CZ2010567A3 - Zubní kartácek - Google Patents

Zubní kartácek Download PDF

Info

Publication number
CZ2010567A3
CZ2010567A3 CZ20100567A CZ2010567A CZ2010567A3 CZ 2010567 A3 CZ2010567 A3 CZ 2010567A3 CZ 20100567 A CZ20100567 A CZ 20100567A CZ 2010567 A CZ2010567 A CZ 2010567A CZ 2010567 A3 CZ2010567 A3 CZ 2010567A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hollow
head
toothbrush
capillary
cartridge
Prior art date
Application number
CZ20100567A
Other languages
English (en)
Inventor
Podolák@Miroslav
Original Assignee
Podolák@Miroslav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Podolák@Miroslav filed Critical Podolák@Miroslav
Priority to CZ20100567A priority Critical patent/CZ2010567A3/cs
Publication of CZ2010567A3 publication Critical patent/CZ2010567A3/cs

Links

Landscapes

  • Brushes (AREA)

Abstract

Zubní kartácek (1, 1a, 1b) zahrnuje dutý zásobník (4), který je na svém volném konci opatren otvorem pro napojení tlakové vody, v dutém zásobníku (4) je uložen koncentrovaný prostredek pro desinfekci, obtékaný tlakovou vodou pro zredení tohoto koncentrovaného desinfekcního prostredku, pricemž dutý zásobník (4) na opacném konci navazuje na dutou prechodovou cást pro prutok zredeného desinfekcního roztoku do duté hlavy (2) a do jejích trysek (7). Hlava (2) je zploštelá a má tlouštku se štetinami (6) do 1 cm. Výhodne je tlouštka hlavy (2) bez štetin (6) do 0,5 cm. Hlava (2) je opatrena na své funkcní ploše nejméne jedním trsem štetin (6), pritom trsy štetin (6) jsou prednostne rovnomerne obklopeny tryskami (7) po celé funkcní ploše hlavy (2) pro stríkání zredeného desinfekcního roztoku. Funkcní plocha hlavy (2) obsahuje 20 až 30 trysek (7) o svetlosti do 0,25 mm. Prechodová cást je vytvorena jako dutý dávkovac (3), na nemž je navlecena prevlecná hadice (23), nebo je vytvorena jako homogenizacní trubice (38). Uvnitr v dutého zásobníku (4) muže být uložen vak (14) z pružného, zdravotne nezávadného materiálu, který je na jednom konci pevne uchycený na strane prilehlé k volnému konci dutého zásobníku (4) napojeného na tlakovou vodu, a na protilehlém konci je opatren tesnením (21), do nehož je zatlacena zátka (20). Uvnitr vaku (14) je umístena pod celé jeho délce dutá kapilára (15), která je uvnitr vaku (14) opatrena vstupními otvory (17), dále dutá kapilára (15) prochází zátkou (20) a zasahuje až do patrony (19, 19b) dávkovace (3), a dutá kapilára (15) do patrony (19) dávkovace (3) vyústuje svým výstupním otvorem (32). Patrona (19, 19b) je vy

Description

(57) Anotace:
Zubní kartáček (1. 1 a. 1 b) zahrnuje dutý zásobník (4). který je na svém volném konci opatřen otvorem pro napojeni tlakové vody, v dutém zásobníku (4) je uložen koncentrovaný prostředek pro desinfekci. obtékaný tlakovou vodou pro zředěni tohoto koncentrovaného desinfekčního prostředku, přičemž dutý zásobník (4) na opačném konci navazuje na dutou přechodovou část pro průtok zředěného desinfekčního roztoku do dutéhlavy (2) a do jejích trysek (7). Hlava (2) je zploštěláa má tloušťku se štětinami (6) do 1 cm. Výhodně je tloušťka hlavy (2) bez štětin (6) do 0.5 cm. Hlava (2) jc opatřena na své funkční ploše nejméně jedním trsem štětin (6\ přitom trsy štětin (6) jsou přednostně rovnoměrně obklopeny tryskami (7) po celé funkční ploše hlavy (2) pro stříkání zředěného desinfekčního roztoku. Funkční plocha hlavy (2) obsahuje20 až 30 trysek(7) o světlosti do0.25 mm.
Přechodová část jc vytvořena jako dutý dávkovač (3), na němž je navlečena přev léčná hadice (23). něho je vytvořena jako homogenizační trubice (38). Uvnitř v dutého zásobníku (4) může být uložen vak (14) z pružného, zdravotně nezávadného materiálu, který je na jednom konci pevně uchycený na straně přilehlé k volnému konci dutého zásobníku (4) napojeného na tlakovou vodu, a na protilehlém konci je opatřen těsněním (21). do něhož je zatlačena zátka (20). Uvnitř vaku (14) je umístěna pod celé jeho délce dutá kapilára( I 5), která je uvnitř vaku (14) opatřena vstupními otvory (17). dále dutá kapilára (15) prochází zátkou (20) a zasahuje až do patrony (19. 19b) dávkovače (3), a dutá kápi iára (15) do patrony (19) dávkovače (3) vyúsťuje svým výstupním otvorem (32). Patrona (19, 19b) jc vytvarovaná ve své horní části do průtočného průřezu (30) ve tvaru písmene Γ, nebo průtočného průřezu (3 I) ve tvaru písmene 1, nebo průtočného průřezu (39b) ve tvaru písmene V. Uvnitř zásobníku (4) mohou být uloženy granule (36) koncentrovaného desinfekčního prostředku, omývané tlakovou vodou, přičemž dutý zásobník (4)je na svém konci přivráceném khlavě (2) zubního kartáčku (la) opatřen přes celý svůj průřez sítkem (37) pro průchod ředěného desinfekčního prostředku do přechodové části vytvořené jako homogenizační trubice (38).
Zubní kartáček
Oblast techniky
Vynález se týká zubního kartáčku, zahrnujícího rukojeť a dutou hlavu se štětinami a tryskami.
Dosavadní stav techniky
Běžné zubní kartáčky zahrnují rukojeť napojenou na hlavu kartáčku se štětinami na funkční ploše. Tyto zubní kartáčky jsou většinou zploštělé podélně, a mají nejmenší tloušťku v nárysu. Poskytují možnost čištěni zubů a jsou účinné při čištění zdravých zubů. Jsou jednoduché na výrobu i při použití. Při čištění kontaminovaných zubů, nebo zubů se zubním kazem, však neodstraňují veškerou kontaminaci, navíc ji většinou rozšiřují během čištění, Měly by se proto často vyměňovat, což se obvykle nedodržuje. Při čištění zadních částí zubů není možno využít čisticího účinku kartáčku, pro omezený čisticí pohyb v těchto prostorách. Tímto kartáčkem se obtížně čistí mezizubní prostory. Stržené nečistoty při čištění zůstávají obvykle nadále v mezizubních prostorech či v rýhách mezi zuby a dásněmi. Použití dentálních nití pro zadní stoličky je obtížné a zdlouhavé, a spíše neproveditelné, a tím neúčinné.
Je znám a běžně používán elektrický zubní kartáček, který sice usnadňuje čištění, ale nezvyšuje jeho účinnost.
V poslední době jsou rozšířeny přístroje pro čištění zubů a ústní dutiny, opatřené tryskou, z níž vystřikuje během čištění voda. Tryska může být vybavena různými nástavci pro změnu světlostí trysky, podle volby uživatele. Uživatel si může měnit i tlak vody, např. od 1 atm. do 5 atm. Velká světlost trysky přináší větší tlak vody, což vede k vyšší účinnosti čištění. To však může způsobovat, při zvýšeném tlaku vody bolest nebo i poranění dásní. Musí se čistit jeden zub po druhém, jednotlivě. Při použití desinfekčního roztoku se musí desinfekční roztok namíchat napřed a naplní se jím nádržka jednorázově.
Je znám elektrický zubní kartáček s rotujícími štětinami v hlavě mezi nimiž je situována tryska s přívodem tlakové vody. Účinek štětin je zvýšen tryskající vodou. Nevýhodou je nákladnost kartáčku a jeho poruchovost. Lze předpokládat, že zadní stoličky jsou méně přístupné a jejich čištění nedostatečné.
