CZ2014839A3 - Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn - Google Patents

Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn Download PDF

Info

Publication number
CZ2014839A3
CZ2014839A3 CZ2014-839A CZ2014839A CZ2014839A3 CZ 2014839 A3 CZ2014839 A3 CZ 2014839A3 CZ 2014839 A CZ2014839 A CZ 2014839A CZ 2014839 A3 CZ2014839 A3 CZ 2014839A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
masonry
carbon
anchors
composite
perforated
Prior art date
Application number
CZ2014-839A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308939B6 (cs
Inventor
Jiří Witzany
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb filed Critical České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb
Priority to CZ2014839A priority Critical patent/CZ308939B6/cs
Publication of CZ2014839A3 publication Critical patent/CZ2014839A3/cs
Publication of CZ308939B6 publication Critical patent/CZ308939B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B2/00Walls, e.g. partitions, for buildings; Wall construction with regard to insulation; Connections specially adapted to walls
    • E04B2/02Walls, e.g. partitions, for buildings; Wall construction with regard to insulation; Connections specially adapted to walls built-up from layers of building elements
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G23/00Working measures on existing buildings
    • E04G23/02Repairing, e.g. filling cracks; Restoring; Altering; Enlarging
    • E04G23/0203Arrangements for filling cracks or cavities in building constructions
    • E04G23/0214Arrangements for filling cracks or cavities in building constructions using covering strips

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Řešení podle vynálezu umožňuje stabilizaci a zpevnění zděných stěn (3) pomocí perforovaných kotev (5) opatřených uzavíracími zátkami (6) z kompozitů na bázi uhlíkových, popř. skleněných tkanin, spojených a kotvených ve zdivu pomocí adheziv na bázi epoxidových pryskyřic, popř. vysokopevnostních polymercementových směsí. Perforované kotvy (5) s uzavíracími zátkami (6) jsou aplikovány na obnaženém a očištěném povrchu zdiva, popř. na omítce. Kotvy (5) jsou tvořeny dutými preferovanými kruhovými profily – trubkami z uhlíkového nebo skelného kompozitu, které jsou vloženy a zainjektovány ve vyvrtaných otvorech (7) ve zděné stěně (3).

