CZ21947U1 - Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody - Google Patents

Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody Download PDF

Info

Publication number
CZ21947U1
CZ21947U1 CZ201022632U CZ201022632U CZ21947U1 CZ 21947 U1 CZ21947 U1 CZ 21947U1 CZ 201022632 U CZ201022632 U CZ 201022632U CZ 201022632 U CZ201022632 U CZ 201022632U CZ 21947 U1 CZ21947 U1 CZ 21947U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reactor
chamber
electrodes
water purification
electrocoagulation
Prior art date
Application number
CZ201022632U
Other languages
English (en)
Inventor
Bardas@Jaromír
Valach@Sobeslav
Holý@Michal
Original Assignee
Dfc Design, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dfc Design, S.R.O. filed Critical Dfc Design, S.R.O.
Priority to CZ201022632U priority Critical patent/CZ21947U1/cs
Publication of CZ21947U1 publication Critical patent/CZ21947U1/cs

Links

Landscapes

  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)

Description

Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody
Oblast techniky
Technické řešení se týká zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody obsahující reaktory pro provádění elektrochemických metod, a to sonoelektrochemie (ultrazvuk), elektrooxidace, elektrokoagulace, elektrofotooxidace a elektroflotace.
Známý stav techniky
Je známá spousta zařízení, které pro čištění vod využívají elektrochemické metody. Jedná se ale zpravidla o konkrétní metodu bez návaznosti na jiné dostupné elektrochemické metody. V této oblasti jsou hledána stále účinnější řešení. Přispívají k tomu i pokroky v oblasti elektrochemicio kého výzkumu, např. studium oxidačně-redukčních procesů v jednotlivých elektrochemických, sonochemických a fotochemických metodách, hloubková analýza těchto procesů, pokrok v oblasti výroby stále odolnějších elektrod, UV zářičů, apod. Velkým přínosem pro tyto metody je dostupnost stále dokonalejších a účinnějších výkonových elektronických zařízení, jako jsou měniče, pulsní generátory, zdroje pro velké proudy, atd.
Jednoduchou spolupráci elektrochemických metod využívá např. užitný vzor CZ 13729, který využívá spolupráce elektroflotace a fotooxidace. Nevýhodou je způsob konstrukce elektroflotaěních elektrod, které nejsou odolné proti anodické oxidaci, nutnost tedy malých napětí na elektrodách, aby docházelo k co nejmenŠí oxidaci. A také konstrukce fotooxidační jednotky není z hlediska využití UV záření optimální.
Dalším známým řešením je zařízení na čištění vod podle užitného vzoru CZ 14307. V jednom zařízení se uplatňuje současně elektrokoagulace a elektroflotace, ve velmi malé míře i elektrooxidace. Spojený systém elektrokoagulace a elektroflotace má nevýhodu v tom, že pro elektrokoagulaci je potřeba vyšší napětí s menší proudovou hustotou, u elektroflotace je to naopak. Z hlediska účinnosti tvorby bublinek u elektroflotace není optimální deskový vertikální systém elektrod používaný v tomto zařízení. A princip působení elektromagnetického pole uvedený v tomto užitném vzoru s porovnání s obecnou přijatou teorií elektromagnetického pole je diskutabilní.
Řešení dle CZ 20153 popisuje zařízení využití elektrokoagulace v kombinaci s generovanými měděnými a stříbrnými nanočásticemi, které spolu tvoří i biocidní účinek proti biologickému znečištění. Dezinfekce mědí a stříbrem je sice velmi účinná metoda, ale má i vedlejší nežádoucí účinky na jiné biologické organismy.
Řešení dle CZ 10627 popisuje elektrokoagulační systém spolu s následnou mechanickou filtrací, kde se odfiltrovávají zkoagulované nečistoty. Nevýhoda je v použití mechanického filtru, který se musí měnit a také, že mezi elektrokoagulační a filtrační jednotkou není žádná mezinádrž pro čas potřebný ke zkoagulování nečistot.
