CZ27466U1 - Hydrogel-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli - Google Patents

Hydrogel-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli Download PDF

Info

Publication number
CZ27466U1
CZ27466U1 CZ2014-29915U CZ201429915U CZ27466U1 CZ 27466 U1 CZ27466 U1 CZ 27466U1 CZ 201429915 U CZ201429915 U CZ 201429915U CZ 27466 U1 CZ27466 U1 CZ 27466U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
magnetic
hydrogel
sensitive
biomaterial
hydrogels
Prior art date
Application number
CZ2014-29915U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Nabanita Saha
Rushita Shah
Tomáš Sáha
Petr Sáha
Original Assignee
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně filed Critical Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Publication of CZ27466U1 publication Critical patent/CZ27466U1/en

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Colloid Chemistry (AREA)

Description

Biomateriál na bázi hydrogelu citlivý na magnetické podnětyHydrogen-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli

Oblast technikyTechnical field

Technické řešení se týká biomateriálu na bázi hydrogelu citlivého na magnetické podněty, určeného pro různé technologie založené na působení magnetických nebo magnetizovaných částic, jako jsou biolékařské aplikace, procesy čištění tekutin včetně odpadních vod a jiné.The technical solution relates to a biomaterial based on a hydrogel sensitive to magnetic stimuli, intended for various technologies based on the action of magnetic or magnetized particles, such as biomedical applications, processes of cleaning of liquids including waste water and others.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Hydrogely jsou známé jako materiály využívané v různých aplikacích v oblasti biolékařského inženýrství díky své hydratační schopnosti a specifickému charakteru, který se blíží přírodnímu buněčnému materiálu. Nicméně stále existují cíle a výzvy, například v oblasti využití hydrogelů v oblasti 3D tkáňového inženýrství a řízeného dávkování léčiv nebo jako materiálu s rychlou odezvou na vnější podněty.Hydrogels are known as materials used in a variety of biomedical engineering applications due to their hydrating ability and specific nature that resembles natural cellular material. However, there are still targets and challenges, for example in the field of using hydrogels in 3D tissue engineering and controlled drug delivery, or as a rapid response material to external stimuli.

V uvedených souvislostech jsou v poslední době v centru pozornosti tzv. magnetické hydrogely pro svou schopnost rychlé odezvy na podněty a širokou oblast využití.In this context, so-called magnetic hydrogels have recently been the focus of attention for their ability to respond quickly to stimuli and a wide range of applications.

Na poli magnetických hydrogelů jsou to především mikro- a nanokompozity na bázi těchto hydrogelů a kompozitní nanočástice, které představují třídu měkkých materiálů poskytujících nastavitelné vlastnosti, které přitahují velkou pozornost díky svému širokému potenciálu využití v mnoha různých aplikacích. Nej aktuálnější z nich jsou různé lékařské aplikace, jako je řízené dávkování léčiv, metody léčby rakoviny hypertermií, stejně tak i klinické zobrazovací a snímací metody, současně však i technologie čištění odpadních vod a jiné čisticí procesy.In the field of magnetic hydrogels, it is primarily micro- and nanocomposites based on these hydrogels and composite nanoparticles that represent a class of soft materials providing adjustable properties that attract great attention due to their wide potential for use in many different applications. The most current of these are various medical applications, such as controlled drug delivery, methods of treating hyperthermia cancer, as well as clinical imaging and sensing methods, but also wastewater treatment technologies and other treatment processes.

Jinou zajímavou oblastí využití magnetických hydrogelů jsou metody stínění enzymů nebo tzv. měkké aktuátory, například pro umělé svaly.Another interesting field of application of magnetic hydrogels are methods of shielding enzymes or so-called soft actuators, for example for artificial muscles.

Dosud jsou známé různé typy magnetických hydrogelů, většinou ze syntetických polymerů, stejně tak i metody jejich přípravy. Jsou zaměřeny na získání produktů s nejlepšími magnetickými vlastnostmi, stejně jako mechanickými a dalšími důležitými fyzikálními vlastnostmi. Antibakteriální nebo hojivé vlastnosti mohou mít také značnou důležitost ve speciálních medicínských aplikacích, většinou v chirurgii.Various types of magnetic hydrogels, mostly of synthetic polymers, as well as methods for their preparation, are known to date. They are aimed at obtaining products with the best magnetic properties as well as mechanical and other important physical properties. Antibacterial or healing properties can also be of great importance in special medical applications, mostly in surgery.

