CZ21792U1 - Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy - Google Patents
Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy Download PDFInfo
- Publication number
- CZ21792U1 CZ21792U1 CZ201023394U CZ201023394U CZ21792U1 CZ 21792 U1 CZ21792 U1 CZ 21792U1 CZ 201023394 U CZ201023394 U CZ 201023394U CZ 201023394 U CZ201023394 U CZ 201023394U CZ 21792 U1 CZ21792 U1 CZ 21792U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- coulter
- holder
- impact
- holder assembly
- assembly according
- Prior art date
Links
Landscapes
- Soil Working Implements (AREA)
Description
Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy
Oblast techniky
Technické řešení se týká sestavy držáku radličky, určené pro zemědělské stroje na zpracování půdy, konkrétně pro radlíčkové kypřiče půdy.
Dosavadní stav techniky
Zpracování půdy v rostlinné výrobě je velice důležitým činitelem, který ovlivňuje velikost výnosu kulturní plodiny. Zároveň náklady na zpracování půdy velkou měrou zasahují do celkových nákladů zemědělské výroby. Nekvalitně a v nevhodnou dobu provedené zpracování půdy ohrožuje stabilitu výnosů a úrodnost půdy. Významný vliv zpracování půdy se projevuje při odplevelování pozemků, tlumení chorob a škůdců. Velmi důležitý je i vliv zpracování na hospodaření s vláhou, které u velkého množství plodin při nevhodném rozložení srážek v průběhu roku může být rozhodujícím činitelem ovlivňující jejich výnosy. Ekonomická náročnost zpracování půdy v dnešní době rozhodující měrou ovlivňuje celkovou ekonomiku rostlinné výroby. Celkový tahový odpor mechanizačních prostředků má zásadní vliv na energetickou náročnost zpracování půdy. Proto je této oblasti, z hlediska snižování nákladů, úspory pohonných hmot, času, pracovních sil, omezení přejezdů a utuženosti půdy věnována maximální pozornost.
Pro zpracování lehčích půd do menších hloubek, např. pro provádění podmítky se používají radličkové kypřiče půdy, např. dánského výrobce DAL-BO, které využívají složené radličky. Každá radlička sestává ze středového ostří, z pravého ostří a z levého ostří. Každé ostří je upevněno několika šrouby k tvarovému držáku radličky. Ten má vystupující středovou část dosedající na slupici, na středové části je pomocí tří šroubů procházejících až na druhou stranu slupice upevněno středové ostři. Ze středové části vybíhají dvě snížené postranní konzoly, uspořádané šikmo vůči slupici, přičemž na jedné z nich je upevněno levé ostří, a na druhé pravé ostří, vždy pomocí dvou šroubů. Při výměně opotřebovaných ostří je nutné povolovat a následně utahovat velké množství šroubů (podle velikosti typu radliěkového kypřiče půdy se jedná celkem o 70 až 120 Šroubů), což představuje značné časové nároky a námahu při výměně ostří radliček. U strojů s větším počtem radliček a s jejich větší pracovní Šířkou se obtížně dosahuje potřebné hloubky zpracování, proto se místo středového ostří musí používat úzká podrývací radlička, která snižuje tahový odpor kypřiče. To ale znamená nutnost další výměny, a tedy opětovné povolování a utahování šroubů. Dále, u samostatných ostří upevněných na držáku vzniká relativně velká čelní plocha pracovní části kypřiče, což zvyšuje odpor stroje a vede k ucpávání malého zbývajícího prostoru mezi slupicemi slámou a rostlinnými zbytky. Rovné středové ostří neodhmuje půdu do strany, půda se tak vrací před radličku a zbytečně zvětšuje odpor stroje při tažení.
Úkolem technického řešení je vytvoření vhodné konstrukční sestavy držáku radličky pro radličkový kypřič půdy, která by odstraňovala výše uvedené nedostatky.
Podstata technického řešení
Podstata sestavy držáku radličky podle technického řešení spočívá v tom, že komplikovaný tvarový držák nesoucí tři ostří se nahradí jednoduchým plochým držákem nesoucím Šípovou radličku. Držák je tvořen v podstatě plochým ocelovým profilem, který přiléhá jednou svou stranou ke slupici, a na druhé straně má narážecí klín, který zapadá do narážecího pouzdra šípové radličky. Držák je upevněn ke slupici pomocí dvou šroubů, avšak tyto šrouby v podstatě není nutné při běžném provozu povolovat ani utahovat. Mění se pouze provozně opotřebená Šípová radlička, která je tvořena jedním klínovitým tělesem se špičkou, pravým ostřím a levým ostřím. Výměna probíhá jednoduše a rychle, pouze pomocí kladiva, kterým se šípová radlička buďto narazí na narážecí klín, nebo se z něj naopak srazí.
