CZ206799A3 - Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken - Google Patents

Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken Download PDF

Info

Publication number
CZ206799A3
CZ206799A3 CZ19992067A CZ206799A CZ206799A3 CZ 206799 A3 CZ206799 A3 CZ 206799A3 CZ 19992067 A CZ19992067 A CZ 19992067A CZ 206799 A CZ206799 A CZ 206799A CZ 206799 A3 CZ206799 A3 CZ 206799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
composition
keratin fibers
hair
composition according
acid
Prior art date
Application number
CZ19992067A
Other languages
English (en)
Inventor
La Mettrie Roland De
Jean Cotteret
Labbey Arnaud De
Mireille Maubru
Original Assignee
L'oreal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by L'oreal filed Critical L'oreal
Priority to CZ19992067A priority Critical patent/CZ206799A3/cs
Publication of CZ206799A3 publication Critical patent/CZ206799A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Tato přihláška se týká kosmetické kompozice určené pro úpravu keratinových vláken,jež obsahuje na nosiči vhodnémpro keratinová vlákna; /a/ alespoňjeden en2ym2-elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti alespoňjednoho donoru pro uvedené látky; /b/ alespoňjeden aniontový amfifilní polymer obsahující nejménějednu hydrofilníjednotku a nejménějednu allyltérovoujednotku obsahující mastný řetězec; a rovněž tak se tyká způsobů úpravy keratinových vláken, zejména způsobů barvení, trvalého přetvařování /trvalou ondulaci/ nebo odbarvování vlasů s použitímtéto kompozice.

Description

Předložený vynález se týká oxidační kompozice určené pro úpravu Či zpracování keratinových vláken, jež obsahuje alespoň jeden enzym 2-elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti nejméně jednoho donoru pro uvedený enzym a alespoň jednoho specifického aniontového amfifilního polymeru, jakož i jejího použití pro barvení, trvalé přetvařování (trvalou ondulaci) nebo odbarvování keratinových vláken, zejména lidských vlasů.
Dosavadní stav techniky
Je známo barvení keratinových vláken, a zejména lidských vlasů, pomocí barvicích kompozicí obsahujících prekursorv oxidačních barviv, zejména parafenyléndiamiliy, orto- nebo p ar a aminofenoly a heterocyklické báze (zásady), na něž se obecně odkazuje jako na oxidační báze. Prekursorv oxidačních barviv nebo oxidační báze jsou bezbarvé nebo slabé zbarvené sloučeniny, jež, jsou-li spojeny s oxidačními produkty, mohou dát vznik nóut zbarveným sloučeninám a barvivům způsobem oxidační kondenzace.
Rovněž je známo, že barevné odstíny získané s těmito oxidačními bázemi mohou být měněny jejich kombinací s
• · · · · · • · · · · • · · · · ··· · ·· · ·· · • · · ·· ·· ·· vazebními členy nebo barevnými modifikátory, přičemž tyto jsou vybírány zejména z aromatických metadiaminů, metaaminofenolů, metadifenolů a určitých heterocyklických sloučenin.
Řada různých sloučenin použitých jako oxidační báze a vazební členy umožňuje široký rozsah získávaných barev.
Tzv. „trvalé“ zbarvení získané pomocí těchto oxidačních barviv musí kromě toho splňovat určitý počet požadavků. Tak nesmí mít žádné toxikologické nevýhody, musí být schopno dát odstíny žádoucí intenzity a musí být schopno odolávat vnějším prostředkům či vlivům (světlu, špatnému počasí, omývání, trvalé ondulaci, pocení, tření či masírování).
Barviva musí být rovněž schopna pokrýt bílé vlasy a konečně musí být co nejselektivnější, tj. musí dávat nejmenší možné barevné rozdíly podél téže délky keratinového vlákna, které může být skutečně různě senzibilizováno (tj. poškozeno) mezi svou špičkou a svým kořínkem.
Oxidační barvení keratinových vláken* je obvykle prováděno v alkalickém prostředí v přítomnosti peroxidu vodíku. Avšak používání alkalického prostředí v přítomnosti peroxidu vodíku má tu nevýhodu, že způsobuje značné odbourání vláken stejně jako značné odbarvení keratinových vláken, což hení vždy žádoucí.
Oxidační barvení keratinových vláken může být rovněž prováděno s použitím jiných oxidačních systémů než je peroxid vodíku, jako jsou např. enzymatické systémy. Tak bylo již • · · · · · · · « · · • · · · · · ··· · ··· ··· ······ ·· ·· ··· ·· ·· ·· ·· navrženo barvení keratinových vláken, zejména v patentové přihlášce EP-A-0,3 10.675, kompozicemi obsahujícími prekursor oxidačního barviva v kombinaci s enzymy, jako jsou pyranózooxidáza, glukózo oxidáza nebo urikáza, v přítomnosti donoru pro uvedené enzymy. Ačkoliv jsou tyto kompozice používány za podmínek, jež nemají za následek odbourání keratinových vláken srovnatelné s odbouráním způsobeným barvi vy používanými v přítomnosti peroxidu vodíku, vedou přesto ke zbarvením, jež jsou stále ještě nedostatečné, a to jak, pokud jde o homogenitu barvy rozložené podél daného vlákna („unisono“), tak, pokud jde o barevnost (světlost či jasnost) a barvicí schopnost a odolnost vůči různým agresivním faktorům, jimž mohou být vlasy vystaveny.
Je známo, že nejobvyklejší technika pro získávání trvalého přetvařování vlasů spočívá v prvním stadiu v otevření keratinových - S - S-disulfidických (cysteinových) vazeb s použitím kompozice obsahující vhodné redukční činidlo (redukční krok), což je po opláchnutí takto upVavených vlasů následováno ve druhém stadiu rekonstrukcí uvedených disulfidických vazeb tím, že je na předem napnuté vlasy (např. natáčkami n vlasy) aplikována oxidační kompozice (oxidační krok, rovněž znám jako fixační krok) tak, aby konečně dala vlasům žádoucí tvar. Tato technika tak rovněž umožňuje zvlnit vlasy nebo je narovnat či odstranit jejich kadeřavost. Tento nový tvar daný vlasům výše uvedenou chemickou úpravou je pozoruhodně dlouhotrvající a odolává zejména působení jejich omývání vodou nebo šampony oproti jednoduchým standardním technikám pro dočasné přetvařování, jako je např. vodová ondulace.
Redukční kompozice, jež mohou být použity při provádění prvního kroku postupu trvalé ondulace, obsahují obvykle jako redukční činidla siří čitanv, hydro siří čítaný, alkylfosfiny nebo, přednostně, tioly. Mezi tioly, jsou ty, které jsou obvykle používány, cystein a jeho různé deriváty, cysteamin a jeho deriváty, kyselina tiomléčná nebo kyselina tioglykolová, jejich soli a jejich estery, zejména glyceryltioglykolát.
Pokud jde o oxidační kompozice potřebné k provádění fixačního kroku, jsou v praxi obyčejně používány kompozice založené na vodném peroxidu vodíku, bromičnanu sodném nebo peroxosolí ch, jako např. perboritanu sodném, jež mají nevýhodu pravděpodobného poškození vlasů.
Problémem dané techniky doposud známých postupů trvalé ondulace je, že jejich aplikace na vlasy vyvolává dlouhodobé nepříznivé změny v kvalitě vlasů. Hlavními příčinami těchto nepříznivých změn kvality vlasů jsou zhoršení jejich kosmetických vlastností, jako např. jejich povrchového lesku a hmatového pocitu, a rovněž zhoršení jejich mechanických vlastností, zejména snížení jejich mechanické pevnosti způsobené bobtnáním keratinových vláken během oplachování mezi redukčním a oxidačním krokem, což se může též odrážet ve zvětšení jejich pórovitosti. Vlasy jsou oslabeny a mohou se stát během následných úprav, jako je např. vysoušení vlasů vyfoukáním.
ť» c t ρ i n ir n r η Η 1 ά -rn
-v » i v j ii y ni ρι υ vi vin v m nepříznivých změn v keratinových vláknech se lze setkat během postupů pro odbarvování vlasů.
nebo odbarvování ·· ···
Je známo, že trvalé přetvaro vávání keratinových vláken může být prováděno rovněž za mírnějších podmínek s použitím jiných oxidačních systémů než je peroxid vodíku, jako jsou např. enzymatické systémy. Tak byly již navrženy postupy pro trvalé přetvařování nebo odbarvení keratinových vláken, zejména v patentové přihlášce EP-A0,3 10.675, s použitím kompozic obsahujících nějaký enzym, jako např. pyranózooxidázu, glukózooxidázu nebo urikázu, v přítomnosti nějakého donoru pro uvedený enzym. Ačkoliv jsou používány za podmínek, jež nemají za následek odbourání keratinových vláken srovnatelné s tím, jež je způsobeno konvenčními postupy pro trvalou ondulaci nebo odbarvování, přesto vedou tyto oxidační kompozice k výsledkům, jež jsou stále ještě nedostatečné, co se týče doby udržení příslušného zkadeření, slučitelnosti naondulovaných (trvalou ondulací) nebo odbarvených vlasů s následnými úpravami, zhoršování mechanických vlastností přetvařovaných vlasů (trvalou ondulací), zejména snížení pórovitosti vlasu, a zhoršení kosmetických vlastností, jako např. hmatového pocitu, a konečně jednotnosti odbarvování podél keratinových vláken.