KR 2008 0065 264 A popisuje elektrický čistič zubů používající princip vodní trysky. Elektrický zubní kartáček využívající chrlení vody je opatřen prostředky k hladkému odstranění cizích materiálů zachycených mezi zuby, k užití síly proudění a třecího působení vody. Hlava mající kulatý tvar, která se vkládá při užití do uživatelových ú^t, je Ing.αΑ'Α umístěna na přední části tyče zubního kartáčku. Na hlavě kartáčku je vytvořeno několik trysek. Jednotka tryskající vodu je umístěna na vnitřní straně k rozstřikování vody s velkým tlakem každou tryskou. Když je jednotka tryskající vodu poháněna, voda stříká ven z hlavy každou tryskou. Jednotka stříkající vodu obsahuje hnací motor a odstředivé čerpadlo. Hnací motor je umístěn uvnitř tyče zubního kartáčku. Křídla odstředivého čerpadla jsou připevněna na hřídel hnacího motoru radiálně.
Umístění trysek v obvodovém plášti může ztěžovat otevření úst během čištěni. Malý počet trysek může způsobit vynecháni ploch čištěni. Objem válce zřejmě nebude umožňovat zajetí kartáčku do nepřístupných prostor, např. do oblasti zadních stoliček „8“ a dásní. Voda musí být napřed smíchána s desinfekčním roztokem, což je manipulační nevýhoda, prodlužuje se a komplikuje se užití a prodražuje kartáček. Motor zřejmě bude zvyšovat poruchovost kartáčku. Je nutný přívod elektrické energie nebo vloženi baterie monočlánku. U zubního kartáčku chybí štětiny a samotné trysky neumožní úplné vyčištění zubů. Má mnoho vnitřních částí, např. motor, které mohou zanášet infekce.
CN 10151306 A popisuje vodní trysku zubního kartáčku s vodní tryskou, patřící do souboru nástrojů pro čištění ústní dutiny. Obsahuje hlavu kartáčku, která je ve tvaru U, je pružná a zhotovená z gumových plastických materiálů. Uvnitř hlavy kartáčku je dutina. Přední povrch a zadní povrch hlavy kartáčku jsou opatřeny výstupy vody, spojenými s dutinou. Vnitřní povrch a vnější povrch horní části hlavy kartáčku jsou navzájem rovnoběžné, přední a zadní povrchy jsou tenké na vrcholu a tlusté, a u dna jsou opatřeny zahnutým vlasem a rovným vlasem. Přední zadní horní a dolní povrch hlavy kartáčku je opatřen stupňovitě skloněnými obloukovitými konkávními povrchy. Zubní kartáček má racionální design, příjemné používání, je rychle pracující a bezporuchový. Spolu s opakovaným otevíráním a zavíráním zubní dutiny, zahnuté vlasy a rovné vlasy opakovaně čistí zuby, což svědčí o lepším čistícím účinku v krátkém čase. Vodní tryska hraje roli při vyplachování a ochraně zubů tak, aby skutečně chránila zuby a dáseň.
Nevýhodou je, že u zubního kartáčku tohoto typu nedochází k přímému ostřikování čištěné plochy. Dá se předpokládat, že během procesu čištění budou zaplavovány vodou. Mechanický účinek štětinek v hlavě kartáčku musí být vyvolán otevírání a zavíráním ústní dutiny. Konstrukce a funkce tohoto zubního kartáčku se blíží klasickému ručnímu kartáčku, protože funkce trysek je zřejmě méně významná až neúčinná. Výroba je poměrně složitá, protože se musí vytvořit dutina ve tvaru „U “. Životnost je pravděpodobně nízká. Čištění se provádí zřejmě pouze vodou, za nepřítomnosti dezinfekčního roztoku. Manipulace během přípravy i během čištěni je komplikovaná. Vzhledem k zubnímu kartáčku ve tvaru „U “ hrozí při jeho nedostatečné desinfekci *« · ·· »♦»· · ·* • · · v « · * · ♦ · * · · ♦ ♦ · * ·*·*· · · · «««« ·«· ·· · ·· ·♦ zvýšená možnost kontaminace ústními bakteriemi, které se mohou držet na jeho vnitřním povrchu.
Podstata vynálezu
Uvedené nevýhody se odstraní nebo podstatně omezí u zubního kartáčku, podle tohoto vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že jeho rukojeť zahrnuje dutý zásobník, který je na svém volném konci je opatřen otvorem pro napojení tlakové vody. V dutém zásobníku je uložen koncentrovaný prostředek pro desinfekcí, obtékaný tlakovou vodou pro zředění tohoto koncentrovaného desinfekčního prostředku. Mezi dutým zásobníkem a dutou hlavou se štětinami a tryskami ve funkční ploše je situována dutá přechodová část pro průtok zředěného desinfekčního roztoku.
Hlavni výhodou zubního kartáčku podle tohoto vynálezu je, že umožňuje markantní zlepšení a dokonce léčeni nemocí ústní dutiny, jako je paradentóza, infekce dásni, zubní kazy, což dosud známé prostředky pro čištění zubů, dutin mezi nimi, dásní a jazyka zatím neumožňují. Konstrukce a uspořádání jednotlivých podstatných částí zubního kartáčku, jako je hlava, přechodová část a zásobník, které jsou duté a jejich dutiny navazuji na sebe, umožňuji protékající tlakové vodě při průchodu zubním kartáčkem vsávat na její cestě koncentrovaný desinfekční prostředek. Není potřeba žádné dávkovači čerpadlo, nebo příprava zředěného desinfekčního prostředku napřed a mimo zubní kartáček. Koncentrovaný desinfekční prostředek uložený v zásobníku je zde omýván tlakovou vodou. Do hlavy dávkovače přichází již zředěný desinfekční prostředek, určený pro čištění ústní dutiny.
Dutá hlava je zploštělá. Má tloušťku se štětinami do 1 cm. Tloušťka hlavy bez štětin je do 0, 5 cm. Toto konstrukční řešení zabezpečuje bezproblémové čištění i v jinak obtížně přístupných nebo nepřístupných míst ústní dutiny, jako jsou zadní stoličky a dásně mezi nimi.
Dutá přechodová část a dutý zásobník máji s výhodou v podstatě po celé své délce převážně kruhovitý průřez, přičemž přechodové části máji menší průřez než zásobník. Kruhovitý průřez je výhodný pro snadnou manipulaci při čištěni ústní dutiny, a rovněž i pro jeho výrobu. Větší průřez zásobníku usnadňuje větší zásobu koncentrovaného desinfekčního prostředku a dostatečný průřez pro průtok tlakové vody. Přechodová část zajišťuje přechod mez zásobníkem a poměrně velmi malým zploštělým průřezem hlavy.
Hlava zubního kartáčku je opatřena na své funkční ploše nejméně jedním trsem štětin. Trsy štětin jsou přednostně rovnoměrně obklopeny tryskami po celé funkční ploše hlavy pro stříkání zředěného desinfekčního roztoku. Štětiny zajišťuji hrubé odstranění nečistot, jakož i vymezeni vzdálenosti mezi čištěným povrchem a ústím trysek. Z trysek vystupující zředěný desinfekční roztok pokrývá celou čištěnou plochu. Mezi čištěnou plochou a funkční plochou zubního kartáčku je dostatečná mezera, aby vyplavené nečistoty okamžitě odtékaly z ústní dutiny, a byly nahrazovány dalším čistým zředěným desinfekčním roztokem. Takže, koncentrace nečistot se během čištěni snižuje na velmi nízkou hodnotu. A přitom navíc, jsou případné poslední zbytky nečistot překryty zředěným desinfekčním roztokem. Potom příjemný pocit po vyčištěni ústní dutiny trvá déle.
