho vysoká pořizovací cena. V řešení uváděném ve spisu WO 2010098524 je užito porézní struktury k homogenizaci proudu pracovního plynu, k jehož ionizaci dochází až v mikrostruktuře nanesené na tomto materiálu díky aplikovanému vysokému napětí. Nevýhodou uvedeného řešení je velmi malá hustota plazmatu a její významné plošné omezení na průměr maximálně v jednotkách milimetrů, kdy při zvětšení rozměrů se významně mění prostorové rozložení hustoty plazmatu. Druhou nevýhodou je přivedené vysoké napětí cca 600 V do nejbližší aplikační vrstvy a tudíž vysoké riziko pro ošetřovanou plochu.
Aby byly splněny náročné podmínky pro aplikace atmosférických plazmových zdrojů v medicíně, je nutné vyvinout tyto systémy s možností přesné kontroly jejich fyzikálních parametrů
-1 CZ 27679 Ul jako je koncentrace iontů a elektronů v plazmatu, energie iontů, intenzita vyzářeného světla, a to hlavně v UV oblasti, tok pracovního plynu a jeho teplota, typy iontů v plazmatu. Pro použití plazmového zdroje pro klinickou praxi musí být splněno mnoho náročných bezpečnostních kriterií. Je známo, že pro efekt hojení je nutné přesně nastavit dávkování působení plazmatu na živou tkáň. Tyto efekty dávkování jsou popsány v odborných článcích [Danil Dobrynin, Gregory Fridman, Gary Friedman and Alexander Fridman, Physical and biological mechanisme of direct plasma interaction with living tissue New Journal of Physics 11 (2009) 115020; Světlana A. Ermolaeva et al. Bactericidal effects of non-thermal argon plasma in vitro, in biofilms and in the animal model of infected wounds Journal of Medical Microbiology (2011), 60, 75-83; Nosenko T., Shimizu T. and Morfill G. E., Designing plasmas for chronic wound disinfection, New Journal of Physics 11 (2009) 115013 (19pp)]. Technicky jsou citované požadavky vyřešeny konstrukcí dle spisu CZ 23746 Ul, který představuje zařízení pro generaci nízkoteplotního plazmatu s laditelnou koncentrací ionizovaných částic obsahující duté izolační těleso, které je jednak uloženo v uzemněném stínícím plášti, jednak je opatřeno výtokovým hrdlem a jednak je do jeho vnitřního prostoru zaústěna přívodová trubice pracovního plynu a vyvedena kovová budící elektroda, která je připojena ke zdroji střídavého vysokého napětí, a která je opatřena inicializační plochou pro generování nízkoteplotního atmosférického plazmatu. Na vnější ploše izolačního tělesa je pak suvně stavitelně uložena kovová ladící elektroda pro umožnění úpravy vlastností a parametrů plazmatu.
Zásadním nedostatkem výše uvedených zdrojů nízkoteplotního atmosférického plazmatu pro medicínské aplikace je to, že se většinou jedná o bodové zdroje, s výjimkou řešení. US 2012/0046602 a s výrazným omezením WO 2010098524, díky čemuž odpovídá profil intenzity ionizovaných částic v plazmatu Gaussovu profilu. Další nevýhodou je přítomnost vysokého napětí v nejbližší aplikační vrstvě, případně vysoká cena zařízení. Je rovněž známa konstrukce atmosférického zdroje pro generování plazmatu obsahující sendvičovou membránovou strukturu porézní vrstvy, která je popsaná ve spise KR 20120032894 a je určena pro odstraňování nečistot ze vzduchu. Popsaný typ membrány však neumožňuje použití tohoto zařízení v biomedicínských aplikacích. Možné uspořádání sendvičové struktury membrány je popsáno například ve spise WO 2004032176. Použití membránové struktury ke generování plazmatu v biomedicíně je známo ze spisu WO 2010098524, kde je popisováno zařízení, které má vodivou elektrodu pouze na jedné straně porézní membrány, přičemž výboj vzniká pouze na povrchu membrány. Ze spisu CZ 304814 je známo řešení atmosférického zdroje plazmatu obsahujícího zdroj střídavého vysokého napětí a duté izolační těleso, do jehož vnitřního prostoru je zaústěn přívod pracovního plynu a je v něm umístěna vnitřní budící elektroda připojená na zdroj střídavého vysokého napětí. Uvnitř izolačního tělesa je ustavena struktura tvořená vrstvami porézního materiálu a sestávající ze vzájemně nad sebou uložených vnitřní budící elektrody, nevodivé porézní membrány a vnější budící elektrody, přičemž porézní membrána je vyrobena z elastického materiálu. Konstrukce tohoto zařízení zaručuje, že dodávaný generovaný plazmatický plyn je neutrální s krátkým dosahem a napětí přiváděné na elektrody je důsledně izolováno od ozařované plochy. Jako nevýhodu tohoto zařízení je možno uvést značně omezený objem generovaného plazmatu a nutnost použití pouze jednoho pracovního plynu při generaci plazmatu.
Úkolem předkládaného technického řešení představit inovovanou konstrukci zdroje nízkoteplotního plazmatu, která vychází z řešení dle spisu CZ 304814, přičemž umožňuje generaci mnohonásobně většího objemu generovaného plazmatu, a proto i vyšší efektivitu využití, a to při dodržení podmínek požadovaných pro medicínské aplikace, které vyžadují rovnoměrné rozložení intenzity, zvětšení ošetřované plochy, přizpůsobení tvaru ošetřované ploše při zachování rovnoměrného působení plazmatu a minimalizaci rizik pro pacienta. Velkou výhodou nového řešení je také možnost pracovat s několika různými plyny současně a dokonce možnost přimíchávat k sekundárnímu pracovnímu plynu chemické látky, léky apod.
-2CZ 27679 Ul
Podstata technického řešení