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu je řešení výše uvedených problémů.
Přihlašovatel překvapivě objevil nové kompozice obsahující jako oxidační systém alespoň jeden enzym 2elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti alespoň • 9 • · ·· · ·
9 9 9 • · · ·
•99 999 ·
9 »9 jednoho donoru pro uvedený enzym a alespoň jeden specifický aniontový amfifilní polymer, jenž bude podrobněji definován dále a jenž může vytvářet v přítomnosti prekursorů oxidačních barviv a vazebních členů podle volby, k použití připravené barvicí kompozice, jež vedou k homogennějším, intenzivnějším a barevnějším zbarvením, aniž by dávaly vzniknout jakýmkoliv význačným odbouráním nebo odbarvením keratinových vláken, přičemž by tato zbarvení byla relativně neselektivní a vykazovala by dobrou odolnost vůči různým agresivním faktorům, jejichž působení mohou být vlasy vystaveny.
Přihlašovatel rovněž nečekaně zjistil, že použití příslušné oxidační kompozice ve způsobu trvalého přetvařování keratinových vláken, která obsahuje jako oxidační systém alespoň jeden enzym 2-elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti alespoň jednoho donoru pro uvedený enzym a alespoň jednoho specifického aniontového amfifilního polymeru umožňuje řešení výše uvedených technických problémů. Tento typ oxidační kompozice zejména zlepšuje udržování získaného zkadeření, podstatně zmenšuje pórovitosti trvalou ondulací upravených vlasů a zlepšuje snášenlivost naondulovaných vlasů s následnými úpravami.
Přihlašovatel rovněž neočekávaně zjistil, že použití oxidační k o in pozice v postupu pro odbarvování keratinových vláken, jež obsahuje jako oxidační systém alespoň jeden enzym 2-elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti nejméně jednoho donoru pro uvedený enzym a nejméně jednoho níže definovaného specifického aniontového amfifilního
··
9 9 ·
9 9 9
9 9 999
9 9
99
9 9 ·
9 9 9 • · 9 9 · 9 «
9
9 9 9
Ί polymeru umožňuje řešit výše zmíněné technické problémy, zejména zlepšení snášenlivosti odbarvených vlasů s ohledem na následné úpravy. Tento typ oxidační kompozice dává vlasům jednotnější odbarvovací účinek a zlepšuje kosmetické vlastnosti vlasů, jako např. hmatový pocit.
Tato zjištění tvoří základ předloženého vynálezu.
Předmětem tohoto vynálezu je tak za prvé kosmetická a/nebo dermatologická kompozice určená pro úpravu keratinových vláken, zejména lidských keratinových vláken a ještě spíše lidských vlasů, která obsahuje v základě to, co je vhodné pro keratinová vlákna:
(a) alespoň jeden enzym 2-elektr onového oxidoreduktázového typu v přítomnosti nejméně jednoho donoru pro uvedený enzym, (b) alespoň jeden aniontový amfifilni polymer obsahující nejméně jednu hydrofilní jednotku a nejméně jednu allyléterovou jednotku obsahující mastný řetězec.
2-elektronová(é) oxidoreduktáza(y) použitá (é) v oxidačních kompozicích ve shodě s ti ní to vy nálezem může(mohou) být vybrána(y) zejména z pyranózooxidáz, glukózooxidáz, glyceroloxidáz, 1 aktátooxidáz, pyruvátooxidáz a
Podle tohoto vynalezu je 2-elektronová oxidoreduktáza přednostně Vybírána z urikáz živočišného, mikrobiologického nebo biotechnologického původu.
Příkladně se lze zmínit zejména o urikáze extrahované z kancích jater, urikáze z Arthrobacter globiformis, jakož i urikáze z Aspergillus flavus.
• 4 • 4 • · ·
• · ·
4
2-elektronová(e) oxidoreduktáza(y) může( mohou) být použita(y) v čisté krystalické formě nebo ve formě zředěné v rozpouštědle, jež je inertní s ohledem na uvedenou 2elektronovou oxidoreduktázu.
2-elektronová(é) oxidoreduktáza(y) ve shodě s vynálezem přednostně představuje(í) přibližně od 0,01 do 20 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti směsi a ještě přednostněji od 0,1 do 5 hm.% relativně k této hmotnosti.
Podle vynálezu se termín donor rozumí tak, že se vztahuje k různým substrátům rovněž nezbytným pro fungování uvedené(ých) 2-elektronové(ých) oxidoreduktázy(-táz).
Podstata donoru (nebo substrátu) pro uvedený enzym se mění v závislosti na podstatě použité 2-elektronové oxidoreduktázy. Např. jako donorv pro pyranózooxidázv mohou být uvedeny D-glukóza, L-sorbóza a D-xylóza; jako donor pro glukózooxidázy může být zmíněna D-glukóza; jako donorv pro glycerolooxidázy mohou být uvedeny glycerín a dihydroxy aceton; jako donorv pro lakt át o oxi*d á z v lze uvést kyselinu mléčnou a její soli; jako donory pro pyruvátooxidázy mohou být uvedeny kyselina pyrohroznová a její soli; a nakonec jako donory pro urikázy je možno zmínit kyselinu močovou a její soli.
ΤΛ ry n r\ r (v \ l ty n b r\ Χ7 C Vl fl fl P o
U ( j ý \ JI V V V OWVOUaitj/y JJU u zJ l \ \ Z) V v b 11 v UC b vynálezem přednostně představuje(í) přibližně od 0,01 do 20 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti kompozice ve shodě s vynálezem a ještě spíše přibližně od 0,1 do 5 hm.% vzhledem k této hmotnosti.
··
Aniontové amfifilní polymery obsahující nejméně jednu hydrofilní jednotku a nejméně jednu allyléterovou jednotku obsahující mastný řetězec, jež jsou používány podle tohoto vynálezu, jsou přednostně vybírány z těch polymerů, u nichž se hydrofilní jednotka skládá z nenasyceného olefinického aniontového monomeru, zejména z kyseliny vinylkarboxylové a ještě raději z kyseliny akrylové, kyseliny metakrylové a jejich směsí, a u nichž allyléterová jednotka obsahující mastný řetězec odpovídá níže uvedenému monomeru o vzorci (I):
CH2 = C R' CH2 O Bn R (I) kde R' znamená H nebo CH3, B znamená etylénoxvradikál, n je nula nebo znamená celé Číslo v rozsahu od 1 do 100, R znamená uhlovodíkový radikál vybíraný z alkylových, arylalkylových, arylových, alkylarylových a cykloalkylových radikálů obsahujících 8 až 30 uhlíkových atomů, lépe 10 až 24 a ještě lépe od 12 do 18 uhlíkových atomů.
Jednotkou o vzorci (I), jež je ještě specifičtěji preferována podle tohoto vynálezu, je jednotka, u níž R' znamená Η, n je rovno 10 a R znamená stearylový (Cm) radikál.
Aniontové amfifilní polymery tohoto typu jsou popsány a připraveny podle způsobu emul zní polymerace uvedeného v patentu EP-0,216,479 B2.
Mezi těmito aniontovými amfifilními polymery jsou polymery, jež jsou zejména upřednostňovány podle vynálezu, tvořeny z 20 až 60 hm.% kyseliny akrylové a/nebo kyseliny metakrylové, z od 5 do 60 hm.% z nižších alkyl(met)akrylátů, ·· ·· •9 9 9 9 9 • 9 9 9 9
99 9999
9 9 9
999 99 99
99 • 9 9 9
9 9 9
999 999
9 od 2 do 50 hm.% z allyléteru obsahujícího mastný řetězec o vzorci (I) a od 0 do 1 hm.% zesíťovadla, jímž je dobře známý kopolymerovatelný polyolefinický nenasycený monomer, jako např. diallylftalát, ally(met)akrylát, divinylbenzen, dimetakrylát (poly)etylénglykolu nebo metylénbisakrylamid.
Mezi těmito polymery, jež jsou nejvíce preferovány, jsou příčně vázané terpolymery kyseliny metakrylové, etylakrylátu, polyetylénglykolu (10 EO), stearylalkoholéteru (Steareth 10), zejména ty, jež jsou prodáván společností Allied Colloids pod názvy Salcare SC 80 a Salcare SC 90, což jsou vodné 30% emulze příčně vázaného (síťovaného) terpolymerů kyseliny metakrylové, etylakrylátu a allyléteru Stearethu-10 (40/50/10).
