CZ243192A3 - Knitting machine with needle selection mechanism - Google Patents

Knitting machine with needle selection mechanism Download PDF

Info

Publication number
CZ243192A3
CZ243192A3 CS922431A CS243192A CZ243192A3 CZ 243192 A3 CZ243192 A3 CZ 243192A3 CS 922431 A CS922431 A CS 922431A CS 243192 A CS243192 A CS 243192A CZ 243192 A3 CZ243192 A3 CZ 243192A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
needle
needles
selector
cam
knitting machine
Prior art date
Application number
CS922431A
Other languages
English (en)
Inventor
Marco Venturini
Original Assignee
Sfim Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sfim Srl filed Critical Sfim Srl
Publication of CZ243192A3 publication Critical patent/CZ243192A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/66Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements
    • D04B15/68Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements characterised by the knitting instruments used
    • D04B15/78Electrical devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

Vynález se týká pletacího stroje s ústrojím volby jehel obsahujícího jehlonosný prvek, ve kterém je vytvořena množina drážek, v každé drážce je kluzně uložena jedna jehla, a alespoň jedna ovládací vačka umístěná proti jehlonosnému prvku je vlivem pohybu jehlonosného prvku vzhledem k ovládací vačce ve směru kolmém ke drážkám uzpůsobena k zachycení částí jehel nebo podjehel, které jsou uspořádány v drážkách pro pohyb jehel nebo podjehel podél příslušné drážky, přičemž jehly nebo podjehly jsou pohyblivé z aktivní polohy, ve které jsou ve styku s ovládací vačkou, do neaktivní polohy, ve které nejsou ve styku s ovládací vačkou, a je uspořádáno ústrojí volby jehel, které působí na jehly nebo podjehly pro jejich pohyb z aktivní polohy do^ňeak.tivní polohy nebo naopak.
Dosavadní stav techniky
Jak je známo, pletací stroje obecně obsahují rovinný nebo válcovitý jehlonosný prvek, ve kterém je vytvořena množina vedle sebe ležících drážek. V každé drážce je uložena jedna jehla a případně podjehla nebo selektor, kluzně podél drážky. Jehly nebo podjehly mají patu, která může vyčnívat z příslušných drážek jehlonosného prvku na protilehlé straně vzhledem ke dnu drážek pro zachycení ve drahách vymezených vačkami, které leží proti jehlonosnému prvku. Tyto dráhy jsou tvořeny částmi, které jsou různě skloněny vzhledem k podélnému směru drážek, takže uvedením jehlonosného prvku do pohybu napříč vzhledem ke směru drážek a vaček způsobuje vratný pohyb jehel podél drážek uchopení nitě, která je přiváděna k vytváření oček.
Některé typy úpletu vyžadují použití všech jehel uložených v jehlonosném prvku, zatímco jiné typy úpletu, jako je například pletení vzorů, vyžadují volbu jehel, které musí plést přiváděnou nit.
Jsou známy rozličné typy ústrojí pro provádění volby jehel. Ve kruhových pletacích strojích pro výrobu punčoch, to je ve stro jích, kde jehlonosný prvek je tvořen válcem, který je vzhledem k ovládacím vačkám jehel otočný kolem své osy, byla dlouho používána ústrojí volby jehel užívající mechanické programátory, které pomocí kluzných prvků působí na paty podjehel a jsou
-2uzpůsobeny ke kmitání v rovinách, které jsou radiální vzhledem k válci pro zapadnutí pat ve drážkách válce k zamezení zachycení pat s další vačkou, která místo toho aktivuje jehly mající podjehly, které volicí kluzné prvky neaktivovaly.
Tyto typy ústrojí mají nevýhodu, že nejsou pružné při použití, protože pro změnu volby jehel je nutný ruční zásah v mechav nickém programátoru, který každopádně umožňuje vyrábět pouze poměrně jednoduché vzory.
Jiné typy ústrojí volby jehel místo mechanických programátorů používají elektronických programátorů, které působí na paty jehel nebo podjehel prostřednictvím elektromechanických nebo piezoelektrických ovládačů» S těmito ústrojími je možné
-získat-sprav-nou-volbu-i-kdy-ž-jehelný—válec^má—v-yso-ké_rychlo.s.t.iotáčení a je možné měnit úplet, který může být vyroben jednoduše změnou programu elektronického řídicího prvku, který ovládá rozličné elektromechanické nebo piezoelektrické ovládače.
Ani tyto druhy ústrojí volby jehel nejsou prosty problémů. Použití elektromagnetických ovládačů způsobuje poměrně malé rychlosti odezvy, což může snížit produktivitu pletacího stroje, zatímco piezoelektrické ovládače, které mají vyšší rychlosti odezvy, jsou poruchové a nákladné, pro výrobu a řízení.
Jiný způsob, použitý za účelem zvýšení rychlosti volby v kombinaci s výše popsanými způsoby, spočívá v rozdělení jehel, nebo spíše podjehel, do několika řad, takže paty sousedních podjehel jsou axiálně přesazeny navzájem. Tento způsob používá počet ovládačů rovný počtu řad podjehel. Každý ovládač může použít pro své ovládání Čas nutný pro přenos, během otáčení jehelného válce, všech podjehel, které náležejí k jiným řadám, to je všech podjehel, které mají paty na různých úrovních vzhledem'k úrovni paty, která může být ovládána prostřednictvím tohoto ovládače. Tímto způsobem je možné dosáhnout vysokých pracovních rychlostí stroje a tedy i vysoké produktivity i s ovládači, které mají poměrně nízkou rychlost odezvy.
