CZ24091U1 - Svčtlocitlivý senzor - Google Patents

Svčtlocitlivý senzor Download PDF

Info

Publication number
CZ24091U1
CZ24091U1 CZ201226173U CZ201226173U CZ24091U1 CZ 24091 U1 CZ24091 U1 CZ 24091U1 CZ 201226173 U CZ201226173 U CZ 201226173U CZ 201226173 U CZ201226173 U CZ 201226173U CZ 24091 U1 CZ24091 U1 CZ 24091U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
light
sensitive
sensor
carrier layer
dye
Prior art date
Application number
CZ201226173U
Other languages
English (en)
Inventor
Wiener@Jakub
Original Assignee
Technická univerzita v Liberci
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Technická univerzita v Liberci filed Critical Technická univerzita v Liberci
Priority to CZ201226173U priority Critical patent/CZ24091U1/cs
Publication of CZ24091U1 publication Critical patent/CZ24091U1/cs

Links

Landscapes

  • Photometry And Measurement Of Optical Pulse Characteristics (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká senzoru citlivého na sluneční a/nebo jiné světelné záření, zejména na jejich ultrafialovou složku, který obsahuje nosnou vrstvu.
Dosavadní stav techniky
K měření intenzity slunečního nebo jiného světelného záření, ěi dávky tohoto záření dopadající na určitou oblast se v současné době používají relativně složité elektronické přístroje.
Jejich nevýhodou je kromě poměrně složité konstrukce také vysoká pořizovací cena, a ve většině případů i nutnost časté kalibrace takovýchto světelných senzorů pri opakovaném používání nebo naopak pri použití senzoru po delší době nečinnosti. Tyto nevýhody pak značně limitují a v podstatě znemožňují použití světelných senzorů v běžném osobním životě.
Další nevýhodou elektronických měřicích přístrojů je obecně i potřeba zdroje nebo zdrojů elektrické energie. Zdroj elektrické energie jev některých případech součástí senzoru, avšak v tomto případě tak senzor nabývá poměrně velkých rozměrů, čímž jsou značně limitovány možnosti jeho využití.
V případě, kdy zdroj elektrické energie není součástí senzoru, se však jako výrazný limitující prvek jeví nutnost propojení samotného senzoru s vhodným zdrojem elektrické energie, což je v některých například průmyslových aplikacích poměrně složité, ne-li úplně nemožné.
Cílem technického řešení je odstranit nebo alespoň minimalizovat nevýhody současného stavu techniky a navrhnout senzor citlivý na sluneční a/nebo jiné světelné záření, který by byl využitelný i v osobním životě jednotlivců.
Podstata technického řešeni
Podstatou technického řešení je senzor citlivý na sluneční a/nebo jiné světelné záření, zejména jejich ultrafialovou složku, který obsahuje nosnou vrstvu, přičemž na nosné vrstvě je naneseno alespoň jedno přírodní světlocitlivé barvivo a/nebo alespoň jedno syntetické světlocitlivé barvivo. Světlocitlivost těchto barviv spočívá v tom, že se vlivem slunečního a/nebo jiného světelného záření a zejména jejich ultrafialové složky, snadno a intenzivně rozkládají na prakticky bezbarvé produkty, čímž dochází k barevným změnám senzoru. Ze změny odstínu, případně sytosti barviva naneseného na nosné vrstvě lze potom usuzovat na dávku slunečního a/nebo jiného světelného záření, případně na dobu osvětlení senzoru slunečním a/nebo jiným světelným zářením.
Nosná vrstva senzoru je s výhodou tvořena porézním materiálem, například plošným textilním útvarem, na kterém se světlocitlivé barvivo poměrně snadno fixuje. Pri vytvoření nosné vrstvy senzoru z neporézního materiálu hrozí nebezpečí nechtěného odstranění barviva například otěrem. Aby bylo toto nebezpečí úplně nebo alespoň částečně odstraněno, je třeba k fixaci barviva na nosné vrstvě z neporézního materiálu použít vhodných prostředků, které zvyšují adhezí mezi materiálem nosné vrstvy a částicemi nanášených světlocitlivých barviv.
Světlocitlivým barvivém nanášeným na popsanou nosnou plochu je s ohledem na životní prostředí některé z přírodních světlocitlivých barviv, například barvivo ze skupiny chlorofylů nebo barvivo ze skupiny karotenů. S výhodou však lze využít i kombinace několika přírodních světlocitlivých barviv, případně kombinace přírodních a syntetických světlocitlivých barviv. V některých případech obsahuje senzor pouze syntetická barviva.
Různou distribucí světlocitlivého barviva na a/nebo v nosné vrstvě je možno do jisté míry ovlivnit výsledné vlastnosti senzoru, zejména jeho citlivost.
-1 CZ 24091 Ul
Podle nároku 8 je světlocitlivé barvivo nebo světlocitlivá barviva umístěno na povrchu základních jednotek (např. vláken) tvořících nosnou vrstvu, naproti tomu je podle nároku 9 světlocitlivé barvivo nebo světlocitlivá barviva umístěno uvnitř základních jednotek tvořících nosnou vrstvu, čímž sice klesá citlivost celého senzoru, ale na druhé straně je k rozložení barviva třeba větší dávky slunečního záření, takže do jisté míry roste životnost senzoru.
