CZ2013129A3 - Puškohled s proměnným zvětšením - Google Patents

Puškohled s proměnným zvětšením Download PDF

Info

Publication number
CZ2013129A3
CZ2013129A3 CZ2013-129A CZ2013129A CZ2013129A3 CZ 2013129 A3 CZ2013129 A3 CZ 2013129A3 CZ 2013129 A CZ2013129 A CZ 2013129A CZ 2013129 A3 CZ2013129 A3 CZ 2013129A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
optical
distance
riflescope
optical member
eyepiece
Prior art date
Application number
CZ2013-129A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304284B6 (cs
Inventor
Antonín Mikš
Jiří Novák
Pavel Novák
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze - fakulta stavební
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze - fakulta stavební filed Critical České vysoké učení technické v Praze - fakulta stavební
Priority to CZ2013-129A priority Critical patent/CZ2013129A3/cs
Publication of CZ304284B6 publication Critical patent/CZ304284B6/cs
Publication of CZ2013129A3 publication Critical patent/CZ2013129A3/cs

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Telescopes (AREA)

Abstract

Optická soustava puškohledu s proměnným zvětšením je tvořena třemi optickými členy (1, 2, 3) a okulárem (4) ležícími na společné optické ose. Optické členy (1, 2, 3) jsou tvořeny jednou nebo více čočkami, z nichž alespoň jedna je čočka s plynule proměnnou ohniskovou vzdáleností. Vzdálenost (p´) roviny (.pi.´) obrazu vstupní pupily, vytvořené třemi optickými členy (1, 2, 3), od třetího optického členu (3), vzdálenost (p´´) roviny (.pi.´´) výstupní pupily od okuláru (4) a vzdálenost (s´) obrazové roviny (.ksi.´) od třetího optického členu (3) jsou pro zvolený rozsah hodnot zvětšení .GAMA.[.GAMA..sub.min.n., .GAMA..sub.max.n.] puškohledu konstantní. Zároveň je konstantní i vzdálenost (d.sub.1.n.) mezi prvním optickým členem (1) a druhým optickým členem (2), jakož i vzdálenost (d.sub.2.n.) mezi druhým optickým členem (2) a třetím optickým členem (3). Lámavosti (.fi..sub.1.n.), (.fi..sub.2.n.), (.fi..sub.3.n.) jednotlivých optických členů (1, 2, 3) puškohledu pro různá zvolená zvětšení (.GAMA.) a celková lámavost (.fi.) soustavy tří optických členů (1, 2, 3) pro zvolené zvětšení .GAMA. puškohledu a pro ohniskovou f.sub.4.n.´ použitého okuláru (4) jsou dány matematickými rovnicemi, uvedenými v patentovém nároku.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká optické soustavy puškohledu s proměnným zvětšením, který se skládá z optických členů s plynule proměnnou ohniskovou vzdáleností, které se při změně zvětšení neposouvají a zaujímají pevné místo v prostoru, a jejíž pozice roviny výstupní pupily a obrazové roviny zůstává neměnná pro různá zvětšení.
Dosavadní stav techniky
Puškohledy zaujímají významné postavení mezi teleskopickými optickými soustavami na trhu vzhledem k jejich masovému využití u střelných zbraní v oblasti sportovní i vojenské optiky. Optická soustava klasického puškohledu je tvořena objektivem, za kterým následuje převracecí soustava a okulár. Objektiv je nejčastěji tvořen tmeleným dubletem a u kvalitnějších puškohledů tripletem, složeným z tmeleného dubletu a z jednoduché čočky. Převracecí soustava je tvořena dvěma tmelenými dublety, které se v případě puškohledů s proměnným zvětšením vzájemně pohybují tak, aby poloha obrazu, vytvořeného objektivem a převracecí soustavou, zůstávala konstantní. Klasická konstrukce puškohledů, která je dnes komerčně nabízena, má několik nevýhod. Zejména se jedná o nutnost složité mechanické konstrukce, kde se dva členy převracecí soustavy musí velmi přesně pohybovat po nelineárních drahách, také mechanické dílce, ve kterých jsou uchyceny optické členy převracecí soustavy, musí být vyrobeny přesně, aby nedocházelo k rozostření obrazu při změně zvětšení puškohledu. Při změně zvětšení u těchto typů puškohledů dochází také k tomu, že poloha výstupní pupily za okulárem při změně zvětšení není konstantní a v určitých mezích se mění. Tyto zmiňované nedostatky odstraňuje navrhované řešení dle tohoto návrhu, kde nedochází k mechanickým pohybům jednotlivých členů, poloha výstupní pupily a obrazové roviny se při změně zvětšení nemění a zůstávají v konstantní vzdálenosti od okuláru, což současné typy puškohledů neumožňují.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody nutnosti přesného mechanického posuvu optických členů puškohledu, složité optomechanické konstrukce a nezachování polohy výstupní pupily při změně zvětšení odstraňuje puškohled s proměnným zvětšením podle předkládaného vynálezu.