Nicméně magnetické vlastnosti současně s nutnou úrovní mechanických vlastností jsou v centru zájmu, pokud jde o speciální magnetické biomateriály, které jsou schopné odezvy na vnější magnetické podněty. Dosažení vhodných vlastností pro takové aplikace je do značné míry závislé na uniformitě struktury magnetického hydrogelu. To je důležitý úhel pohledu na každý nový materiál uvažovaný pro tyto aplikace.However, magnetic properties along with the necessary level of mechanical properties are of particular interest for special magnetic biomaterials that are capable of responding to external magnetic stimuli. Achieving suitable properties for such applications is largely dependent on the uniformity of the structure of the magnetic hydrogel. This is an important point of view of any new material considered for these applications.

Způsoby přípravy známých magnetických hydrogelů vycházejí většinou z využití syntetických materiálů včetně vhodných syntetických polymerů. Tyto materiály jsou navíc běžně síťovány chemickými postupy. Z aktuálních technických informačních zdrojů lze seznat, že stupně jejich přípravy jsou poněkud složité, protože jsou založeny na několika po sobě následujících chemických reakcích, jejichž reakční rovnováha je ovlivněna mnoha faktory a podmínkami měnícími se v průběhu procesu. Proto výsledné magnetické hydrogely většinou nevykazují ve srovnání s aktuálními na ně kladenými požadavky dostatečnou uniformitu struktury potřebnou pro některé speciální aplikace. S tím souvisí i omezené možnosti dosažení očekávaných vlastností ve smyslu odezvy na magnetické podněty.Methods for preparing known magnetic hydrogels are based mostly on the use of synthetic materials, including suitable synthetic polymers. Moreover, these materials are commonly crosslinked by chemical methods. Current technical information sources show that the stages of their preparation are somewhat complicated because they are based on several successive chemical reactions whose reaction equilibrium is influenced by many factors and conditions that change during the process. Therefore, the resulting magnetic hydrogels usually do not exhibit sufficient structural uniformity needed for some special applications compared to the actual requirements imposed on them. This is related to the limited possibilities of achieving the expected properties in terms of response to magnetic stimuli.

Jinou značnou nevýhodou existujících magnetických hydrogelů je skutečnost, že vyžadují chemické síťovací procesy, aby mohlo být dosaženo stabilního tvaru, který je podmínkou jejich úspěšného využití.Another major drawback of existing magnetic hydrogels is that they require chemical crosslinking processes to achieve a stable shape that is a precondition for their successful use.

Je zřejmé, že na magnetické hydrogely je v současné době kladena celá řada různých požadavků. Měly by být také ekologicky přátelské a jejich příprava by neměla být energeticky příliš náročná, což je obecný požadavek na všechny pokročilé technologie. Tyto požadavky jsou poněkud protichůdné a je obtížné jim současně v dostatečné míře vyhovět.Obviously, many different requirements are currently imposed on magnetic hydrogels. They should also be environmentally friendly and their preparation should not be too energy intensive, which is a general requirement for all advanced technologies. These requirements are somewhat contradictory and difficult to satisfy at the same time.

-1 CZ 27466 U1-1 CZ 27466 U1

Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution

Výše uvedené nevýhody a nedostatky známých magnetických hydrogelů do značné míry odstraňuje biomateriál na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení. Podstata technického řešení spočívá v tom, že biomateriál je tvořen kompozitem hydrogelové matrice na bázi polyvinylpyrrolidon-karboxymetylcelulózy (PVP-CMC), obsahující rovnoměrně rozptýlené magnetické mikročástice o velikosti 2 až 10 pm v množství 0,01 až 0,5 % hmotn. Tyto magnetické mikročástice obsažené v biomateriálu na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení jsou s výhodou mikročástice Fe3O4.The above-mentioned disadvantages and drawbacks of the known magnetic hydrogels are largely eliminated by the biomaterial based on hydrogels sensitive to magnetic stimuli according to the invention. The biomaterial consists of a polyvinylpyrrolidone-carboxymethylcellulose (PVP-CMC) hydrogel matrix composite comprising uniformly dispersed magnetic microparticles of 2 to 10 µm in an amount of 0.01 to 0.5% by weight. The magnetic microparticles contained in the hydrogel-sensitive biomaterial sensitive to magnetic stimuli according to the invention are preferably Fe 3 O 4 microparticles.