Podle nároku 10 je na nosnou vrstvu naneseno několik světlocitlivých barviv, která se od sebe liší odolností vůči slunečnímu a/nebo jinému světelnému záření. Díky postupnému rozkládání těchto barviv mění senzor během svojí životnosti několikrát barvu. Změna barvy senzoru je potom využitelná k odhadu dávky slunečního a/nebo jiného světelného záření, které byl senzor io vystaven, k odhadu doby, po kterou byl senzor slunečnímu a/nebo jinému světelnému záření vystaven, případně k odhadu jeho zbývající životnosti.
Ke snížení nebo naopak zvýšení citlivostí senzoru se na nosnou vrstvu společně se světlocitlivým barvivém nanáší tzv. pomocné látky, které citlivost senzoru podle požadavků zvyšují nebo snižují.
Výhodou světlocitlivého senzoru pri použití nosné vrstvy z textilního útvaru je, že takovýto senzor je lehce deformovatelný, čímž výrazně rostou možnosti jeho využití i v aplikacích, kde je použití klasických senzorů slunečního a/nebo jiného světelného záření obsahujícího ultrafialovou složku komplikované nebo úplně vyloučené. Textilní útvar se navíc v některých aplikacích může lehko stát například součástí oděvu.
Nezanedbatelnou výhodou je i snadná dostupnost a to jak textilní nosné vrstvy, tak i světlocitlivých barviv, což se výrazně podepisuje na konečné nízké ceně celého senzoru.
Další výhodou světlocitlivého senzoru podle technického řešení jsou malé rozměry tohoto senzoru, které je dále možno téměř neomezeně zmenšovat, což umožňuje použití senzoru citlivého na sluneční a/nebo jiné světelné záření podle teclmického řešení i v aplikacích, kde není možno využívat senzorů jiných konstrukcí z hlediska jejich prostorové náročnosti.
Příklady uskutečnění technického řešení
V jednom z příkladů provedení technického řešení je na nosnou vrstvu, která je s výhodou tvořena porézním materiálem, například textilním útvarem, naneseno přírodní nebo syntetické světlocitlivé barvivo, které je citlivé na sluneční a/nebo jiné světelné záření, a které se vlivem sluneč30 ního a/nebo jiného světelného záření a především jejich ultrafialové složky rozkládá na téměř bezbarvé produkty. Rozkladem tohoto světlocitlivého barviva potom dochází ke změně odstínu a sytosti zabarvení senzoru, takže je možno usuzovat na dávku slunečního a/nebo jiného světelného záření dopadající na senzor, případně na délku setrvávání tohoto senzoru v slunečním a/nebo jiným světelným zářením ozářeném prostoru.
V jiném příkladu provedení je na nosnou vrstvu popsanou v předchozím příkladě nanesena směs několika světlocitlivých barviv, která se od sebe liší světelnou stálostí, takže působením slunečního a/nebo jiného světelného záření dochází k postupnému rozkladu jednotlivých barviv, což má samozřejmě za následek několikanásobnou změnu barvy senzoru, přičemž tyto barevné přechody pak mohou být využity jako signály určující dobu setrvávání senzoru v slunečním a/nebo jiným světelným zářením ozářeném prostoru, množství slunečního a/nebo jiného světelného záření dopadajícího na senzor, případně k odhadu zbývající doby životnosti senzoru.
U popsaných příkladů provedení senzoru citlivého na sluneční a/nebo jiné světelné záření je nutno dále rozlišovat několik příkladů, které se liší distribucí světlocitlivého barviva resp. světlocitlivých barviv ve struktuře základní vrstvy. V jednom z příkladů provedení je světlocitlivé bar45 vivo nebo směs takových barviv uložena na povrchu základních jednotek (např. vláken), jejichž skladbou je vytvořena nosná vrstva senzoru, zatímco v jiném případě je toto barvivo nebo směs barviv uložena uvnitř těchto základních jednotek. Uložením světlocitlivých barviv uvnitř hmoty
-2CZ 24091 Ul základních jednotek nosné vrstvy je dosazeno menší citlivosti senzoru vůči slunečnímu a/nebo jinému světelnému záření, z čehož vyplývá také jeho vyšší životnost.
Citlivost senzoru lze však také ovlivnit přidáním pomocných látek, které zvyšují (absorbéiy ultrafialového záření), případně snižují světelnou citlivost použitých světlocitlivých barviv.
Senzor citlivý na sluneční a/nebo jiné světelné záření podle všech popsaných příkladů provedení je vyroben nanesením světlocitlivého barviva, případně světlocitlivých barviv na nosnou vrstvu, přičemž barviva se na tuto vrstvu nanášejí ve formě roztoku, který obsahuje barvivo, vhodné rozpouštědlo a v některých příkladech i pomocné látky, které zvyšují nebo snižují světelnou citlivost barviv.
Světlocitlivá barviva je možno na nosnou vrstvu nanášet několika různými známými způsoby, například barvením nosné vrstvy v roztoku světlocitlivého barviva/barviv, klocováním, nástřikem, případně i potiskem.
Další příklady provedení odpovídají popsaným příkladům provedení, s tím rozdílem, že nosná vrstva je tvořena neporézním materiálem.
Průmyslová využitelnost
Světlocitlivý senzor podle technického řešení je využitelný pro ochranu zdraví osob proti poškození kůže světelným (ultrafialovým) zářením, případně pro určení optimální dávky světelného záření například v soláriích.
Světlocitlivý senzor podle technického řešení je využitelný také v průmyslových aplikacích, kde nelze z různých důvodů využít jiných senzorů.

