CZ20131088A3 - Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy - Google Patents

Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy Download PDF

Info

Publication number
CZ20131088A3
CZ20131088A3 CZ2013-1088A CZ20131088A CZ20131088A3 CZ 20131088 A3 CZ20131088 A3 CZ 20131088A3 CZ 20131088 A CZ20131088 A CZ 20131088A CZ 20131088 A3 CZ20131088 A3 CZ 20131088A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
biomass
reactor
graphite
gas
thermal decomposition
Prior art date
Application number
CZ2013-1088A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305321B6 (cs
Inventor
Václav Bejlek
Petr Hutla
Petr Jevič
Original Assignee
Atea Praha, S. R. O.
Výzkumný ústav zemědělské techniky, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atea Praha, S. R. O., Výzkumný ústav zemědělské techniky, v.v.i. filed Critical Atea Praha, S. R. O.
Priority to CZ2013-1088A priority Critical patent/CZ305321B6/cs
Publication of CZ20131088A3 publication Critical patent/CZ20131088A3/cs
Publication of CZ305321B6 publication Critical patent/CZ305321B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/10Biofuels, e.g. bio-diesel

Abstract

Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy za nepřístupu kyslíku, tvořený dávkovačem biomasy (1), umístěným nad topné těleso (12), které je uložené v zplyňovací komoře (8), která ústí ve svojí spodní části do sběrného koše (11) uhlíkové složky. Topné těleso (12) je vytvořeno tepelnou grafitovou plochou (3) s přívodem elektrického proudu (2), na jejímž rubu je uložena grafitová folie (4), pod kterou je uložena grafitová izolace (5), jejíž rub je upevněn ke stěně (6) reaktoru. Zplyňovací komora (8) je opatřena odvodem (9) plynu.