Description

Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn.
Oblast techniky
Technické řešení se týká nosného zdivá zpevněného tkaninami vyrobenými na bázi skelných nebo uhlíkových kompozitů.
Dosavadní stav techniky
V důsledku nedostatečné pevnosti zdivá v tahu je často nosné zdivo budov, zejména historických, narušeno lokálními tahovými trhlinami, popř. shlukem trhlin menších šířek narušujících celistvost zdivá a snižujících jeho mechanické vlastnosti.
Nejčastějším způsobem zpevnění takto narušeného zdivá je sanace např. pomocí do zdivá přikotvených svařovaných sítí, tzv. KARI sítí, na které je následně provedena zesilující vrstva z vápenocementové nebo cementové malty. Uvedené řešení je provázeno řadou závažných fyzikálně mechanických problémů, jako např. zvýšení difuzního odporu, v jehož důsledku může docházet k usazování a krystalizaci solí v oblasti kontaktní spáry a v důsledku toho postupnému narušování vzájemného kontaktu, rozdílnými reologickými a mechanickými vlastnostmi, jako je smršťování, dotvarování apod., zpevněného zdivá a zpevňující cementové, popř. vápenocementové vrstvy vyztužené svařovanou sítí. V důsledku těchto účinků dochází obvykle po určité době k narušení kontaktní spáry zesilující vrstvy a přiléhajícího zdivá, které předchází ztrátě funkčnosti a následně destrukci provedeného sanačního opatření. Jinou možností je injektáž, popř. mikroinjektáž vhodnými injektážními látkami - polymery, cementové suspense apod., dodatečné vkládání výztužných třmínků do ložných spár, obetonování, popř. zesílení ocelovou bandáží.
Další možností je aplikace kompozitu na bázi např. ve formě jednosměrně pnutých uhlíkových vláken a lepidla na bázi epoxidové pryskyřice lepeného na povrch zdivá stěny dochází při zatížení v tlaku v oblasti kompozitu v důsledku vzájemné interakce více se přetvářejícího zdivá ve srovnání s deformacemi kompozitu ke změně v rozložení tlakových napětí po průřezu zdivá - dochází k odklonu tlakových trajektorií a k jejich částečné koncentraci do oblastí kompozitu.
-2Relativně tenká vrstva kompozitu s modulem pružnosti v tlaku ECk dosahující hodnot vyšších než 6000 MPa oproti modulu přetvámosti zdivá Ezd = 4800 MPa, přebírá prostřednictvím smykových sil přenášených kontaktní spárou „zdivo - kompozit“ příslušnou část tlakových napětí zajišťujících spojitost tlakové deformace kompozitu a zdivá v oblasti zesílení kompozitu až do stadia, kdy dochází překročením smykové pevnosti adheziva v kontaktní spáře, popř. pevnosti zdivá ve smyku a tahu - v blízkosti kontaktní spáry k porušení vzájemné interakce „kompozit - zdivo“. V tomto stadiu dochází postupně k lokálnímu porušování kontaktní styčné spáry “zdivo - kompozit” (adheze) a k dílčímu (lokálnímu) boulení a odtrhávání kompozitu. V důsledku tlakových trajektorií od svislice dochází současně ke vzniku tahových napětí ve zdivu, která významně přispívají k rozštěpení stěny.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky řešení odstraňuje technické řešení spočívající ve zpevnění zdivá kotvami na bázi uhlíkových popř. skelných vláken.
Příčně uspořádané kotvy na bázi uhlíkových, popř. skelných kompozitů jsou tvořeny dutými perforovanými kruhového profilu (trubkami) s vnějším průměrem menším než je průměr vývrtů provedených na celou tloušťku zděné stěny tak, aby duté kotvy (perforované trubky) z uhlíkového nebo skelného kompozitu mohly být do vyvrtaných otvorů ve zděné stěně volně zasunuty. Oba konce kotev (perforovaných trubek) jsou uzavřeny injektážními zátkami umožňující následnou injektáž kotvy (perforované trubky) a vyvrtaného otvoru ve zdivu vhodnou injektážní látkou (polymery, cementové suspenze). Injektáží zátky jsou opatřeny otvory pro následné provedení talkové injektáže. Injektáží zátky jsou provedeny ze shodného materiálu jako perforované kotvy, tj. na bázi kompozitů z uhlíkových, popř. skelných vláken a epoxidové pryskyřice.
Následnou injektáží vhodnou injektážní látkou - polymery, cementové suspenze, je provedena injektáž. Oba konce kotev jsou uzavřeny zátkami zajišťujícími spolupůsobení kotev s tkaninou.
Zesilující tkaniny na bázi uhlíkových vláken jsou jednosměrně tkané jedno nebo vícevrstvé tvořené uhlíkovými vlákny o tloušťce 0,25 až 0,32 mm s pevností v tahu 3000 až 4000 MPa, modulem pružnosti 200 až 250 GPa, maximálním tahovým přetvořením 1,5 až 1,9 %, hustotou 1,5 až 2 g/cm3 a gramáží 600 až 700 g/m2. Zesilující tkaniny na bázi sklených vláken jsou
-3jednosměmě tkané jedno nebo vícevrstvé tvořené skelnými vlákny o tloušťce 0,18 až 0,38 mm s pevností v tahu 2500 až 3500 MPa, modulem pružnosti 65 až 80 GPa, maximálním tahovým přetvořením 4 až 5 %, hustotou 2,2 až 2,7 g/cm3 a gramáží 500 až 1000 g/m2. Zesilující tkaniny jsou na konstrukci lepeny pomocí speciální dvousložkové bezrospouštědlové tixotropní epoxidové pryskyřice s dobou zpracovatelnosti 3 až 7 hodiny, viskozitou po smíšení 550 až 750 mPa.s a hustotou po smíšení 1100 až 1200 kg/m3, při 20 °C.