Uvedeného cíle je dosaženo technickým řešením, kterým je zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivaci bakterií, tvořený dutým izolačním tělesem, do jehož vnitřního prostoru je zaústěn přívod primárního pracovního plynu a je v něm uložena sendvičová struktura tvořená vrstvami porézního materiálu a sestávající ze vzájemně nad sebou uložených vnitřní budící elektrody, vysokoteplotně odolné nevodivé porézní membrány a vnější budící elektrody, přičemž vnitřní budící elektroda s potenciálem o velikosti HVI je propojena s primárním zdrojem střídavého vysokého napětí. Podstata řešení spočívá v tom, že těleso je pod úrovní vnější budící elektrody opatřeno přívodem sekundárního pracovního plynu zaústěným do spodní části vnitřního prostoru, který je u dna tělesa uzavřen vnější zemnící elektrodou za vzniku směšovacího prostoru, přičemž vnější budící elektroda je propojena se sekundárním zdrojem střídavého vysokého napětí a je vytvořena tak, že pro její potenciál o velikosti HV2 a potenciál HVI vnitřní budící elektrody platí vztah HVI > HV2.
Předkládaným řešením se dosahuje nového a vyššího účinku v tom, že použitím odděleného přívodu pomocného sekundárního pracovního plynu, kterým je zaručována přítomnost rovnoměrně rozložených na ploše mřížky iontů a elektronů a snížení výskytu výbojového napětí, se poskytuje homogenní plazma. Klíčovou roli v tomto hraje možnost měnit průtokovou rychlost pomocného plynu ve velkém rozsahu, aniž by to ohrozilo životnost porézní membrány. Navržená konstrukce poskytuje mnohem vyšší pracovní vzdálenost generaci plazmatu od povrchu trysky, přičemž důležitým aspektem je rovněž možnost přimíchávání jiných plynů a různých léčivých látek, prášků apod. do přívodu sekundárního pomocného plynu.
Objasnění výkresu
Konkrétní příklad provedení technického řešení je schematicky znázorněn na připojeném výkrese znázorňujícím detailní schéma vnitřní struktury provedení zdroje nízkoteplotního plazmatu.
Výkres, který znázorňuje představované technické řešení, a následně popsané příklady konkrétních provedení v žádném případě neomezují rozsah ochrany uvedený v definici, ale jen objasňují podstatu technického řešení.
Příklady uskutečnění technického řešení
Zdroj nízkoteplotního plazmatu je v základním provedení tvořen dutým válcovým izolačním tělesem i, vyrobeným z dielektrického materiálu vytvářejícího ochrannou izolační vrstvu pro sendvičovou strukturu uloženou ve střední části vnitřního prostoru li tělesa i a tvořenou vrstvami porézního materiálu. Těleso 1 je shora uzavřeno víkem 2 vyrobeným z vodivého či nevodivého materiálu a opatřeným vstupním otvorem 21. do něhož je zaústěno vstupní hrdlo 3 primárního pracovního plynu GAS1, které je vyrobeno z vodivého materiálu. Sendvičová struktura sestává ze vzájemně nad sebou uložených vnitřní budící elektrody 4, vysokoteplotně odolné nevodivé porézní membrány 5 a vnější budící elektrody 6. Vnitřní budící elektroda 4 s potenciálem o velikosti HVI ie přes propojovací elektrodu 7 a vstupní hrdlo 3 propojena s primárním zdrojem G1 střídavého vysokého napětí, například pulsním generátorem, a vnější budící elektroda 6 s potenciálem o velikosti HV2 ie propojena se sekundárním zdrojem G2 střídavého vysokého napětí, rovněž s výhodou pulsním generátorem, přičemž pro velikost potenciálů elektrod 4 a 6 platí podmínka HVI > HV2. Porézní membrána 5, je vyrobena z elastického materiálu v podstatě konstantní tloušťky, která se pohybuje v rozmezí hodnot 1 až 500 pm při maximální odchylce 15 %, a vykazujícího teplotní stabilitu cca 200 °C při velikostech pórů vytvářejících mikrokanály o průřezu 10 nm2 až stovek pm2, například z keramiky nebo nanovláknových či mikrovláknových nevodivých struktur, zejména na bází oxidů A12O3, SiO2, ZrO2 apod., zajišťujících rovnoměrnou distribuci náboje ve výbojích a homogenizaci proudu výsledného generovaného plazmatu. Těleso 1 je pod úrovní vnější budící elektrody 6 opatřeno přívodním otvorem 12 sekundárního pracov-3CZ 27679 Ul ního plynu GAS2 zaústěným do spodní části vnitřního prostoru 11, který je u dna 13 tělesa £ uzavřen vnější zemnící elektrodou 8, čímž jev této části tělesa 1 vytvořen směšovací prostor £4.
Funkce atmosférického zdroje plazmatu je založena na tom, že mezi elektrodami 4 a 6 umístěnými na protilehlých površích porézní membrány 5, které mohou být tvořeny sítí vodičů o velikosti buňky několik desítek pm až jednotek milimetrů, vodivou mřížkou o stejné střídě, případně nanesenou vodivou vrstvou, jejíž tloušťka se může pohybovat dle zvoleného provedení od desítek nanometrů až jednotek milimetrů, hoří výboje. V důsledku působení elektrického pole mezi těmito plochými elektrodami 4 a 6 dochází k ionizaci primárního pracovního plynu GAS1, který po průchodu mikrokanály porézní membrány 5 vytéká do směšovacího prostoru 14 ve formě plazmatu, kde se dodatečně smíchá se sekundárním pracovním plynem GAS2 a celá tato směs je ještě jednou ionizována elektrickým polem mezi elektrodami 6 a 8, čímž je vytvářena plasma s mnohem vyšší homogenitou, než je známo z funkce dosavadních zařízení.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení spadá do oblasti využití nízkoteplotního atmosférického zdroje plazmatu s laditelnou koncentrací ionizovaných částic pro řadu procedur ve zdravotnictví, kdy je aplikací tohoto plazmatu dosaženo efektu hojení. Zařízení je vhodné především k úpravě povrchů živé tkáně pro různé medicínské aplikace, jako je desinfekce, hojení ran, úprava rakovinných buněk, dermatologie, stomatologie a kosmetika, přičemž nehrozí nebezpečí poškození tkáně z důvodu možné interakce vysokého elektrického střídavého napětí.