Claims (13)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Světlocitlivý senzor, citlivý na sluneční a/nebo jiné světelné záření, obsahující nosnou vrstvu, vyznačující se tím, že na nosné vrstvě je naneseno alespoň jedno přírodní světlocitlivé barvivo a/nebo alespoň jedno syntetické světlocitlivé barvivo.
  2. 2. Senzor podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosná vrstva je tvořena porézním materiálem.
  3. 3. Senzor podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že nosná vrstva je tvořena textilním útvarem.
  4. 4. Senzor podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že nosná vrstva je tvořena polyesterovou tkaninou.
  5. 5. Senzor podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosná vrstva je tvořena neporézním materiálem.
  6. 6. Senzor podle kteréhokoli z nároků laž5, vyznačující se tím, že přírodním světlocitlivým barvivém je barvivo ze skupiny chlorofylů.
  7. 7. Senzor podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že přírodním světlocitlivým barvivém je barvivo ze skupiny karotenů.
  8. 8. Senzor podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že alespoň jedno světlocitlivé barvivo je uloženo na povrchu vláken nosné vrstvy.
    - 3 CZ 24091 Ul
  9. 9. Senzor podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že alespoň jedno světlocitlivé barvivo je uloženo uvnitř vláken nosné vrstvy.
  10. 10. Senzor podle kteréhokoli z nároků laž9, vyznačující se tím, že na nosnou vrstvu jsou nanesena alespoň dvě světlocitlivá barviva, která se liší světelnou stálostí.
    5
  11. 11. Senzor podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že na nosnou vrstvuje nanesena alespoň jedna látka zvyšující světelnou stálost světlocitlivého barviva.
  12. 12. Senzor podle kteréhokoli z nároků laž9, vyznačující se tím, že na nosnou vrstvuje nanesena alespoň jedna látka snižující světelnou stálost světlocitlivého barviva.
  13. 13. Senzor podle kteréhokoliv z nároků 5, 6, 7, 10, 11 nebo 12, vyznačuj ící se tím, io že na nosnou vrstvuje nanesena alespoň jedna látka zvyšující adhezi mezi nosnou vrstvu a částicemi alespoň jednoho světlocitlivého barviva.
CZ201226173U 2005-12-29 2005-12-29 Svčtlocitlivý senzor CZ24091U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226173U CZ24091U1 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Svčtlocitlivý senzor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201226173U CZ24091U1 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Svčtlocitlivý senzor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ24091U1 true CZ24091U1 (cs) 2012-07-09

