CZ20077U1 - Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem - Google Patents

Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem Download PDF

Info

Publication number
CZ20077U1
CZ20077U1 CZ200921423U CZ200921423U CZ20077U1 CZ 20077 U1 CZ20077 U1 CZ 20077U1 CZ 200921423 U CZ200921423 U CZ 200921423U CZ 200921423 U CZ200921423 U CZ 200921423U CZ 20077 U1 CZ20077 U1 CZ 20077U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
platform
floor
vehicle
wheelchair
bevel
Prior art date
Application number
CZ200921423U
Other languages
English (en)
Inventor
Neudert@Jaroslav
Bukácek@Vladimír
Kubín@Karel
Original Assignee
Policské strojírny, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Policské strojírny, a.s. filed Critical Policské strojírny, a.s.
Priority to CZ200921423U priority Critical patent/CZ20077U1/cs
Publication of CZ20077U1 publication Critical patent/CZ20077U1/cs

Links

Landscapes

  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)

Description

Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem
Oblast techniky
Technické řešení se týká nástupní zdviže pro dopravní prostředky s bočním nájezdem pro pohodlný výstup a nástup uživatelů s invalidním vozíkem, sestávající z úložného rámu uloženého pod podlahou vozu, do kterého je zasunutelná plošina i s příslušenstvím, přičemž plošina je opatřena složitelnými madly, bočnicemi, čelním a bočním zkosením pro nájezd vozíčku.
Dosavadní stav techniky
Pro umožnění nástupu handicapovaných osob do hromadných dopravních prostředků jako jsou autobusy či tramvaje se používají v zásadě dva systémy. Jednak jsou to lávkové systémy spojuj íio cí nízkopodlažní vozidla s chodníkem a potom plošinové zvedací systémy
Lávkové systémy a rampy pro nástup s vozíčkem jsou popsány např. ve spisech DE 41 34 559, DE 44 22 598, v EP 0 217 265, EP 0 931532, ΕΡ 1 121 920, V US 5,357,869 je popsáno zařízení umožňující vstup do vozidla obsahující vysouvací rampu, v US 5,775,232 je představena přemosťovací deska pro nástup do vozidla, v US 5,832,555 kompaktní výsuvná rampa či v US
5,865,593 kompaktní výsuvná rampa jiné konstrukce. Tento typ překlenutí mezery mezi vozidlem a silnicí či obrubníkem chodníku, se však hodí pouze pro nízkopodlažní vozidla bez schodů. Taková vozidla se ale obvykle nepoužívají v meziměstské dopravě, neboť u takových dálkových autobusů není požadována snížená podlaha a je potřeba dostatečný prostor v dolní Části pro zavazadla.
U plošinových zvedacích systémů existuje také vícero řešení. Patentová přihláška FR 2 827 821 představuje zvedací zařízení pro nástup do vozu, kdy se nejdříve vyklopí plošina z vertikální do horizontální polohy, a poté je vertikální rám hydraulickým mechanismem obloukem i s plošinou spuštěn dolů pod úroveň podlahy. Toto řešení je rovněž pro vozy bez schůdků, i když je umožněno podstatně vyšší přemístění uživatele než u ramp.
Britská patentová přihláška GB 2 287 927 představuje zvedací zařízení pro vozidla, kde se hydraulicky spustí plošina a celá je pak jako výtah vytažena nahoru. Taková konstrukce je náročná na místo a toto řešení je rovněž pro vozy bez schůdků, i když je umožněno podstatně vyšší přemístění uživatele než u ramp.
Americký patent US 4,325,668 představuje zvedací plošinu pro vstup do vozidla, kdy se přetočí plošina uložená na podlaze vozu hydraulickým mechanismem obloukem před vůz, aniž by se překlápěla. Toto řešení je rovněž pro vozy bez schůdků, i když je umožněno podstatně vyšší přemístění uživatele než u ramp. Také se jedná o zařízení pro speciální vozy na přepravu vozíčkářů, nikoliv o běžné vozy.
Americký patent US 5,180,275 představuje rotační zvedací plošinu, kdy je vedle schůdků verti35 kál ně složená plošina, která se spustí do horizontální polohy, na ní najede vozík kolmo k ose vozidla a při spouštění je plošina současně vysouvána i otáčena, takže vozík skončí souose s osou vozu vedle něj. Takové řešení vyřeší nedostatek místa na chodníku, ale mechanismus je složitý a není nijak ukryt.
Americký patent US 5,433,581 představuje zvedací plošinu s automatickým skládáním, kdy se plošina rozkládá z vertikální do horizontální polohy a nazpět a potom je hydraulicky přitlačena do otvoru ve vozidle.
Americký patent US 5,401,135 představuje skládací zvedací plošinu se zábradlím, kde se hydraulicky přes páky spustí plošina, přičemž jedna z pák je opatřena madlem a po rozložení slouží jako vodorovné zábradlí.
Americký patent US 5,425,615 představuje kombinované sklápěcí schody a zvedací plošinu, kdy lze pláty tvořící schody složit do plošiny a tu vytahovat nahoru nebo spouštět dolů.
I
CZ 20077 Ul
Americký patent US 6,305,897 představuje vícepanelovou plošinu pro zvedací zařízení, kdy se plošina i s pohybovými pákami celá složí do roviny a zajede do otvoru pod podlahou vozu a to otvorem ve vertikální stěně nejhomějšího schodu a při vyjetí se tedy vytvoří nájezdová plocha. Plošina se po naložení vozíkem spustí dolů. Plošina je vícedesková a po vysunutí hlavní části se vysune ještě nájezdová deska. Toto řešení představuje nejbližší stav techniky a je pro názornost zobrazeno na obr. 1, především aby bylo vidět jak se zasouvá do schodů a pod podlahu.
Všechny představené plošiny ěi nástupní zdviže však neumožňují nástup s vozíčkem jinak než kolmo na osu vozu. Takový nástup totiž bývá problém, protože např. na chodníku po vysunutí zdviže není už dost místa, je to náročná operace na manévrování vozíčkáře na malém prostoru, a ío často musí zajišťovat asistenci další osoba, protože pro vozíčkáře by to bylo velmi fyzicky náročné. U výše zmíněného US 5,180,275 sice zvedací plošina rotuje do polohy souose s osou vozu aleje to velmi složité zařízení a nelze jej schovat do schodů jako je tomu např. u US 6,305,897.