Zajímavým řešením je zařízení dle CZ 18240. Fotooxidační jednotka je tvořena bezelektrodovými UV lampami, kde UV záření se vybuzuje pomocí externího mikrovlnného záření. Nevýhoda je ve špatné komerční dostupnosti speciálních bezelektrodových UV lamp. Řešení je na bázi mikrovlnné fotochemie, kde výzkum v této oblasti je teprve na počátku,
Cílem tohoto technického řešení je separace a rozklad znečisťujících látek na co nejméně ekologicky závadné látky, především na oxid uhličitý, vodu a neškodné nerozpustné soli. Dále je cílem získání vody potřebné kvality se sníženými energetickými náklady a bez použití externích chemických činidel, které se používají u ostatních známých technologií čištění vody. Tato přídavná chemická činidla zatěžují životní prostředí a pro jejich případné odstranění z vody se musejí používat dodatečná zařízení.
-1CZ 21947 Ul
Podstata technického řešeni
Podstata zařízeni pro elektrochemické čištění vody podle tohoto technického řešení spočívá v tom, že obsahuje alespoň trojici za sebou uspořádaných reaktorů z reaktorů uspořádaných za sebou v pořadí sonoelektrochemický SEC reaktor, elektrooxidační EO reaktor, elektrokoagulační EK reaktor, elektrofotooxidační EFO reaktor a elektroflotační EF reaktor.
Zařízení sestává alespoň ze dvou komor, přičemž v první komoře jsou jednotlivě nebo v kombinaci uspořádány SEC reaktor, EO reaktor a EK reaktor a ve druhé komoře EFO reaktor nebo EF reaktor nebo ze tří komor, přičemž v první komoře jsou jednotlivě nebo v kombinaci uspořádány SEC reaktor, EO reaktor a EK reaktor, ve druhé komoře EFO reaktor a ve třetí komoře EF reaktor.
Za vstupem do první komory je pod EK reaktorem uspořádán EO reaktor, který je tvořen soustavou vodorovně uložených elektrod a EK reaktor je tvořen soustavou vertikálně uložených elektrod, přičemž pod katodami EK reaktoru jsou uspořádány anody elektrod EO reaktoru.
Za první komorou je uspořádána alespoň jedna další komora, v níž je uspořádán EFO reaktor nebo EF reaktor, s výhodou je za první komorou uspořádána druhá komora s EFO reaktorem a následně třetí komora s EF reaktorem.
EFO reaktor je tvořen vnitřním válcem, uvnitř kterého je uspořádán zdroj UV záření, a který obklopuje střední válec nesoucí cívku pro generování impulsního magnetického pole a obalovým vnějším válcem, přičemž válce jsou neseny držáky. Mezi středním válcem a vnějším válcem jsou v držáku uspořádány kladné nebo záporné elektrody a mezi středním a vnitřním válcem jsou v držáku uspořádány elektrody opačné polarity oproti elektrodám mezi středním a vnějším válcem. Mezi vnitřním a středním válcem je v držáku uspořádán vstup čištěné vody procházející prostupy ve středním válci a mezi středním válcem a vnějším válcem je v držáku uspořádán výstup vody.
EF reaktor je uspořádán v dělené třetí komoře, kde část elektrod je uspořádána v první části třetí komory a část elektrod je uspořádána v druhé Části třetí komory.
Výhodou zařízení podle technického řešení je spojení 3 až 5 výše uvedených metod v jeden celek a to tak, aby jednotlivá metoda kromě své vlastní práce měla i doprovodný pozitivní účinek na práci metod po ní následujících. Tím se dosahuje požadovaného synergického efektu.
Velká výhoda tohoto zařízení oproti biologickým metodám je v tom, že proces čištění nemusí být kontinuální, může být velmi nestabilní přítok odpadní vody, případně se může tento proces přerušovat v relativně dlouhých intervalech. S předřazenou vhodnou retenční nádrží lze jako zdroj elektrické energie použít obnovitelné zdroje, jako je vítr, slunce, apod., které jsou nestabilní, protože jsou závislé na přírodních podmínkách.
Přehled obrázků na výkresech
Na přiložených výkresech je schematicky znázorněno zařízení pro čištění vod, kde:
obr. 1 je celkové blokové funkční schéma se sledem elektrochemických metod, obr. 2 znázorňuje schéma celého komplexního čisticího zařízení, obr. 3 znázorňuje schéma elektrofotooxidačnfho reaktoru v řezu, obr. 4 znázorňuje schéma elektrofotooxidačního reaktoru v bokorysu.