Aniontové amfifilní polymery, obsahující alespoň jednu hydrofílní jednotku a alespoň jednu allyléterovou jednotku obsahující mastný řetězec, podle vynálezu, jsou přednostně používány v množství, které se může pohybovat od zhruba 0,05 do 10 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice. V lepším případě se toto množství pohybuje od Zhruba 0,2 do 5 hm.%.
Předmětem tohoto vynálezu je rovněž k použití připravená kompozice pro oxidační barvení keratinových vláken, a zejména lidských keratinových vláken, jako např. vlasů, typu zahrnujícíhó, v prostředí vhodném pro barvení, alespoň jednu oxidační bázi a, kde je to vhodné, jeden nebo více vazebních členů, jež se vyznačuje tím, že obsahuje:
(a) alespoň jeden enzym 2-elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti alespoň jednoho donoru pro uvedený enzym, • fl flfl • · · · • · · fl • · · ·· · • · · • · flfl • fl ·· • flfl · fl flfl · • flfl flflfl • · flfl flfl (b) alespoň jeden aniontový amfifilní polymer obsahující nejméně jednu hydrofilní jednotku a nejméně jednu allyléterovou jednotku obsahující mastný řetězec.
Podstata oxidační(ch) báze(í) použité(ých) v hotové barvicí směsi není kriticky důležitým faktorem. Mohou být vybírány zejména z parafenvléndiaminů, dvojitých bází, paraaminofenolů, ortoaminofenolů a heterocyklických oxidačních bází.
Mezi parafenyléndiaminv, jež mohou být ve shodě s tímto vynálezem používány jako oxidační báze v barvicích kompozicích ve shodě s tímto vynálezem, se lze zmínit zejména o sloučeninách o níže uvedeném vzorci (II) a jejich adičních solích s příslušnou kyselinou:
(II) v němž:
Rí před monohvdroxvalkvlovv oťnTriiiťk ί f m i r r\ ri ·» 1 ’ a ι α v u | v a t v m v v u i rv
Ci = C4«alkylový radikál, C i - C4radikál, C2-C4-polv hydroxy alkylový C,-C4radikál, (C j - C 4) a 1 k o x y ( C i-C4)alkylový radikál, alkylový radikál substituovaný dusíkatou skupinou, fenvlový radikál nebo 4 '-aminofenylový radikál;
R2 představuje atom vodíku, CU-C4-alkylový radikál, C!-C4 monohydroxyalkylový radikál, C2-C4-polyhydroxyalkylový • · φφφ φ
φ · • φ φφ • φ φ φ φφφ φ φφφ φφφ φφ φφ radikál, (Cj-C4)alkoxv(C1 -C4)alkylový radikál nebo Cj-C,,alkylový radikál substituovaný dusíkatou skupinou;
R3 reprezentuje atom vodíku, atom halogenu, jako je chlor, brom, jód nebo fluor, C!-C4-alkylový radikál, C1-C4monohydroxyalkylový radikál, Ci-C4 hydroxyalkoxyradikál, acetylamino(Ci-C4)alkoxy radikál, C.! - C4 -mesylaminoalkoxvradikál nebo karbamoylamino(C1-C4)alkoxyradikál,
R4 představuje atom vodíku nebo atom halogenu nebo Ci-C4alkylový radikál.
Mezi dusíkatými skupinami o výše uvedeném vzorci (II) se lze zmínit zejména o aminových, monoíCj-Cztjalkylaminových, di(Ci-C4)alkylaminových, tri(Ci-C4)alkylaminových, monohydroxy( Ci-C4)alkylaminových, imida zoliniových a amoniových radikálech.
Mezi par af enyl ér. diaminy o výše uvedeném vzorci (II) lze fenylendiamin, fenylendiamin, fenyléndiamin.
2,5-dimetvl-pN,N-dietyl-p4-amino-N. Nuvést zejména p-fenyléndiamin, p-toluyléndiamin, 2-chloro-pfenyléndiamin, 2,3-dimetyl-p-fenyléndiamin, 2,6-dimetyl-p2,6-dietyl-p-fenyléndiamin,
N,N-dimetyl-p-fenyléndiamin,
N,N-dipropyl-p-fenyléndiamin dietyl-3-metyl anilin, N,N-bis(B-hydroxyelvl)-p-fenyléndiamin,
4-amino-N,N-bis-(B-hydroxyetyl)-2-metvlanilin, 4-amino-2chloro-N,N-bis(B-hydroxyetyl)anilin, 2- B- hydroxy etyl- p- fenyléndiamin, 2-fluoro-p-fenyléndiamin, 2-isopropyl-p-fenyléndiamin, N -(B-hydroxypr opyl)- p-feny lén diamin, 2-hydroxymetylp-fenyléndiamin, N,N-dimetyl-3-metyl-p- fenyléndiamin, N,N(etyl-B-hydroxyetyl)-p-fenyléndiamin, N-(B,y-dihydroxy• · • · · • · • · • · ·· · ·· ·· ftft ftft ft ftft · · ftft · • ftft ft · ·· ft •ft ft ftftftft ft·· ··· • · · ftft ftft ftft ftft ftft propyl)-p-fenyléndiamin, N-(4'-amino-fenyl)-p-fenyléndiamin, N -fenyl -p -feny lén diam i n, 2-p-hydroxyetvloxy-p-fenyléndiamin, 2-β-acetylaminoetyloxy-p-fenyléndiamin a N-( p-metoxyetyl)-pfenvléndiamin a jejich adiční soli s příslušnou kyselinou.
Mezi parafenyléndiaminy o výše uvedeném vzorci (II) jsou nejvíce upřednostňovány p-fenyléndiamin, p-toluyléndiamin, 2isopropyl-p-fenyléndiamin, 2 - β-hydroxyetyl- ρ- fenyléndiamin, 2β-hydroxyetyloxy-p-fenyléndiamin, 2.6-dimetvl-p-fenyléndiamin, 2,6-dietyl-p-fenyléndiamin, 2,3-dimetyl-p-fenyléndiamin, N,N-bis( β-hydroxyetyl)p-fenyléndiamin, 2-chlor-pfenyléndiamin a 2-β-acetylaminoetyloxy-p-fenvléndiamin a jejich adiční soli s příslušnou kyselinou.
Podle vynálezu se pod termínem dvojité báze rozumějí sloučeniny obsahující alespoň dva aromatické kruhy nesoucí amino- a/nebo hvdroxylskupiny.
Mezi dvojitými bázemi, které mohou být použity jako oxidační báze v barvicích kompozicích ve shodě s vynálezem se *
lze zmínit zejména o sloučeninách odpovídajících níže uvedenému vzorci (III) a jejich adičních solích s příslušnou kyselinou:
(lil) • · • ·
0* • 0 9 * • 9 0 * * 0 * · 0 • 0 0
09
00 0 0 0 0 • · · 9
000 000 0 0
00 v němž:
- Zi a Z2, jež mohou být totožné nebo různé, představují hydroxylový nebo aminický (-NH2) radikál, který může být substituován Cj-CÁ alkylovým radikálem nebo spojovacím článkem Y;
- spojovací článek Y reprezentuje lineární nebo rozvětvený alkylénový řetězec obsahující od 1 do 14 uhlíkatých atomů, jenž může být přerušen nebo ukončen jednou nebo několika dusíkatými skupinami a/nebo jedním nebo několika heteroatomy, jako např. atomy kyslíku, síry nebo dusíku, a podle volby substituovanými jedním nebo několika hydroxylovými nebo Ci-C6 alkoxylovými radikály;
- R5 a R6 představují vodíkový nebo halogenový atom, Ci-C4 alkylový radikál, Ci-C4 monohydroxyalkylový radikál, C2-C4 polyhydroxyalkylový radikál, Ci-C4 aminoalkylový radikál nebo spojovací člen Y;
- R7, Rs, R9, Rioj R11 a R12, které mohou být totožné nebo různé, představují vodíkový atom, spojovací tlen Y nebo C2C4 alkylový radikál;
přičemž se rozumí, že sloučeniny o vzorci (III) obsahují jen jeden spojovací člen Y na příslušnou molekulu.
Mezi dusíkatými skupinami o výše uvedeném vzorci (III) je možno uvést zejména amino-, mono(Ci-C4)alkylamino-, di(CjC4)alkylamino-, triíCx-Czijalkylamino-, monohydroxy(C1-C4)alkylamino-, imidazoliniové a amoniové radikály.