Family

ID=46507738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201226173U CZ24091U1 (cs) 2005-12-29 2005-12-29 Svčtlocitlivý senzor

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ24091U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6060321A (en) Sun tan dosimeter
US6132681A (en) Disposable dosimeter for sun radiation
Reinert et al. UV-protecting properties of textile fabrics and their improvement.
Dubrovski et al. Effects of woven fabric construction and color on ultraviolet protection
US8961897B2 (en) Disposable measuring device for UV radiation
US20030114818A1 (en) Color masking component for use with feminine sanitary pad and the like
WO1987003086A1 (en) Uv-sensitive composition and element for measuring uv dosage
Dubrovski Woven fabrics and ultraviolet protection
ES2341765T3 (es) Procedimiento para mejorar el rendimiento muscular.
BRPI0705511A (pt) artigo cosmético, processo de coloração de matérias queratìnicas e uso do artigo cosmético
Tarbuk et al. UV clothing and skin cancer
Jevtic The sun protective effect of clothing, including beachwear
CZ24091U1 (cs) Svčtlocitlivý senzor
CZ2005822A3 (cs) Svetlocitlivý senzor
ES2067848T3 (es) Poliesteres cristalinos liquidos y sensibles al infrarrojo, adecuados para uso en almacenamiento optico de datos, procedimientos para la preparacion de los mismos, y aparato que contiene un poliester cristalino liquido sensible al infrarrojo.
WO1989012218A1 (en) Simplified method and apparatus for measuring quantity of ultraviolet radiation received
Coleman et al. Ultraviolet absorbers
Viková Visual assessment of UV radiation by colour changeable textile sensors
Azeem et al. Modelling of fabric structure and shade for UV protection properties using full factorial design
CZ305504B6 (cs) UV dozimetr, zejména textilní UV dozimetr, a způsob jeho výroby
US20210156739A1 (en) Wearable UV Exposure Sensor
KR20130008905A (ko) 내구성이 향상된 시온원단
TW569005B (en) Ultraviolet detection sensor
JP2712106B2 (ja) 簡易紫外線受光量測定装置及び方法
Viková UV sensible sensors based on textile fibres

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120709

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20120831

MK1K Utility model expired

Effective date: 20121229