Příklad provedeni technického řešení
Zařízení pro čištění vod obsahuje pět dílčích elektrochemických reaktorů, jak je znázorněno na obr. 1, a to v pořadí za sebou, sonoelektrochemický, dále jen SEC reaktor 101, elektrooxidační, dále jen EO reaktor 102, elektrokoagulační, dále jen EK reaktor 103. elektrofotooxidační, dále jen EFO reaktor 104 a elektroflotační, dále jen EF reaktor 105.
-2 CZ 21947 Ul
Čištění vod podle tohoto technického řešení spočívá v komplexní koexistenci jednotlivých elektrochemických metod čištění a to sonoelektrochemie (ultrazvuk), elektrooxidace, elektrokoagulace, elektrofotooxidace a elektroflotace. Metody se dějí v příslušných jednotkách, zde nazvaných reaktory, a to, jak uvedeno výše, se jedná o SEC reaktor 101, EO reaktor 102, EK reaktor 103, EPO reaktor 104 a EF reaktor 105.
V SEC reaktoru 101 vzniká ultrazvukové opracování znečištěné vody, a to mikroproudění, dizintegrace, depolarizace a disperze částic ve znečištěné vodě a kavitace. Takto upravená voda má vhodnější strukturu pro zpracování v následujících elektrochemických reaktorech. A mimo této práce provádí drcení koloidních částic tak, aby následující elektrooxidace a elektrokoagulace měly zvýšenou účinnost. Ultrazvuk proniká i do EK reaktoru 102 a EO reaktoru 103, kde má pozitivní vliv na procesy v těchto reaktorech.
EO reaktor 102 provádí oxidaci, polarizaci a elektroforézu nečistot a mimo tuto hlavní činnost nasycuje vodu kyslíkem pro katodu EK reaktoru 103, kde se vyrábí oxidační činidlo peroxid vodíku pro EFO reaktor 104 a také vytváří proud bublinek pro anodu EK reaktoru 103 pro větší rozptyl koagulačních iontů.
EK reaktor 103 poskytuje řízené vylučování hliníkových nebo železných iontů, ze kterých vznikají koagulační Činidla polyhydroxykomplexy. Tyto polyhydroxykomplexy mají funkci koloidů s opačným povrchovým nábojem, než částicové koloidy ve znečištěné vodě a tím pádem nábojově neutralizují nečistoty. Touto neutralizací se koloidy ve znečištěné vodě zbaví povrchového náboje a tím se překonají bariéry pro jejich slučování a vločkování (flokulaci) do větších celků. EK reaktor 103 mimo této své hlavní činnosti vyrábí oxidační činidlo peroxid vodíku a ionty železa (v případě železných anod), kde potom v EFO reaktoru 104 působí jako fotokatalytické prvky.
V EFO reaktoru 104 za pomoci fotokatalytických prvků, impulsního elektrického proudu, impulsního magnetického pole a UV záření dochází k fotooxidaci znečištěných látek a dezinfekci vody. Impulsní elektrický proud a impulsní magnetické pole provádějí i elektroforézu částic, což přímo v EFO reaktoru 104 přispívá k lepší fotooxidaci a také k tzv. iontové flotaci a následně k lepší flokulaci a elektro flotaci.
EF reaktor 105 oxidované a zkoagulované nečistoty nakonec odstraní. Před EF reaktorem 105 ie ještě flokulační nádrž 106, kde se provádí flokulace (vločkování) nečistot a oxidovaných částic pomocí koagulantů vytvořených v EK reaktoru 103.
Zařízení pro čištění vod podle obr. 1 obsahuje pět dílčích elektrochemických reaktorů, v rámci tohoto technického řešení je možno vystačit v zařízení s kombinací pouze tří nebo čtyř libovolných reaktorů z uvedených pěti reaktorů, podmínkou je, Že každá kombinace tří reaktorů má reaktory řazené postupně za sebou v pořadí naznačeném v obr. 1, např. v pořadí reaktorů 101. 103.104, nebo 102,104,105. nebo 101, 103.105. nebo 101, 103, 104.105 apod.
Na obr. 2 je schéma komplexního čisticího zařízení obsahujícího těchto pět elektrochemických reaktorů. Zařízení sestává ze tří komor, první komory 51. druhé komory 52 a třetí komory 53.
Proud znečištěné vody vstupuje nejprve do první komory 51. V komoře 51 prochází voda postupně reaktory SEC 101, EO 102 a EK 103. Potom proud vody vstupuje do druhé komory 52, kde prochází EFO reaktorem 104 a flokulační nádrží 106. Nakonec proud vody vstupuje do třetí komory 53, kde prochází EF reaktorem 105. Z komory 53 vystupuje vyčištěná voda.
