CZ21127U1 - Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém - Google Patents
Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém Download PDFInfo
- Publication number
- CZ21127U1 CZ21127U1 CZ201022795U CZ201022795U CZ21127U1 CZ 21127 U1 CZ21127 U1 CZ 21127U1 CZ 201022795 U CZ201022795 U CZ 201022795U CZ 201022795 U CZ201022795 U CZ 201022795U CZ 21127 U1 CZ21127 U1 CZ 21127U1
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- blocks
- chambers
- flood
- carrier
- modular
- Prior art date
Links
Landscapes
- Revetment (AREA)
Description
Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém
Technické řešení se týká modulového protipovodňového a/nebo zpevňovacího systému, který je tvořený z pásů spojených do nosných komor.
Dosavadní stav techniky
V současné době se objevují ve stále větší míře požadavky na rekultivace terénu, sanace poškození průmyslovou výrobou, těžbou nerostů a další negativních vlivů průmyslového působení nejrůznějšího druhu. Při rekultivacích je nutno řešit velice složitý požadavek a to ten, jak zajistit povrch terénních úprav proti sklouznutí z rekultivovaných terénů, které mnohdy mají členité s váho vité uspořádání a působením eroze může dojít k znehodnocení mnohdy náročných zemních prací. S erozí půdy rovněž souvisí i negativní působení vody při povodních, kdy se vodou nasáklý terén uvolní a dochází k závalů nejrůznějších objektů. Voda se dostává do míst, kde není očekávána a její nástup je velmi rychlý. V záplavových oblastech se proto budují hráze a poldry, které by následkům katastrof z povodní zabránily nebo alespoň destrukční činnost vody zmírnily.
Pro zpevnění úbočí jsou používány různé metody, z nichž nejosvědčenějšími jsou sekce tvořené rovinné pásy z geotextilií, které jsou svařované tak, že po roztažení tvoří prostorové buňky, do kterých je následně vložen výplňový materiál. Použití těchto sekci pro zpevňovací a rekultivační systémy má svoje nevýhody zejména vtom, že při dlouhodobějším působení vody dochází k vyplavování výplňového materiálu a následnému uvolňování pásů.
Pro zpevnění úbočí jsou používány různé metody, z nichž nejčastější jsou:
- zatravnění svahu, úbočí pomocí mokrého osevu
- různé terasovité rýhy
- pokrývání svahu organickými nebo anorganickými rohožemi, atd.
Všechny tyto používané metody jsou problémové v okamžiku, kdy začíná srážková voda působit na svahy, resp. jejich podloží. Dochází k vyplavování materiálu, vytvoření hlubokých zářezů do povrchu svahu, působení na podložní vrstvy a následně k destabilizaci a sesuvům svahů nebo krycí půdní vrstvy.
Co se týče protipovodňových zábran, je poptávka po řešeních, která jsou jednoduchá, jsou rychle připravená plnit svoji funkci. Nejznámější a nejjednodušší zábrana je sestavována z pytlů naplněných pískem. Jsou známy i hráze budované ve formě mobilních stěn, které jsou tvořeny kovovými profilovými sloupky, které jsou pevně nebo výsuvně upevněné na vytipovaných místech. Uvedené zábrany lze použít pouze na předem připravená místa a stavební příprava před usazením plotu není časově okamžitá záležitost. Pro případy, kdy rozhodují hodiny či minuty, jsou tyto zábrany nepoužitelné.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody odstraňuje modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém, tvořený z pásů spojených do nosných komor, podle technického řešení, jehož podstatou je, že tvořen alespoň jedním modulem, který obsahuje nejméně dva bloky nosných komor. Jde o bloky nosných komor stejné výšky nebo o bloky nosných komor rozdílné výšky, které jsou vzájemně uspořádány stupňovitě v kaskádě. Každý blok je tvořen nejméně jednou dvojicí nosných pásů, vytvářejících řadu nosných komor. Podstatou rovněž je, že bloky řad nosných komor s rozdílnou výškou jsou v modulu uspořádány na stejné nebo rozdílné spodní rovině. Jednotlivé moduly mohou být délkově spojeny v místech spojů nosných pásů. Podstatou je rovněž, že spoje stupňovitě spojených bloků řad nosných komor jsou pevné nebo dočasné.