Podstatou nového řešení je, že optická soustava puškohledu je tvořena třemi optickými členy a okulárem ležícími na společné optické ose. Optické členy jsou tvořeny jednou nebo více čočkami, z nichž alespoň jedna je čočka s plynule proměnnou ohniskovou vzdáleností. Vzdálenost p' roviny π' obrazu vstupní pupily, vytvořené těmito třemi optickými členy od třetího optického členu, jakož i vzdálenost p roviny π výstupní pupily od okuláru a vzdálenost s' obrazové roviny ξ' od třetího optického členu, jsou pro zvolený rozsah hodnot zvětšení fe [rmin,rmax] puškohledu konstantní. Zároveň je také konstantní i vzdálenost di mezi prvním a druhým optickým členem a vzdálenost d2 mezi druhým a třetím optickým členem. Lámavosti <pi, φ2, Ψ3 jednotlivých optických členů puškohledu pro různá zvolená zvětšení Γ jsou dány vztahy:
, (p(s’- p')(d2 + tpdg;') 1 d,[pg2s'(p'~s')-l· p’]' _d2+d2-(pps'-p'/<p(p'-s') dxd2 , d2+(p(s' -ρ'/^-φά^) d2 d2[p<p2s'(p' -/) + P'] kde p je vzdálenost středu vstupní pupily puškohledu od prvního optického členu a φ je celková lámavost soustavy tří optických členů, která je pro zvolené zvětšení Γ puškohledu a pro ohniskovou vzdálenost /4' použitého okuláru dána vztahem:
Výhodou uvedeného řešení je, že při změně zvětšení puškohledu je poloha tří optických členů neměnná a není tedy třeba konstruovat a vyrábět složitou mechaniku, tak jak je tomu u stávajících klasických puškohledů. Další výhodou je to, že polohy výstupní pupily a obrazové roviny se při změně zvětšení nemění a zůstávají v konstantní vzdálenosti od okuláru, což současné typy puškohledů neumožňují. Navrhované řešení odstraňuje nedostatky dřívějších řešení, kde se dva členy optické soustavy puškohledů musely vzhledem k sobě posouvat podél optické osy, zatímco v uvedeném řešení se členy optické soustavy neposouvají a zaujímají pevné místo v prostoru. Tímto řešením je též zjednodušena optomechanická konstrukce, může být snížena celková délka puškohledů a též je principiálně možno dosáhnout větších rozsahů zvětšení.
Objasnění výkresů
Puškohled s proměnným zvětšením a s neměnnou pozicí výstupní pupily je schematicky uveden na přiloženém výkrese.
Příklady uskutečnění vynálezu
Na přiloženém výkrese je příkladně znázorněno jedno z možných řešení tohoto puškohledů, a to puškohled tvořený čtyřmi optickými členy, umístěnými na společné optické ose. První tři optické členy mají plynule proměnnou ohniskovou vzdálenost resp. lámavost a čtvrtý člen představuje klasický okulár. Jedná se o první optický člen 1, který má lámavost druhý optický člen 2 mající lámavost (£2, třetí optický člen 3 s lámavostí (£>3 a čtvrtý optický člen, kterým je okulár 4 s lámavostí (£>4Každý z optických členů 1, 2 a 3 může být tvořen jednou nebo více čočkami, z nichž alespoň jedna má plynule proměnnou ohniskovou vzdálenost. Bod P je střed výstupní pupily, bod P' je obraz středu vstupní pupily vytvořený třemi optickými členy 1> 2, 3_optické soustavy, bod P je střed vstupní pupily optické soustavy puškohledů a spojnice těchto bodů je optická osa optické soustavy. Bod A' je obrazem osového bodu pozorovaného předmětu vytvořený prvními třemi optickými členy 1, 2 a 3 optické soustavy. Poloha roviny vstupní pupily π, roviny výstupní pupily π, roviny obrazu středu vstupní pupily π a roviny obrazu předmětu vytvořeného prvními třemi členy optické soustavy puškohledu, zůstává neměnná při změně zvětšení, jež je realizována změnou lámavostí tří optických členů 1, 2, 3 optické soustavy puškohledu, jejichž vzájemná pozice je konstantní. To znamená, že vzdálenost di mezi prvním optickým členem 1 a druhým optickým členem 2 a vzdálenost d2 mezi druhým optickým členem 2 a třetím optickým členem 3 je neměnná. Vzdálenost £ bodu XV od třetího optického členu 3, vzdálenost £ bodu P' od třetího optického členu 3 a vzdálenost p bodu P od okuláru 4 jsou pro zvolený rozsah hodnot zvětšení Γ e[rmin,Tmax] puškohledu konstantní, tj. nezávislé na zvětšení puškohledu. Při splnění této podmínky je také poloha bodu P středu výstupní pupily konstantní, tj. nezávislá na zvětšení puškohledu. Dále jsou zde vyznačeny vzdálenosti mezi jednotlivými členy optické soustavy puškohledu, a to d± mezí prvním optickým členem a druhým optickým členem 2, cfemezi druhým optickým členem 2 a třetím optickým členem 3.
Při realizaci tohoto řešení se předem volí vzdálenost dy mezi prvním optickým členem 1 a druhým optickým členem 2 objektivu a vzdálenost d2 mezi druhým optickým členem 2 a třetím optickým členem 3 objektivu. Tyto vzdálenosti se poté nemění. Podle požadavků kladených na výslednou optickou soustavu puškohledu, tj. podle toho, kde se má nacházet rovina výstupní pupily π se také zvolí vzdálenost š roviny obrazu předmětu, vytvořené prvními třemi optickými členy 1, 2 a 3 optické soustavy puškohledu, od třetího optického členu 3, vzdálenost p roviny vstupní pupily od optického prvního členu 1 a vzdálenost p’ roviny výstupní pupily od třetího optického členu 3. Dále se zvolí rozsah hodnot zvětšení objektivu Γ e [rmin,TmaJ, při kterém má puškohled pracovat a splňovat na něj kladené požadavky. V závislosti na ohniskové vzdálenosti použitého okuláru 4 se poté vypočte ohnisková vzdálenost f' resp. lámavost φ = 1/ f optické soustavy nacházející se před okulárem 4, to je soustavy optických členů 1, 2, 3, ze vztahu pro zvětšení Γ teleskopické soustavy puškohledu _ tanro' __f_ táno /4' ’ kde ω je úhel, jež svírá hlavní paprsek, to je paprsek procházející středem vstupní pupily optické soustavy, s optickou osou puškohledu v předmětovém prostoru a ω' je úhel, který svírá hlavní paprsek s optickou osou puškohledu v obrazovém prostoru za okulárem 4. Z výše uvedeného tedy pak vyplývá pro celkovou lámavost φ optické soustavy