Nicméně tento způsob má problém v tom, že musí používat velmi dlouhých podjehel, které způsobují větší délku jehelného válce a zvyšují tření ve stroji. Dále je uložení podjehel rozdělených do různých řad zřejmě mnohem složitější než když jsou všechny podjehly stejné.
Úkolem vynálezu je vyřešit problémy vyskytující se
-3v dosavadním stavu techniky u pletacích strojů s ústrojími volby jehel.
V rámci tohoto úkolu je cílem vynálezu vyřešit výše popsané problémy vytvořením pletacího stroje pro výrobu ponožek nebo punčoch s ústrojím volby jehel, které může být řízeno elektronicky’· a vykazuje odpovídající spolehlivost i při vysokých pracovních rychlostech.
v
Dále je cílem vynálezu vytvořit pletací stroj s ústrojím volby jehel, který může pracovat s jehlami nebo podjehlami poměrně malé délky pro snížení ztrát třením i opotřebení rozličných součástí stroje.
Dále je cílem vynálezu vytvořit stroj s ústrojím volby jehel, který může být vyroben se zmenšeným počtem součástí.
Vynález řeší úkol tím, že vytváří pletací stroj s ústrojím volby jehel obsahující jehlonosný prvek, ve kterém je vytvořena množina drážek, v každé drážce je kluzně uložena jedna jehla, a alespoň jedna ovládací vačka umístěná proti jehlonosnému prvku je vlivem pohybu jehlonosného prvku vzhledem k ovládací vačce ve směru kolmém ke drážkám uzpůsobena k zachycení částí jehel nebo podjehel, které jsou uspořádány v drážkách pro pohyb jehel nebo podjehel podél příslušné drážky, přičemž jehly nebo podjehly jsou pohyblivé z aktivní polohy, ve které jsou ve styku a ovládací vačkou, do neaktivní polohy, ve které nejsou ve styku s ovládací vačkou, a je uspořádáno ústrojí volby jehel, které působí na jehly nebo podjehly pro jejich pohyb z aktivní polohy do neaktivní polohy nebo naopak, jehož podstata spočívá v tom, Že jehly nebo podjehly mají alespoň jednu zmagnetovanou Část a ústrojí volby jehel obsahuje volicí prvek vyrobený ze zmagnetovatelného materiálu a uspořádaný v blízkosti zmagnetované části každé jehly nebo podjehly v příslušné drážce jehlonos ného prvku, u volicího prvku je proti jehlonosnému prvku uspořádán magnetizační prostředek řiditelně aktivovatelný pro indukování magnetického pole ve volicím prvku, které je orientováno podle magnetického pole, které je v magnetizované části jehly nebo podjehly pro vyvinutí magnetického spolupůsobení mezi jehlou nebo podjehlou a příslušným volicím prvkem, přičemž je uspořádán ovládací prostředek spolupůsobící s volicím prvkem pro převedení nebo. držení příslušné jehly nebo podjehly v aktivní poloze nebo v neaktivní poloze podle orientace magnetického pole indukovaného ve volicím prvku·
-4Podle výhodného provedení předloženého vynálezu je volicí prvek vytvořen jako deska ležící proti straně jehly nebo podjehly nasměrované ven z příslušné drážky, přičemž jehlonosný prvek je opatřen prostředkem pro držení volicího prvku v příslušné drážce.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu magnetizačni prostředek sestává z elektromagnetu pracovně připojeného k prvku pro elektronické řízení pletacího stroje a ležícího proti jehlonosnému prvku u volicích prvků, které leží v každém případě proti elektromagnetu v důsledku pohybu jehlonosného prvku vzhledem k elektromagnetu a k ovládací vačce, přičemž elektromagnet je vzhledem k pohybu jehlonosného prvku -um-í-s-těn-před-ov-l-ádac-í—vačkou.-Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu, je volicí prvek umístěn proti střední části podjehly podélně vyřízen vzhledem k jehle v příslušné drážce a pohyblivě v rovině, která je rovnoběžné se stranami, které příčně vymezují drážku z její aktivní polohy, ve které vyčnívá horní patou, z drážky pro zachycení ovládací vačky, do neaktivní polohy, ve které horní pata je zasunuta v drážce, takže není ve styku s ovládací vačkou.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu pletací stroj obsahuje vytahovací prostředek umístěný před magnet i začním prostředkem podél pohybu jehlonosného prvku vzhledem k magnetizačnímu prostředku, kterýžto vytahovací prostředek působí na podjehly pro jejich přemístění z neaktivní polohy do aktivní polohy.