Description

Vynález se týká reaktoru pro velmi rychlý termický rozklad biomasy, představující hlavní část zařízení pro zpracování biomasy na bionaftu, plyn a uhlík z obnovitelných zdrojů, které lze zařadit do oboru paliv a energetiky.
Dosavadní stav techniky
Stav techniky zaměřený na náhradu vytěžitelného paliva, kterým je nafta, dosáhlo fáze, kdy vznikla technologie výroby syntetické nafty z obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje použitelné pro tuto náhradu jsou zvláště zemědělské plodiny jako řepka, slunečnicezsója a jiné olejnaté plodiny. Tato biomasa byla základem pro palivo prvé generace, které vzniklo ve formě přidávané substance k palivové naftě v určitém procentu. Palivem byl například vylisovaný upravený řepkový olej, který v sobě obsahuje energii využitelnou spalovacími motory. Nevýhodou je, že bylo pouhým přídavkem paliva, kterým byla skutečná nafta, neboť spalování pouze samotného řepkového oleje nemělo všechny vlastnosti potřebné pro využití u dieselových motorů. Toto uvedené přídavkové palivo vzniká z olejnatých rostlin o které je v případě jejich použití na palivo ochuzen potravinový řetězec. Uvedená biomasa je kvalitním krmivém pro zvířata, proto obsáhlejší pěstování olejnatých plodin pro průmyslové zpracování snižuje využitelnost zemědělského půdního fondu z pohledu výživy zvířat i lidí.
Došlo proto k odzkoušení výroby paliva druhé generace, které řeší i předložené řešení. Základem paliva druhé generace jsou obnovitelné biologické suroviny, které nejsou používané v potravinovém řetězci, tedy nejsou krmivém, jsou většinou biologickým odpadem určeným ke hnojení půdy nebo topení místo pevného paliva. Takovou surovinou je zvláště sláma a odpady z obilí. Patří sem ale i odpady z kukuřice a řady dalších plodin jako pokrutiny, které vzniknou po lisování řepky, sójiz a jiných olejnin, dále dřevo, papír, masokostní moučky, kaly z čistíren.
Známá technologie výroby bionafty z těchto surovin,, probíhá formou tepelného rozkladu biomasy, příkladem je rozdrcená sláma do co nejmenších částí. Biomasa v prachové formě je vpravena do krakovacího reaktoru s horkou olejovou lázní. V této lázni, vzhledem k vysoké teplotě oleje, dochází ke změně pevného skupenství biomasy v plynné skupenství. Plyn je poté zchlazován, dojde k jeho kondenzaci. Kondenzační frakcí je směs vody a bionafty. Voda se odděluje od bionafty odstředěním. Vzniká ještě zbytkový plyn, jenž se nepodařilo zkondenzovat, který je použit k vyhřívání pracovní lázně a má i další energetické využití. Ze směsi ohřátého oleje se za pomoci kalového čerpadla a filtrů odděluje poměrně čistá popelovina s uhlím. Jde o formu dřevěného uhlí.
Uvedený postup má poměrně slibnou výtěžnost bionafty s velmi dobrými vlastnostmi, které jsou srovnatelné s naftou přírodní, bionafta má dokonce vyšší cetanové číslo. Dalším produktem je i poměrné značné množství energeticky významného plynu, který se nepodařilo zkondenzovat, ten lze však energeticky zhodnotit. Uvedený známý způsob řešení je termický rozklad organické hmoty, nazýván pyrolýza. Tento postup má však nevýhodu v tom, že dochází při procesu výroby bionafty, plynu a dřevěného uhlí, k postupné ztrátě pracovní frakce - ohřátého oleje, který je prostředník celého postupu. Úbytek této pracovní složky je natolik významný, že znehodnocuje celý postup výroby bionafty. Olej, který je při procesu nezbytným prostředníkemje poměrně drahý a jeho úbytek je z hlediska ekonomiky provozu citelný. Od tohoto výrobního postupu, který probíhá v krakovacím reaktoru, bylo proto upuštěno.
Známým řešením pro zpracování bionafty, který neužívá výše uvedený postup krakovacího reaktoru s horkou olejovou lázní, je zařízení umožňující metodu rychlé pyrolýzy podle CZ UVX, 22801 o názvu5Zařízení pro zpracování biomasy na bionaftu a vedlejší složky.5 Toto řešení je založeno na rozkladu biomasy v uzavřeném prostoru za nepřístupu vzduchu. Dopadem prachových částic biomasy na plochu zplyňovacího topného tělesa ve tvaru trychtýře s dotykovou teplotou, okolo 380°Ό, dojde k změně pevné prachové látky
A v plyn, který prochází zplyňovací komorou vytvořenou rubovou stěnou trychtýře zplyňovacího topného tělesa a vnitřní stěnou obalu zařízení. Plyn v horní části vstupuje do výstupního potrubí, které je opatřeno chladičem plynové složky. Zde zchlazený plyn z velké části, kapalní a je zachycen v jímce kapalné složky. Indukční topné těleso vytvářející dotykovou teplotu okolo 380PC se ukázalo z pohledu kvality i kvantity zplyňované složky málo účinné. Po dopadu prachových částic biomasy dochází k zplynění pevné hmoty za cca 2 sekundy a štěpí se menší množství bočních řetězců vysokomolekulárních látek nežli při teplotách vyšších. Problém byl rovněž s rychlostí zchlazování zplyněné složky, která procházela chladičem po rubové straně trychtýřovitého zplyňovacího topného tělesa, které bylo obtížně izolovatelné vůči zchlazované zplyněné složce. Rychlost zchlazení je nutnou podmínkou kvalitního procesu pyrolýzy, zchlazení zamezí vzniku plynných složitých organických sloučenin, které jsou nežádoucí, z pohledu energetického, ale i životního prostřední. Nevýhodou při uvedené konstrukci zařízení byla rovněž obtížná ochrana přívodních kabelů elektrického proudu a čidel, vzhledem ktomu, že tyto prvky se nalézaly v kanálu odvodu zplyňované složky, kde bylo prostředí poměrně vysokých teplot a kondenzace. Tyto prvky byly proto často poruchové.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje v podstatné míře reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy, využívající dávkovač biomasy, umístěný nad topné těleso, které je uložené v zplyňovací komoře a konec zplyňovací komory ústí do sběrného koše uhlíkové složky, podle vynálezu,jehož podstata spočívá v tom, že topné těleso tvoří tepelná grafitová plocha s přívodem elektrického proudy na jejímž rubu je vytvořena grafitová folie, pod kterou je vytvořena grafitová izolace, jejíž rub je upevněn ke stěně reaktoru. Grafitová plocha může mít tvar plochy rovinné, ale i tvar plochy kuželové, to v případě, že zplyňovací komora je ve tvaru kužele. Odvod plynu je vyústěn ze zplyňovací komory tak, že plyn, který je zchlazován,nepřichází do styku s rubovou částí topného tělesa, což zkvalitňuje jak funkci topného tělesa při ohřevu biomasy, tak urychluje kondenzaci plynu; jelikož plyn vzniklý suchou destilací není při cestě k zchlazení, již od topného tělesa přihříván.
Výhodné je, že stěna reaktoru, která má na líci upevněnu grafitovou izolaci, má minimálně v místech této izolace na rubu stěny reaktoru upevněnu keramickou izolaci. Dochází tak k vyrovnané kvalitní funkci celého topného tělesa, neboť došlo k omezení jeho tepelných ztrát.