Na základě takto předem zvolených zobrazovacích parametrů se pro každou hodnotu zvětšení Γ z intervalu [rmin,rmax] vypočítávají lámavosti g>i, £2, 23 jednotlivých optických členů 1, 2, 3 s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Lámavosti 2i, 22, 23 jednotlivých optických členů 1, 2, 3 optické soustavy puškohledu pro různá zvětšení Γ jsou dány následujícími vztahy:
1 dx dx[p<p2s'(p' - s') + p’}' m VPs' ~ P'! <P(p' ~ Δ *
| d2+(p(s'-p')(dx-(pd2p) d2 d1[pp2s\p'-s'} + p'\ kde p je vzdálenost středu vstupní pupily puškohledu od prvního optického členul, předmět se nachází v nekonečnu a φ je celková lámavost soustavy tří optických členů 1, 2 a 3 puškohledu. Obvykle se střed vstupní pupily ztotožňuje s polohou středu prvního optického členu 1 optické soustavy (p = 0). Při výpočtu parametrů tří optických členů 1, 2, 3 optické soustavy se postupuje tedy tak, že se zvolí hodnoty: Φ, s'> β, £L' gh a dz a z uvedených vztahů se pak vypočítají lámavosti ^ι, φ? a ¢3 tří optických členůl, 2, 3 optické soustavy před okulárem 4. Tento postup se opakuje pro různé hodnoty lámavosti φ resp. ohniskové vzdálenosti f'= 7/φ, přičemž hodnoty veličin s_', p, p_', d± a dg zůstávají konstantní.
Tyto lámavosti 21, 22, 23_tří optických členů 1, 2, 3 jsou nastavovány pomocí aktivních čoček s plynule měnitelnou lámavosti. Takto je zabezpečeno, že při změně zvětšení optické soustavy puškohledu zůstává obraz stále ostrý, poloha výstupní pupily se nemění a zároveň nedochází ke změně polohy jednotlivých optických členů puškohledu.
Změna zvětšení Γ optické soustavy puškohledu se realizuje pomocí změny ohniskové vzdálenosti resp. lámavosti tří optických členů 1, 2, 3 soustavy puškohledu ) před okulárem 4. Optické členy^., 2, 3 jsou, jak bylo uvedeno, tvořeny alespoň jednou čočkou s plynule proměnnou ohniskovou vzdáleností, jež funguje například na bázi kapalinových elektroaktivních čoček, u kterých se ohnisková vzdálenost dá pomocí elektromagnetického pole plynule měnit bez změny jejich pozice či geometrického uspořádání. Aktivní členy s plynule měnitelnou ohniskovou vzdáleností mohou být konstruovány i na jiných principech, např. na bázi membránových kapalinových čoček, čoček z tekutých krystalů, apod.
Průmyslová využitelnost
Optická soustava puškohledu podle vynálezu najde uplatnění zejména v oblasti sportovní a vojenské optiky jako součást zaměřovačích systémů střelných zbraní.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Optická soustava puškohledu s proměnným zvětšením vyznačující se tím, že je tvořena třemi optickými členy (1,2,3) a okulárem (4) ležícími na společné optické ose, kde první optický člen (1), druhý optický člen (2) a třetí optický člen (3) jsou tvořeny jednou nebo více čočkami, z nichž alespoň jedna je čočka s plynule proměnnou ohniskovou vzdáleností a kde vzdálenost (p) roviny (π') obrazu vstupní pupily, vytvořené třemi optickými členy (1,2,3), od třetího optického členu (3), vzdálenost (p”) roviny (π) výstupní pupily od okuláru (4) a vzdálenost (s') obrazové roviny (ξ') od třetího optického členu (3) jsou pro zvolený rozsah hodnot zvětšení Te [rmin,rmax] puškohledu konstantní, a zároveň je konstantní i vzdálenost (di) mezi prvním optickým členem (1) a druhým optickým členem (2), jakož i vzdálenost (d2) mezi druhým optickým členem (2) a třetím optickým členem (3), přičemž lámavosti (φι), (φ2), (q>3) jednotlivých optických členů (1,2,3) puškohledu pro různá zvolená zvětšení (Γ) jsou dány vztahy:
    ¢, 1 , <P(s'~ p'fid2 + ydfi) 1 íZ] d}[p<p2s'(p'-s’) +p']' _d}-\-d2-(pps' - p' / φ(ρ' - sj ďf
    1 ! d2+(p(s’- p’)(dx-(pd2p) d2 d2[p<p2s\p'-s') + p'] ' kde (p) je vzdálenost středu vstupní pupily puškohledu od prvního optického členu (1) a φ je celková lámavost soustavy tří optických členů (1,2,3), která je pro zvolené zvětšení Γ puškohledu a pro ohniskovou vzdálenost použitého okuláru (4) dána vztahem:
CZ2013-129A 2013-02-21 2013-02-21 Puškohled s proměnným zvětšením CZ2013129A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-129A CZ2013129A3 (cs) 2013-02-21 2013-02-21 Puškohled s proměnným zvětšením

