CZ25418U1 - Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů - Google Patents

Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů Download PDF

Info

Publication number
CZ25418U1
CZ25418U1 CZ201327419U CZ201327419U CZ25418U1 CZ 25418 U1 CZ25418 U1 CZ 25418U1 CZ 201327419 U CZ201327419 U CZ 201327419U CZ 201327419 U CZ201327419 U CZ 201327419U CZ 25418 U1 CZ25418 U1 CZ 25418U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
power
input
output
capacitor
amplifier
Prior art date
Application number
CZ201327419U
Other languages
English (en)
Inventor
Papez@Václav
Original Assignee
Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceské vysoké ucení technické v Praze filed Critical Ceské vysoké ucení technické v Praze
Priority to CZ201327419U priority Critical patent/CZ25418U1/cs
Publication of CZ25418U1 publication Critical patent/CZ25418U1/cs

Links

Landscapes

  • Measurement Of Resistance Or Impedance (AREA)

Description

Je řešena konstrukce, která umožňuje testovat výkonové kondenzátory v režimu, kdy jimi prochází střídavý proud, obvykle o vysoké frekvenci s velikostí jednotek až desítek A, při minimalizaci potřebného elektrického výkonu a nároků na testovací zařízení.
Dosavadní stav techniky
Měření a testování kondenzátorů ve výrobě je, kromě testování průrazného napětí, obvykle prováděno zejména signály malé úrovně. Postup vychází z předpokladu linearity testovaného kondenzátoru, a tím z možnosti extrapolace závislostí, které byly zjištěny při měřicích signálech malé úrovně i signály vysoké úrovně až k nej vyšším přípustným hodnotám. Takovým způsobem lze mnoha metodami, například měřením impedance nebo admitance, můstkovými měřicími metodami nebo měřením v rezonančních obvodech, měřit kapacitu, teplotní závislost kapacity, závislost kapacity na přiloženém stejnosměrném napětí, ztrátový činitel nebo činitel jakosti kondenzátem, izolační odpor a efektivní sériový odpor kondenzátem v širokém rozmezí měřených hodnot i měřicích kmitočtů.
Komplikovanější situace je při ověřování maximálních přípustných hodnot zatížení kondenzátom, například přiloženým střídavým napětím nebo procházejícím proudem při definovaných frekvencích a teplotách. Zde se testování provádí v individuálně sestavovaných zkušebních obvodech, které jsou konstmovány tak, aby se obvodové parametry při provozu zkušebního obvodu s minimální odchylkou blížily definovaným parametrům testu.
Zkušební obvod musí být konstmován jako výkonové elektrické zařízení, to je s ohledem na elektrické namáhání všech použitých prvků a jejich chlazení, a musí být napájen signálem, který má i velký výkon. Tento výkon jev ideálním případu činný a odpovídá výkonu ztracenému ve všech součástkách zkušebního obvodu a testovaném kondenzátorů. V obecném případě odebírá zkušební obvod též jalový výkon, který je přibližně roven reaktančnímu výkonu kondenzátorů a může být i o tri řády vyšší než výkon činný. Z hlediska napájení zkušebního obvodu pro zdánlivý výkon větší než několik VA je tato situace přípustná jen tehdy, je-li zkušební obvod napájen střídavým napětím s frekvencí rozvodné sítě přímo z rozvodné sítě a jalový výkon je ze sítě buď odebírán, neboje v síti kompenzován.
Velmi obtížně řešitelné je napájení zkušebních obvodů se zdánlivým výkonem větším než stovky VA a s nízkým účiníkem a na frekvencích odlišných od frekvence síťové, které je obvykle nutno realizovat s použitím lineárního výkonového zesilovače. Zesilovač je při odebírání jalového výkonu silně přetěžován. Pokud proud a napětí v reaktanční zátěži odpovídá předpokládanému proudu a napětí ve jmenovité činné zátěži, ztrátový výkon v zesilovači dosahuje 130 až 150 % odebíraného jalového výkonu. Z toho vyplývá nutnost dimenzovat zesilovač na činný výkon přibližně 2,5χ větší než je výkon jalový, nemá-li být zesilovač jalovým výkonem nevyhnutelně poškozen. V případech, kdy testy jsou prováděny jako dlouhodobé, je významnou nevýhodou i vysoká spotřeba elektrické energie.