Rovněž je výhodné, že topné těleso má vůči vodorovné ose sklon 70^. Tento sklon plně vyhovuje tomu, aby prášková biomasa po dotyku s plochou topného tělesa dosáhla změny skupenství z pevného na plynné a část biomasy změněná na uhlíkovou složku byla vlastní hmotností sunuta po této šikmé ploše do sběrného koše uhlíkové složky.
Konstrukce reaktoru pro velmi rychlý termický rozklad biomasy umožňující metodu rychlé pyrolýzy, otevírá možnost získat z odpadu, jako je sláma, pokrutiny, odpadové dřevo, ale i vysušené čistírenské odpady, energetické látky, kterými je bionafta, plyn a téměř čistý uhlík. Z 1A000 kg biomasy lze vytěžit okolo 400 kg bionafty, 150 kg vody, 300 kg čistého uhlíku, včetně organických látek,a 2GÍ% hmotnostních nezkapalněného plynu.
Při porovnání výtěžnosti konkrétní plodiny, kterou je řepka, lze z plodiny sklizené z 1 ha vyrobit: při vylisování řepkového oleje, palivo'prvé generace, méně výhřevná bionafta - metylester řepkového oleje o množství \400 I. Z téže výměry 1 ha sklizená rostlina řepky, upravená pro zpracování a zpracovaná zařízením provozujícím rychlou pyrolýzu, podle vynálezu, lze vyrobit množství 10,000 litrů bionafty dobré kvality o výhřevnosti 40 MJ/kg. Zpracováním této plodiny vznikne navíc ještě cca 20 % hmotnostních plynu a
V
3Q^/o hmotnostních čistého uhlíku 98% - dřevěného uhlí. Zbytkový plyn lze po zachycení do plynojemu spalovat v motorech kogeneračních jednotek, tedy vyrábět elektrickou energii s produktem ohřáté vody. Dřevěné uhlí lze rovněž použít pro topení nebo k výrobě filtrů.
Zařízení podle vynálezu, které využívá proces pyrolýzy biomasy za nepřístupu kyslíku při vyšší teplotě okolo 500°C, dosahuje vyšší kvantity štěpení bočních řetězců z vysokomolekulárních organických látek, kdy dochází k přeměně makromolekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík. Technické řešení rektoru, jehož pracovním médiem je tepelná grafitová plocha umožňující suchou destilaci na základě ohřevu zdrojem střídavého proudu, dosahuje vyrovnaných stabilních parametrů ohřevu, konstrukčně je vyřešena spolehlivost funkce přívodních kabelů elektrického proudu a rovněž došlo k markantnímu snížení poruchovosti čidel snímajících teploty. Konstrukce vyřešila dále i tepelné ztráty topného tělesa a změna konstrukce odvodu plynu dosáhla zvýšenou kvalitu ochlazování plynu vzniklého suchou destilací. Těchto účinků bylo dosaženo zvýšeným systémem izolací tepelného zdroje a změnou konstrukce reaktoru.
Přehled obrázků na výkrese f f </
Přiklad provedení řešení dle vynálezu, představuje schématický obrat- <
----- if reaktoru pro velmi rychlý termický rozklad biomasy v řezuv ·; £ f \ t1
Příklad provedení vynálezu
Reaktor 10 pro velmi rychlý termický rozklad biomasy sestává z dávkovače 1 biomasy, který ústí nad topné těleso 12, které je uloženo ve zplyňovací komoře 8. Topné těleso 12 tvoří tepelná grafitová plocha 3, která je napojena na přívod elektrického proudu 2. Na rubu tepelné grafitové plochy 3 je upevněna grafitová folie 4, na jejímž rubu je připevněna grafitová izolace 5, která je svou rubovou stranou připevněna na stěnu 6 reaktoru. Z druhé strany je na stěnu 6 reaktoru připevněna keramická izolace 7. Zplyňovací komora 8 je opatřena vy horní části odvodem plynu 9 a konec zplyňovací komory 8 je umístěn nad sběrný koš 11 uhlíkové složky.
Funkce reaktoru pro velmi rychlý termický rozklad biomasy, podle přiloženého obrazu příkladu provedení je následující. Neznázorněný dopravník dopravuje biomasu do dávkovače 1 biomasy. Biomasa, kterou může být například obilná sláma, je připravena pro využití v uvedeném reaktoru tak, že sláma je slisována do pelet, případně dosušena, aby vlhkost dosáhla úrovně pod 10j%, ta je rozdrcena na prachové částice o velikosti cca 200 μ/' V tomto prachovém stavu je dávkovačem 1 biomasy^ biomasa rozprostřena rovnoměrně po topném tělese 12, kterou představuje tepelná grafitová plocha 3, která má vůči vodorovné ose sklon 7Q0· Tepelná grafitová plocha 3 může mít tvar plochy rovinné, jako v případě zobrazeného příkladu provedení, může mít ale i tvar kuželové plochy, nebo i plochy dalších plynulých křivek.
Celý postup zpracování biomasy probíhá ve zcela uzavřeném prostoru zařízení, bez přístupu vzduchu, ale za normálního atmosférického tlaku. Za této podmínky dochází k očekávanému výsledku procesu tepelného rozkladu biomasy. Dopadem prachových částic biomasy na tepelnou grafitovou plochu_3 s vysokou dotykovou teplotou, okolo 500^ ΛΌ, dojde k okamžité změně pevné prachové látky v plyn, rychlost termického rozkladu se pohybuje okolo 0,2 sekund] po dopadu na tepelnou grafitovou plochu 3. Vzniklý plyn odchází zplyňovací komorou 8 potrubím odvodu 9 plynu, kde je dále osazen neznázornéný chladič plynové složky. Zde zchlazený plyn z velké částix kapalní a je zachycen v neznázorněné jímce kapalné složky. Část plynu, který se nezdařil zkapalnit, odchází například do neznázorněného plynojemu. Tento plyn může být využíván k dosoušení biomasy, k ohřevu vody nebo jako palivo pro motory kogeneračních jednotek. Část prachové složky po dotyku na zplyňovacim topném tělese 12 mění strukturu v téměř čistý uhlík, což je forma dřevěného uhlí, které gravitací padá směrem k spodnímu vyústění zplyňovací komory 8, kde je umístěn sběrný koš 11 uhlíkové složky, odkud je odváděn a zpracován. Uhlíková složka je vlastně známé dřevěné uhlí, které má využití pro topení, nebo lze využít do různých druhů filtrů, vzhledem k vysokým absorpčním schopnostem.
Pro omezení kolísání teploty tepelné grafitové plochy 3 a ztrát tepla při procesu je tepelná grafitová plocha 3 opatřena na rubu grafitovou folií 4, na jejímž rubu se nachází vrstva grafitové izolace 5ťnapříklad ve formě grafitové pěny. Grafitová folie 4 má za účel stabilizovat strukturu tepelné grafitové plochy 3 a zvyšuje tak její životnost. Grafitová izolace 5 má za účel tepelnou i elektrickou izolaci vůči stěně 6 reaktoru, na kterou je připevněna svojí rubovou stranou. Pro zvýšení tepelné izolace je vhodné opatřit rubovou stěnu 6 reaktoru minimálně v místech, kde na lícovou stěnu reaktoru 6 je připevněna grafitová izolace 5, keramickou izolací 7, což zhospodárňuje celý popsaný proces suché destilace.
- ί - ·
Průmyslová využitelnost
Zařízení je použitelné ve všech odvětvích, kde je vhodné likvidovat *'7 odpady organického původu Jako/sláma a odpady z obilí, odpady z kukuřice a řady dalších plodin jako pokrutiny, které vzniknou po lisování řepky, sóji a jiných olejnin, dále dřevo, papír, masokostní moučky, kaly z čistíren, ale i chlévská mrva a kejda. Jde tedy zvláště o odvětví potravinářského průmyslu, zemědělství,ale i lesního průmyslu.
Seznam technických prvků :
Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy
1. dávkovač 1 biomasy
2. přívod elektrického proudu 2 plocha
3. tepelná grafitová deska 3
4. grafitová folie 4
5. grafitová izolace 5
6. stěna 6 reaktoru 10
7. keramická izolace 7
8. zplyňovací komora 8
9. odvod 9 plynu
10. reaktor 10
11. sběrný koš 11 uhlíkové složky
12. topné těleso 12