Využije-li se uvedený systém jako rekultivační, kdy jednotlivé bloky kaskády modulu systému mají rozdílnou spodní rovinu, slouží toto řešení k zabránění sesunutí povrchové vrstvy krycí
- 1 CZ 21127 Ul zeminy rekultivovaných ploch vlivem splavování, sesedání nebo mechanického poškozování svrchní vrstvy. Je možno jej použít na zpevnění a udržení zeminy v požadované formě u svahovitých staveb - skládky, rekultivace terénu, boční šikmé terénní plochy podél silnic, atd. Je standardně zhotoven z vysokohustotního polyetylénu HDPE, ale i jiných materiálů, zabezpečujících požadovanou tahovou pevnost a možnost vsypání výplně do jednotlivých nosných komor. Jeho největší výhody jsou:
a. rychlé použití
b. nenáročný na výplňový materiál
c. jednoduchá manipulace, transport na místo použití
d. nízká hmotnost, atd.
Využije-li se uvedený systém jako protipovodňový, kdy jednotlivé bloky kaskády modulu systému mají shodnou spodní rovinu a bloky mají různou výšku, systém lze výhodně použít k vytvoření protipovodňového zátarasu, který zabezpečí ochranu proti pohybující se nebo stojící vodě v případě vzedmutí hladin místních toků. Systém může být aplikován stacionárně nebo mobilně.
Stacionární použití spočívá v sestavení systému na trvalém místě tzn., že vytvoří terénní překážku nastupující povodni a odkloní případný vznikající proud vody od ohrožených budov nebo i celých osad. Konstrukce je zcela zasypána zeminou (vsypným materiálem a stává se nedílnou součástí terénu, který modeluje do podoby, která zajistí ochranu osob nebo majetku. Mobilní použití vyplývá z možnosti rychlé aplikace modulového protipovodňového systému. Systém je možno použít v osadách jednotlivě na ochranu osob a objektů nebo masově na základě protipovodňových opatření k ochraně celé osady. Systém je nenáročný na výplňový materiál, na počet osob potřebných k jeho aplikaci i následné likvidaci protipovodňových zábran a uvedení terénu do původního stavu. Modulový protipovodňový systém je standardně zhotoven z vysokohustotního polyetylénu HDPE, ale i jiných materiálů, zabezpečujících nepropustnost vody a vsypání výplně do nosných komor. Výjimečnost systému spočívá i v tom, že je samonosný a dokáže vytvořit na jeho koruně nouzovou komunikaci, která zajistí volný pohyb techniky do míst, kde je jí potřeba k zajištění ochrany osob a majetku. Vzhledem k tomu, že jednotlivé bloky modulů se o sebe opírají celou svou délkou, je takto vytvořený systém po zasypání horninou samonosný, velmi pevný a nepropustný. Výhody modulového protipovodňového systému jsou:
a. rychlé použití
b. nenáročný na výplňový materiál
c. jednoduchá manipulace, transport na místo použití
d. nízká hmotnost
e. vysoká nepropustnost a odolnost vůči vodě
f. minimální rozměrové nároky na skladovatelnost g. mnohonásobné použití, atd.
Přehled obrázků na výkresech
Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém je blíže objasněn na připojených výkresech, kde je na jednotlivých obrázcích znázorněno:
obr. 1 - jedna řada tvořená dvojici do nosných komor spojených pásů, vytvářející blok obr. 2 - dva moduly, se čtyřmi bloky, kde bloky tvoří jen dva pásy řad nosných komor a bloky jsou stejné výšky, kde moduly jsou délkově spojeny obr. 3 - dva moduly, každý se třemi bloky, kde blok tvoří několik pásů řad nosných komor a bloky jsou různé výšky, uspořádané na stejné rovině, kde moduly jsou délkově spojeny.