Zesilující tkaniny jsou ve formě pásů aplikovány výhradně na upraveném povrchu nenarušeného a suchého zdivá, tj. hm. vlhkost < 4 %. Zdivo musí být upravené tak, aby povrch byl hladký a zbaven výstupků, popř. byl na povrchu opatřen tenkou vrstvou tl. 2 až 3 mm z vhodné směsi. Adhezní vrstva může být tvořena epoxidovou pryskyřicí vhodného složení, popř. tenkou vrstvou z polymercementového pojivá a technologickým postupem zajišťujícím dosažení požadovaných vlastností. V případě zvýšené vlhkosti zdivá je nutné provést nejprve sanaci zvýšené vlhkosti zdivá a zesílení provést po dosažení vlhkosti nepřesahující 4 % hmotnostní vlhkostí.
Zpevnění zdivá v závislosti na jeho tloušťce a stavu lze povést buď jako jednostranné, popř. při větším narušení a rozsahu trhlin jako oboustranné. Zesilující pásy tkaniny na bázi uhlíkových, popř. sklených vláken lze aplikovat bezprostředně pouze na zdravé a suché zdivo. Zdivo narušené výraznými trhlinami, jejichž šířka je větší než 2 mm, je třeba před aplikací kompozitních pásů z tkaniny zpevnit dílčí injektáží vhodnou injektážní látkou - polymery, cementové směsi.
Uvedená statická sanace zachovává tvar prvku, nevnáší do původního zdivá lokální napětí a nevyžaduje provádění náročných krycích vrstev, např. z důvodů tepelných mostů apod.
Objasnění obrázků na výkresech
Navrhované technické řešení bude blíže objasněno pomocí příkladů provedení zobrazených na přiložených výkresech, kde znázorňují:
Obr. 1 Doporučené umístění kotev - perforovaných trubek na bázi uhlíkových, popř. skelných vláken v předem vyvrtaných otvorech ve zdivu
-4Obr. 2 Doporučené umístění kotev v oblasti zesilujících pásů tkaniny na bázi uhlíkových, popř. skelných vláken
Obr. 3 Podrobnosti technických úprav kotvy - perforované trubky oboustranně opatřené zátkami s otvory.
Příklady uskutečnění technického řešení
Na obr. 1 je v příkladném provedení znázorněné umístění pásu 1 zesilujícího kompozitu a kotev - perforovaných trubek na bázi uhlíkových, popř. skelných kompozitů ve vývrtech 2 o průměru větším, než je průměr kotev, provedených ve zděné stěně 3 oboustranně opatřených kompozitními zátkami 4 s injektážními otvory 5 pro provedení injektáže dvousložkovou epoxidovou pryskyřicí, popř. speciální polymercementovou směsí 6 pásu 1 zesilujícího kompozitu na bázi uhlíkových, popř. skelných tkanin tl. 2 mm a šířky 400 až 800 mm plnoplošně lepené pomocí dvousložkové epoxidové pryskyřice, popř. polymercementové směsi.
Zesilující kompozitní pás 1 může být umístěn ve střední třetině výšky stěny 3, popř. v jiných úrovních podle statických požadavků.
Na obr. 2 je v příkladném provedení znázorněno umístění perforovaných kotev 5 s uzavíracími zátkami 6 v ploše pásu 1 zesilujícího kompozitu na bázi uhlíkových, popř. skelných tkanin.
Na obrázku 3a je v příkladném provedení znázorněno provedení zesilující kompozitní tkaniny 1 na bázi uhlíkových, popř. skelných vláken na povrchu zděné stěny 3 s upraveným povrchem 4 kotvené pomocí uzavíracích zátek 6 zapuštěných na obou koncích do perforované kotvy 5 procházející napříč celou šířkou zesilované stěny 3 předem provedenými otvory 7 průměru, který umožňuje zasunutí perforované kotvy 5 a následnou injektáž.
V obrázku 3b je znázorněna dutá perforovaná kotva 5 kruhového profilu opatřená injektážními otvory 8.
.: :
-5- : '·
V obrázku 3c je znázorněna uzavírací zátka 6 z kompozitu pro zajištění kotvení zesilujících pásů X z uhlíkových popř. skelných kompozitů.
Průmyslová využitelnost
Zpevněné zděné stěny i perforovanými kotvami s injektážními uzavíracími zátkami vyrobenými z kompozitů na bázi vláken podle navrhovaného technického řešení jsou využitelné ve stavebnictví, zejména při sanacích narušených nosných stěn zděných a historických budov.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn vysokopevnostními materiály na bázi uhlíkových a/nebo skelných kompozitů, vyznačující se tím, že pásy (1) zesilujícího kompozitu na bázi uhlíkových a/nebo skelných tkanin jsou kotveny příčně uspořádanými dutými perforovanými kotvami (5) kruhového profilu, které jsou umístěné v otvorech (7) vyplněných injektážní směsí.
  2. 2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že pásy (1) zesilujícího kompozitu na bázi uhlíkových a/nebo skelných tkanin jsou kotveny pomocí uzavíracích zátek (6) z kompozitu pevně spojených s dutými perforovanými kotvami (5).
  3. 3. Systém podle nároku 2, vyznačující se tím, že kontaktní objímky uzavíracích zátek (6) jsou před zasunutím do perforovaných kotev (5) opatřeny adhezivem.
CZ2014839A 2014-12-01 2014-12-01 Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn CZ308939B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014839A CZ308939B6 (cs) 2014-12-01 2014-12-01 Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014839A CZ308939B6 (cs) 2014-12-01 2014-12-01 Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2014839A3 true CZ2014839A3 (cs) 2016-06-08
CZ308939B6 CZ308939B6 (cs) 2021-09-22