Ve výhodném provedení technického řešení z horní části držáku vystupuje úzká odhmovačka, která může být levostranně nebo pravostranně zatočená, a která napomáhá odhrnování půdy při orbě v požadovaném směru do stran, takže půda nepadá zpět před radličku. V dalším výhodném
- 1 CZ 21792 Ul provedení technického řešení je narážecí klín upevněn k držáku rozebíratelně, a to pomocí dvou upevňovacích šroubů, které prochází současně narážecím klínem, držákem a slupicí, a slouží pro spojení všech tří částí zároveň. Spodní hrana držáku přitom mírně přesahuje přes spodní hranu s lupiče.
Rovněž je výhodné, když narážecí klín i narážecí pouzdro mají lichoběžníkový prizmatický průřez, přičemž narážecí pouzdro je tvořeno dutým polozavřeným profilem.
Nakonec je výhodné, když je šípová radlička zajištěna v poloze při upevnění na držáku pomocí pojistného kolíku, který se zasouvá do pojistného otvoru vytvořeného v narážecím pouzdru i v narážecím klínu.
Výhody sestavy držáku radličky podle technického řešení spočívají zejména v tom, že podstatně usnadňuje práci a šetří čas při výměně opotřebených nebo poškozených dílů. Na stroji s pracovním záběrem 3 m se mění při kompletní výměně pouze 11 šípových radliček, pouze s použitím kladiva, což trvá cca 5 minut. Původní sestava s tvarovým držákem se třemi ostřími zahrnovala u stroje s pracovním záběrem 3 m celkem 33 samostatně šroubovaných dílů, tedy 77 šroubů a 77 matic, a kompletní výměna takto opotřebených dílů trvala řádově hodiny. Úspora času je velmi významná, pro ilustraci lze uvést, že při úspoře času 2 hod lze za tuto dobu zpracovat s opraveným strojem cca 4 ha půdy. Kromě snížení prostojů a úspory času při výměně dílů dochází i k úspoře materiálových nákladů, neboť sestava držáku a šípové radlický je levnější než držák se třemi samostatně upevnitelnými ostřími.
Další výhody spočívají v nasazení úzkých odhmovaček, které snižují čelní plochu pracovní části kypřiče, a sláma může bez problémů procházet mez jednotlivými slupicemi, takže nedochází k ucpávání stroje.
Použití úzkých levostranně nebo pravostranně zahnutých odrhovaček přináší další výhodu, kdy je půda odhrnována doleva nebo doprava a nepadá zpět před radlici, jako je tomu u známých radlič25 kových kypřičů půdy. Další výhoda spočívá v tom, že radličkový kypřič půdy se sestavou podle technického řešení lze využít kromě podmítání i k provádění hlubšího kypření a k predseťové přípravě půdy.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude blíže osvětleno pomocí výkresů, na nichž znázorňují obr. 1 pohled na jednotlivé díly sestavy držáku radličky v rozloženém stavu, obr. 2 pohled na sestavu držáku radličky ve smontovaném stavu.
Příklady provedení technického řešení
Rozumí se, že dále popsané a zobrazené konkrétní příklady uskutečnění technického řešení jsou představovány pro ilustraci, nikoli jako omezení příkladů provedení technického řešení na uve35 děné případy. Odborníci znalí stavu techniky najdou nebo budou schopni zjistit za použití rutinního experimentování větší či menší počet ekvivalentů ke specifickým uskutečněním technického řešení, která jsou zde speciálně popsána. I tyto ekvivalenty budou zahrnuty v rozsahu následujících nároků na ochranu.
Na slupici I radličkového kypřiče půdy upevní držák 2, tvořený plochým zahnutým ocelovým profilem, S výhodou lze jako polotovar pro výrobu držáku 2 použít zcela opotřebované středové ostří ze sestavy původní radličky, které by jinak nemělo žádné další využití. Z ostří se pomocí frikční pily vyřízne držák 2 široký 75 až 80 mm. Horní část ostří se zakrátí dle vzdálenosti od osy prostředního otvoru 9 k okraji osazení Γ3 slupice 1. Tím se osazení 13 slupice 1 zcela vyplní držákem 2, a dále spodní část držáku 2 se ponechá delší, tak, aby cca o 20 mm přesahovala přes spodní hranu osazení 13 slupice I, aby vznikla dostatečně velká plocha pro osazení narážecího klínu 4. Narážecí klín 4 může být vytvořen jako odlitek nebo obrobek spolu s držákem 2, může být k držáku 2 privařen, ale s výhodou je opatřen, stejně jako držák 2 a slupice i, dvěma upevňovacími otvory 9, kterými prochází upevňovací šrouby 6 zakončené maticemi 14.
-2CZ 21792 Ul
K horní části držáku 2 je koutovým svarem přivařena Ú2ká odhmovačka 3 o šířce 75 až 80 mm, která je ve své horní části levostranně nebo pravostranně zatočená, a je dále navíc upevněna ke s lupič i I nad osazením 13 pomocí upevňovacího šroubu 7 procházejícího otvorem 10 a matice 14. Na narážecí klín 4 se nasadí Šípová radlička 5 tvořená jediným tělesem se špičkou, levým ostřím a pravým ostřím. V horní části je šípová radlička 5 opatřena narážecím pouzdrem 8, které se nasune na narážecí klín 4, a dotáhne se údery kladivem na špičku radlický 5. Narážecí pouzdro 8 je v řezu polozavřené, a stejně jako narážecí klín 4 je tvořeno lichoběžníkovým prizmatickým profilem, s proměnným průřezem, takže je samosvomé. Zajištění šípové radlický 5 je vhodné provést vložením pojistného kolíku H, do pojistného otvoru 12 v narážecím pouzdru 8 a ve i o střední části narážecího klínu 4. Demontáž se provede po vyjmutí pojistného kolíku J4 jednoduše nárazem kladiva na horní Část šípové radlický 5.
