CZ2013635A3 - Eliptické křídlo - Google Patents

Eliptické křídlo Download PDF

Info

Publication number
CZ2013635A3
CZ2013635A3 CZ2013-635A CZ2013635A CZ2013635A3 CZ 2013635 A3 CZ2013635 A3 CZ 2013635A3 CZ 2013635 A CZ2013635 A CZ 2013635A CZ 2013635 A3 CZ2013635 A3 CZ 2013635A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wing
elliptical
buoyancy
aircraft
profile
Prior art date
Application number
CZ2013-635A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305029B6 (cs
Inventor
Martin VyskoÄŤil
Original Assignee
A2 Cz, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by A2 Cz, S.R.O. filed Critical A2 Cz, S.R.O.
Priority to CZ2013-635A priority Critical patent/CZ305029B6/cs
Publication of CZ2013635A3 publication Critical patent/CZ2013635A3/cs
Publication of CZ305029B6 publication Critical patent/CZ305029B6/cs

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Eliptické křídlo, zejména eliptické křídlo (1) letadla, je připevněné v nejméně jednom páru k trupu (2), a obsahuje nejméně jednu vztlakovou klapku (3). Křídlo dále obsahuje nejméně jeden eliptický prostředek (4) pro zvýšení vztlaku, uspořádaný na náběžné hraně (5) křídla, před nejméně jedním křidélkem (6) uspořádaným na odtokové hraně (8) křídla (1), přičemž eliptický prostředek (4) pro zvýšení vztlaku má stejnou šířku jako křidélko (6).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká eliptického křídla letadla, připevněného v nejméně jednom páru k trupu.
Dosavadní stav techniky
Křídlo letadla je nosnou plochu, která při pohybu letadla vytváří hlavní část vztlaku, díky, kterému mohou letadla těžší než vzduch letět. Vztlak vzniká na křídle proto, že vzduchová proudnice obtéká jeho profil rozdílnou rychlostí, nad křídlem lakům c0 rychleji než pod ním. Tím vzniká nad křídlem podtlak,/kdežto prohnutí spodní plochy a náběhový úhel křídla vytvářejí pod křídlem přetlak.
V současné době je známo mnoho typů konstrukcí křídel letadel, které se liší celkovým uspořádání, tvarem a profilem. Známá jsou přímá křídla, která jsou uspořádána kolmo k ose letadla. Šípovitý tvar majťkřídla, která jsou vhodná pro vyšší rychlosti. Výhodou těchto typů křídel, které jsou v současné době převážně používané, je, s ohledem na to, že jejích půdorysný profil je v podstatě tvořen přímkami, jejich jednoduchá a levná výroba. Jejich určitou nevýhodou jsou relativně horší aerodynamické vlastnosti.
Známá jsou i křídla, jejichž půdorysný profil je tvořen křivkami. Mezi tyto typy křidel lze zařadit křídla mající eliptický tvar. Takové křídlo je například známo z patentu GB
Jeho velkou nevýhodou je to, že při nižších rychlostech dochází k odtržení mezní vrstvy od povrchu profilu nosné plochy a ke značné ztrátě vztlaku, která je často nekontrolovatelná a vede ke snížené ovladatelnosti letadla, která může způsobit jeho pád.
Konstrukce křídel také obsahuje celou řadu dalších konstrukčních prvků, jako například vztlakové klapky, křidélka, aerodynamické brzdy, spoilery, sloty. Tyto konstrukční prvky mají různé specifické funkce.
Například křidélka slouží k vyrovnávání nežádoucího kývání kolem podélné osy, zejména pak při přistávání letadla.
Vztlakové klapky, uspořádané na odtokové hraně, které podstatně mění profil křídla i úhel náběhu, jsou užívané zejména při startu a přistání.
Sloty uspořádané na náběžné hraně, vytvářejí štěrbinu před křídlem, přičemž zvyšují vztlak. Z patentu US 2B68E05 je známo použití pevného slotu uspořádaného na přední hraně křídla, které je rovné a mírně zešikmené. Z dalšího patentu vztlak křídla, přičemž je použitelné výhradně u letadel, které létají mimořádně nízkými rychlostmi, jako jsou letadla práškovací. Z výše uvedeného je zřejmé to, že sloty jsou používané pouze na křídlech, jejichž půdorys je tvořen přímkami. Je to proto, že aerodynamické podmínky jsou u těchto křídel podstatně jednodušší, než u křídel jejichž půdorysný profil je tvořen křivkami, přičemž je proto relativně jednoduché sestavit a optimalizovat vlastnosti rovného křídla.
