CZ23733U1 - Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem - Google Patents

Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem Download PDF

Info

Publication number
CZ23733U1
CZ23733U1 CZ201225682U CZ201225682U CZ23733U1 CZ 23733 U1 CZ23733 U1 CZ 23733U1 CZ 201225682 U CZ201225682 U CZ 201225682U CZ 201225682 U CZ201225682 U CZ 201225682U CZ 23733 U1 CZ23733 U1 CZ 23733U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
deflameter
soil
head
time recording
wind
Prior art date
Application number
CZ201225682U
Other languages
English (en)
Inventor
Stredová@Hana
Podhrázská@Jana
Streda@Tomáš
Original Assignee
Ceský hydrometeorologický ústav
Výzkumný ústav meliorací a ochrany pudy, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceský hydrometeorologický ústav, Výzkumný ústav meliorací a ochrany pudy, v.v.i. filed Critical Ceský hydrometeorologický ústav
Priority to CZ201225682U priority Critical patent/CZ23733U1/cs
Publication of CZ23733U1 publication Critical patent/CZ23733U1/cs

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Deflametr s aktivním lapačem půdních částic a časovým záznamem
Oblast techniky
Řešení se týká deflametru s aktivním lapačem půdních částic a časovým záznamem ke stanovení relativního množství a zmitostního složení půdních částic erodovaných a unášených větrem.
Dosavadní stav technikv
Z důvodů absence jednoduchého a efektivního zařízení pro měření aktuálního množství unášených půdních částic (prachu nebo písku) je terénní monitoring větrné eroze prováděn pouze ojediněle. Ohrožení území větrnou erozí je tak zpravidla kvantifikováno pouze jako potenciální riziko prostřednictvím výpočtů na bázi půdních, klimatických, vegetačních a charakter pozemku to specifikujících podmínek (zatíženo vysokou mírou nejistoty a zobecnění). Případně jsou polní podmínky s následným hodnocením intenzity eroze simulovány v aerodynamickém tunelu (vysoké náklady, nemožnost dokonalého nasimulování podmínek). Pro maloparcelové experimentální účely bylo v zahraničí (Polsko) v minulosti například vyvinuto a použito zařízení integrující funkci aerodynamického tunelu a cyklónového odlučovače (vysoké náklady na konstrukci, pro15 voz a omezená manipulace). V zahraničí jsou pro monitoring unášených částic také dále sporadicky provozována zařízení rozmanitých konstrukcí s různou mírou přesnosti (deťlametry, samplery - „dust samplers“, lapače - „interceptors“, pasti - „dust traps“ nebo „sand traps“). I v ČR bylo v 80. a 90. letech 20. století testováno jednoduché zařízení na záchyt půdních částic unášených větrem v podobě soustavy vertikálně situovaných záchytných boxů. Pomocí deflametrů jsou zpravidla zachycovány částice pohybujících se suspenzí nebo saltací (zvedány max. desítky cm nad povrch půdy), když převážný podíl odnášených částic tvoří částice o velikosti 0,25 až 0,40 mm a částice větší než 0,80 mm jsou zpravidla považovány za neerodovatelné. Počáteční vlečná rychlost (iniciální rychlost) je s ohledem na půdní podmínky udávána od 3,3 m.s'’ pro suchou písčitou a hlinitopísčitou půdu do 22 m.s'1 pro suchou i vlhkou půdu hlinitou. Uvedené parametry jsou limitující pro konstrukční parametry a řešení deflametrů.
Ideální konstrukce deflametru by měla umožňovat nejen kvantifikovat množství deflátů za určité období, ale specifikovat jejich množství v čase s ohledem na aktuální meteorologické podmínky. Jistou možností by v tomto směru byl deflametr s kontinuálním monitoringem hmotnosti zachycených částic, ale nevýhodou by byla jeho vysoká cena.
Podstata technického řešeni
Uvedené nevýhody odstraňuje deflametr s aktivním lapačem půdních částic a časovým záznamem, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z hlavice s nasávací Štěrbinou a větrnou směrovkou, přičemž hlavice je umístěna na horní části trupu deflametru, který je ve spodní Části opatřen opěrnými nohami, dále je v trupu deflametru umístěn bubínek, na kterém je navinuta páska s časovou osou a svrchní lepicí vrstvou, kdy bubínek je otáčen hodinovým strojkem, který je upevněný ve víku hlavice, přičemž je dále v trupu deflametru umístěn ventilátor s kabely.
Deflametr podle technického řešení je charakterizován tím, že nasávací štěrbina je umístěna svisle ve výšce 15 až 20 cm od povrchu půdy a má velikost 14 * 2 mm, přičemž je situována proti směru větru.
Deflametr podle technického řešení je dále charakterizován tím, že frekvence otáčení bubínku s páskou s lepicí vrstvou je 1 χ denně anebo 1 χ týdně.
Deflametr podle technického řešení je také charakterizován tím, že je mobilní.
Podstata technického řešení spočívá v jednoduchém deflametru, který umožňuje zachycování půdních částic erodovaných větrem pomocí aktivního nasávání vzduchu na pomalu se otáčející lepicí pásku s časovou osou.
-1CZ 23733 Ul
Deflametr podle technického řešení se skládá z otočné hlavice, v níž je zabudován hodinový strojek otáčející bubínkem, na němž je uchycena speciální páska z průhledného materiálu, opatřená lepicí vrstvou. Bubínek je umístěn oproti nasávacímu otvoru - štěrbině vyfrézované v těle hlavice. Hlavice je umístěna na stojanu v trupu deflametru podle technického řešení, v němž je ventilátor, vytvářející v otočné hlavici podtlak. Hlavice je opatřena směrovkou, která ji natáčí štěrbinou proti větru. Hodinový strojek může otáčet bubínkem jednou za 25 hodin (denní otočka) anebo za 176 hodin (týdenní otočka). Nově vyráběné hodinové strojky umožňují jednoduchou změnou převodů volit jednu z těchto rychlostí. Je nutno používat strojky natahované ručně, strojky s bateriovým napájením zpravidla nevyvinou dostatečnou sílu k otáčení bubínku. Půsoio bením podtlaku, vyvolaného ventilátorem, jsou větrem unášené půdní částice nasávány štěrbinou a zachyceny v lepicí vrstvě. Po ukončení měření se páska s lepicí vrstvou sejme z bubínku a vyhodnotí mikroskopicky, popřípadě pomocí digitální analýzy obrazu. Napájení ventilátoru v deflametru podle technického řešení je zajištěno 12V bezúdržbovým trakčním akumulátorem, tolerujícím i hluboké vybití. V případě dostupnosti elektrické sítě je možno napájet ventilátor přes adaptér.