Funkční plocha hlavy obsahuje 20 až 30 trysek o světlosti do 0, 25 mm. Tímto uspořádáním je zajištěno, že je rychle vyčištěn celý povrch ústní dutiny i místa málo přístupná. Malá světlost trysek zaručuje účinné, ale přitom bezbolestné čištění proudem zředěného desinfekčního roztoku. Dále, dochází tak i k vyčištěni mezizubních dutin, hrbolků na ploškách stoliček a dásní, jinak obtížně přístupných. Protože celkové množství vystřikujícího roztoku je malé, nedochází k zaplavení ústní dutiny.
Dutá přechodová část může být vytvořena jako dutý dávkovač s navlečenou přechodovou hadicí nebo jako homogenizační trubice. Přechodová část ve formě dávkovače představuje podstatné zúžení průtočného průřezu pro zředěný dezinfekční roztok, přitom průřez lze ještě měnit mačkáním převlečné hadice. Homogenizační trubice slouží k homogenizaci zředěného desinfekčního roztoku, který vznikne rozpuštěním granulí koncentrovaného desinfekčního prostředku ve vodě v zásobníku.
Ve výhodném provedení je uvnitř v zásobníku uložen vak. Vak je na jednom konci pevně uchycený na straně přilehlé k volnému konci zásobníku a na protilehlém konci je opatřen těsněním, do něhož je zatlačena zátka, kterou prochází dutá kapilára, opatřená vstupními otvory po celé délce vaku. Kapilára je umístěna uvnitř vaku po celé jeho délce, prochází zátkou a zasahuje až do patrony dávkovače. Patrona dávkovače je opatřena výstupním otvorem z kapiláry. Vak je zhotoven z pružného zdravotně nezávadného materiálu umožňujícího oddělení koncentrovaného desinfekčního roztoku od tlakové vody. Vak zajišťuje přenos tlaku z tlakové vody do desinfekčního roztoku. Tím je umožněn průtok koncentrovaného desinfekčního roztoku do místa v rýze patrony dávkovače, kde je tlak o něco menší. Menší tlak je způsobený přeměnou části tlakové energie na kinetickou energii podle Bernoulliho rovnice o spojitosti. Tak se vytvoří tlakový gradient a tekutina se dostává do pohybu v žádaném směru. Vak je uložen podélně po celé délce zásobníku a je uchycen na obou koncích, na jenom konci zátkou s otvorem pro kapiláru, na druhém konci zátkou pro vstup vody. Zátka utěsňuje vak a přitom jí prochází dutá kapilára, opatřená v oblasti vaku vstupními otvory a v oblasti dávkovače jedním výstupním otvorem. Kapilára slouží víceméně jako armatura regulující průtok koncentrovaného desinfekčního roztoku do rýhy patrony. Při určitém tlakovém gradientu mezi vstupními otvory a výstupním otvorem lze navolit požadovaný průtok změnou světlosti kapiláry, podle Hagen-.Poisseullova zákona. Vypočtená světlost kapiláry při tomto uspořádání je v rozmezí 0,6 - 0, 8 mm. Patrona dávkovače snižuje průřez pro tekoucí tlakovou vodu a potažmo zředěný desinfekční roztok, a tím snižuje tlak v místě míšeni ve srovnání s tlakem působícím na vak v zásobníku.
V různých provedeních zubního kartáčku může být patrona vytvarovaná ve své horní části do průtočného průřezu ve tvaru písmene „T , nebo písmene „I nebo písmene „V “. Průtokový průřez „T “ je největší a přisávání koncentrovaného desinfekčního roztoku je nejmenší, přičemž převlečná hadice není stačována. Průtokový průřez „I “ nebo „V “ mají menší průtočný průřez, desinfekční roztok je nasáván více. Převlečná hadice je mačkána u průřezu „I “. Při průtokovém průřezu „V “ není regulace průtoku umožněna.
V alternativním provedení jsou uvnitř zásobníku uloženy granule koncentrovaného desinfekčního prostředku, omývané tlakovou vodou. V tomto případě je zásobník na svém konci přivráceném k hlavě zubního kartáčku opatřen přes celý svůj průřez sítkem pro průchod zředěného desinfekčního prostředku. U řešení zubního kartáčku s granulemi sice nelze regulovat koncentraci vystupujícího zředěného roztoku z trysek, avšak velkou předností je jednodušší konstrukce, výroba i manipulace.
Zubní kartáček má své podstatné části, jako je hlava, přechodová část, zásobník zhotoveny ze zdravotně nezávadných materiálu, vybraných ze skupiny, zahrnující chirurgickou ocel, tuhý plast přednostně průhledný, polykarbonáty, přednostně průhledné. Kovové materiály zaručují delší životnost a odolnost. V případě plastů nebo poykarbonátů, zejména průhledných, se jedná o jednodušší a levnější výrobu a vhodné řešení pro využití s granulemi. V případě průhledného pouzdra lze kontrolovat úbytek a smršťováni vaku nebo objemový úbytek granulí, a tim zajistit včasné doplnění koncentrovaného desinfekčního prostředku.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je podrobně vysvětlen na příkladných provedeních znázorněných na připojených schematických výkresech, z nichž představuje zubní kartáček obr. 1 v nárysném pohledu, obr. 2 v půdorysném pohledu, obr. 3 řez A-A z obr. 1, řez hlavou kartáčku v místě trysek, obr. 4 řez B-B z obr. 1, řez hlavou kartáčku v místě kolíčku s trsem štětin, obr. 5 řez C-C z obr. 1 řez dávkovačem v místě stažení hadice svěrnou objímkou, obr. 6 řez D-D z obr. 1 řez dávkovačem v místě výkroje patrony, obr. 7 řez E-E z obr. 1, řez dávkovačem v místě první podstavy patrony, bez zmáčknutí prevlečné hadice obr. 8 řez E-E z obr. 1, řez dávkovačem v místě první podstavy patrony při zmáčknutí převlečné hadice, obr. 9 řez F-F z obr. 1, řez dávkovačem v místě výstupního otvoru kapiláry, obr. 10 řez G-G z obr. 1, řez vakem v místě zátky, obr. 11 řez H-H z obr. 1, řez zásobníkem při plném vaku a splasknutém vaku, obr. 12 řez l-l z obr. 1, řez kapilárou v místě vstupního otvoru, obr. 13 řez J-J z obr. 1, řez kapilárou s kuličkou, obr. 14 řez K-K z obr.1, řez napojením připojovací hadice na nátrubek vička, obr. 15 axonometrický pohled na dávkovač z bodu L na obr, 1, obr. 16 axonometrický pohled na patronu v dávkovači z pohledu L na obr. 1, obr. 17 axonometrický pohled na kompletaci základních částí zubního kartáčku, obr. 18 nárysný pohled na alternativní provedeni zubního kartáčku, obr. 19 pohled shora na alternativní provedení zubního kartáčku z obr. 18, obr. 20 nárysný pohled alternativní provedení zubního kartáčku 1b obr. 21 axonometrický pohled na patronu 1b zubního kartáčku 1b.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 (Obr. 1-17)
Na obr. 1 je zubní kartáček 1 znázorněn v nárysném pohledu, na obr. 2 v půdorysném pohledu. Zubní kartáček 1., určený pro pročištění zubů, dásni a jazyka, je tvořen několika základními částmi, a to hlavou 2, přechodovou části, která je vytvořena jako dávkovač 3, dutým zásobníkem 4 , který je napojen na připojovací hadicí 5.