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů dle vynálezu. Zařízení je provedeno ve dvou variantách, a to pro testování výkonových kondenzátorů s velkou a menší kapacitou. V obou případech je součástí testovacího zařízení výkonový zesilovač, který by měl pro svou funkci mít optimální zatěžovací odpor. V první variantě, tedy u zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů s velkou kapacitou, je podmínkou, aby reaktance na testovacím kmitočtu byla menší než optimální zatěžovací odpor v zařízení zařazeného výkonového zesilovače. Podstatou nového řešení je, že testovaný výkonový kondenzátor je doplněn induktorem s malými ztrátami, jehož ztrátový činitel je srovnatelný se
- 1 CZ 25418 Ul ztrátovým činitelem testovaného výkonového kondenzátoru nebo menší, na paralelní rezonanční obvod. Velikost indukčnosti induktoru je volena tak, že na zkušebním kmitočtu má stejnou reaktanci jako testovaný výkonový kondenzátor. Do sériové kombinace s testovaným výkonovým kondenzátorem, která je spojena paralelně s induktorem, je svými vstupními svorkami zařazen první proudový snímač. Jeho výstup je spojen jednak se vstupem regulačního zesilovače a jednak s jedním vstupem fázového detektoru. Do jednoho z přívodů mezi paralelním rezonančním obvodem, tvořeným testovaným výkonovým kondenzátorem a induktorem, a výstupem výkonového zesilovače je zapojen svými vstupními svorkami druhý proudový snímač. Výstup druhého proudového snímače je spojen s druhým vstupem fázového detektoru. Výstup fázového detektoru je dále přes integrační zesilovač a napěťově řízený oscilátor spojen s jedním vstupem řiditelného útlumového členu. Na druhý vstup řiditelného útlumového členu je připojen výstup regulačního zesilovače. Výstup řiditelného útlumového členu je spojen přes výkonový zesilovač se společným spojem induktoru a prvního proudového snímače a s druhým vstupem druhého proudového snímače.
V jednom možném provedení je výkonový zesilovač připojen k paralelnímu rezonančnímu obvodu tvořenému testovaným výkonovým kondenzátorem a induktorem přes přizpůsobovací transformační člen.
Druhá varianta je pro případ, kdy se jedná o testování výkonových kondenzátorů s menší kapacitou, jejíž reaktance na testovacím kmitočtu je větší než optimální zatěžovací odpor v zařízení zařazeného výkonového zesilovače. Zde je testovaný výkonový kondenzátor doplněn na sériový rezonanční obvod, a to induktorem s malými ztrátami, jehož ztrátový činitel je srovnatelný se ztrátovým činitelem kondenzátoru nebo je menší. Velikost indukčnosti induktoru je volena tak, že na zkušebním kmitočtu má stejnou reaktanci jako testovaný výkonový kondenzátor. Induktor je zde přemostěn prvním napěťovým snímačem, jehož výstup je spojen jednak se vstupem regulačního zesilovače a jednak s jedním vstupem fázového detektoru. Paralelně k tomuto sériovému rezonančnímu obvodu je připojen druhý napěťový snímač, jehož výstup je spojen s druhým vstupem fázového detektoru. Výstup fázového detektoru je přes integrační zesilovač a napěťově řízený oscilátor spojen s jedním vstupem řiditelného útlumového členu. Na druhý vstup řiditelného útlumového členu je připojen výstup regulačního zesilovače. Výstup řiditelného útlumového členu je připojen na vstup výkonového zesilovače, jehož výstup je propojen se sériovým rezonančním obvodem. I v tomto provedení lze výkonový zesilovač připojit k vytvořenému sériovému rezonančnímu obvodu přes přizpůsobovací transformační člen.
Výhodou nového řešení je vysoce přesná kompenzace jalového výkonu testovaného kondenzátoru v měřicím obvodu a přizpůsobení měřicího obvodu k budicímu generátoru. Tak je dosaženo stavu, kdy budicím generátorem není dodáván žádný jalový výkon a dodávaný činný výkon, hradící ztráty v prvcích měřicího obvodu a je o 1 až 2 řády menší než jalový výkon testovaného kondenzátoru. Potřebnou přesnou kompenzaci jalového výkonu testovaného kondenzátoru, která může být chápána jako doplnění testovaného kondenzátoru induktorem tak, aby byl vytvořen rezonanční obvod vyladěný na měřicí kmitočet, zajišťuje popisované zařízení automatickou korekcí měřicího kmitočtu podle okamžité