Claims (1)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivaci bakterií, tvořený dutým izolačním tělesem (1), do jehož vnitřního prostoru (11) je zaústěn přívod primárního pracovního plynu (GAS1) a je v něm uložena sendvičová struktura tvořená vrstvami porézního materiálu a sestávající ze vzájemně nad sebou uložených vnitřní budící elektrody (4), vysokoteplotně odolné nevodivé porézní membrány (5) a vnější budící elektrody (6), přičemž vnitřní budící elektroda (4) s potenciálem o velikosti (HV1) je propojena s primárním zdrojem (Gl) střídavého vysokého napětí, vyznačující se t í m, že těleso (1) je podúrovní vnější budící elektrody (6) opatřeno přívodem sekundárního pracovního plynu (GAS2) zaústěným do spodní části vnitřního prostoru (11), který je u dna (13) tělesa (1) uzavřen vnější zemnící elektrodou (8) za vzniku směšovacího prostoru (14), přičemž vnější budící elektroda (6) je propojena se sekundárním zdrojem (G2) střídavého vysokého napětí a je vytvořena tak, že pro její potenciál o velikosti (HV2) a potenciál (HV1) vnitřní budící elektrody (4) platí vztah HV1 > HV2.
    1 výkres
CZ2014-30345U 2014-11-28 2014-11-28 Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri CZ27679U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30345U CZ27679U1 (cs) 2014-11-28 2014-11-28 Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30345U CZ27679U1 (cs) 2014-11-28 2014-11-28 Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27679U1 true CZ27679U1 (cs) 2014-12-29

Family

ID=52145234

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-30345U CZ27679U1 (cs) 2014-11-28 2014-11-28 Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27679U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Georgescu et al. Tumoral and normal cells treatment with high-voltage pulsed cold atmospheric plasma jets
Park et al. Atmospheric-pressure plasma sources for biomedical applications
Seo et al. Comparative studies of atmospheric pressure plasma characteristics between He and Ar working gases for sterilization
Isbary et al. Cold atmospheric plasma devices for medical issues
KR101056097B1 (ko) 대기압 플라즈마 발생장치
KR101320291B1 (ko) 국부소독 및 살균 가능한 핸드피스형 플라즈마 장치
Kolb et al. Cold DC-operated air plasma jet for the inactivation of infectious microorganisms
WO2011063798A2 (de) Vorrichtung und verfahren zur erzeugung eines gepulsten anisothermen atmosphärendruck-plasmas
US20120156091A1 (en) Methods and devices for treating surfaces with surface plasma`
Morent et al. Inactivation of bacteria by non-thermal plasmas
CA2883549A1 (en) Apparatus and method for treating biological tissue using a low-pressure plasma
Helmke et al. Plasma sources for biomedical applications
Akhlaghi et al. On the design and characterization of a new cold atmospheric pressure plasma jet and its applications on cancer cells treatment
Kenari et al. Therapeutic effect of cold atmospheric plasma and its combination with radiation as a novel approach on inhibiting cervical cancer cell growth (HeLa cells)
RU2638569C1 (ru) Способ стерилизации газоразрядной плазмой атмосферного давления и устройство для его осуществления
Khanikar et al. Cold atmospheric pressure plasma technology for biomedical application
JP2023523809A (ja) プラズマ及びヒドロキシラジカルを生成する滅菌装置
Ni et al. Plasma inactivation of Escherichia coli cells by atmospheric pressure air brush-shape plasma
RU2677323C1 (ru) Плазменный активатор воздуха
Han Review of major directions in non-equilibrium atmospheric plasma treatments in medical, biological, and bioengineering applications
CZ304814B6 (cs) Atmosférický zdroj plazmatu, zejména pro využití v medicínských bioaplikacích
CZ27679U1 (cs) Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro deaktivací bakteri
Bhattacharjee et al. Cold Atmospheric Plasma: A Noteworthy Approach in Medical Science
KR101905030B1 (ko) 이온화된 과산화수소 에어로졸을 생성하기 위한 플라즈마 전원 장치
CZ33331U1 (cs) Zdroj nízkoteplotního plazmatu, zejména pro využití v potravinářském průmyslu a bioaplikacích

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20141229

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20181126

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20211123