Na obr. 3 je hlava 2 znázorněna v příčném řezu A-A z obr. 1. Na obr. 4 je hlava 2 znázorněna v příčném řezu B-B z obr. 1. Hlava 2 zubního kartáčku 1 je opatřena štětinami 6 a tryskami 7 pro čisticí vodu, případně směs vody s desinfekčním roztokem. Těleso hlavy 2 je zhotoveno ze zdravotně nezávadného materiálu, např. z nerezu, chirurgické oceli, případně z tvrdého plastu. Hlava 2 zubního kartáčku 1 je v podstatě zploštělá trubice, jak je zřejmé z obr. 3 a 4, tvarově zhruba odpovídající běžné hlavě zubního kartáčku. Velký rozdíl je však ve skutečných dimenzích. Tloušťka hlavy 2 zubního kartáčku 1, podle tohoto vynálezu, by měla být co nejmenší, a to cca od 4 do 6 mm. Uvnitř hlavy 2 dutina 8 pro tekutiny, ať již vodu nebo zředěný dezinfekční roztok. Funkční, v podstatě rovinná funkční plocha hlavy 2, viz obr. 1 a 2, je opatřena tryskami 7, v konkrétním příkladném provedení na obr. 3 a 4, pro jednodušší znázornění válcovitého tvaru, se světlostí cca 0,2 mm. Trysky 7 mohou být vytvarovány nejen jako úzké válcovité otvory, ale též jako neznázorněné kuželovité otvory, zužující se směrem ven, případně vytvarované do kužele zakončeném otevřeným krátkým válcovitým zakončením, rovněž se světlostí cca 0,2 mm. Výhodou kuželovité trysky s válcovitým ústím je, že vodní paprsek z trysky vycházející, se zbytečně nerozstřikuje do stran, ale vychází ven ve válcovitém tvaru. Světlost cca 0,2 mm představuje nízkou hodnotu vytékajícho množství kapalného média čí vody. To je výhodné proto, že z výstupního otvoru trysky vycházející proud kapaliny se netlumi vrstvou kapaliny, např. v prostoru mezi zuby, takže tekutina dopadá přímo na čištěný povrch i v tomto prostoru. Pokud se týká počtu a uspořádání trysek 7 na funkční ploše hlavy 2, viz obr. 1-4, je účelné, aby trysky 7 byly navzájem rozmístěny co nejrovnoměrněji. Mohou být uspořádány v řadách, nebo v jiných pravidelných odstupech, a mimo štětiny 6, jak je patrné z obr. 1 a 2. V konkrétním příkladném provedeni bylo navrženo 27 trysek, ve třech paralelně uspořádaných řadách. Toto uspořádání zajišťuje vysokou pravděpodobnost nevynechání čištěného místa a rovnoměrné ostňkání a působení na celý čištěný povrch.
Na obr. 1, 2 a 4 je patrné, že na funkční ploše hlavy 2 jsou mimo trysek 7 uspořádány též štětiny 6. Štětiny 6 mohou být trvale zafixovány ve funkční ploše hlavy 2, jak je to obvyklé u běžných zubních kartáčků 1., a tento příklad není znázorněn. Jiné vhodné konkrétní příkladné uspořádání fixace štětin 6 je vyobrazeno na obr. 1,2 a 4. Funkční plocha hlavy 2 je opatřena dvěma trsy štětin 6, které jsou uspořádány v podstatě v podélné ose funkční plochy hlavy 2 zubního kartáčku 1, viz obr. 1, 2. Funkční plocha hlavy 2 je opatřena dvěma páry kolíčků 9, vystupujících z této plochy. Štětiny 6 jsou pevně zafixovány na nosiči 10, obdobně jako obyčejné štětiny na běžném kartáči. Každý nosič 10 je opatřený, na povrchu odvráceném od štětin 6, dvěma prohlubněmi 10a, které odpovídají velikostí a roztečemi kolíčkům 9. Každý nosič 10 s prohlubněmi 10a lze tak pevně narazit a uchytit na kolíčky 9. Tím se mezi kolíčky 9 a prohlubněmi 10a nosiče 10 vytvoří zámkový spoj. Tak je umožněna snadná výměna trsů štětin 6 na nosiči 10. To je výhodné pro náhradu opotřebených štětin 6, nebo výměnu nevhodných štětin 6, pokud se týká např. jejich tvrdosti. Mimoto, výměna trsu štětin 6 je levnější než výměna celé hlavy 2. V příkladném konkrétním provedení jsou štětiny 6 poněkud kratší než u běžných zubních kartáčků, aby se mohlo se zubním kartáčkem 1 lépe manipulovat v prostoru mezi zuby, mezi dásněmi, horním i dolním rtem, a na jazyku, a rovněž i pro čištěni zadních stoliček, např. „8„, jinak obtížně dostupných. Celková výška štětin 6, včetně nosiče 10, představuje 50 až 70 % běžné výšky stávajicich zubních kartáčků. Hustota štětin 6 zubního kartáčku 1. podle vynálezu, je menší, ve srovnání s hustotou štětin běžných zubních kartáčků. Štětiny 6 nového zubního kartáčku 1 podle vynálezu totiž slouží hlavně k odstranění hrubších části zbytků potravin a jejich vláken, včetně narušení nečistot pevně ulpélých až nalisovaných kousáním na zubních stoličkách.
· ♦ ·♦ «··· ·· • · · « · · · · * · « · · · « · · ·
K dočištění, vypláchnutí a postupnému odplavení nečistot slouží tekutiny či voda vycházející z trysek 7.
Hlava 2 je dutá s dutinou 8. Dutina 8 hlavy 2 navazuje na vnitrní prostor trubky dávkovače 3. Vnitřní prostor trubkovitého dávkovače 3 navazuje na vnitřní prostor dutého zásobníku 4, který slouží zároveň jako rukojeť zubního kartáčku 1_. Vnitřní prostor dutého zásobníku 4 je spojitě napojen na připojovací hadici 5. Připojovací hadice 5 je napojena na vodní řád, např. na běžnou směšovací baterii sprchy, termostatickou baterii atp., jak je znázorněno na obr, 1,2. Hlava 2, dávkovač 3 a dutý zásobník 4 mohou být zhotoveny ze stejného materiálu, např. nerezu, chirurgické oceli, případně tvrdého plastu. Připojovací hadice 5 je ohebná, pružná, a musí být uzpůsobena pro průtok kapaliny z vodovodního řádu, ta by měla vydržet min. 10 barů. Tato připojovací hadice 5 může být zhotovena ze silikonové gumy. Hlava 2, dávkovač 3 a dutý zásobník 4 mohou být zhotoveny jako jeden integrální celek, případně integrální celek mohou vytvářet dávkovač 3, dutý zásobník 4 i hlava 2.
Jsou možná i jiná neznázorněná alternativní provedení, a to např. uspořádání, kdy je hlava 2 vytvořena jako samostatný celek, a její spojení s dávkovačem 3 může být různé. Buďto může být toto spojení vytvořeno, např. svařením nerezu nebo chirurgické oceli, nebo v případě tvrdého plastu může být vytvořen spoj lisováním, lepením atp. Spojení mezi hlavou 2 a dávkovačem 3 může být vytvořeno mechanicky jako šroubový spoj s těsněním, zámkový spoj, svěrný spoj atp.
Dutý zásobník 4 má větší průměr než dávkovač 3. Např. v konkrétním příkladném provedení je vnější průměr zásobníku 2 až 3 cm, a dávkovače 3 cca 15 mm. Dutý zásobník 4, kupř. délky 15 cm, je opatřen, na konci napojeném na připojovací hadici 5, odnímatelným víkem 12 se středovým otvorem, navazujícím do stupňovité se zužujícího dutého nátrubku 13, viz obr. 1 a 2. Na nátrubek 13 se na navléká připojovací hadice 5. Víko 12 s nátrubkem 13 jsou vytvořeny jako integrální celek a jsou zhotoveny z obdobného materiálu jako je vytvořen dutý zásobník 4, tj. z nerezu nebo chirurgické oceli, případné z tvrdého plastu. Spojení mezi dutým zásobníkem 4 a víkem 5 je vytvořeno rozebíratelným spojením, např. sroubením s těsněním a převlečnou maticí.
Na obr. 14 je schematicky znázorněn řez K-K z obr. 1, představující navlečení připojovací hadice 12 na nátrubek 13 víka 12. Přes připojovací hadici je stažena svěrná objímka 22 .
Uvnitř dutého zásobníku 4 je vložen vak 14 pro koncentrovaný dezinfekční roztok. Dovnitř vaku 14. po celé jeho délce je vpichnuta kapilára 15, zasahující až do části dávkovače 3, jak je zřejmé z obr 1 a 2. Vak 14 je zhotoven např. ze silikonové gumy, o tloušťce, která umožňuje vratné splasknutí vaku 14. Kapilára 15 je zhotovena např. z nerezu nebo chirurgické oceli, a má světlost např. 0,4 - 1 mm.