Mezi dvojitými bázemi o výše uvedeném vzorci (III) se lze zmínit zejména o N,N'-bis(p-hydroxyetyl)-N,N'-bis(4'-amino• · · • · «· • · · • · · • · · ·· <·· ·· ·· ·· *· • · * · · · · · ···· ···· • · · · · · ··· ··· • · · · · • · ·· · · · ·
5 fenyl)-l,3-diaminopropanolu, Ν, Ν ' - bis( β - hydroxyetyl )-N, Ν ' bis-(4'-aminofenyl)etyléndiaminu. N,N'-bis(4-aminofenyl)tetrametyléndiaminu, N,N'-bis(p-hvdroxyetyl)-N,N'-bis(4aminofenyl)tetrametvléndiaminu. N,N'-bis(4-metylaminofenvl)tetrametyléndiaminu, N,N'-bis(etyl)-N,N'-bis(4'-amino-3'metylfenyl)etvléndiaminu a 1.8-bis(2,5-diaminofenoxv)-3,5dioxaoktanu a jejich adiční ch solích s příslušnou kyselinou.
Mezi těmito dvojitými bázemi o uvedeném vzorci (III) jsou preferovány zejména Ν, N '-bi s ( β-hy dr oxy e ty 1) - Ν, N ' - bis (4 'aminofenvl)-1.3-di-aminopropanol a l,8-bis(2,5-diaminofenoxy)-3,5-dioxaoktan nebo některá z jejich adičních solí s příslušnou kyselinou.
Mezi p a r a a m i n o f e η o 1 v, které mohou být použity jako oxidační báze v barvicích kompozicích ve shodě s tímto vynálezem, je možno se zmínit zejména o sloučeninách odpovídajících níže uvedenému vzorci (IV) a jejich adičních solích s vhodnou kyselinou:
i
OH
nh2 v němž:
- R13 představuje vodíkový nebo halogenový atom nebo Ci-C4 alkylový, monohydroxyalkylový, (C t - C4 )alkoxy (C j - C4)·< · · ι 9 > »
I 9 9 9 • 9 9 · 9 > 9 9 • 9 9«
9* *9
9 « 4
9 9 1
999 99« alkylový, Cj-C4 aminoalkylový nebo hydroxy(Ci-C4)alkylamino(Ci-C4)alkylový radikál,
- R14 představuje vodíkový nebo halogenový atom nebo Cj-C4 alkylový, Ci-C4 monohy droxyalkylový, C2-C4 polyhydroxyalkylový, Ci-C4 aminoalkylový, Ci-C4 ky anoalkylový nebo (C1-C4)alkoxy(C1-C4)alkylový radikál, přičemž se předpokládá, že alespoň jeden z radikálů R13 nebo RJ4 představuje vodíkový atom.
Mezi paraaminofenoly o výše uvedeném vzorci (IV) lze uvést zejména paraaminofenol, 4-amino~3-metylfenol, 4-amino3-fluorofenol, 4-amino-3-hydroxymetylfenol, 4-amino-2-metvlfenol, 4-amino-2-hydroxymetylfenol, 4-amino-2-metoxymetylfenol, 4-amino-2-aminometylfenol, 4-amino-2-(p-hydroxyetylaminometyl)fenol a 4-amino-2-fluorofenol a jejich adiční soli s kyselinou.
Mezi ort o amino feno ly, jež mohou být použity jako oxidační báze v barvicích směsích ve shodě s tímto vynálezem, •ji lze uvést zejména 2-aminofenol, 2 - amino - 5 - me ty lf eno 1, 2amino-6-metylfenol a 5-acetamido-2-aminofenol a jejich adiční soli s příslušnou kyselinou.
Mezi h eterocyklickými bázemi, které mohou být použity jako oxidační báze v barvicích kompozicích ve shodě s daným vynálezem, se lze zmínit zejména o derivátech pyridinu, pyrimidinu, pyrazolu a pyrazolopyrimidinu a jejich adičních solích s odpovídající kyselinou.
Mezi deriváty pyridinu je možno uvést zvláště sloučeniny, jež jsou popsány např. v patentech GB 1,026.978 a GB ···
»· *» • · · · • · ♦ · • *·· «·· 1 · •« ··
1,1 53.196, jako jsou např. 2,5-diaminopyridin, 2-(4-metoxyfenyl)amino-3-aminopyridin, 2,3-diamino-6-metoxypyridin, 2(P-metoxyetyl)amino-3-amino-6-metoxypyridin a 3,4-diaminopyridin a jejich adiční soli s kyselinou.
Mezi deriváty pyrimidinu se lze zmínit zejména o sloučeninách popsaných např. v německém patentu DE 2,359.399 nebo japonském patentu JP 88-169.571 nebo patentové přihlášce WO 96/1 5765, jako jsou např, 2,4,5,6tetraaminopyrimidin, 4-hydroxy-2,5,6-triaminopvrimidin, 2hydroxy-4,5,6-triaminopyrimidin, 2,4-dihydroxy-5,6-diaminopyrimidin a 2,5,6-triaminopyrimidin a jejich adiční soli s odpovídající kyselinou.
Mezi deriváty pyrazolu je možno zmínit zvláště sloučeniny popsané v patentech DE 3,843.892, DE 4,133.957 a patentových přihláškách WO 94/08969, WO 94/08970, FR-A2,73 3.749 a DE 195 43 988, jako jsou např. 4,5-diamino-lmetylpyrazol, 3,4-diaminopvrazol, 4,5 - diamino -1-(4 ' - chlor o benzyl)pyrazol, 4,5-diamino-l,3-dimetylpyrazol, 4,5-diamino-3metyl-l-fenylpyrazol, 4,5-diamino-l-metyl-3-fenylpyrazol, 4 amino-l,3-dimetyl-5-hydrazinpvrazol, l-benzvl-4,5-diamino-3metylpyra zol, 4, 5 - di a mi no - 3 -1 e r t-b u ty 1 -1-m e ty lpy r a z o 1, 4,5diamino-l-lert-butyl-3-metylpyrazol, 4,5-diamino-l-(phydroxyetylj-3-metylpyrazol, 4,5-diamino-l-etyl-3-metylpyrazol, 4,5-diamino-1 -etyl-3-(4 '-metoxyfenyl)pyrazol, 4,5diamino-l-etyl-3-hydroxymetylpyrazol, 4,5-diamino-3-hydroxymetyl-l-metylpyrazol, 4,5- diamino -3- hydroxymetyl-1- isopropyl-
• · • · · * · • · · · • · · • · · • · · · · · • · • · · Λ pyrazol, 4,5-diamino-3-metyl-1-isopropvlpyrazol, 4-amino-5(2'-aminoetyl)amino-l,3-dimetyIpyrazol, 3,4,5-triaminopyrazol, 1- metyl-3,4,5-triaminopyrazol, 3,5-di-amino-1- mety 1-4-mety 1aminopyrazol a 3,5-diamino-4-(p-hydroxyetyl)-amino-l-metylpyrazol a jejich adiční soli s příslušnou kyselinou.
Mezi deriváty pyrazolopyrimidinu lze uvést zejména pyrazolo[ 1, 5 - a]pyrimi dinv o níže uvedeném vzorci (V) a jejich adiční soli s nějakou kyselinou nebo zásadou a jejich tautomerní formy, jestliže existuje tautomerní rovnováha:
<X)j (OH)n
[NR1SR16]P [NR17R18]q (V) kde:
R1 5 , R1 6 , znamenají radikál,
Sf.
R17 3 R i g, jez m o h o u byt totožné nebo různé, vodíkový atom, C i - C 4 alkylový radikál, arylový Ci -C4 hydroxyalkylový radikál, C2-C4 polyhydroxyalkylový radikál, (Ci-C4)alkoxy(C i - C 4) alkylový radikál, Či-C-4 aminoalkylový radikál (což je možné pro amin, který je chráněn acetylovým, ureidovým nebo sulf ony lo vý m radikálem), (C1-C4)alkylamino(C1-C4)alkylový radikál, di[ ( Ci-C4)alkyl]-amino(C1-C4)alkylový radikál (je možné pro ·· · • · dialkylové radikály, jež tvoří 5- nebo 6-členný uhlíkový kruh nebo heterocyklus), hydroxyCCj-C4)alkyl- nebo di[hydroxy(C] - C4) a 1 k y 1 ] a m i n o ( C j - C 4) a 1 k y 1 o vý radikál;
- radikály X, které mohou být identické nebo rozdílné, znamenají vodíkový atom, Ci-C4 alkylový radikál, arylový radikál, Cj-C4 hydroxy alkylový radikál, C2-C4 polyhydroxy alkylový radikál, Ci-C4 aminoalkylový radikál, (CiC4)alkylamino(C!-C4)alkylový radikál, di[(Ci-C4)alkyl]amino(Ci-C4)alkylový radikál (je možné pro dialkyly tvořící
5- nebo 6-členný uhlíkatý kruh nebo heterocyklus, hydroxy(Ci-C4)alkyl- nebo di-[hydroxy(Ci-C4)alkyl]amino(C1C4)alkylový radikál, aminový radikál, (Cj-C4)alkyl- nebo di[(Ci - C4) alky 1] amino vý radikál; halogenový atom, karboxylová skupina nebo sulfonová skupina;
- i je rovno 0, 1, 2 nebo 3; - p je rovno 0 nebo 1; - q je rovno 0 nebo 1; - nje rovno 0 nebo 1;
pod podmínkou, že:
- součet p+qje jiný nežO; 1
- je-li p + q rovno 2, pak n je rovno 0 a skupiny NR15Ri6 a
NRi7Ri8 zaujímají polohy (2,3); (5,6); (6,7); (3,5) nebo (3,7);
- je-li p + q rovno 1, pak n je rovno 1 a skupina NR15R16 (nebo NRi7R18) a OH skupina zaujímají polohy (2,3); (5,6); (6,7); (3,5) nebo (3,7).