Cílem technického řešení je představit nástupní zdviž, která by umožňovala své zasunutí do prostoru za schody, která by byla konstrukčně jednoduchá a měla by jen jednu přestavovací páku, a která by zároveň umožňovala jednoduché boční najetí vozíčku na plošinu.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že alespoň na jedné straně boku plošiny jsou bočnice zkráceny a ve zbývající části boku plošiny je provedeno boční zkosení navazující na čelní zkosení, přičemž mezi koncem vysouvacích ramen a bocnicemi je uspořádána dvojice přestavovacích pák uložených výkyvné svým jedním koncem na plošině a svým druhým koncem na ramenech, přičemž plošina je na straně přivrácené k dopravnímu prostředku opatřena sklopnou víceúčelovou deskou pro nájezd na plošinu a pro vytvoření můstku mezi plošinou a podlahou dopravního prostředku a pro zamezení pohybu invalidního vozíku směrem k dopravnímu pro25 středku.
Ve výhodném provedení jsou na okrajích plošiny uspořádána madla, přičemž stojina madla je uspořádána hned u okraje bočnice, která přiléhá k pracovním ramenům a stojina druhého madla je uspořádána u okraje bočnice, která přilehá k čelnímu zkosení.
V dalším výhodném provedení je čelní zkosení výklopné.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení bude dále přiblíženo pomocí výkresů, na kterých je na obr. 1 pohled na zdviž zasouvacího typu pod podlahu vozu přes schody podle stavu techniky, obr. 2 představuje pohled z boku na úložný rám zdviže včetně z něj vysunuté plošiny zdviže podle technického řešení, obr. 3 je pohled shora na úložný rám z něj vysunutou plošinu zdviže podle technického řešení, obr. 4 je pohled z čela na úložný rám z něj vysunutou plošinu zdviže podle technického řešení, obr. 5 představuje první funkční polohu plošiny na úrovni podlahy vozu s vyklopenou víceúčelovou deskou pro umožnění najetí vozíku, obr. 6 představuje druhou funkční polohu plošiny se zaklopenou víceúčelovou deskou pro zabránění zpětného pohybu vozíku, obr. 7 představuje třetí funkční polohu plošiny na úrovni země, obr. 8 představuje rám se zasunutými prvky zdviže a obr. 9 představuje pohled na plošinu shora, zvláště na uspořádání na čele plošiny umožňující nájezd na plošinu šikmo.
Příklad provedení technického řešení
Na obr. 2 je pohled z boku na úložný rám 2 zdviže 1 a z něj vysunutou plošinu 3 zdviže podle technického řešení. Je zřejmé, že do rámu 2, který je uložen pod podlahou vozidla a zasouvá se přes vertikální stěnu středního schodu, nebo jiného schodu, se zasouvají pracovní ramena 4 a plošina 3 s příslušenstvím, ale na rozdíl od stavu techniky na obr. 1 nikoliv do nej bližšího schodu
CZ 20077 Ul u podlahy. Schody nejsou znázorněny, ale jsou v zásadě provedeny stejně jako u řešení podle stavu techniky podle US 6,305,897 z obr. 1. V rámu 2 jsou posuvně uspořádána pracovní ramena 4, na jejichž koncích jsou kyvné uspořádány přestavovací páky 5, jejichž druhé konce jsou rovněž kyvné uspořádány na bočnicích 6 plošiny 3. Důležité je, že kotevní bod 7 je uspořádán v zásadě v polovině délky bočnice 6 či plošiny 3. To totiž umožní, že kromě čelního zkosení 8 pro nájezd vozíku je zde provedeno i boční zkosení 9, jehož funkce bude popsána později v souvislosti s obr. 9. Na bočnicích 6 plošiny 3 jsou ještě uspořádána madla 10, li- Stojina madla JJ. je uspořádána hned u kraje bočnice 6, kterým přiléhá k pracovním ramenům 4. To je důležité proto, aby madlo LL nezasahovalo do prostoru nad bočním zkosením 9. Stojina madla 10 je zase αβροί o řádána u kraje bočnice 6, kterým přilehá k čelnímu zkosení 8, provedenému jako výklopné. Takto má uživatel po cele délce plošiny k dispozici alespoň jedno madlo k zachycení svýma rukama a také díky tomuto uspořádání lze madla úsporně skladovat po sklopení na plošinu před zasunutím pod podlahu vozu.
Na kraji bočnice 6, kterým přilehá k pracovním ramenům 4 je rovněž uspořádána víceúčelová deska J2, která je sklopitelná v rozsahu 180 stupňů, tedy na plochu plošiny, ale i může být potahována jako pokračování plošiny. O této výhodné funkci bude pojednáno v souvislosti s obr. 5. Vysouvání pracovních ramen 4 se děje známým způsobem, který nebude blíže popisován. Stejně tak jsou ovládány a přestavovány páky 5. I víceúčelová deska 12 a madla JO, JJ. mohou být ovládány ručně nebo strojně známými mechanismy.
Na obr. 3 je pohled na zdviž shora. Je zde dobře vidět čelní výklopné zkosení 8 pro nájezd vozíku a i boční zkosení 9. Také je dobře vidět uspořádání madel 10, JJ..
Na obr. 4 je detailní pohled do oblasti plošiny 3. Opět je zde dobře vidět čelní výklopné zkosení 8 pro nájezd vozíku a i boční zkosení 9. Také je dobře vidět uspořádání madel JO, JJ. a také víceúčelová deska J2*
Na obr. 5 je první funkční poloha plošiny 3 na úrovni podlahy JJ vozu s vyklopenou víceúčelovou deskou J2 na podlahu J3 pro umožnění najetí vozíku. V teto fázi působí víceúčelová deska J2 jako nájezdová plošina.
Na obr. 6 je druhá funkční poloha plošiny 3 s víceúčelovou deskou J2 v kolmé potaze. V teto fázi působí víceúčelová deska J2 jako zběžné omezení, které nedovolí, aby se vozík při neočeká30 vane situaci sesunul z plošiny 3 dozadu.
Na obr. 7 je třetí funkční poloha plošiny 3, kdy dosedá na chodník nebo vozovku. Víceúčelová deska J2 zůstává v kolmé poloze.
Na obr. 8 je pak rám 2 zasunutý v neznázoměných schodech poté, co do něj byly zasunuty plošina s ovládacími prvky, madly a víceúčelovou deskou.
Na obr. 9 je potom pohled na plošinu shora s uživatelem J_4 na vozíku, zvláště na uspořádání na čele plošiny 3 umožňující nájezd z chodníku či z vozovky na plošinu 3 šikmo přes boční nájezd 9. Toto nejlépe ilustruje hlavní přednost vynálezu a tím je to, že aniž by musela zdviž 1 vykonávat komplikované otočné pohyby, zmenší se šíře prostoru potřebná pro nástup uživatele s invalidním vozíkem, což v praxi znamená, že vynález umožní nástup do vozu i při běžné šířce chod40 niku či nástupního ostrůvku, aniž by uživatel J_4 musel fyzicky náročným způsobem ať již sám či s pomocí další osoby manipulovat vozíkem.
Kroky na obr. 5 až 8 jsou při nastupování v opačném pořadí. Tedy z rámu 2 vyjede a rozloží se plošina 3 a související prvky jako madla JJ), JJ. a víceúčelová deska J2. Ta po nástupu opět slouží jako bariera dalšího nežádoucího pohybu vozíku. Poté je uživatel vyzvednut do polohy na obr. 6, kdy je plošina na úrovni podlahy vozu. V této nej vyšší poloze se víceúčelová deska 12 překlopí a vytvoří můstek, po kterém uživatel s vozíkem pohodlně přejede na podlahu vozu.
Cl 20077 Ul