Podlé dalšího výhodného provedení předloženého vj^nálezu ovládací prostředek obsahuje vypínací prostředek, který leží proti jehlonosnému prvku a je uspořádán mezi magnetizačním prostředkem a ovládací vačkou, kterýžto vypínací prostředek je spoji telný s volicími prvky, které magneticky působí na příslušné podjehly, přičemž mezi magnetizačním prostředkem a vypínacím prostředkem je uspořádán předzapínací prostředek, který působí na podjehly pro jejich podélný pohyb v příslušných drážkách a následným pohybem volicích prvků k nim magneticky přivázaných pro pohyb kolem vypínacího prostředku bez zachycení. r
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je vypínací prostředek tvořen vypínací vačkou, která leží proti
-5jehlonosnému prvku a má profil postupně se přibližující k jehlono sněmu prvku.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je předzapínací prostředek tvořen předzapínací vačkou, která leží proti jehlonosnému prvku s profilem, který je skloněn vzhledem ke směru pohybu jehlonosného prvku a může zachytit paty podjehel pro jejich pohyb podél příslušných drážek.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu ovládací vačka a předzapínací vačka jsou vytvořeny vcelku.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je jehlonosný prvek vytvořen jako svisle uspořádaný válec v jehož plášti je vytvořena množina osových drážek z nichž každá obsahuje kluzně ve směru osy válce uloženou jehlu nebo jehlu a podjehlu, válec je otočný kolem své osy vzhledem k ovládací vačce a vzhledem k magnetizačnímu prostředku, které leží bočně k jeho plášti.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu je kolem válce uspořádán nosný prstenec pro spodní konec volicích prvků, přičemž vypínací vačka je připojena k nosnému prstenci pro vytvoření styku se spodním koncem volicích prvků.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu předzapínací vačka má stoupějící část uzpůsobenou k zachycení s patou podjehel vyšší než vypínací vačka vzhledem k nosné ’ rovině vymezené nosným prstencem pro spodní konec volicích prvků.
Vynález dále vytváří jehlu nebo podjehlu pro pletací stroje, jejíž podstata spočívá v tom, že je vytvořena jako podlouhlé těleso mající alespoň jednu zmagnetovanou část a volicí prvek, který leží proti zmagnetované části a je tvořen deskou fyzicky oddělenou od tělesa jehly nebo podjehly a je vyroben z materiálu, který může být zmagnetován magnetickým polem, které je směrováno tak, že indukuje magnetické, spolupůsobení mezi volicím prvkem a částí jehly nebo podjehly pro rozlišené chování sestavy tvořené tělesem jehly nebo podjehly a volicím prvkem následkem působení prvků pletacích strojů nebo strojů na výrobu ponožek a punčoch na těleso nebo na volicí prvek v závislosti na magnetickém spolupůsobení indukovaném mezi částí jehly nebo podjehly a volicím prvkem.
Vynález dále vytváří pletací stroj s ústrojím volby jehel, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje množinu jehel nebo podjehel sestávajících z tělesa majícího alespoň jednu zmagnetovanou Část, a z volicího prvku, který leží proti zmagnetované části a sestává z desky, která je fyzicky oddělená od tělesa jehly nebo podjehly a je vyrobena z materiálu, který může být zmagnetován, a volicí ústrojí, které obsahuje magnetizační prostředek řiditelně působící na volicí prvek pro indukování magnetického spolupůsobení mezi částí jehly nebo podjehly a volicím prvkem, je vytvořen ovládací prostředek, který působí na těleso jehly nebo podjehly nebo na volicí prvek pro rozlišené ovládání jehly nebo podjehly podle magnetického spolupůsobení indukovaného mezi částí tělesa jehly nebo podjehly a volicím prvkem.
Vynález dále vytváří způsob provádění volby jehel v pletacím stroji, jahož podstata spočívá v tom, že zahrnuje opatření jehly nebo podjehly mající alespoň jednu zmagnetovanou část a volicí prvek uspořádaný v blízkosti zmagnetované části a vyrobený ze zmagnetovatelného materiálu, volicí prvek se zmagnetuje magnetickým polem, které je orientováno vzhledem k magnetickému poli, které je v části jehly nebo podjehly, pro indukování přitažlivého nebo odpudivého nebo neutrálního magnetického působení mezi volicím prvkem a jehlou nebo podjehlou, a způsobí se pohyb jehly nebo podjehly nebo volicího prvku, který způsobí zachycení nebo nezachycení jehly nebo podjehly ovládací vačkou v závislosti na tom, zdali volicí prvek je svázán magnetickou přitažlivostí nebo není svázán magnetickým neutrálním působením nebo odpuzováním s jehlou nebo podjehlou během pohybu.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je znázorněn na výkresech, kde obr.l znázorňuje schematický svislý řez strojem podle vynálezu, obr,2 je schematický půdorys stroje podle vynálezu, obr.3 je rozvinutý perspektivní pohled na podjehlu stroje podle vynálezu s příslušným volicím prvkem, a obr.4 až obr.S jsou pohledy na činnost ústrojí volby jehel stroje podle vynálezu.
Příklad provedení vynálezu
Pletací stroj 1 podle vynálezu obsahuje jehlonosný prvek 2_, který ve znázorněném provedení stroje, které představuje kruhový pletací stroj pro výrobu ponožek nebo punčoch, je vytvořen jako jehelný válec. Jehlonosný prvek 2 má osu 2a uspov řádanou svisle a má plást, ve kterém je vytvořena množina drážek 2, které jsou rovnoběžné s osou 2a. V každé drážce 2 Je
-7uložena jedna jehla 4 a pod ní jedna podjehla 2» kterémohou podél drážky 2 klouzat.
Kolem jehlonosného prvku 2 je známým způsobem uspořádána množina vaček. Tyto vačky vymezují dráhy, které jsou různě skloněny vzhledem k podélnému směru drážek 2 Pro Paty 4a jehel 4, které vyčnívají radiálně z drážek 2« Jehlonosný prvek 2. může být uveden do otáčení kolem své osy 2a vzhledem k vačkám pro ovládání jehel £. Jehly 4 zachycují dráhy svými patami 4a při vratném pohybu podél drážek 3 za účelem provádění požadovaného pletení. Vačky také vymezují dráhy, které vyřazují příslušné jehly 4 z pletení. Převedení jehel 4 z neaktivních drah na aktivní dráhy se získá zdvižením odpovídající podjehly 2 podél drážky 2 Pro tlačení příslušné jehly 4, která se pohybuje svou patou 4a z jedné dráhy na druhou.