Jsou-li pyrazolof 1,5-a]pyrimidiny o výše uvedeném vzorci (V) takové, že obsahují hydroxylovou skupinu na jedné z poloh 2, 5 nebo 7 α k dusíkovému atomu, pak existuje tautomerní rovnováha představovaná např. následujícím schématem:
• a
Mezi pyrazolof 1,5-a]pyramidinv o výše uvedeném vzorci (V) lze uvést zejména:
- pyrazolo[l,5-a]pvramidin-3,7-diamin;
- 2,5-dimetylpyrazolo[l,5-a]pyrimidin-3,7-diamin;
- pyrazolo[1.5-a]pyrimidin-3,5-diamin;
- 2,7-dimetylpyrazolo[l,5-a]pyrimidin-3,5-diamin;
- 3 - amin o pv r a zol o [ 1, 5 - a ] pv r imi din - 7 - ol;
- 3-aminopyrazolo[l,5-a]pyrimidin-5-ol;
- 2-(3-aminopyrazolo[l,5-a]pyrimidin-7-ylamino)etanol;
- 2-(7-aminopyrazolo[l,5-a]pyrimidin-3-ylamino)etanol;
- 2-[(3-aminopyrazolo[l,5-a]pyrimidin-7-yl)-(2-hydroxvetyl)amínojetanol;
- 2-[(7-aminopyrazolo[l,5-a]pyrimidin-3-yl)-(2-hydroxvetyl)a m i n o ] e t a η o 1;
- 5,6 - d i m e l y 1 p y r a z o 1 o [ 1, 5 - a ] p y r i m i d i n - 3,7 - d i a m i n ;
- 2,6-dimeťylpyrazolo[l,5-a]pyramidin-3,7-diamin;
- 2.5,N7,N7-tetrametylpyrazolo[l,5-a]pyrimidin-3,7-diamin;
a jejich adiční soli a tautomerní formy, jestliže existuje tautomerní rovnováha.
• · · · · ···· • · * · ···· ··· ··· • · · · · · ··· ·· ·· ·· ··
Pvrazolo[1,5-a]pyrimidiny o výše uvedeném vzorci (V) mohou být připraveny cyklizací počínaje aminopyrazolem podle syntéz popsaných v následujících odkazech:
- EP 628 5 59 Beiersdorf-Lilly.
- R. Vishdu, H. Navedul, Indián J. Chem., 34b (6), 5 14, 1995.
- N.S. Ibrahim, K.U. Sadek, F.A. Abdel-Al, Arch. Pharm., 320, 240, 1987.
- R.H. Springer, M.B. Scholten, D.E. O'Brien, T. Novinson,
J.P. Miller, R.K. Robins, J. Med. Chem., 25, 235, 1 982.
- T. Novinson, R.K. Robins, T.R. Matthews, J. Med. Chem., 20, 296, 1977.
- US 3,907.779 ICN Pharmaceuticals.
Pvrazolo[ 1,5-ajpyrimidiny podle výše uvedeného vzorce (V) mohou být připraveny rovněž cyklizací počínaje hvdrazinem, podle syntéz popsaných v následujících odkazech:
- A. McKillop a R.J. Kobilecki, Heterocycles, 6(9), 1355,
977.
- E. Alcade, J. D e Mendoza, J.M. Marcia- Marqiíina, C . Almera,
J. Elguero, J. Heterocyclic Chem., 1 1 (3), 423, 1 974.
- K . Saito, I. Hoři, M. Higarashi, Η. M i d o r i k a w a, Bull. Chem. Soc. Japan, 4 7(2), 4 76, 1974.
Oxidační báze ve shodě s vynálezem přednostně reprezentuj é(í) přibližně od 0,000 5 do 12 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti k použití hotové barvicí kompozice a ještě raději přibližně od 0,005 do 6 hm.% vzhledem k této hmotnosti.
Spojovacími (vazebnými) členy, jež mohou být použity, jsou ty, jež jsou používány obvykle v oxidačních barvicích kompozicích, tj. metafenyléndiaminy, metaaminofenoly a metadifenoly, mono- nebo polyhydroxylované deriváty naftalénu, sezamový olej a jeho deriváty a heterocyklické sloučeniny, jako jsou např. deriváty indolu, indolinu, benzimidazolu, benzomorfolinu, sezamového oleje, pyrazoloazolu, pyroloazolu, imidazoloazolu, pyrazolopyrimidinu, pyrazolin-3,5-dionu, pyrolo[3,2-d]oxazolu, pyrazolo[3,4-d]tiazolu, S-oxidu tiazoloazolu a S,S-dioxidu tiazoloazolu a jejich adiční soli s odpovídající kyselinou.
Tyto vazebné členy mohou být vybírány zejména z 2metyl-5-aminofenolu, 5-N-(p-hydroxyetyl)amino-2-metylfenolu,
3- amino-fenolu, 1,3-dihydroxybenzenu, 1,3-dihydroxy-2-metyl benzenu, 4-chloro-1,3-dihydroxybenzenu, 2,4-diamino-1-( βhydroxyetyloxv)-benzenu, 2-amino-4- (β-hy droxyety lamino) -1 metoxybenzenu, 1,3-diamino benzenu, l,3-bis(2,4-diaminofenoxv)propanu, sezamového oleje, α-naftolu, 6-hydroxyindolu,
4- hydroxy indolu, 4-hydroxy-N-metylindolu, 6-hydroxyindolinu, i
2,6-dihydroxy-4-metylpyridinu, lH-3-metylpyrazol-5-onu a 1fenyl-3-m ety lpy r a zol-5-onu a jejich adičních solí s příslušnou kyselinou.
J s o u -1 i tyto vazebné členy přítomny, pak přednostně reprezentují přibližně od 0,0 0 01 do 10 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti k použití hotové barvicí kompozice a ještě lépe přibližně od 0,005 do 5 hm.% vzhledem k této hmotnosti.
Obecně jsou adiční soli s kyselinou, jež mohou být použity v souvislosti s barvicími kompozicemi podle tohoto vynálezu • ·
* · · · · ·· · ···· · · · · • · · ···· · · · ··· • · · · · ·· «· ·· · · (oxidační báze a vazebné členy), vybírány zejména z hydrochloridů, hydrobromidů, síranů, vinanů, mléčnanů a octanů.
Barvicí kompozice podle tohoto vy nálezu mohou, kromě výše definovaných oxidačních bází a volitelných kombinovaných vazebních či spojovacích členů, rovněž obsahovat přímá barviva k obohacení daných barevných odstínů pomocí třpytů či lesků. Tato přímá barviva pak mohou být vybírána zejména z nitrobarviv, azobarviv nebo antrachinonových barviv.
Předmětem vynálezu je rovněž způsob barvení keratinových vláken, a zejména lidských keratinových vláken, jako jsou vlasy, s použitím výše definované, k použití připravené barvicí kompozice.
Podle tohoto způsobu je alespoň jedna k použití hotová barvicí kompozice, jak je výše definována, nanesena na daná vlákna na dobu. jež je dostatečná k vyvolání žádoucího zbarvení, načež jsou vlákna opláchnuta, podle možnosti omyta šamponem, znovu opláchnuta a vysušena.
Doba potřebná k vyvolání daného zbarvení na keratinových vláknech je obecně mezi 3 a 6 0 minutami a ještě přesněji mezi 5 a 4 0 minutami.
Příklady provedení vynálezu
Podle jednoho specifického ztělesnění vynálezu daný způsob obsahuje první krok, který spočívá na jedné straně v odděleném uložení kompozice (A) obsahující, v prostředí, které
• 99 ·9 9 9 99 • · · 9 9 9 · 9 9 9 • · 9 9 · 9 9 9 9 • · · · 9 9 9 9 9 9 9 · · · • * 9 · 9 · • ·· 99 99 99 99 je vhodné pro barvení, alespoň jednu oxidační bázi a podle volby alespoň jeden spojovací člen, jak je výše definováno, a, na druhé straně, kompozice (B) obsahující, v prostředí, jež je vhodné pro barvení, alespoň jeden enzym 2-elektronového oxidoreduktázového typu v přítomnosti alespoň jednoho donoru pro uvedený enzym a nejméně jeden aniontový amfifilní polymer, jak je definován výše, a pak v jejich společném míchání v době použití, před aplikací této směsi na keratinová vlákna.