Významnou výhodou biomateriálu na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení je jeho rovnoměrná struktura. Funkční vlastnosti závislé na rovnoměrnosti struktury jsou rovněž zlepšeny, především pokud jde o odezvu na vnější magnetické podněty, což je velmi důležitá vlastnost pro mnohé klíčové aplikace. Tento biomateriál na bázi magnetického hydrogelů je ekologicky příznivý díky tomu, že je vytvořen na bázi přírodních surovin. Je rovněž cenově dostupný díky materiálové a technologické nenáročnosti. Při aplikaci v humánní medicíně může zlepšit podmínky hojivého procesu díky možnosti začlenění antibakteriálních a hojivých složek do struktury biomateriálu.A significant advantage of the biomaterial based on hydrogels sensitive to magnetic stimuli according to the technical solution is its uniform structure. Functional properties dependent on the uniformity of the structure are also improved, especially in terms of response to external magnetic stimuli, which is a very important feature for many key applications. This biomaterial based on magnetic hydrogels is environmentally friendly because it is based on natural raw materials. It is also affordable due to material and technological demands. When used in human medicine, it can improve healing process conditions by incorporating antibacterial and healing components into the biomaterial structure.

Biomateriál na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení je výhodný především proto, že do hydrogelové sítě je začleněno velké množství anorganických magnetických částic, přičemž je zajištěna dobrá dispergace částic koloidní velikosti v hydrogelové matrici. Tato skutečnost významně zlepšuje rovnoměrnost výsledné struktury. Další výhodou biomateriálu na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení je jeho snadná vyrobitelnost, což umožňuje snížení technologických nákladů. A konečně hraje roli také skutečnost, že biomateriál podle technického řešení lze zpracovat na velkou škálu tvarů výrobků, která může být získána bez zvláštních investičních nákladů. Díky použitému spontánnímu síťování není materiálu zatížen žádnými chemickými složkami spojenými s běžným chemickým síťováním.The biomaterial based on hydrogels sensitive to magnetic stimuli according to the invention is advantageous in particular because a large number of inorganic magnetic particles are incorporated into the hydrogel network, while ensuring good dispersion of the colloidal size particles in the hydrogel matrix. This significantly improves the uniformity of the resulting structure. Another advantage of the biomaterial based on hydrogels sensitive to magnetic stimuli according to the technical solution is its easy manufacture, which allows to reduce the technological costs. Finally, the fact that the biomaterial according to the invention can be processed into a wide range of product shapes, which can be obtained without special investment costs, also plays a role. Due to the spontaneous crosslinking used, the material is free of any chemical components associated with conventional chemical crosslinking.

Pokud jde o základní použité polymery, je možné vhodnou kombinací polyvinylpyrrolidonu a karboxymetylcelulózy dosáhnout optimálního účinku.With regard to the basic polymers used, an optimal combination of polyvinylpyrrolidone and carboxymethylcellulose can be achieved.

Objasnění výkresůClarification of drawings

Uskutečnitelnost a účinky technického řešení jsou dokumentovány na přiložených výkresech, kde značí:The feasibility and effects of the technical solution are documented in the attached drawings, where:

Obr. 1 - mikroskopický snímek povrchové struktury biomateriálu na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení.Giant. 1 is a microscopic image of the surface structure of a hydrogel-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli according to the present invention;

Obr. 2 - mikroskopický snímek řezu struktury biomateriálu na bázi hydrogelů citlivého na magnetické podněty podle technického řešení.Giant. 2 is a microscopic image of a cross-section of a structure of a biomaterial based on hydrogels sensitive to magnetic stimuli according to the invention.

Příklady uskutečnění technického řešeníExamples of technical solutions

K bližšímu objasnění podstaty technického řešení slouží dále uvedené příklady konkrétního uskutečnění technického řešení.The following examples of concrete implementation of the technical solution serve to further clarify the nature of the technical solution.