Claims (3)

1. Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy za nepřístupu kyslíku, tvořený dávkovačem biomasy (1), umístěným nad topné těleso (12), které je uložené vzplyňovací komoře (8), která ústí ve svojí spodní částí do sběrného koše (11) uhlíkové složky, vyznačující se tím, že topné těleso (12) tvoří tepelná grafitová plocha (3) s přívodem elektrického proudu (2), na jejímž rubu je uložena grafitová folie (4), pod kterou je uložena grafitová izolace (5)^ jejíž rub je upevněn ke stěně (6) reaktoru, a zplyňovací komora (8) je opatřena odvodem (9) plynu.
2 Reaktor podle nároku 1, vyznačující se tím, že stěna reaktoru (6| která má na líci upevněnu grafitovou izolaci (5)zmá na rubu stěny reaktoru (6) upevněnu keramickou izolaci (7).
3. Reaktor podle nejméně jednoho z uvedených nároků, vyznačující se t í m, že topné těleso (12) má vůči vodorovné ose sklon 70f.
CZ2013-1088A 2013-12-30 2013-12-30 Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy CZ305321B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1088A CZ305321B6 (cs) 2013-12-30 2013-12-30 Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-1088A CZ305321B6 (cs) 2013-12-30 2013-12-30 Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20131088A3 true CZ20131088A3 (cs) 2015-07-29
CZ305321B6 CZ305321B6 (cs) 2015-07-29