hodnoty rezonančního kmitočtu měřicího obvodu. K řízení kmitočtu je použita zpětnovazební smyčka s napětím řízeným oscilátorem, integrátorem a fázovým detektorem. Signály vedené na vstupy fázového detektoru jsou odebírány z měřicího obvodu, např. jako budicí proud paralelního rezonančního obvodu a proud v kapacitní větvi rezonančního obvodu, tak aby při rezonanci odpovídaly dvěma sinusovým signálům s fázovým posunem 90°. Při rozladění, kdy fázový posuv není 90°, působí výstupní signál fázového detektoru ve smyčce prostřednictvím integrátoru na napětím řízený oscilátor a způsobuje změnu jím generované frekvence k rezonančnímu kmitočtu měřicího obvodu.
-2CZ 25418 Ul
Objasnění výkresů
Příklady blokového uspořádání obou variant zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů jsou uvedeny na přiloženém výkrese. Varianta s paralelním rezonančním obvodem je na Obr. 1 a varianta se sériovým rezonančním obvodem je na Obr. 2.
Příklady uskutečnění technického řešení
Uspořádání zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů, vhodné zejména pro výkonové kondenzátory s velkou kapacitou, které jsou testovány proudem několika desítek až stovek A, je zobrazeno na Obr. 1. Testovaný výkonový kondenzátor i je doplněn induktorem 3 s malými ztrátami, jehož indukčnost je volena tak, aby měl na zkušebním kmitočtu stejnou reaktanci jako testovaný výkonový kondenzátor I, na paralelní rezonanční obvod, ve kterém je na rezonančním kmitočtu obvodu kompenzován kapacitní jalový výkon testovaného výkonového kondenzátoru I indukčním jalovým výkonem induktoru 3. Do sériové kombinace s testovaným výkonovým kondenzátorem 1, který je spojen paralelně s induktorem 3, je svými vstupními svorkami zařazen první proudový snímač 24. Výstup prvního proudového snímač 2.1 je spojen jednak se vstupem regulačního zesilovače 9 a jednak s jedním vstupem fázového detektoru 10. Do jednoho z přívodů mezi vytvořeným paralelním rezonančním obvodem a výstupem výkonového zesilovače 6 je zapojen svými vstupními svorkami druhý proudový snímač 4.1. Jeho výstup je spojen s druhým vstupem fázového detektoru W. Výstup fázového detektoru K) je přes integrační zesilovač Π. a napěťově řízený oscilátor 8 spojen s jedním vstupem řiditelného útlumového členu 7. Na druhý vstup řiditelného útlumového členu 7 je připojen výstup regulačního zesilovače 9. Výstup řiditelného útlumového členu 7 je v základním zapojení spojen přes výkonový zesilovač 6 se společným spojem induktoru 3 a prvního proudového snímače 2.1 a s druhým vstupem druhého proudového snímače 44. V zapojení podle Obr. 1 je tento výkonový zesilovač 6 k paralelnímu rezonančnímu obvodu, tvořenému testovaným výkonovým kondenzátorem I a induktorem 3, připojen přes přizpůsobovací transformační člen 5.
Testovací signál je generován napěťově řízeným oscilátorem 8, ze kterého je veden na řiditelný útlumový člen 7, výkonový zesilovač 6, v daném příkladu i na přizpůsobovací transformační člen 5 a odtud až na paralelní rezonanční obvod s kondenzátorem i a induktorem 3. Ke sledování stavu vyladění rezonančního obvodu jsou použity proudové snímače, tedy první proudový snímač 2.1 a druhý proudový snímač 4.1, jejichž výstupní signály jsou obrazem proudu v testovaném výkonovém kondenzátoru 1 a budicího proudu paralelního rezonančního obvodu. Oba tyto signály jsou vedeny na fázový detektor 10, jehož výstupní signál je úměrný odchylce fázového posunu mezi přiváděnými signály od hodnoty 90°. Výstupní signál fázového detektoru 10 je veden na integrační zesilovač 11, který generuje řídicí signál, kterým je automaticky nastavován kmitočet napěťově řízeného oscilátoru 8 na rezonanční kmitočet měřicího obvodu. Výstupní signál prvního proudového snímače 2.1 je dále veden do regulačního zesilovače 9, kde je porovnáván s referenční úrovní a podle rozdílu je generován řídicí signál pro řiditelný útlumový člen 7, kterým je průběžně nastavováno vstupní napětí výkonového zesilovače 6 na hodnotu, při které dosahuje proud ve výkonovém kondenzátoru I požadovanou hodnotu.