Každá podjehla 2 ΐθ opatřena spodní patou 6, která je uzpůsobena k zachycení s ovládací vačkou 2 ležící bočně proti jehlonosnému prvku 2. Ovládací vačka 2 má alespoň jednu stoupající’· část 7a pro způsobení stoupání podjehel 2» které ji zachycují, a alespoň jednu klesající část, která není znázorněna, pro vrácení podjehly 2 do její spodní polohy.
Každá podjehla 2 je dále opatřena horní patou 8, která zasahuje profil horní vačky 2· Korní vačka 2 klesající části pro spuštění podjehly 2 a stoupající Části pro umožnění stoupání podjehly 2 ovládané ovládací vačkou 2· Podjehly 2 mohou dále kmitat v rovině radiální k jehlonosnému prvku 2, to je v rovině, která je rovnoběžná se stranami příslušné drážky 2> za účelem přechodu z aktivní polohy, ve které vyčnívají radiálně svou spodní patou 6 z příslušné drážky 2 Pr° zachycení ovládací vačky 2, do neaktivní polohy, ve které jsou spodní patou ó zasunuty do příslušné drážky 2> takže nezachycují ovládací vačku 2·
Podle vynálezu je alespoň jedna část podjehel 2 zmagnetována a v blízkosti této Části každé podjehly 2 j® uspořádán volicí prvek 10 vyrobený z magnetižovatelného materiálu, na té straně podjehly 2j která je směrována bočně a ke vnější straně jehlonosného prvku 2.
Zmagnetovaná část podjehly 2 niůže být vyrobena z permanentně magnetického materiálu nebo z polopermanentně magnetického materiálu majícího velmi širokou obdélníkovou hysteresní smyčku, například z materiálu známého na trhu pod značkou CROVÁC,
-εkterý se magnetuje tím, že se vystaví působení velmi silného magnetického pole.
Volicí prvek 10 může být také vyroben z polopermanentně magnetického materiálu s obdélníhovou hysterezní smyčkou, která je značně užší než u materiálu použitého pro zmagnetovanou část podjehly 2, například z materiálu na trhu známého pod značkou VACOZET.
Volicí prvek 10 je v podstatě vytvořen jako deska, která leží proti střední části podjehly 2, je částečně uložena ve příslušné drážce 2 jehlonosného prvku 2 a svým spodním koncem leží u nosného prstence 11, který obklopuje jehlonosný prvek 2, a svým horním koncem přiléhá k výstupku 15 podjehly 2·
-Ab v—byl o-z ame.zeno_vyho.ze ní _vol i.c i ,ch_pry.ků _10_z j ehl o no sné -__ ho prvku 2, je vytvořen zadržovací prostředek tvořený prstencovitou klecí 13, která obklopuje jehlonosný prvek 2 v oblasti, kde jsou umístěny volicí prvky 10.
Před místem přívodu nitě schematicky označeným v obr.2 písmenem A, podél směru otáčení jehlonosného prvku 2 vzhledem k ovládací vačce 2 Je umístěn magnetizační prostředek tvořený elektromagnetem 14 nebo magnetickou zapisovací hlavou ležící bočně proti plášti jehlonosného prvku 2 v úrovni volicích prvků 10 a řízený elektronickou řídicí jednotkou 15, například programovatelným mikroprocesorem, který řídi činnost rozličných prvků stroje podle požadavků pletení.
Elektronická řídicí jednotka 15 řídí známým způsobem například prostřednictvím kodéru nebo jiného ústrojí rychlost otáčení jehlonosného prvku 2 a ovládání elektromagnetu 14 je synchronizováno s touto rychlostí otáčení, takže aktivace elektromagnetu 14 nastává pokaždé když volicí prvek 10 leží proti němu.
Aktivace elektromagnetu 14 vyvine magnetické pole, které zmagnetuje volicí prvky 10, takže spolupůsobí magneticky se zmagnetovanou částí podjehly 2·
V závislosti na směru proudu, který protéká závity elektromagnetu 14, je magnetické pole indukované ve volicích prvcích v
takového směru, že bud působí přitahování zmagnetované části podjehly 2 a volicího prvku IQ nebo způsobí jejich odpuzování.
V případě magnetického přitahování je volicí prvek 10 spojen s podjehlou 2 θ tedy s ní tuze spojen v pohybu podél příslušné
-9drášky 2 jehlonosného prvku 2, zatímco v případě magnetického odpuzování nebo v jakémkoli případě nedostatku přitahování je možný pohyb podjehly 2 vzhledem ke příslušnému volicímu prvku 10, zvláště v podélném směru, jak bude vysvětleno dále.
Mezi magnetizačním prostředkem a ovládací vačkou ]_ je usporádán ovládací prostředek, který spolupůsobí s volicím prvkem 10 za účelem přenosu nebo držení příslušné podjehly 2 v aktivní poloze nebo v neaktivní poloze, v závislosti na orientaci magnetického pole indukovaného ve volicím prvku 10, to znamená v závislosti na tom, zdali volicí prvek 10 je magneticky svázán s příslušnou pod jehlou 2 nebo Je °<i ní odpojen, jak bylo vysvětleno výše.
Před elektromagnetem 14 podél směru pohybu jehlonosného prvku 2 je vytahovací prostředek podjehel 2» který sestává známým způsobem z vytahovací vačky 16, která p ůsobí na vnitřní straně podjehel 2 Pro Jejich přenos z neaktivní polohy do aktivní polohy.