Ze stavu techniky jsou také známá konstrukční řešení, která částečně řeší problém odtržení mezní vrstvy od povrchu profilu nosné plochy u rovných křídel. Jsou to různé úpravy profilu a různé pomocné prostředky zvyšující vztlak nosné plochy, při nižších rychlostech letu a větších úhlech náběhu. Úpravy profilu sestávají z jejich tvarové úpravy. Pomocnými prostředky jsou pak různé druhy vztlakových klapek na odtokové hraně profilu nosné plochy a použití různých klapek na náběžné hraně křídla. Dále se používají různé druhy turbulátorů, přefukování mezní vrstvy z dolní strany profilu na horní stranu profilu a odsávání mezní vrstvy.
létajících prostředků zajišťující vyšší vztlak při různých režimech letu. Tato úprava řeší rovnoměrnější rozložení vztlaku podél hloubky profilu a oddaluje odtržení mezní vrstvy od profilu při různých režimech letu. Horní strana profilu je zde upravena ve vymezené části tak, aby měla kromě původní části se zrychlujícím tlakovým spádem další část se zrychlujícím tlakovým spádem. Tím se zamezí dřívějšímu odtržení mezní vrstvy od profilu při různých režimech letu, vznikne rovnoměrnější rozložení vztlaku po hloubce profilu a zvýší se vztlak nosné plochy. Tato úprava se provede jednostupňovou nebo vícestupňovou transformací tj. vzájemným posunutím dvou nebo více profilů. Další způsob úpravy je ten, že vlastní profil je upraven tak, aby měl kromě náběžné části také před odtokovou hranou ve vymezené délce horní strany profilu další část se zrychlujícím tlakovým spádem. U laminárního profilu je úprava provedena v upraveném obrysu horní strany přední části laminárního profilu.
Nevýhodou této úpravy je to, že je pouze teoretická, přičemž není prakticky použitelná.
Z výše uvedeného stavu techniky je zřejmé to, že existuje celá řada konstrukcí křídel a celá řada jejich součástí, které zlepšují a optimalizují jejich letové vlastnosti. Z pohledu konstrukce eliptických křídel se jeví jako hlavní nevýhoda současného stavu techniky to, že neexistuje konstrukční řešení, které by umožňovalo využít jejich hlavní výhodu, kterou je optimální aerodynamický tvar, umožňující vysokou rychlost, a zároveň by odstraňovalo jejich hlavní nevýhodu, která brání jejich širšímu uplatnění, kterou je odtržení mezní vrstvy a stím spojená ztráta vztlaku, což je zvláště nebezpečné při letu nízkou rychlostí při přistávání. Letadla vybavená eliptickými l$ndjy pemohou proto dosud bezpečné přistávat nižšími rychlostmi.
’ CílemVvýnátezu je konstrukce eliptického křídla, které umožní jednoduché ovládání letadla při ztrátě vztlaku a současně umožní bezpečné přistáváni při nízkých k rychlostech, vše při zachování hlavní výhody těchto křídel, kterou je optimální aerodynamický tvar, umožňující vysokou rychlost.
z <
Uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje a cíle vynálezu naplňuje křídlo, zejména eliptické křídlo letadla, připevněné v nejméně jednom páru k trupu, obsahující nejméně jednu vztlakovou klapku, podlé, vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje nejméně jeden eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku uspořádaný na náběžné hraně křídla, před nejméně jedním křidélkem uspořádaným na odtokové hraně křídla, přičemž eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku má stejnou šířku jako křidélko.
Eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku tvarově navazuje na eliptický tvar samotného křídla, což umožňuje optimalizovat vlastnosti aerodynamické vlastnosti celého křídla. Eliptické křídlo tak má výborné aerodynamické vlastnosti v cestovním režimu a zároveň bezpečné chování při přetažení a letu blízko minimální rychlosti.
Uspořádání eliptického prostředku pro zvýšení vztlaku uspořádártna náběžné hraně křídla před nejméně jedním křidélkem uspořádaným na odtokové hraně křídla je výhodné z pohledu optimalizace letových vlastností celého letadla, přičemž je velice výhodné i s ohledem na celkovou konstrukci křídla, zejména na optimální uspořádání dalších ovládacích prvků letadla na křídle uspořádaných.