Přizpůsobení rezonančního odporu rezonančního obvodu k optimálnímu zatěžovacímu odporu zdroje signálu je realizováno přizpůsobovacím transformačním členem 5, který je zařazen mezi výkonový zesilovač 6 a měřicí rezonanční obvod. Transformační poměr transformačního členu 5 je volen tak, že jím transformovaný rezonanční odpor rezonančního obvodu v rezonanci odpovídá optimálnímu zatěžovacímu odporu výkonového zesilovače 6.
Uspořádání zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů, vhodné, zejména pro kondenzátory s menší kapacitou, které jsou testovány proudem několika A a při testu je na nich napětí až několik tisíc V, je zobrazeno na Obr. 2. Reaktance kapacity výkonového kondenzátoru 1 je na testovacím kmitočtu větší, než je optimální zatěžovací odporu výkonového zesilovače 6. Testovaný výkonový kondenzátor 1 je v tomto případě doplněn induktorem 3 s malými ztrátami,
-3 CZ 25418 Ul jehož ztrátový činitel je srovnatelný nebo menší než je ztrátový činitel testovaného výkonového kondenzátoru 1 na sériový rezonanční obvod. Indukčnost induktoru 3 je volena tak, aby měl na zkušebním kmitočtu stejnou reaktanci jako testovaný výkonový kondenzátor J_. V takto vzniklém sériovém rezonančním obvodu je na rezonančním kmitočtu obvodu kompenzován kapacitní jalový výkon kondenzátoru indukčním jalovým výkonem induktoru. Induktor 3 je přemostěn prvním napěťovým snímačem 22, jehož výstup je spojen jednak se vstupem regulačního zesilovače 9 a jednak s jedním vstupem fázového detektoru 10. Paralelně k tomuto sériovému rezonančnímu obvodu je připojen druhý napěťový snímač 4.2, jehož výstup je spojen s druhým vstupem fázového detektoru 10. Výstup fázového detektoru 10 je přes integrační zesilovač 11 a napěťově řízený oscilátor 8 spojen s jedním vstupem řiditelného útlumového členu 7. Na druhý vstup řiditelného útlumového členu 7 je připojen výstup regulačního zesilovače 9. Výstup řiditelného útlumového členu 7 je připojen na vstup výkonového zesilovače 6, jehož výstup je v uvedeném příkladu připojen k sériovému rezonančnímu obvodu tvořenému testovaným výkonovým kondenzátorem 1 a induktorem 3 přes přizpůsobovací transformační člen 5.
Testovací signál je opět generován napěťově řízeným oscilátorem 8, ze kterého je veden na řiditelný útlumový člen 7, výkonový zesilovač 6, přizpůsobovací transformační člen 5 a dále na sériový rezonanční obvod s výkonovým kondenzátorem i a induktorem 3. Ke sledování stavu vyladění sériového rezonančního obvodu jsou použity napěťové snímače, první napěťový snímač 22 a druhý napěťový snímač 42, jejichž výstupní signály jsou obrazem napětí na testovaném výkonovém kondenzátoru 1 a budicího napětí sériového rezonančního obvodu. Oba tyto signály jsou vedeny na fázový detektor 10, jehož výstupní signál je úměrný odchylce fázového posunu mezi přiváděnými signály od hodnoty 90°. Výstupní signál fázového detektoru 10 je veden na integrační zesilovač JT, který generuje řídicí signál, kterým je automaticky nastavován kmitočet napěťově řízeného oscilátoru 8 na rezonanční kmitočet měřicího obvodu. Výstupní signál prvního napěťového snímače 2.2 je dále veden do regulačního zesilovače 9, kde je porovnáván s referenční úrovní a podle rozdílu je generován řídicí signál pro řiditelný útlumový člen 7, kterým je průběžně nastavováno vstupní napětí výkonového zesilovače 6 na hodnotu, při které dosahuje napětí na kondenzátoru požadovanou hodnotu. Přizpůsobovací transformační člen 5 zde má stejnou úlohu jako v provedení podle Obr. 1.
Podstatou funkce zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů je vybuzení požadovaného velkého jalového výkonu v testovaném výkonovém kondenzátoru i, který je součástí rezonančního obvodu, působením pouze mnohonásobně menšího činného výkonu, který hradí ztráty ve výkonovém kondenzátoru i a v induktoru 3 rezonančního obvodu. Protože moderní a kvalitní kondenzátory s dielektriky z plastových fólií vykazují v rozsahu měřicích frekvencí 1 až 100 kHz malý ztrátový činitel řádu 10'3, nepřesahuje ztrátový výkon testovaného kondenzátoru 100 W a ztráty v kondenzátoru obvykle spotřebovávají pouze menší část budicího výkonu. Větší část budicího výkonu, zhruba 60 až 80 %, je tvořena ztrátovým výkonem induktoru 3, který má obvykle 2 až 3krát větší ztrátový činitel než testovaný výkonový kondenzátor 1.