První komora 51 obsahuje SEC reaktor 101, EO reaktor 102 a EK reaktor 103. SEC reaktor 101 je tvořen ultrazvukovým vysílačem 1 o frekvenci 20 až 50 kHz, prostorem 2 mezi ultrazvukovým vysílačem a přepážkou 3 oddělující SEC reaktor 101 od EK reaktoru 103 a EO reaktoru 102. Velikost SEC reaktoru 101, frekvence a výkon se naladí tak, aby v prostoru 2 vznikala kavitační ultrazvuková vlna a za přepážkou 3 v EO reaktoru 102 a EK reaktoru 103 už nevznikala kavitace, ale ultrazvukový výkon procházel přes přepážku 3 v takové intenzitě, aby ultrazvuk pozitivně ovlivňoval pochody v EO 102 a EK 103 reaktorech, a také znesnadňoval zanášení elektrod v těchto reaktorech.
-3CZ 21947 Ul
EO reaktor 102 je tvořen elektrodami ve formě tyčí, jež tvoří anody 4 s kladným potenciálem a katody 5 se záporným potenciálem. Tyto elektrody 4, 5 jsou v horizontální poloze, kde se navzájem střídá anoda 4 a katoda 5. Elektrody 4, 5 mohou být i ve více řadách pod sebou. Anoda 4 je tvořena materiálem odolným proti anodické oxidaci a s velkým elektrochemickým potenciálem pro co nejúčinnější elektrooxidaci, která se provádí na anodě 4. Elektrody EO reaktoru 102 jsou napájené stejnosměrným napětím UO o velikosti 10 V až 30 V a proudové hustotě na elektrodách o velikosti 500 až 1000 A/m2. Proti zanášení katody 5 lze použít chvilkové přepolarizování napětím UO na elektrodách, kdy katoda 1 se na chvíli stane elektrodou s kladným potenciálem.
EK reaktor 103 je tvořen elektrodami ve formě desek vertikálně umístěných, kde se střídá anoda 6 s kladným potenciálem s katodou 7 se záporným potenciálem. Materiálem katody 7 je grafit, materiálem anody 6 hliník nebo železo nebo jejich kombinace. Anoda 6 je obětovaná elektroda, řízené se z ní vylučují hliníkové nebo železné ionty. Elektrody EK reaktoru 103 jsou napájené stejnosměrným napětím UC o velikosti 20 V až 30 V a proudové hustotě na elektrodách o velikosti 20 až 100 A/m2. Pro zvětšení účinnosti elektrokoagulace, elektrody EK reaktoru 103 mohou být buzeny impulsním napětím UC až 50 V o frekvenci 100 Hz až 1 kHz. Výhodou impulsního režimu je předcházení pasivace (zanášení) anody a zvýšení účinnosti vylučování iontů z anody 6 a tím pádem je tento režim energeticky úspornější. Proti zanášení katody 2 lze použít chvilkové přepolarizování napětím UC na elektrodách, kdy katoda 7 se na chvíli stane elektrodou s kladným potenciálem.
Elektrody EO reaktoru 102 jsou pod elektrodami EK reaktoru 103. Pod grafitovou katodou 7 EK reaktoru 103 je anoda 4 EO reaktoru 102 tak, aby kyslík vyvíjející se na anodě 4 EO reaktoru 102 procházel kolem katody 7 EK reaktoru 103. V přítomnosti kyslíku se na grafitové katodě 7 EK reaktoru 103, která působí jako katalyzátor, tvoří oxidační činidlo peroxid vodíku a bublinkový plynný proud kyslíku kolem katody 7 EK reaktoru 103 také znesnadňuje zanášení katody 7 EK reaktoru 103. Pod anodou 6 EK reaktoru 103 je katoda 5 EO reaktoru 102 tak, aby vodík vyvíjející se na katodě 5 EO reaktoru 102 procházel kolem anody 6 EK reaktoru 103. Bublinkový plynný proud vodíku kolem anody 6 EK reaktoru 103 znesnadňuje zanášení této anody a umožňuje rychlejší tvorbu koagulačních polyhydroxykomplexů a promíchávání těchto koagulantů do čištěné vody. V případě absence EO reaktoru 102 je pod EK reaktorem 103 difuzní zařízení pro vhánění bublinek vzduchu do znečištěné vody, kde dochází k obohacení vody kyslíkem. Pro lepší účinnost se vhání přímo kyslík nebo chladicí vzduch z EFO reaktoru 104, který je obohacen i ozónem.