Jedinečnost popisovaného deflametru podle technického řešení spočívá v přesném určení termínu transportu, možnosti relativně kvantifikovat množství a pomocí následné digitální analýzy obrazu zachycených půdních částic stanovit velikost, tvar a další parametry deflátů. V kombinaci s meteorologickým měřením, jako je rychlost větru, vlhkost půdy, teplota půdy, stav povrchu půdy atd., je potom dále možné striktně specifikovat podmínky v době epizody. Deflametr podle technického řešení je jednoduché, laciné, ale přesné zařízení, které se snadno přemísťuje podle aktuální potřeby měření a jeho provoz i obsluha je bezpečná a nenáročná.
Přehled obrázků na výkresech
Na přiloženém výkrese je na obr. 1 uveden detail vnější konstrukce lapače (podrobný popis je uveden níže - Příklad provedení).
Na výkrese na obr. 2 je uveden detail vnitřní konstrukce lapače (podrobný popis je uveden níže Příklad provedení).
Následující příklady provedení deflametr podle technického řešení pouze dokládají, ale neomezují.
Příklady provedení
Příklad 1
Deflametr podle technického řešení představuje mobilní zařízení pro monitoring množství větrem erodovaných a unášených půdních částic.
Detail vnější konstrukce je zobrazen na obr. 1. Okolní vzduch s půdními částicemi je nasáván štěrbinou 1 v otočné hlavici 2 v důsledku podtlaku, který vytváří aktivně poháněný integrovaný ventilátor 10 s kabeláží 11. který je umístěný v trupu 3 na opěrných nohách 4. Štěrbina i se natáčí i s hlavicí 2 pomocí větrné směrovky 5 tak, aby byla situována vždy proti směru větru.
Detail vnitřní konstrukce otočné hlavice 2 je zobrazen na obr. 2. bubínek 6, na kterém je navinuta průhledná páska s časovou osou a svrchní lepicí vrstvou 7, je otáčen hodinovým strojkem 8, který je upevněný ve víku 9 hlavice 2. Svislé umístění nasávací štěrbiny I je původci doporučováno ve výšce 15 až 20 cm od povrchu půdy, což je kompromis mezi rizikem ucpání nasávací štěrbiny 1 při dešti rozstřikovanou půdou a schopností anemometru zachycovat i saltované částice. S ohledem na velikost unášených částic, intenzitu nasávání a rizika proniknutí hmyzu do deflametru podle technického řešení je doporučována velikost nasávací štěrbiny i 14 x 2 mm.
Podle frekvence otáčení bubínku 6 je prováděno denní nebo týdenní měření. Po ukončení měření na stanoveném místě lze deflametr podle technického řešení jednoduše přemístit jinam. Jeho obsluha je snadná a provoz přesný a bezpečný.
-2CZ 23733 Ul
Deflametr podle technického řešení byl v roce 2011 v praxi úspěšně ověřen při měření v lokalitě Malešovice (Bmo-venkov) a Žabčice (Bmo-venkov), jak ukazuje následující Tabulka 1 a Histogram četností velikostních kategorií zachycených částic.
Tabulka 1
Lokalita Datum i Max. náraz větru (m.81) Délka měření (min) Množství částic (ks) Velikost částic (pm)
Malešovice 12.4. 13,5 100 452 11-821
Žabčice 28.3. 11,3 120 115 3-265
c >
O ta s
o
O.
•s o
o
o.
100 200 300 400 500 600 700 800 900
150 250 350 450 550 650 750 850
Velikost částic [pm]
Histogram četností spektra půdních částic zachycených 12. 4. 2011 (Malešovice)
Průmyslová využitelnost
Deflametr s aktivním lapačem půdních částic a časovým záznamem umožňuje monitorovat kvaio litativní i kvantitativní vlastnosti včetně časového záznamu výskytu makroskopických i mikroskopických půdních částic unášených větrem. Lze jej využít pro přímé měření v terénu v rámci studií, které vyžadují údaje o množství a spektrálním složení unášených Částic, typicky erozní účinky větru, studie účinnosti větrolamů apod.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    15 1. Deflametr s aktivním lapačem půdních částic a Časovým záznamem, vyznačující se tím, že sestává z hlavice (2) s nasávací Štěrbinou (1) a větrnou směrovkou (5), přičemž hlavice (2) je umístěna na homí části trupu (3) deflametru, který je ve spodní části opatřen opěrnými nohami (4), dále je v hlavici (2) deflametru umístěn bubínek (6), na kterém je navinuta páska s časovou osou a svrchní lepící vrstvou (7), kdy bubínek (6) je otáčen hodinovým strojkem
    -3CZ 23733 Ul (8), který je upevněný ve víku (9) hlavice (2), přičemž je dále v trupu (3) deflametru umístěn ventilátor (10) s kabely (11).
  2. 2. Deflametr podle nároku 1, vyznačující se tím, že nasávací štěrbina (1) je umístěna svisle ve výšce 15 až 20 cm od povrchu půdy a má velikost 14*2 mm, přičemž je situována
    5 proti směru větru.
  3. 3. Deflametr podle nároků laž2, vyznačující se tím, že frekvence otáčení bubínku (6) s páskou s lepicí vrstvou (7) je 1x denně anebo 1 * týdně.
  4. 4. Deflametr podle nároků laž3, vyznačující se tím, zeje mobilní.
CZ201225682U 2012-02-29 2012-02-29 Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem CZ23733U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225682U CZ23733U1 (cs) 2012-02-29 2012-02-29 Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201225682U CZ23733U1 (cs) 2012-02-29 2012-02-29 Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ23733U1 true CZ23733U1 (cs) 2012-05-03