Příklady provedení
Jak bylo výše uvedeno, modulový sytém může plnit úkoly jako protipovodňový systém a jako rekultivační zpevňovací systém.
-2CZ 21127 Ul
Základ obou systémů tvoří modul tvořený nejméně dvěma bloky 1 nosných komor. Blok i sestává alespoň z jedné řady dvou pásů 2, které jsou spojeny do nosných komor 3 (obr. 1).
Konkrétní typ systému je tvořen alespoň jedním modulem. Ten může být sestaven z bloků Ta řad nosných komor stejné výšky H nebo z bloků ln, různé výšky Hn. Bloky la, ln stejné nebo různé výšky jsou vzájemně uspořádány stupňovitě v kaskádě a tvoří modul. Pro dosažení libovolné délky jsou jednotlivé moduly Ma a Mb délkově spojeny v místech spojů 5 nosných pásů 2. Bloky la. In jsou spojeny ve spojích 4 pevně nebo dočasně. Při dočasném spojení jsou bloky la. ln spojovány sponami.
Různou kombinací modulů je vytvořen protipovodňový systém a rekultivační zpevňovací systém ío Pro protipovodňový systém je vhodné využít kombinaci modulů různých výšek, pro rekultivační zpevňovací systém moduly stejných výšek.
- Modulový zpevňovací systém
Jsou použity čtyři bloky la stejných výšek H (obr. 2). Každý blok la je tvořen jednou řadou dvojice nosných pásů 2, vytvářejících komory 3. Jednotlivé bloky laj sou kaskádovitě spojeny do jednoho modulu tak, že všechny bloky la řad nosných komor 3 se částečně překrývají. Jednotlivé moduly Ma a Mb se vzájemně délkově spojí v místech spojů 5 nosných pásů 2 do jednolitého celku. Moduly se do terénu usazují jednak volným položením, kde se vlivem plnění nosných komor výplní (zemina, kamenivo, recykláty, atd.) vytvoří potřebný zemní profil nebo do předem upraveného podloží, jehož příčný průřez má tvar kaskády.
2 - Modulový protipovodňový systém
Jsou použity tři bloky ln různých výšek Hn (obr. 3). Každý blok je tvořen dvěmi řadami dvojic nosných pásů 2, vytvářejících komory 3. Jednotlivé bloky ln jsou kaskádovitě spojeny do jednoho modulu tak, že všechny bloky ln rad nosných komor mají stejnou spodní rovinu. Jednotlivé moduly Ma a Mb se vzájemně délkově spojí v místech spojů 1 nosných pásů 2 do jednolitého celku.
Počet vzájemně propojených modulů z bloků, jejichž řady nosných komor mají různé výšky Hn je dán terénem a konkrétním použitím. Dvojice spojených pásů 2 se následně spojuje s dalšími dvojicemi, které vytvářejí požadovanou účinnou opěrnou plochu. Následně se vytvoří několik opěrných ploch, jejichž výška se směrem k vodnímu toku zvyšuje. Po jejich vzájemném spojení vzniká kompaktní celek, kde se do vytvořených nosných komor 3 vsype jakýkoli materiál, který je v nej bližším okolí místa použití modulového protipovodňového systému. Jednotlivé moduly jsou spojeny do jednolitého celku, který následně působí jako umělá hráz proti vzedmuté hladině místního toku.