Příklad 1Example 1

PVP-CMC hydrogel byl podroben působení směsného roztoku obsahujícího ionty Fe2+ and Fe3+ v koncentraci 2 g tetrahydrátu chloridu železnatého na 100 ml a 2 g hexahydrátu chloridu železitého na 100 ml po dobu 24 h, získaný kompozitní materiál se pak podrobil zrání za oxidačního působení alkalického roztoku o pH 10,15 ± 0,45 po dobu 24 h, získaný materiál se následně nechal zrát při sušení vzduchem o teplotě 40 °C po dobu 24 h.The PVP-CMC hydrogel was treated with a mixed solution containing Fe 2+ and Fe 3+ ions at a concentration of 2 g of ferrous chloride tetrahydrate per 100 ml and 2 g of ferric chloride hexahydrate per 100 ml for 24 h, the resulting composite material was then aged by oxidative treatment of an alkaline solution at pH 10.15 ± 0.45 for 24 h, the resulting material was then aged under air-drying at 40 ° C for 24 h.

Získaný biomateriál byl tvořen kompozitem na bázi PVP-CMC hydrogelové matrice, která obsahovala rovnoměrně rozptýlené magnetické mikročástice o distribuci velikostí 8 až 10 pm vThe obtained biomaterial consisted of a composite based on a PVP-CMC hydrogel matrix which contained uniformly dispersed magnetic microparticles with a size distribution of 8 to 10 µm in

-2CZ 27466 U1 množství 0,21 ± 0,19 % hmotn. Materiál vynikal rovnoměrnou strukturou a magnetickými vlastnostmi. Struktura materiálu na povrchu i v řezu je zachycena na obr. 1 a 2 přiložených výkresů. Tento biomateriál na bázi magnetického hydrogelu je vhodný pro odstranění arsenu z pitné vody.% Of 0.21 ± 0.19 wt. The material excelled in its uniform structure and magnetic properties. The structure of the material on the surface and in the section is shown in Figures 1 and 2 of the accompanying drawings. This magnetic hydrogel-based biomaterial is suitable for the removal of arsenic from drinking water.

Příklad 2Example 2

PVP-CMC hydrogel byl podroben působení směsného roztoku obsahujícího ionty Fe2+ and Fe3+ v koncentraci 2 g tetrahydrátu chloridu železnatého na 100 ml a 5 g hexahydrátu chloridu železitého na 100 ml po dobu 22 h, získaný kompozitní materiál se pak podrobil zrání za oxidačního působení alkalického roztoku o pH 10,0 ± 0,5 po dobu 24 h, získaný materiál se následně nechal zrát při sušení vzduchem o teplotě 45 °C po dobu 24 h.The PVP-CMC hydrogel was treated with a mixed solution containing Fe 2+ and Fe 3+ ions at a concentration of 2 g of ferrous chloride tetrahydrate per 100 ml and 5 g of ferric chloride hexahydrate per 100 ml for 22 h, then the obtained composite material was aged by oxidative treatment of alkaline solution at pH 10.0 ± 0.5 for 24 h, the resulting material was subsequently aged under air-drying at 45 ° C for 24 h.

Získaný biomateriál byl tvořen kompozitem na bázi PVP-CMC hydrogelové matrice, která obsahovala rovnoměrně rozptýlené magnetické mikročástice o distribuci velikostí 2 až 5 μιη v množství 0,11 ± 0,09 % hmotn. Materiál vynikal rovnoměrnou strukturou a magnetickými vlastnostmi. Tento biomateriál na bázi magnetického hydrogelu je vhodný pro odstranění těžkých kovů z odpadních vod.The biomaterial obtained consisted of a composite based on a PVP-CMC hydrogel matrix which contained uniformly dispersed magnetic microparticles having a size distribution of 2 to 5 μιη in an amount of 0.11 ± 0.09% by weight. The material excelled in its uniform structure and magnetic properties. This magnetic hydrogel-based biomaterial is suitable for removing heavy metals from wastewater.