Průmyslová využitelnost
Sestavu držáku radliČky podle technického řešení lze využít k montáži na radličkové kypřiče půdy, určené zejména pro podmítání, ale i pro hlubší zpracování a kypření půdy, např. pro před15 seťovou přípravu půdy.
Claims (6)
1. Sestava držáku radlický, zejména pro radlicko vý kypřič půdy, zahrnující držák (2) upevnitelný pomocí šroubů (6) ke slupici (1) a nesoucí alespoň jedno ostří tvořící radličku (5), vyznačující se tím, že držák (2) je tvořen v podstatě plochým ocelovým profilem doseda2ϋ jícím jednou stranou do osazení (13) slupice (1) a upevněným ke slupici (1) pomocí dvou šroubů (6) přičemž na druhé straně držáku (2) je narážecí klín (4), který zapadá do narážecího pouzdra (8) šípové radličky (5).
2. Sestava držáku radličky podle nároku 1, vyznačující se tím, že z horní části držáku (2) vystupuje úzká odhmovačka (
3), stranově přesahující těleso slupice (1).
25 3. Sestava držáku radličky podle nároku 2, vyznačující se tím, že odhmovačka (3) je levostranně nebo pravostranně zatočená.
4. Sestava držáku radličky podle alespoň jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že narážecí klín (4) je opatřen otvory (9) kterými prochází upevňovací Šrouby (6) pro upevnění držáku (2) ke slupici (1), a spodní hrana držáku (4) přesahuje přes spodní hranu slupice
30 (1).
5. Sestava držáku radličky podle alespoň jednoho z nároků laž4, vyznačující se tím, že narážecí klín (4) i narážecí pouzdro (8) mají lichoběžníkový prízmatický průřez, přičemž narážecí pouzdro (8) je tvořeno dutým polozavřeným profilem.
6. Sestava držáku radličky podle alespoň jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se
35 t í m , že šípová radlička (5) je zajištěna pomocí pojistného kolíku (11) zasunutého do pojistného otvoru (12) vytvořeného v narážecím pouzdru (8) i v narážecím klínu (4).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201023394U CZ21792U1 (cs) | 2010-10-27 | 2010-10-27 | Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201023394U CZ21792U1 (cs) | 2010-10-27 | 2010-10-27 | Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ21792U1 true CZ21792U1 (cs) | 2011-02-22 |
Family
ID=43626867
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ201023394U CZ21792U1 (cs) | 2010-10-27 | 2010-10-27 | Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ21792U1 (cs) |
-
2010
- 2010-10-27 CZ CZ201023394U patent/CZ21792U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU2020102414B4 (en) | A seeding tool | |
CA2692120C (en) | Tillage point | |
CA2692321C (en) | Agricultural implement with improved tillage point | |
AU2014212999A1 (en) | Seeding apparatus | |
CA2705616C (en) | Soil shaping agricultural implement | |
CN201278632Y (zh) | 复式少耕整地机 | |
US11178803B2 (en) | Replaceable shank wear shin | |
US9326442B1 (en) | Side mounted fertilizer knife assembly with interchangeable strip till and low draft points | |
RU2354088C1 (ru) | Почвообрабатывающее орудие | |
CZ21792U1 (cs) | Sestava držáku radlický, zejména pro radličkový kypřič půdy | |
US3667550A (en) | Lister-chisel combination | |
CN210671204U (zh) | 组合式犁体安全保护装置 | |
KR101535279B1 (ko) | 농업용 커터 블레이드 | |
US10959364B2 (en) | Tillage point having variable ground engaging structure | |
JP3856757B2 (ja) | カルチべータ用ナイフ型除草装置 | |
JP3133805U (ja) | カルチベータ用中耕除草装置 | |
RU2623042C1 (ru) | Стрельчатая лапа культиватора с регулируемым углом атаки | |
RU218241U1 (ru) | Рабочий орган глубокорыхлителя | |
CN212413714U (zh) | 一种翼式深松齿及其所构成的浅翻深松犁 | |
EP3837937A1 (en) | An implement for soil tillage, a coulter, use of a coulter, a cylinder assembly, use of a cylinder assembly, a framing for an implement for soil tillage and a process for manufacturing an implement for soil tillage | |
US20230180647A1 (en) | Agriculture implement and mounting assembly | |
RU123289U1 (ru) | Культиватор-рыхлитель | |
RU2151476C1 (ru) | Рыхлитель мелиоративный | |
CA2293884C (en) | Shank mounting adapter for ground-opening tools | |
RU2245009C2 (ru) | Способ обработки почвы |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20110222 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20141027 |