Přenos podjehel 2 úo aktivní polohy přídavně k pohybu spodní paty 6 do polohy, která umožňuje její zachycení ovládací vačky 2» také způsobí pohyb volicího prvku 10 do polohy, ve které vyčnívá dále z příslušné drážky 2 jehlonosného prvku 2, takže je v krajní blízkosti elektromagnetu 14 když leží proti němu.
Zmíněný ovládací prostředek obsahuje vypínací prostředek, který je uspořádán mezi elektromagnetem 14 a ovládací vačkou 2 a je tvořen vypínací vačkou 12, která je připojena nebo vytvořena vcelku s horní plochou nosného prstence 11, který leží proti spodnímu konci volicích prvků 10. Vypínací vačka 17 má profil 17a. který se postupně přibližuje k jehlonosnému prvku 2 podél směru jeho pohybu za účelem tlačení působením na volicí prvek 10, který je jím zachycen, příslušné podjehly 2 směrem k ose 2a jehlonosného prvku 2 nebo její navrácení do neaktivní polohy.
, · ·'·« •F
Ovládací prostředek dále obsahující předzapínací vačku obsahuje předzapínací prostředek 18 uspořádanou mezi elektromagnetem 14 a vypínací vačkou 17. Předzapínací vačka 13 leží bočně proti jehlonosnému prvku 2 a má stoupající část 18a, kterou zachycuje spodní pato ó podjehel 2·
VvčVq Ί 4^ ..X4X2 X . S r ijuaw .4.1/a JC VCwCX UCX VjSiiqi VJ'UJ-Jitá UX VftC* ky 17 vzhledem k nosné rovině vymezené nosným prstencem 11, takže
-10je umožněn průchod volicího prvku 10 když je magneticky svázán s příslušnou podjehlou 2 kolem vypínací vačky 17 bez dotyku s ní, jak bude dále vysvětleno.
Předzapínací vačka 18 může být vytvořena vcelku s ovládací vačkou
Pro úplnost popisu je třeba uvést, že v blízkosti spodního konce jehlonosného prvku 2 je uspořádán nosný prstenec 19 pro spodní konec podjehel 2·
Dále je obvyklé, že součásti stroje, které jsou uspořádány velmi blízko u prvků podrobených magnetizaci, jsou vyrobeny z nemagnetického materiálu.
Stroj může mít jeden přívod nebo více přívodů, jak je znázorněno v obr,2, který znázorňuje stroj se čtyřmi přívody A, 3,
C a D, s ústrojím volby jehel podle vynálezu před každým přívodem.
Práce stroje s ohledem na volbu jehel bude nyní popsána.
Když práce začíná, podjehly 1 jsou zasunuty svou spodní patou 6 v příslušných drážkách 2 jehlonosného prvku 2 a spočívají svým spodním koncem na nosném prstenci 12, zatímco volicí prvky 10 spočívají svým spodním koncem na nosném prstenci 11.
Otáčení jehlonosného prvku 2 kolem jeho osy 2a vzhledem k rozličným vačkám a k elektromagnetu 14 způsobí pohyb podjehel 2, takže před elektromagnetem 14 přijdou do styku s vytahovací vačkou 16'. která způsobí jejich kmitání v rovině radiální vzhledem k jehlonosnému prvku 2 a pohybuje jejich spodní patou 6, takže tato vystoupí z příslušné drážky 2» čili pohybuje se do aktivní polohy.
V tomto stavu, když jehla £ musí být vyřazena z pletení, s přívodem, který přichází v úvahu, je aktivován elektromagnet 14, když příslušná podjehla 2 lesí proti němu, takže je zmagnetován volicí prvek 10 magnetickým polem, které vyvíjí odpuzení nebo alespoň žádné přitahování mezi volicím prvkem IQ. a podjehlou 2» viz obr.4.
Za elektromagnetem 14 spodní pata 6 zachytí stoupající Část ISa předzapínací vačky 18 a způsobí mírný, zdvih podjehly 2» zatímco volicí prvek 10, který je od ní odpojen, zůstává v klidu na nosném prstenci 11 a tedy zachycuje vypínací vačku 12, která tlačí volicí prvek 10 a příslušnou podjehlu 2 směrem ke dnu drážky’ 2» působíc zatažení spodní paty 6 do drážky 2» viz obr. 5. Tímto způsobem spodní pata 6 nezachytí ovládací vačku 2 θ jehla 4 není zavedena do pletení»
-11Má-li být jehla 4 uvedena do pohybu pro pletení, aktivuje se elektromagnet 14, napájí se proudem opačného směru vzhledem ke předchozímu stavu, takže volicí prvek 10 je zmagnetován magnetickým polem, které vyvíjí přitahování mezi volicím prvkem 10 a příslušnou podjehlou 2» viz obr.6.
Tímto způsobem když spodní pata 6 zachytí stoupající část 18a předzapínací vačky 18, podjehla 2 i volicí prvek 10, který je s podjehlou £ tuze spojen magnetickým přitahováním, jsou zdvi ženy, viz obr,7„
Následkem tohoto zdvižení volicí prvek 10 projde nad vypínací vačkou 17, která tudíž nemůže na volicí prvek 10 působit, a příslušná podjehla % tudíž zůstane v aktivní poloze a zachytí ovládací vačku χ, která zdvihne nad ní ležící jehlu £, která je uvedena do pohybu pro pletení, viz obr.8.