Claims (5)
- 35 1. Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém, tvořený z pásů spojených do nosných komor, vyznačující se tím, že systém je tvořen alespoň jedním modulem, který obsahuje nejméně dva bloky (1) nosných komor, buď bloky (la) nosných komor stejné výšky (H) nebo bloky (ln ) nosných komor rozdílné výšky (Hn), kde bloky (la, ln) jsou vzájemně uspořádány stupňovitě v kaskádě, přičemž každý blok (la, ln) je tvořen nejméně jednou dvojicí nos40 ných pásů (2), vytvářejících řadu nosných komor (3).
- 2. Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že bloky (ln) řad nosných komor s rozdílnou výškou (Hn) jsou v modulu uspořádány na shodné nebo rozdílné spodní rovině.-3CZ 21127 Ul
- 3, Modulo protipovodňový a/nebo zpevňovací systém podle nároku 1, vyznačující se t í m, ž ednotlivé moduly jsou délkově spojeny v místech spojů (5) nosných pásů (2).
- 4. Modulo protipovodňový a/nebo zpevňovací systém podle nároku 1, vyznačující se tím, ? spoje (4) stupňovitě spojených bloků (la, ln) řad nosných komor jsou pevné nebo
- 5 dočasné.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201022795U CZ21127U1 (cs) | 2010-06-01 | 2010-06-01 | Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ201022795U CZ21127U1 (cs) | 2010-06-01 | 2010-06-01 | Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ21127U1 true CZ21127U1 (cs) | 2010-07-26 |
Family
ID=42536289
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ201022795U CZ21127U1 (cs) | 2010-06-01 | 2010-06-01 | Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ21127U1 (cs) |
-
2010
- 2010-06-01 CZ CZ201022795U patent/CZ21127U1/cs not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5160215A (en) | Ground surfacing and erosion control device | |
US8448279B2 (en) | Ecologically-sound waterway culvert restoration | |
EP0937823B1 (en) | Erosion control or revetment construction method and construction method of preventing hillside collapse | |
CN106836275A (zh) | 用于快速防护冰碛物边坡的景观生态友好型挡墙、实施方法 | |
EP2047033A1 (en) | Support member or reinforcement for use in earthworks | |
RU2582814C1 (ru) | Способ возведения противооползневого сооружения биопозитивной конструкции | |
CN114182745B (zh) | 高液限土生态挡墙生态护坡路基及施工方法 | |
CN109306676B (zh) | 塌岸修复结构的施工方法 | |
CN108442313B (zh) | 一种阻隔污染迁移和生态绿化于一体河堤结构及施工方法 | |
CN210216318U (zh) | 生态式河道边坡防护结构 | |
RU90453U1 (ru) | Сетчатые террасы для предотвращения схода снежных лавин | |
CZ21127U1 (cs) | Modulový protipovodňový a/nebo zpevňovací systém | |
CZ2010434A3 (cs) | Modulový protipovodnový a/nebo zpevnovací systém | |
JP2014029100A (ja) | 擁壁構造 | |
KR101131814B1 (ko) | 유수 흐름이 원활한 경량철골과 사석을 이용한 사방댐 | |
Kurbanov et al. | Bioengineering systems for protection and improvement of urbanized areas of coastal and recreational zones | |
RU123018U1 (ru) | Временное водоограждающее сооружение (варианты) | |
DE10313974B4 (de) | Erdwall mit Rasendeckung, insbesondere Deich | |
US20200308790A1 (en) | Modular marine foundation | |
RU2015106777A (ru) | Устройство защитной системы городской застройки и способ ее возведения | |
JP2017516934A (ja) | 自己充填式洪水保護バッグ | |
RU2626627C1 (ru) | Сборное защитно-регуляционное сооружение | |
KR20060082370A (ko) | 조경용 비탈면 보강 블럭 | |
RU2229553C1 (ru) | Модуль берегового защитного сооружения | |
CN214783632U (zh) | 一种适用于陡峭坡的生态护坡结构 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
FG1K | Utility model registered |
Effective date: 20100726 |
|
ND1K | First or second extension of term of utility model |
Effective date: 20140605 |
|
MK1K | Utility model expired |
Effective date: 20170601 |