Pokud je rezonanční obvod přesně vyladěn na měřicí frekvenci, lze s činným budicím výkonem 100 W vytvořit jalový výkon v testovaném výkonovém kondenzátoru i s úrovní 5 až 10 kVAr. Automatické zabezpečení trvalého splnění podmínky vyladění, přizpůsobení rezonančního odporu rezonančního obvodu k optimálnímu zatěžovacímu odporu zdroje signálu a stabilizace úrovně signálu v měřicím obvodu představují základní funkci zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů.
Smyčka automatického dolaďování nastavuje okamžitou hodnotu měřicího kmitočtu na rezonanční kmitočet měřicího obvodu, který se během testování může mírně měnit vlivem stárnutí kondenzátoru, změny jeho kapacity nebo změny indukčnosti induktoru. Vzhledem k činiteli jakosti měřicího rezonančního obvodu, který může dosahovat i hodnot vyšších než 100, způsobí odchylka již rádu desetin % mezi měřicím kmitočtem a rezonančním kmitočtem měřicího obvodu značnou odchylku impedance rezonančního obvodu od reálné hodnoty. Protože automatické elektronické nastavování indukčnosti nebo kapacity v měřicím obvodu by bylo obtížné a nákladné, je na rezonanční kmitočet měřicího obvodu nastavován měřicí kmitočet. Pokud je změna
-4CZ 25418 Ul měřicího kmitočtu malá, obvykle ne větší než 1 %, jsou i změny podmínek měření jí způsobené, zanedbatelné.
Rezonanční děj v rezonančním obvodu, který je tvořen kondenzátorem I a induktorem 3, je sledován prostřednictvím proudových snímačů 2,1. 4,1 nebo napěťových snímačů 2.2, 4.2. jejichž výstupní signály jsou obrazem proudu nebo napětí na testovaném výkonovém kondenzátoru I a proudu nebo budicímu napětí rezonančního obvodu. Výstupní signály proudových snímačů 2.1, 4.1 nebo napěťových snímačů 2.2, 42 jsou vedeny na fázový detektor 10, který pracuje jako analogová násobička, jeho výstupní napětí je nulové, je-li fázový posuv vstupních signálů 90° a rezonanční obvod je naladěn na kmitočet budicího signálu. Pro odlišné a malé odchylky fázového posuvu od 90°, není-li rezonanční obvod naladěn na kmitočet budicího signálu, je výstupní napětí úměrné velikosti odchylky skutečného fázového posuvu od 90°, respektive i odchylce rezonančního kmitočtu rezonančního obvodu od kmitočtu budicího signálu. Výstupní signál fázového detektoru 10 je proto použit jako vstupní veličina ve smyčce automatického dolaďování a je veden do integračního zesilovače H, který generuje řídicí signál, kterým je automaticky nastavován kmitočet napěťově řízeného oscilátoru 8 na rezonanční kmitočet měřicího obvodu.
Smyčka stabilizace úrovně signálu v měřicím obvodu zabezpečuje dlouhodobě konstantní úroveň signálu na testovaném výkonovém kondenzátoru 1 i při nevelkých změnách parametrů měřicího obvodu. Výstupní signál prvního proudového snímače 2,1 respektive prvního napěťového snímače 2.2, který reprezentuje úroveň signálu na testovaném výkonovém kondenzátoru I, je vyhodnocován a porovnáván s referenční úrovní v regulačním zesilovači 9. Zde je podle rozdílu generován řídicí signál, který je veden na řiditelný útlumový člen 7, jehož útlum se mění podle velikosti řídicího napětí. Tím je průběžně nastavováno vstupní napětí výkonového zesilovače 6 na hodnotu, při které dosahuje proud v testovaném výkonovém kondenzátoru 1 požadovanou hodnotu.
Průmyslová využitelnost
Zařízení podle uvedeného řešení je zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů, které může být využíváno ve všech případech, kdy jsou jalovým výkonem větším než několik desítek VAr dlouhodobě, např. v rámci životnostních zkoušek, zatěžovány jakostní kondenzátory. Zařízení umožňuje provádět testování s menším výkonem generátoru budicího signálu a s menší spotřebou elektrické energie, než v jiných případech. Kromě toho zařízení umožňuje stabilizovat úroveň zatížení testovaného kondenzátoru během testu.