Podle jiného specifického ztělesnění tohoto vynálezu může být aniontový amfifilní polymer začleněn do kompozice (A).
Jiným předmětem vynálezu je víceoddílové barvicí zařízení nebo „kitové“ (stavebnicové) zařízení nebo jakýkoli jiný víceúsekový balicí systém, jehož první část Či oddíl obsahuje kompozici (A), jak je výše definována, a jehož druhá část či oddíl obsahuje kompozici (B), jak je výše definováno. Tato zařízení mohou být vybavena prostředky pro aplikaci žádoucí směsi na vlasy, jako jsou např. zařízení popsaná v patentu F R 2,586.913 podaném jménem přihlašovatele.
Předmětem tohoto vynálezu je rovněž nový způsob zpracováváni či úpravy keratinových látek, zejména vlasů, tak, aby bylo získáno trvalé přetvařování těchto vlasů, zejména ve formě trvalou ondulací upravených vlasů, přičemž tento postup zahrnuje následující kroky: (i) redukční směs je aplikována na upravovanou keratinovou látku, kdy keratinová substance je mechanicky napínána před, během nebo po uvedené aplikaci, (ii) keratinová látka je podle volby opláchnuta, (iii) na eventuálně opláchnutou keratinovou látku je aplikována • φ • · · ♦ • · · · • · · φ » * · · · · ·· φ » · · · · · · • · · * · · · · · • · · · · · • · · · · · · φ φ oxidační kompozice, (i v) keratinová substance je podle možností opět opláchnuta.
První krok (i) tohoto postupu spočívá v nanesení redukční směsi na vlasy. Toto nanášení se provádí buď po částech na jednotlivé kadeře nebo celé najednou.
Redukční kompozice obsahuje např. alespoň jedno redukční činidlo, jež může být vybráno zejména z kyseliny tioglykolové, cysteinu, cystě a minu, glyceryltioglykolátu, kyseliny tiomléčné nebo solí kyseliny tiomléčné či tioglykolové.
Obvyklý krok pro úpravu vlasů pod tlakem do tvaru odpovídajícího žádoucímu konečnému tvaru (např. loknám) může být proveden jakýmikoliv vhodnými prostředky, zejména vhodnými mechanickými prostředky známými samy o sobě pro napínání vlasů, jako jsou např. natáčky na vlasy a pod.
Vlasy mohou být rovněž tvarovány bez pomoci vnějších prostředků, jednoduše prsty.
Před provedením následujícího volitelného oplachovacího 'λ kroku (ii) by se vlasy, na něž byla aplikována redukční směs, měly nechat obvykle několik minut stát, obecně mezi 5 minutami a jednou hodinou, přednostně mezi 10 a 30 minutami, tak, aby mělo redukční činidlo dost času pro potřebné působení na vlasy. Tato vyčkávací fáze probíhá přednostně při teplotě λ/ rozsahu od 3 5°C do 45° C, zatímco se preferuje též chránění vlasů nějakou kuklou Či kapucí a pod.
Ve volitelném druhém kroku daného způsobu (krok (ii)) jsou pak vlasy napuštěné redukční kompozicí důkladně opláchnuty vodným roztokem.
φφ · φ φ φφ φφφ φφφ
Φφφ φ φ φφφ φ φ φ φ φ φ φ φ φ φ • φ φ φφφ φ φ · φ· φφ • · φφ • φ φ φ • φ φ φ • ·φ φ φφφ φ φ « φ « φ
Dále, ve třetím kroku (kroku (iii)) je na takto opláchnuté vlasy aplikována oxidační kompozice dle vynálezu s cílem fixace nového tvaru daného vlasům.
Jako v případě aplikace redukční kompozice jsou pak vlasy, na něž byla nanesena oxidační kompozice, ponechány obvykle v klidu stát, což trvá několik minut, obecně mezi 3 a 30 minutami, přednostně mezi 5 a 15 minutami.
Jestliže byly vlasy udržovány pod napětím či natočené vnějšími prostředky, pak mohou být tyto prostředky (natáčky na vlasy a pod.) odstraněny z vlasů před nebo po fixačním postupu.
Nakonec, v konečném kroku způsobu podle vynálezu (krok (iv)), který je rovněž volitelný, jsou vlasy napuštěné oxidační kompozicí důkladně opláchnuty, obvykle vodou.
Konečně jsou tak získány vlasy, jež jsou měkké a lze je snadno rozplétat. Vlasy jsou vlnité.
Oxidační kompozice podle vynálezu může být rovněž použita při odbarvování keratinových vláken a zejména vlasů.
Způsob odbarvování podle vynálezu obsahuje krok aplikace oxidační kompozice podle tohoto vynálezu na keratinová vlákna v přítomnosti či nepřítomnosti pomocného oxidačního činidla. Obvykle je druhým krokem odbarvovacího způsobu podle tohoto vynálezu krok oplachování keratinových vláken.
Prostředí, které je vhodné u keratinových vláken (nebo nosičů) pro barvicí kompozice připravené k použití a pro oxidační kompozice použité pro trvalé přetvařování (trvalou ondulaci) nebo odbarvení keratinových vláken ve shodě • · • ·
I * • · · • · * • · · · · s vynálezem, se obvykle skládá z vody nebo ze směsi vody a alespoň jednoho organického rozpouštědla, jež má za úkol rozpuštění sloučenin, jež by nebyly dostatečně rozpustné ve vodě. Pokud jde o organické rozpouštědlo, mohou zde být uvedeny např. C1-C4 alkanoly, jako jsou např. etanol a izopropanol; glycerín; glykoly a glykolétery jako např. 2butoxy etanol, propylénglykol, monometyléter propyléngly kolu, monometyléter a m ono e tyl éter dietylénglykolu, a aromatické alkoholy jako např. benzylalkohol nebo fenoxyetanol, podobné produkty a jejich směsi.
Tato rozpouštědla mohou být přítomna v podílech přednostně přibližně mezi 1 a 40 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti barvicí kompozice a ještě raději přibližně mezi 5 a 3 0% hm.%.
pH
V η n 11 4 1 í. ...... . . ......
x\ p v u ι, λ 11 p 1 1 pi α v v π ) v ch barvicích a oxidačních kompozicí použitých pro trvalé přetvařování (trvalou ondulaci) nebo odbarvení keratinových vláken ve shodě s vynálezem je voleno tak, aby enzymatická aktivita * 2- elektronové oxidoreduktázy nebyla nepříznivě ovlivněna. Pohybuje se obecně přibližně mezi 5 až 11, a spíše přibližně mezi 6,5 a 10. Může být nastaveno na žádoucí hodnotu s použitím acidifikacní ch nebo alkalizačních činidel obvykle používaných pro barvení keratinových vláken.
Mezi acidifikacní mi činidly mohou být např. uvedeny anorganické nebo organické kyseliny jako jsou kyselina chlorovodíková, ortofosforečná, sírová, karboxylové kyseliny jako např. kyselina octová, kyselina vinná, citrónová nebo mléčná a kyseliny sulfonové.
»♦ · ·* ·· ·· ·· ··»« «,·« . . · · • · · ι · · · ···· • · · ·· · ·«·· ·»· ·»· • · · ··· · « • · ··· ·· ·· · · ··
Mezi alkalizační mi činidly mohou být uvedeny např. vodný roztok amoniaku, uhličitany alkalických kovů. alkanolaminy jako např. mono-, di- a tri etanol aminy, 2-metyl-2-aminopropanol a jejich deriváty, hydroxid sodný, hydroxid draselný a sloučeniny o níže uvedeném vzorci (VI):
R-19 R2i 'N W-NZ (Vl) z χ
R20 ^22 kde W je propvlénový zbytek volitelně substituovaný hydroxylovou skupinou nebo Ci-C4 alkylovým radikálem; R19, R 2 o, R21 a R 2 2, které mohou být identické nebo rozdílné, představují vodíkový atom nebo Ci-C4 alkylový nebo Ci-C4 hydroxyalkylový radikál.
K použití připravené barvicí směsi a oxidační kompozice pro trvalé přetvarovávání nebo odbarvování keratinových vláken ve shodě s tímto vynálezem mohou rovněž obsahovat různé pomocné látky (adjuvans) používané obvykle v kompozicích pro barvení, trvalou ondulaci nebo odbarvování vlasů, jako jsou aniontová, kationtová, neiontová, amfoterní nebo obojetná (zvvitteriontová) povrchově aktivní činidla nebo jejich směsi, aniontové polymery jiné než podle vynálezu, kationtové, neiontové, amfoterní polymery Či polymery s obojetnými ionty nebo jejich směsi, anorganická nebo organická zahušťovadla, ► 9 » * ··· *
9 • · • 9 * ant i oxidační činidla, enzymy jiné než 2-elektronové oxidoreduktázy použité ve shodě s vynálezem, jako jsou např. peroxidázy, penetrační činidla, maskovací činidla, odorizační prostředky (vůně), pufry, dispergační činidla, kondicionéry, křísotvorná činidla, konzervační prostředky a kalidla.