Family

ID=46046390

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201225682U CZ23733U1 (cs) 2012-02-29 2012-02-29 Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ23733U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ghose et al. Assessment of the impact on the air environment due to opencast coal mining—an Indian case study
Dunmore et al. An instrument for the sampling of respirable dust for subsequent gravimetric assessment
CN205450295U (zh) 机载核辐射环境检测及采样装置
CN201765107U (zh) 一种称重式输沙自计观测系统
CN104502155B (zh) 一种用于收集降雨的密封采样装置
BRPI1012667B1 (pt) aparelho e método para medir continuamente o fluxo horizontal de precipitação de pó na atmosfera
CN207867058U (zh) 一种森林智能气象监测仪
CN110514482A (zh) 一种大气沉降收集装置及沉降物检测方法
CN205157389U (zh) 风沙流中的沙尘含量检测装置
Santra et al. A new wind-erosion sampler for monitoring dust-storm events in the Indian Thar Desert
CN102685391A (zh) 一种户外大型野生动物的拍摄装置
Cao et al. Automated Pollen Detection with an Affordable Technology.
CZ23733U1 (cs) Deflametr s aktivním lapačem půdních Částic a časovým záznamem
CZ303679B6 (cs) Deflametr s aktivním lapacem pudních cástic a casovým záznamem
CN204422170U (zh) 风向自转式分层分级颗粒集沙仪
CN114544272B (zh) 一种旋风式沙尘气溶胶分级采样装置、方法及应用
CN207742360U (zh) 一种多通道气象观测装置
CN107860617A (zh) 具有自清洗功能的大气采样设备
Báthory et al. Hotspot identification with portable low-cost particulate matter sensor
Preunkert et al. Improvement and characterization of an automatic aerosol sampler for remote (glacier) sites
CN207456870U (zh) 一种大气采样仪
CN207352195U (zh) 一种适用于风光发电功率预测的气象预测设备
KR100622270B1 (ko) 비래염 포집장치
CN207689330U (zh) 一种过滤器检测装置
CN202648910U (zh) 一种全向输沙测定仪

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20120503

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20160216

MK1K Utility model expired

Effective date: 20190228