Velice výhodné je, když má eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku stejnou šířku jako křidélko, přičemž v nejvýhodnějším provedení je eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku uspořádaný přesně proti křidélku. Toto uspořádání umožňuje optimalizovat vlastnosti celého eliptického křídla. Takto uspořádaný eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku může mít relativně menší rozměry, což znamená výborné aerodynamické vlastnosti v cestovním režimu, při zachování vše^ podstatných funkcí potřebných pro bezpečné chování letadla při přetažení a letu blízko minimální rychlosti, která je s výhodou používána při přistávání.
Je výhodné, když je eliptickým prostředkem pro zvýšení vztlaku štěrbina eliptického tvaru, přičemž variantně může být uspořádaná jako pevná nebo jako výsuvná. Použití pevné štěrbiny eliptického tvaru je konstrukčně jednoduché a proto i výrobně levné. Použití výsuvné štěrbiny eliptického tvaru je konstrukčně složitější, ale na druhou stranu přináší možnost optimalizace vztlaku s ohledem na konkrétní situaci. V tomto případě je nejvýhodnější, když je výsuvná štěrbina eliptického tvaru vytvořena výsuvnou částí křídla.
Dále je výhodné, když je vztlaková klapka umístěná na odtokové hraně, přičemž je uspořádána na 30P/o hloubky profilu křídla. Toto uspořádání významně zvyšuje součinitel vztlaku křídla a také jeho plochu.
Velkou výhodou křídla, podle vynálezu, jsou výborné letové vlastnosti letadla, na kterém je použito. Jak je již výše uvedeno, má křídlo výborné aerodynamické vlastnosti v cestovním režimu a zároveň bezpečné chování při přetažení a letu blízko minimální rychlosti. Křídlo se vyznačuje jedinečnou kombinací prvků pokročilé vztlakové mechanizace, které přispívají k výraznému snížení minimální rychlosti letounu. Eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku, umístěný na náběžné hraně před křidélky, umožňuje křídlu pracovat při vysokých úhlech náběhu a chrání tím oblast křidélka před odtržením proudu. Tím je zaručeno bezpečné chování letounu při přetažení, a zároveň se tím zvyšuje součinitel vztlaku celého křídla.
,3 bhjašnerií sýkr&iu /Prohled obrázků-na výkrese-- /
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, na kterém obr. 1 znázorňuje celkový pohled na eliptické křídlo, obr. 2 znázorňuje v řezu pohled na uspořádání jednotlivých částí eliptického křídla, které obsahuje štěrbinu eliptického tvaru, která je uspořádána jako pevná, obr. 3 znázorňuje v řezu pohled na uspořádání jednotlivých částí eliptického křídla, které obsahuje štěrbinu eliptického tvaru, která je uspořádána jako výsuvná, a obr. 4 znázorňuje celkový pohled na letadlo obsahující eliptická křídla podle vynálezu.
Příklad převedení vynálezu
křídla 1 mají půdorysný eliptický tvar, přičemž eliptický tvar má v čelním pohledu i jejich spodní strana. Každé z eliptických křídel 1 obsahuje jednu vztlakovou klapku 3 uspořádanou na vnitřní části odtokové hrany 8 eliptického křídla 1. Vztlaková v
klapka 3 je uspořádána na 30% hloubky profilu eliptického křídla 1.
Každé z eliptických křídel 1 dále obsahuje jeden eliptický prostředek 4 pro zvýšení vztlaku uspořádaný na náběžné hraně 5 vnější části eliptického křídla 1, před křidélkem 6 uspořádaným na odtokové hraně 8 eliptického křídla 1.
Eliptický prostředek 4 pro zvýšení vztlaku má stejnou šířku jako křidélko 6, přičemž je uspořádaný přesně proti křidélku 6.
Eliptickým prostředkem 4 pro zvýšení vztlaků (ooFzjifje štěrbina 7 eliptického tvaru, která je uspořádána jako pevná. , . ,
Variantně je eliptickým prostředkem 4 pro zvýšení vztlaku (oEr. 3yštěrbina7 eliptického tvaru, která je uspořádána jako výsuvná, přičemž je vytvořena výsuvnou částí 9 eliptického křídla 1.
Průmyslová využitelnost
Eliptické křídlo,, pod levynálezu lze využít Jako křídlo jakéhokoliv typu letadla, zejména pak je s výhodou využitelné u ultralehkých typů letadel, kterým umožňuje zásadním způsobem zlepšit jejich letové parametry, a to zejména zvýšit jejich cestovní rychlost^při snížení minimální přistávací rychlosti a zásadním zvýšení jejich bezpečnosti zvýšení.
9
Seznam vztahových značek eliptické křídlo trup vztlaková klapka eliptický prostředek pro zvýšení vztlaku náběžná hrana křidélko štěrbina odtoková hrana £
výsuvný část » 3 ? i » 9