Příklad 3Example 3

PVP-CMC hydrogel byl podroben působení směsného roztoku obsahujícího ionty Fe2+ and Fe3+ v koncentraci 5 g tetrahydrátu chloridu železnatého na 100 ml a 2 g hexahydrátu chloridu železitého na 100 ml po dobu 22 h, získaný kompozitní materiál se pak podrobil zrání za oxidačního působení alkalického roztoku o pH 9,7 ± 0,5 po dobu 23 h, získaný materiál se následně nechal zrát při sušení vzduchem o teplotě 50 °C po dobu 23 h.The PVP-CMC hydrogel was treated with a mixed solution containing Fe 2+ and Fe 3+ ions at a concentration of 5 g of ferrous chloride tetrahydrate per 100 ml and 2 g of ferric chloride hexahydrate per 100 ml for 22 h, then the obtained composite material was aged by oxidative treatment of alkaline solution at pH 9.7 ± 0.5 for 23 h, the resulting material was then aged under air-drying at 50 ° C for 23 h.

Získaný biomateriál byl tvořen kompozitem na bázi PVP-CMC hydrogelové matrice, která obsahovala rovnoměrně rozptýlené magnetické mikročástice o distribuci velikostí 5 až 8 pm v množství 0,15 ± 0,05 % hmotn. Materiál vynikal rovnoměrnou strukturou a magnetickými vlastnostmi. Tento biomateriál na bázi magnetického hydrogelu je vhodný pro čištění/uvolňování proteinů nebo pro dávkování léčiv.The biomaterial obtained consisted of a composite based on a PVP-CMC hydrogel matrix which contained uniformly dispersed magnetic microparticles having a size distribution of 5 to 8 µm in an amount of 0.15 ± 0.05% by weight. The material excelled in its uniform structure and magnetic properties. This magnetic hydrogel-based biomaterial is suitable for protein purification / release or drug delivery.

Průmyslová využitelnostIndustrial applicability

Biomateriál na bázi hydrogelu citlivého na magnetické podněty podle technického řešení je využitelný především pro úpravu odpadních vod. Je však vhodný také pro mnohé jiné využití: může být užitečný v různých oblastech biotechnologií, například při třídění a separaci biologických materiálů, jako je čištění bílkovin nebo bioseparace, další oblastí užití je absorpce kovů, řízené dávkování léků, zobrazování při magnetické rezonanci, stínění enzymů a absorbentů, stejně jako obecně v různých environmentálně zaměřených aplikacích.Biomaterial based on hydrogel sensitive to magnetic stimuli according to the technical solution is usable especially for waste water treatment. However, it is also suitable for many other applications: it may be useful in various fields of biotechnology, for example in sorting and separating biological materials such as protein purification or bioseparation, metal absorption, controlled drug dosing, magnetic resonance imaging, enzyme shielding and absorbents, as well as generally in various environmentally oriented applications.

NÁROKY NA OCHRANUPROTECTION REQUIREMENTS

Claims (2)

1. Biomateriál na bázi hydrogelu citlivý na magnetické podněty, vyznačující se tím, že je tvořen kompozitem hydrogelové matrice na bázi polyvinylpyrrolidon-karboxymetylcelulózy PVP-CMC, obsahující rovnoměrně rozptýlené magnetické mikročástice o velikosti 2 až 10 pm v množství 0,01 až 0,5 % hmotn.CLAIMS 1. A magnetic hydrogel-sensitive biomaterial, comprising a polyvinylpyrrolidone-carboxymethylcellulose-based hydrogel matrix composite PVP-CMC comprising uniformly dispersed magnetic microparticles of 2 to 10 microns in an amount of 0.01 to 0.5. % wt. 2. Biomateriál na bázi hydrogelu citlivý na magnetické podněty podle nároku 1, vyznačující se tím, že magnetické mikročástice obsažené v biomateriálu na bázi hydrogelu citlivého na magnetické podněty jsou mikročástice Fe3O4.The magnetic stimulus-sensitive hydrogel-based biomaterial according to claim 1, characterized in that the magnetic microparticles contained in the magnetic stimulus-sensitive hydrogel-based biomaterial are Fe 3 O 4 microparticles.
CZ2014-29915U 2014-08-21 2014-08-21 Hydrogel-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli CZ27466U1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-560A CZ306793B6 (en) 2014-08-21 2014-08-21 A hydrogel based biomaterial with magnetic properties and the method of its preparation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27466U1 true CZ27466U1 (en) 2014-11-10