Je pochopitelné, že osoba kvalifikovaná v daném oboru či technice se bude starat o to, aby tuto nebo tyto volitelnou(é) doplňkovou(é) sloučeninu(y) zvolila tak, aby výhodné vlastnosti vnitřně spojené s danými kompozicemi ve shodě s vynálezem nebyly nebo v podstatě nebyly nepříznivě ovlivněny jejich předpokládaným přídavkem nebo přídavky.
Barvicí kompozice připravené k použití a oxidační směsi používané pro trvalé přetvařování (trvalou ondulací) nebo odbarvování keratinových vláken ve shodě s vy nálezem mohou být v různých formách, jako např. ve formě kapalin, krémů nebo gelů, jež jsou podle možnosti udržovány pod tlakem, nebo v jakékoliv jiné for mě, jež je vhodná pro barvení, trvalou ondulaci nebo odbarvování keratinových vláken, a zejména lidských vlasů.
V případě k použití připravené barvicí kompozice jsou v této kompozici přítomny oxidační barvivo(va) a 2e l e k t r o n o v á (é ) oxidoreduktáza(y), přičemž kompozice musí být zbavena plýnného kyslíku tak, aby bylo zabráněno předčasné oxidaci oxidačním barvivem(barvivy).
Nyní budou uvedeny konkrétní příklady ilustrující daný vynález.
·· » · · 4 » * * 1 •i ·:
0
Ve výše a níže uvedeném textu tohoto dokumentu vyjma toho, kde je uvedeno jinak, jsou dané procentové obsahy vyjádřeny na hmotnostním základě.
Příklady, které následují, ilustrují vynález, aniž by tím byla omezena podstata a rozsah vynálezu.
Příklad 1 : Barvicí kompozice
Z jednotlivých složek byla připravena k použití hotová barvicí kompozice, jak je uvedeno dále (obsah složek v gramech):
U r i k á z a z koncentraci 20 mezinárodních jednotek (I.U.)/mg, prodávaná společností Sigma Kyselina močová (C s-Cio)alkylpolyglukosid jako vodný roztok obsahující 60% aktivního materiálu (A.M.), prodávaný pod názvem Oramix CG110 společností SEPPIC *
P a r a f e n y 1 é n d i a m i n
R e s o r c i η o 1
Zesítěný terpo 1 ymer kyseliny metakrylové/ etylakrylá tu/allyléteru Sleareth-10 (40/50/10) jako vodná 30% emulze, prodávaná společností Allied Colloids pod názvem Salcare SC90 Etanol
Monoetanolamin vodný roztok do doplnění
A 1-. / 1* ř» -t a ™
-•*1 f i tt t V U U U l V l ’lob ifor m is pri
1,5 g
1,5 g
8,0 g 0,324 g 0,32 g
Demineralizovaná voda
3,0 g 20,0 g pH 9,5 100 g
fl · fl · • fl flfl fl fl · fl flflfl • fl • fl
Tato k použití připravená barvicí kompozice byla aplikována na kadeře přirozeně šedých vlasů obsahujících 90% bílých vlasů po dobu 30 minut. Vlasy byly pak opláchnuty, umyty pomocí standardního šamponu a nakonec vysušeny.
Tímto způsobem byly získány kadeře vlasů zbarvené na matovou světlou barvu s tmavším odstínem.
Příklad 2: Oxidační kompozice pro trvalou ondulaci nebo odbarvování
- Urikáza z A r t h r o b a c t e r globiformis při koncentraci 20 mezinárodních jednotek (I.U.)/mg, prodávaná společností Sigma 1,8 g
- Kyselina močová 1,65 g
-Etanol 20,Og
- (C8-Ci0)alkylpolyglukosid jako vodný roztok obsahující 60% aktivního materiálu (A.M.), prodávaný pod názvem Oramix CG110 společností S Ε Ρ ΡIC
Zesítěný terpolymer kyseliny metakrylové/ etylakrylátu/allyléteru Steareth-10 (40/50/10)
8,0 jako vodná emulze, prodávaná společnosti A11 ie d C o 11 o i d s pod názvem S a lc a r e S C 9 0 2-mety 1-2-amino-1 -propanol vodný r
Demineralizovaná voda vodný roztok na doplnění ptl 9,5
100 g ίΟ$<Μ<] • Φ · • · ·· • φ · • · · • · · ·· φφφ • · ·· • · * · • · · · • · ··· φ · · φφ φφ φ · · • · φ • φ φ •
• φ φφ φ
φφφ •
φ ·

Claims (32)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kosmetická a/nebo dermatologická kompozice určená pro úpravu či zpracování keratinových vláken, zejména lidských keratinových vláken a obzvlášť lidských vlasů, obsahující v nosiči, jenž je vhodný pro keratinová vlákna:
    (a) alespoň jeden enzym typu 2-elektronové oxidoreduktázy v přítomnosti nejméně jednoho donoru pro uvedený enzym, (b) alespoň jeden aniontový amfifilní polymer obsahující nejméně jednu hydrofilní jednotku a nejméně jednu allyléterovou jednotku obsahující mastný řetězec.
  2. 2. Kompozice podle nároku 1, vyznačující se tím, že 2elektronová oxidoreduktáza je volena z urikáz živočišného, mikrobiologického nebo biotechnologického původu.
  3. 3. Kompozice podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že 2elektronová( é) oxidoreduktáza(y) reprezentuje(í) od 0,01 do 2 0 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice.
  4. 4. Kompozice podle nároku 3, vyznačující se tím, že 2elektronová(é) oxidoreduktáza(y) představujé/í) od 0,1 do 5 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice.
  5. 5. Kompozice podle nároku 2, vyznačující se tím, že donor (nebo substrát) pro uvedenou 2- elektronovou oxidoreduktázu je vybírán z kyseliny močové a jejích solí.
  6. 6. Kompozice podle jakéhokolX z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že donor(y) představuje(í) od 0,01 do 20 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice.
  7. 7. Kompozice podle nároku 6, vyznačující se tím, že donor(y) reprezentuje(í) od 0,1 hm.% do 5 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice.
    «· · ·* ·φ ·· ·· ··♦· * · · * «φφφ ·· · φφφφ φφφφ • · φφφφ φφφ · ·«« φφφ * φ φ φ φ φ ·· ·· Φ·· φφ «φ φφ φφ
  8. 8. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až 7, v níž se hydrofílní jednotka aniontového amfifilního polymeru skládá z nenasyceného olefinického aniontového monomeru.
  9. 9. Kompozice podle nároku 8, vyznačující se tím. že hydrofílní jednotka se skládá z kyseliny vinylkarboxylové.
  10. 10. Kompozice podle nároku 9, vyznačující se tím, že hydrofílní jednotka se skládá z kyseliny akrylové, kyseliny metakrylové nebo jejich směsí.
  11. 11. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že allyléterová jednotka obsahující mastný řetězec v aniontovém amfifilním polymeru odpovídá monomeru o níže uvedeném vzorci (I):
    CH: = C R' CHj O Bn R (I) v němž R' znamená H nebo CH3, B znamená etylénoxvradikál, n je nula nebo znamená celé číslo v rozsahu od 1 do 100, R znamená uhlovodíkový radikál vybíraný z alkylových, a ry 1 alky 1 o vý c h, arylových, alkylarylových a cykloalkylových radikálů obsahujících 8 až 30 uhlíkových atomů.
  12. 12. Kompozice podle nároku 11, vyznačující se tím, že uhlovodíkový radikál R je alkyl nebo alkylarvl a obsahuje od 10 do 2 4 uhlíkových atomů.
  13. 13. Kompozice podle nároků 11 a 12, vyznačující se tím, že ve vzorci (I) znamená R' vodík, n je rovno 10 a R znamená stearylový radikál.
  14. 14. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že aniontový amfifilní polymer je tvořen emulzní polymerací z 20 až 60 hm.% kyseliny akrylové a/nebo ·· ·♦ ·· 99 » · · · · 9 * * » 9 9 9 9 9 · 0 ► 9 9999 ·»· ··« > · 9 9 9 • 9 99 9 9 ·· kyseliny metakrylové, z 5 alkyl(met)akrvlátů, ze 2 až 50 hm mastný řetězec o vzorci (I) a z činidla (zesíťovadla).
  15. 15. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že aniontovým amfifilním polymerem je zesítený polymer obsahující 40 hm.% kyseliny metakrylové, 50 hm.% etylakrylátu a 10 hm.% stearyléteru (Steareth-10) polyetylénglykolu (10 EO).