• · · · · v · · « · • ♦ β·· ««
Světlost kapiláry 15 je navolena tak, aby prisávání koncentrovaného dezinfekčního roztoku bylo v optimální míře, neboť zjednoušeně platí, s ohledem na Hagen-Poiseuilleův zákon a Bernoulliho rovnici, vztah
Q = k . R4 . Sz. c1 kde
Q je průtočný průtok kapilárou 15 mezi oběma jejími otvory, k je konstanta pro daný tlak vody, s přihlédnutím k danému provedení zubního kartáčku, R je poloměr kapiláry 1_5,
S je průtočný průřez 30, 31 v rýze 33 patrony 19, c je koncentrace účinné látky v koncentrovaném roztoku.
Je zřejmé, že nastavení optimálního průtočného množství Q zředěného roztoku lze provést účelnými změnami hodnot veličin R, S, c. Ovlivnění průtočného množství Q klesá v uvedeném pořadí veličin R, S, c.
V případě zubního kartáčku 1 podle tohoto vynálezu, má R vykazovat hodnotu 0, 2 - 0, 5 mm. Průtočný průřez 30, 31, pro daný zubní kartáček 1, má hodnotu cca 1 - 3 mm2. Průtočné množství Q zředěného desinfekčního roztoku je cca 0,1 ml - 5 ml za sekundu.
Kapilára 15 vyúsťuje svým jedním opatřena po celé své délce ve vaku 14 vstupními otvory 17, pro vstup kapaliny z vaku 14 do vnitřního prostoru kapiláry 15. Vstupní otvory 17 kapiláry 15 jsou ve výhodném uskutečnění uspořádány ve vzájemných pravidelných odstupech.
Na obr. 12 je pro názornost zobrazen řez I -I z obr. 1. Řez l-l představuje řez dutým zásobníkem 4 v místě jednoho vstupního otvoru 17 v kapiláře 15. Mezi stěnou dutého zásobníku 4 a stěnou vaku 14 protéká voda. Mezi stěnou vaku 14 a kapilárou 15 je zásoba koncentrovaného dezinfekčního roztoku.
Na obr. 11 je znázorněn rez H-H dutým zásobníkem 4 , v oblasti mimo vstupní otvory 17 kapiláry 15. Plnou čarou je znázorněn vak 14 při naplnění koncentrovaným dezinfekčním roztokem. Čárkovanou čarou, v blízkosti kapiláry 15, je znázorněn vak 14 při jeho splasknutí, po vyčerpání koncentrovaného dezinfekčního roztoku. Po splasknutí vaku 14 voda potom protéká téměř celým průřezem trubky dutého zásobníku 4.
Pro polohovou stabilitu v zásobníku 4 je kapilára 15 opatřena na jednom konci kuličkou 18, na protilehlém konci nosnou patronou 19.
Kulička 18 je situována na konci kapiláry 15, přilehlém víku 12. Kulička 18 na kapiláře 15 je zasunuta dovnitř vaku 14. Tato část vaku 14 s kuličkou 18 je volně vyvedena do rozšířené části nátrubku 13 víka 12. Kulička 18 fixuje uložení kapiláry 15 ve vaku 14, a fixuje i samotný vak 14 na konci přilehlém víku 12, Kulička 18 udržuje vak 14 • · » ·« *· · · * «·· «· · ·♦· • · · · · · · ♦ · ♦ · · ·· 9 ··· ♦ ♦ v protáhlém stavu, zabraňuje protržení vaku 14, zaslepuje kapiláru 15 na tomto jejím konci a umožňuje vytaženi vaku 14 společně s kapilárou 15 z dutého zásobníku 4.
Pro větší názornost je na obr. 13 schematicky znázorněn řez J-J z obr. 1, a to v oblasti jednoho konce kapiláry 15 s kuličkou 18, přivráceném viku 12, Kapilára 15 je na tomto konci, přivráceném víku 12, zaslepena.
Kapilára 15 je opatřena zátkou 20, jejíž středem prochází podélně. Zátka 20 je těsně a pevně vložena, aby nevyklouzla, do kruhového těsnění 21 vaku 14. Zátka 20 je tedy umístěna na kapiláře v předem určeném místě, aby ucpala vak 14. Rozteč mezi kuličkou 18 a zátkou 20 je taková, aby zajistila protažení vaku 14 v dutém zásobníku 4 během čerpání koncentrovaného roztoku.
Kapilára 15 je zhotovena z tuhého materiálu, aby zachovávala svůj tvar, např. z nerezu, chirurgické oceli, příp. z tvrdého houževnatého plastu. Kapilára 15 vykazuje kruhový průřez, světlosti cca 0,2 - 0, 5 mm. Kapilára 15 je v pohledu shora na zubní kartáček 1, viz obr. 2, vedena v podstatě v podélné ose dávkovače 3 a dutého zásobníku 4, bez odskoku. Při nárysném pohledu na zubní kartáček 1 na obr. 1, je kapilára 15 vedena v podélné ose dutého zásobníku 4 a v podélné ose dávkovače 3, přičemž v přechodové části mezi širším dutým zásobníkem 4 a užším dávkovačem 3 je kapilára zalomená, pro navázání obou podélných os dávkovače 3 a dutého zásobníku 4, viz obr. 1,2.
Na obr. 10 je znázorněn řez G-G z obr. 1 vmiste zátky 20, z něhož je patrné uspořádání zátky 20, obklopující kapiláru 15. Na zátce 20 je navlečeno zvnějšku kruhové těsnění 21 vaku 14. Na obrázku je znázorněno zazátkování a tím uzavření vaku v tomto místě.
Na obr. 6 je znázorněn řez D-D dávkovačem 3 z obr.1, v místě hydraulického otvoru 16. Hydraulický otvor 16 je, v příkladném konkrétním provedení, obdélníkový otvor v plášti trubky dávkovače 3, a je znázorněný též v nárysném pohledu na zubní kartáček 1. obr. 1, a v pohledu seshora na obr. 2. Geometrický střed hydraulického otvoru je situovaný nad prostorovým středem patrony 19 dávkovače 3. Hydraulický otvor 16 má svou podélnou osu paralelní s podélnou osou dávkovače 3. Hydraulický otvor 16 může mít i jiný tvar, např. čtvercový, oválný, kruhovitý atp. Celý plášť trubky dávkovače 3 včetně hydraulického otvoru 16 je překryt převlečnou hadicí 23.
Na obr. 5 je znázorněn řez C-C z obr. 1, v dávkovače 3, v místě mimo hydraulický otvor 16. Trubka dávkovače 3 je zvnějšku překryta vodotěsně a pevně převlečnou hadicí 23. na jejichž obou koncích jsou navlečeny svěrné objímky 22, pro stažení převlečné hadice 23 a její stabilizace polohy na dávkovači 3. Uvnitř prostoru dávkovače v tomto řezu C-C proudí roztok, vytvořený z vody z vodovodní baterie a z koncentrovaného dezinfekčního roztoku.
φ* φφφφ · ·· • * · ♦· · · • φ · φφφ
φφφ φφφ φφ φ ··· ··
Na obr. 7 je znázorněn řez E-E z obr. 1 v místě první podstavy 24 patrony 19. přivrácené k hlavě 2 zubního kartáčku 1. V rovině první podstavy 24 je zakončena kapilára 15 zaslepením 25. Kapilára 15 je vně opatřena stabilizačním hřbetem 26, který v rovině první podstavy 24 patrony 19 má jeden konec, a druhý konec má v rovině druhé podstavy 27 patrony 19, přivrácené k dutému zásobníku 4. Stabilizační hřbet 26 má ve příčném průřezu dávkovačem obdélníkový tvar. V dolní části patrony 19 je proveden výkroj 28 ve tvaru, odpovídajícím klínku 29, který je připevněn na vnitřní povrch trubky dávkovače 3. Při zasunutí kapiláry 15 s patronou 19, zapadne klínek 29 na trubce do výkroje 28 v dolní části patrony 19. Tím je pevně stanovena poloha kapiláry 15, potažmo patrony 19, v dávkovači 3 zubního kartáčku L Patrona 19 je po celé své délce v horní části nepatrně zkosena do plošky 34. Kolmo na plošku 34 ve směru dolů a středově navazuje svislá rýha 33 obdélníkovitého tvaru, na niž navazuje kulovité zakončení 35, sloužící pro uložení kapiláry 15. Na obrázku 7 je naznačen průtočný průřez 30 pro tekutinu v dávkovači 3, při nezmáčknutí převlečné hadici 19. Tento průtočný průřez 30 odpovídá v konkrétním příkladném provedení tvaru písmene „T “.