V EO reaktoru 102 a EK reaktoru 103 dochází i k elektroflotaci, kdy bublinky plynů vygenerované na elektrodách obou reaktorů 102, 103 stoupají vzhůru, nabalují na sebe nečistoty a na hladině vytvoří pěnu 14. která je sbíraná shrabovacím zařízením. Zpravidla jde o hrubé nečistoty v Čištěné vodě. Elektroflotaci těchto nečistot znesnadníme zanášení EFO reaktoru 104 a umožníme lepší průnik UV záření do znečištěné vody v EFO reaktoru 104. V EO reaktoru 102 a EK reaktoru 103 dochází také k polarizaci a elektroforézi částic, které nám usnadňují koagulaci a následnou elektrofotooxídaci a flokulaci.
Z první komory 51 proud vody vstupuje do druhé komory 52. která obsahuje EFO reaktor 104 a flokulační nádrž 106. Ve druhé komoře 52 vstupuje voda nejprve do EFO reaktoru 104. Impulsní elektrický proud se generuje ve vodě pomocí přiložených elektrod 8 a na elektrody přivedeného impulsního elektrického napětí UE o frekvenci 100 Hz až 10 kHz tak, aby impulsní proud ve vodě mezi elektrodami 8 dosahoval hodnot 1 až 10 A. Impulsní magnetické pole se generuje pomocí cívky 9, jež je napájená impulsním elektrickým napětím UM o frekvenci 100 Hz až 10 kHz a to tak, aby maximální hodnota intenzity impulsního magnetického pole cívky 9 dosahovala hodnot 1000 až 5000 A/m. Impuls elektrického proudu a magnetického poleje ve stejném časovém intervalu, má stejný směr, prochází celým UV ozařovaným průtokem čištěné vody a má časovou délku do 10 gs. UV záření, naznačené vztahovou značkou 10, obsahuje intenzívní UV-C záření od vlnové délky 180 nm. Pro generování tohoto UV záření 10 se používá zdroj UV záření
11. Nej vhodnější jsou střednětlaké rtuťové UV výbojky s výkonem v UV-C oblasti od 300 W.
-4CZ 21947 Ul
Zdroj H UV záření se napájí elektrickým napětím UL o frekvenci 100 Hz až 10 kHz, tato frekvence je stejná a ve fázi s frekvencí impulsního elektrického proudu a magnetického pole. Ozařované mechanické části EFO reaktoru 104 mohou být pro zvýšení degradačních procesů a účinnější fotokatalýzy pokryté fotokatalytickou vrstvou, např. z oxidu titaničitého.
Z EFO reaktoru 104 ve druhé komoře 52 jde proud vody do flokulační nádrže 106. Zde se proud znečištěné vody zdrží kolem 10 až 20 minut. Je to potřebný čas pro flokulaci (vločkování) původních i zoxidovaných částic. Pro zlepšení flokulace lze použít jemné domíchávání externím mechanickým zařízením. Vhodné je i domíchávání bublinkami chladicího vzduchu zdroje 11 UV záření, který je obohacen o ozón. Ozón se při domíchávání rozpouští ve vodě a má pozitivní vliv io na přídavnou oxidaci nečistot a dezinfekci vody.
Ze druhé komory 52 proud vody vstupuje do třetí komory 52- Ve třetí komoře 53 je uspořádán EF reaktor 105. Ten má za úkol vyseparovat veškeré nečistoty ve znečištěné vodě, ať už původní nebo zpracované v předchozích jednotkách (oxidované, zkoagulované). EF reaktor 105 je tvořen nádrží a elektrodami J2 se záporným potenciálem a elektrodami 12 s kladným potenciálem, které jsou umístěny vespod nádrže. Elektrody 12, 12 mají tvar tyčí, které jsou střídavě rozmístěné v horizontální poloze. Přiložením napětí UF na elektrody dochází k elektrolýze vody, vytvářejí se jemné bublinky kyslíku a vodíku o velikosti 10 až 80 pm, které stoupají vzhůru, nabalují na sebe nečistoty a na hladině vytvoří pěnu 14, která je sbíraná shrabovacím zařízením. Elektrody EF reaktoru 105 jsou napájené stejnosměrným napětím UF o velikosti 8 V až 12 V a proudové hus20 totě na elektrodách o velikosti 500 až 1000 A/m2. Pro zmenšení plynných bublinek až k hodnotě 2 pm a tím pádem zvětšeni účinnosti elektroflotace, elektrody EF reaktoru 105 mohou být buzeny impulsním napětím UF až 20 V o frekvenci 100 Hz až 1 kHz. Anody 12 musí být z materiálu, který odolává anodické oxidaci. Při použití anody 12 z materiálu s velkým elektrochemickým potenciálem bude na této anodě docházet i k elektrooxidaci. Proti zanášení katody 12 lze použít chvilkové přepolarizování napětím UF na elektrodách, kdy katoda 12 se na chvíli stane elektrodou s kladným potenciálem. EF reaktor 105 je rozdělen na dvě části rozdělené přepážkou 15 pro lepší separaci nečistot z vodního proudu. Ze třetí komory 52 potom nakonec vytéká vyčištěná voda.