Claims (3)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem pro invalidní vozík sestávající z úložného rámu uloženého pod podlahou dopravního prostředku, do kterého je zasunutelná plošina, přičemž plošina je opatřena stažitelnými madly, bočnicemi a čelním zkosením pro nájezd
    5 invalidního vozíku, vyznačující se tím, že alespoň na jedné straně boku plošiny (3) jsou bočnice (6) zkráceny a ve zbývající části boku plošiny (3) je provedeno boční zkosení (9) navazující na čelní zkosení (8), přičemž mezi koncem vysouvacích ramen (4) a bočnicemi (6) je uspořádána dvojice přestavovacích pák (5) utažených výkyvné svým jedním koncem na plošině (3) a svým druhým koncem na ramenech (4), přičemž plošina (3) je na straně přivrácené k doio právnímu prostředku opatřena sklopnou víceúčelovou deskou (12) pro nájezd na plošinu (3) a pro vytvoření můstku mezi plošinou (3) a podlahou dopravního prostředku a pro zamezení pohybu invalidního vozíku směrem k dopravnímu prostředku.
  2. 2. Nástupní zdviž podle nároku 1, vyznačující se tím, že na okrajích plošiny (3) jsou uspořádána madla (10, 11), přičemž stojina madla (11) je uspořádána hned u okraje bočnice
    15 (6), která přiléhá k pracovním ramenům (4) a stojina druhého madla (10) je uspořádána u okraje bočnice (6), která přiléhá k čelnímu zkosení (8).
  3. 3. Nástupní zdviž podle nároku 1, vyznačující se tím, že čelní zkosení (8)je výklopné.
CZ200921423U 2009-07-08 2009-07-08 Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem CZ20077U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921423U CZ20077U1 (cs) 2009-07-08 2009-07-08 Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200921423U CZ20077U1 (cs) 2009-07-08 2009-07-08 Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20077U1 true CZ20077U1 (cs) 2009-09-21