Claims (4)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů, vyznačující se tím, že pro testování výkonových kondenzátorů s velkou kapacitou, jejíž reaktance na testovacím kmitočtu je menší než optimální zatěžovací odpor v zařízení zařazeného výkonového zesilovače (6), je testovaný výkonový kondenzátor (1) doplněn na paralelní rezonanční obvod induktorem (3) s malými ztrátami, jehož ztrátový činitel je srovnatelný se ztrátovým činitelem testovaného výkonového kondenzátoru (1) nebo menší, kde velikost indukčnosti induktoru (3) je volena tak, že na zkušebním kmitočtu má stejnou reaktanci jako testovaný výkonový kondenzátor (1), kde do sériové kombinace s testovaným výkonovým kondenzátorem (1), která je spojena paralelně s induktorem (3), je svými vstupními svorkami zařazen první proudový snímač (2.1), jehož výstup je spojen jednak se vstupem regulačního zesilovače (9) a jednak s jedním vstupem fázového detektoru (10) a kde do jednoho z přívodů mezi paralelním rezonančním obvodem a výstupem výkonového zesilovače (6) je zapojen svými vstupními svorkami druhý proudový snímač (4.1), jehož výstup je spojen s druhým vstupem fázového detektoru (10) a výstup fázového detektoru (10) je přes integrační zesilovač (11) a napěťově řízený oscilátor (8) spojen s jedním
-5CZ 25418 Ul vstupem řiditelného útlumového členu (7), na jehož druhý vstup je připojen výstup regulačního zesilovače (9) a kde výstup řiditelného útlumového členu (7) je spojen přes výkonový zesilovač (6) se společným spojem induktoru (3) a prvního proudového snímače (2.1) a s druhým vstupem druhého proudového snímače (4.1).
2. Zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že výkonový zesilovač (6) je k paralelnímu rezonančnímu obvodu tvořenému testovaným výkonovým kondenzátorem (1) a induktorem (3) připojen přes přizpůsobovací transformační člen (5).
3. Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů, vyznačující se tím, že pro testování výkonových kondenzátorů s menší kapacitou, jejíž reaktance na testovacím kmitočtu je větší než optimální zatěžovací odpor v zařízení zařazeného výkonového zesilovače, je testovaný výkonový kondenzátor (1) doplněn na sériový rezonanční obvod induktorem (3) s malými ztrátami, jehož ztrátový činitel je srovnatelný se ztrátovým činitelem kondenzátoru (I) nebo menší, kde velikost indukčností induktoru (3) je volena tak, že na zkušebním kmitočtu má stejnou reaktanci jako testovaný výkonový kondenzátor (1), kde induktor (3) je přemostěn prvním napěťovým snímačem (2.2), jehož výstup je spojen jednak se vstupem regulačního zesilovače (9) a jednak s jedním vstupem fázového detektoru (10) a paralelně k tomuto sériovému rezonančnímu obvodu je připojen druhý napěťový snímač (4.2), jehož výstup je spojen s druhým vstupem fázového detektoru (10) a výstup fázového detektoru (10) je přes integrační zesilovač (II) a napěťově řízený oscilátor (8) spojen s jedním vstupem řiditelného útlumového členu (7), na jehož druhý vstup je připojen výstup regulačního zesilovače (9) a kde výstup řiditelného útlumového členu (7) je připojen na vstup výkonového zesilovače (6), jehož výstup je propojen se sériovým rezonančním obvodem.
4. Zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že výkonový zesilovač (6) je k sériovému rezonančnímu obvodu tvořenému testovaným výkonovým kondenzátorem (1) a induktorem (3) připojen přes přizpůsobovací transformační člen (5).
CZ201327419U 2013-02-07 2013-02-07 Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů CZ25418U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201327419U CZ25418U1 (cs) 2013-02-07 2013-02-07 Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201327419U CZ25418U1 (cs) 2013-02-07 2013-02-07 Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ25418U1 true CZ25418U1 (cs) 2013-05-23