Když podjehla 5, uvedla nad ní ležící jehlu £ do pohybu pro pletení, je opět spuštěna příslušným volicím prvkem 10 horní vačkou 2.» která působí na horní patu 8, takže nastane nové volba u následujícího nebo u téhož ústrojí volby jehelk
V praxi provádí ústrojí volby jehel podle vynálezu volbu jehel použitím různého chování sestavy tvořené podjehlou % a volenou jehlou £ v závislosti na magnetickém spolupůsobení indukovaného mezi zmíněnými prvky vlivem magnetizace magnetickým polem, které je orientováno shodně nebo opačně vzhledem k magnetickému poli, které je přítomné v části jehly £ nebo podjehly 5.» a působením ovládacího prostředku, který uvádí do pohybu jehlu £ nebo podjehlu £ nebo volicí prvek 10, který působí zachycení nebo nezachycení jehly £ nebo podjehly £ s ovládací vačkou 7, v závislosti na tom, zdali volicí prvek IQ je tuze spojen magnetickým přitahováním, nebo není spojen, vlivem odpuzování nebo neutrální magnetické reakce na jehlu £ nebo podjehlu 5 během zmíněného pohybu.
Intenzita magnetického pole vyvíjeného elektromagnetem 14 je značně menší než intenzita použitá ke zmagnetování části nebo celé podjehly j?, takže magnetické pole vyvíjené elektromagnetem 14 nezmění významně permanentní magnetické pole podjehly 5.
Intenzita magnetického pole vyvíjeného elektromagnetem 14 není v žádném případě tak vysoká, aby mohla vymazat** jakoukoli magnetizaci opačné orientace, kterou dostal volicí prvek IQ při předchozí volbě.
-12V praxi bylo pozorováno, že stroj opatřený ústrojím volby * * v jehel podle vynálezu zcela splňuje zamýšlené cíle, nebot umožňuje : provádět volbu jehel...,4 velmi ^přesně a spolehlivěji při vysokých pracovních rychlostech stroje.
Ačkoliv byla základní koncepce stroje podle vynálezu vysvětlena se zvláštním odkazem na kruhový pletací stroj pro výrobu ponožek nebo punčoch, může být tato koncepca použita i u jiných typů pletacího stroje. Dále, volicí prvek 10 může být přímo spojen s jehlami 4 stroje pro umožnění přímé volby jehel 4·
Popsaný stroj s ústrojím volby jehel je schopný četných obměn a změn, které jsou všechny v rámci myšlenky vynálezu. Všechny součásti mohou také být nahrazeny technicky rovnomocným-i—prvky -V praxi mohou být použité materiály, pokud odpovídají specifickému použití, jakož i rozměry, zvoleny v souhlase s požadavky.a se stavem techniky.

Claims (14)

  1. Ρ Α Τ Ε Ν Τ Ο V S ί Ν'A.;R Ο Κ ϊ
    1„ Pletací stroj s ústrojím volby jehel obsahující jehlonosný prvek, ve kterém je vytvořená množina drážek, v každé drážce je kluzně uložena jedna jehla, a alespoň jedna ovládací vačka umístěná proti jehlonosnému prvku je vlivem pohybu jehlonosného prvku vzhledem k ovládací vačce ve směru kolmém ke drážkám uzpůsobena k zachycení částí jehel nebo podjehel, které jsou uspořádány v drážkách pro pohyb jehel nebo podjehel podél příslušné drážky, přičemž jehly nebo podjehly jsou pohyblivé z aktivní polohy, ve které jsou ve styku s ovládací vačkou, do neaktivní polohy, ve které nejsou ve styku s ovládací vačkou, a je uspořádáno ústrojí volby jehel, které působí na jehly nebo podjehly pro jejich pohyb z aktivní polohy do neaktivní polohy nebo naopak, vyznačující se tím, že jehly (4) nebo podjehly (5) mají alespoň jednu zmagnetovanou část a ústrojí volby jehel obsahuje volicí prvek (10) vyrobený ze zmagnetovatelného materiálu a uspořádaný v blízkosti zmagnetováné části každé jehly (4) nebo podjehly (5) v příslušné drážce (3) jehlonosného prvku (2), u volicího prvku (10) je proti jehlonosnému prvku (2) uspořádán magnetizační prostředek řiditelně aktivovatelný pro indukování magnetického pole ve volicím prvku (10), které je orientováno podle magnetického pole, které je v magnetizované části jehly (4) nebo podjehly (5) pro vyvinutí magnetického spolupůsobení mezi jehlou (4) nebo podjehlou (5) a příslušným volicím prvkem (10), přičemž je uspořádán ovládací prostředek spolupůsobící s volicím prvkem (10) pro převedení nebo držení příslušné jehly (4) nebo podjehly (5) v aktivní poloze nebo v neaktivní poloze podle orientace magnetického pole indukovaného ve volicím prvku (10).
  2. 2. Pletací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že volicí prvek (10) je vytvořen jako deska ležící proti straně jehly (4) nebo podjehly (5) nasměrované ven z příslušné drážky (3), přičemž jehlonosný prvek (2) je opatřen prostředkem pro držení volicího prvku (10) v příslušné drážce (3).