Na obr. 8, v témže řezu E-E z obr. 1, je naznačen průtočný průřez 31 tekutiny, ve tvaru písmene „ I , v dávkovači 3, při zmáčknutí převlečné hadice 19 tlakem seshora v uvedeném směru dle šipky.O
Na obr. 9 je znázorněn řez F-F z obr. 1, znázorňujícím řez v místě výstupního otvoru 32 v kapiláře 15. Výstupní otvor 32 kapiláry 15 navazuje na otvor ve hřbetu 26 a vyúsťuje do svislé rýhy 33 patrony 19.
Na obr. 16 je v axonometrickém pohledu zobrazena patrona 19 s vetknutou kapilárou 15. Kapilára 15 může být do patrony 19, např. svěrně zalisovaná. Patrona 19 je zhotovena z pružného materiálu, aby kolem patrony 19 neprotékala žádná kapalina. Patrona 19 musí těsnit vnitřní prostor trubky dávkovače 3. Patrona 19 je nahoře podélně seříznuta, aby v případě namáčknutí převlečné hadice 23 na tuto plošku, protékala tekutina pouze rýhou 33 patrony 19. Z toho důvodu musí být kontakt povrchu patrony 19 s vnitřní plochou trubky dávkovače 3 těsný. Do rýhy 33 s kulovitým zakončením 35 je vložen konec kapiláry 15, která je v samotném konci ukončena zaslepením 25. Kapilára 15 je uprostřed válce patrony 19 má vytvořen výstupní otvor 32. Kapilára 15, ve své celé délce v patroně 19, je na své horní části opatřena stabilizačním hřbetem 26, aby kapilára 15 nerotovala v patroně 19. Stabilizační hřbet 26 je pevně připevněn na kapiláru 15 v délce patrony 19. Výstupní otvor 32 z kapiláry 15 navazuje na otvor ve stabilizačním hřbetu 26 a ústí do rýhy 33 patrony 19, kde koncentrovaný dezinfekční roztok nasávaný z výstupního otvoru 32 se misí s vodou z vodovodního řádu.
Patrona 19 je rovněž opatřena výkrojem 28, do něhož zapadá klínek 29, pro stabilizaci patrony 19 ve trubce dávkovače 3. Fixace patrony 19 je potom v podélném směru dávkovače 3 a zabraňuje se tak i rotaci patrony 19 v dávkovači 3.
Obr. 15 znázorňuje axonometrický pohled na dávkovač 3, a to v pohledu L z obr. 1. Dávkovač 3 je vytvořen z trubky, která je podélně nahoře vykrojena do hydraulického otvoru 16. Do příčné osové roviny tohoto hydraulického otvoru 16 je umístěn geometrický střed patrony 19 s kapilárou 15. Tento požadavek umístěni je vynucen vzájemnou těsným dosednutím výkroje 28 patrony 19 na klínek 29, nacházející se na vnitřní ploše trubky dávkovače 3. Celá trubka dávkovače 3 je překryta převlečnou hadicí 23, která je na obou koncích pevně stažena svěrnými objímkami 22. viz obr. 1,2.
Obr. 17 představuje kompletaci základních částí zubního kartáčku 1., a to vaku 14, kapiláry 15 se zátkou 20 a patronou 19, víka 12, dutého zásobníku 4, dávkovače 3 a hlavy 2. Kompletace zubního kartáčku 1 je zmíněna v jednotlivých krocích a) - g) pro naplnění vaku, popsaného dále podrobněji.
Zubní kartáček 1 pracuje následovně :
1) Princip přisávání koncentrovaného dezinfekčního roztoku z vaku 14 do vody o tlaku vodovodního řádu:
Voda z vodovodního řádu proudí nátrubkem 13 víka 12 kolem vaku 14 dále do dutého zásobníku 4, a to v meziprostoru mezi vnitřní stěnou dutého zásobníku 4 a vnější stěnou vaku 14. Voda dále postupuje kolem kapiláry 15, v oblasti přechodu mezi zásobníkem a dávkovačem 3. Voda poté obtéká v trubici dávkovače 3 patronu 19 ve volném průřezu ve tvaru „T nebo „I “ pří zmáčknutí převlečné hadice 23.
Koncentrovaný dezinfekční roztok je uložen ve vaku 14, na nějž z vnější strany působí tlak vody, obtékající vak 14. koncentrovaný dezinfekční roztok je nasáván do kapiláry 15. Tlakový gradient, nutný k toku koncentrovaného dezinfekčního roztoku kapilárou 15 ve směru k dávkovači 3, je způsoben rozdílnou rychlostí vody v prostoru mezi zásobníkem 4 a vakem 14, a rychlosti vody v průtočném průřezu 30 ve tvaru „ T ,„ průtočného průřezu 31 ve tvaru I při zmáčknutí převlečné hadice 23 na horní plošku 34 patrony 19.
V rýze 33 se smíchává voda s nasávaným koncentrovaným dezinfekčním roztokem, který vytéká z výstupního otvoru 32 kapiláry 15. Tato směs zředěného vodního dezinfekčního roztoku postupuje dále do dutiny 8 hlavy 2. Z dutiny 8 je pod vysokým tlakem, díky tlaku vody ve vodovodním řádu, vystřikován tryskami 7 do ústní dutiny, v optimálním celkovém množství pro rychlé vyčištěni ústní dutiny.
2) Naplněni vaku 14 koncentrovaným dezinfekčním roztokem:
Dezinfekční roztok by měl být koncentrovaný, poněvadž smísení tohoto roztoku s vodou v dávkovači 3 je možné pouze ve vysokém mísícím poměru, např. 200 objemových dílů vody a 1 objemový díl dezinfekčního roztoku.
Při vysoké koncentraci dezinfekčního roztoku se tento roztok nevyčerpá rychle, takže se nemusí zubní kartáček 1_ tak často naplňovat.
Při naplnění stávajícího vaku 14 nebo výměně prázdného vaku 14 za plný, se provádí se kroky v následném pořadí:
a) odšroubováni víka 12 z dutého zásobníku 4;
b) vyjmuti kapiláry 15 s vakem 14 ze zubního kartáčku 1;
c) vytažení kapiláry 15 z prázdného splasklého vaku 14;
d) naplnění vaku 14 koncentrovaným dezinfekčním roztokem pomocí, např. střičky, nebo výměna vaku 14 za plný vak;
e) vpichnuti kapiláry 15 do plného vaku 14;
f) zasunutí kapiláry 15 s vakem 14 do zubního kartáčku 1, aby klínek 29 v dávkovači 3 zapadl na doraz do výkroje 28 v patroně 19;
g) zašroubování víka 12;
3) Vyčištění ústní dutiny:
Průtočný průřez 30 pro vodu v dávkovači 3 je ve tvaru písmene „T a tím dochází k nízkému nebo nepatrnému nasávání koncentrovaného dezinfekčního roztoku do vody v dávkovači 3. Ústní dutina se proto na začátku ústní hygieny se neyyplachuje proto pouze vodou, ale osvěženým roztokem, kterým je směs vody a dezinfekčního roztoku. Štětiny 6 slouží k narušení plaku a k uvolnění hrubších nečistot, tj. vláken, přilnutých zbytků potravin na žvýkacich plochách stoliček atp. Takto hrubě přečištěný povrch se současně čistí uvedenou směsí z trysek 7. Plochý tvar zubního kartáčku 1 umožňuje čistit i prostory mezi rty a dásněmi, též v napojení dásní na zuby, též jazyka, zubů moudrosti, též ve styku se samotnými dásněmi, tak i v mezizubních prostorách, a též na žvýkacich plochách. Z těchto prostor oblasti jsou odplavovány sestřiknuté nečistoty až do téměř nulové koncentrace nečistot. Protože lze nastavit teplotu i tlak vody pomocí směšovací baterie 11 a světlost trysek 7 je minimální, je čištěni zubů zubním kartáčkem 1 podle tohoto vynálezu dobře snášené.