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-129A CZ2013129A3 (cs) 2013-02-21 2013-02-21 Puškohled s proměnným zvětšením

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304284B6 CZ304284B6 (cs) 2014-02-12
CZ2013129A3 true CZ2013129A3 (cs) 2014-02-12

Family

ID=50064932

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-129A CZ2013129A3 (cs) 2013-02-21 2013-02-21 Puškohled s proměnným zvětšením

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2013129A3 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7436587B2 (en) * 2006-03-23 2008-10-14 Mitutoyo Corporation Variable focal length constant magnification lens assembly
DE102011000685B3 (de) * 2011-02-11 2012-08-09 Schmidt & Bender Gmbh & Co. Kg Zielfernrohr mit Korrekturfeldlinse
CZ24834U1 (cs) * 2012-04-24 2013-01-21 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Membránová kapalinová čočka

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304284B6 (cs) 2014-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10451888B2 (en) Reticle for optical sighting devices
US7586675B2 (en) Optical device with increased depth of field
US9494787B1 (en) Direct view zoom scope with single focal plane and adaptable reticle
EP2799918A1 (en) Wavelength selective swith
US3529882A (en) Combined day and night viewing telescope
GB1181149A (en) Improvements in or relating to Day and Night Glasses
KR20240083083A (ko) 고저배율 절환 조준경 광학계
CN102520514B (zh) 新型高精度微光瞄准镜
US20140029092A1 (en) Optical system, in particular a telescope
US9285576B2 (en) Stereoscopic microscope
EP1779171A2 (de) Vorrichtungen zum vergrössernden betrachten eines objekts
CZ2013129A3 (cs) Puškohled s proměnným zvětšením
US2963942A (en) Binocular telescopes
US9891022B2 (en) Optical sight
RU2331035C1 (ru) Прицел с переменным увеличением
RU2700020C2 (ru) Оптический прицел с дискретной сменой увеличения
US2015527A (en) Eye-piece having optical members that consist of a lens system and a prism system
CZ25684U1 (cs) Puškohled s proměnným zvětšením
US1563373A (en) Range finder
RU184538U1 (ru) Бинокулярная наблюдательная система ночного видения
GB1153311A (en) Improvements in or relating to Periscopes
US2407219A (en) Optical system
US7466481B2 (en) Binocular with disparate fields of view
US754076A (en) Low-power telescope.
CZ2012896A3 (cs) Objektiv s promennou ohniskovou vzdáleností

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20180221