  3. 3. Pletací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že magnetizační prostředek sestává z elektromagnetu (14) pracovně připojeného k prvku pro elektronické řízení pletacího stroje (1) a’ležícího proti jehlonosnému prvku (2) u volicích prvků'(10), které leží v každém případě proti elektromagnetu (14) v důsledku
    -14pohybu jehlonosného prvku (2) vzhledem k elektromagnetu (14) a k ovládací vačce (7), přičemž elektromagnet (14) je vzhledem k pohybu jehlonosného prvku (2) umístěn před ovládací vačkou (7)
  4. 4» Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že volicí prvek (10) je umístěn proti střední části podjehly (
  5. 5) podélně vyřízen vzhledem k jehle (4) v příslušné drážce (3) a pohyblivě v rovině, která je rovnoběžná se stranami, které příčně vymezují drážku (3) z její aktivní polohy, ve které vyčnívá horní patou (8) z drážky (3) pro zachycení ovládací vačky (7), do neaktivní polohy, ve které horní pata (8) je zasunutá v drážce (3), takže není ve styku s ovládací vačkou (7).
    -5 o—Pl et a c í—stroj—po dle-k-teréhokel-i— z—bodů-l—až—4—vy značuj íc í— se tím, že obsahuje vytahovací prostředek umístěný před magnetizačním prostředkem podél pohybu jehlonosného prvku (2) vzhledem k magnetizačnímu prostředku, kterýžto vytahovací prostředek působí na podjehly (5) pro jejich přemístěni z neaktivní polohy do aktivní polohy.
  6. 6» Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že ovládací prostředek obsahuje vypínací prostředek, který leží proti jehlonosnému prvku (2) a je uspořádán mezi magnetizačním prostředkem a ovládací vačkou (7), kterýžto vypínací prostředek je spojitelný s volicími prvky (10), které magneticky působí na příslušné podjehly (5), přičemž mezi magnetizačním prostředkem a vypínacím prostředkem je uspořádán předzapínací prostředek, který působí na podjehly (5) pro jejich podélný pohyb v příslušných drážkách (3) s následným pohybem, volicích prvků (10) k nim magneticky přivázaných pro pohyb kolem vypínacího prostředku bez zachycení»
  7. 7. Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že vypínací prostředek je tvořen vypínací vačkou (17), která leží proti jehlonosnému prvku (2) a má profil postupně se přibližující k jehlonosnému prvku (2).
  8. 8. Pletací stroj podle kteréhokoli s bodů 1 až 7, vyznačující se tím, že předzapínací prostředek je tvořen předzapínací vačkou (18), která leží proti jehlonosnému prvku (2) s profilem, který je skloněn vzhledem ke směru pohybu jehlonosného prvku a může zachytit paty podjehel (5) pro jejich pohyb podél příslušných drážek (3)*
    -159. Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že ovládací vačka (7) a předzapínací vačka (lc) jsou vytvořeny vcelku.
  9. 10. Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 9, vyznačující se tím, še jehlonosný prvek (2) je vytvořen jako svisle uspořádaný válec v jehož plášti je vytvořena množina osových drážek z nichž každá obsahuje kluzně ve směru osy válce uloženou jehlu (4) nebo jehlu (4) a podjehlu (5), válec je otočný kolem své osy vzhledem k ovládací vačce (7) a vzhledem k magnetizačnímu prostředku, které leží bočně k jeho plášti.
  10. 11. Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 1C, vyznačující se tím, že kolem válce je uspořádán nosný prstenec (lí) pro spodní konec volicích prvků (10), přičemž vypínací vačka (17) je připojena k nosnému prstenci (11) pro vytvoření styku se spodním koncem volicích prvků (10).
  11. 12. Pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 11, vyznačující se tím, že předzapínací vačka (18) má stoupající část uzpůsobenou k zachycení s patou podjehel (5) a vyšší než vypínací vačka (17) vzhledem k nosné rovině vymezené nosným prstencem (11) pro spodní konec volicích prvků (10).
  12. 13. Jehla nebo podjehla pro pletací stroje, vyznačující se tím, *
    Že je vytvořena jako podlouhlé těleso mající alespoň jednu zmagnetovanou část a volicí prvek (10), který leží proti zmagnetované Části a je tvořen deskou fyzicky oddělenou od tělesa jehly (4) nebo podjehly (5) a je vyroben z materiálu, který může být zmagnetován magnetickým polem, které je směrováno tak, že indukuje magnetické spolupůsobení mezi volicím prvkem (10) a částí jehly (4) nebo podjehly (5) pro rozlišené chování sestavy tvořené tělesem jehly (4) nebo podjehly (5) a volicím prvkem (10) následkem působení prvků pletacích strojů nebo strojů na výrobu ponožek a punčoch na těleso nebo na volicí prvek (10) v závislosti na magnetickém spolupůsobení indukovaném mezi částí jehly (4) nebo podjehly (5) a volicím prvkem (10)«,
  13. 14. Pletací stroj s ústrojím volby jehel, vyznačující se tím, že obsahuje množinu jehel (4) nebo podjehel (5) sestávajících z tělesa majícího alespoň jednu zmagnetovanou část, a z volicího prvku (10), který leží proti zmagnetovsné části a sestává z desky. která je.fyzicky oddělená od tělesa jehly (4) nebo podjehly (5) a je vyrobena z materiálu, který může být zmagnetován,
    -16a volicí ústrojí, které obsahuje magnetizační prostředek řiditelně působící na volicí prvek (10) pro indukování magnetického spolupůsobení mezi částí jehly (4) nebo- podjehly (5) a volicím prvkem (10), je vytvořen ovládací prostředek, který působí na těleso jehly (4) nebo podjehly (5) nebo na volicí prvek (10) pro rozlišené ovládání jehly (4) nebo podhehly (5) podle magnetického spolupůsobení indukovaného mezi částí tělesa jehly (4) nebo podjehly (5) a volicím prvkem (10).