4« ·♦ 4 · * 4* *4« 4« · 4 * * ·
4* 4 * 4 4*4
4) Dezinfikace ústní dutiny a pokryti povrchu souvislým filmem směsi dezinfekčního roztoku a vody:
Vmáčknutím převlečné hadice 23 do hydraulického otvoru 16 v dávkovači 3 se sníží průtočný průřez 30 z tvaru „T“ na průtočný průřez 31 ve tvaru „I “. Průtočný průřez 30 ve tvaru „T “ odpovídá svisié rýze 33 nad stabilizačním hřbetem 26 kapiláry 15. a stříška písmene „ T „ tvoří prostor mezi nezmáčknutou převlečnou hadicí 23 a uříznutou ploškou patrony 19. Průtočný průřez 31 ve tvaru „I “ odpovídá pouze rýze 33 nad stabilizačním hřbetem 26 kapiláry 15. Tím se podle Bernoulliho rovnice sníží tlak v důsledku zvýšení průtočné rychlosti vody v místě vyústění výstupního otvoru 32 kapiláry 15 do rýhy 33 patrony 19. Koncentrovaný roztok z vaku 14 se nasává intenzivněji. Poslední zbytky bakterií v ústní dutině jsou překryty souvislým filmem směsi dezinfekčního roztoku a vody. Po vydensifikování a zároveň dočištěni ústní dutiny má uživatel příjemný pocit v ústní dutině.
Příklad 2 (Obr. 18,19)
Alternativní provedení zubního kartáčku 1a je zobrazeno na obr. 18 v nárysném pohledu a v obr. 19 při pohledu shora.
Zubní kartáček 1a zahrnuje dutou hlavu 2 se štětinami 6 a tryskami 7, ve shodném příkladném provedení jako je tomu v předchozím příkladu T Hlava 2 zubního kartáčku ta navazuje dutou přechodovou částí na dutou rukojeť zubního kartáčku 1a, jejíž konec je napojen přes víko 12 s nátrubkem 13 na připojovací hadici 5, která je napojena na směšovací baterii 11 běžného vodovodního řádu.
Rukojeť zubního kartáčku 1a je vytvořena dutým zásobníkem 4, v němž jsou volně uloženy granule 36. Granule 36 je pevná, a je zhotovena z postupné ve vodě rozpustné látky antibakteriálního charakteru. Dutý zásobník 4 je uvnitř opatřen sítkem 37, a to na konci přivráceném hlavě 2. Sítko 37 je vytvořeno rastrem, který zajistí, že jím projde pouze roztok z granulí 36 a vody, a nebo pevné mikroskopické částečky z granulí 37 natolik malé, aby neucpaly trysky 7, a aby byly zdravotně nezávadné. Mezi hlavou 2 a dutým zásobníkem 4a je situována přechodová část, která je v tomto příkladném provedení vytvořena jako homogenizačni trubice 38.
Zubní kartáček 1a je ve výhodném provedení zhotoven z tuhého transparentního plastu, a to jak hlava 2, tak homogenizačni trubice 38, dutý zásobník 4, případně víko 12 s nátrubkem 13. Granule 36 mohou být zabarveny.
·· « 99 ·♦>· * 99
9 • · • « ♦ * « «
* • 9
Λ « 9 «
» · · t4 » « . · 99
Zubní kartáček 1a pracuje následovně .
Nejdříve se odšroubuje víko 12 s nátrubkem 13. Potom se do dutého zásobníku 4 vloží granule 36, dle potřeby. Granule 36 mohou být na jednorázové použití, případně na opakovaná použiti. Poté se dutý zásobník 4 uzavře přišroubováním víka 12 a na nátrubek 13 se navlékne připojovací hadice 5, napojená na tlakovou vodu ze směšovací baterie 11. Teplota a tlak vody je regulovatelný běžným způsobem pomocí směšovací baterie 11.
Před vlastním použitím zubního kartáčku 1a si uživatel nejdříve pustí vodu ve směšovací baterii, a při dostatečném proudu a navolené teplotě přepne na sprchu. Proud tlakové vody proudí připojovací hadicí 5 přes nátrubek 13 víka 12 do dutého zásobníku 4 kde jsou umístěny granule 38. Granule 38 jsou omývány proudící vodou a postupně se rozpouští. Takto vytvořený desinfekční roztok prostupuje sítkem 27 do homogenizační trubice 38, a odtud do dutiny 8 hlavy 2. Nakonec vystupuje tryskami 7 a spolu se štětinami 6 dochází k čištění zubů, dásní, jazyka, mezízubních prostor. Přitom současně dochází k desinfekci čištěných povrchů.
Při opakovaném čištění zubů se granule 38 postupně rozpouští, zmenšují se. Vizuálně lze zjistit potřebu doplnění granulí 38, a postup se opakuje.
Příklad 3 (Obr. 20, 21)
Na obr. 20 a 21 je zobrazeno alternativní provedení zubního kartáčku 1b a alternativním provedením patrony 19b kapiláry 15. v tomto alternativním provedení je kapilára 15 na svém konci přivráceném víku 12 ve své horní části zalomenou nahorux takže se opírá o horní kruhovou část zásobníku 3. Patrona 19b má v podstatě po celé délce kruhovitý průřez, vyjma horní části s rýhou 33 ve tvaru „V “ pro průchod tlakové vody.
Toto alternativní provedení zubního kartáčku 1b má shodné provedeni všech částí zubního kartáčku, uvedeného v Příkladu 1, s tou výjimkou, že patrona 19b je umístěna těsně ve trubce dávkovače 3, a to tak, aby kolem ní procházelo minimum vody, respektive teoreticky žádná voda, ale aby tato tlaková voda procházela jenom rýhou 33b na její horní části. Patrona 19b je zaražena do trubice dutého zásobníku 4 tak, že jeden její konec je zaražen do začátku zploštění hlavy 2, takže, a její další posun je znemožněn touto změnou profilu. Dále, že tato patrona 19b je značně zjednodušena konstrukčně, takže odpadá převlečná hadice 23. Zjednodušeni této patrony 19b spočívá vtom, že nemá volitelný průtočný průřez 30 ve tvaru „T “ a průtočný průřez 31 ve tvaru „I “.
Existuje neměnný konstantní průtočný průřez 39 ve tvaru „V který je vytvořen rýhou 33b ve tvaru písmene „V . Ve srovnáni s patronou 19 uvedenou v příkladu 1, tato
·* 99 * 99
4 9 9 V * 9
f * 9
* * 9 β
• » · « 9 e 9 99
alternativní patrona 19b nemá výkroj 28, a horní seříznutou plošku 34. Též odpadá klínek 29 uvnitř dávkovače 3.
Tato patrona 19b snižuje průtočný průřez, čímž se zvýší rychlost proudění vody v místě výstupního otvoru 32 z kapiláry 15. ve srovnáni s rychlosti vody mezi vakem 14 a dutým zásobníkem 4. Tím dojde k vytvoření tlakového gradientu mezi oběma konci na kapiláře 14. To má za důsledek, že dojde k nasávání koncentrovaného roztoku do proudící vody v rýze 33b.
Provedeni této alternativní patrony 19b usnadňuje její výrobu i manipulaci se zubním kartáčkem 1b během čištění, protože odpadá regulace průtoku koncentrovaného desinfekčního roztoku kapilárou 15. Zjednodušuje se i konstrukční uspořádání zubního kartáčku lb, protože dávkovač 3 je tvořen pouze patronou 19b, zasahuje do něj konec kapiláry 15 s výstupním otvorem 32 s rýhou 33 ve tvaru „V a tyto konstrukční prvky jsou vtlačeny těsně do trubky dávkovače 3. Zjednoduší se výroba, manipulace a případně se sníží výskyt poruch.