Family

ID=51939074

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29915U CZ27466U1 (en) 2014-08-21 2014-08-21 Hydrogel-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli
CZ2014-560A CZ306793B6 (en) 2014-08-21 2014-08-21 A hydrogel based biomaterial with magnetic properties and the method of its preparation

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-560A CZ306793B6 (en) 2014-08-21 2014-08-21 A hydrogel based biomaterial with magnetic properties and the method of its preparation

Country Status (1)

Country Link
CZ (2) CZ27466U1 (en)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008008522A1 (en) * 2008-02-11 2009-08-13 Magforce Nanotechnologies Ag Implantable nanoparticle-containing products

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014560A3 (en) 2016-03-02
CZ306793B6 (en) 2017-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Qasim et al. RETRACTED ARTICLE: Antimicrobial activity of silver nanoparticles encapsulated in poly-N-isopropylacrylamide-based polymeric nanoparticles
Jeon et al. In situ forming growth factor-loaded coacervate microparticle-embedded hydrogel for directing encapsulated stem cell fate
Lai et al. Hydrothermal fabrication of porous hollow hydroxyapatite microspheres for a drug delivery system
Demir et al. Strontium-modified chitosan/montmorillonite composites as bone tissue engineering scaffold
Ramya et al. Novel gamma irradiated agarose-gelatin-hydroxyapatite nanocomposite scaffolds for skin tissue regeneration
Le et al. Fabrication and mechanical properties of chitosan composite membrane containing hydroxyapatite particles
Długosz et al. Hybrid calcium carbonate/polymer microparticles containing silver nanoparticles as antibacterial agents
Elboraey et al. Biological and mechanical properties of denture base material as a vehicle for novel hydroxyapatite nanoparticles loaded with drug
Sirousazar et al. Dehydration kinetics of polyvinyl alcohol nanocomposite hydrogels containing Na-montmorillonite nanoclay
Zheng et al. Preparation of bioactive hydroxyapatite@ halloysite and its effect on MC3T3-E1 osteogenic differentiation of chitosan film
Patel et al. Fabrication, nanomechanical characterization, and cytocompatibility of gold-reinforced chitosan bio-nanocomposites
Yang et al. Disperse magnetic sources constructed with functionalized Fe3O4 nanoparticles in poly-l-lactic acid scaffolds
Klein et al. Effective bacterial inactivation and removal of copper by porous ceramics with high surface area
Tithito et al. Fabrication of biocomposite scaffolds made with modified hydroxyapatite inclusion of chitosan-grafted-poly (methyl methacrylate) for bone tissue engineering
Simionescu et al. Biopolymers/poly (ε-caprolactone)/polyethylenimine functionalized nano-hydroxyapatite hybrid cryogel: Synthesis, characterization and application in gene delivery
Tang et al. Copper‐doped nano laponite coating on poly (butylene succinate) scaffold with antibacterial properties and cytocompatibility for biomedical application
Mostofi et al. Effects of corroded and non-corroded biodegradable Mg and Mg alloys on viability, morphology and differentiation of MC3T3-E1 cells elicited by direct cell/material interaction
Sakthivel et al. Investigation on Au-nano incorporated pH-sensitive (itaconic acid/acrylic acid/triethylene glycol) based polymeric biocompatible hydrogels
Gorab et al. Decoration of graphene oxide nanosheets with carboxymethylcellulose hydrogel, silk fibroin and magnetic nanoparticles for biomedical and hyperthermia applications
EA035516B1 (en) Use of low-dimensional structures and/or their agglomerates formed from metal oxyhydroxides or their composites as an agent to inhibit tumor cell proliferation
Kim et al. Enhancement of properties of a cell-laden GelMA hydrogel-based bioink via calcium phosphate phase transition
Han et al. Biomimetic hydroxyapatite-chitosan nanoparticles deliver the erythromycin for improved antibacterial activity
Lo Presti et al. Perspectives on applications of nanomaterials from shelled plankton
Lin et al. Tailored biomimetic hydrogel based on a photopolymerised DMP1/MCF/gelatin hybrid system for calvarial bone regeneration
CZ27466U1 (en) Hydrogel-based biomaterial sensitive to magnetic stimuli

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20141110

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20180815

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20210728

MK1K Utility model expired

Effective date: 20240821