Family

ID=56108736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014839A CZ308939B6 (cs) 2014-12-01 2014-12-01 Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ308939B6 (cs)

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5649398A (en) * 1994-06-10 1997-07-22 Hexcel-Fyfe L.L.C. High strength fabric reinforced walls
JP2000073587A (ja) * 1998-08-31 2000-03-07 Nitto Boseki Co Ltd 改修外壁の構造及びその施工方法
CN201495789U (zh) * 2009-09-18 2010-06-02 北京筑福建筑事务有限责任公司 采用粘贴碳纤维布与碳纤维销钉加固的砌体结构
CN201495791U (zh) * 2009-09-18 2010-06-02 北京筑福建筑事务有限责任公司 用于保障碳纤维布与砌体结构协同工作的碳纤维销钉
CZ23018U1 (cs) * 2011-09-23 2011-12-05 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta stavební, Zpevněné cihelné, smíšené a/nebo kamenné zdivo staveb zejména historických
CN104060704B (zh) * 2013-03-22 2016-08-31 贵州中建建筑科研设计院有限公司 外墙保温砂浆空鼓的机械式修复方法及结构
CN203154206U (zh) * 2013-04-12 2013-08-28 王汝意 心血管造影床
CZ26331U1 (cs) * 2013-11-05 2014-01-09 ÄŚeskĂ© vysokĂ© uÄŤenĂ­ technickĂ© v Praze, Fakulta stavebnĂ­, Katedra konstrukcĂ­ pozemnĂ­ch staveb Sanace historických zděných kleneb porušených trhlinami
CN103866990A (zh) * 2014-01-24 2014-06-18 河海大学 一种x型玄武岩纤维布加固剪力墙的方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ308939B6 (cs) 2021-09-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shams et al. Experimental investigations on textile-reinforced concrete (TRC) sandwich sections
Kakaletsis et al. Effectiveness of some conventional seismic retrofitting techniques for bare and infilled R/C frames
WO2006020261A2 (en) Confinement reinforcement for masonry and concrete structures
WO2016005941A1 (pt) Sistema de reforço estrutural com armaduras ancoradas internamente por aderência
Silva et al. Combined effects of Carbon Fiber Reinforced Polymer flexural reinforcements and post installed shear dowels on the performance of flat slabs
Yu et al. In-plane performance of unreinforced concrete masonry strengthened with prestressed GFRP bars
Valluzzi Strengthening of masonry structures with fibre reinforced plastics: from modern conception to historical building preservation
Arifuzzaman et al. Seismic Retrofit of Load Bearing Masonry Walls by FRP sheets and Anchors Sheets and Anchors
CZ2014839A3 (cs) Systém pro stabilizaci a zvýšení únosnosti zděných stěn
RU2423590C1 (ru) Способ проведения ремонтно-восстановительных работ на строительных объектах с кирпичной кладкой наружных и внутренних стен
Lanivschi State of the art for strengthening masonry with fibre reinforced polymers
Douier et al. Effect of U-wrap anchors on the strength and ductility of externally bonded RC beams with mortar bonded GSM sheets
Fares et al. Tensile and pull-out behavior of steel reinforced grout connectors
Čejka et al. Grouting methods for the rehabilitation and reinforcement of masonry structures damaged by cracks
Castori et al. Strengthening masonry arches with composites
CZ31089U1 (cs) Předpínací nekovový kompozitní přípravek pro příčné zpevnění historického zdivá stěn
Orosz Tensile behaviour of mineral-based composites
KR102236651B1 (ko) 무기계 세라믹 시트를 복층으로 접착하고 보강한 기둥과 바닥면, 보강한 기둥과 슬라브를 고탄성 보강꺽쇠를 이용하여 앙카로 고정하는 보강꺽쇠 일체형 내진보강공법
Boem et al. Composite Reinforced Mortar (CRM) and Fiber-Reinforced Cementitious Matrix (FRCM) for the seismic protection of masonry vaults
Nogueira Chagas et al. Fibre Reinforced Polymers in the Rehabilitation of Damaged Masonry
CZ24973U1 (cs) Výztuha pro zesílení zděných tlačených konstrukcí
Grzymski et al. Performance of GFRP bar anchored PBO-FRCM composite on one-way RC slabs under flexure
Ghaemi et al. An Experimental Investigation on Pull-Off Tests Conducted on FRP Composites Applied to Brick Units
Kaddouri et al. STUDIU COMPARATIV LA COMPRESIUNE PE DIAGONALA ÎNTRE MATRICEA CIMENTOASA CU PLASA DE FIBRE (FRCM)? I MATRICEA POLIMERICA CU FIBRE (FRP) CARE CAMA? UIESC PERE? II DIN ZIDARIE
Li Prizzi Behaviour of old rc beam-column joints strengthened with strain hardening cementitious composites and near-surface mounted CFRP laminates under cyclic loading

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20141201