Na obr. 3 a obr. 4 je znázorněna konstrukce EFO reaktoru 104. Je zde znázorněn řez a bokorys.
EFO reaktor 104 se skládá ze zdroje UV záření tvořeného UV výbojkou 16, třemi válci obepínající UV výbojku 1£ a to vnitřním válcem 17, středním válcem 18, vnějším válcem 19 a bočními talířovými držáky 2Q a 2L Válce 17, 18. a 19 jsou vodotěsně upevněné v kruhových drážkách na obou stranách talířových držáků 20 a 21. Všechny válce a talířové držáky jsou z elektricky nevodivého a magneticky propustného materiálu. Vnitřní válec 17, který obepíná UV výbojku 16, je tvořen křemenným sklem, který propouští i UV-C záření. V talířových držácích 20 a 21 jsou proti UV výbojce 16 chladicí otvory 28 pro přívod a odvod chladicího vzduchu. Střední válec 18 je tvořen z odolného materiálu vůči UV záření a jeho vnitřní povrch je tvořen reflexní vrstvou, která odráží UV záření. Největší vnější válec 19 tvoří ucelený vnější obal EFO reaktoru 104. Na středním válci 18 je navinuta cívka 22 pro generování impulsního magnetického pole. Na talířo40 vém držáku 20 jsou z vnitřní strany umístěny elektrody 23 a 24 pro generování impulsního elektrického proudu. Mají obdélníkový rozměr o tloušťce 2 až 5 mm. Elektrody 22 mají kladný nebo záporný potenciál. Elektrody 24 mají pak opačnou polaritu, než elektrody 23. Elektroda s kladným potenciálem je z materiálu odolného vůči anodické oxidaci. Voda určená pro elektrofotooxidaci přitéká vstupem 25 v talířovém držáku 20, postupuje mezi válci 17 a 18 přes celý EFO reaktor 104 k protilehlému talířovému držáku 21, potom průtokovými otvory 26 ve středním válci 18, poblíž talířového držáku 21. vstupuje mezi válce 18 a 19 a zpět putuje opačným směrem přes celý EFO reaktor 104 a vytéká výstupem 27 v talířovém držáku 20. Elektrofotooxidace se děje v prostoru mezi válci 17 a 18. Mezi těmito válci a mezi válci 18 a 19 je dále voda opracovávána impulsním elektrickým proudem a impulsním magnetickým polem.
so Zařízení je určeno pro čištění odpadních vod (komunálních a průmyslových), pro úpravu pitných vod, čištění vodních nádrží a bazénů, a to jak od rozpustných a nerozpustných látek, tak i od biologického znečištění.
-5CZ 21947 Ul
Zařízeni je možné využít pro čištění všech znečištěných vod, jak od anorganických a organických látek, rozpustných i nerozpustných ve vodě, tak i látek biologické povahy, jako jsou bakterie, viry, sinice, apod. Podle povahy znečištěné vody se určuje větší nebo menší důraz na reaktory v tomto zařízení. V přírodních a umělých nádržích se klade větší důraz na elektrokoagulaci s tvorbou fotokatalytických prvků a elektrofotooxidaci, zbylé jednotky jsou méně podstatné nebo je lze i vynechat. Při přímém slunečním osvitu lze vynechat elektrofotooxidační reaktor, stejnou funkci může udělat UV zářeni slunečního svitu a také můžeme vynechat elektrooxidační reaktor, který nahradíme difuzním zařízením pro injekci kyslíku do vody. U vod znečištěných rozpustnými jedovatými látkami i těžkými kovy je kladen větší důraz na elektrooxidační a elektrofoto10 oxidační reaktory. U vod silně znečištěných nerozpustnými látkami má větší důraz zase elektrokoagulační a elektroflotační reaktor. Tam, kde je kladen velký požadavek na dezinfekci, je nutno klást velký důraz na elektrofotooxidační reaktor, který provádí i dezinfekci vody. V těchto případech se doporučuje přidat ještě druhý elektrofotooxidační reaktor za elektroflotační reaktor.
Zařízení je velmi vhodné pro čištění komunálních i průmyslových vod tam, kde jsou biologické metody neefektivní. Hlavně v oblastech, kde napojení na centrální kanalizaci, odvádějící odpadní znečištěné vody do větší tradiční biologické čistírny odpadních vod, je velmi problematické nebo nemožné. Např. u nestálého a malého průtoku komunálních vod, jako jsou malé obce, malé firmy, izolované obydlené oblasti, izolovaná rekreační střediska, atd.