  14. 15. Způsob provádění volby jehel v pletacím stroji, vyznačující se tím, že zahrnuje opatření jehly nebo podjehly mající alespoň jednu zmagnetovanou část a volicí prvek uspořádaný v blízkosti zmagnetované Části a vyrobený ze zmagnetovatelného materiálu, volTlcí-prvek-se-žmagnetuje magnetickým polem, které je orientováno vzhledem k magnetickému poli, které je v části jehly nebo podjehly, pro indukování přitažlivého nebo odpodivého nebo neutrálního magnetického působení mezi volicím prvkem a jehlou nebo podjehlou, a způsobí se pohyb jehly nebo podjehly nebo volicího prvku, který způsobí zachycení nebo nezachycení jehly nebo podjehly ovládací vačkou v závislosti na tom, zdali volicí prvek je svázán magnetickou přitažlivostí nebo není svázán magnetickým neutrálním působením nebo odpuzováním s jehlou nebo podjehlou během pohybu.
CS922431A 1991-08-23 1992-08-05 Knitting machine with needle selection mechanism CZ243192A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI912283A IT1251241B (it) 1991-08-23 1991-08-23 Macchina per maglieria, o calzetteria, con dispositivo di selezione degli aghi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ243192A3 true CZ243192A3 (en) 1993-07-14

Family

ID=11360579

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS922431A CZ243192A3 (en) 1991-08-23 1992-08-05 Knitting machine with needle selection mechanism

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5291756A (cs)
EP (1) EP0529411A1 (cs)
JP (1) JPH05214640A (cs)
CZ (1) CZ243192A3 (cs)
IT (1) IT1251241B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1272494B (it) * 1993-07-29 1997-06-23 Sfim Srl Dispositivo per la selezione degli aghi in macchine circolari per maglieria,calzetteria o simili
AU2711697A (en) * 1997-05-15 1998-12-08 Nanomotion Ltd. Knitting machine

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2011495A1 (cs) * 1968-05-07 1970-03-06 Dubied & Cie
GB1327031A (en) * 1969-10-21 1973-08-15 Secr Defence Take-off velocity monitor for aircraft
US3972206A (en) * 1970-06-25 1976-08-03 VVU Zavodu vseobecneho strojirenstvi Pattern selector
GB1354980A (en) * 1971-09-11 1974-06-05 Stibbe Monk Development Ltd Needle selection system for knitting machines
CS166518B1 (cs) * 1973-11-12 1976-02-27
DE2907008A1 (de) * 1979-02-23 1980-08-28 Sulzer Morat Gmbh Steuermagnetsystem
US4197722A (en) * 1979-03-05 1980-04-15 Edouard Dubied & Cie. Societe Anonyme Knitting machine
DE3503219A1 (de) * 1985-01-31 1986-08-07 Sulzer Morat Gmbh, 7024 Filderstadt Elektromagnetische mustervorrichtung an einer strickmaschine
IT1202633B (it) * 1987-03-04 1989-02-09 Mecmor Spa Dispositivo per la selezione degli aghi in macchine per maglieria,calzetteria e simili
IT1233128B (it) * 1989-01-10 1992-03-14 Furia Edoardo Dispositivo di selezione degli aghi per macchina circolare da maglieria, in particolare per calze da donna

Also Published As

Publication number Publication date
IT1251241B (it) 1995-05-05
EP0529411A1 (en) 1993-03-03
US5291756A (en) 1994-03-08
ITMI912283A0 (it) 1991-08-23
JPH05214640A (ja) 1993-08-24
ITMI912283A1 (it) 1993-02-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3928988A (en) Magnetic control device for yarn guides
US3283541A (en) Method and device for the individual control of selecting members
US3855819A (en) Electro-mechanical needle selecting means for circular knitting machines
KR19990014160A (ko) 환편기에서 특히 다이얼 편침을 선택하기 위한 편침선택 장치
EP0814187B1 (en) Circular knitting machine with jacquard pattern control mechanism for cylinder needles, sinkers or dial needles
JPH02289154A (ja) 丸編機における電磁選針装置
JPS6147857A (ja) サーキユラニツテイングマシン
CZ180994A3 (en) Needle selection mechanism for circular knitting machines
US5197303A (en) Needle selection device in a circular knitting machine with elastic jacks
CZ243192A3 (en) Knitting machine with needle selection mechanism
JPH0214052A (ja) ニードル3位電磁選択装置
CS276110B6 (en) Electromagnetic selective device of needles of a circular knitter, particularly for ladies&#39; panty hoses
US4799366A (en) Knitting or hosiery machine with electronic-controlled, electromechanically actuated selection of the needles
US5375436A (en) Needle selecting device of a knitting machine
US4838048A (en) Knitting machine
US5165259A (en) Method and device for needle-by needle selection in a circular knitting machine by means of elastic selectors
US5205139A (en) Method and device comprising deformable spring contraints for needle selection in a circular knitting machine
US5361608A (en) Circular knitting machine of elastic needle type with a slider selection device
US3864942A (en) Pattern-selecting devices for knitting machines
US5138850A (en) Spring biased pattern bars having electromagnetic selectors
US4660391A (en) Needle selection device for a flat knitting machine
US5172571A (en) Needle selection device for circular knitting machine, in particular for women&#39;s stockings
US3835669A (en) Patterning mechanisms for knitting machines
JPH0253538B2 (cs)
RU2031997C1 (ru) Плосковязальная машина