Family

ID=48521454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201327419U CZ25418U1 (cs) 2013-02-07 2013-02-07 Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ25418U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11277027B2 (en) VAR control for inductive power transfer systems
KR102036936B1 (ko) 무선 주파수 발생기에 연결된 수동 부품을 보호하기 위한 방법 및 장치
US20170219632A1 (en) Current transducer with fluxgate detector
CN106301224B (zh) 一种晶体振荡器自动温度补偿系统
US8933709B2 (en) Method for determining residual coupling of an inductive conductivity sensor
US20030197567A1 (en) On-board processor compensated oven controlled crystal oscillator
US8994465B1 (en) Phase noise reduction control loop for oscillators using nonlinear resonator operation
CZ304363B6 (cs) Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů
CN104089991B (zh) 用于确定电容器装置介电性能的设备
CN110703059A (zh) 一种提高小负载下串联谐振试验调谐稳定性的装置
CZ25418U1 (cs) Zařízení pro automatické testování výkonových kondenzátorů
US9231520B2 (en) Wien-bridge oscillator and circuit arrangement for regulating a detuning
US11075632B2 (en) Dynamic sensor for measurement device
US7218015B2 (en) Method of providing a constant AC voltage to a remote variable load
Porto et al. Multivariable automatic compensation method for inductive power transfer system
EP3002571A1 (en) A method and system for monitoring the temperature of HV potential elements of electric/electronic devices
RU2429561C1 (ru) Термостатированный кварцевый генератор с малым временем готовности
RU2665753C2 (ru) Устройство измерения давления газа
RU2628452C1 (ru) Устройство для определения параметров ленточных сверхпроводников
Leewe et al. Resonance frequency tuning of an RF cavity through sliding mode extremum seeking
GB2504500A (en) Amplitude control for a voltage controlled oscillator of a phase locked loop
SU884030A1 (ru) Способ автокомпенсации емкостного тока утечки на землю в трехфазной электрической сети
JP5777288B2 (ja) 評価回路を較正する方法および評価回路
SU798633A1 (ru) Устройство дл допусковогоКОНТРОл ЕМКОСТЕй КОНдЕНСАТОРОВ
Boonseng et al. UPS System Design with Appropriate PPFs to Prevent Harmonic Resonance and Power Quality Improvements for MRI Scan Equipment

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20130523

MK1K Utility model expired

Effective date: 20170207