Průmyslová využitelnost
Řešení na čištění zubů, mezizubnich prostorů, dásní i jazyka. Princip vynálezu lze využit všude tam, kde lze přidávat do proudící vody v hadici účinnou látku, zejména v nízké koncentraci, tedy např. pro úpravu vody, v zemědělství nebo v zahradkářství pro obohacování vody hnojivém.
Vztahové značky
Příklad 1, obr. 1-17:
zubní kartáček hlava dávkovač dutý zásobník připojovací hadice štětiny trysky dutina 8 hlavy 2 kolíčky 9 hlavy 2 nosič 10 štětin 6
10a prohlubeň 10a v nosiče 10 i směšovací baterie , fl n víko nátrubek 13 víka 12 vak kapilára hydraulický otvor 16 v dávkovači 3 vstupní otvory 17 v kapiláře 15 kulička 18 na kapiláře 15 patrona 19 na kapiláře 15
19b patrona 19b alternativní patrona zátka kruhové těsnění 21 vaku 14 svěrné objímky převlečná hadice první podstava 24 patrony 19 zaslepení 25 kapiláry 15 stabilizační hřbet druhá podstava 27 patrony 19 výkroj 28 v dolní části patrony 19 klínek 29 uvnitř dávkovače 3 průtočný průřez 30 ve tvaru „ T „ průtočný průřez 31 ve tvaru „ I „ výstupní otvor z kapiláry 15 rýha 33 patrony 19 ploška 34 patrony 19 kulovité zakončení 35 rýhy 33
Příklad 2, obr. 18,19;
1a zubní kartáček
4a dutý zásobník granule sítko homogenizační trubice
Příklad 3 , obr. 20,21:
1b další alternativní zubní kartáček
39b průtočný průřez ve tvaru „V
33b rýha ve tvaru „V “
• · * ·· · A
* e · • ·
* í * » 9 • · «
« ♦ · · • ♦
·«« ·· « ♦ ·· * *

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zubní kartáček, zahrnující rukojeť a dutou hlavu (2) se štětinami (6) a tryskami (7), vyznačující se tím, že rukojeť zahrnuje dutý zásobník (4), který je na svém volném konci opatřen otvorem pro napojení tlakové vody, v dutém zásobníku (4) je uložen koncentrovaný prostředek pro desinfekci, obtékaný tlakovou vodou pro zředění tohoto koncentrovaného desinfekčního prostředku, přičemž dutý zásobník (4) na opačném konci navazuje na dutou přechodovou část pro průtok zředěného desinfekčního roztoku do duté hlavy (2) a do jejich trysek (7).
  2. 2. Zubní kartáček podle nároku 1, vyznačující se tím, že hlava (2) je zploštělá a má tloušťku se štětinami (6) do 1 cm, přičemž tloušťka hlavy (2) bez štětin (6) je do 0, 5 cm.
  3. 3. Zubní kartáček podle nároku 1, vyznačující se tím, že přechodová část a zásobník (4) vykazují v podstatě po celé své délce převážně kruhovitý průřez, přičemž přechodová část má menší průřez než dutý zásobník (4).
  4. 4. Zubní kartáček podle nároku 1, vyznačující se tím, že hlava (2) je opatřena na své funkční ploše nejméně jedním trsem štětin (6), přitom trsy štětin (6) jsou přednostně rovnoměrně obklopeny tryskami (7) po celé funkční ploše hlavy (2) pro stříkání zředěného desinfekčního roztoku.
  5. 5. Zubní kartáček podle nároku 4, vyznačující se tím, že funkční plocha hlavy (2) obsahuje 20 až 30 trysek (7) o světlosti do 0, 25 mm.
  6. 6. Zubní kartáček podle nároku 1, vyznačující se tím, že přechodová část je vytvořena jako dutý dávkovač (3) na němž je navlečena převlečná hadice (23), nebo je vytvořena jako homogenizační trubice (38).
  7. 7. Zubní kartáček podle nároku 1 nebo 6, vyznačující se tím, že uvnitř v dutého zásobníku (4) je uložen vak (14), zhotovený z pružného, zdravotně nezávadného materiálu, vak (14) je na jednom konci pevně uchycený na straně přilehlé k volnému konci dutého zásobníku (4) napojenému na tlakovou vodu, a na protilehlém konci je opatřen těsněním (21), do něhož je zatlačena zátka (20) a • · · · · ·· ·· • ♦ · · · «· • · · · ·· • * * · · ·· • · · * ·♦ • · · ««··· uvnitř vaku (14) je umístěna pod celé jeho délce dutá kapilára (15), která je uvnitř vaku (14) opatřena vstupními otvory (17) , dále dutá kapilára (15) prochází zátkou (20) a zasahuje až do patrony (19, 19b) dávkovače (3), a dutá kapilára (15) do patrony (19) dávkovače (3) vyúsťuje svým výstupním otvorem (32).
  8. 8. Zubní kartáček podle nároku 7, vyznačující se tím, že patrona (19, 19b) je vytvarovaná ve své horní části do průtočného průřezu (30) ve tvaru písmene „T “, nebo průtočného průřezu (31) ve tvaru písmene „I “, nebo průtočného průřezu (39b) ve tvaru písmene „V
  9. 9. Zubní kartáček podle nároku 1 nebo 6, vyznačující se tím, že uvnitř zásobníku (4) jsou uloženy granule (36) koncentrovaného desinfekčního prostředku, omývané tlakovou vodou, přičemž dutý zásobník (4) je na svém konci přivráceném k hlavě (2) zubního kartáčku (1a) opatřen přes celý svůj průřez sítkem (37) pro průchod ředěného desinfekčního prostředku do přechodové části vytvořené jako homogenizačni trubice (38).
  10. 10. Zubní kartáček podle nároku 1, vyznačující se tím, že zubní kartáček (1, 1a, 1b) má své podstatné části, jako je hlava (2), přechodová část, dutý zásobník (4), zhotoveny ze zdravotně nezávadných materiálu, vybraných ze skupiny, zahrnující chirurgickou ocel, tuhý plast, přednostně průhledný nebo polykarbonáty přednostně průhledné.
CZ20100567A 2010-07-21 2010-07-21 Zubní kartácek CZ2010567A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100567A CZ2010567A3 (cs) 2010-07-21 2010-07-21 Zubní kartácek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20100567A CZ2010567A3 (cs) 2010-07-21 2010-07-21 Zubní kartácek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2010567A3 true CZ2010567A3 (cs) 2012-02-01

Family

ID=45528814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20100567A CZ2010567A3 (cs) 2010-07-21 2010-07-21 Zubní kartácek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2010567A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5098291A (en) Pressurized medicant applicator
RU2557428C2 (ru) Устройство для очистки межзубных промежутков
TWI540984B (zh) 口腔保健器具
JP5023675B2 (ja) 口腔洗浄器
KR101257205B1 (ko) 칫솔
CA2690997C (en) Oral irrigator tip
US7699608B2 (en) Interproximal squirt brush
TWI403292B (zh) 口腔保健用具
CN109152627B (zh) 用于口腔卫生的水供应喷嘴
US20030053847A1 (en) Oral irrigator and brush assembly
US4265229A (en) Oral hygiene apparatus for showers
JP6361991B2 (ja) 携帯用歯間ブラシ
CN107752343B (zh) 口腔护理器具
EP1659975B1 (en) Interproximal squirt brush
US4863380A (en) Gum treating method and device
US7901153B1 (en) Disposable toothbrush apparatus
CN108471872A (zh) 带流体输送的刷子
US9610147B2 (en) Brush head
CZ2010567A3 (cs) Zubní kartácek
US20150118644A1 (en) Applicator for dispensing materials through a water-jet device
RU2706822C1 (ru) Зубная щетка для ухода за полостью рта
CZ21672U1 (cs) Zubní kartáček
KR101492836B1 (ko) 휴대용 치간 세정장치
KR200354570Y1 (ko) 칫솔대
KR100603533B1 (ko) 치아 세정장치