Family

ID=53677745

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-1088A CZ305321B6 (cs) 2013-12-30 2013-12-30 Reaktor pro velmi rychlý termický rozklad biomasy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ305321B6 (cs)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3721006C1 (en) * 1987-06-25 1988-12-22 Berlin Consult Gmbh Apparatus for low-temperature pyrolysis of biomass
DE102005049375A1 (de) * 2005-10-15 2007-04-26 Forschungszentrum Karlsruhe Gmbh Verfahren zur Herstellung und Vorbereitung von Schnellpyrolyseprodukten aus Biomasse für eine Flugstrom Druckvergasung
RU2324861C2 (ru) * 2006-06-16 2008-05-20 Владимир Александрович Глушков Установка для пиролиза углеводородного сырья - биомассы
NL2000772C2 (nl) * 2007-07-22 2009-01-23 Btg Bioliquids B V Pyrolyse-reactor.
US8404909B2 (en) * 2009-12-09 2013-03-26 Chevron U.S.A. Inc. Method for capturing carbon dioxide from biomass pyrolysis process
DE102010018197A1 (de) * 2010-04-26 2011-10-27 Stadtwerke Rosenheim Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zur Vergasung von Biomasse
CN102329631B (zh) * 2011-09-01 2013-09-25 南京大学 一种旋转刮板式生物质热裂解反应器
CZ25944U1 (cs) * 2013-07-22 2013-10-08 Az Eco Energy, Spol. S R.O. Reaktor pro pyrolýzu pevného sypkého organického odpadu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ305321B6 (cs) 2015-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
He et al. Effects of pyrolysis temperature on the physicochemical properties of gas and biochar obtained from pyrolysis of crop residues
Abdullah et al. Bio-oil derived from empty fruit bunches
Sellin et al. Oxidative fast pyrolysis of banana leaves in fluidized bed reactor
Maglinao Jr et al. Fluidized bed gasification of high tonnage sorghum, cotton gin trash and beef cattle manure: Evaluation of synthesis gas production
Shrivastava et al. Investigation of physicochemical properties of oil palm biomass for evaluating potential of biofuels production via pyrolysis processes
Abdullah et al. Fast pyrolysis of empty fruit bunches
Debdoubi et al. The effect of heating rate on yields and compositions of oil products from esparto pyrolysis
Kim et al. Fast pyrolysis of chicken litter and turkey litter in a fluidized bed reactor
Sirijanusorn et al. Pyrolysis of cassava rhizome in a counter-rotating twin screw reactor unit
US8558044B2 (en) Biochar generator and associated methods
Rahman Pyrolysis of water hyacinth in a fixed bed reactor: Parametric effects on product distribution, characterization and syngas evolutionary behavior
US20120024843A1 (en) Thermal treatment of carbonaceous materials
Çağlar et al. Conversion of cotton cocoon shell to liquid products by pyrolysis
da Silva Miranda et al. Charcoal production from waste pequi seeds for heat and power generation
Çağlar et al. Conversion of cotton cocoon shell to hydrogen rich gaseous products by pyrolysis
Madhu et al. Production and upgradation of cotton shell pyrolytic oil for biofuel from flash pyrolysis by fluidized bed reactor
Guo et al. Pyrolysis characteristics of corn stalk with solid heat carrier
Cardona et al. Valorization of banana residues via gasification coupled with electricity generation
WO2009060461A2 (en) Method and apparatus for producing fuel gas from biomass
Roy et al. Production of biochar briquettes from torrefaction of pine needles and its quality analysis
Prasad et al. Thermal degradation and gasification characteristics of Tung Shells as an open top downdraft wood gasifier feedstock
RU2451880C2 (ru) Способ переработки углеродсодержащих твердых веществ методом быстрого пиролиза (варианты)
Sadaka Gasification of raw and torrefied cotton gin wastes in an auger system
US8772559B2 (en) Biochar generator and associated methods
Preradovic et al. Torrefaction: Process Review

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20201230