  16. 16. Kompozice podle jakéhokoliv z předcházejících nároků 1 až 15, vyznačující se tím, že aniontové amfifilní polymery, obsahující nejméně jednu hydrofilní jednotku a nejméně jednu allyléterovou jednotku obsahující mastný řetězec, jsou používány v množství pohybujícím se v rozmezí od 0,05 do 10 hm. % vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice, a ještě raději od 0,2 do 5 hm.%.
  17. 17. Kompozice, připravená k použití podle jakéhokoliv z nároků 1 až 16 pro oxidační barvení keratinových vláken, a zejména lidských keratinových vláken, jako jsou vlasy, typu obsahujícího rovněž, v prostředí vhodném pro keratinová vlákna, alespoň jednu oxidační bázi a, podle volby, jeden nebo více vazebních členů.
  18. 18. Kompozice podle nároku 17 vyznačující se tím, že oxidační báze jsou vybírány z p-fenyléndiaminů, dvojitých bází, onebo p-aminofenolů a heterocyklických bází, jakož i adičních solí těchto sloučenin s odpovídající kyselinou.
  19. 19. Kompozice podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se tím, že oxidační báze jsou přítomny v koncentracích v rozmezí od až 60 hm.% nižších . % allyléteru obsahujícího
    0 až 1 hm.% síťovacího • 4 ·* ·♦ ·· 44 • · · · » 4 4 4 » 4 4 4 4 44 4
    4 4 444« »44 444
    4 4 • 4 44
    0,0005 do 12 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti kompozice.
  20. 20. Kompozice podle nároku 17, vyznačující se tím, že dané vazební Členy jsou voleny z m-fenyléndiaminů, maminofenolů, m-difenolů a heterocyklických vazebních členů a adičních solí těchto sloučenin s příslušnou kyselinou.
  21. 21. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 17 nebo 20, vyznačuj ící se tím, že vazební členy jsou přítomny v koncentracích v rozmezí od 0,0001 do 10 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice.
  22. 22. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 17 až 21, vyznačující se tím, že adični soli s kyselinou pro oxidační báze a vazební členy jsou vybírány z hydro chloridů, hydrobromidů, síranů, vínanů, mléčnanů a octanů.
  23. 23. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 17 až 22, vyznačující se tím, že obsahuje rovněž přímá barviva.
  24. 24. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až ^3, vyznačující se tím, že prostředí, jež je vhodné pro keratinová vlákna (nebo nosič), se skládá z vody nebo směsi vody a alespoň jednoho organického rozpouštědla.
  25. 25. Kompozice podle nároku 24, vyznačující se tím, že organická rozpouštědla mohou být přítomna v podílech přednostně se pohybujících od 1 do 40 hm.% vzhledem k celkové hmotnosti dané kompozice a ještě lépe v rozmezí od 5 do 3 0 hm.%.
    t ««
  26. 26. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až 25, vyznačující se tím, že pH se pohybuje v rozsahu od 5 do 11 a přednostně od 6,5 do 10.
  27. 27. Kompozice podle jakéhokoliv z nároků 1 až 26, vyznačujících se tím, že rovněž obsahuje alespoň jednu pomocnou kosmetickou látku (adjuvans) používanou obvykle v kompozicích pro barvení, trvalé přetvařování (trvalou ondulaci) nebo odbarvování vlasů, jež je vybírána ze skupiny skládající se z aniontovýeh, katióntových, neiontových, amfoterních či obojetných (zwitteriontových) povrchově aktivních látek nebo jejich směsí, aniontovýeh polymerů jiných než ty, jež jsou definovány v předcházejících nárocích, kationtových, neiontových, amfoterních nebo obojetných (zwitteriontových) polymerů nebo jejich směsi, anorganických nebo organických zahušťovadel, an tioxida Ční ch Činidel, enzymů jiných než jsou 2-elektronové oxidoreduktázy, penetračních činidel, maskovacích Činidel, odorizačních prostředků (vůní), pufrů, dispergačních činidel, kondicionérů či stabilizačních prostředků, křísot vor ných Činidel, konzervačních prostředků a kalidel.
  28. 28. Způsob pro barvení keratinových vláken, a zejména lidských keratinových vláken, jako jsou vlasy, vyznačující se tím, že alespoň jedna k použití připravená barvicí kompozice, jak je definována v jakémkoliv z nároků 17 až 27, se nanese na uvedená vlákna na dobu, jež je dostatečná k vyvolání žádoucího zabarvení.
    ft· • ftft * · ft· · • r »f • · · t « » • · « · «» ·· • · · > · ft • · ft v
    ftft «
    ftft· e ·
    3 7
  29. 29. Způsob podle nároku 28, vyznačující se tím, že obsahuje první krok, který spočívá na jedné straně v samostatném uložení kompozice (A) obsahující v prostředí, jež je vhodné pro barvení, alespoň jednu oxidační bázi a podle možnosti alespoň jeden vazební Člen, jak je definováno v jakémkoliv z nároků 17 až 22, a na druhé straně kompozice (B) obsahující, v prostředí vhodném pro keratinová vlákna, alespoň jeden enzym typu 2- elektronové oxidoreduktázy v přítomnosti alespoň jednoho donoru pro uvedený enzym, jak je definováno v jakémkoliv z předcházejících nároků, a pak v jejich společném míchání v době použití před příslušnou aplikací této směsi na keratinová vlákna; kompozice (A) nebo kompozice (B) obsahující aniontový amfifilní polymer, jak je definováno v předcházejících nárocích.
  30. 3 0. V i c eo ddí lo vé barvicí zařízení nebo „kit (stavebnicová sestava)“ vyznačující se tím, že obsahuje první část či oddíl, jenž obsahuje kompozici (A), jak Je definováno v nároku 29, a druhou část či oddíl obsahující kompozici (B), jak je definováno v nároku 29.
  31. 31. Způsob zpracování keratinových vláken, zejména vlasů, pro získání trvalého přetvařování těchto vlasů, zej mé n a ve formě trvale zvlněných (pomocí trvalé ondulace) vlasů, přičemž tento způsob obsahuje následující kroky: (i) redukční směs je aplikována na upravovaná keratinová vlákna, kde je keratinová látka mechanicky napínána před, během nebo po uvedené aplikaci, (ii)
    3 8
    9 9
    999 • 9 99
    9 « · 9 • 9 9 · •9 9 999
    9 9 9
    99 99
    99 9t 9 9 9 9
    9 9 9 9 « 9 9 9 9 9 9 • 9
    99 99 keratinová vlákna jsou podle volby oplachována, (iii) oxidační kompozice, jak je definováno v jakémkoliv z nároků 1 až 16 a 24 až 27, je aplikována na eventuálně opláchnutou keratinovou látku, (iv) keratinová látka je opět dle volby opláchnuta.
  32. 32. Způsob pro úpravu keratinových vláken, zejména vlasů, za účelem odbarvení těchto vlasů, přičemž tento způsob obsahuje aplikaci oxidační kompozice, jak je definováno v jakémkoliv z nároků 1 až 16 a 24 až 27, jež podle možnosti obsahuje pomocný oxidační prostředek a druhý krok oplachování keratinových vláken.
CZ19992067A 1998-09-22 1998-09-22 Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken CZ206799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992067A CZ206799A3 (cs) 1998-09-22 1998-09-22 Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992067A CZ206799A3 (cs) 1998-09-22 1998-09-22 Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ206799A3 true CZ206799A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5464307

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992067A CZ206799A3 (cs) 1998-09-22 1998-09-22 Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ206799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6254646B1 (en) Oxidizing composition and uses for dyeing, permanently setting or bleaching keratin fibres
US6251145B1 (en) Oxidizing composition and uses for dyeing, permanently setting or bleaching keratin fibres
US6270534B1 (en) Oxidizing composition and uses for dyeing, permanently setting or bleaching keratin fibres
US6261325B1 (en) Oxidizing composition for treating keratin fibres
US6241784B1 (en) Oxidizing composition and uses for dyeing, for permanently setting or bleaching keratin fibres
US6273920B1 (en) Oxidizing composition and uses for treating keratin fibres
US6312477B1 (en) Oxidizing composition and uses for dyeing, permanently setting or bleaching keratin fibres
US6692537B1 (en) Oxidizing composition and use for dyeing, permanently setting or bleaching keratin fibres
CZ206799A3 (cs) Oxidační kompozice a její použití pro barvení, trvalé přetvařování nebo odbarvování keratinových vláken
CZ206199A3 (cs) Oxidační prostředek a jeho použití pro barvení permanentní modelování nebo odbarvování keratinových vláken
CZ206399A3 (cs) Oxidační prostředek a jeho použití pro barvení, permanentní modelování nebo odbarvování keratinových vláken

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic