CZ27613U1 - Simulátor virtuálního pacienta - Google Patents

Simulátor virtuálního pacienta Download PDF

Info

Publication number
CZ27613U1
CZ27613U1 CZ2014-30329U CZ201430329U CZ27613U1 CZ 27613 U1 CZ27613 U1 CZ 27613U1 CZ 201430329 U CZ201430329 U CZ 201430329U CZ 27613 U1 CZ27613 U1 CZ 27613U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
simulation
patient
module
scenario
unit
Prior art date
Application number
CZ2014-30329U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Kofránek
Pavol Privitzer
Martin Tribula
Jan Šilar
Tomáš Kulhánek
Marek Mateják
Filip Ježek
Original Assignee
Univerzita Karlova v Praze,1. lékařská fakulta
Com-Sys TRADE spol. s r.o.
Creative Connections S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Karlova v Praze,1. lékařská fakulta, Com-Sys TRADE spol. s r.o., Creative Connections S.R.O. filed Critical Univerzita Karlova v Praze,1. lékařská fakulta
Priority to CZ2014-30329U priority Critical patent/CZ27613U1/cs
Publication of CZ27613U1 publication Critical patent/CZ27613U1/cs

Links

Landscapes

  • Manipulator (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká oblasti medicíny, zejména přístrojů pro výuku lékařského rozhodování při diagnostice a terapii v oblasti urgentní medicíny.
Dosavadní stav techniky
Lékařské simulátory virtuálního pacienta jsou obvykle založeny na počítačových programech a někdy jsou i propojené s figurínou pacienta, čímž umožňují simulovat příslušná onemocnění a reagovat na vstupy uživatele, dávat výsledky virtuálních vyšetření a reagovat na simulovanou terapii apod. Sofistikované simulátory vyžadují kombinovat strukturu scénáře daného onemocnění, příslušná numerická data, grafické objekty a v sofistikovanějších simulátorech i matematické modely.
Existující simulátory virtuálního pacienta, i s řiditelnou figurínou pacienta, umožňují naprogramovat chování virtuálního pacienta pomocí určitého, pro daný simulátor, specifického jazyka scénáře, který umožní předepsat chování pouze těch prvků simulátoru, které jsou dané jeho naprogramovanou strukturou. Tato zařízení využívají v simulátoru již předpřipravené grafické objekty a již předem naprogramovaný simulační model, tam je podle matematického modelu již vytvořen program propojený s grafickými objekty a ostatními prvky vlastního simulátoru.
Tyto simulační modely uživatel nemůže nijak měnit ani upgradovat - a chování simulátoru je ohraničené vestavěným, a naprogramovaným, simulačním modelem. Tato zařízení neumožňují automaticky propojit různé scénáře, grafické prvky a numerická data s jakýmkoliv matematickým modelem.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky odstraňuje simulátor virtuálního pacienta, který sestává ze simulační jednotky, řídící jednotky a generační jednotky, jež jsou navzájem nepřetržitě propojeny datovým přenosem. Simulační jednotka je tvořena vždy komunikačním zařízením, dále interaktivním vyšetřovacím stolem a/nebo robotizovanou figurínou pacienta. Generační jednotka je tvořena modulem scénářů simulace, modulem matematických modelů, datovým modulem a modulem grafických objektů.
Simulační jednotka je zařízení, na němž se provádí vlastní simulování virtuálního pacienta. Se simulační jednotkou pracuje trénovaná osoba. Na simulační jednotce jsou prezentována data virtuálního pacienta vizuálně, na komunikačním zařízení, nebo fyzicky, na robotizované figuríně pacienta. Trénovaná osoba přes simulační jednotku žádá o výsledky simulovaných vyšetření virtuálního pacienta (rentgenové snímky, výsledky laboratorních vyšetření apod.). Prostřednictvím simulační jednotky také realizuje virtuální terapii.
Komunikační zařízení zobrazuje virtuálního pacienta jako interaktivní obrázek, na obrazovce se znázorňují výsledky vyšetření, připojené přístroje (připojená umělá plicní ventilace aj.), propojené monitory jednotky intenzivní péče apod. Prostřednictvím dialogu jsou formulovány požadavky na vyšetření a je zaváděna virtuální terapie (léky, infuze apod.).
Interaktivní multimediální simulační stůl představuje kombinaci dotykového displeje s 3D zobrazením pacienta na akutním lůžku se speciálními mechatronickými vstupně výstupními jednotkami, jejichž pomocí se simulují některá lékařská vyšetření nebo léčebné úkony (např. sledování pulzu, poslech fonendoskopem, cévkování, podávání injekcí, připojení infuze aj.).
Robotizovaná figurína pacienta reprezentuje virtuálního pacienta a je ovládána řídící jednotkou.
Tato robotizovaná figurína pacienta může simulovat dýchání i některé jiné projevy (zornicové reflexy, možnost poslechu srdečních ozev, hmatnost pulzu aj.). Robotizovaná figurína pacienta je
-1 CZ 27613 Ul připojena k řídící jednotce, která ovládá její projevy a přijímá signály o simulovaných léčebných úkonech (podávání léků apod.).
Řídící jednotka lékařského trenažéru je přes standardní vstupy pro počítačové periférie propojena s generační jednotkou a se simulační jednotkou. Řídící jednotka propojena se simulační jednotkou řídí její činnost, přijímá data od simulační jednotky a posílá ji řídící signály. Je vybavena displejem a klávesnicí. Instruktor vybírá z vygenerovaných simulačních scénářů ten scénář, který spustí na připojené simulační jednotce (k řídící jednotce může být připojeno i více simulačních jednotek). Instruktor monitoruje práci se simulační jednotkou. Může nastavit parametry simulačního scénáře, spouštět i přerušovat simulační scénář, měnit vstupy simulačního scénáře a znovu ho spouštět. Na základě monitorovaných údajů o práci se simulační jednotkou instruktor může zpětně vyhodnocovat práci trénovaných osob, řídit tzv. debriefing.
Generační jednotka je určena k vygenerování simulačního scénáře pro vlastní simulátor aje vybavena standardními propojovacími vstupy pro počítačové periférie, obrazovkou a klávesnicí. Přes tyto vstupy jsou připojeny moduly, modul scénářů simulace, modul matematických modelů, datový modul a modul grafických objektů.
Modul scénářů simulace normalizovaným způsobem popisuje strukturu scénáře výukového modulu daného onemocnění, tj. data, která jsou poskytována uživateli, (tj. lékaři nebo studentovi lékařství), a reakce trenažéru na akce uživatele, nebo reakce na žádné akce v určitém čase.
Modul matematických modelů (pro simulaci onemocnění pacienta a reakce na akce uživatele např. simulovanou léčbu) je v simulátoru propojen jak se scénářem onemocnění, tak i s grafickými objekty, např. může řídit jejich animaci, tak i s numerickými daty, které může využívat jako svůj vstup. Dále je modul matematických modelů propojen se vstupy uživatele, lékaře nebo studenta medicíny, který může zadávat modelové vstupní hodnoty. Způsob propojení modelů s grafickými objekty, numerickými daty i uživatelskými vstupy je popsán ve scénáři simulace. Vlastní matematický model je napsán ve standardizovaném jazyce MODELICA.
Datový modul obsahuje objekty zapisované jedním ze standardizovaných formátů pro zápis numerických dat pro vstup/výstup. Numerická data slouží pro nastavení numerických parametrů modelu a počátečních hodnot proměnných, a jako numerická data zobrazovaná simulační jednotkou ve scénářích (v případech kdy numerická data nejsou výstupem modelu běžícího na pozadí simulátoru).
Modul grafických objektů, zapsaných ve standardizovaných formátech, obsahuje objekty, které simulační jednotka bude využívat pro zobrazení komponent scénářů virtuálního pacienta (např. RTG snímky, 3D objekty robotizované figuríny pacienta a lékařských přístrojů apod.).
Uvedené zařízení dle technického řešení umožňuje automatizovat propojení fyzických vjemů ze simulační jednotky a scénáře simulovaného onemocnění s grafickými objekty, numerickými daty a matematickým modelem.
Simulační jednotka simuluje do jisté míry rovněž informační systém nemocnice. Zde je výhoda v tom, že se dá „urychlit“ čas - např. posunout stav pacienta o hodinu, den, atd. Tím pak lékařský personál dostane výsledky vyšetření prakticky okamžitě, ale simulační čas - i stav pacienta se posune jako v reálném čase.
Technické řešení umožňuje automatizovat propojení scénáře simulovaného onemocnění s grafickými objekty, numerickými daty a matematickým modelem, zapsaným jako text v modelovacím jazyce MODELICA. To dává tréninkovému procesu velkou flexibilitu, jelikož umožňuje automaticky propojit různé scénáře, grafické prvky a numerická data s jakýmkoliv matematickým modelem zapsaným ve standardizovaném jazyku MODELICA a vygenerovat simulátor příslušného onemocnění.
Objasnění výkresu
Na přiloženém obrázku je schematicky znázorněno zapojení simulátoru virtuálního pacienta podle tohoto technického řešení.
-2CZ 27613 Ul
Příklady provedení technického řešení
Simulátor virtuálního pacienta sestává ze simulační jednotky I, řídící jednotky 2 a generační jednotky 3 navzájem trvale propojenými datovým přenosem. Simulační jednotka I je tvořena komunikačním zařízením 4, interaktivním vyšetřovacím stolem 5 a robotizovanou figurínou 6 pacienta. Generační jednotka 3 je tvořena modulem 7 scénářů simulace, modulem 8 matematických modelů, datovým modulem 9 a modulem 10 grafických objektů.
Do generační jednotky 3 se zadají data standardními počítačovými vstupy - tj. např. připojením na Internet z nějakého serveru, připojením paměťového média (např. USB) apod., přičemž model v jazyku MODELICA je textový dokument, scénář je textový soubor ve formátu XML, grafická data jsou data ve standardizovaných grafických formátech, numerická data jsou zadána jako textový soubor číselných hodnot oddělených dohodnutým způsobem. Generační jednotka 3 zpracuje všechna zadaná data a výstupem je simulační scénář pro řídící jednotku 2 lékařského trenažéru, v podstatě zdrojový text programu realizujícího daný scénář.
Instruktor vybere z paměti řídící jednotky 2 požadovaný uložený scénář z modulu 7 scénářů simulace a zadá ho do připojené simulační jednotky 1 - to může být v nejjednodušším případě komunikační zařízení 4 - počítač nebo tablet, ve složitějším případě interaktivní vyšetřovací stůl 5, a v nej složitějším případě robotizovaná figurína 6 pacienta. Instruktor sleduje prostřednictvím řídící jednotky 2 počínání lékařského personálu „léčícího“ virtuálního pacienta. Může tento simulační scénář zastavit, vrátit zpátky, aby si např. studenti mohli zkusit jinou variantu postupu, a také může s lékařským personálem po ukončení simulačního scénáře probrat jednotlivé kroky jejich postupu a ukázat, které byly zvoleny správně a které správně zvoleny nebyly, protože se průběžně zaznamenává vše, co „lékařský personál“ provedl, a jestli správně určili diagnózu, tzv. debriefing.
Vizuální vyšetření je, v případě, že je užit interaktivní vyšetřovací stůl 5 a/nebo komunikační zařízení 4, realizováno obrázkem pacienta v 3D zobrazení, kde si ho prostřednictvím modulu 10 grafických objektů může „lékařský personál“ natočit dle potřeby. Zároveň se může dívat i na simulované připojené pacientské monitory na interaktivním obrázku. Zároveň na obrazovce se mohou zobrazit další vyžádané výstupy - jako RTG, EKG křivka, obrázek echo vyšetření atd.
Pokud probíhá simulace i na robotizované figuríně 6 pacienta, tak podle jejího vybavení je možné pozorovat dechové pohyby, hmatat pulz, vyšetřovat reflexy apod. I u robotizované figuríny 6 pacienta je však nutné komunikační zařízení 4, pomocí kterého je možno prohlížet výsledky vyšetření apod. Manuální vyšetření se provede na robotizované figuríně 6 pacienta nebo na interaktivním vyšetřovacím stole 5 pomocí speciálních mechatronických vstupně výstupních jednotek např. sledování pulzu, poslech fonendoskopem apod. Je možné provádět i některé úkony, podle druhu připojené jednotky - cévkování, podávání injekcí, připojení infuze aj. Maximálním navozením reality je využití mechatronických jednotek pro vstup dat, protože je skutečný rozdíl mezi podáním injekce nebo napojením infuze pomocí stisku knoflíku na obrazovce nebo mezi skutečně prováděnou činností (třeba simulovanou) např. i z hlediska času, nebo nutnosti mít potřebné vybavení (stříkačku a ampulky) v dosahu trénované osoby.
Simulační jednotka i simuluje do jisté míry rovněž informační systém zdravotnického zařízení. Zde je výhoda v tom, že simulační jednotka umožňuje urychlit čas - např. posunout stav pacienta o hodinu, den atd. Tím pak lékařský personál dostane výsledky vyšetření prakticky okamžitě, ale simulační čas - i stav pacienta se posune jako v reálném čase.
Zkoušený personál si postupně na připojeném komunikačním zařízení 4 simulační jednotky i vyplňuje chorobopis, jako ve zdravotnickém zařízení, zda je určená diagnóza správná ci ne se dozví až podle výsledků debriefingu, případně, pokud je ve scénáři při úmrtí ještě pamatováno na pitvu, tak ze simulovaného pitevního protokolu.
Na konci scénáře probíhá vyhodnocení tréninku - instruktor má monitorovány veškeré údaje o úkonech „lékařského personálu“, a také na základě toho, že instruktor zná skutečně nastavené choroby ve scénáři, může vyhodnotit počínání lékařského personálu. Může se dokonce o jeden či několik kroků vrátit zpět a spustit simulaci (tlačítku „reset“, nebo „zpět“) k opravě postupu.
-3CZ 27613 Ul
Průmyslová využitelnost
Simulátor virtuálního pacienta podle tohoto technického řešení se s výhodou využije při výuce a tréninku dovedností zdravotnického personálu.

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    5 1. Simulátor virtuálního pacienta, vyznačující se tím, že sestává ze simulační jednotky (1), řídící jednotky (2) a generační jednotky (3), které jsou navzájem nepřetržitě propojeny datovým přenosem.
  2. 2. Simulátor virtuálního pacienta podle nároku 1, vyznačující se tím, že simulační jednotka (1) je tvořena komunikačním zařízením (4), dále případně interaktivním vyšetřoío vacím stolem (5) a/nebo robotizovanou figurínou (6) pacienta.
  3. 3. Simulátor virtuálního pacienta podle nároku 1, vyznačující se tím, že generační jednotka (3) je tvořena modulem (7) scénářů simulace, modulem (8) matematických modelů, datovým modulem (9) a modulem (10) grafických objektů.
CZ2014-30329U 2014-11-26 2014-11-26 Simulátor virtuálního pacienta CZ27613U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30329U CZ27613U1 (cs) 2014-11-26 2014-11-26 Simulátor virtuálního pacienta

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-30329U CZ27613U1 (cs) 2014-11-26 2014-11-26 Simulátor virtuálního pacienta

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27613U1 true CZ27613U1 (cs) 2014-12-11

Family

ID=52118809

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-30329U CZ27613U1 (cs) 2014-11-26 2014-11-26 Simulátor virtuálního pacienta

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27613U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rim et al. Effective instructional design template for virtual simulations in nursing education
US11410564B2 (en) System and method for creating immersive interactive application
US6739877B2 (en) Distributive processing simulation method and system for training healthcare teams
US8827708B2 (en) Method, system and computer program product for providing a simulation with advance notification of events
JP6113267B2 (ja) 医療トレーニングシナリオを開発する方法および装置
JP6298444B2 (ja) 医療的処置トレーニングシステム
US20140287395A1 (en) Method and system for medical skills training
Hilleren et al. Learning practical nursing skills in simulation centers–a narrative review
Dicheva et al. Digital Transformation in Nursing Education: A Systematic Review on Computer-Aided Nursing Education Pedagogies, Recent Advancements and Outlook on the Post-COVID-19 Era
Sherwin More than make believe: the power and promise of simulation
Ostergaard et al. Simulation-based medical education
US20230052960A1 (en) Customizable Extended Reality Patient Simulator and Method Thereof for Healthcare Education
AU2009203227B2 (en) Method, system and computer program product for providing a simulation with advance notification of events
SHIMIZU et al. The Application of CDIO Standards to Clinical Engineering Education
CZ27613U1 (cs) Simulátor virtuálního pacienta
Kim-Berman et al. Virtual and augmented reality in dentistry
Kale et al. Medical Learning and Training using VR
Avramov et al. Virtual simulation as a learning method in interventional radiology
Prescher et al. Systems Design, Modeling, and Simulation in Medicine
Oyekunle et al. Healthcare applications of Augmented Reality (AR) and Virtual Real-ity (VR) simulation in clinical ceducation
Correia et al. Development of a digital tool to assist the training of health professionals in the determination of brain death
Roche Human patient simulation in critical care
Voelker Computer simulation as training tool for coronary interventions
Abeysuriya et al. Advancements in manikin technology: enhancing realism and effectiveness in nursing education
Shuper et al. Main advantages of the simulation-based medical education

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20141211

MK1K Utility model expired

Effective date: 20181126