Claims (12)

  1. 20 1. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody obsahující reaktory pro provádění elektrochemických metod jako sonoelektrochemie (ultrazvuk), elektrooxidace, elektrokoagulace, elektrofotooxidace a elektroflotace, vyznačené tím, že zařízení obsahuje alespoň trojici za sebou uspořádaných reaktorů z reaktorů uspořádaných za sebou v pořadí sonoelektrochemický SbC reaktor (lúi), eiektrooxidacní EO reaktor (i 02), eiektrokoaguiacni EK reaktor (i 03), elekt25 rofotooxidační EFO reaktor (104) a elektroflotační EF reaktor (105).
  2. 2. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle nároku 1, vyznačené tím, že zařízení sestává alespoň ze dvou komor, přičemž v první komoře (51) jsou jednotlivě nebo v kombinaci uspořádány sonoelektrochemický SEC reaktor (101), elektrooxidační EO reaktor (102) a elektrokoagulační EK reaktor (103) a ve druhé komoře elektrofotooxidační EFO
    30 reaktor (104) nebo elektroflotační EF reaktor (105).
  3. 3. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle některého z předchozích nároků, vyznačené tím, že zařízení sestává ze tří komor, přičemž v první komoře (51) jsou jednotlivě nebo v kombinaci uspořádány sonoelektrochemický SEC reaktor (101), elektrooxidační EO reaktor (102) a elektrokoagulační EK reaktor (103), ve druhé komoře (52) elektrofoto35 oxidační EFO reaktor (104) a ve třetí komoře (53) elektroflotační EF reaktor (105).
  4. 4. Zařízení pro synergické elektrochemické Čištění vody podle některého z předchozích nároků, vyznačené tím, žeza vstupem do první komory (51) je pod elektrokoagulačním EK reaktorem (103) uspořádán elektrooxidační EO reaktor (102).
  5. 5. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle některého z předchozích ná40 roků, vyznačené tím, že elektrooxidační EO reaktor (102) je tvořen soustavou vodorovně uložených elektrod a elektrokoagulační EK reaktor (103) je tvořen soustavou vertikálně uložených elektrod, přičemž pod katodami elektrokoagulačního EK reaktoru (103) jsou uspořádány anody elektrod elektrooxidačního EO reaktoru (102).
    -6CZ 21947 Ul
  6. 6. Zařízení pro synergické elektrochemické Čištění vody podle některého z předchozích nároků, vyznačené tím, žev první komoře (51) je nad jejím dnem uspořádána oddělovací stěna (3) mezi sonoelektrochemickým SEC reaktorem (101) a dvojicí elektrooxidačního EO a elektrokoagulačního EK reaktoru (102) (103).
    5
  7. 7. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle některého z předchozích nároků, vyznačené tím, že za první komorou (51) je uspořádána alespoň jedna další komora, v níž je uspořádán elektrofotooxidační EFO reaktor (104) nebo elektroflotační EF reaktor (105).
  8. 8. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle některého z předchozích náío roků, vyznačené tím, žeza první komorou (51) je uspořádána druhá komora (52) s elektrofotooxidačním EFO reaktorem (104) a následně třetí komora (53) s elektroflotačním EF reaktorem (105).
  9. 9. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle některého z předchozích nároků, vyznačené tím, že elektrofotooxidační EFO reaktor (104) je tvořen vnitřním válíš cem (17) uvnitř kterého je uspořádán zdroj UV záření a který obklopuje střední válec (18) nesoucí cívku (22) pro generování impulsního magnetického pole a obalovým vnějším válcem (19), přičemž válce jsou neseny držáky (20) a (21).
  10. 10. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle nároku 9, vyznačené tím, že mezi středním válcem (18) a vnějším válcem (19) jsou v držáku (20) uspořádány
    20 kladné nebo záporné elektrody a mezi středním (18) a vnitřním válcem (17) jsou v držáku (20) uspořádány elektrody opačné polarity oproti elektrodám mezi středním a vnějším válcem.
  11. 11. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle nároku 9, vyznačené tím, že mezi vnitřním (17) a středním válcem (18) je v držáku (20) uspořádán vstup čištěné vody (25) procházející prostupy (26) ve středním válci (18) a mezi středním válcem (18) a vněj25 Ším válcem (19) je v držáku (20) uspořádán výstup vody (27).
  12. 12. Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody podle některého z předchozích nároků, vyznačené tím, že elektroflotační EF reaktor (105) je uspořádán v dělené třetí komoře (53), kde část elektrod je uspořádána v první části třetí komory (53) a část elektrod je uspořádána v druhé části třetí komory (53).
CZ201022632U 2010-04-28 2010-04-28 Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody CZ21947U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201022632U CZ21947U1 (cs) 2010-04-28 2010-04-28 Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ201022632U CZ21947U1 (cs) 2010-04-28 2010-04-28 Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ21947U1 true CZ21947U1 (cs) 2011-03-21

Family

ID=43781922

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ201022632U CZ21947U1 (cs) 2010-04-28 2010-04-28 Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ21947U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7615195B2 (en) Photocatalyst water treating apparatus
CN102145967B (zh) 一种处理餐饮废水的装置及方法
US8440080B2 (en) Portable ozone generator and use thereof for purifying water
CN102010038B (zh) 一种纳米催化电解絮凝装置
WO2013144664A4 (en) Process and device for electrochemical treatment of industrial wastewater and drinking water
JP2002531704A (ja) 電気分解装置、水溶液の精製方法及び化学物質の合成方法
GB2515324A (en) Electrolytic advance oxidation processes to treat wastewater, brackish and saline water without hydrogen evolution
EP2460768A1 (en) A self-cleaning electro-reaction unit for wastewater treatment and related process
US20160167985A1 (en) Method for treating wastewater and device for carrying out said method
CN101863548A (zh) 一种去除水中有机物的装置及方法
WO2013156003A1 (zh) 一种新型纳米催化电解装置
CN105858982B (zh) 一种简易台式饮水机
WO2014165998A1 (en) Treatment of a waste stream through production and utilization of oxyhydrogen gas
CN201317696Y (zh) 难降解有机废水电解氧化装置
CN103508607B (zh) 提高污水深度处理产水率的方法
CN105692975B (zh) 微排放纯水机
CZ2010322A3 (cs) Zarízení pro synergické elektrochemické cištení vody
CN105668870B (zh) 微排放纯水机
CN105668871B (zh) 一种微排放纯水机
CN212127829U (zh) 一种反渗透浓缩液电解回收装置
CZ21947U1 (cs) Zařízení pro synergické elektrochemické čištění vody
CN108409030A (zh) 一种多单元海水淡化装置及方法
CN210237343U (zh) 一种生化出水的处理系统
CN103145255B (zh) 一种净水机及一体化电解滤芯结构
CN110921980B (zh) 一种电化学强化臭氧-生物活性炭水处理设备及利用其处理水的方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20110321

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20140407

MK1K Utility model expired

Effective date: 20170428