Claims (8)

1. Eliptické křídlo, zejména eliptické křídlo (1) letadla, připevněné v nejméně jednom páru k trupu (2), obsahující nejméně jednu vztlakovou klapku (3), vyznačující se tím, že obsahuje nejméně jeden eliptický prostředek (4) pro zvýšení vztlaku, uspořádaný na náběžné hraně (5) křídla, před nejméně jedním křidélkem (6) uspořádaným na odtokové hraně (8) křídla (1), přičemž eliptický prostředek (4) pro zvýšení vztlaku má stejnou šířku
2.
jako křidélko (6).
Eliptické křídlo* podle vyznačující se tím, že eliptický prostředek (4) pro zvýšení vztlaku je uspořádaný přesně proti křidélku (6).
3. Eliptické křídlo* podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že eliptickým prostředkem (4) pro zvýšení vztlaku je štěrbina (7) eliptického tvaru.
4. Eliptické křídlo^, podle nároku 3, vyznačující se tím, že štěrbina (7) eliptického tvaru je uspořádána jako pevná.
5. Eliptické křídlo* podle nároku 3, vyznačující se tím, že štěrbina (7) eliptického tvaru je uspořádána jako výsuvná.
6. Eliptické křídlo* podle nároku 5, v y z n a č u j í c í se t í m, že štěrbina (7) eliptického tvaru je uspořádána jako výsuvná, přičemž je vytvořena výsuvnou částí (9) křídla (1).
7. Eliptické křídlo,, podle některého z předchozích nároků, .•5 vyznačující se tím, že vztlaková klapka (3), umístěná na odtokové hraně
(8)Je uspořádána na 3C^7o hloubky profilu křídla (1).
CZ2013-635A 2013-08-16 2013-08-16 Eliptické křídlo CZ305029B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-635A CZ305029B6 (cs) 2013-08-16 2013-08-16 Eliptické křídlo

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-635A CZ305029B6 (cs) 2013-08-16 2013-08-16 Eliptické křídlo

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013635A3 true CZ2013635A3 (cs) 2015-04-01
CZ305029B6 CZ305029B6 (cs) 2015-04-01

Family

ID=52778120

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-635A CZ305029B6 (cs) 2013-08-16 2013-08-16 Eliptické křídlo

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305029B6 (cs)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101348170B (zh) * 2008-09-01 2010-08-11 北京航空航天大学 一种具有层流流动控制和分离控制的机翼结构

Also Published As

Publication number Publication date
CZ305029B6 (cs) 2015-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10710702B2 (en) Shape adaptive airfoil
US10625847B2 (en) Split winglet
US7300021B2 (en) Aerospace vehicle fairing systems and associated methods
US7992827B2 (en) Wings for aircraft
EP2952429B1 (en) Slideable divergent trailing edge device
CN110431076B (zh) 无尾飞机
US8789798B2 (en) Slat configuration for fixed-wing aircraft
US11834176B2 (en) Blended wing body aircraft
US20130313355A1 (en) Pitching stabilization means and a rotary wing aircraft including such means
CN103171758A (zh) 一种飞翼型飞机的增升方法
CN108100222B (zh) 飞行器的用于增大所产生的提升力的升力面
CZ2013635A3 (cs) Eliptické křídlo
WO2007137935A1 (en) Method of and apparatus for producing aerodynamic resistance on an aircraft
US8544790B2 (en) Aircraft
US8651429B2 (en) Blended cutout flap for reduction of jet-flap interaction noise
EP3551533B1 (en) Aircraft slat
WO2020124172A1 (en) Aerodynamic seals to reduce aerodynamic noise associated with aircraft high lift control surfaces
RU2502635C1 (ru) Механизированное крыло летательного аппарата
WO2018197956A1 (en) An aircraft
US20230286647A1 (en) Leading edge flap
KR101927339B1 (ko) 회전익기의 테일 붐과 회전익기
CN204197272U (zh) 一种新型可增加飞机载重量和航程的单固定翼飞行器
Marqués Flight stability and control of tailless lambda unmanned aircraft
CN117622467A (zh) 飞行器机翼
KR20210059370A (ko) 날개 양력과 추력 혼합형 수직이착륙 비행기