Family

ID=41111336

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200921423U CZ20077U1 (cs) 2009-07-08 2009-07-08 Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ20077U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU767571B2 (en) Wheelchair lift with foldable platform
US4058228A (en) Passenger vehicle access stair and elevator apparatus
US5158419A (en) Wheelchair lift for transit vehicles having elevated passenger compartment floor
US20060018743A1 (en) Wheelchair access system with stacking platform
GB2064441A (en) Vehicle having an extending stair assembly
CA2263446A1 (en) Under floor wheelchair lift
US20230391171A1 (en) Vehicle with a platform unit on a bodywork opening
CZ18846U1 (cs) Výklopná nájezdová rampa pro nájezd invalidního vozíku s pasažérem do vozidla
US5524318A (en) Aircraft loading bridge adapter
US6729829B2 (en) Wheelchair vehicle access system
US4039091A (en) Elevator type bus boarder
DE202012000642U1 (de) Einstieg-Hebebühne für Verkehrsmittel mit seitlicher Auffahrtfläche für einen Rollstuhl
ES2374059T3 (es) Vehículo elevable.
AU746046B2 (en) A lifting device for railway vehicles
CZ20077U1 (cs) Nástupní zdviž pro dopravní prostředky s bočním nájezdem
NZ203555A (en) Auxiliary step for wheelchair lift in vehicle door
GB2268133A (en) Wheelchair access system for vehicles
US6227790B1 (en) Amusement ride vehicle with wheelchair ramp
AU2006100845A4 (en) Emergency evacuation system for track vehicle
GB2417021A (en) Passenger service vehicle disabled persons lift
JP2007030677A (ja) 乗降用車両
WO2019179999A1 (en) Mobile passenger access apparatus for an aircraft
US20080226435A1 (en) Loading and unloading apparatus for trailer body
US10159613B2 (en) Vehicle, device and method for loading a vehicle
JPH08113073A (ja) 車両用昇降装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20090921

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20130520

MK1K Utility model expired

Effective date: 20160708